Se£<2id^(5otiAant Wat doen de leden van de ZOAVO De a.s. onderhandelingen Evian m Mysterie in Derbyshire Indonesiërs in Merauke veroordeeld Onderhandelingen in Kongo Ascot 1 see 1 Een kerktoren boven Mengele gearresteerd? DONDERDAG 30 MAART 1961 51 ste JAARGANG No. 15284 Directeur: j. F. j. M. KOENS. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. HOOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 - Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advertenties 2 0 8 2 6. Klachtendienst bezorging tel. 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 uur) - Giro 10 30 03 - Abonnementsprijs 0,59 per week - 2,55 per maand, 7,50 per kwartaal - Franco p.p 8.- Advertenties 17 ct p. mm. - Telefoontjes 1,50 Evian reeds in gevaar nog vóór het begin Efirst 11 f! ft fir nnfirlfiO Amerikaanse zegslieden verklaar- zaken heeft woensdag verklaard, dat Cjersi naaer overleg d dat evenals destijds in Korea de smid in Laos thans beperkt is tot lirnt#» rtarrnin llo-nlrrivit-oit" TT11 nnl. nog nodig? nodig zal zijn alvorens de acht ZOAVO-landen tot een collectieve militaire actie in Laos overgaan. „Dit is geen interpretatie, doch een feite lijke verklaring," aldus deze minis ter. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse enige leden-landen slechts symboli- patrouille-aktiviteit Hij wil- sche strijdkrachten ter beschikking n ingaan op vragen van ver zouden kunnen stellen. Het belang- slaSSever,s °J dit nu een gevolg was De conferentie van de Zuidoost- noemden zij echter dat als 'L?6.,?.™ zich m Laos een crisistoestand ont- Aziatische Verdrairsnriranisatie (7 O Zlcn m J-,aos een crisistoestand ont- ken yan het vuren, of dat het een- A LO is Tv^oensdag ^mindigd nmt ^kelt, snel wordt opgetreden. het aannemen van een resolutie, Minister Rusk ontweek vragen of De woordvoerder zei echter wel waarin o.a. wordt gezegd, dat „als verder overleg nodig zal zijn voordat dat de communistisch georiënteerde de vreedzame pogingen falen en de m Laos tot aktie wordt overgegaan opstandelingen der Pathet Lao nog aktieve militaire pogingen om de en wat een dergelijke aktie zou kun- steeds door Sowjetrussische vliegtui- controle over Laos te verkrijgen nen uitlokken. Hij zei te menen, dat gon met wapens worden bevoorraad, voortduren, leden van de ZOAVO de verschillende regeringen wel met Woensdag is te Washington van bereid zijn binnen de bepalingen van elkaar in contact zullen blijven. Indische diplomatieke zijde verno- het verdrag aktie te ondernemen De Franse minister van buitenland- men, dat de Sowjet-Unie en commu- die onder de omstandigheden op se zaken, Couve de Murville, zei nistisch China in Peking overleg ple- haar plaats zou zijn," Waarnemers in Bangkok merkten op, dat deze zinsnede de enige was, waarin werd gesproken van „leden van de ZOAVO" in plaats van „de ZOAVO-raad", „de organisatie" of „ZOAVO", hetgeen zou kunnen be tekenen dat alleen enige leden be reid zouden zijn op te treden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk verklaarde echter tijdens een persconferentie, dat „le den van de ZOAVO" betrekking had op alle leden. evenwel, dat Frankrijk zich op het gen over een staken van het vuren standpunt stelt, dat nieuw overleg in Laos. WELKE KANT UIT? D Mislukking dreigt nu reeds PRIJS U GELUKKIG MET f 130,- Men heeft woensdag op een afge legen weg in het Engelse graafschap Derbyshire, op dezelfde plaats waar negen maanden geleden het lijk van de vermoorde zestigjarige William Elliott tfcerd gevonden, het lijk aan getroffen van de 48-jarige George Stubbs, die eveneens bleek te zijn omgebracht. Men vond Stubbs' auto in dezelfde straat in Chesterfield waar men ne gen maanden tevoren die van Elliott had gevonden. De politie zei, dat de moord op Stubbs een getrouwe na volging schijnt te zijn van die van Elliott. De dader van de moord op Elliott is, ondanks een grootscheepse speur actie en het verhoren van honderd duizend mensen, niet gevonden. GENERAAL OPGEHANGEN Generaal Manghistoe Newye, voor malig commandant van de keizerlijke garde in Ethiopië, is vanochtend vroeg op een marktplein te Addis Abeba opgehangen wegens zijn aan deel in de mislukte staatsgreep van december vorig jaar tegen keizer Haile Selassie. Duizenden mensen hebben de terechtstelling gadegesla gen. Vijftien leden van geheime pro- Indonesische organisaties zijn in Me rauke tot gevangenisstraffen veroor deeld, zo hebben functionarissen van het landgerecht gisteren bij hun te rugkeer in Hollandia meegedeeld. De leden van deze organisaties zijn bijna allen Indonesische dorps onderwijzers of kantoorbedienden, afkomstig van eilanden in Zuid-Oost Indonesië. De leider, Benjakin Felubum, die administratief werkzaam is geweest bij de Missie, kreeg zes jaar gevan genisstraf. De anderen kregen straf fen, variërend van 4^ tot 1 jaar. Minister Toxopeus opende Madurodam Een gebied van vierhonderd meter rondom het hotel waar de onderhandelaars bijeenkomen, en een kring van driehonderd meter rondom een ander hotel, waar de Het gebruik van het woord „over- f™156 afvaardiging woont worden leg" in een officiële mededeling van 'ot verboden gebied verklaard. De de Franse regering over de komende 'wee Elfmeter lange weg tussen de besprekingen in Evian heeft zowel in JT h?tels w0Fd' bewaakt en voor Parijs als in Tunis enige opschudding verkeer gesloten. ,E PvdA heeft zich natuurlijk met veroorzaakt s het oog op de verwikkelingen Zoais bekend, wil Frankrijk op rondom de kinderbijslagkwestie niet hetzelfde tijdstip als in Evian de on- onbetuigd gelaten. Zij zit met betrek- derhandelingen aanvangen „overleg" king tot de actuele politieke kansen pieg;en met andere groeperingen en en mogelijkheden op dit stuk m een personen, o.m. de Algerijnse Natio- sleutelpositie, die echter de socialis- naie Beweging (M.N.A.) van Messali tische woordvoerders op hun jongste Hadj. Hadj heeft dit overleg zelf partij-bijeenkomst ook niet een dui- aangeduid als „onderhandelingen", delijke verklaring heeft laten uitspre- De voorlopige regering van de repu- ken over de fascinerende vraag, wat bliek Algerië heeft dit „zeer ernstig" de PvdA^ten aanzien-van dat „hete genoemd en verklaard, dat dergelijke hangijzer zou willen aanvaarden, „manoeuvres" slechts als „sabotage" dan wel met. kunnen worden beschouwd. De fractieleider m de Tweede Ka mer, mr. Burger heeft in een vrijage- Politieke waarnemers in Parus ne- pogmg met de KVP zeker belang- men aarij dat de Franse regeringt wekkende dingen gezegd die ieder- door het gebruik van het woord een zijn oren met de gedachte aan „overleg", er de nadruk op wil leg- politieke décor- en persoonswisseling gen> daj- de voorlopige regering van kunnen doen spitsen, maar het con- Bevrijdingsfront (FLN) niet de crete antwoord is (natuurlijk) nog enige partner zal zijn in het gesprek niet gegeven. „Met de KVP - zo zei over de politieke toekomst van Al- de heer Burger - zouden goede resul- gerië taten te boeken zijn." Hij sprak daar- De' Franse minister van voorlich- daarby warme woorden uit over de ting Terrenoire verklaarde, naar het kinderbijslag als sociaal goed, maar verschijnen van het woord „overleg" alweer: geen bereidheid om tastbare gevraagd, dat de kwestie van woord tegemoetkoming te etaleren. Men zou keus reeds door de gebeurtenissen is bijna kunnen zeggen: nog minder achterhaald. Men acht het echter niet j'H., liberalen, die tenminste dui- uitgesloten, dat De Gaulle op deze delijk hebben laten weten, dat ze wijze te kennen wil geven, dat de bepaalde modaliteiten beslist met „onderhandelingen" pas kunnen be- willen aanvaarden. ginnen, wanneer overeenstemming is bereikt over een wapenstilstand. Zo- EN WEET dus niet hoe ver de ais bekend heeft de voorlopige re- socialisten willen gaan óm uit de gering een wapenstilstand als uit- kennelijk toch wel ernstig betreurde drukkelijke voorwaarde voor het be- oppositie-hoek te kunnen loskomen, ginnen van onderhandelingen niet Men zou op grond van sommige ver- willen aanvaarden, klaringen kunnen concluderen: vrij Inmiddels heeft de republikeinse vèr, waarbij tevens kan gesteld, dat veiligheidspolitie woensdag reeds de de desiderata, die bijvoorbeeld de beveiliging in Evian op zich geno- heren Berger en Den Uyl te Rotter- men, negen dagen voordat in deze dam hebben opgesomd voor een aan- stad aan de Franse oever van het zienlijk deel ook door de KVP zon-. Meer van Genève de onderhandelin- der enig bezwaar zouden kunnen gen tussen Frankrijk en de Algerijn- worden onderschreven. Van ganser se opstandelingen-regering beginnen, harte zelfs! Als de onderhandelingen op 7 april De nieuwe PvdA-voorzitter, de beginnen, zijn er in Evian vijfhon- heer Suurhoff heeft een en ander in derd man van de veiligheidspolitie, zijn inaugurale rede nog eens onder- driehonderd gendarmes en honderd streept en aangevuld, al heeft ook hij rechercheurs in burger. niet het antwoord verstrekt op de vraag, die na de rede van de heer Burger open bleef. Wel liet de heer Suurhoff terdege uitkomen, dat hij en de zijnen hun oppositiehuid niet al te vlot zullen willen verkopen, maar de prijs zul len bedingen van een „evenveel van onze doelstellingen (in een eventueel regeringsprogram) als van die der met ons samenwerkende partijen." Men krijgt aldus een weegschaal voor ogen met enerzijds een last aan rode desiderata en aan de andere kant het tegenwicht(?) aan „rechtse" politieke verlangens. Vragen: mag er aan een van de beide zijden geen énkel overwicht zijn? Dan zouden het heel moeilijke onderhandelingen kunnen worden! Hoé zal men de zwaarte der respectieve verlangens over en weer wegen en wélke plaats neemt de kinderbijslagkwestie - waar om het in wezen nu allereerst moet gaan - bij deze afwegerij in? Feit is in alle geval, dat de PvdA te Rot terdam ook socialistische eisen heeft opgesomd, die in katholieke kringen tot enig voorhoofd-fronsen aanleiding moeten geven! A LLE VERKLARINGEN en ver- schijnselen van de laatste tijd maken in ieder geval wel duidelijk dat er reden is voor onze vraag: „Welke kant uit?" en dat de komen de weken die van gespannen ver wachting naar het antwoord zullen zijn. Eén les lijkt uit dat alles echter nü reeds vrij duidelijk: laat men bij enig nieuw begin wél afspraken maken over de te volgen politieke koers. De „vrije" methodiek van het ka binet-De Quay is immers - getuige de nu geldende beklemmende onze- Enige jaren geleden viel het dorpje Reschen aan de ItaliaansOostenrijkse grens ten prooi aan een groot kerheden - ook niet de ware geble- stuwmeer. Het kerktorentje steekt evenwel nog boven de waterspiegel uit, hetgeen vooral in de wintermaanden ken....! wel een bijzonder beeld geelt. De Nederlandse minister van binnenlandse zaken, Z.E. mr. E. H. Toxopeus, heeft gistermiddag in Den Haag de officiële opening verricht van de minia tuurstad „Madurodam", welke ieder jaar weer vele uitbreidingen ondergaat. Een van de bijzonder aardige aanwinsten van dit jaar is een compleet miniatuur van het Bimrenbof in Den Haag met Ridderzaal, gouden koets ed. De minister ging er na de openingsplechtigheid natuurlijk even kijken. Deze week betekent f 130,- voor u méér. U kunt er - alleen deze week- een mees terlijk kostuum voor kopen: modieus van snit, voortref felijk van afwerking. Een goede koop: 'n speciale aanbieding. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK KOSTUUM 130,- (Advertentie) Moboetoe en Loendoela Een vertegenwoordiger van gene raal Moboetoe, de bevelhebber van het Kongolese leger, heeft woens dag aan de grens van de Oostpro vincie een gesprek gehad met twaalf officieren van het leger van generaal Loendoela, de militate bevelhebber in de door Loemoembisten beheerste Oostprovincie. Dit werd in Leopold- stad meegedeeld door generaal Mo boetoe, die zei, dat 't overleg werd gevoerd met overeenstemming van president Kasavoeboe. Volgens de generaal hebben Loe - moembistische troepen zich uit een 150 km. brede strook langs de grens tussen Oostprovincie en de provincie Evenaar teruggetrokken. Verscheidene maanden hadden hier troepen van Loendoela en Moboetoe tegenover elkaar gelegen zonder dat het tot een gevecht op grote schaal was gekomen. Men neemt aan, dat het overleg tussen de twee legers zal leiden tot een ontmoeting tussen Moboetoe en Loendoela. Moboetoe deelde voorts mee, dat bij recente onderhandelingen tussen militaire vertegenwoordigers uit Leo- poldstad, Bakwanga en Elisabethstad concrete plannen zijn opgesteld om niet alleen op te treden tegen bin nenlandse ondermijnende activiteit, maar ook tegen elke poging van de V. N. om zich in de binnenlandse zaken van Kongo te mengen. Dit laatste sloeg speciaal op een even tuele poging om eenzijdig het Kon- golesè leger te ontwapenen of te re organiseren. De aankomst van een Indiase brigade werd beschouwd als een „directe aanvalsdreiging en een kans op oorlog" Officieel is meegedeeld, dat de inlichtingendienst van Guatemala woensdag een samenzwering tegen het bewind van president Ydigoras heeft ondekt, die zaterdag had moe ten toeslaan. 4Din Ook in het nieuwe maat- systeem 4 D hebben wij de nieuwste kollektles moderne en klassieke herenkleding. Kostuums 99.- 119.- 139.- 159.- De secretaris-generaal der V. N., Dag Hammarskjoeld, heeft woensdag bij de voortzetting van het debat in de Algemene Vergadering der V. N. over Kongo, verklaard, dat „elementen, die niet door de V. N. worden beheerst, moeilijkheden in Kongo hebben geschapen, die in het huidige ontwikkelingsstadium on overkomelijk zijn". Hammarskjoeld antwoordde op hetgeen hij noemde „onverantwoor delijke kritiek op het optreden der V. N. in Kongo". (De Sowjet-Rus sische minister van buitenlandse za ken heeft hem bij he verleden week in de Assemblee over Kongo gehou den debat een „moordenaar" ge noemd). „Tevelen hebben van de gebeur tenissen in Kongo gebruik gemaakt om, ter bevordering van hun eigen doeleinden, de volkoren-organisatie, aan te vallen. De V. N. aanvallen wegens omstandigheden, waarover de volkerenorganisatie geen zeggen schap bezit, is het zelfde als het be- critiseren van een bergbeklimmer, die de top niet heeft bereikt, omdat zijn weg aoor een lawine werd ver sperd", aldus Hammarskjoeld. Haarlemmerstraat 175 (Advertentie) Het Parijse avondblad „Paris-Pres- se" zegt van doorgaans goed inge lichte zijde in Tel Aviv te hebben vernomen, dat een commando Isra ëliërs de vroegere kamparts van Auschwitz, dr. Josef Mengele, op 8 maart in Buenos Aires heeft gearres teerd. Hij zou 20 maart aan boord van een onder Panamese vlag varend schip ^ijn gebracht, dat thans op weg is naar Israël. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Iets kouder DE BILT, donderdag 10 uur. - Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de noordflank van een hoge- drukgebied bij de Golf van Biscaye staan krachtige westelijke winden, die vochtige en tamelijk zachte lucht aanvoeren. Een hogedrukgebied bo ven Groenland evenwel brengt kou de arctische lucht naar het zuiden. In deze lucht is de temperatuur in Schotland tot om het vriespunt ge daald, terwijl er ook sneeuw valt. Depressies volgen een baan, die van IJsland in zuidoostelijke richting loopt. Deze storingen brengen de koude lucht geleidelijk verder naar het zuiden. In verband hiermee komt de temperatuur in ons land morgen op een wat lager niveau. De regenkan sen blijven tamelijk groot. ZON- EN MAANSTANDEN 31 Maart: zon op 06.19; onder 19.11;; maan op 18.25; onder 06.16. H oogivaterstanden 31 Maart: v.m. 3.20; n.m. 3.33. KORRELTJE De deugd is als olie: men mag ze schudden gelijk men wil, ze drijft altijd boven

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1