AAN DE WIEG VAN 11000 KUIKENS MOET SNEL GEWERKT WORDEN PAASTIJD - BRUIDSTIJD Van Paasschotels en Paasklokken Door de mens gelanceerde aardsatellieten leren ons de ruimte kennen ZATERDAG 1 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGTNA 12 Waar de haantjes van de hennetjes gescheiden worden Als de auto de oprijlaan indraait, zien we het al aan het gebouwtje naast de boerderij. We gaan een paar deuren door en dan staan we meteen in de warmte en in de drukte. Een vijftal meisjes is druk in de weer tussen ontelbare dozen met krioelende kuikens. Laag hangende lampen geven een helder schijnsel op de handen, waarin we zachtdonzen verenpakjes ont waren. Achter glazen wanden, van massieve kasten met veel knoppen en handels rijen zich de eieren. Het zijn er geen tientallen, maar honderden, zo op het eerste gezicht. Als de kasten opengaan, zullen het er duizenden blijken te zijn. Mannen schuiven dozen met gecontroleerde kuikens naar links en dozen met ander kuikens naar rechts en dan brengen ze nieuwe dozen aan, vol lichtgeel en donkergeel en geel met bruin dons. We staan midden in de bedrijvigheid van een kuikenbroederij, die al 42 jaar de binnen- en buiten lands markt bedient. Elke dag dagwerk bij de eendagskuikens Het is een eigenaardig bedrijf. Al hoewel de zon buiten een heerlijke lentetemperatuur bracht, wordt hier de kachel nog een flink opgepord. Terwijl elders het parool .licht en luchtig' opgeld doet, werkt men hier midden op de dag met kunstlicht en ramen potdicht. Kapitale broedmachines van een paar tientallen kubieke meters in houd bergen de kostbare produktie. Als grondstof gaan er de eieren in, als het tijd van oogsten is komen bijna even zoveel kuikentjes er uit. Ontelbare rijen lang met eieren, eieren en nog eens eieren, komen de gezonde kippekindertjes tevoorschijn. Naast elkaar zien we schalen met rag fijne barstjes. Van deze voorraad is de broedtijd om. Een ei komt uit De boer grijpt een ei uit de kast en dan zien we het wonder voor ons. Langzaam scheurt de schaal open. Op een gegeven ogenblik komt het snaveltje er door. De boer helpt hier even, om ons te, laten zien hoe het verder gaat, want in werkelijkheid moet het kuiken na een aantal keer pikken flink rusten. Nu gaat het ge lijk door en dan duurt het niet lang meer. De schaal splijt en een beetje verwezen van uitputting hangt het kopje van het vochtige jong naar buiten. .Hoeveel eieren ga^n er precies in zo'n machine?" „Ik heb er één voor 9000 en twee voor 10.000 eieren. Elke kast heeft drie afdelingen en elke week gaan er 6000 eieren in één afdeling van elke kast." Er staan er drie. Dat is dan zo'n 29.000 eieren met een broedtijd van 21 dagen, dus zeg maar een miljoen kuikens per jaar! En dit is nog maar een klein bedrijfje." „En waar gaan ze heen?" „Eerst worden ze gesext, dus de haantjes van de hennetjes gescheiden. De hanen verkoop ik naar Italië en zonder verzorging worden verstuurd. Het sexen, inpakken, versturen en bezorgen moet dus allemaal op de zelfde dag van de geboorte gebeu ren. En het zijn er vandaag 11.000! Weer een greep in de doos eendagskuikens Wij begrijpen nu, waarom het werk niet even stil kan staan tijdens onze aanwezigheid. De dozen schuiven over de tafels. Met rappe bewegingen grijpen de meisjes elke seconde een diertje uit de doos voor hen en voe gen het dan links of rechts bij de haantjes of de kippetjes. Met een enkele blik hebben ze het al gezien. De hele dag door is het aanpakken geblazen. Duizenden dieren wachten nog op hun beurt. Brutale kopjes kijken over de rand. Het is alsof zo'n beest vraagt „wanneer ben ik aan TEN BRUIDSBOEKET is een be- langrijk boeket in het leven van iedere jonge bruid. De bruidegom spant al zijn krachten is om een zo mooi mogelijk boeket voor zijn jonge bruid te krijgen. Dit bruidsboeket staat in het middelpunt van het bloe menleven van een vrouw. Om welke bruid het ook gaat, om een van 1000 of een van 3000 weken, om een vorstelijke dan wel een on gedwongen figuur, om een verlegen type dan wel om een flap-uit, voor alle bruidegoms geldt het parool schenk haar op de grote dag van haar leven haar lievelingsbloemen. Het gaat hierbij beslist niet om de vraag; welke de duurste zijn, neen, het moeten die bloemen zijn waarvan de bruid het meest houdt. Een bruids boeket moet natuurlijk met smaak zijn opgemaakt, dit in tegenstelling tot een tuiltje bloemen, dat moeder op moederdag ten geschenke krijgt van haar kleine dochtertje. In dit laatste geval is immers elk boeketje bloemen mooi, al zijn de bloempjes zo in elkaar geknepen in het kleine knuistje. Het bruidsboeket moet „af zijn, dus wordt het samengesteld in overleg met de bloemist. Paastijd is bloementijd PEN BLOEMLOZE KAMER is een bloedloze kamer. Moeder zorgt voor de extra versnaperingen op de paasdagen, maar zij kan niet overal voor zorgen. Vader, zowel als de kin- de beurt?" Dan drukt een manne- hand die uitstekende snaveltjes weg en schuift de doos voort over de ta fel. Ze zijn al aan de beurt, zo snel gaat het. In een aangrenzende ruimte tore nen nog hoge stapels dozen. Kleur bij kleur. Aan de andere kant ver rijzen de torens met dozen kippetjes en de torens met dozen haantjes. Ook weer gesorteerd naar het ras. Week-in, week-uit Achter de dubbele deur staat een bestelwagen klaar. Enkele mannen komen een partij dozen ophalen, die intussen van labels en vrachtbrieven zijn voorzien. Ze gaan naar het station. „Wat gebeurt er nu, als zo'n grote machine defect zou raken?" „Dan gaat er een alarmbel. De temperatuur moet goed zijn, die stel ik hier in. Als de machine nou onder temperatuur komt, gaat er binnen in het huis een schel en kunnen we Joego-Slavië, de hennen blijven in 't land." Alles op één dag Het sexen is een moeilijk vak. Voor een leek is het onbegrijpelijk, hoe iemand bij zo'n pakje dons een ver schil kan onwaren, vooral gezien de vrijwel onopvallende biologische ken merken op die leeftijd. Er is geen tijd te verliezen. De kuikens moeten nu worden gesplitst, want alleen de eerste dag is verschil te zien. Alleen eendagskuikens overleven het als ze maatregelen nemen." „En houdt u zelf ook kippen?" „Nee, dat is me teveel werk „Dit is zeker wel de beste tijd voor de afzet? Of is er geen seizoen- drukte?" „We mogen niet mopperen, we draaien altijd maar door. Zomer en winter, 't Is nou met Pasen wel wat gemakkelijker om ze kwijt te raken, maar ik ben ze nog altijd allemaal kwijt geraakt." Hij glundert, deze boer. De eieren zijn goedkoper met Pasen en zijn personeel rept zich deren dienen haar behulpzaam te zijn, de paasdagen tot onvergetelijke dagen te maken. Dus wordt moeder bedacht met een mooie plant, een mooi boeket of schaal met bloemen. Er is tegen die tijd al weer veel te koop. Het is niet nodig, dat er handen vol geld aan besteed worden, ver geet niet dat een stuk of drie, vier azaleabloemen van een plant geknipt Bloementijd en op een kristallen schaaltje gelegd, of enkele bloeiende takjes in een klein pulletje direct een eigen sfeer kunnen scheppen. Op de gedekte paastafel mogen geen bloemen ontbreken. Moeder heeft gezorgd voor de spijzen, vader of de kinderen zorgen voor de ver siering, Het gaat er niet om, alleen de tafel te versieren als U een gast ontvangt. Neen, dit zou gelijk staan met een man die zich alleen maar scheert als er bezoek op til is. Snijden en splijten VERGEET bij dit alles nooit, dat afgesneden bloemen een speciale behandeling vragen. U moet, voordat de bloemen in het water worden ge zet, eerst een stukje van de stelen afsnijden en ze direct in fris water plaatsen, zodat de wond niet kan in- Kijkend onder de lamp. door de enorme voorraad. Terwijl in de broedmachines rijen en rijen eieren de dag van uitkomen naderen, sjouwen sterke handen de dozen met haantjes en kippetjes naar de bestel wagen. Week-in, week-uit. dien ontdekte deze satelliet een inter planetair magnetisch veld van onbe kende oorsprong. Ook bevestigde deze het bestaan van een reeds eer der ontdekte ring met een ronde doorsnede van elektronen, die op een hoogte van ongeveer 65.000 km rond de equator cirkelt. Betere weersvoorspelling De Tiros I zond met behulp van twee speciale televisiecamera's meer dan 3000 beelden van wolkenforma ties uit en stelde vast, dat wolken ingewikkelder van opbouw zijn dan tot dusver werd aangenomen. Waar nemingen werden gedaan van het ontstaan van stormen, die zich over uitgestrekte gebieden te land en ter zee verbreiden. Hiermee werd de grondslag gelegd voor de praktische toepassing van kunstmanen ten be hoeve van de weervoorspellingen. De Transit IB was de eerste ex perimentele satelliet, waarmee de ontwikkeling wordt beoogd van een onder alle weersomstandigheden praktisch uitvoerbaar navigatiesy steem, waarbij het niet meer nodig is de zon en de sterren als vaste punten te gebruiken voor plaats bepaling. De Transit nA is een verbeterde satelliet van IB, waarmee men thans ervaring opdoet. Tot het instrumen tarium van deze satelliet behoort ook een elektronische klok, waarmee ge tracht wordt te komen tot een nauw keuriger tijdnorm over de gehele wereld. Dan kennen we nog de Echo I, een plastic ballon van niet minder dan 30 meter doorsnede, die als relais station kan dienen voor radiobood schappen, die vanaf de aarde worden uitgezonden. De Courier IB toont de uitvoerbaar heid aan van een stelsel van kunst manen voor een wereldomspannende radio-communicatie. De Tiros II is een weersatelliet, die 2 speciale televisiecamera's bevat met het doel de mogelijkheid te onder zoeken of de voorspelling van orka nen kan worden ontwikkeld. Waarschuwing voor stormen Zo zouden we door kunnen gaan en ongetwijfeld hebben de Russen met hun experimenten ook bijzonder interessante ontdekkingen gedaan, die voor de wetenschap van uitzon derlijk belang zijn. De zogenaamde „kunstmanen", zijn de instrumenten waardoor de mens in staat wordt ge steld belangrijke wetenschappelijke onderzoekingen in de ruimte te ver richten, onderzoekingen waartoe hij anders beslist niet in staat zou zijn en die hem een schat aan gegevens verstrekken over de ruimte ver bui ten onze aarde. We zien ook heel duidelijk hoe de resultaten van deze lanceringen van belang kunnen zijn voor het leven op onze planeet. We behoeven hierbij maar aan enkele dingen te denken, zoals de mogelijkheid van een exacte plaatsbepaling zonder gebruik van zon en sterren, waardoor de moge lijkheid geschapen wordt deze plaats bepaling uit te voeren ongeacht de weersomstandigheden. Zoiets kan mensenlevens sparen. We zien hoe de mogelijkheid wordt ontwikkeld voor een wereldomvattende radio communicatie en waarschijnlijk in de toekomst evenzo voor televisie. Eveneens kan men door onderzoe kingen met deze satellieten komen tot een beter inzicht met betrekking tot het ontstaan van orkanen, stormen die soms voor miljoenen schade aan richten, om nog niet te spreken van de mensenlevens die zij kosten. Men behoeft natuurlijk niet te verwach ten dat we zo ver komen, dat we dergelijke orkanen kunnen voorko men, maar het is wel zo, dat in de toekomst het mogelijk zal worden vooruit te zien waar ze ontstaan, wannéér ze ontstaan en tijdig waar schuwingen uit te geven, die de schade van een plotseling en onver wacht opduikende orkaan kunnen beperken. Scheep- en luchtvaart kun nen hiervan profiteren. Het nut van het lanceren van kunstmanen is door de resultaten wel bewezen. Wat voor nut heeft de kunstmaan? ZoZ nu en dan loopt men nog wel eens tegen mensen aan, die het nut van het lanceren van kunstmanen niet inzien. „Al dat gedoe met die raketten, wat heeft het voor zin?" vragen zij. Het zyn er gelukkig maar weinigen die zo denken. Het grootste deel begrijpt wel, dat de onderzoe kingen in de ruimte door middel van aardsatellieten zijn nut heeft, al we ten de m eesten misschien niet pre cies welk nut. Het is daarom wel eens interessant om na te gaan, welke resultaten het lanceren van deze raketten met als belangrijk onderdeel de neuskegel met instrumenten heeft opgele verd. De Russen zijn bijzonder schaars met hun mededelingen over drogen. Karde stengels worden van onderen gespleten, zodat de bloemen in staat zijn voldoende water op te zuigen. Het kan met Pasen nog wel vrij koud zijn, zodat er flink gestookt wordt. Als dat zo is, laat de bloemen dan 's avonds niet in een verwarmde kamer staan, maar breng ze naar een vertrek waar het koel is, doch niet vriest. Ververs water geregeld, laat het niet groen worden, en snijd bij het water verversèn wederom een stukje van de steel af. Dit behoeft niet als U snij bloemenvoedsel gebruikt. Ro zen en dahlia's kunt U, om slaphan- gen te voorkomen, met een bloemen- spuit voorzichtig natspuiten. Het stukje r\E VERZORGING van bloemstuk- ken vraagt speciale aandacht. Deze bloemstukken kunnen bestaan uit bloeiende planten, maar eveneens uit snijbloemen. De bloemist zorgt er in de regel wel voor, dat planten in mos worden geplaatst. Dit blijft lang vochtig, zo dat tweemaal per week water geven voldoende geacht kan worden. Losse bloemen daarentegen staan meestal in een onzichtbaar busje, dit moet dus wel op tijd gevuld worden, want verdorde bloemen zullen tussen mooie planten een nare indruk maken. Tegenwoordig zien we nog al eens planten in schalen, die niet zoals bij gewone bloempotten het geval is, aan de onderkant een opening hebben om het overtollige water af te voeren. In dit geval geven we regelmatig kleine hoeveelheden water. de resultaten, dus zullen we ons voorlopig bepalen tot wat de Ameri kanen bekend maakten, hetgeen ons wel een duidelijk beeld geeft van het belang van deze lanceringen voor de wetenschap en wel speciaal met be trekking tot de kennis van de ruimte. AARDE EN KOSMOS IN KAART In de V.S. hebben de verschillende typen aardsatellieten bepaalde namen gekregen. Zo kennen we de Explorers, de Pioneers, de Tiros, de Transit, de Midas, de Echo, de Courier, de Dis coverer, de Samos enzovoort. Zo ontdekte de Explorer I de bin nenste „Van Allen stralingsgordel". Het blijkt namelijk, dat er twee van die gordels om onze aarde hangen en die bestaan uit een laag elektrisch geladen deeltjes. Deze binnenste Van Allen gordel wordt vastgehouden in de lagere regionen van het aardse magnetische veld. De Explorer VI bracht beide Van Allen Stralingsgordels en het aardse, magnetische veld in kaart en maakte iuwe televisiebeelden van wolken, uiteraard vanuit een punt waar van daan de mens tot nu toe de wolken niet kon observeren. De aarde is peervormig Zo ontdekte de Vanguard I. door observeringen vanuit de ruimte on der andere, dat de aarde niet kogel rond of afgeplat is, maar een peer vormige gedaante heeft en bovendien bleek ook, dat de druk van het zon licht sterk genoeg is om een Kunst maan in geringe mate uit haar koers te brengen. De Explorer VII ontdekte dat elektrisch geladen gaswolken/ die door de zon worden uitgestoten, er de oorzaak van zijn, dat de buitenste Van Allengordel samentrekt en op gevangen deeltjes uitstort in de dampkring van de Noord- en Zuid pool. Deze kunstmaan droeg ook bij tot de ontdekking dat kosmische stra len, die de aarde vanuit de ruimte buiten ons zonnestelsel naderen, wor den afgebogen. De Pioneer V, die in een baan rond de zon draait en die berichten over seinde van niet minder dan 35.940.384 km afstand, maakte ons bekend met het feit, dat het aardse magnetische veld zich tweemaal zo ver uitstrekt als tot nu toe werd aangenomen en wel tot ongeveer 100.000 km. Boven- door J. Gemaret Op Paas-zondag vloog vroeg de superconstellation uit de richting Saigon over de Mont Blanc. De sneeuw op de bergen schitterde in de zon alsof ze er op gelakt was. Gezagvoerder Trappeur legde de laatste hand aan zijn toilet, passeerde de cabine, waar de passagiers nog sluimerden, en keerde terug naar de bemanningspost. Hij ging op zijn plaats zitten en loste de co-piloot af, die zich op zijn beurt naar het achterste gedeelte van het vliegtuig begaf. Jacqueline, de stewardess overhan digde de piloot zijn ontbijt Het was schitterend weer en de lucht was helder; spoedig zou men op Schiphol zijn na 'n reis zonder opwindende gebeurtenissen. Men begon reeds met het wekken van de passagiers en de geur van de koffie begon zich reeds te verspreiden. Ook de piloot wreef zich wat in de ogen; weliswaar was hij klaarwakker maar er begonnen kleine donkere wolken voor zijn ogen te dansen. Hij deed zijn zonne bril afHij had zich toch niet vergist aan de horizon dansten inderdaad drie zwarte punten als vliegen in een glas. Hij riep de stewardess: „Jacqueline, stuur Raymond onmiddellijk bij mij, vlug „Er is toch niets ernstigs aan de hand „Neen, maar roep Raymond nu Hij schakelde de automatische piloot uit en nam de stuurknuppel in de hand toen de co-piloot, half ge schoren en wat knorrig binnenkwam. „Wat is er gebeurd?" Gezagvoerder Trappeur wees naar de horizon met de steel van zijn pijp. Raymond keek in de aangegeven richting en was vol verbazing „We vergissen ons toch niet Raymond?" ,Neen, dat zijn „Goed. Roep onmiddellijk de stewardess en ik vraag intussen controle aan Terwijl de passagiers zich de ogen uitwreven, gaap ten en het hoofd in de richting draaiden, vanwaar het ontbijt kwam, ontwikkelde zich een dialoog tussen de superconstellation en de controlepost van Schiphol. Vreemde woorden klonken er toen door de ether. „Ik herhaal. Ik zie hier drie onbekende voorwerpen in de lucht „Ons is daarvan niets gemeld „En wat zegt de radarinstallatie?" „Niets op de radar te zien Gezagvoerder Trappeur verbrak het contact en mop perde Vóór hem, als spelende dolfijnen, werden de drie zwarte punten groot genoeg om vlekken genoemd te kunnen worden en ze gingen door met hun ballet. Hij twijfelde er niet meer aan. Het waren vliegende schotels. Hij had er genoeg over gelezen om zeker van zijn zaak te zijn. In de cabine begon Jacqueline, flegmatisch als altijd, te vertellen van het nieuws en het veroorzaakte een grote opwinding. „Naar alle waarschijnlijkheid krijgen we drie vlie gende schotels te zien. De gezagvoerder heeft me zojuist verteld, dat ze op het ogenblik een cirkel beschrijven en dat we ze spoedig links van het vlieg tuig zullen zien verschijnen Trappeur voelde plotseling, dat zijn toestel naar links zwenkte en hij moest iets bijsturen. „Raymond", riep hij, „zorg, dat ze in de passagierscabine weer gaan zitten!" Verlegen gingen de passagiers, die allemaal haastig naar de linkerkant van het vliegtuig waren gegaan om te proberen iets té ontdekken, weer terug naar hun plaatsen. Alle eetlust was plotseling verdwenen. Er ontstond een geanimeerd gesprek over vliegende schotels e.d. en weldra vormden zich twee partijen: één, die er in geloofde en één, die het zuiver fantasie noemde. Zij, die een bevoorrechte plaats hadden bij de patrijspoor ten aan de linkerkant van het toestel, dienden zich in bochten wringend en met de neus tegen het glas gedrukt als waarnemers voor de anderen. Maar er was nog niets te zien Met de microfoon probeerde de gezagvoerder op nieuw de controletoren op Schiphol te overtuigen maar tevergeefs. „Beneden" had men ondanks de heldere hemel niets gezien en er was ook geen enkele melding ten aanzien van vreemde voorwerpen in de lucht binnengekomen. Maar juist op dat moment, klonken er plotseling angstige kreten in de passagierscabine. Eén passagier had ze ontdekt ter hoogte van de eerste motor en een tweede deed dezelfde ontdekking. De schotels draaiden langzaam rondom het vliegtuig, zeer veraf, als een koppel duiven, die met hun scherpe ogen de jager hebben ontdekt en hem ontwijken. Zo langzamerhand kregen ook de andere passagiers ze in het oog en zij gaven hun waarnemingen, die nogal uiteen liepen, door aan de anderen. De schotels verdwenen tenslotte uit het gezicht en de passagiers herkregen hun kalmte. Ze begonnen weer aan hun maag te denken. Er was nog juist wat tijd over hen te bedienen. Jacqueline en de twee stewards gin gen dus snel aan het werk. In de stuurcabine werd echter nog heftig gediscus sieerd over het voorgevallene. Allerlei verhalen over vliegende schotels, schijven, cylinders en andere ge heimzinnig voorwerpen, door bemanningen in de lucht waargenomen, kwamen daarbij in het geding. Gezag voerder Trappeur echter, gewaardeerd om zijn kalmte, wijs oordeel en praktische instelling, schudde het hoofd: „Het is gek, zij hadden een vorm, die ik nog nooit heb horen beschrijven Hij werd onderbroken door het slaan van de deur. De stewardess kwam binnen en haar gehele gezicht stond op huilen „Kijk eens, ohet is verschrikkelijk." Zij strekte de handen voor zich uit en in de ene lag een wit ei en in de andere een donkerbruin ei. „Op het vliegveld in Rome hebben ze de gemene streek uitgehaald alle eieren te verwisselen voor cho coladeeieren, op een stuk of drie na De bemannigleden konden zich niet meer beheersen en lachten tranen maar Jacqueline stikte bijna van woede: „Al vindt U het nu zo grappig de passagiers zullen woendend op ons zijn Weer werd er op de deur getikt. Robert, een van de stewards kwam binnen. Hij zag er ontdaan uit. „Komt U eens gauw kijken, er gebeuren hier zulke vreemde dingen...", zei hij. Gezagvoerder Trappeur schoot snel zijn jasje aan en begaf zich naar de passagierscabine. Hij vreesde nogal protesten te horen maar het kabaal van de pas sagiers verraste hem toch volkomen. De meesten van hen kropen op handen en voeten over de grond om eieren te zoeken. Een dikke dame, behangen met kostbare sieraden, kwam glimlachend op de verbaasde gezagvoerder af. Zij had een rose voorwerp in haar handen een klein eitje. „Wat een charmante verrassing", zei ze. „Ik zal het vast en zeker aan mijn echtgenoot vertellen. Hij is een vriend van de president van de K.L.M Gezagvoerder Trappeur had geen tijd om nog langer naar haar te luisteren. Men riep hem heeds op zich voor te bereiden op de landing. Terwijl hij met anderen de „check-list" bekeek, hoorde hij het verwarde verhaal van de stewardess, die door de radio sprak: „Inderdaad, overal liggen kleine eitjes van suiker en chocolade er liggen ook hardgekookte eieren met tekeningetjes erop, zoals men vroeger op het platteland in nestjes verstopte Het doet mij denken aan mijn kindertijd!" Kort daarne landde de zware machine op Schiphol. De passagiers stapten uit. nog opgewonden door de vreemde avonturen, die zij zojuist beleefd hadden en kinderen met handjes, die nog kleverig waren van de suikereitjes. In de ontvangsthal op het vliegveld, werden- de be manningsleden flink geplaagd. Zij probeerden het grondpersoneel te overtuigen maar tevergeefs. „Ik zeg je^ dat we ze gezien hebbenBijna twintig minuten langVraag het maar aan de passagiers „O, de passagiersmen heeft er al een paar ge vraagd maar ze zeuren wat over harde eieren en zo „Daar komt het natuurlijk van. De eieren hebben uw lever wat parten gespeeld Ontmoedigd namen de piloten afscheid van elkaar om thuis van een welverdiende rust te genieten. Ge zagvoerder Trappeur nam Raymond mee in zijn auto. Enige tijd reden zij zwijgend voort. Toen barstte Trap peur plotseling uit: „Nooit en te nimmer zullen ze deze geschiedenis serieus nemen „En toch zagen die dingen in de lucht er uit als ja, nu weet ik het, als klokken!" Het kon bijna niet waar zijn. Vroeger in zijn jeugd had zijn moeder hem wel eens verteld van Paasklokken. Als deze gingen luiden werd alles als bij toverslag alles plotseling vernieuwd en werden de mensen over laden met vreugde. Het was een verhaaltje maar nu, ja nu had hij plot seling de klokken gezien. En deze klokken hadden de Paasverrassing in het toestel gestrooid. Maar niemand zou het geloven. Hij stopte met zijn auto voor zijn huis en hij ontdekte onmiddellijk zijn twee dreumessen, die de wacht hiel den vaar het venster. ,Papa, daar is papa Trappeur dacht toen bij zichzelf: „Gelukkig er zijn er tenminste toch nog twee, die mijn verhaaltje over de Paasklokken wèl zullen ge loven

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12