Chefariiie4 DE WELVAART IS DE GROOTSTE REM IN ONTWIKKELING VAN DE P.B.O. Eén maand geëist tegen machinist van zandtrein Is zeventig-km.-verkeersbord toch rechtsgeldig? DE WOLKENETERS 4-voudige werking... exka geneeskracht! Rapport van SER-commissie Week zitten voor mishandeling WOENSDAG 5 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Radareiland in het Veerse Gat AMSTERDAM Als opvolger van mgr. v. d. Hoogte, is tot rector van het St. Elisabeth- gesticht benoemd de z.e. heer W. J. de Graaff. Deze was kapelaan van de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Amsterdam. Hij is ook moderator en godsdienstleraar van de R.K. Kweekschool „Magister Vo- cat'te Amsterdam. 4 middelen tezamen werken aneller krachtiger en langduriger. in de hele wereld wordl legen pijn eh griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen eikaar en werken daardoor bij* zonder weldadig. ff golflengte van 8 mm Bij" het waarnemen vani destroombeweging kan men 1^7." gebruik maken van dnjvers d,e van een reflectieschermpje rijn vooraien. aomai. IO.SO.Vo^.H|. sulnrnepahkina 100 taM. I3.S0 Aan de hand van de reflectiestippen kan dan een nauwkeurig beeld van t aa de stroombeweging worden verkregen. (Advertentie) Het spoorwegongeluk bij Harmeien Autotechnische tips., In het sluitgat bij Vrouwenpolder ligt een radareiland verankerd. Rijks waterstaat zal met behulp van het radarscherm de stroombeweging in het sluitgat kunnen waarnemen en fotograferen. De apparatuur heeft, in tegen- De ontwikkeling van de Publieke Bedrijfsorganisatie wordt geremd door de welvaart. Dit is een van de belangrijkste conclusies waartoe de organisatiecommissie van de Sociaal- Economische Raad in een rapport gekomen is. Men verwacht niet dat het tempo van ontwikkeling in de naaste toekomst versneld zal worden. Totale stilstand voorziet de commis sie echter ook niet. Men zou ingrij pende maatregelen moeten nemen om tot versnelling te kunnen komen en tot zulke maatregelen adviseert de commissie niet. Tot een eventuele versnelde opbouw van de P.B.O. - een uitbouw onder dwang - kan zo nodig worden besloten in de parle mentaire discussie, die binnenkort aan dit onderwerp zal worden ge wijd. Niet dringend In de jaren van toenemende wel vaart kreeg het de schijn, dat ook zonder blijvende vormen van sa menwerking de goede gang van za ken geen gevaar loopt. Ook andere redenen hebben ertoe geleid, dat zo wel ondernemers als werknemers de oprichting van „schappen" als een voorshands weinig dringende zaak zijn gaan zien. Deze „wisseling in de geest des tijds" heeft volgens de Organisatie- Commissie een sfeer geschapen waarin de P.B.O. zich langzamer en moeizamer ontwikkelt dan enige ja ren geleden. De commissie consta teert dit in een nota, waarin zij op verzoek van staatssecretaris Schmel- zer een overzicht geeft van de oor zaken, die tot de stagnatie hebben geleid. Deze nota en een daaraan toegevoegde uitvoerige beschouwing, waarin de commissie haar visie op de huidige stand van zaken geeft, zullen het uitgangspunt zijn voor de besprekingen, die de SER in zijn vergadering van 28 april aan dit on derwerp zal wijden. Reeds evenwicht In beide nota's wordt aan de hand van voorbeelden betoogd, dat grote delen van het bedrijfsleven in deze periode van toenemende welvaart nauwelijks of helemaal geen behoef te hebben aan de verordenende be voegdheden, die aan het bestuur van een produkt- of bedrijfschap kunnen worden verleend. In die sectoren, waar men 't nog zonder een „schap" weet te stellen, bestaan reeds aller lei vormen van privaatrechtelijke samenwerking, elk met zijn eigen concrete doelstelling. Veelal stelt men zich daarmee tevreden. In die instellingen en commissies zijn de machtsverhoudingen dikwijls op zo subtiele wijze in evenwicht ge bracht, dat men van elke verande ring een verstoring van dat even wicht vreest. Dit geldt temeer, waar de vrije organisaties de samenstel ling van bestuur van een „schap" niet geheel in eigen hand hebben, omdat uiteindelijk - na advies van de SER - de Kroon beslist. Daarbij ontstaat een „risico", dat men niet wenst te lopen. Andere rem Een andere rem is de kans, dat de taak en de positie van de vrije orga nisaties in betekenis afnemen bij de oprichting van een „schap". Een „aanmerkelijke hinderpaal" noemt de commissie de in ondernemings kring bestaande „innerlijke reserve" tegen de economische zeggenschap van de werknemers. Veelal wenst men wel samenwerking met de werknemers op sociaal terrein en ook nog wel op een deel van het economisch terrein, namelijk wan neer dit beslist noodzakelijk blijkt of duidelijk voordeel kan opleveren, maar men is niet bereid daarmee verder te gaan dan strikt noodzake lijk is. Geen stimulans Een loonverordening zien werkge vers en werknemers beiden niet als een vooruitgang, maar als het prijs geven van een hoog gewaardeerde eigen werkzaamheid, waartoe zij slechts bereid zijn als er duidelijk aanwijsbare voordelen tegenover staan. Een stimulans voor de p.b.o. is de loonverordening in elk geval niet. Een der belangrijkste suggesties, die de commissie doet, is de gedach te om het bestuur van een bedrijf schap de vrijheid te geven een c.a.o. voor de bedrijfstak verbindend te verklaren. Daarmee geeft men het bedrijfschap bevoegdheid, zonder de voordelen van een c.a.o. te verlie zen. Dit denkbeeld is nog niet con creet uitgewerkt. Dat zal eerst kun nen gebeuren wanneer vaststaat hoe de nieuwe wettelijke regeling van de loonvorming zal worden. Een maand hechtenis eiste de offi cier van Justitie, mr. Pitlo, gister middag tegen de 28-jarige NS-machi- nist J. M. te Utrecht, wegens roeke loos en onoplettend rijden met een uit een locomotief en 27 wagens be staande zandtrein op het traject HarmeienBreukelen. Daardoor ont stond in de nacht van 1 april van het vorig jaar een botsing met een uit de richting WoerdenBreukelen ko mende goederentrein. De machinist M., die de botsing veroorzaakte, werd daarbij dusdanig gewond, dat hij zes weken in een ziekenhuis moest wor den verpleegd en 31/* maand thuis, terwijl de machinist van de aangere den goederentrein, W. V. gedurende een maand zijn normale werkzaam heden niet meer verrichten kon. Er werd op het baanvak tengevolge van de botsing een ware ravage aange richt. „Niets gezien". Bij het verhoor voor de rechtbank verklaarde de machinist M. dat hy zich van het gebeurde weinig of niets meer kon herinneren. Op een gegeven moment bemerkte hij door een on veilig signaal te zijn gereden en even later volgde de botsing. Wel wist hij zich te herinneren dat hij noch het voorsein, noch de mistbaken had be merkt, hoogstwaarschijnlijk tenge volge van de mist, welke in de vroe ge ochtend het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor vijven het uitzicht op het baanvak belemmerde. Getuigen spraken elkaar tegen. Als getuigen in deze zaak werd ge hoord de seinhuiswachter W. W., die vanuit zijn wachtplaats had waarge nomen, dat zowel het hoofdsein al het voorsein op onvelig stonden. Van mist had hij niets bemerkt. Er was, volgens hem, zeker één kilome ter zicht. Daarentegen verklaarde., de als ge tuige gehoorde machinist, van de aan gereden trein J. L., dat het zeer goed mogelijk was, dat de verdachte door een mistbank het uitzicht was be lemmerd. Een ervaren machinist zou daarop zeker afgeremd hebben, maar minder ervaren personen laten dit in zulke gevallen weieens na. De officier van justitie, mr. Pitlo, achtte de ten laste gelegde roekeloos heid en onoplettendheid bewezen. De verdachte had moeten en kunnen weten, waar de signalen zich bevon den, want hij was met het baanvak bekend. De verdediging. De verdediger, mr. M. A. v. d. Hout, voerd? verschillende verzach tende omstandigheden aan, zoals de onvoldoende ervarenheid van zijn clënt, de slechte verlichting van de seinen (ter plaatse worden nog olie lampen gebruikt), de slechte plaats, welke de machinist op de door hem gereden locomotief (achteraan), welke factoren de man parten ge speeld hebben. Bovendien vestigde hij er de aandacht op, dat zijn cliënt behalve terugplaatsing bij de ran- eerdienst en een ontevredenheids- etuiging ook nog door onthouding van zijn aanstelling als machinist in vaste dienst, zwaar was gestraft. In dit verband verzocht hij dan ook dringend aan de rechtbank niet op de eis van de officier in te gaan, maar zich te beperken tot een draagbare geldboete. De rechtbank zal 18 april uitspraak doen. IN CEL OVERLEDEN. In de afgelopen nacht is in een cel op het politiebureau overleden de 51-jarige vrijgezel F. R. uit Almelo. De man was gisteren in staat van dronkenschap aangetroffen in de Haaksbergerstraat te Enschede. De politie kon nauwelijks zijn naam ge waar worden, want de man stamelde slechts enkele onverstaanbare klan ken. Hij werd meegenomen naar het bureau om daar ter ontnuchtering te worden opgesloten. Vanmorgen, toen men aan zijn cel klopte, bleek de man te zijn overleden. Na lang speu ren is de politie er achter gekomen dat het hier R. uit Almelo betrof. Arrest van Amsterdams gerechtshof Het rechthoekige blauwe verkeers bord met rode rand, waarop is aan gegeven, dat de maximumsnelheid van 70 km. binnen de bebouwde kom is toegestaan, is rechtsgeldig. Daar komt het arrest op neer, dat het Amsterdamse gerechtshof gistermid dag heeft gewezen in een principiële strafzaak over de rechtsgeldigheid van dit bord, die de ANWB had aan gespannen. Op de rijksweg één bij de weste lijke grens van de gemeente Naarden reed op 3 februari 1958 de Amster damse verkoopleider R. H. A. E. H. harder dan de ter plaatse toegestane 70 km. De Hilversumse kantonrech ter veroordeelde H. tot een boete van 50 gld. en de Amsterdamse rechtbank legde in appèl er een van 20 gld. op. Dc Hoge Raad vernietigde dit vonnis omdat de rechtbank het verweer van de raadsman onvoldoen de had weerlegd en verwees de zaak naar het Amsterdamse hof, dat con form de eis een boete van tien gul den of twee dagen hechtenis oplegde. Het hof verwierp het verweer van de raadsman, dat het bord in strijd is met de bepalingen van het verdrag van Genève' betreffende het wegver keer en de verkeerstekens; het bord niet geplaatst was overeenkomstig de bepalingen van het wegenverkeers reglement en het voorts niet bij elke verharde zijweg was herhaald. Het hof overwoog, dat krachtens artikel 66 der grondwet Nederland se wettelijke voorschriften niet toe gepast mogen worden, wanneer deze toepassing niet verenigbaar zou zijn met voor een ieder geldende bepa lingen var internationale overeen komsten, die Nederland mede onder tekend heeft. Het bord heeft bovendien een gemengde betekenis en wijkt als zo danig af van de borden die uitslui tend een verbod weergeven, voor zo ver het bord een „toestaan" bete kent wijkt het niet af van het in Nederland bestaande systeem en is, aldus het hof, derhalve niet in strijd met het verdrag van Genève. Wegens zijn verblijf .te Rome zal mgr. dr. J. A. E. v. Dodewaard, bis schop van Haarlem, van 5 tot 26 april geen spreekuur kunnen houden. EEUWIGE GELOFTE MEDISCHE MISSIEZUSTERS De volgende medische missiezus ters zullen de Eeuwige Geloften af leggen: te Imstenrade: zr. M. Andrea Kem pen, Alphen a. d. Rijn; zr. M. Rem- berta Trio, Torhout (België); zr. M. Bonifatia Levedag, Oegstgeest; zr. M. Patricia Maathuis, Enschede; te Utrecht: zr. M. Miriam Bark man, Sappemeer; zr. M. Lutgart Poot, Overijse (België); te Welkom (Or. Vr. S.): zr. M. Monique Henkus, Lisse; zr. M. Tabi- tha Tangelder, Sittard; te Rangoon (Burma): zr. M. Nico la Cortlever, Amsterdam. HOGER BENZINE VERBRUIK DOOR VUILE LUCHTFILTERS Toen U de motorkap van een auto voor het eerst zag openstaan, viel uw oog waar schijnlijk direct op een wat mysterieuze „koektrommel", die door een monteur werd aangeduid met „luchtfilter". In negen van de tien ge vallen heeft U verder ook maar niet de geringste aan dacht meer besteed aan dit deel van het automechanis me. Toch kan juist die lucht filter er de oorzaak van zijn, dat uw auto, die misschien al ettelijke kilometers achter de kofferdeksel heeft gelaten, de laatste tijd een onver klaarbaar hoog benzinever bruik heeft. Door defilter wordt de lucht aangezogen, die tezamen met de benzine moet zorgen voor het juiste gasmengsel, dat tot ontploffing wordt ge bracht in de cylinders; hier door wordt beweging moge lijk gemaakt. Voor de ver branding van één liter ben zine is een hoeveelheid lucht nodig, die een normale huis kamer vult. Op die ene liter benzine legt men gemiddeld een af stand van circa 10 km af. Rijdt men 100 km op 'n vrij stoffige weg, dan heeft zich zo'n vijf gram stof verzameld in de luchtfilter. Stof, dat de werking van de filter op den duur gaat belemmeren, voor al wanneer de kilometertel ling van de wagen de hon derdduizend reeds gepasseerd is. Hoe slechter de filter kan werken, des te hoger wordt het benzineverbruik en des te lager de prestatie van de motor. Dat is een redenering, die U eens in overweging moet nemen, als U gewend bent geen aandacht te schenken aan de luchtfilter van uw auto. Huwelijks,geschenk voor Belgisch koningspaar Van de Haagse politierechter Overeenkomstig de eis van de of ficier van justitie heeft de Haagse politierechter een 36-jarige fabrieks arbeider uit Katwijk veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De verdachte, die in een steenfabriek werkzaam was, had een 46-jarige lasser uit Leiden zwaar lichamelijk letsel toegebracht. Verdachte gaf wel toe, dat hy de lasser in de morgenuren van 1 aug. van het vorig jaar had geslagen, maar ontkende ten stelligste, dat hij de man bovendien zou hebben ge trapt. Als gevolg van de mishande ling brak de Leidenaar een stukje van zijn nekwervel en bovendien liep hij een hersenschudding op. De man had verdachte als geruime tijd lopen sarren over een voetbalwed strijd. Toen het geplaag niet ophield, werd de verdachte nijdig, en met een onverhoedse aanval wierp hij de lasser op de grond. Deze verklaarde, toen hij als getuige werd gehoord, dat hij wel gevoeld had, dat hij werd getrapt. Hij had het echter niet ge zien, omdat hij met zijn gezicht naar de grond gekeerd 'lag, zijn arm be schermend om zijn hoofd. Andere arbeiders beweerden de verdachte te hebben zien trappen. Eén van hen had nog tegen de politie ver teld, dat de verdachte had gezegd: „Kom hier, dan schop ik je dood". „Bent u van huis uit zo kwaad aardig?" vroeg de officier. Verdach te vertelde dat hij een erg zenuw achtig mens is. Hij leed aan toeval len. Dat vond de officier echter geen excuus. „Dit is wel een uitermate grievend optreden geweest", zei hij. Hij vond de verdachte nog altijd even venijnig en kwaadaardig als in het verleden. De Katwijker was nl. al driemaal eerder veroordeeld wegens mishandeling en éné maal wegens belediging. Vijftien gulden boete voor joy-riding. „Onhebbelijk", noemde de officier van justitie het optreden van een 27-jarige machinaal-houtbewerker uit Oegstgeest. De verdachte had zich schuldig gemaakt aan joy-riding op een bromfiets. De officier eiste een boete van 15.of drie dagen. De verdachte moest 13 augustus van het vorig jaar met de bus naar zijn werk, maar de bus kwam niet. Omdat hij toch op tijd op zijn werk wilde zijn, haalde de verdachte uit de schuur van het huis, waarvoor hij stond te wachten, een brommer. Deze was het eigendom van een Duitse vakantieganger en dat wist de verdachte. Toen hij van zijn werk terugkwam, bracht de verdachte de brommer terug. De politierechter wees de vedachte erop, dat men van een andermans goed moet afblijven. De officier vond, dat de verdachte nog wel even naar de Duitser had kunnen opbellen, om hem te waar schuwen. Dan was alles niet zo ge- Op Paasmaandag hebben Z.M. Boudewijn, koning der Belgen, en koningin heimzinnig geweest. De politierech- Fabiola in Oostende hun door de stad aangeboden huwelijkscadeau, de ter veroordeelde de verdachte con- vissersboot „Fabiola", in ontvangst genomen. Foto: In een motorvlet van de form de eis tot een boete van 15.Belgische marine, begeven de koning en de koningin zich lachend naar de of 3 dagen gevangenisstraf. „Fabiola", die we op de achtergrond in het Montgomerv-dok zien üeeen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8