3)e&2id6e(2ou/&mt SCHEEPSRAMP IN DE PERZISCHE GOLF Onbekend aantal slachtoffers, waarschijnlijk 150 Tsjombe's herovering van Noord-Katanga Wil Tito bemiddelen? MINISTER LUNS SPREEKT VANDAAG MET KENNEDY Het wordt rustig in Laos Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 10 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15292 Weet Kennedy er raad op Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 208 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 DE „DARA" VANMORGEN GEZONKEN Het Britse schip ^,Dara" dat in de nacht van vrijdag: op zaterdag in de Perzische Golf in brand is geraakt, is maandagochtend gezonken, aldns is te Londen vernomen. De British India Line heeft zondag in Londen mee gedeeld, dat nog 189 opvarenden van de „Dara" vermist worden. In Lon den is verder vernomen dat tot dusver 563 mensen zijn gered. Opvarenden van de „Dara" die zondag te Bahrein aan land zijn gegaan, hebben gezegd dat er bij de brand aan boord van het schip misschien wel 150 mensen zijn omgekomen. Bemanningsleden zeiden na hun redding, te geloven dat er 670 mensen aan boord waren. Het vuur breidde zich met grote snelheid uit. Er werd bevel gegeven het schip te verlaten. Met grote moeite werd een sloep gestreken. Niemand durfde aanvankelijk de touwladder af, die te kort was en dicht bij de vlammen hing. Mijn man zei me de touwladder af te gaan om een voorbeeld te geven. Vele passa giers waren volkomen hun hoofd kwijt, liepen in alle richtingen en sprongen tenslotte gillend overboord. Er was geen andere verlichting dan het schijnsel van de vlammen. Over al heerste de grootste verwarring. Men heeft mijn man en mij tenslot te in een boot getrokken. Anderhalf uur later werden wij opgepikt." Verscheidene overlevenden heb ben verteld, dat drenkelingen met haaien te kampen hadden. VERGEEFSE REDDINGSPOGINGEN Men heeft nog getracht het schip te behouden. Een fregat heeft enige manschappen aan boord van de „Dara" teruggebracht, doch deze moesten weer teruggetrokken wor den omdat het vuur weer oplaaide. De brand was uitgebroken toen het schip zee gekozen had om een zware storm af te wachten, nadat het bui ten de haven van Dubai had gele gen. De „Dara" maakte maandelijkse reizen tussen Bombay en de havens aan de Perzische Golf. Het schip had een gemengde lading aan boord. De passagiers waren over het algemeen aan dek reizende Mohammedanen. Het schip beschikte slechts over enkele hutten voor passagiers der le klasse. ra" op de rede van Dubai, waar ver scheidene schepen voor anker lagen, een kleine aanvaring gehad. Het schip voer niettemin uit. Later op de avond, toen de meeste passagiers al in bed lagen, hoorde ik een ontplof fing. Ik dacht eerst aan een nieuwe aanvaring, maar al gauw hoorde ik „brand" roepen. Op het dek en in de gangen was het een gedrang van passagiers, die niet wisten wat zij moesten beginnen. ZOEKT U een goed Horloge voor 30.- en 40.- of het aller beste van 200- en 300.-? v. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie). Ex-koning Zog van Albanië is zon dag in een ziekenhius te Parijs over leden. Hij 66 jaar geworden. Op 1 september 1928 werd hij tot koning uitgeroepen. Tevoren was hij president, premier en minister van binnenlandse zaken geweest. In de eerste wereldoorlog streed hy aan de kant van de Oostenrijkers. In 1920 werd hij minister van bin nenlandse zaken en later premier. Deze laatste functie moest hij in fe bruari 1924 onder druk van de de mocratische partij opgeven. Hij ver liet het land, doch enkele maanden later keerde hij in Tirana terug. Op 1 februari 1925 werd hij tot president van de republiek uitgeroepen. Koning Zog was getrouwd met de Hongaarse gravin Geraldine Ap- ponyi. Op 8 april 1939, drie dagen na de geboorte van zijn zoon Leka, moest hij het land verlaten, dat door de Italianen werd bezet. Het gezin woonde tot in 1941 in Londen, ver volgens tien jaar in Egypte en ten slotte in Frankrijk. Vorige week dinsdag is hij in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Hij had een maagzweer en een leveraandoe ning. De Albanese ballingen in Parijs hebben zijn 22-jarige zoon Leka tot troonpretendent benoemd. Verhaal van een passagier In Bahrein heeft een passagier - Amerika's zevende Ethiopiërs namen blanken gevangen vloot naar N.-Guinea Een adviseur van president Ken nedy zou tegenover een Nederlandse journalist hebben verklaard, dat de Verenigde Staten hun zevende vloot zouden laten optreden, teneinde In- Katangese autoriteiten hebben za- verklaart, dat Ethiopiërs de brug, die donesië te verhinderen, Ned. Nieuw- mevrouw Nykerk, echtgenote van de terdag te Elisabethstad medegedeeld, in handen van Katangese troepen Guinea te overweldigen, arts van de Amerikaanse missie in dat de Katangese strijdkrachten het was, „op dreigende wijze" naderden. Bahrein - het volgende over de ramp belangrijke Noord-Katangese spoor- volgens de Katangese verklaring OUmans? ronffipon°d™nt if« dT'Ve™ verteld. „Vrijdagavond had de „Da- wegknooppunt Kabalo vrijdag j.l. zonder moeilijkheden of strijd heb ben veroverd. De Katangese militairen naderden over land, via de rivier, waaraan Kabalo is gelegen, en door de lucht. De restanten van Loemoemba-ge- min hESc?'gS?' Naties ™°r Nederlandse "t«dschrif- gelaten. huuriingen weer vrij- ten> heeft dft zondag gezegd te St. Gizenga zet Kasavoeboe af. Joseph Michigan) in een voordracht die hij hield in de universiteit van de Amerikaanse staat Michigan. - Reuter voegt hier aa ntoe, dat amb- zinde troepen, die Kabalo in januari De „diplomatieke vertegenwoorcH- tenaren te Washington, desgevraagd, j.l. hadden bezet, waren verdwe- ging van Kongo" in Cairo heeft zon- zondagavond commentaar hebben nen, toen de Katangese troepen de dag een decreet gepubliceerd van geweigerd op hetgeen de heer Olt- stad bereikten. de regering-Gizenga, waarin Kasa- mans heeft gezegd. In ambtelijke r, -j rp-, De verrassende herovering van joeboe va" ZÜ£ functie van presi- kringen te Washington beschouwt 7A ïl J? van Zuid-Slavie is Kabalo wordt in Elisabethstad als KonS°Iase republiek men de kwestie-Nieuw Guinea als zondagochtend te Tunis aangekomen, het feitelijke einde beschouwd van f.1?., de j?11?! een delicate zaak en officieel com- py op uitnodiging van presi- het 0ffensief van Tsjombe's strijd- Xord?nvroSpamm Sm mentaar er op is daarom steeds Si 9 e daden zal krachten om het door opstandige uiterst beperkt. doorbrengen. Baloeba's bezette Noord-Katanga te leystad zetelende ministerraad. uto zal behalve met president herwinnen. De regering-Gizenga beschouwt Bourguiba ook spreken met de pre- ]y[et de in Kabalo gelegerde Ethio- voorts alle door Kasavoeboe sinds In een ziekenhuis te Heerlen is mier van de Algerijnse regering in pische VN-troepen is het tot een 5 december 1960 getekende overeen- een drieling geboren. Het zijn de ballingschapFerhat Abbas. vuurgevecht gekomen, waarbij één komsten, van nul en gener waarde meisjes Trudy ,Hanny en Mia, doch- Ethiopiër is gedood. De Ethiopische als zij niet door de ministerraad in ters van de 21-jarige mevr. Frols Intussen duren de aanslagen voort. VN-troepen hebben enkele leden Stanleystad zijn bekrachtigd. Peeters uit Ubach over Worms. In Mostaganem, bij Oran, heeft een van de gendarmerie blanke huur- - Mohammedaan zaterdagavond een soldaten ontwapend en gevangen handgranaat in een restaurant, waar genomen. bruiloftsgasten dineerden, geworpen. De Katangese regering heeft be- Zeven mensen werden gewond. kend gemaakt, dat het treffen met In Oran werd een Franse militair de Ethiopiërs zich voltrokken heeft neergeschoten en ernstig gewond. 0p een brug 12 km. van Kabalo. Een Mohammedaan werd doör slagen Katanga wijst de verantwoorde- op het hoofd gedood. De aanvallers lijkheid voor het incident af. Het waren vermoedelijk Mohammedanen. Blanke contraterroristen waren za- -*t i ra ry terdag in Algiers, de Algierse wijk NoOr<l- (Ml /.-KOFCH (Ink nnpr N .OllinPft zoals de kwesüe-Laos en de kwestie- Guyotville en rn Oran actief met J-1W1U. L>il mj» ivui La UUtt UWr IN» UrtLt/tUU Zuid-Vietnam. Men had in Washing- plastieken bommen, die echter geen Noord-Koreaanse torpedoboten heb- ton eersi besloten iemand naar slachtoffers eisten. ben zich van zes Zuid-Kor eaanse vis- De Nederlandse minister van bui- Nieuw-Guinea te sturen, maar men Zondagochtend beschadigde een sersboten meester gemaakt bij de tenlandse zaken, mr. Luns, is zon- besefte, dat dit president Soekarno plastieke bom het kantoor van de oostkust. Kort na een vuurgevecht dag uit New York in Washington »»woedend" zou maken. Daarbij MRP. In Marseille vloog een auto tussen Noord- en Zuid-Koreaanse aangekomen. Hij zou vandaag met kwam nog het komende bezoek van van een Algerijnse Momammedaan in marineschepen, aldus heeft het Zuid- president Kennedy besprekingen president Soekarno aan Washington de lucht. Koreaanse marine-hoofdkwartier za- voeren. Ook zal hij een samenkomst en de slechter wordende militaire Zaterdagavond werd de woning terdag meegedeeld. hebben met de Amerikaanse minis- tipestand in Laos, waardoor de Ame- van een gemeentefunctionaris in de Het aanhouden van de vissersbo- ter van buitenlandse zaken, Dean rikaanse strijdkrachten duizenden Par ij se voorstad Rueil-Malmaison ten geschiedde vrijdag in de gede- Rusk. kilometers van het gebied van door een bomontploffing beschadigd, militariseerde zone van de Japanse Minister Luns vertelde aan jour- -Nieuw-Guinea kwamen te staan. In bevoegde militarie kringen in Zee, aldus de Zuid-Koreaanse ma- nalisten, dat hij de Nederlands-In- Maar de regering-Kennedy is van Parijs zijn persberichten als zou de rine. Drie-en-veertig Zuid-Koreaanse donesische spanning alsook de Ne- mening dat het besluit niets te doen springstof, die de rechtse extremisten vissers werden van hun boten ge- derlands-Amerikaanse betrekkin- heeft met de zogenaamde druk van gebruiken, afkomstig zijn uit leger- haald en meegenomen. Zuid-Korea ffen in zijn besprekingen zou betrek- Indonesische zijde zoals de Neder- depots en zouden officieren hiervoor zal onmiddellijke vrijlating der vis- ken. Andere zaken, die hij wilde be- landse bladen hebben gemeld. De zijn bestraft, volkomen onjuist ge- sers eisen via de wapenstilstandcom- spreken, waren de versterking van kracht van de Indonesische strijd- noemd. missie. de Navo en wat minister Luns noem- krachten is in Washington bekend, de het conflict met de Franse pre- maar men gelooft niet dat deze sident De Gaulle over sommige strijdkrachten gebruikt zullen wor- kwesties, die de Navo raken. Ook de den tegen de Nederlanders op Nw- KLM-kiwestie zou ter sprake ge- Guinea. bracht worden. (De Verenigde Sta- Vroeger, zo merkte men op, heeft ten hebben vorig jaar een Neder- Indonesië met geweld gedreigd, maar lands verzoek, de KLM landings- in het afgelopen jaar heeft presi- rechten in Los Angeles te verlenen,- dent Soekarno duidelijk verklaard, van de hand gewezen). dat hij slechts „vreedzame middelen" zal gebruiken. Een functionaris van WAAROM AMERIKA NIET het State Department voegde hier TEGENWOORDIG WAS noS aan toe: »WÜ zullen ons best doen opdat er een regeling komt, In diplomatieke kringen bij de *?iaar WÜ zullen dit niet doen langs VN, die contact hebben met de Ne- de weg van de politieke ïnterven- derlandse delegatie in New York, tie verklaarde men, dat minister Luns „erg kwaad" is over het besluit van MINISTER LUNS DE ZONDEBOK Washington om geen vertegenwoor- c- diger naar Nieuw-Guinea te sturen. Dr. Subandrio, de Indonesische De minister zou zeer verbaasd zijn minister van buitenlandse zaken, geweest over dit besluit, dat volgens volgens „Antara", dat dit za- genoemde kringen genomen zou zijn terdag aanhaalde uit een officiële onder druk van Indonesië. De Ne- verklaring, minister Luns ervan be- derlanders, zo zei men, zijn diep ge- schuldigd, de kwestie over Westelijk troffen door de „geringschatting", Nieuw Guinea ingewikkeld te ma- die Washington heeft getoond tegen- ken. Volgens Subandrio „is de kwes- over een trouwe en oude bondgenoot, tie zo gecompliceerd geworden door Amerikaanse functionarissen in het werk-achter-de-schermen van Washington hebben verklaard, dat niemand anders dan minister Joseph het besluit om geen vertegenwoor- Luns". Alles wat in de toekomst in x diger naar Nieuw-Guinea te sturen. West-Nieuw-Guinea gaat gebeuren Op de achtste Duitse kampeertentoonstellmg „Camping 1961 welke op het weer duidelijk aantoont, dat de VS komt neer op zijn verantwoordelijk ogenblik irf de Duitse stad Essen wordt gehouden, is een caravan, de „Fa- zich niet willen mengen in een ge- heid, aldus Subandrio, die hieraan bowoo" te zien, waarvan het dak als boot met buitenboordmotor kan wor- schil, dat gemakkelijk heftigere vor- toevoegde: „Niet alleen ik heb de in den gebruikt. Wat er moet gebeuren met moeder en kroost in de caravan men kan aannemen door een of an- vloed van mr. Luns ondervonden, als het tijdens een vaartochtje van pa begint te regenen, vermeldt het der teken van Amerikaanse steun maar ook Tungku Abdul Rachman verhaal nietDe foto toont de „Fabowoo" in drie fasen, als boot, als aan één van beide partijen. van Malaka weet, dat de bron van al complete caravan en als wagentje met ingeklapte caravan voor achter de De VS, zo zei men, staan voor ge- de verwarring in de kwestie Nieuw- auto. noeg vraagstukken in Zuid-Oost-Azië Guinea, mr. Luns is". In het nationale atletiekstadion van Tokio, waar in 1964 de Olympische Spelen zullen worden gehouden, is een op afstand te bedienen mechanische gangmaker geïnstalleerd als hulp bij de training voor hardlopers. Het appa raat loopt, ongeveer als de haas tijdens hondenrennen, over een rails aan de binnenzijde van de baan. De gangmaker zendt bovendien via een luid spreker instructies uit voor de trainende loper, na deze instructies eerst draadloos te hebben ontvangen van de trainer aan de kant van de baan. De trainer kan ook draadloos de snelheid van de gangmaker vergroten of verkleinen. In Nederland zal dit apparaat voorlopig vermoedelijk nog wel niet in gebruik komen, gezien de zeer hoge kosten: 42.000 dollar... Nu een Engels-Russische oproep tot een wapenstilstand elk ogenblik kan worden verwacht, is de militaire activiteit in Laos vrijwel geheel ge staakt. Een woordvoerder van het ministerie van defensie in Vientiane heeft meegedeeld, dat het in het ge hele land rustig is. Slechts langs de weg tussen Vientiane en Loeang Pra- bang is het tot schermutselingen van patrouilles gekomen. Binnen twee dagen na de oproep kan de internationale controle-com missie reeds ter plaatse zijn. Inspec tieteams zouden worden gestatio neerd in het hoofdkwartier van de linkse troepen in Xieng Khoeang, in Vientiane, in het hoofdkwartier van de rechtse troepen Vang Vieng en langs de weg Vientiane-Loeang Pra- bang. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wisselvallig De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een hogedrukgebied over de Noordzee naar het oosten, hetgeen aanleiding gaf tot langdurige opklaringen. Zondagmiddag begon de luchtdruk boven West-Europa echter in ver sneld tempo te dalen en ontstond bo ven Frankrijk een vlak gebied van lage druk, waarin regen en on weersbuien tot ontwikkeling kwamen. Ook in ons land vielen zondagavond enkele buien aan de grens van de zachte lucht, die weer uit het zui den begon op te dringen. Intussen is ook een Oceaanfront tot West- Frankrijk doorgedrongen. Het Fran se storingsgebied zal de komende 24 uur ook in ons land op vele plaat sen aanleiding geven tot regen of re genbuien, waarbij hier en daar on weer kan voorkomen. Het zal daar bij tamelijk zacht weer zijn. ZON- EN MAANSTANDEN 11 april: zon op 05.54 uur, onder 19.30 uur; maan op 04.23 uur, onder 14.49 uur. H oogwa ters tanden 11 april: y.m. 12.21; n.m. en toen kreeg hij een paspoort Van Wit-Rus tot Zwitser Het was gisteren een onverge telijke dag voor de 53-jarige Dimitri Simenovioh Nedbairoff. Hij heeft een paspoort gekre gen. Deze Rus van geboorte heeft sinds 1922 de aardbol ongeveer rondgezworven om dit document te bemachtigen. Vorig jaar kwam hij op 24 juli als verstekeling op het Zwitserse schip „Sils" in de Rotterdamse haven aan. Hij bleek t.b.c. te hebben. Men be sloot dat deze man, hoewel hij geen paspoort had, niet het land uitgezet kon worden. Er werd een plaatsje in een sanatorium voor hem gezocht, waar hij kon genezen. Vele Nederlanders heb ben de vreemdeling na publika- ties in de pers pakjes en kaarten gestuurd. Nu, acht maanden later, kon de Rus uit het sanatorium le Delft ontslagen worden. De Zwitserse regering tenslotte werd bereid gevonden hem een vreemdelingen-paspoort te ge ven. De consul van Zwitserland in Rotterdam heeft het gister middag aan de gelukkige man overhandigd aan boord van het 1 Zwitserse schip „Silva Plana" in de Waalhaven, waarmee hij vandaar naar zijn nieuwe vader land zal vertrekken. De strijd om het paspoort was begonnen, toen hij in 1922 met een Wit-Russische legerafdeling in China terecht kwam. Hij kreeg er toen een, maar raakte het kwijt, toen hij via Birma in het toenmalige Brits-Indië bij de aanleg van elektrische installa ties terecht kwam en geïnter neerd werd. Na acht jaar kwam hij in 1949, vrij. Zonder paspoort; dat was zoekgeraakt zei men. De statenloze vertrok naar Lhasa in Tibet en kreeg emigratiepa pieren voor Australië. Daar pro beerde hij opnieuw een paspoort te krijgen. Hij kreeg het aan de stok met de overheid en zei: „zet me dan maar het land uit". Maar dat kon niet, want hij had geen misdaad begaan. Met een eigen gebouwd zeilbootje is de man toen in 1953 van Australië vertrokken naar Indonesië, Ma- lakka, Birma en India. Een tocht van vijf jaar. In India werd hij weer geïnterneerd. Twee jaar later week hij uit naar Goa in Portugees India. Daar vandaan kwam hij als verstekeling naar Nederland. KORRELTJE De afgunst der geleerden bevor dert de wetenschap. (Talmud)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1