Paaseieren - Paashazen - Paaskippen VIEREN GROTE TRIOMFEN IN CANADA Gevulde cacaobonen, Produkt van een Paaskunstenaar Zoete lekkernijen in de oude Egyptische grafkamers ZATERDAG 1 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Bijzondere medewerking) Het denkbeelcT om paaseieren van suiker en choco lade te vervaardigen, werd nog niet zo heel lang ge leden uitgebroed. Het motief, dat aan dat denkbeeld ten gronslag lag, is echter heel wat ouder dan de weg naar Rome! Immers, zolang de mensheid bestaat, zijn er velen geweest, die een zoete smaak' hadden. En dezulken zijn nog steeds talrijk, alom op aarde! Wie enigermate thuis is in de bijbel, vertelde een rasechte lekkersfabrikant' eens, kan er met enige goede wil argumenten uit putten voor de stelling dat Noach's zonen reeds de kunst verstonden om snoepgoed te ma ken, ja, misschien wel de allereerste suikerbakkers ter wereld zijn geweest. Wie bladert in de boeiende geschiedboeken van het oude Egypte der faraohs, ondekt, dat vier duizend jaren geleden de Egyptische koks en snoepgoedvervaar digers reeds dadels confijtten met honig. Toen men enige tientallen jaren geleden de grafkamer van de beroemde faraoh Toet-anchamon ontsloot en zag, wat zich daar allemaal in bevond, kwam aan het licht, dat de nabestaanden en onderdanen van Toet-anchamon deze vorst als bagage voor zijn lange reis naar het dodenrijk veel zoethout en dropachtige lekkernijen hadden meegegeven, waarschijnlijk om hem de reis letterlijk en figuurlijk te verzoeten. Toen de Spaanse conquistadores omstreeks 1500 Ame rika binnenvielen en begonnen met grote stukken van dat werelddeel onderhorig te maken aan de Spaanse Kroon, ontvingen de niets kwaad vermoedende Atzte- ken hen vriendelijk. Ja, zij tracteerden de aanvallers op een lekkernij, die de Spanjaarden niet kenden, maar wel zeer waardeerden. Die lekkernij was chocolade met vanille. Reeds kort nadien smulde men ook aan het Spaanse hof van die smakelijke zoetigheid. Zoals het vroeger was, is het thans nog. De eeuwen door heeft de mens vooral de jonge mens een neiging tot ,zoet' gehad. Hij moge dan al geen echte .zoetekauw' zijn, van een flinke dosis ,zoet' is hij geenszins afkerig. Onder de Westerse volken staan de Engelsen aan de spits wat betreft hun verorberingscapaciteit van zoetig- De kleine Liss des Roches, twee jaar oud, is wel erg onder de indruk van deie zeventig centi meter hoge paashaas, die met een „stapel" soortgenoten, verpakt in dozen, op het punt staart de Canadese lekkersfabrieken te ver laten. Eetbare ,paasgebruiken' zijn in de loop der vorige eeuw van Europa naar Canada geëmi greerd en hebben in dat land een zeer gastvrij onthaal gevonden. Zó gastvrij zelfs, dat er thans een bloeiende ,paasindustrie' bestaat. VJ De candy-makers zijn veeleer artiesten dan industrie arbeiders. Natuurlijk staan hun veel moderne tech nische hulpmiddelen ten dienste, maar toch komt het veel voor, dat zij oude methodes prefereren boven die hulpmiddelen. Zij werken met gietvormen en suiker- spuiten. Zij moeten .klassieke' modellen maken, zeker, maar toch mogen zij ook hun fantasie wel eens de vrije loop laten. Zo'n paashaasje, zo'n paaskippetje, och, zo op het oog zien ze er heel simpel uit. De bekij- De Parijse dameskapper Roger Pas- quier creëerde een kapsel voor de paasdagen, compleet met vogelnest en eieren heden, van lekkers. Maar de Canadezen zijn, evenmin als hun buren in de Verenigde Staten, allesbehalve achterblijvers. Dit blijkt reeds hieruit, dat er in Canada een kleine tweehonderd bedrijven zijn, die candy' maken. Candy' is het Nederlandse woord kandij. Men verstaat onder candy' zoetige chocolade, suikergoed, bonbons en wat dies meer zij* In de Canadese .snoep goedindustrie' vinden ongeveer tienduizend mensen werk en brood. De jaarlijkse productie van die bedrij ven brengt ongeveer een half miljard (500.000.000) gulden op. De kleinhandel verdient ook op de lekker nijen, laat ons zeggen 20%. De Canadezen besteden dus jaarlijks zowat f 600.000.000, aan .lekkers". Dat is geen kleinigheid. Zodra het Paasfeest in zicht komt, begint voor de candy-industrie een heel drukke tijd, want de paashaas, de paaskip en het paasei vieren jaar lijks triomfen in Canada, zodat er grote aantallen van moeten worden vervaardigd. Dit product van Canadese paaseikunst mag er wezen. De prijs is er ook naar, want kost in de winkel bijna f50, een der geslaagste paaskunststukjes op de lekkere sector! Evenmin als de paashazen, de paaskippen en de paas eieren ontbreken in Canada de paaskuikentjes op het jaarlijkse paastoneel. En natuurlijk zijn het ook in Canada (als bij ons) vooral de kinderen, die verrast en bedacht worden met al die eetbare paassymbolen. De Canadezen verorberen per hoofd der bevolking elke maand bijna een pond candy. Dit komt dus neer op V/ kilogram snoepgoed per maand voor een gezin van vader, moeder en drie kinderen. In de Paastijd ligt het gebruik van zoetigheden natuurlijk nog aanmerke lijk hoger, vooral onder de jeugd. Of dit aan de kindergebitjes ten goede komt? Deze vraag willen wij thans liever laten rusten, want wij zijn niet van plan om de paasvreugde van wie dan ook te gaan afremmen of misschien zelfs te bederven. kers en de opeters zijn echter vaak te zeer geneigd om over het hoofd te zien, dat de vervaardiger van die eetbare paassymbolen niet alleen ervaring moet hebben en een vaste hand, maar dat zij bovendien over ver- koops-psychologisch inzicht moeten beschikken. Waar om vindt een kind het ene paashaasje wèl en een ander paashaasje niet aardig? Waarom zegt een kind, dat „dit ei er zo lekker uitziet" en „dat andere ei, daar vind ik nou net niets aan"? Het antwoord op deze voor de hand liggende vragen is niet zo heel gemakkelijk te geven, maar de suikerbakkers, ,paas-ontwerpers' en candy-fabrikanten moeten de antwoorden wel degelijk kennen vóór ze met de serieproductie hunner paas- artikelen beginnen. Wie de uitvinding op zijn naam heeft staan, konden wij niet te weten komen. Vast staat, dat jaren geleden een Canadese .paaslekkernijenartiest' de inval kreeg, cacaobonen te laten komen uit Ecuador, West-Afrika, Trinidad en Mexico, vervolgens de cacaokern er uit te halen en tenslotte de lege doppen na een .lekker makende' bewerking te vullen met chocolade van diverse smaken. De idee was misschien simpel, maar het succes was groot en daarom is het ten volle ge rechtvaardigd, die ,paascacaobonen' te kenschetsen als Vrolijk Paasfeest! Dat piepen de kuikentjes in Canada net als in Nederland.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11