VIER VRIJE DAGEN... KAMPEREN! vun Voor Italiaanse arbeider vermoordt cheffin van „Demka"-kantine te Utrecht PUROL Nat. herdenking gevallenen Dodelijk ongeval in Haarlem op mei WEEKELYKSE CRONYCKE ZO ZIJN ONZE KINDEREN ZATERDAG 1 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Een overzicht van het caravankamp ln het Amsterdamse bos, waar op Goede Vrijdag al vele kamplustigen een plaatsje hadden gezocht. Een korte vakantie van vier dagen in het verschiet. Omdat ze niet met hem uit wilde De cheffin van de kantine van de N.V. Koninklijke Staalfabrieken „Demka" aan de Havenweg in Utrecht, de 30-jarige mevr. Adriana I. G. ten BroekeBredewoud, is gistermiddag door een Italiaanse ar beider neergestoken en kort daarna overleden. Mevr. Ten Broeke werkte al vijf jaar in de Demka-kantine. Gister middag, tijdens de schafttijd van de eerste ploeg arbeiders, werd zij door de 24-jarige Italiaan G. M. aange sproken. Hij vroeg haar, of ze een avondje met hem uit wilde. De chef fin wees dit voorstel echter veront waardigd van de hand met de mede deling, dat ze getrouwd was. M. drong niet langer aan, maar na de tweede schaftpauze, toen mevr. Ten Br. samen met drie serveersters rus-, tig een boterhammetje zat te eten, kwam hij terug. Deze keer vulde hij I Huidgenezing I Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poedei (Advertentie) zijn invitatie aan met de opmerking: „Als je het niet doet, worden het voor jou en mij beroerde Paasda gen". De serveersters lieten toen de dis cussie aan het tweetal over en be gonnen aan de balie met het om spoelen van de koffieketels en -kop jes. Zij werden opgeschrikt door een hevig gegil van mevr. Ten Br. en za gen tot hun afschuw, dat haar witte schort besmeurd was met bloed. De Italiaan had haar met een stiletto snel achter elkaar vijf steken toege bracht in de maag- en buikstreek. De bedrijfsarts, dokter Warffemus, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, kon geen hulp meer bieden: het slachtoffer overleed ter plaatse. De Italiaan werd vrij snel gepakt en teruggebracht naar de kantine, waar hij van schrik over de gevolgen van zijn daad in elkaar zakte. M. behoorde bij een groep Ita liaanse arbeiders die in december naar Nederland kwam. Hij had in Utrecht een kosthuis. In de maanden van zijn verblijf in ons land heeft hij nooit moeilijkheden veroorzaakt. Mevr. Ten Br. en haar echtgenoot, die beroepsmilitair is, hbdden geen kinderen. (Advertentie) een botsing tussen een fiets en een auto is vrijdagavond in Haarlem de 47-jarige mevr. M. Bom-Krom uit Haarlem om het leven gekomen. De 47-jarige heer Bom wilde per fiets de Verspronckweg in Haarlem overste ken, toen een auto naderde. Er ont stond een botsing waardoor de echt genote yan de fietser, die achter op de fiets zat, met haar hoofd tegen de voorruit van de auto terechtkwam. Zij was op slag dood. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen. Met instemming en met medewer king van de raad van ministers zal, in samenwerking tussen de commis sie nationale herdenking en het co mité nationale herdenking militaire gevallenen, op donderdag 4 mei 1961 een nationale herdenking worden ge hóuden ter nagedachtenis aan allen, die sinds 10 mei 1940 hetzij als burger, dan wel als militair zijn ge vallen. Na voorafgaande bijeenkomsten, waarin Israëlische, protestantse en katholieke geestelijken voorgaan, zal om circa vier uur bij het nationale monument te Amsterdam een her denkingsplechtigheid gehouden wor den. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben toegezegd hierbij aanwezig te zullen zijn. De nationale herdenking vormt de inleiding tot de plaatselijke herden king in de avond-uren. OPLOSSING: WIE HELPT DE PAASHAAS De haas moet de derde weg van boven inslaan. Het is de enige weg welke naar het nest voert. De Goeye weeck (vóór Paeschen) was voorwaer een goeye weeck voor Leydens veste. De oude tooren van Sint Jaecob, aen de Steenen Schuur geleeghen, heyt donderdaeghs een schoone beyaerd weergekreeghen. Wy hoorden 's Woensdaghs al de yle clanc (als proeff) hoogh booven Rapenburgh en straeten. Voor veele Leydenaers mocht sulx weer heerlyck syn. De deecken van de stad was blyd te connen segghen dat yeder rechtgeaerde borgher eeven bly moest syn als hy. De borghervaeder quam persoonlyck d'eerste clock (nu officiëel) aen 't pinck'len brenghen; de Jaecob eerst en toen „Francoys Henri", een heel cleyn clockjen maer, getoonset als C. drie. Als booven uyt de trans hun stem weer schoone clinckt, dan sal het in 't parck, goed toeven weesen. Verliefde paertjens in de maeneschyn de toonen leesen, die stroomen uyt de locht. My docht: Drapier en Voller, Parsser en soo voort, die weten en niet niet meer hoe offet thands soo hoort. Sy reppen all de tongh, tot starren, maen en son, als 't eyghen Leydsche, Loodewyckse caeriljon. Het moet niet zó Mieke tegen moeder: „Zeg mam, ik zou best op dansles willen. Denkt u, dat het wel kan?" Moeder: „Wat mij betreft kan het wel, maar je vader zegt, dat dergelijke zaken nooit enig nut hebben. Hij zou eens een beetje minder moeten roken, dan zouden wij ons veel meer kunnen veroorloven." Een goede raad: Als de ouders er nog niet helemaal over eens zijn wat hun kinderen mogen en wat niet, dan moeten ze dit onder vier ogen afhandelen. Het is fout bij het kind wrevel of boosheid voor de ene Dartii op te wekken om zich daarmee zelf van de verantwoordelijkheid van een eventuele weigering vrij te stellen. Maar zó Moeder tegen vader: „Mieke zou zo graag op dansles gaan. Ik heb haar beloofd, dat we er van avond over zouden spreken. Geloof je ook niet, dat wij het ons wel kunnen permitteren als we ons hier en daar een beetje beperken....?" i..u Praktische wenken voor de huisvrouw Waarom zou men voor een kleine hoeveelheid slagroom meteen een groter apparaat inschakelen? In dit geval is een kleine meelklopper vol doende. De room ls in een ogenblik stijf, er gaat niets verloren en het houdertje kan men vlug schoon maken. Een klein gaatje in een lichte wand kan men met wat witte tand pasta heel snel wegwerken en bijna onzichtbaar maken. Men smeert de tandpasta erin en gebruikt een mes voor het gladstrijken. SCHOONMAAK en vernieuwing wat minder dronk en wat minder snoepte. Ach, we zouden zoveel dingen met weinig moeite ten goede kunnen veranderen! Eerst het eigen ik Elke dag weer heeft de dokter te maken met een groot aantal rade loze en vertwijfelde mensen, die z'n hulp komen inroepen. Maar al te vaak is er voor de klachten geen duidelijke lichamelijke oorzaak te vinden en het is voor de dokter dan niet zo gemakkelijk de gewen ste genezing te bewerkstelligen. Toch klampen deze ongelukkigen zich vast aan het drankje, aan ta bletten, aan inspuitingen, smeer sels, bestralingen en andere gebrui kelijke medicaties. In de schoonmaaktijd, in die da gen van vernieuwing, zou het goed zijn wanneer al die patiënten eens ernstig met zichzelf te rade gingen of zij niet eens moeten „poetsen" aan hun levenshouding. Want wat ziet degene die goed om zich heen kijkt? Wat ziet de dappere, die de moed heeft de eigen ziel te doorschouwen? MINDER MOOI BEELD Mensen die niet weten waar ze het zoeken moeten. Mensen, die het niet naar de zin te maken is. Mer» sen die verteerd worden door heb zucht. Mensen die te hoge eisen aan zichzelf stellen. Mensen die denken dat iedereen er op uit is hen te benadelen. Mensen die hongeren naar popula riteit. Mensen die altijd ergens voor in angst zitten. Mensen die gedre ven worden door afgunst Dat is niet zo'n mooi beeld zult u zeggen. Dat is juist hetgeen wij ook willen beweren. Wij gaan zelfs nog verder, want wij zijn van mening, dat een andere, levenshouding voor velen kan betekenen: minder pijn, minder steken, minder krampen, minder vermoeidheid. Op het spreekuur Waarom zouden wij alleen de slaapkamergordijntjes vernieuwen en niet de persoon daar achter on der handen nemen? Er is in deze tijd van naderende grote schoon maak en van algehele herziening ook zoveel aan onszelf te doen. Kom er op het spreekuur maar eens een ochtendje bijzitten. Men sen met maagklachten. Mensen met aanvallen van benauwdheid. Men sen met hoofdpijn. Mensen met ste ken in de borst. Mensen met huwelijksmoeilijkhe den. Mensen met hartkloppingen. Mensen met zwaarlijvigheid. Men sen met pijn in de rug. Mensen met rusteloze benen. Mensen met kram pen in de armen. Wat zelfbeperking U zoudt om te beginnen zichzelf dit voorjaar eens flink kunnen be perken in uw streven en uw ver langens. Daarmee worden al dade lijk een heleboel zorgen automatisch uit de weg geruimd. U zoudt ook de lengte van de dag wat kunnen inperken. Wanneer we de dag niet altijd langer willen ma ken dan hij in werkelijkheid is, zou den we immers veel uitgeruster en dus ook minder vermoeid zijn. Verder zal menigeen er wel bij varen als hij wat minder rookte, Veel meer vertrouwen We zouden minder kunnen ver langen naar betere betrekkingen, meer salaris, mooiere auto's, meer bestuursfuncties, duurdere kleren, modernere meubels. We zouden ook minder kunnen verlangen naar meer uitstapjes, meer aanzien, meer vriendschappen, nog ruimere behuizing. Kortom we zouden heel wat minder hooi op de vork kunnen nemen en met heel wat minder tevreden kunnen zijn. We zouden onszelf kunnen zijn en ons zelf wat minder in het mid delpunt moeten plaatsen. We zou den moeten nalaten steeds weer „ik- ik-ik" te deüken. Het zou onge twijfeld een iegen zijn vöor ons zelfen voor onze omgeving. Dr. Alfreda Briedé U KUNT NIET ALLES WETEN Moet behang bijgeplakt worden, leg de reserverol dan op een zon nige dag buiten om bij te kleuren. Vetvlekken op behang zijn niet te verwijderen, scheur deze plekken er dus af en behang opnieuw. Voor dit doel kunt u beter het behang voorzichtig afscheuren dan afknip pen, zodat de overgang van oud naar nieuw papier niet meer zicht baar is. Volle meubelbekleding kunt u schoonmaken met lauw water, waaraan de op de fles aangegeven hoeveelheid vloeibare alkalivrije zeep is toegevoegd, of met water en ammonia. Hierbij moet men vlug werken met een zacht borsteltje of een schoon doekje en vooral eerst in een hoekje proberen of de be kleding niet doorloopt. U kunt het ook proberen met speciale midde len die voor dit doel in de handel zijn en die men „droogschuim" noemt. Zit de dop van uw tube tandpasta erg vast, houdt haar dan even bo ven een vlammetje en het leed is geleden. Rechtshandigen kunnen een schaar met de linkerhand hanteren als zij niet duim en wijsvinger, maar wijs- en middelvinger gebruiken en met de duim kracht zetten op de buitenkant van het oog. Voor links- handigen geldt het omgekeerde als zij de nagels van de linkerhand wil len knippen. Gips wordt largzaam hard, in dien u er wat spiritus aan toe voegt. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Het kan in april nog bar koud zijn. Het kan regenen, sneeuwen, hagelen, maar dte zon kan ook schij nen en ons, zoals dit jaar, heel wat mooie zonnige dagen brengen, maar hoe het weer ook uitvalt, Pasen zien we toch altijd als het feest dat de lente inluidt en we brengen dat niet alleen tot uitdrukking in zin volle paasgebruiken en paasgerech- ten, maar ook in een fleurige kleur rijke opmaak van onze paastafels. Een schotel, gegarneerd met een paar narcissen of een takje katjes, een vaasje tulpen op tafel of wat bloesem om de borden is eigenlijk al voldoende om de Paassfeer aan te duiden. Feestelijke gerechten waaraan natuurlijk de nodige eieren te pas komen, doen de rest. ZONDAG, le PAASDAG: Mousse van eieren, kalsoesters, spinazie (met broodcroütons en partjes ei versierd, aardappelen, coupe ma- gloire. MAANDAG, 2e PAASDAG: spina ziesoep met blokjes eiergelei, kip in roomsaus, aardappelpuree, ge mengde sla, grape fruit mandjes, gevuld met stukjes grapefruit, ge hakte noten, room en een fondant haasje erop. DINSDAG: Romeinse kaasschnit zels, citroensaus, aardappelen, Brussels lof, appelmoes met schuimkop. WOENSDAG: gebakken lever, an dijvie, aardappelcroquetten, kar- nemelpudding met vanillesaus. DONDERDAG: groentepannekoek, fruit. VRIJDAG: kaasragoüt, spaghetti, raapstelen, chocoladevla met gember. ZATERDAG: gevulde slakropjes, aardappelen, yoghurt. MOUSSE VAN EIEREN 6 eieren (hard gekookt), 1/8 liter slagroom, 8 g gelatine, gehakte kruiden. De eierdooiers door een fijne zeef wrijven en met de ge hakte kruiden vermengen. De gela tine in wat warm water oplossen. De room kloppen en de eiwitten fijnhakken. In 6 met water omgespoelde kop jes iets gelatine gieten en daarin 'n uitgetand schijfje citroen leggen. De dooiers en kruiden nu bij de rest van de opgeloste gelatine doen en goed doorkloppen. Dan de slag room en tot slot de fijngehakte ei witten erdoor roeren. De kipjes met dit mengsel vullen en stijf laten worden. De schotel met wat sla of sterrekers garneren en er kruiden mayonaise bij geven. COUPE MAGLOIRE yK 1 slagroom, 1/8 1 advocaat, 4 repen goede melkchocolade, 40 g poedersuiker, wat gekonfijte kers jes en een paar zachte biscuits. De chocoladerepen fijnsnipperen. De room met suiker stijf slaan en hierdoor voorzichtig de advokaat roeren. Door deze gladde en dikke massa de chocoladesnippers men gen en de gereed gezette coupes hiermee vullen. De coupes met een gekonfijt kersje of een paasfiguur- tje garneren en er een zacht bis- cuitje bijgeven. Voor kinderen kan de advocaat worden vervangen door vanillevla. GROENTEPANNEKOEK »/t kg bloem, »/t kg andijvie, 1 ui, (1 ei), llt kg rauwe of gekookte aardappelen, l/i 1 melk (4 kopjes), 2 kopjes water, 1 ons oude kaas, 1 eetlepel zout, wat peper en noot muskaat, 100 g boter. De bloem in een kom doen. In het midden de helft van de iftelk gieten en vermengen met de bloem. Langzamerhand, onder voortdurend klopen de rest van de melk en het water toevoegen. Het beslag met 't zout, de geraspte rauwe of gekookte fijngemaakte aardappelen, de ge wassen en zeer fijn gesneden an dijvie, de gesnipperde ui, de te vo ren geraspte, kaas en desgewenst 1 ei vermengen. Er wat peper en nootmuskaat bijdoen. Van dit beslag niet te dikke pannekoeken bakken. HOEDJES VOOR DE TIENERS De Duitse bond van hoedenfabrl- kanten heeft ln Berlijn een spe ciale show voor de tieners gehouden. Foto: Monika (links) draagt een wit strohoedje, Sigllnde (midden) een groen hoedje met bruine zijden strik als decoratie, en Evelyn (rechts) toont een berkehout-ge kleurd hoedje met groene band.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10