300 Koopflats in één verzorgingsgebouw aan de Voorschoterweg te Leiden Auto van Duitser werd door vriendin in de Rijn geduwd Kardinaal en mgr Bekkers enthousiast door Pax Christi-pelgrims gehuldigd Clubleden trouwden MAANDAG 10 APRIL 1961 T.NnmnoD gsrnin ga Al gauw bedankt De afgevaardigde van Japen-Wa- copen Eliëzer Bonay heeft zaterdag, drie dagen na zijn installatie als lid van de Nieuw-Guinearaad, zijn ont slag aangeboden. Hij is het niet eens met de wijze waarop het college van gedelegeerden uit de Nieuw-Guinea raad zaterdag is gekozen. „Theoretisch zijn de leden partij loos, maar" zo redeneert Bonay „in de praktijk hebben pater Van den Berg en dominee Kamma kans gezien op basis van hun religie mensen om zich heen te verzamelen door wie zij in het college zijn gekozen. Behalve pater Van den Berg en ds. Kamma zijn ook air. De Rijke, Jouwe, Kaisiepo, Tangahma en Torey in het college gekozen. Het college zal in de tijd dat de raad niet bijeen is, het leeuwedeel van het werk doen. In Japen-Warcopen zullen nu nieu we verkiezingen moeten worden ge houden. Bonay heeft inmiddels ver klaard dat hij zijn werk als districts hoofd op het eiland Japen weer zal hervatten. Leden van de Nieuw-Gui nearaad stellen alsnog pogingen in het werk Bonay tot andere ge.isc'nten te brengen. Politie is motief (nog) onbekend De vorige week donderdag in Montabaur gearresteerde 49-jarige Duitse koopman Bertus Gerdes is op last van de officier van justitie uit Bielefeld weer op vrije voeten gesteld, omdat hem eigenlijk niets positiefs ten laste gelegd kan worden. Gebleken is wel, dat het „ongeval" waarbij werd aan genomen, dat hij in de Rijn verdronken was door hem in scène is gezet. Wat was het motief van Gerdes om de auto in de Rijn te laten rijden? Tientallen rechercheurs sporen hier thans naar. Gerdes zelf zegt, dat hij wordt gechanteerd. vriendin Erica Hanke met komlamp- signalen het sein „veilig" gegeven. Daarna had Erica de lege Mercedes in de Rijn geduwd en hij F. was via Arnhem rondgereden om Gerdes, die te voet door de weilanden naar Duiven was gegaan, op te halen. De kust leek veilig de huisschil der uit Groessen met zijn cijfer-ge- heugen gooide echter roet in het eten. Erica Hanke ging naar haar woning in Hamm en Bertus Gerdes verbleef tot tweede Paasdag in botels in Win terswijk. Toen vertrok hij naar Duitsland, naar een hotelletje in Montbauer (tussen Koblenz en Bonn) waar hij wel meer logeerde om Erica Hanke te treffen en daar wer den beiden vrijdag aangehouden. Dit is het ontwerp van de 37 meter hoge flat, die gebouwd i gaat worden aan het kruispunt van de Zoeterwoudseweg en de Voorschoterweg te Leiden. Ten minste 300 echtparen zullen één van de vele twee-, drie of vier- kamerflats van /dit gebouw kun nen kopen tegen prijzen, die naar een voorlopige berekening variëren van 25.000 tot 40.000 per stuk. Modern snufje: op- en afritten naar de garages onder en naast het gebouw zijn 's win ters electrisch verwarmd. Het betonnen gebouw is bedoeld als verzorgingsflat. Bejaarde echt paren kunnen eventueel ook verzorging in de vorm van het klaarmaken der maaltijden (centrale keukens met restau ratie-zalen) en het schoonhou den der flats verkrijgen. Archi tect is, zoals reeds in een ge deelte van de vorige oplaag ge meld, Fiolet te Rotterdam. Aan nemers zijn Nelissen te Haarlem en Visser te Leeuwarden. Communistische partijpolitiek gedoogt geen gepuzzel Vorige week had de echtge note van het communistische Tweede Kamerlid Marcus Bak ker uit Zaandam een zwarte dag, omdat zij, hoe vreemd dat ook moge klinken, vijfhonderd gulden gewonnen had in een wedstrijd, uitgeschreven door een groot Zaans levensmidde- lenbedrijf. De wedstrijd bestond onder meer in het bedenken van een slagzin en mevr. Bakker had deze zó goed geformuleerd, dat zij met een niet te versma den geldprijs uit de bus kwam. Maar het geval wil dat meneer Bakker enige tijd geleden in „De Waarheid" had kond ge daan dat „de kolonialen nog fortuinen uit de provisiekast van de Zaanstreek slaan". Een dagblad herinnerde daaraan en hierdoor kwam het echtpaar Bakker toch wel in een beetje moeilijk parket. Mevr. Bakker trok toen de wel wat late consequentie en hoewel zij de prijs al in ont vangst had genomen, liet zij za terdag aan het betrokken bedrijf weten de vijfhonderd gulden maar weer ter beschikking te stellen omdat „de naam van haar man en haar partij haar meer waard zijn dan het bezit van 500,-". Zij deed daarbij de suggestie het bedrag te schenken aan een kleuterschool, waarop een van haar kinderen gaat. Gaat het betrokken bedrijf daarop in, dan heeft deze communistische sprak niet zozeer aan als voorafgaan- partijpolitieke consequentie toch de afleveringen. Voor onze lezers nog iets goeds uitgericht. was er een aardig accent van Zoe ter woude, door Dick de Vree een wijdse gemeente genoemd, waar juf frouw Wesseling vijftig gulden heeft verdiend wegens het raden van „het ding", vier weken geleden. Het be trof hier een gewoon stukje schuim- plastic. De winnares plus haar wo ning kwamen compleet op 't beeld scherm. Wederom bemoedigend was het geestelijk woord van mgr. W. Bekkers .De bisschop zat niet langer steeds weer daverde het Viva Viva aan een zakelijke tafel, maar in een door de enorme hallen. Het was het echte leunstoel bij de schouw thuis einde van een evenement, dat voor en daardoor in nog vertrouwelijker deze jongens en meisjes hun leven- sfeer Verder zijn tal van onderwer- Het aantal overlevenden van het ongeluk dat zich vorige week vrij dag boven New Mexico heeft voor gedaan en waarbij een Amerikaanse bommenwerper door een Sidwinder- raket werd getroffen, is tot vijf ge stegen. Twee van de acht beman ningsleden van de bommenwerper zijn zondag levend aangetroffen. Apotheose van massale voettocht 2500 jongens en meisjes uit alle de- waardevolle herinnering zal perj aan de orde gekomen, sommige Zaterdagmorgen is in Gierle (België) de in Grobbendonk wonen de 4i6-jarige Nederlander P. van Grootel dood achter het stuur van zijn auto aangetroffen. Hij was met zijn auto tegen een boom terecht ge komen. De 19-jarige monteur H. P. Molt- zer uit Schiedam is gisteren in Rot terdam met zijn scooter geslipt, na terugkeer in zijn woning onwel ge worden en kort daarna overleden. Nederlander gaf tip De 27-jarige huisschilder Theo Maassen uit Groessen bij Zevenaar heeft met zijn goede geheugen voor cijfers de rijkspolitie uit Huissen en de Duitse politie op het spoor ge bracht van de „dode" Duitser. Hij heeft, aldus verneemt de „Telegraaf', woensdagavond het registratienum mer van de Duitse auto, die met hem op de pont voor het veer bij Huissen stond, in zijn gedachten geprent. „Heeft die auto er ook iets mee te maken gehad?" zei de heer Maassen tot adjudant W. F. Osterloh, toen hij van het ongeluk hoorde en hij gaf het nummer. Dit autonummer bleek by navraag in Duitsland te behoren aan een heer W. F. in de Duitse grensplaats Bo- cholt. Maar deze conclysie bracht toch het politie apparaat in beweging om dat de zoon van de „verdronken" Duitser, Bodo Gerdes (24), bij het vernemen van het doodsbericht van zijn vader de politie had meegedeeld, dat zijn vader de morgen van het ongeluk bij een heer W. in Bocholt op bezoek was geweest. Adjudant Os terloh ging naar Bocholt, maar de eigenaar van de auto bleef bij zijn verklaring dat hij niet in Nederland was geweest en dat zijn auto er had gereden was onmogelijk. En aan de hand van getuigen kon de heer W. F. zichzelf een waterdicht alibi verschaffen. Daarna toog de Nederlandse met de Duitse politie naar de heer J. F een broer van W. F. de zaken relatie van Gerdes. Ook hij ontkende in Nederland te zijn geweest. Maar de politie uit Bocholt ging met het onderzoek verder en met succes. De volgende dag konden zij J. F. verrassen met de mededeling dat hij op de avond van het ongeluk bij Huissen bij een garage in Bocholt de richtingaanwijzer van de auto van zijn broer had laten repareren. „U had er nogal haast mee, want u ver telde dat u nog naar Holland moest." In scène Daarna viel J. F. door de mand. Hij vertelde dat de hele zaak was ge- ensceneerd. Hij was met zijn auto de Rijn overgestoken en had vanaf de. zuidoever naar Gerdes en diens STAATSSECRETARIS VAN ECONOMISCHE ZAKEN NAAR LONDEN. Zondagavond is de staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, voor een oriëntatiereis van twee dagen naar Londen vertrok ken. Hy zal zich in de Engelse hoofd stad op de hoogte gaan stellen van de wijze waarop de Engelsen de docu mentatie van de verleende octrooien registreren. Bij zijn vertrek deelde hy mede, dat men hem heeft verzocht een ge- zeischap te leiden dat begin mei een In Den Haag zijn Zaterdag twee leden van de club van lange mensen, de bezoek zal brengen aan Amerika om heer Dijkstra en mej. Broekmeijer, met elkaar in het huwelijk getreden, daar de ontwikkeling van de z.g. Vele clubleden waren aanwezig. En de stadhuisbodeach, die voelde nemen zich maar klein. len van het land, eindexamen-candi- daten van middelbare scholen en kweekscholen, hebben dit jaar deel genomen aan de voettocht naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch, die door de Pax Christi-beweging voor hen georganiseerd wordt. Ze hebben onderweg gediscussieerd en gemediteerd over het aangewezen gesprekstehma .Levenshouding" en hebben telkens weer gezongen de psAlm „Wij gaan naar het Huis, het Huis van Onze Heer". Dat Huis, in dit geval de kathedrale basiliek van St. Jan hebben ze zaterdagavond te gen zes uur bereikt en met hun schier wel wat gewichtig voor een zater dagse ontspanningsavond. „Nous les amoureux" was het enige muzikale intermezzo. Gewicht1'gheid was ove rigens de vorige avond aan de orde gesteld, toen het Vara-forum Wel beschouwd zich verbeten had ge worpen op enkele maatschappelijke vraagstukken, waar men overigens niet is uitgekomen. Evenzeer is men nog niet klaar met de doping-affaire die Sita Posthumus heeft aangesne den. Komende uitzendingen. Lou en de Scholtens. Men mag de zondagse amuse- eindeloze stoet voor een groot deel mentsverrichtingen van Lou v. Burg gevuld. bij de Avro nog zo kinderlijk aan trekkelijk of wel op de zenuwen .r Daar hebben vertegenwoordigers werkend achten, of misschien wel Jj?g de 2,3 ,i 2? van de routes hun dankgebed uitge- beide, vast staat dat de steeds wisse- die kan m'en hede"fv°"d .®JJ sproken waarin ze God dankten voor lende keuze van folterwerktuigen en de vele ervaringen, voor de hartelijk- buitengebeurlijkheden adembene- Fernandel <Je film „Staatsvijand heid en gastvrijheid die ze mochten mend zijn. Nu is het echter zo, dat Y™ 1°™ ondervinden en ook voor de blaren ,?e techniek" staat od naam van de g middel van twee gecom- aan hun voeten die leerden dat zon- Fransman Jean-Paul Blondeau, die der moeite mets te bereiken is. schier onuitputtelijk is met z'n vond- Na een toespraak van de algemeen sten en die ook werkzaam is v00r LeiL™et„?kif ifnmt ^«dekoT»trdttezl: „Malborough trok ten Daarna volbracht Den Bosch het „mnd.t1rnmi. striJde v avondakkoorden m Treslong m Hil- kunststuk om aan deze 2500 jongens iee.om WPr(jt eehndpn Bpzp kppr was en meisjes een gastvrij onderdak te werat geooaen. ïJeze Keer was verlenen, hetgeen voor het overgrote het „lentestemming in het hartje van deel bij particulieren geschiedde en de Bollenstreek zoals Teddy Schol- Het 1000ste journaal. ""V ten aankondigde Zii en Henk had- Verleden week hebben we melding **2 e?h ^0ani€rrlie^ieUgi?lge den nu eens 'n andere openingsme- gemaakt van het duizendste NTS- routiers zich nauwelyiks hadden kun- °e". nu eens n anaere openingsme ^aarhii geweren nn de nen voorstellen lodie en samen zongen ze met Ilse journaal en aaaroy gewezen op ae Heel veel van die ffastheren en Werner, de Duitse vocaliste, maar uitbreiding van de dienst op zon- -vrouwen zijn zondagmorgen ook van Nederlandse afkomst. In het daS- Hoofdredacteur Carel Enkelaar meegegaan naar de Brabanthal van programma was ook een grappig doet ons nu weten, dat h« als ide- de Veemarkt, om daar de plechtige schaduw-theater; Anneke van Hooff aa]r ziet een grotere medewerking Hoogmis bij te wonen die door Z. zon6 in het Grieks het liedje van va" *re® la"c? cameramensen in ver- Eminentie kardinaal Alfrink werd de grammofoonplaat „Nooit op zon- schillende delen van het lana, net- opgedragen en die onder meer ook dag", maar met een klein Neder- geen de actualiteit kan bevorderen, werd bijgewoond door de Commissa- lands accent", zoals ze zelf zei en Men heeft thans drie telexen en ris van de Koningin in Noord-Bra- ook was er de twaalfjarige Ronald contracten met twee wereldfilm- bant, dr. C. Kortmann en de burge- Hoogeveen die men wel eens ir „Tie- agentschappen. Van het straal ver meester van Den Bosch, mr. R. Lam- relantijnen", samen met zijn broer, bindingsnet van de Eurovisie maakt booy. zal hebben gehoord. Hy deed het de NTS een gretig gebruik. In de af- niet minder dan met 'n vioolnummer gelopen vijf jaren legden de jour- Indrukwekkend was het moment van paoanini naalmensen meer dan een half mil- toen door tientallen priesters aan bij- joen kilometers in het binnenland na 3000 mensen de H. Communie „Brandpunt af verwerkten 200.000 meter film werd uitgereikt, maar nauwelijks Misschien ligt het aan ons, maar en zonden 3000 binnenlandse en was de H. Mis ten einde, of reeds (je zevende editie van „Brandpunt" 10.000 buitenlandse reportages uit. terwijl de kardinaal en mgr. Bek- kers, die tijdens de H. Mis de pre- E"anvedrecnde Min' Ccils opende Nijmeegse schouwburg los. En direct na het middagmaal, dat evenals zaterdagavond door de keukentrein van de Bescherming Burgerbevolking bereid was, trok de KA^B.-harmonie de Veemarkt bin nen en ontstond een van de meest grootscheepse feesten die Den Bosch in de loop van het jaar kent en waar bij telkens opnieuw kardinaal Al frink en mgr. Bekkers het middel punt werden van een polonaise en een enthousiaste huldiging. Paters en zusters werden in triomf op de schouders rondgedragen en BOND VAN GESCHEIDEN VROUWEN OPGERICHT. Naast de vele „belangenver enigingen", die ons land rijk is is thans ook opgericht een bond voor gescheiden vrou wen, die zaterdag in Utrecht zijn eerste bijeenkomst heeft gehouden. Een der eerste be sluiten was, dat ook geschei den mannen zich ter beharti ging van hun belangen tot de gescheiden zusters kunnen wenden. Een en ander onder het motto „solitair-solidair". De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals, heeft zaterdag in Nijmegen de nieuwe schouwburg geopend. Foto: de minister onderhield zich lange tijd met de oud-actrice mevrouw Rika Hop per, die eregaste was.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4