IV. Weerbericht China aanvaardt Engels voorstel aan Rusland Wensen en verlangens voor het Concilie In dikke boekdelen gebundeld Grafschennis op Goede Vrijdag ROBINSON CRUSOE Puzzel mee en win vacantie in Salzhutten! Het weer in Europa ZATERDAG 1 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DE DREIGING IN LAOS De Chinese vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken maarschalk Tsjen Ji heeft verklaard, dat China geen bezwaar heeft tegen wederinstelling van de controle com missie voor Laos en het beleggen van een veertienmogendhedenconfe- rentie. Dit bericht het Indonesische persbureau Antara. Hij sprak op een afscheidsbanket, dat president Sukarno hem in Dja karta aanbood. Elke oplossing van de kwestie Laos dient de goedkeuring te heb ben van de drie belangrijkste groe pen: Soevanna, Phoema en Kong Lea, (nationalistisch) Soevannoe Phong en de Pathet Lao (links) en Boen Om en Phoemi Nosavan (rechts), aldus de Chinese bewinds man. De verklaring van maarschalk Tsjen Ji betekent, dat China het Engelse voorstel aan de Sowjet-Unie heeft aanvaard. Dit voorstel behelsde: de Sowjet- Unie en Engeland verzoeken de strijdende partijen in Laos het vu ren te staken en het weder bijeen roepen van de internationale contro lecommissie voor Laos. Deze com missie, bestaande uit India, Polen en Canada, werd krachtens de Geneefse verdragen van 1954 ingesteld en had tot taak de naleving van deze ver dragen te controleren. De bijeenkomtsen van de inter nationale controlecommissie werden in 1958 op aandringen van de toen malig regerig van Laos voor onbe paalde tijd geschorst. Aan de inter nationale conferentie over Laos zou den öf de tien landen, die in 1954 in Genève confereerden öf de lan den van de conferentie plus de buur landen van Laos kunnen deelnemen. In doorgaans goedingelichte krin gen is echter vernomen dat de Britse regering na de besprekingen met prins Soevanna Phoema niet meer zo krachtig zal aandringen op het vol doen aan deze voorwaarde. Prins Soevanna Phoema heeft vrij dag verklaard dat het beter is de commissie te re-activeren alvorens een wapenstilstand te sluiten, zodat de commissie de uitvoering van de wapenstilstandsovereenkomst kan controleren. In officiële kringen in de Britse hoofdstad is de verklaring van mi nister Tsjen Ji gunstig ontvangen. Bevrijdt U van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0,95, f 2,40, f 8.88. (Advertentie1 Men wilde echter geen commentaar leveren en zei te zullen wachten op het Russische antwoord. Verklaring van Soevanna Phoema Prins Soevanna Phoema, ex-pre mier van Laos, heeft vrijdag op een persconferentie in Londen verklaard dat de Russische en de Amerikaanse hulp aan Laos gelijktijdig stopgezet moeten worden. De prins zei inge nomen te zijn met de Britse voor stellen inzake Laos. Deze zouden met kleine wijzigingen aanvaard kunnen worden. Hij merkte voorts op dat de V. S. tot voor kort de noodzaak van een neutraal Laos niet ingezien hebben. Met Kennedy was er echter een an dere wind gaan waaien in Wash ington. De prins ontkende dat de groe pen van de Pathet Lao uitsluitend uit communisten bestaan. Er bestaat een „evenwicht" tussen communis ten en niet-communisten in de ge lederen van de Pathet Lao. Met grote nadruk verklaarde hij, dat hijzelf, zo hij in Laos aan het bewind mocht komen, de eerste zal zijn om het communisme te bestrij den. Soevanna Phoema zei voorts nog dat hij, op grond van zijn contacten met Peking en Hanoi, van mening was dat China en Noord-Vietnam bereid zijn om Laos „in onafhanke lijkheid en neutraliteit" te laten leven. Op twee kerkhoven in Hervest- dorsten in het district Recklinghau sen (ten noordoosten van Essen in West-Duitsland) is in de nacht van Witte Donderdag op Goede Vrijdag grafschennis gepleegd. Op de ge meentelijke begraafplaats werdén 50 en op het katholieke kerkhof 24 graf stenen omvergeworpen, terwijl van 'alrijke graven bloemen en planten werden uitgetrokken. De politie ver moedt dat drie jongelieden de daders zijn. 311 Italiaanse bisschoppen, 451 Europese (van wie 9 Nederlandse), maar geen enkele bisschop uit Hon garije, Tsjechoslowakije en 1 uit Let land hebbben hun antwoord inge stuurd op de enquête, die de Curie bij het wereldepiscopaat heeft inge steld. Dit wordt onthuld in de Osser- vatore Romano over de 9520 bladzij den omvattende publikatie, welke de verwijderde voorbereiding van het Concilie behandelt en zo juist in be perkte oplage verschenen is. Het totaal van deze brieven over treft de 2000, waarvan die uit Euro pa (uitgezonderd Italië) in de eerste beide, tezamen 1704 bladzijden om vattende banden, bijeen zijn ge- brach: 451 brieven, waarvan 9 uit Nederland, 22 uit België, 30 uit En geland, 30 uit Ierland, 109 uit Frank rijk, 82 uit Spanje, 23 uit Portugal, 10 uit Ierland, 41 uit Duitsland, 16 uit Oostenrijk, 12 uit Joegoslavië, 5 uit Griekenland, 3 uit het Europees gedeelte van Turkije, 43 uit Poien, 2 uit Noorwegen en 2 uit Malta en 1 uit Luxemburg, Denemarken, Zwe den, Finland, Letland, IJsland en Gibraltar resp., maar géén uit Hon garije, Roemenië, Bulgarije, Tsjecho slowakije, Lithauen, Estland, Alba nië en Rusland. De brieven van de Italiaanse kardinalen en bisschoppen 311 in totaal vullen de 942 blad zijden tellende derde band; de vier de bevat (op 662 bladzijden) die van de Aziatische bisschoppen 229 in totaal waarvan 19 uit Indonesië en 55 van het Chinese Episcopaat; de vijfde band (580 bladzijden) vullen de brieven van de Afrikaanse bis schoppen van Noord- en Centraal- Amerika (in totaal 348), de zevende die van de bisschoppen van Z.-Ame rika (310) en Australië en Oceanië (48), terwijl in de achtste die zijn gebundeld, die van de algemene oversten der religieuze orden wer den ontvangen, 109 in totaal. De wensen en suggesties, welke in al de ze brieven naar voren werden ge bracht werden, na zorgvuldige be studering ervan, door het secretariaat der vóórbereidende commissie tot zo beknopt mogelijk in het Latijn gefor muleerde voorstellen samengevat en volgens inhoud en strekking in twee lijvige boekdelen gerangschikt, die tezamen als ondertitel dragen „Ana lyticus conspectus consiliorum et vo- torum quae ab Episcopis et Praelatis data sunt" en 1557 bladzijden tellen. De 8972 voorstellen welke zij be vatten, besrijken het gehele terrein van Leer en Discipline der Kerk: de 4232 die de eerste band vullen, be treffen doctrinaire kwesties, 't Ka- noniek recht, de discipline der gees telijkheid, de seminaries en de leken; de 4710 die in de tweede bijeen zijn gebracht, de Sacramenten, de bede huizen, de kerkelijke voorschriften, de eredienst, het leergezag, bezit en inkomsten der Kerk op liefdadig en maatschappelijk gebied. Bij elk voor stel wordt in een noot vermeld van welke bisschop, praelaat of overste, resp. bisschoppen enz. het afkomstig is. Over het derde deel der „Acta et documenta" (427 bladzijden), dat de door de tien Congregaties der Ro meinse' Curie te kennen gegeven wensen en suggesties, onder de titel „Proposita et monita Ss. Congrega- tionum Curiae Romanae", omvat, doet de Osservatore geen enkele me dedeling. Wel weer over het vierde deel, dat eindelijk in drie banden bundelt, de resultaten der door de katholieke universiteiten en andere hogescholen verrichte studies en on derzoekingen omtrent vraagstukken, waarvan de behandeling door 't Con cilie aanbeveling verdient. De eerste band (574 bladzijden) be vat de resultaten van het werk der Pauselijke Gregoriaanse en Lateri- aanse Universiteiten, benevens van dat van het Atheneum van de Pro paganda Fide; de tweede (480 blad zijden) die van de arbeid der negen overige hogescholen te Rome (waar onder die der Dominikanen, der Be nedictijnen en der Salesianen en het Pauselijk Instituut voor Gewijde Mu ziek en dat voor Christelijke Oud heidkunde); de derde (824 bladzij den) dat van de studies der 37 bui ten Rome gevestigde hogescholen en faculteiten. Een nieuw tekenverhaal Wie kent de lotgevallen niet van Robinson Crusoë, zoals zij door Daniel Defoë 235 jaar geleden werden te boek gesteld? Iedereen heeft met spanning het verhaal gevolgd van zijn po gingen om zijn leven in te richten op een verlaten eiland, waar hij als schipbreukeling aanspoelde. Maar iedereen heeft daarbij ook gedroomd van rust, ver van het gewoel der moderne bescha ving. Men kan het wedervaren van Robinson Crusoë thans opnieuw medebeleven met het tekenverhaal, dat de Zweed Artelius ervan heeft gemaakt. (Zie maandag in dit blad). Vrijwilligerskorps in Portugees-Afrika De Portugese regering heeft beslo ten in alle overzeese provinciën vrij willigerskorpsen op te richten, die tot taak krijgen te helpen bij het handhaven van de orde en de verde diging van het grondgebied. Alle Portugese staatsburgers, die ouder zijn dan achttien jaar, kun nen tot deze korpsen toetreden. De leiding berust bij officieren van het Portugese leger. Het aantal grensposten in Mo zambique zal worden vergroot. Het Portugese persbureau Lusita- nia heeft gemeld dat bij „terroris tische aanvallen" in het noordelijk deel van Angola 85 personen zijn gedood. De leiders van deze actie zouden instructies uit het buitenland hebben ontvangen. Volgens het m Lissabon verschij nende blad „Diario de Noticias" zijn twee groepen opstandelingen, die uit Noord-Angola wisten te ontsnap pen donderdagavond in de hoofdstad Loeanda gearresteerd. Een rebel werd gedood toen hy trachtte te ontvluchten. GROMIKO NAAR MOSKOU TERUG Andrei Gromiko, de Russische mi nister van buitenlandse zaken, is vrijdagavond per vliegtuig uit New York naar Moskou vertrokken. Vóór zijn vertrek zei Gromiko, dat de huidige situatie bij de VN met secretaris-generaal Hammarskjoeld voor de Sowjet-Unie „volkomen on draaglijk" was. (De Russische regering heeft ge- eist, dat Hammarskjoeld zijn functie neerlegt met het oog op zijn beleid in de Kongolese crisis en dat in zijn plaats een driemanschap komt be staande uit een vertegenwoordiger van het westen, een van de commu nistische landen en een van de neu- tralistische staten). De koning van Jemen, op wie de zer dagen een aanslag is gepleegd waarbij hij verwondingen opliep, heeft vrijdag geconfereerd met hoge functionarissen in aanwezigheid van de kroonprins, El Badr, aldus meldt Radio-Sanaa. Eerder deden in Djiboeti in Frans- Somaliland geruchten de ronde dat de koning zou zijn overleden. Win een reis en verblijf voor twee personen naar en in het lieflijke dorpje Salzhütten aan het meer van Levor- no. U behoeft slechts bijgaande puzzel (extra vanwege het seizoen) op te lossen. Knip bovenstaand vierkant met hiërogliefen uit. Dus het gehele vierkant! Elders in dit blad zult u eveneens een vierkant aantreffen, dat u, na dit ook uitgeknipt te hebben op een of andere wijze tegen bovenstaand vierkant moet leggen. Houdt beide strookjes vervolgens tegen het licht. Indien u de puzzel op de juiste wijze heeft opgelost leest u een spreuk, waarvan de diepere zin u niet zal ontgaan. Stuur deze spreuk komende week nog aan de puzzel-redaktie en u dingt mee naar de prachtige prijs: een geheel door ons betaalde vakantie in het heerlijke Salzhütten, nabij het poëtische riviertje de „Kammer- zelz". Veertien dagen mag deze vakantie duren, terwijlde puzzel-redaktie in een royale bui voorts nog vijf dagtochten door ons mooie landje met Meteor-bussen, voor de goede oplossers in het vooruitzicht stelt. HAAGSE POLITIERECHTER. „Dat is toch volkomen fout, om daar met z'n zessen of met z'n ach ten 't hele dorp op stelten te zetten. Deze woorden richtte de Haagse po litierechter tot een drietal jonge mannen allen afkomstig uit Leimui- den. Met een stel vrienden hadden ze in een dronken bui op 11 september van het vorig jaar de Dorpsstraat van Leimuiden onveilig gemaakt. Een vierde verdachte uit Ter Aar moest eveneens terechtstaan, maar hij was niet verschenen. De officier van justitie eiste tegen alle verdach ten een week voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van drie jaar, een geldboete van ƒ75.of vijftien dagen en het verbod, gedu rende het eerste jaar van de proef tijd café's te bezoeken. De bewoners van de Dorpsstraat la gen al op bed, toen de herrie begon. Ze hoorden geplons, gekraaw en glas gerinkel, maar niemand durfde zich naar buiten te begeven, omdat ze bang waren, „op hun huid te krij gen". Het glasgerinkel was afkom stig van de winkelruit van kapper Muis, die jongens stukgooiden. Ook het uithangbord van de zaak ver nielden ze. Ze wilden nog een hek KORTE GOLF Vanmorgen omstreeks half zes vond op de Veersedyk in Hendrik- Ido-Ambacht een ongeval plaats met dodelijke afloop. De 37-jarige brom fietser A. van Rijsdijk uit Alblasser- dam botste tegen een personenauto en kwam met zijn hoofd op de straat klinkers terecht. Een arts constateer de een schedelbasisfractuur; enkele minuten daarna is de heer Van Rijs dijk overleden. Een Algerijnse burgeremployé van het Franse militaire bestuur in Guelma heeft in een aanval van ver standsverbijstering zes personen ge dood en veertien gewond. De politie belegerde achttien uur lang het huis waarin hij zich had verschanst en slaagde er tenslotte in hem neer te schieten. Een duizendtal stakende metaal bewerkers van twee grote fabrieken heeft vrijdagochtend te Pomigliano Darco bij Napels een paar uur lang het treinverkeer opgehouden door op de rails te gaan liggen. De poiltie maakte tenslotte met behulp van traangas de spoorbaan vrij. De Israëlische dr. S. Amiel zou een goedkope manier van uranium- winning ontdekt hebben, waarvan men in Israëlische wetenschappelijke kringen veel voordeel verwacht voor de produktie van kernenergie voor vreedzame doeleinden. Het ledental van de Britse com munistische partij bedraagt 28 731 te gen 24.500 begin 1958. Het aantal le den van de communistische jeugd beweging is van 1.734 in 1960 tot 2.702 gestegen. Dit is meegedeeld op het party congres dat vrijdagochtend in Londen is geopend. Het Centrale Sowjetrussische bureau voor de statisiek heeft mee gedeeld dat 21.708 burgers honderd jaar of ouder zijn. Onder hen zijn er 592, die ouder dan 120 jaar zijn. Drie gemaskerde, met machine pistolen bewapende gangsters heb ben vrijdag een bank in Charenton, een wijk in het oosten van Parijs, 170.000 nf. (ca. 125.000 gulden) be roofd. De overval duurde slechts 12 seconden. uit de grond trekken, maar dat lukte niet. Een tuinbank, deponeerden ze gezamenlijk in een sloot, wat het ge- plons veroorzaakte. Tussen de be drijven door schopten ze tegen lan taarnpalen, maakten ruzie: ^lles het gevolg van een overmatig gebruik van alcoholhoudende drank. Ten slotte werden bij een boer nog en kele kippen gestolen en doodge maakt. De schade hadden de jongens in middels vergoed. De politierechter veroordeelde hen conform de eis van de officier. De boete stelde hij ech ter op ƒ50.—. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TIJDELIJK REGEN Veel bewolking en op de meeste plaatsen enige regen, maar ook verspreid voorkomende opkla ringen. Zwakke tot matige wes telijke wind, in het Waddenge bied morgen wellicht verander lijk. In het noordoosten van het land kans op nachtvorst. Mor gen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. HELSINKI onbewolkt 1 —16 STOCKHOLM onbewolkt 4 —7 OSLO onbewolkt 5 —7 KOPENHAGEN zw. bew. 5 —2 LONDEN geh. bew. 14 9 ABERDEEN half bew. 9 1 AMSTERDAM regenbui 9 5 BRUSSEL regen 11 7 LUXEMBURG zwaar bew. 11 5 PARIJS motregen 16 8 BORDEAUX geh. bew. 15 10 GRENOBLE licht bew. 16 2 NICE half bew. 17 12 BERLIJN sneeuw 8 1 FRANKFURT zwaar bew. 12 6 MUNCHEN geh. bew. 12 6 ZURICH zwaar bew. 12 7 GENEVE zwaar bew. 14 1 LOCARNO onbew. 19 2 WENEN regen 15 12 INNSBRUCK zwaar bew. 16 4 BELGRADO geh. bew. 17 7 ATHENE licht bew. 10 ROME onbewolkt 17 6 AJACCIO onbewolkt 18 6 MADRID half bew. 24 6 MALLORCA half bew. 17 6 LISSABON onbew. 21 9 PAG ZE DE TWEEDE ADAM. Uit een Paas-overweging. opgeno men in de werken van Epiphanius, bisschop van Cyprus (t 403) over: „die nedergedaald is ter helle". Toen Christus in de onderwereld was afgedaald, nam Hij Adam bij de hand, richtte hem op en zeide: „Word wakker, gij die daar slaapt, sta op uit de doden, en de Christus zal over u lichten. Ik ben uw God, die om uwentwil uw zoon ben geworden, om uwentwil om wille van allen die uit u wor den geboren. Sta op uit de doden, want Ik ben het leven van wie gestorven zijn. Sta op, werk van mijn handen. Sta- op, mijn beeltenis die naar mijn aan schijn zijl geschapen. Sta op en laat ons van hier gaan, want gij zijt in Mij en Ik ben in U. Om uwentwil ben Ik, uw God, uw zoon geworden. PUZZEL Oplossing no. 507. Hor.: 1. hart, 3. melk, 5. ora, 7. stang, 9. dom, 11. niets, 13. pat, 15. eva, 16, vaart, 18. aks, 20. kerel, 22. nar, 23. roes, 24. gort Vert.: 1. bond, 2. tot, 3. manie, 4. kaas, 6. Ran, 7. smaak, 8. geval, 10. opa, 12. tak, 14. trens, 16. vier, 17. tra, 19. Sont, 21. erg. Oplossing puzzel vorige week Horizontaal: 1. m.p., 3. Rome, 7. lans, 10. p.s., 12. oir, 14. Mondego, 16 rap, 17. neon, 18. notie, 19 No- ra, 20. Ate, 21. ets, 22. Ens, 24. Mia, 25. cabine, 27. dolman, 29. en, 30. R.K., 32. sa, 33. i.e., 34. slee, 36. aai, 38. Velp, 40. do, 41. Drimmelen, 42. is, 43. knip, 45. ein, 46. Edam, 49. et, 50. Sr, 51. A.K., 53. el, 55. basalt, 58. eender, 61. dat, 62. kat, 64. ons, 65. ale, 66. eren, 67. Polen, 69. Kaïn, 70. rol, 71. Menelik, 73. rat, 74. An, 75. Belg, 76. Esla, 77. Se. Verticaal: 1. Monaco, 2. piëta, 4. om, 5. monteur, 6. Enos, 7. Leie, 8. agenda, 9. no. 10. paria, 11. Spaans, 13. roebel, 15. dt, 16. rommel, 21. en, 23. s.o. 26. inedita, 28. Lienden, 31. kamer, 32. Siëna, 34. sok, 35. Erp, 37. ami, 38. vee, 39. Pim, 44. nestel, 47. aldaar, 48. Abdera, 50. stapel, 52. kennis, 54. Drente, 56. Aaron, 57. L.K., 59. es, 60. Elias, 63. tong, 64. oele, 68. Ie, 71. me, 72. kl. PGNT Echte boekenwurmen iedere vrije minuut....

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3