de grote in FOUNDATIONS ^ou&tte Prins Bernhard stelde-met druk op de knop- nieuw Citosa-complex in bedrijf Koninklijke gast half uur te laat 1 pet nationaal inkomen Meer dollars voor ruimte-onderzoek De Kerk in Polen Onrust in Jordanië? VROOM DREËSMANN WOENSDAG 29 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 BOSKOOP - opgehouden in Tilburg - Onder zeer grote belangstelling werd gistermiddag het fraaie gebou wencomplex van de streekvervoers- maatschappij N.V. Citosa te Boskoop, door Z.K.H. Prins Bernhard, officieel geopend. Een druk op een knop deed het rode licht voor de uitgang van de bussen in groen overgaan en de grote deuren van de garage, waar 60 bussen onderdak kunnen vinden, opengaan, waarna één der fraaie bus sen van Citosa binnenreed, gevolgd door het fanfarecorps uit Waddinx- veen dat zeer toepasselijk het ,Jn naam van Oranje doe open de poort" speelde. Voordat deze officiële openings plechtigheid plaats vond, hadden de talrijke aanwezigen, onder wie o.a. de commissaris van de Koningin, mr J. Klaasesz; de vertegenwoordiger van de minister; de rijkshoofdinspec- teur van het Verkeer; districts-com mandant van de rijkspolitie; het vol tallige college van commissarissen van de N.V. Citosa; de burgemeesters van de gemeenten, waarmede Citosa een busverbinding onderhoudt; de colleges van b. en w. van Waddinx- veen en van Boskoop, een half uur moeten wachten aangezien Z.K.H. bij zijn bezoek aan Tilburg, dat 's mor gens plaats vond, op het tijdschema was achtergeraakt. Om precies drie uur landde de he licopter van de Kon. Landmacht, waarmede de prins uit Tilburg kwam, op het voetbalveld van de VV Boskoop, waar hij uitbundig werd toegejuicht door de Boskoopse schoolkinderen, die in hun enthou siasme de afzetting doorbraken en 't terrein opholden. Welkom aan de prins. Op het landingsterrein werd de prins verwelkomd door de burge meester van Waddinxveen, de com missaris van de Koningin en de com missarissen van de N.V. Citosa. Ook bij de binnenkomst van de prins in de garage, waar een schat van bloe men prijkte, werd hij hartelijk wel kom geheten. De president-commissaris van de N.V. drs, Wansink, achtte het een grote eer en een groot voorrecht ZKH hier welkom te mogen heten. „Het is een bewijs dat U, Koninklijke Hoogheid, daadwerkelijk belangstel ling heeft voor het beroepsvervoer. Het bussenpark is nu vrijwel ver nieuwd en het past nu goed een on derkomen in een nieuw gebouw te hebben, aangezien het oude niet meer geschikt is en het gehele bedrijf nu geconcentreerd is". Spreker had zeer veel waardering voor de Raad van commissarissen en voor de di recteur, de heer Jelle Kok, voor het vele werk, dat door hen in verband met de bouw is verricht. „Velen zijn aanwezig", zei de heer Wansink. „maar ook velen niet, want het per soneel is niet in staat aanwezig te zjjn, omdat de dienst doorgang moet vinden". Spr. besloot met de wens, dat het nieuwe gebouw, waarin alle voorzie ningen zijn aangebracht, welke het leven van de daarin werkende mens veraangenamen, geheel aan zijn doel zal beantwoorden. Vervolgens sprak de directeur van de N.V. de heer Jelle Kok, die aan de uiteenzetting van de president-com missaris weinig had toe te voegen. Het was hem echter een grote be hoefte dank te brengen aan de prins. „Niet alleen mij, maar de gehele Ci- tosa-gemeenschap heeft u gelukkig gemaakt. Dit is eigenlijk onbetaal baar, maar wij willen, als blijk van erkentelijkheid, toch een geschenk aanbieden in de vorm van een cheque voor het Prins Bernhardfonds. Hierna werd de prins door de heer Kok rondgeleid door het nieuwe ge bouwencomplex, waarbij door middel van de mobilofooninstallatie, waar- med_ de directie in doorlopend con tact staajt met de rijdende chauffeurs, 'n kort gesprek gevoerd werd met één van hen. Nadat hij onder zijn nummer was opgeroepen sprak de prins: „He laas weet ik uw naam niet, maar ik heb gehoord dat uw vrouw vandaag jarig is Over". „Hier 132, ik heet Ab. Havekamp, Hoogheid", klonk het uit de luidspreker. „Nu dan Haverkamp, ik wens u en uw gezin van harte ge luk met deze dag en ik wens u een veilige rit" sprak de prins weer. „Dank u zeer Hoogheid", was het ant woord van Haverkamp. „O.K., het al lerbeste", besloot de prins dit korte mobilofoongesprek. Ook ontving Z.K.H. via de „kaartjestrommel", welke de conducteurs gebruiken voor de afgifte van vervoersbewijzen, een vrij vervoerbewijs op alle Citosalij- nen, „waar ook ter wereld". Na de rondleiding werd door de burgemeester van Waddinxveen een heildronk op de Prins uitgebracht, welke hij besloot met een driewerf hoera. Na het vertrek van de Prins naar Waddinxveen, sprak de heer Pille namens het gemeentebestuur van Waddinxveen, die een overzicht gaf van de relaties met Citosa, die tot nu toe slechts zijdelings waren. „De ves tiging in Waddinxveen bracht con sequenties met zich mede, maar wij zijn er in geslaagd deze het hoofd te bieden. Reeds in 1960 werden 6 wo nineen voor personeel van Citosa be schikbaar gesteld en er volgen nog 24 premiewoningen in de goedkope sector. Hoewel Citosa geen produc tiebedrijf is, zoals wij er al verschei dene hebben, is Citosa als streekver- voersbedrijf van buitengewoon be- ang". De heer Pille besloot met de hoop uit te spreken, dat het nieuwe Waddinxveense bedrijf een goede toekomst tegemoet mag gaan. Vervolgens sprak de voorzitter van de Kon. Ned. Ver. van Transport On dernemingen, de heer van Zetten, die herinneringen ophaalde uit het prille begin en de heer Kok feliciteerde met de totstandkoming van dit fraaie complex. Tenslotte sprak de architect, de heer v.d. Meijden, die memoreerde, dat reeds in 1955 het eerste contact tot stand kwam, doch dat pas in sept. 1959 de aanbesteding kon plaats vin den als gevolg van vele moeilijkhe den welke moesten worden opgelost. Op 15 dec. 1959 werd de eerste paal geslagen en in januari 1960 kon de eerste steen worden gelegd. Als her innering aan dit gebeuren bood spr. de president-commissaris een troffel met inscriptie aan. Voorts bracht spr. dank aan allen voor de hulp en bij stand door hen verleend en hoopte, dat het gebouw zal mogen voldoen aan alle gestelde verwachtingen. De directeur, de heer Jelle Kok, zeide moeiliik de juiste woorden te kunnen vinden om zijn gevoelens tot uiting te brengen. Het was alleen maar zeer grote dankbaarheid. Hij bracht dank aan allen, die maar enigszins met de bouw betrokken zijn geweest. Dia geblnsta Zaorbrand zelf; dat gevoel van verlossing; dat weerallen na Uw vreei ner herhaling. Alles dank xt] een paar Bennies. Rennies het wondermiddel dat U niet missen kunt endat U nooit meer missen wilt, als U de heerlijke werking eenmaal ondervonden hebt. Weifel niet koop 'n pakje Ren nies, steek er altijd een paar bij U En zo gewapend gaat ge bij en on bezorgd aan iedere maaltijd, een voudig of méér uitgebreid. Bij de geringste aanwijzing of de hevigste aanval van overtollig maagzuur, hel pen Rennies U uit de brand, doven ze uw pijnen op staande voet. 'n Ze gen en 'n uitkomst zo'n paar Ren nies bij de hand (Advertentie) NOVIB vraagt regering: Het bestuur van de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Bijstand, zal een adres aan de regering zenden, waarin wordt gewezen op de noodzaak, een pro cent van het Nederlandse nationale inkomen beschikbaar te stellen voor het nieuwe VN-fonds voor ontwikke lingshulp. Dit is dinsdag toegezegd op de 10e algemene bestuursvergadering van de NOVIB in Den Haag door de nieu we voorzitter van de organisatie, mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst. Deze is op deze bijeenkomst gekozen tot opvolger van prof. dr. ir. E. de Vries, die van de voorzittersfunctie afstand heeft gedaan in verband met zijn vele werkzaamheden. Prof. de Vries, die rector is van het Instituut voor Sociale Studies blijft wel in 't bestuur vertegenwoordigd als vice- voorzitter; baron Van Voorst tot Voorst was vice-voorzitter. De jongeman die gistermorgen op de Bergweg in Rotterdam om het leven kwam nadat hij met zijn fiets was aangereden door een rechtsaf slaande vrachtauto, is geïdentifi ceerd. Het bleek de 16-jarige rijwiel hersteller Jacq la Grand te zijn uit de Langeveldstraat in Berkel en Ro denrijs. Het m.s. „Johan van Oldenbar- nevelt" van de stoomvaartmaatschap pij „Nederland" is na een reis van 175 dagen, waar in het schip meer dan 100.000 kilometer heeft afgelegd, weer in de Amsterdamse haven te ruggekeerd. Dit was de 7e rond-de- wereld-reis van de „Johan". President Kennedy heeft het Ame rikaanse Congres dinsdag gevraagd in het 1 juli beginnende nieuwe be grotingsjaar een bedrag van 1.235.300.000 dollar toe te staan voor het onderzoek van de ruimte, hetgeen ruim 125 miljoen dollar meer is dan 't door zijn voorganger Eisen hower aangevraagde bedrag van 1.102.630.000 dollar. Hy vroeg het Congres ook de be groting van de Amerikaanse commis sie voor kernenergie met ruim dertig miljoen dollar te verhogen. De president legde in zijn desbe treffende Congresboodschap vooral de nadruk op de ontwikkeling van de reusachtige ,Satrurnus-C-2"-raket, waarmede een 22 ton wegend ruimte vaartuig in een baan kan worden ge bracht of een man rondom de maan en terug kan worden gezonden. Hij vroeg voor dit project 78 miljoen dollar meer dan Eisenhower, dit met het doel in 1964 de eerste proef lan cering van deze raket mogelijk te maken. Zonder deze verhoging zou dit eerst in 1965 kunnen geschie den. De president heeft het Congres ook om de toewijzing van een groter be drag gevraagd voor de ontwikkeling van een door kernenergie voort te drijven raket en voor de bouw van een reusachtige raketmotor, die op zekere dag de basis kan worden voor de vervaardiging van nog grotere ruimtevoertuigen dan de „Saturnus- C-2"-raketten. De president verzocht voorts de 44.600.000 dollar, die door Eisenho wer werden aangevraagd voor speurwerk op het gebied der verbin dingssatellieten en de vervaardiging hiervan, met tien miljoen dollar te verhogen. Met grote beslistheid treedt kar dinaal Wyszynski op tegen de pro gressieve priesters in Polen op het ogenblik, dat de verhouding tussen Kerk en Staat een nieuwe periode ingaat. De kardinaal heeft de pries terkring, die de naam van Caritas draagt en tussen de 300 en 400 pries ters telt, gelast zich voor 1 april te ontbinden. In de vergadering van de Caritas- priesters heeft de meerderheid thans tot opheffing besloten. Men heeft zelfs het aanbod van de rege ring afgewezen, die bijstand toege zegd had aan hen, die zouden wei geren tot ontbinding over te gaan. De Caritasgroep is ontstaan uit de oude grote Caritasorgansatie, die na de oorlog de katholieke hulpacties in Polen leidde. Zij werd in 1950 door de communisten overgenomen, na dat de samenwerking met de Ame rikaanse Catholic Welfare verbroken was. Daarom kwam zij in handen van de befaamde Pax-groep, een or ganisatie van katholieken, die zeer ver met het communistische regiem meegingen en over aanzienlijke fond sen beschikt.m om onder katholieken sympathie voor het communisme te wekken. De Pax-groep had na de revolte van 1956 afgedaan en de bisschop pen eisten dan ook dat de Caritas in haar oude functie hersteld zou wor den. De regering van Gomoelka heeft slechts ten dele aan deze wens vol daan. Wel heeft zij Caritas van Pax los gemaakt, doch zij stelde het on der leidipg van progressieve pries ters. Deze zijn nu voor de keuze ge steld en hebben voor het merendeel de wens van de kardinaal gevolgd. Volgens de dagbladen in Damascus zou koning Hoessein van Jordanië op dracht hebben gegeven tot arrestatie van zijn oom Sjarif Naser. Dit be richt zou afkomstig zijn van uit Jor danië in Damascus aangekomen rei zigers. Het bevel tot aanhouding zou een gevolg zijn van een politieke strijd aan het Jordaanse hof. Door een en ander is in Jordanië onrust ontstaan, aldus de dagbladbe- richten verder. Voor het leger zou de alarmtoestand zijn afgekondigd. Bij een brand in Tanah Tinggi, Djakarta, zijn 2500 mensen, bewo ners van 350 huizen, dakloos gewor den. Volgens de politie wordt de schade op ongeveer 1 miljoen gul den geschat. Wegens medeplichtigheid aan massamoord in het concentratie kamp Danzig-Stutthof is de 64-jarige Otto Haupt, een voormalige SS'er, aangehouden. Hij zou als ziekenver pleger tussen 1940 en 1944 ongeveer honderd zieken door inspuitingen met bezine hebben gedood. Een rechter in Lewes,, in het Engelse graafschap Sussex, heeft de 20-jarige John Terry ter dood ver oordeeld wegens moord op een 61 jaar oude bankbediende. Terry toonde geen enkele aandoe ning, toen de voorzitter van de iury de conclusie, waartoe de jury was gekomen, bekend maakte. De storm, die sedert maandag over het noorden van Duitsland waait, heeft in de nacht van maan dag op dinsdag te Bremershaven de grote tent met vier masten van het Duitse ysballet van Maxi en Ernst Baier omgewaaid. ONTHULLEN U Lastina Tiny-bra, voor de modieuze teenager. BH in sanfor poplin, met voor gevormde cup In broderie. Kort maagbandje van elastiek. Past bij de nieuwe zomermode. Maten 36 t/m 42. ^50 Alleen wit. Cup AA-A 9 Teenager-panty, van soepel, steungevend Helanca, rondge breid. Nylon kruisje. «9$ Two ways and one size Chique kanten beugel bh, met nylon zijpanden en brede verstelbare rugsluiting, drie delige cup. Maten 38 t/m 44. Cup A-B ygt „HET GEHEIM VAN HET PERFECTE FIGUUR" Zes wereldbefaamde namen in foundations - Twilfit, Roulette, Grace, Felina, Lastina, Beiligna - brengen U hun nieuwste modellen voor het perfecte voorjaarsfiguur! BH's, slanke gaines, sportieve panties, vlinderlichte girdles, corrigerende korsetten! Veel in verrukkelijke, fantasievolle modelletjes - alles naar moderne foundationtheorieën vrij, aktief! Ontdek voor het eerst dit voorjaar Uw pérfecte figuur - bij V D! Twilfit sportgirdle front met extra versterking voor de buik spieren. Elastieken zijpanden, soepel en steungevend. Haak/ oogsluiting. |69® Twilfit nylon bh, met korte maagband en rondgestikte cups, prachtig vormgevend. Rugslui ting en schouderbandjes ver stelbaar. Full cup Q90 A-B-C. Maten 38-44 0 Joycet de jeugdige modieuze gaine van poplin elastiek met broché front en ritssluiting. Het lange model, dat laag over de heupen sluit (heel slank) en door speciale heupband beslist niet kan opkruipen. 9"i90 Maten 25-34 Beiligna Poplin bh, met korte doorgestikte maagband en elastieken inzet. Brede ver stelbare rugsluiting. Rondge stikte cup met versterking, waardoor perfecte pasvorm. Ook voor volslanke figuren. Cup A-B-C. Wit. -go Japon maten 38 t/m 48 Light weight step-in; twee zijdig rekbare Amerikaanse tule elastiek met tailleband. Panel van dubbel nylon is schuin op geknipt. Daardoor extra bewe gingsvrijheid, steungevend. In wit. Small, medium, £95 large, extra large Teenager beha, van Sanfor po plin met geborduurde cup en ver stelbare schouderbandjes. Rug sluiting. Voorgevormd model, aangepast aan de nieuwe mode lijn. Cup AA, wit. ^95 Japonmaten 36 t/m 42 A Gracianza corselette - geba seerd op de nieuwste modelijn. Sluit als een tweede huid om Uw lichaam. Van tule elastiek met satin voorpand. Kan ten cup in A-B-C Wit Grace bh - charme uit Zweden. Perfecte pasvorm. Dubbele cup met doorschijnend kant - korte maagband zeer elastisch. Cup A-B. |*7f In wit en zwart „Yes" step-in; tule elastiek met satin elastisch achterpand. Voor pand en heupen zijn extra ver sterkt. Geheel met banton elas tiek afgewerkt. Deze step-ln kleedt zeer slank af. Maten small, medium, large, extra large. In wit en zwart 19'* Felina Poplin bh, met korte maagband en elastieken Inzet en kruisbanden. De cups zijn van katoenen kant. Zeer modi eus en elegant. Cup B-C Kort 79S Ook met lange maagband verkrijgbaar |0.95 Light-weight step-in, van tule elastiek, tweezijdig rekbaar met vast voorpand van nylon/kant. Geheel afgewerkt met banlon elastiek. Kleed slank af e de juiste steun, sluit glad om de heupen n geeft 15»° Roulette; Beugel-bh, van nylon perfecte pasvorm. Fraai geborduurde cups. Schouder bandjes kunnen ingehaakt wor den. De ideale „boothals-bh". Maten 38-44. Cup A-B £95 Roulette bh - met vierdelige rondgestikte cups. Korte maag band. met inzet van elastiek. Wit sanfor poplin. Macen 38 t/m 44. Cups A-B-C 4®* Light-weight step-in, kort model, met dubbel elastisch panel, met banlon afgewerkt. Twee-zijdig rekbaar. Small, medium, large 8 Uw warenhuis.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8