DE WOLKENETERS Damspel HET STILLE EILAND Subsidie voor studie van Leids vogeltrek station UDO ontvangt Engelse gasten Bondsvergadering KNKB WOENSDAG 29 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Geheimen van de vogeltrek De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk onderzoek heeft het bestuur van het vogeltrek station te Leiden een subsidie ver leend voor de voorbereiding ener pu- blikatie over de vogeltrek. Dit voorbereidend werk wordt ver richt door mevr. E. M. Gruys-Casi- mir, doctoranda in de biologie, die daartoe op het Instituut voor Oeco- logisch Onderzoek te Arnhem de ge gevens bearbeidt, welke van 1950 tot 1958 werden verzameld in de studen tenkampen voor de bestudering van de vogeltrek. Bedoelde gegevens zijn slechts summier uitgewerkt en mevr. Gruys hoopt deze in de toekomst nog te completeren met die óver de vo geltrek uit Noorwegen, Zweden, De nemarken, België, Frankrijk en En geland. Bij de waarnemingen van 1950 en 1952 bleek, dat wanneer de zon niet scheen, de spreeuwen en vinken in het algemeen hun richting wel kon den vasthouden. Toen men in 1953 een paar zeer donkere dagen mee maakte, vonden de vogels hun weg ook wel, maar met een veel grotere spreiding. Toen de zon op de derde donkere dag 's middags doorbrak, bleken de koersen de volgende mor gen weer veel meer in één richting te gaan. Dit deed vermoeden dat deze trek- rogels hun koers in het landschap uitzetten en deze zo enkele dagen ongeveer kunnen vasthouden. Bij de observaties bemerkte men Nieuwe spaarcampagne Grammofoonplaat voor „de Zilvervloot" In het kader van gezamenlijke voorlichting ten behoeve van de jeugdspaarwet geven de landelijke spaarinstellingen - de boerenleen banken, de Nederlandse spaarbank- bond en de Rijkspostspaarbank - in samenwering met de overheid een grammofoonplaat uit. Door een op wekking op de hoes en het zilver - vlootembleem op het label, wordt via deze plaat de aandacht gevestigd op het ideaal spaarplan „de Zilvervloot". Op de plaat zelf wordt geen „recla me" gemaakt. De tekst van de liedjes beperkt zich tot een zekere associatie met sparen en bezit. Eind 1960 bedroeg het totale aantal jeugdspaarders ruim 350.000. Dit re sultaat is op zichzelf zeer bevredi gend. Er zijn echter nog vele jonge ren die (nog) niet meedoen aan het spaarplan de Zilvervloot. Met de verspreiding van deze grammofoon plaat wordt beoogd met name een grote groep jongeren, die anders niet zo gemakkelijk bereikt kan worden, in contact te brengen met een spaar bank. verder, dat de richting, die de vo gels aanhielden, onder bepaalde om standigheden soms van uur tot uur veranderde. Een van de oorzaken van deze „draaiing" bleek de windrich ting te zyn. Hadden de vogels de wind pal voor of pal achter, dan vlogen zij in rech te lijn door. Kwam de wind van op zij, dan gingen zij min of meer tegen de wind invliegen. Dit was bij harde wind in sterkere mate het geval dan bij zwakke. Dit merkwaardige ver schijnsel is wel als een soort „over compensatie" verklaard, die er de vogels bij harde wind voor behoedde om te ver uit de koers te geraken. Bij de waarnemingen op de Velu- we heeft men ook nauwkeurig gelet op het aantal vogels, op de vlieg hoogte en op de weersomstandighe den. Gebleken is dat de trekvogels vrijwel altijd de Noordzee overste ken bij het Nauw van Calais. Alleen bij bijzonder fraaie weersomstandig heden vlogen zij soms van Neder land linea recta naar Zuid-Engeland. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM L 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Omr.ork., groot koor en sol. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws en beursber. 13.30 Dansmuz. 14.00 Pianorecial. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Gram. 15.15 Men kleine jongen, hoorspel. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Matthaus- Passion (stereofonische uitz.). I. d. pauze (pl.m, 20.15—20.25): Lijdens overdenking. 22.20 Gram. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Lichte muziek. 23.30 Romantische muz. 23.35—24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Met Paasmaal van de Heer, overweging. 9.30 Gram. 9.4Ö Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Ge wijde muz. 12.00 Middagklok nood klok. 12.04 Pianospel. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Liohte muz. NCRV: 14.00 Reclame voor brood, hoorspel. 14.40 Gram. 16.00 Verken ningen in de Bijbel. 16.20 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.10 Radiokrant. 18.30 Matthaus- Passion, stereofonische uitz. (I. d. pauze: pl.m. 20.1520.25: Lijdens- overd.). 22.30 Nieuws. 22.40 Periodie ken-parade. 22.50 Boekbespr. 22.55 Gram. 23.25 Muzik. lezing. 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Film. 21.0022.20 Kent U de melkweg?, blijspel. SPORT VOETBAL Het Zilveren Molentoernooi van LFC In het kader van bovengenoemd toer nooi vindt hedenavond om 20.00 uur de eerste wedstrijd plaats tussen LFC en Wassenaar. De beide elftallen komen als volgt in het veld: Wassenaar: doel: H. Knijnen- burg; achter: Dick Verboond, J. A. Oost- dam; midden: W. Verboon, G. Hilgeman. J. L. Oliehoek; voor: H. Klinkhamer, J. H. van Dijk, A. Buitelaar, N. Vrijburg en J. Uittenboogaerd. LFC: doel: Van Leeuwen; achter: Bruggelink, H. Sirat; midden: W. Sierat, Th. de Kreek, G. v. d. Heijden; voor: D Francke, P. de Jong, A. Heijmans, W. Nachtegeller en D. Sirat. J.l. maandag is de laatste hand gelegd aan enkele noodzakelijke wijzigingen aan de lichtinstallatie. De totale sterkte is nu gebracht op een wattage van ruim 41.000, hetgeen verhoudingsgewijs neer komt op yK van de verlichting in het Feyenoord-stadion. Dit is wederom door eigen mensen tot stand gebracht. Van donderdag 30 maart tot en met dinsdag 4 april a.s. zal de Engelse voet balvereniging „CYC" uit Clacton on Sea een bezoek brengen aan Oegstgeest, op uitnodiging van UDO. Op 2e Paasdag zullen de gasten om 2.30 uur aantreden tegen UDO 1 voor een vriendschappe- lijek wedstrijd. Het lag in de bedoeling, dat op zaterdag 1 april CYC ook nog een wedstrijd zou spelen tegen „Oegstgeest 1", doch te elfder ure kreeg laatstge noemde vereniging bericht van de KNVB uit Den Haag, dat geen toestemming kon worden verleend om uitstel van de com petitie. Donderdagavond zullen de Engelse gasten worden ontvangen door het be stuur en de leden. Vrijdag staat er een excursie op het programma bij de melk inrichting van de firma Menken te Was senaar en een bezoek aan Den Haag. Zaterdag zullen zij een bezoek brengen aan de „Keukenhof" te Lisse, zondag een bezoek aan Amsterdam en op 2e Paas dag zal bovengenoemde ontmoeting plaatsvinden. Ook U kost verlost worden van die Rheumatiscbe Pijnen mot Krnseben Salto. U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de be roemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wonde re aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking gebracht en drijven zo de onzuiverheden uit, die nu die ondra gelijk snerpende pijnen verwekken. (Advertentie) Ned. zaterdagelftal versloeg militairen Het Nederlandse zaterdagelftal heeft dinsdagavond te Woerden met 2-1 ge wonnen van het Nederlandse militaire elftal. Bij de rust leidden de militairen met 1-0. Voor dit eerste doelpunt zorgde Boogard (Volewijckers) in de 44e mi nuut. Een kwartier voor het einde van de wedstrijd bracht rechtsbinnen Nieuw- straten (Zwart Wit '28) uit een pass van rechtsbuiten Bergstra (Heeg) de balans in evenwicht (1-1). Vijf minuten later scoorde Nieuwstraten het winnende doel punt uit een dieptepass van linkshalf Van Duyn (Quick Boys). Van 5 tot en met 10 augustus worden te Helsinki de spelen voor doven en doofstommen gehouden. De Koninklijke Nederlandse Dovensportbond denkt aan deze spelen deel te nemen met een ploeg van ongeveer twintig personen. Ter be strijding van de kosten, die aan deze uit zending zijn verbonden, heeft het Neder- landsch Olympisch Comité een bedrag van 2000 gulden beschikbaar gesteld. WIELRENNEN Jan Jansen derde in eerste etappe De Nederlander Jan Jansen is dins dag een van de animators geweest in de eerste etappe van de ronde van de Negen Provinciën voor amateurs. Na 43 km ging hij op avontuur uit in gezelschap van de Zweed Peterson en deze vlucht is van beslissende invloed geweest op het verloop van de rit. Het tweetal kreeg nl. korte tijd later gezelschap van een vijftal Belgen, onder wie de latere win naar Dumez en halverwege de koers van een tweede groep met o.a.de in België wonende Nederlander Sebregts. De leiders hielden elkaar scherp in het oog, maar toch viel de beslissing ten slotte niet door een eindsprint. Daar voor zorgde een moeilijke klim, kort voor de finish, die vooral in het peloton een duidelijke scheiding teweegbracht. Aangezien van de koplopers Dumez over de beste klimmerscapaciteiten bleek te beschikken, was de eerste plaats in Ver- laine voor hem. Winnaar werd de Belg Ernst Dumez, die de 142 km van Antwerpen naar Ver- laine aflegde* in 3 uur 24 min 12 sec. (met bonificatie 3.23.42). De uitslag was verder: 2.Roger de Breucker (B.) 3.24.12 (met bonificatie 3.23.57), 3 Jan Jansen (Ned.), 4 Van Schil (B.) en 5 Leon Se bregts (Ned.) allen z.t. als Dumez. GERRIT SCHULTE IN COMMISSIE VOOR PROFESSIONALISME De voorzitter van de KNWU, dr. P. van Dijk, heeft zaterdag in de al gemene vergadering in Utrecht me degedeeld, dat Gerrit Schulte op ver zoek van de Unie namens Nederland zitting zal nemen in de internatio nale commissie voor het professio nalisme, die alle problemen van de beroepswielersport onder de loep zal nemen. Tot het instellen van deze commissie is in de voorjaarsverga dering van de UCI in Parijs beslo ten. Deze commissie zal geadviseerd worden door een adviescommissie professionalisme, waarin actieve ren ners, constructeurs en dergelijke zitting zullen hebben. landers gecontracteerd. Dit zijn de veel voudige Italiaanse kampioen Santé Gai- ardoni en de oud-wereldkampioen Sid Patterson. De Australiër is sinds 1956 niet meer in ons land uitgekomen. Hij zal nu de sprint rijden. KORFBAL Op de bondsraadsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Korfbal- bond, die zaterdag en zondag in Oos terbeek werd gehouden, is een voor stel aanvaard om in de toekomst te komen tot een vaste contributie af dracht aan de landelijke bond door alle senioren, junioren en adspirant- leden met onderling verschillende tarieven voor de verschillende cate gorieën. Bijzondere aandacht heeft de ver gadering besteed aan de stimulering van het zaterdagkorfbal, vooral in verband met de toekomstige vrije zaterdag. Tevens was men van me ning dat de spelregels op onderde len moeten worden herzien en daar om was het van belang het spelregel boekje te verduidelijken. Voorts werd gesproken over het geven van ruimere korfbalvoorlichting, de vie ring van het 60-jarig bestaan in 1963 en de verdeling en besteding van de toto-gelden. Tijdens dit weekeinde, waarin vooral over technische zaken werd gesproken, werd de jeugdfilm „De Gebroken Ruit" vertoond van pater Sasse van IJsselt uit Leiden. ZEILEN DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE SAN REMO De internationale zeilwedstrijden in de Flying Dutchman-klasse zijn te San Remo voortgezet. In de eerste race van de 2e dag werd de Rotterdammer Ben Verhaa- gen met Daisy tweede achter de Italiaan Capio met Aldebaran. De tweede wed strijd was voor de Zwitser Fogh met Skum. D Fransman Samuel werd met Zig-Zag tweede en Verhagen derde. ATLETIEK BATAVEN-NIEUWS Op 30 maart a.s. zal er geen gelegen heid zijn tot zaaltraining wegens vakan tie. Vanaf 5 april begint de zomertrai- ning op de sintelbaan, waarvoor de vol gende regeling geldt: maandag- en woensdagavond voor de dames en meis jes om 18.30 uur, voor de heren en jon gens woensdag- en vrijdagavond, ook v.a. 18.30 uur. De training op de woensdagen, en afgewisseld 1 maandag en 1 vrijdag avond per 14 dagen, zal geleid worden door de heer B. v. Lavieren. De dames worden verzocht op 5 en 7 april beslist aanwezig te zijn vanwege de estafette training voor de Bos-estafette van 9 april in Den Haag. Belangstellenden voor de atletiekspori kunnen elke woensdagavond alle inlich tingen krijgen op de sintelbaan bij de Leidse Hout, waar enige bestuursleden van de KAV De Bataven aanwezig zul len zijn. Voor 'n ieder is er gelegenheid om een maand lang de training van De Bataven mee te maken, zonder kosten en verplichting van lidmaatschap. SCHAKEN Jonge Nederlandse ploeg HET Alle correspondentie betreffende dete rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw- Vennep. LADDERWEDSTRIJD Wij sluiten de maand maart met een tweetal vraagstukken van de bij onze lezers nog niet zo bekende heer A. v. Wingerden. Deze problemist is betrekke lijk nog in het beginstadium, zodat wij direct geen eerste klas werk van hem mogen verwachten. Toch, als men deze vraagstukken bestudeert, blijkt dat de heer Van Wingerden al reeds aardige activiteit aan de dag gaat leggen. Wij mochten van deze auteur een serie van negen vraagstukken ontvangen waar van de meesten op een langdradig slot- spel uitliepen. Jammer dat wij van deze serie drie problemen moesten afkeuren, daar zij bijoplosbaar waren, maar dat kan de beste problemist overkomen. De geplaatste vraagstukken zijn niet moei lijk oplosbaar, doch wel zullen zij een aangename tijdverpozing schenken. In probleem 1069 behoort zowel in het diagram als in de cijferstand nog een zwart stuk op 17 te staan. WEDSTRIJD PROBLEEM No. 1070 Auteur: A. v. Wingerden, Delft le publikatie Zwart: 1, 7, 9, 10, 15, 18, 23, 35, 39 en 40. Wit: 17, 21, 24. 29. 32, 33, 38, 44 en 49. Wit speelt en wint. WEDSTRIJDPROBLEEM No. 1071 Op de algemene vergadering van de KNWU, die zaterdag in Esplana de in Utrecht werd gehouden zijn bij de bestuursverkiezingen de heer C. J. de Voogd, jhr. dr. A. Boreel van Hogelanden, mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong, de heer E. P. van Lanschot en mr. H. E. A. M. van Zinnicq Bergmann bij acclamatie herkozen. Tot nieuw lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer W. J. van Hengel (Wassenaar). Manager-sprinter Jan Derksen heeft voor de openingswedstrijden op de wie lerbaan van het Olympisch Stadion op 27 mei aanstaande reeds twee buiten- Clare-Benedicttoernooi Woensdag 5 april begint in Neuhau- sen, bij Schaffhausen, het achtste Clare- Benedicttoernooi. Dit schaaktoernooi wordt telkenj are in een andere plaats in Zwitserland gehouden tussen viertallen van zes van de sterkste schaaklanden van West Europa. Het wordt daarom wel beschouwd als het officieuze team-kam pioenschap van dit deel van de wereld, en voor het prestige van een land in de schaakwereld is een goede prestatie in dit toernooi dus belangrijk. Het ls daar om dubbel jammer, dat Nederland dit maal niet met zijn sterkste ploeg aan de start zal verschijnen. De meeste van onze schaakmeesters zijn niet zo jong meer en kunnen zich niet zo gemakkelijk aan hun beroepsbezigheden onttrekken. Naast de Fide-meester Bouwmeester (le bord) en de „halve" meester dr. Barendregt (4e bord) zullen Frits Roes- sel en Kick Langeweg, resp. 2e en 3e bord, deel uitmaken van de Nederlandse ploeg. Sinds enige jaren heeft Nederland de eerste plaats in West-Europa moeten af staan aan West-Duitsland. De Duitse ploeg is in elk geval met Unzicker, Lo- thar Schmid, Darga en Teschner uitge sproken favoriet. JUBILEUM SCHAAKTOERNOOI VTL Degenen, die nog niet hebben inge schreven voor het Jubileum Schaaktoer nooi VTL op 7 en 8 april a.s. kunnen dit alsnog doen, daar de inschrijvingstermijn is verlengd tot en met zaterdag 1 april a.s. Het inschrijvingsadres is A. C. Te- leng, Juliana van Stolberghof 2, Leiden. Zwart: 6, 18/20, 30, 32, 34 en 38. Wit: 11, 16, 17, 27, 31. 39, 43, 45 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen over de maand maart kunnen worden inge zonden tot uiterlijk 6 april a.s. aan boven deze rubriek vermeld adres. PROBLEMEN Wij vervolgen het probleemgedeelte met nog een drietal stukjes van dezelfde auteur, doch deze gelden niet voor de ladderwedstrijd. No. 1 Auteur: A. v. Wingerden, Delft le publikatie In het volgende stukje is echter jam mer dat v.z. aanwezig zijn, overigens 'n aardig stukje. No. 2 (zelfde auteur) Zwart: 3, 11/14, 18, 21, 29 en 41 Wit: 23, 25, 30, 34, 40, 42, 44, 45 en 49.' No. 3 (zelfde auteur) Zwart: 8, 11, 16, 19, 23, 36 en 40. Wit: 27, 28, 31, 32, 37. 39 en 48. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne tege moet. 22 Zijn wantrouwen tegenover dokter Van Everloo en pastoor Dedena had hij niet afgelegd. Als de wildeman met z'n woeste bouviers kwam aan- gedaverd kon ze er van op aan dat Cabus de hoge gestalte van de dok ter als een schaduw zou volgen als deze naar de patiënt kwam kijken. Het bezoek duurde gewoonlijk maar heel kort; dokter Van Everloo had niet veel tijd nodig om te zien dat alles naar wens ging en om te zeg gen dat dat kreng van een puisten- jong er begon uit te zien als een en geltje van Onze Lieve Heer. ,,'t Gaat goed, Cabus, vind je ook niet?" zei hij bij het weggaan. Daar na: „Wil je mijn visite nu betalen en moet ik je een rekening sturen als we klaar zijn?" „Wat ben ik u schuldig, heer dok ter?" gromde de boer. „Je geeft maar wat je missen kunt, ROMAN door Walter Breedveld boer Cabus" antwoordde van Ever loo bijna flemerig. Dan graaide Gijsbert Cabus z'n knipbeurs uit de diepe zak van z'n pilose broek en gaf de dokter met somber gezicht op trotse wijze een keiharde rijksdaalder, die deze zon der te danken achteloos in de zijzak van z'n manchester colbertje liet glij den. Zuster Roozeboom, die dat zag, begreep dat het de dokter z'n groot ste plezier was de stugge boer op die honende wijze te vernederen. Het wantrouwen dat Cabus koes terde ten opzichte van pastoor De dena was minder onvriendelijk, doch even onmiskenbaar. De eerste keer dat pastoor De dena naar De Stee kwam om kennis te maken met zuster Roozeboom, was ze naar het dorp gegaan om een nieuwe speen te kopen voor het flesje van Bertje. Hij was op de ka mer van Bert en Sietske, vertelde Martij n toen ze terugkwam, en daar trof ze hem, zwaar leunend tegen de boekenkast, grimassen makend tegen het kraaiende, spartelende ventje. Zuster Roozeboom was protestant genoeg om een vooroordeel te heb ben tegen alle roomse priesters en voldoende vrijzinnig om niet agres sief of zelfs maar onvriendelijk te zijn. Deze enorm zware pastoor bekeek ze met bijzondere belangstelling, daar zij zich uit het verhaal van dokter Van Everloo herinnerde, dat dit wanstaltig produkt van een im beciele vader en een aan godsdienst waanzin lijdende moeder, iedere week onder anderen een half varken opvrat. Veel tijd voor haar gedach ten kreeg ze echter niet, want de pastoor kwam met uitgestoken hand en een blijde lach in z'n ogen naar haar toegelopen, waarbij ze op merkte, dat de vloerdeeltjes doorbo gen onder z'n zware tred. Ze hoorde z'n haastige hese stem: „Dat is zuster Roozeboom, ik ben blij dat ik kennis met u kan maken, ik ben pastoor Dedena. Maar dat zult u al wel begrepen hebben", voegde hij er aan toé met een on beschrijfelijk guitige uitdrukking in z'n ogen. „Ik ben naar dokter Van Everloo gegaan toen ik hoorde dat het hier helemaal verkeerd ging met de klei ne". Zuster Roozeboom antwoordde, dat dokter Van Everloo haar van de gang van zaken op de hoogte had gebracht en voegde er aan toe, dat ze het erg prettig vond dat de eerwaarde heer pastoor zich de moeite gegeven had om zich persoonlijk van de toestand van zijn beschermelingen op de hoogte te stellen. „En wat zegt u nou van die schat, eerwaarde? Ziet hij er niet prachtig uit?" De pastoor dribbelde door de ka mer: „Ik heb er weinig verstand van zuster", bekende hij in volkomen op rechtheid. „Hij kraait uitmuntend", lachte hij gul, „en hij ziet er uit of hij helemaal in nieuw vel is gesto ken. Maar is hij niet een beetje dun en lang geworden?" „Dun wel, lang niet, dat lijkt maar zo, eerwaarde". De zuster pakte het kind uit de wieg: „Kom eens hier, spartelende jongen, dat meneer pastoor jou wat beter kan bekijken". Ze kon hem nauwelijks houden, zo onstuimig zat hij te dansen op haar arm. Hij wilde naar de pastoor toe, die hij met beide handjes in de vlezige wangen vastpakte. Het was moeilijk te zeggen wie de meeste schik had, de pastoor, de zuster, of het uitbundig kraaiende ventje, dat met z'n hele lijfje tegen de brede borst van de pastoor aanleunde en gulzig sabbelde aan de zware onder kin. Zo vond hen Gijsbert Cabus, die met donkere, wantrouwige ogen de kamer binnenkwam. „Wel grootvader Gijsbert", lachte pastoor Dedena, terwijl hij z'n be- zeverde kin droog wreef met z'n grote witte zakdoek, „hij is er aar dig van bekomen hé. Maar goed, dat ik doorgezet heb. De pastoor mag zich niet bemoeien met ander mans zaken, maar somtijds moet hij wel. Waar of niet?" De stroeve boer kwam niet uit de plooi en toch was het aan de uit drukking van zijn ogen te zien, dat hij vrede had met de gang van za ken. Hij mompelde onverstaanbare woorden, keek de kamer rond met norse misprijzende blik, zoals zuster Roozeboom het hem iedere keer had zien doen als hij z'n kleinzoon een heel kort bezoek bracht en ging dan weer heen met een dof gebrom, dat door de pastoor met een even korte, doch iets duidelijker groet beant woord werd. Zuster Roozeboom bracht enkele dagen later met de kleine een te genbezoek aan de pastorie, waar pas toor Dedena haar met nadruk om gevraagd had. Toen ze de hoge wagen over het piepende vondertje reed, werd de deur al opengemaakt en daar stond Clasien met een stralende glimlach op haar kindergezichtje, in haar bes te japon, met haar mooiste boezelaar voorgebonden, haar op +e wachten' alsof het de bisschop zelf was, die de pastoor met zijn bezoek kwam vereren. „Clasien heeft dagenlang nergens anders aan gedacht", verzekerde pas toor Dedena kwasie ernstig. En dan: „Kom er in, zuster. Kom mee in de zitkamer", ging hij haar voor. Clasien had beste koffie gezet, 'n volle schaal knappende boterkoeken had ze gebakken, en voor de kleine had ze roomfondant gemaakt in vier kleuren. Het was heel erg dat Bertje daar geen stukje van mocht hebben, geen kruimel zo groot als een erwt. Een andere wens werd wel ver vuld: ze mocht de jongen uit de wa gen nemen en op haar schoot zetten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9