WEES NIET KARIG MET Ni-Brigadiers: flinke kinderen, flinke melkdrinkers Anj aRutten bezochtinéén maand 35 Schotse scholen GOODWILL-AMBASSADRICE VOOR NEDERLANDSE ZUIVEL IN GR.-BRITTANIË Film Holland cum laude lokte veel vragen uit puur natuur dus nooit te duur! Uurloon steeg meer dan melkprijs MELK is KALK voor LELKJ BOTER: licht verteerbaar vet, zeer rijk aan vitamines A, B, D, E, K. ADVERTENTIE „Het is enorm interessant werk en we worden overal enthou siast ontvangen", zei Anja Rutten, reizend goodwill- ambas sadrice voor de Nederlandse Zuivel. Samen met de aan het kantoor van Het Nederlands Zuivel- bureau te Londen verbonden kooklerares en voedseldeskun dige miss Berry, heeft mej. Rutten van einde februari tot eind maart circa 35 scholen 4200 leerlingen) in Edinburgh en Glasgow bezocht. De bezoeken, die onder auspiciën van ae Schotse commissie voor Onderwijs worden georganiseerd, hebben tot doel de leerlingen van de lagere- en middelbare scholen bekend te maken met Nederland en zijn befaamde zuivelprodukten. Hierbij wordt o.m. gebruik ge maakt van een kleurenfilm. Holland cum laude, die Neder land niet alleen als land van •melk, kaas en boter toont, doch ook als een aantrekkelijk toeristenland met véle schilder achtige plekjes, geschikt voor een ideale vakantie. Na afloop van de film bestaat de gelegenheid tot het stellen van vragen. Vervolgens krijgt ieder een een stukje jonge en oude Goudse en Edammer kaas, be nevens een met „real Dutch butter" gesmeerd beschuitje aangeboden. Gewoonlijk worden dan in een ander lokaal kook demonstraties gegeven met Nederlandse Zuivelprodukten. Na afloop krijgen de leerlingen een receptenboekje, zodat zij het hen getoonde eventueel zelf in praktijk kunnen brengen. De vragen die na de film en tijdens de demonstraties wor den gesteld kan men volgens mejuffrouw Rutten in twee groepen verdelen. De vragen, gesteld door leerlingen die zich op het hoger onderwijs voor bereiden, hadden over het alge meen betrekking op het doel van de komst van beide dames; Nederland en zijn zuivel. flow are the boys? De leerlingen van de „prakti sche richting" stelden het liefst vragen als: „How are the boys in Holland?" en „Do you like Elvis PreBley?". Uiteraard wordt in zulke gevallen het thema van het gesprek - tak- tisch - naar Holland verplaatst. methoden op de Nederlandse scholen. Zij verbaasden zich er over, dat in Nederland op de middelbare scholen geen kook lessen worden gegeven. Directe resultaten van derge lijke bezoeken zijn o.a. dat de indruk wordt weggenomen als zou iedere Nederlander in een molen wonen en op klompen lopen. T.V. publiciteit De komst van Anja heeft in de meeste grote Schotse bladen weerklank gevonden. Ook werd zij - in kaasmeisjescostuum met een Edammer kaas op schoot - tijdens een T.V.-uitzending ge ïnterviewd. De publiciteit die hierdoor werd verkregen was dan ook van dien aard dat men Anja overal terstond herkende. %ïet plezierige hiervan is echter, dat hieruit tevens de sympathie voor de Nederlandse zuivel viel op te maken. Dat 5tU - letterlek en figuur lijk - een goed figuur heeft geslagen bewijst ook de pas sage uit de gesproken brief door Albert Mllhado enige weken terug, waarin htJ vertelde, dat hU „van verschillende mensen verha len hoorde over de fascine rende voordrachten die de 21-jarlge Anja Rutten op de middelbare scholen heeft ge houden. En het interview was niet de laatste gebeurtenis. Op 23 maart heeft Anja Nederland vertegen woordigd bij de opening van een modern kaaspakhuis te Londen. Voor deze gelegenheid waren ook meisjes uit Denemarken, Finland en Frankrijk uitge nodigd, hun land als kaasland te vertegenwoordigen. duur Is moeten wij vergelijking gemaakt tussen het gemiddelde uurloon en de melkprijs per liter, in ft jaren. Wij wijzen eventuele critici erop dat de vergelijking slechts een benadering van de waarheid kan zijn omdat voor een zeer nauwkeurige weergave ook factoren als vetpercentage en dergelijke zouden moeten worden verwerkt. Alweer blijkt nu dat het ontzettend moeilijk is, een ander hoogwaardig en veelzijdig voedsel dat zoveel geeft en zo weinig kost. Nieuw logboek M-brigade 100.000 aanvragen. het internationale M-paspoort, dat M-brigadiers toegang geeft tot 66 bezienswaardigheden in Nederland en België en de tien duizend abonnementen op het nieuwe weekblad „Fix en Fox." - het zijn trekpleisters genoeg voor de melkdrinkende jeugd van Nederland. Ruim een week nadat de eerste attracties van de M-brigade in 1961 per adver tentie waren bekendgemaakt, waren er bij het hoofdkwartier van de M-brigade in Rijswijk al meer dan 100.000 (honderddui zend!) aanvragen voor het nieuwelogboekbinnengekomen. Wie gratis naar de grotten van Dinant wilof naar het Atomium In Brussel, of naar Avifauna, weet dus wat hem te doen staat. spraak, die de hulsarts vaker van zfin patiënten te horen krijgt. Inderdaad zfin onrust, zenuwzwakte en een toestand van uitputting sterk verbreide ziekteverschijnselen gewor den. De arts staat in zulke gevallen voor een zware opgave. Een belangrijke taak valt hierbij ten deel aan de zg. „zachte voeding" waarvan melk en melkproduk- ten wel als eerste in aanmerking komen. Melkspijzen immers be vatten vele voedingsstoffen, zo als eiwitten, mineralen en vitamines, die in een harmo nisch samengaan beschermend werken. Omdat bepaalde stoffen in de melkprodukten de weerstands kracht van het zenuwstelsel vergroten, wordt nerveuze men sen in het algemeen aangeraden voldoende melk of melkproduk ten in het dagelijks menu op te nemen. Dit geldt natuurlijk zeer ln het bijzonder voor degenen, die een zware ziekte of een operatie hebben doorstaan. BU hen vinden wfi naast spierzwakte dikwijls ook ge brek aan eiwit en kalk. Melk, boter, yoghurt en room zfin ln zulke gevallen dikwijls de bü uitstek versterkende mid delen, die. als oflderdelen van een goed samengesteld dieet, kunnen lelden tot aanvulling van tekorten in de voeding tot een snel herstel van krachten. Voor de maag Als medicijn werkt melk feite lijk bij maagaandoeningen. Hoe wel men verschillende methoden voor de bereiding der maaltijden bij deze aandoeningen heeft ontwikkeld, hebben zij toch altijd melk als basis. De werk zame stoffen uit de melk kunnen de ontstekingen van het maag- slijmvlies soms snel tot stil stand brengen en zorgen voor een gezonde opbouw der cellen. Vele zieken maken hier echter een gevaarlijke fout door melk alleen tijdens de dieetkuur In grotere mate te gebruiken. In feite moeten zij echter maanden nadien (bij chronische ziekten zelfs jaren nadien) nog dagelijks een liter melk blijven drinken om terugkeer van de ziekte te voorkomen. Kortom: melk helpt de zieke om te herstellen, de gezonde moet het drinken om gezond te blijven. ZIJ WETEN HET OOK! Olifantenzijndol opmelk.Hunver- zorger heeft dan ook geen moeite om er per dag een olifanten-kan per olifanten- manintekrijgen. Deze babiesmet hun nog kleine slagtanden weten dat melk niet alleen lekker, maar ook gezond Is. Melk is kalk voor elk, geldt ook voor hen! Wat gebeurt er als u voor het slapen gaan een glas melk drinkt? Allereerst verricht de melk zijn taak van „beste Body-bouwer". Maar dezelfde melk. schenkt bovendien kalmte aan hart erf zenuwen» waardoor u dieper slaapt, monter opstaat, beter werkt, presteert. Daarom: melk voor 't slapen gaan (of yoghurt of karnemelk) om met PEP op te staan, met PEP aan 't werk te,gaan! BIJ DE BEREIDING WORDT NIETS TOEGEVOEGD ■iroedlng en gezondheid zUn twee begrippen, die niet Milkshakes in plastic zak Laatste nieuws uit Amerika: heerlijke milkshakes worden daar, gereed voor consumptie, verkocht in plastic zakjesEven het zakje schudden, uitschenken in een glas of eenvoudig een rietje door het plastic steken. Wij twijfelen er dan ook niet aan dat zeker de pic-nlckers, de dagjesmensen en vooral niet te vergeten de kampeerders zich snel van deze nieuwe ser vice zullen verzekeren. Kaas-pensioen Wees niet karig met kaas moet Johann Wirth gedacht hebben. De heer Wirth, 65, is burgemeester van Unterseen in Zwitserland. Hij gaat dit jaar met pensioen en heeft gevraagd zijn uitkering voortaan in kaas te mogen ontvangen. Aan het verzoek werd voldaan; een fabriek in de buurt heeft al opdracht gekregen er rekening mee te houden. twee begrippen, die niet van elkaar te schelden zijn. Wie zUn gezondheid op peil wil houden en fit en energiek zijn taak wil vervullen moet zUn dagelijks menu op de juiste manier samenstellen. Steeds dieper dringen de art sen door in de samenhang, die er tussen deze twee be staat. De voedselkeuze en het dieet zfin hulpmiddelen van de geneeskunst geworden. Steeds sterker wordt echter ook het verlangen van de mens naar zuivere en natuur lijke levensmiddelen. Door de eeuwen heen speelt boter hierbij een belangrijke rol. Boter ls een absoluut zuiver natuurprodukt, dat zeer licht verteerbaar en rUk aan voe dingswaarde en vitamines ls. Bij de voeding speelt vet, en hier dus weer de boter, een belangrijke rol. Dit is zo sedert oeroude tijden. De arabieren zijn waarschijnlijk de eersten geweest, die uit melk boter wisten te bereiden. Hoe wel dit voedingsmiddel slechts langzaam en geleidelijk zijn weg naar Europa vond, overal werd het tenslotte beschouwd als bijzonder waardevol en ge zond. Natuurprodukt Boter ls éen zuiver natuur produkt dat voor 83% uit melk vet bestaat. Belangrijkisookhet van nature aanwezige vitamine- gehalte, minder belangrijk het gehalte aan meikei witten, melk suiker eu mluèraleu. Boter is daardoor een bijzonder gewaar deerd spijsvet dat bovendien snel en gemakkelijk verteerd wordt en zelfs door mensen met een gevoelige maag goed wordt verdragen, bij gebruik var juiste hoeveelheid. Bij ziekte Ook nu nog is boter, evenals in vroeger tijden, voor de con sumptie het waardevolste vet. Het ls zo licht verteerbaar, dat bij veel ziekten, b.v. lever- aandoeningen en die van de galblaas, boter zelfs het enige vet is, dat door de dokter wordt toegestaan. Deze waarde van boter voor de gezondheid wordt nog versterkt door een hoog gehalte aan natuurlijke vitamines, waarvan vitamine A, die ons tegen Infecties beschermt en de groei bevordert en die in de moderne medische wetenschap ook bij bepaalde oogkwalen wordt aan gewend, de belangrijkste is. Deze vitamine is in boter in zo overvloedige mate aanwezig, dat reeds 100 gram boter de dagelijkse behoefte aan vita mine A geheel kan dekken. Praktisch komen voor dagelijk se dekking van de behoefte aan vitamine A slechts melk, boter en kaas in aanmerking. De op één na belangrijkste vitamine in boter is vitamine D, die niet alleen onontbeerlijk is voor de stofwisseling, doch ook ter voorkoming van rachitis (En gelse ziekte), bloedarmoede en spierzwakte wordt aangewend. Verder komen in boter voor vitamine E en K, waarvan de laatstgenoemde van veel belang is tegen storingen in de bloeds omloop en hart en een belang rijke rol speelt tegen gal- en leveraandoeningen. Ook bij grote hitte De vitamines in boter gaan - en dat is heel belangrijk - niet ver loren wanneer de hulsvrouw boter, bij de bereiding van spij zen aan hogere temperaturen blootstelt. Bij opsomming van al deze voortreffelijke eigen schappen van boter mag zeker haar milde geur en heerlijk aroma en de fijne natuurlijke smaak niet vergeten worden. Het is vanzelfsprekend, dat een zo edel natuurprodukt met de grootste zorgvuldig heid moet worden bereid. Hoe oud de boterbereiding ook ls, ln het principe van de be reiding ls door alle eeuwen heen niets veranderd. Nog altUd wordt boter alleen uit het vet van de melk bereid, waaraan niets, maar dan ook niets wordt toegevoegd. WENS VAN MELKDESKUNDIGEN: Ononderbroken koelketen van koe naar koelkast Warmte en daglicht tasten de smaak van melk(produkten) aan melk en melkprodukten wor den in aanzienlijke mate nadelig beïnvloed door onzuivere ver pakking, luchtjes, warmte en licht, vooral daglicht. Men onderschat vaak de betekenis van koeling voor melk, choco lademelk, yoghurt, kwark, boter en slagroom. Hoewel het aantal koelkasten zich regel matig uitbreidt, wordt bijvoor beeld het verbruik van con- sumptiemelk nog steeds in grote mate door temperatuurs- omstandigheden in de verschil lende seizoenen beïnvloed. Een begrip dat bij melkdeskun- digen nogal opgang maakt is de ononderbroken koelketen. Dit betekent dat de melk van de koe op weg naar de fabrieken al ge koeld wordt en van daar tot aan de verbruiker donker en koud of ten minste koel blijft. Na tuurlijk hapert er nog wel eens het een en ander: .Kannen en flessep staan soms urenlang op vensterbanken of balkons. In het bUzonder op vochtige warme dagen nemen melk producten snel de tempera tuur van de omgeving aan. De daardoor ontstane kwali teitsvermindering laat zich ook bil eventuele na-koellng niet meer ongedaan maken. VOCHTIGE DOEK De vrij plotselinge en intense koeling in de zuivelfabriek kan in de huishouding nauwelijks geïmiteerd worden. Hete melk kan weliswaar in een teil met water worden gekoeld, maar voor juiste koeling is leiding water niet koud genoeg. Wie geen koelkast heeft doet er daarom het best aan de melk flessen dadelijk met een voch tige doek te omwikkelen en dan op een donkere en luchtige, liefst tochtige plaats weg te bergen. Men kan op deze manier de smaak van de melk zeer goed vasthouden. [Koffiemelk helpt tegen teveel kerry J Als de kerrysoep of -schotel te scherp smaakt, voeg er dan een scheutje koffieroom of melk aan toe. De meeste soepen, in het bijzonder tomatensoep, worden milder van smaak door toe voeging van room of melk. pagina van Het Nederlands Zuivelbureau, Rijswyk (Z.H.) FLINK MELKDRINKEN IS ELKE DAG EEN EXTRA M-DAAD DOEN. DRINK DUS EEN EXTRA GLAS MELK, YOGHURT, KARNEMELK, OF EET EEN EXTRA BORD PAP OF PUDDING

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12