S)e CaidóeSoti/fcatit EVIAN PAKTE VERKEERD UIT Bomaanslagen en dreigbrieven Vrees en onrust in Evian Naar vrede in Laos Tegen de misdaad in Amerika w afwachting FAN zm PROCES Om de Kongolezen te helpen Engeland nodigt Soekarno uit Lefèvre kabinetsformateur Katholiek-socialistische coalitie verwacht België en Indonesië Duizenden stierven Verzet in Tibet aan gele koorts Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 7 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15290 Zeg het met b(l )ommen Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 255 9 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Zoals gisteren gemeld gaan de Frans-Algerijnse besprekingen te Evian, welke vandaag hadden moeten beginnen, niet door. De Algerijnen zijn niet op komen dagen, omdat de Fransen niet bereid bleken om de „Algerijnse regering in ballingschap" van Ferhat Abbas als enige gesprekspartner te accepteren. President Bourguiba van Tunesië heeft in een rede voor de Tunesische Nationale Vergadering de hoop uitgesproken, dat de Franse autoriteiten de weg van onderhandelingen met de Algerijnse opstandelingen zullen blijven bewandelen, ondanks het feit, dat de zaken niet zijn verlopen zoals het moest. Op zijn „Algerijnse broeders" deed Bourguiba een beroep om onderscheid te maken tussen wat essentieel en wat belangrijk is. Hij waarschuwde, dat voortzetting van de nu 6^ jaar durende oorlog in Algerië de Algerijnse „revolutie" niet zal helpen. VOORZORGSMAATREGELEN Militairen en veiligheidspolitie heb ben donderdag stellingen ingenomen in het gebied van Evian om de le vens van plaatselijke functionarissen te beschermen, van wie velen dreig brieven hebben ontvangen van uierst rechtse Fransen in Algerië. Het hoofd van politie te Evian en de burgemeesters van de nabij gele gen plaatsen Saint-Gingolph, Tho- non-les-Bains' en Allinges hebben onder meer dreigbrieven ontvangen. De Vermoorde burgemeester van Evian, Camille Blanc, heeft verschei dene van dergelijke brieven ont vangen, voordat de bomaanslag werd gepleegd, die hem het leven kostte. Ook in Parijs en in de Franse pro vincies zijn voorzorgsmaatregelen genomen, waarbij onder meer open bare gebouwen worden bewaakt en de gangen van „verdachten" worden nagegaan. De hotelhouders van Evian maken zich zorgen. Zij zijn bang dat 't uit stel van de Frans-Algerijnse onder handelingen hun seizoensvooruitzich-'- ten zal bederven. ALGERIJNSE AANSLAGEN Algerijnse nationalisten hebben gistermiddag een aanval gedaan op een politiepost bij het ziekenhuis van EVIAN MISLUKT JJET IS IN EVTAN helemaal mis gelopen. Alles scheen zo goed voorbereid te zijn; de Fransen hadden toegegeven, dat zij met de Algerijnse rebellen wilden praten nog vóór de vijande lijkheden waren geschorst en de Al gerijnen hadden hun wantrouwen in de bedoelingen van De Gaulle opzij gezet. Men zou in Evian, aan het Meer van Genève, bijeenkomen op 7 april. Een nieuwe lentelucht woei aan over de wateren van het mooie meer. Toen kwam een Franse mi- 0 nister vertellen, dat men be halve met de „voorlopige Al gerijnse regering" van Ferhat Abbas in Evian, ook zou praten met de concurrentie, namelijk met de z.g. M.N.A. van Messali Hadj. Dat nam Ferhat Abbas niet; zijn mannen wa ren de enige vertegenwoordigers van het Algerijnse volk en Messali Hadj was maar een marionet, die alleen naar voren gehaald werd om het principe van „verdeel en heers" te kunnen toepassen. Het hielp niets of dat de Fransen al betoogden, dat met Massali Hadj „overleg" zou worden gepleegd, doch dat met Fer hat Abbas „onderhandeld" zou wor den - de FLN had geen oog voor dergelijke subtiele onderscheidingen en dus ging Evian niet door. Maar daarmee was de kous nog niet af. Want het bommen-gooien en schieten begon nu pas goed. In Evian en omgeving lopen allerlei autori teiten met een kloppend hart naar de brievenbus om te kijken of zij er nog geen dreigbrief in vinden. En deze dreigbrieven zijn sinds de moord op burgemeester Blanc van Evian niet te beschouwen als kwa lijke doch ongevaarlijke grapjes. Waarschijnlijk zijn zij afkomstig van Fransen, die het prijsgeven van Al gerië als verraad aan Frankrijk be schouwen en door middel van ter reur menen de loop der geschiede nis te kunnen tegenhouden. Wat bij al deze terreurdaden zeer merkwaar dig is, is het feit, dat de Franse po litie er zelden in slaagt de daders te vinden. Angst om zich de vingers te branden? Van verschillende zijden worden nu bemiddelingspogingen onderno men^ speciaal door Bourguiba, de president van Tunesië. Hij heeft de Algerijnen erop gewezen, dat er een onderscheid is tussen belangrijke dingen en essentiële dingen en dat men door een al te halsstarrige hou ding de „revolutie" niet dient. Ook de Amerikanen hebben getracht tus senbeide te komen, met het gevolg dat er in Algiers nu bommen ge gooid wordt naar Amerikaanse con sulaatgebouwen. De Fransen menen, dat de vertra ging in de onderhandelingen niet te lang zal duren, maar de Algerijnen zijn taaie onderhandelaars en van concessies van hun kant houden zij niet. Waar de gemoederen zozeer ge laden zijn is niemand genegen om „z'n gezicht te verliezen". Montfermeil, een voorstad van Pa rijs. Twee personen werden gedood en twee agenten werden gewond. Voorts zijn vijftien personen, pa tiënten en bezoekers, gewond. De daders zijn ontkomen. De politie heeft meegedeeld, dat 4 Algerijnen zich bij het ziekenhuis vervoegden om een landgenoot, die daar wordt verpleegd, te bezoeken. kamgaren sportcolberts .geheel gevoerd, moderne steep en ruitdessins.Normqal 39.75 Eén dag, tot 16 jaar ALLE MATEN Zolang de voorraad strekt! LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 Rotterdam: Korte Hoog straat 11 - Meent hoek Goudsesingel - Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg - West-Kruiskade 35. Deze man werd neergeschoten zodra hij zich vertoonde. Bij het dekken van him aftocht schoten zij een ser geant van politie dood. De Moham medaanse patiënt, op wie de Alge rijnen het gemunt hadden en die in de gang werd neergeschoten, is later aan zijn verwondingen bezweken. Voorts is er een bomaanslag ge pleegd op het Amerikaans consulaat in Algiers en even daarna ontplofte er ook een plastieken bom voor het gebouw van de Amerikaanse voor lichtingsdienst in het centrum van Algiers. Nemand werd gewond en de schade zou niet groot zijn. Zoals be kend heeft de Amerikaanse ambas sadeur in Tunis met vertegenwoordi gers van het FLN geconfereerd. De Amerikanen willen beide partijen dichter bij elkaar brengen. Donderdag zijn bij een bomont ploffing in het centrum van Algiers vijf Islamieten gewond. Van één van hen is de toestand ernstig. DOCUMENTEN UIT ALGERIë De documenten van 130 jaar Frans bestuur over Algerië zullen met een oorlogsschip naar Frankrijk worden gezonden, aldus is in Algiers verno men. Vrijwel alle officiële documen ten, waarvan de oudste van 1830 da teren, lagen tot nu toe in een onder aardse bewaarplaats opgeslagen. De verscheping naar Frankrijk geschiedt kennelijk in verband met de onze kerheid over de toekomst van Alge rië. De politie in heel Frankrijk heeft vanochtend invallen gedaan in de woningen van bekende leden van uiterst rechtse organisaties, in ver band met een onderzoek naar de bomontploffingen van de laatste tijd. In Parijs alleen al zijn 50 personen verhoord. In Nieuw Delhi wordt verwacht, dat Engeland en de Sowjet-Unie „zeer binnenkort" een beroep op de strijdende partijen in Laos zullen doen het vuren te staken. De onderhandelingen over de twee eerste fasen van het Britse plan een gezamenlijke oproep een wapen stilstand te sluiten en een verzoek aan India om de internationale con trolecommissie weer bijeen te roe pen maken goede voortgang. De commissie, bestaande uit India, Po len en Canada, zal wellicht reeds bin nen een week bijeenkomen, zo werd in diplomatieke kringen in Nieuw Delhi gezegd. De internationale conferentie over Laos zal waarschijnlijk worden ge houden in Genève, aldus is van door gaans goed ingelichte diplomatieke zijde in Londen vernomen. Aanvan kelijk was gemeld dat de Sowjet-Unie de Cambodjiaanse hoofdstad Pnom Penh als conferentie-oord wenste, ook omdat het voorstel van een veer tien mogendheden-conferentie van Cambodja afkomstig is. De keuze van Genève is echter lo gisch, omdat de conferentie in ze kere zin een voortzetting is van de Geneefse conferentie van 1954, die een einde maakte aan de oorlog in Indo-China. De Amerikaanse minister van jus titie Robert Kennedy een broer van de president is van plan de afpersing en zwendel, die in Ameri ka zo'n grote omvang hebben aange nomen, krachtdadig te bestrijden. kennen gegeven, dat president Ken nedy zijn komende reis naar Europa zal beperken tot een bezoek aan Pa rijs. Woordvoerder Salinger verklaar de, dat er geen plannen zijn voor 'n bezoek aan een andere Europese hoofdstad. Ook bestonden er geen plannen voor de komst van Europese regeringsleiders naar Parijs om met het Amerikaanse staatshoofd van ge dachten te wisselen. Kennedy en Macmïllan De V.S. zijn bereid de vorming van een politieke gemeenschap in West- Europa, waaraan Engeland met de 6 landen van de Europese gemeen schappen zou deelnemen, aan te moe digen. Dit is volgens welingelichte Ame rikaanse kringen de conclusie, die uit het overleg van president Ken nedy en premier Macmillan over economische vraagstukken kan wor den getrokken. Het Amerikaanse staatshoofd zou een zo groot belang aan de versterking van West-Europa hechten, dat hij bereid zou zijn de handelsnadelen van een uitbreiding van de EEG op de koop toe te nemen. Macmillan schijnt te hebben dui delijk gemaakt, dat Engeland de po litieke doeleinden van het verdrag van Rome wil aanvaarden, mits de andere bezwaren van een Britse deel neming aan de gemeenschappelijke markt zouden kunnen worden over wonnen. Een veertiental Afrikaanse en Azi. atische landen heeft donderdag een ontwerp-resolutie bij de Algemene Vergadering ingediend, waarin wordt voorgesteld een commissie van zeven leden in het leven te roepen, welke de Kongolese leiders moet helpen om tot een verzoening en een einde van de politieke crisis in hun land te ko men. Voorts wordt in het ontwerp ge pleit voor een onverwijld bijeenroe pen van het Kongolese parlement en de vrijlating van .alle leden van de centrale volksvertegenwoordiging en de regionale parlementen, alsmede van alle andere politici die gevan gen worden gehouden. Nog een nieuwe staat In Port Francqui, ca. 600 km ten oosten van Leopoldstad, hebben eni ge leden van het centrale en het provinciale parlement, tezamen met stamhoofden, een nieuwe staat uit geroepen, de „Eenheid Kasai". Voorlopige hoofdstad van de staat, die ca. 1,2 miljoen inwoners heeft, is Port Francqui. Staatshoofd is de vroegere minister van volksgezond heid Gregoire Kamanga. Kamanga is een tegenstander van Albert Kalon- dji, het staatshoofd van de „Mijn- staat" Zuid-Kasai, en heeft in diens hoofdstad, Bakwanga, gevangen ge zeten. Deze foto, welke pas is vrijgegeven door de Israëlische autoriteiten, toont Adolf Eichmann, die op de binnenplaats van het fort Teggart, waar hij gevangen zat, wordt gelucht. De foto werd gemaakt vlak voordat Eichmann werd overgebracht naar Jeruzalem, waar volgende week zijn próces gaat beginnen, (telefoto) President Soekarno is uitgenodigd een officieel bezoek aan Groot-Brit- tannië te brengen als gast van de Britse regering, zo heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag meege deeld. In Djakarta worden thans be sprekingen daarover gevoerd, zo zei hij. Een woordvoerder van het ministe- rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld dat de Britse regering de Nederland se regering inderdaad geconsulteerd heeft over de wenselijkheid van zulk een bezoek. Van Nederlandse zijde is geen onzekerheid gelaten over de in druk die een uitnodiging als thans zou zijn gedaan, ir Nederland zou maken. Weliswaar zijn van Engelse zijde bepaalde toezeggingen gedaan omtrent hetgeen met de president van Indonesië zal worden besproken, doch niettemin heeft het bericht de Nederlandse regering bepaald niet aangenaam getroffen. Hij deelde donderdag op een pers conferentie in Washington mee, dat hij het Congres een grootscheeps pro gram zal voorleggen om de macht van de zwendelaars en gangsters te (Advertentie) breken. THAILANDSE ONDERSCHEIDINGEN Koning Boudewijn heeft donder dagmiddag de voorzitter van de Christelijke Volkspartij, Theo Lefè vre, benoemd tot kabinetsformateur. Van Lefèvre wordt aangenomen dat hij zal streven naar een katholiek- socialistisch kabinet waarin ook de afgetreden secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, zitting zal hebben. Li zijn verklaringen na de verkie zingen heeft Lefèvre steeds laten doorschemeren, dat de „Eenheids- wet" geen hinderpaal zou zijn voor samenwerking tussen de CVP en de BSP. „De Eenheidswet kan eventu eel worden vervangen door een fi- nancieel-economische politiek op lange termijn", zei hij. Deze wet is door de socialistische partij zowel in als buiten het parlement fel bestre den en werd aanleiding tot de sta kingen in België, die ruim 'n maand duurden. Theo Lefèvre is op 17 januari 1914 in Gent geboren. Hij is de zoon van de rechtsgeleerde Etienne Lefèvre, één van de pioniers van de Katholie ke arbeidersbeweging in Gent. Aan de Gentse universiteit promoveerde hij tot doctor in de rechten. Sinds 1950 is hij nationaal voorzitter van de CVP. In 1959 werd 'hij benoemd tot minister van staat. Lefèvre heeft nooit 'n ministeriële functie bekleed. Volgens de politie te Djakarta zijn donderdag vier Belgische onderne mingen in West-Java door de Indo nesische politie-autoriteiten „overge nomen". Dit geschiedde in opdracht van het militaire bestuur van West- Java. Het hoofd van de politie in West- Java, Enoch Danubrata, verklaarde: „De regering handelt in overeen stemming met de geest van de strijd tegen het imperialisme". De Indonesische autoriteiten wei gerden commentaar te geven op be richten, dat Indonesië besloten had de diplomatieke betrekkingen met België te verbreken. In het Belgische dorp Boechout bij Antwerpen heeft een vader zijn twee jonge kinderen en zichzelf van het leven beroofd door gasverstik- king. De moeder van de twee kinde ren, zoontjes van twee en vier jaar, had omgang met een buurman. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) De ambassadeur van Thailand in Nederland, prins Vongsamahip Jayan- kura (rechts), heeft gisteren op de ambassade in Den Haag de versierselen, behorend bij het Groot kruis van de Witte Olifant, uitgereikt aan minister J. W. de Pous (links) en staatssecretaris dr. H. R. van Houten (midden). In Ethiopië zijn al duizenden men sen omgekomen bij een epidemie van gele koorts, zo is donderdag in Ge nève meegedeeld door de Liga van Rode-Kruisverenigingen. De Liga heeft woensdag 20.000 do ses vaccin, afkomstig van het insti tuut Pasteur in Dakar, naar Addis Abeba gezonden. De epidemie heerst in de provincies Gemo Goffa en Kaf fa in Zuidwest-Ethiopië en breidt zich thans naar het noorden uit. Dit is de eerste maal, dat Ethiopië door een epidemie van gele koorts geteis terd wordt Volgens een bericht van de „Press Trust" of India" zouden bij recente gevechten tussen Chinese troepen en Tibetaanse khampai's aan de oevers van het Heilige Meer Manasarovar en in andere delen van het westen van Tibet meer dan tweehonderd Ti- betanen zijn gedood, evenals enkele Chinezen. Het persbureau meldde verder, dat het verzet in Tibet tegen het Chi nese bestuur toeneemt. In westelijk Tibet heerst een acuut voedseltekort. Verscheidene Tibetanen zouden de hongerdood zijn gestorveh, terwijl ook de Chinese troepen onder de voedselschaarste te lijden zouden hebben. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Kouder De Bilt, vrijdag 19 uur. Een front met aan de ene zijde warme tropische lucht en aan de andere minder zachte maritieme lucht drong donderdagavond van de Noordzee uit ons land binnen. Na dat het front enkele onweersbuien veroorzaakt had kwam het boven 't midden van het land vrijwel tot stil stand en vrijdagochtend regende het er langs in een klein gebied, dat zich uitstrekte van de provincie Brabant naar Drente. Aan het front ontstond een kleine storing, die naar Dene marken trok. Overigens zijn de ba rometers in West-Europa gaan stij gen en nadert er van de Britse eilan den een hogedrukgebied. Dit heeft een stabiliserende invloed op 't weer, maar tegelijkertijd treedt er 'n tem peratuurdaling op. De temperaturen zullen morgen plaatselijk wel 10 gra den lager kunnen zijn dan donder dag, toen er waarden van 22 en 23 graden werden bereikt. ZON- EN MAANSTANDEN 8 April: zon op 06.00; onder 19.25; maan op 02.15; onder 11.10. H oogwaterstanden 8 April: v.m. 8.07: n.m. 8.44. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1