Snel gaar bordkiaar «Molenaar Eén dode, drie gewonden Militair bij rijles omgekomen WEEKELYKSE CRONYCKE ZATERDAG 8 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Nog twee jongens -uit diefjescomplot gepakt MADURODAM: 6 MILJOEN BEZOEKERS Gistermiddag omstreeks vier uur rijn op een kruispunt tussen Laren en Lochem twee auto's tegen elkaar gebotst, een 12-jarig meisje, Loes Waringa uit Bussum is hierbij om het leven gekomen, drie andere inzit tenden zijn zeer ernstig gewond. De botsing ontstond doordat een personenauto, bestuurd door mevr. K. van Kambien uit Zutphen de voorrangsweg van Lochem naar La ren wilde oversteken toen uit de richting Laren een auto naderde, bestuurd door mevrouw Knibbe uit Zwolle. Mevr. van Kambien was met drie kinderen op weg naar kennis sen in Lochem. De 12-jarige Loes Waringa werd bij de botsing uit de wagen geslin gerd. Zij raakte met haar hoofd een betonnen paal en kwam daarna on der de auto terecht. Het kind was op slag dood. De 19-jarige marechaussee vierde klasse, J. P. Meelis uit Allernaar, is gistermiddag om het leven gekomen bij een ongeluk met een jeep, waar in les werd gegeven. De jeep was, op weg tussen Hoenderlo en Hars kamp, met een voorwiel in de berm van de weg gekomen. Toen 't voer tuig weer op de weg werd gema noeuvreerd, werd het door een ach terop komende vrachtauto gegrepen. De jeep werd tegen een boom ge drukt. Bij het ongeluk werden ge wond de marechaussee vierde klas J. C. Stolk, de marechaussee twee de klas D. G. v. d. Heyden en de in structeur, korporaal eerste klas E. Fostma. Zij liepen resp. een- bek kenfractuur en verwondingen aan gelaat en benen op. De bij het on geluk betrokken militairen horen thuis in het depot Koninklijke Ma rechaussee te Apeldoorn. Op het kruispunt tegenover de spoorwegovergang aan de Delmer- weg in Tilburg is gisteren een aan rijding ontstaan tussen twee perso nenauto's, waarbij een der inzitten den dodelijk verongelukte. Een per sonenauto met vier inzittenden, be stuurd door de 28-jarige G. van Son uit Breda, werd aangereden door een met grote snelheid van rechts komen de personenauto, bestuurd door "de militair Van der P. uit Tilburg. Twee achterinzittende mannen, bouwvak arbeiders, die op weg waren naar huis, werden naar buiten geslingerd. De 44-jarige opperman P. A. Brou wers uit Breda geraakte klem tussen de auto en de staander van de slag bomen aan de overweg. Hij overleed ter plaatse. De 21-jarige C. de Wit, eveneens uit Breda, werd met lichte verwondingen naar het St. Elisabeh- ziekenhuis vervoerd. Hij kon later naar huis terugkeren. De anderen lie pen geen letsel op. PTT'ers in Bussum MOETEN overwerken De directeur van het postkantoor te Bussum heeft de tachtig aldaar werkzame bestellers aangezegd dat zij verplicht zullen zijn in de komen de maanden drie tot vier uur per week over te werken. De werkweek zal daardoor worden verlengd tot 53 a 54 uur per week. De drie grote vak centrales zijn het er niet mee eens, als zijnde volkomen in strijd met de tendens naar werkweekverkorting. De directeur wijst echter op het voorlopigg karakter van de z.i. nood zakelijke maatregel, noodzakelijk o.a. om die bestellers in staat te stellen vóór 1 oktober met vakantie te gaan met een gemiddelde van acht bestel lers per week. De pogingen, om nieuw personeel aan te trekken zul len gewoon voortgang vinden en van de resultaten daarvan zal het afhan gen of de maatregel kan worden in getrokken en wederom kan worden overgegaan naar de tot nu toe gelden de regeling van vrijwillig overwer ken. Er werd n.l. wèl vrijwillig over gewerkt door vele bestellers omdat het bruto-salaris van deze be:ambten gemiddeld niet meer dan 400.per maand bedraagt. De PTT-directie in Den Haag pleegt thans overleg met de vakbond- besturen over een andere oplossing. Men vreest n.l. ook dat de maatregeli van de Bussumse directie averechts zal kunnen werken, doordat vele PTT'ers er aanleiding in zouden zien over te gaan naar het particuliere bedrijfsleven. DIEF BEZORGT ZICH LEVENS LANG HEEN EN WEER NAAR VOLENDAM. In een restaurant in Amsterdam- Noord zijn tussen 24 en 31 maart j.l. ten nadele van een autobusonderne ming 20.000 rondreisbiljetten Am sterdamMarkenVolendam gesto len. Tenzij de biljetten niet worden ge bruikt vertegenwoordigen zij slechts de waarde van papier en drukkosten. Worden ze gebruikt de dief zou le venslang dagelijks AmsterdamVo lendam v.v. kunnen reizen dan is die waarde ƒ55.000. Per 1 november: Vijfdaagse werkweek voor Gemeentepolitie Met ingang van 1 november a.s. zal de vijfdaagse werkweek voor de gemeentepolitie volledig worden in gevoerd. Dit heeft mr. E. H. Toxo- peus, minister van binnenlandse za ken, medegedeeld aan de burgemees ters van die gemeenten, waar ge meentepolitie werkzaam is. De minister zal voorts zo spoedig mogelijk aan die gemeenten nadere inlichtingen verstrekken omtrent de consequenties van de maatregel met betrekking tot organisatie en techni sche uitrusting van de gemeentelijke politiekorpsen, de regeling van de rechtspositie der ambtenaren en de financiële regelingen. de uitvoeringsmaatregelen in verband met deze werk' •.eekverkor ting maken deel uit van het georga niseerd overleg in politieambtenaren- zaken en de vakorganisaties, waarbij tevens de moeilijkheden onder het oog worden gezien van het grote aan tal vacatures bij de gemeentepolitie, in het bijzonder die van de grotere gemeenten. Ook wordt gesproken over de mogelijkheid van uitbreiding der motorisering. Goede voorlichting over jaloezieën en markiezen BIJ DE VAKMAN Off. Dealer D. LADAN Molensteeg 27 bij de Doezastraat Telefoon 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK De Amsterdamse kinderpolitie heeft twee 15-jarige jongens aange houden, die ook deel hebben uitge maakt van de bende van jeugdige dieven die dezer dagen voor een deel is opgerold. Zoals bekend werden reeds eerder twee 15-jarige en een 14-jarige jongen aangehouden, die in de afgelopen maanden 'n groot aan tal diefstallen, inbraken en pogingen daartoe in Amsterdam hebben ge pleegd. De hoofdfiguur van de groep jeugdige diefjes, een bijna 16-jarige jongen, heef bekend veertien inbra ken en diefstallen te hebben ge pleegd, waarbij hij steeds door an dere vriendjes werd vergezeld. Zo hebben de gisteren aangehouden jongens aan elf inbraken en dief stallen deelgenorhen. Zij hadden het voorzien op een school, een sigaret- tenwinkel, een drukkerij, een ha- ringkar, een speeltuinlokaal, een kiosk en andere objecten, waar steeds voor kleine bedragen aan geld of goederen werd gestolen. „Verdronken Duitser" gearresteerd De 49-jarige Duitse vertegenwoor diger B. Kaufman uit Bielefeld, die de vorige week woensdag in het dorp je Loo bij Arnhem met een personen auto in de Rijn is gereden, is niet ver dronken, zoals men aanvankelijk heeft aangenomen. Hij is donderdagavond in Monta- baur (in Duitsland) gearresteerd. Het parket van de officier van justitie in Bielefeld heeft gisteren meege deeld, dat een onderzoek tegen Ger- des wordt ingesteld en dat een arres tatiebevel was gegeven. Men weiger de verdere inlichingen te verstrek ken. Gerdes reed op 29 maart met een Duitse personenauto op de noorde lijke oever van de Rijn bij het veer Loo-Huissen in de Rijn. De auto (een Mercedes), is de vol gende morgen met behulp van een takelwagen op het droge gebracht. De rampjes waren opengedraaid en men nam aan, dat Gerdes zich nog uit de auto had weten te bevrijden, maar daarna was verdronken. Omdat zijn stoffelijk overschot niet werd gevon den vermoedde men dat dit door de stroom, die ter plaatse zeer sterk is, was meegevoerd. Vrijdagochtend passeerde de zes miljoenste bezoeker de controle van het Haagse miniatuurstadje Madurodam. Het was de dertienjarige Paula Clark uit Brookings in de Amerikaanse staat South Dakota, die natuurlijk in het middelpunt der belangstelling kwam te staan. De heer G. G. M. Jungerius, directeur van de stichting Madurodam bood haar een lepel met een minia tuur gouden koets, een bos bloemen en een fotoboek over Madurodam aan. De musical „My fair lady" komt ook naar Zuid-Nederland. Het gezel schap zal in de Tilburgse schouw burg van 10 tot en met 16 oktober acht uitvoeringen geven, de enige in het zuiden des lands. „Francoise Sagan op Hollandse klompen" Proces over plagiaat DEAN ACHESON IN NEDERLAND NEDERLANDSE EUROPAZEGEL De in Parijs wonende Nederlandse auteur T. W. G. Denessen heeft met het schrijven van de door de uitge versmaatschappij Bruna in Utrecht in de handel gebrachte boek „Als het morgenkrieken" de toorn en ontstem ming van de Franse schrijfster Fran- $oise Sagan en haar uitgevers Réné Juiard in Parijs en A. Manteau in Brussel opgewekt. Toen het boek van de Nederlandse auteur door en kele Nederlandse dagbladen werd ge recenseerd werd door deze bladen betoogd dat de heer Denessen pla giaat zou hebben gepleegd. Er zou den hele stukken uit Frangoise Sa- gan's „Als een verre glimlach" over genomen zijn. Bruna die kennis nam van deze recensies heeft zich met de Neder landse auteur in verbinding gesteld, die evenwel pertinent onkende zelfs voor het schrijven van zijn werk het boek van Sagan te hebben gelezen. De uitgevers van Sagan lieten op 2 juli 1959 een exploit uitbrengen waarin Bruna inbreuk op auteurs recht werd verweten aan de hand van een rapport v^n de Nederlandse criticus Pierre M. Dubois die daar toe door de uitgevers was aange zocht. Geëist werd de uitgave bin nen tien dagen te staken, waaraan Bruna onmiddellijk gevolg heeft ge geven. Tijdens de gistermiddag voor de rechtbank in Utrecht gehouden plei dooien betoogde de raadsman van Frangöise Sagan en haar uitgever, mr. A. Mout, dat hetgeen Denessen heeft gedaan, een onduldbare aan randing van geestelijk eigendom is. Hij noemde dit niet in de eerste plaats een commerciële zaak, maar een van culturele reiniging. Hij noem- het boek „Sagan op Hollands klom pen". Namens de Nederlandse auteur Denessen pleitte mr. F. P. van Ra- ven-Swaay. Hij ontkende, dat Denes sen van het werk van Sagan op de hoogte was, waardoor deze zelfs niet de mogelijkheid had, het na te boot sen. De voormalige minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Dean Acheson, is gisterochtend op Schiphol aangekomen. Hij zal volgende week voor het internationale hof van justitie pleiten als rechtskundig adviseur in een procedure tussen Thailand en Cambodja over een eis van Cambodja tot teruggave van een stuk land. Op de bijgaande foto zien we de heer Acheson bij zijn aankomst op de Amsterdamse luchthaven. Dit is het Nederlandse ontwerp voor de Europa-zegels 1961, ontworpen door onze landgenoot Theo Kurpershoek. De negentien duiven in vlucht vormen het motief, dat de negentien landen van de C.E.P.T. (Conferentie van Europese Post en Telecommunicatie Administraties) symboliseert. Woensdag 12 april geen melkbezorging in Rotterdam De georganiseerde melkhandel in Rotterdam heeft bekendgemaakt, dat op woensdag 12 april geen melk zal worden bezorgd en de winkels geslo ten zullen zijn. Dit houdt verband met de verkor ting van de arbeidstijden ook in deze tak van bedrijfsleven. Besloten was nl. in de eerste zes maanden van 1961 drie vrije dagen te geven. Vo rige jaren was gebruikelijk dat op Tweede Paasdag evenals op 2de Pinksterdag wel melk bezorgd werd en daarvoor 10 dagen later een vrije dag werd gegeven. Dit jaar zal de bezorging op deze dagen en op 1 mei, de verjaardag van H. M. de Ko ningin achterwege blijven, doch zul len wel de „inhaaldagen' worden toe gepast Tien dagen na Pasen, op 1 mei en tien dagen na Pinksteren dus geen melk in Rotterdam. Overigens geldt dit alles voorlopig als een proef, waarmede men intern in de melkhandel niet allerwege ge lukkig is, omdat de vrees bestaat, dat het effect neer zal komen op ver mindering van de omzet. ROTTERDAM KREEG MILJOEN TERUG VAN „FLORIADE" De gemeente Rotterdam krijgt ruim een miljoen gulden terug van de investeringen, die zij heeft ge daan in de „Floriade", de tentoon stelling die vorig jaar ondanks het ongunstig zomerweer rüim vier mil joen bezoekers heeft getrokken. Het bestuur van de „stichting internatio nale tuinbouwtentoonstelling Rot terdam 1960" deelt dit mee in het voorlopig overzicht, dat vandaag werd aangeboden aan het gemeen tebestuur van Rotterdam. De defini tieve afrekening zal pas over enige maanden gereed zijn. Een slangh in de banaenen is geen alledaeghs gedoe, tenminste niet in dit, ons kille landje. •Maer deeser daghen op de veylingh van ons Leyden, was soo'n geval toch werck'lyck aen het handje. Want plotseling quam gluur en de cop van eepen slangh van uyt de cammen met de geele vruchten. De vinder was verrast, maer toch niet soo geschrocken, dat hy met snelle tred vandaer gingh vluchten. Het beest werd flux gegreepen, (het was een beetjen suf), had daeghenlangh geen snippert jen gegeeten. Want op de reys naer hier heel uyt West-Indi-en, had deese slangh in't coelruym vastgeseeten. Nu is syn vryheyd wylen, de slangh sit in een hoek en veyligh isset cruypdier opgeborghen. Als ick weer eens ba naenen wil gaen eeten, dan maeck ick myn toch wel een beetjen sorghen. Verbeeld je, dat soo'n cruypend dier komt glyden op je af, terwyl je net een vrucht wil consumeeren, of dat, vanaf de schael met fruyt de pisanghs hem „gaen smeeren". Geluckigh dat die slanghen hier niet soo talryck syn (al synder wèl, die cruypen niet maar loopen). Ick hoop nu maer dat uyt myn daeghelycks dessert, soo iets nooyt of te nimmer comt gecroopen Want slanghen syn maer lastigh en byster ongeschickt om op de disch eens burghermans te pryeken. Een dicke worst, langh als een slangh, sou ons waerachtig beeter lycken. Maer „Dit is Leyden" nu eenmael al isset nogh soo raer in onse stad kan sulx weeral geschieden. Drae heeten we geen glmeer maer noemt men ons de Leydsche slanghenvangers. Lieden dus, die „glibberige" slanghen tusschen de pisanghs vanghen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7