Nieuwe N.S.-treinstellen kunnen tegen de kou Utrechtse hei-kwestie kreeg verlengstuk „Efteling" voldoet aan een behoefte Baby verbrand in wiegje .WOENSDAG 29 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gisteren heeft Z.K.H. Prins Bernhard bezoeken gebracht aan Tilburg en Waddinxveen. Foto: Bij de ingang van een tentoonstelling waarop produkten van de bedrijven in en om Waddinxveen werden getoond inspecteerde de prins een erewacht van jeugdige ruiters op ponies. De bekende kwestie rond het heien in Utrecht heeft thans een onver kwikkelijk verlengstuk gekregen door een handgemeen, dat plaats heeft gevonden tussen de directeur van het Utrechts gemeentelijk bouw- en wo ningbedrijf, de heer W. A. H. M. W. Janssen, en de directeur van een bouw bedrijf, de heer J. Lisman. Twee agenten gingen zich met de zaak bemoeien en schijnen min of meer de partij te hebben gekozen van de beer Janssen. Later heeft de hoofd inspecteur van politie de agenten gelast zich terug te trekken, waarbij hij de heer Janssen te verstaan gaf dat de politie in deze zaak geen bevoegd heid bezat. De heer Lisman heeft zich in een schrijven aan de hoofdcommissaris van politie beklaagd over het optreden van de twee politiemannen en heeft bovendien tegen de heer Janssen een aanklacht ingediend wegens erf- vredebreuk en diefstal van elektrische stroom. Handgemeen tussen bouwer en chef woningdienst De kwestie heeft zich weer toe gespitst doordat het gemeentelijke bouw- en woningbedrijf aan het TNO te Delft verzocht had metingen te verrichten op het terrein, waar ge heid wordt voor het nieuwe gemeen telijke bejaardentehuis, welk terrein gelegen is naast de flate van het bouwbedrijf, waarvan de heer Lis man directeur is. Zodanige metingen waren door het TNO echter reeds eerder verricht op verzoek van laatstgenoemde. Hoewel het TNO in eerste instan tie niet veel voor de tweede opdracht voelde, verscheen toch een meetwa- gen op het terrein van de flats. De heer Lisman sommeerde toen de Romantiek een noodzaak Ter gelegenheid van het feit dat de „Efteling" het tienjarig bestaan gaat vieren, is gisteren in Kaatsheu vel een persconferentie gehouden, tijdens welke prof. dr. N. C. A. Per- quin, hoogleraar in de pedagogiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht, een inleiding heeft gehouden over „de situatie van de recreatie als so ciaal vraagstuk". Het kind in de grote stad, aldus spreker, heeft te weinig speelruim te, al is er meer dan vroeger, toen men in dat opzicht helemaal geen rekening met het kind hield. Men tracht de industrie te bevorderen door een stuk land, bos of heide van gemeentewege te verkopen. Daarmee wordt zo'n stuk land echter onttrok ken aan de recreatie. Voor het kind en de opgroeiende jonge mensen is het romantisch as pect, de zin voor avontuur, belang rijk. Het stimuleert de dadendrang en doet het ontkomen aan de sleur van alle dag. Daarom achtte spreker de „Efteling" van betekenis voor jong en oud, omdat deze sprookjestuin appeleert aan ons aller behoefte aan romantiek. heer Janssen het terrein te verlaten en de meetwagen te doen verwijde ren. De heer Janssen beriep zich op zijn bevoegdheid als directeur van de bouw- en woningdienst. Er ontstond een woordenwisseling, waarna de heer Janssen door de heer Lisman van het terrein werd geduwd. Daar na liet hij ook de meetwagen ver wijderen. De gealarmeerde politie trok partij voor de heer Janssen en tijdens een korte afwezigheid van de heer Lis man werd diens knecht gedwongen de meetwagen weer op het terrein te plaatsen en in de onderbouw van de flats electriciteit af te tappen voor de metingen. Dit laatste werd even eens door de heer Lisman verboden. Tóen de twee agenten meedeelden een machtiging te zullen halen om het flatgebouw te betreden, greep de hoofdinspecteur in. Hij zond zijn twee ondergeschikten heen en ver telde de heer Janssen dat de politie in deze zaak onbevoegd was. Intussen hebben ook bewoners van eengezinswoningen in de buurt klachten geuit over overlast en scha de door het heien. Sinds het heien begon, zijn in de bedoelde huizen talrijke scheuren ontstaan. Bakkerspatroons en werknemers eens over 45-urige werkweek Om in het bakkersbedrijf geleide lijk aan gelijkwaardige arbeidsver houdingen als in andere bedrijfstak ken te verkrijgen hebben de bakkers patroons en werknemers besloten mede te werken aan het tot stand komen van een 45-urige werkweek voor de bakkers. Men wil ook bewerkstelligen, dat, indien het werken in ploegendienst wordt toegestaan voor hen die we gens te kleine personeelsbezetting niet in ploegen kunnen werken, de mogelijkheid voor de patroon wordt geschapen voorbereidende werk zaamheden te verrichten die nodig zijn om het deeg op het wettelijk vastgestelde uur rijp te kunnen ver werken. Men zal dus vanaf 's mor gens 9 uur vers brood kunnen be zorgen. ZES MAANDEN VOOR VALSE GEBOORTEAANGIFrE De rechtbank in Maastricht heeft gisteren de 42-jargie opperman A. K. uit Maastricht wegens het doen van een valse opgave voor een authentieke acte en terzake oplich ting veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van twee maanden die hij in voorarrest door bracht. De man had op 21 januari j.l. bij de Burgerlijke Stand in Maastricht aangifte gedaan van de geboorte van een dochter. Er was echter geen geboorte geweest in het gezin K. Hij had deze onjuiste aan gifte gedaan om aan de hand van een uittreksel uit het register van de Burgerlijke Stand bij het zieken fonds „Zuid-Limburg" het zg. kraamgeld ad 55,op te nemen. De officier van Justitie had veertien dagen geleden acht maanden geëist. Prins Bernhard bracht werkbezoek aan Tilburg Prins Bernhard heeft gistermorgen een werkbezoek aan Tilburg ge bracht, waar hij werd ontvangen door mr. dr. C. W. M. Kortmann, Commis saris der Koningin in Brabant, het gemeentebestuur van Tilburg met aan het hoofd burgemeester mr. C. J. G. Becht en de voorzitter van de Kamer van Koophandel, drs. P. Pes- sers. Nadat in de raadszaal de burge- meéster een overzicht had gegeven van groei, ontwikkeling en problemen van Tilburg, werden bezoeken ge bracht aan de nieuwe prot. chr. Prins Bernhardschool, de bandenfa briek Good Year en de wollen stof- fenfabriek A. van Spaendonk Zn. Na een lunch in het paleis-raadhuis vertrok de prins, die vergezeld was van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, per helikopter van de Kon. Luchtmacht naar Waddinx- Baby Robbie van Veen, de zes maanden oude baby, van wie een Australisch persbureau onlangs ten onrechte mededeelde, dat zijn moeder plotseling bij een verkeersongeluk om het leven kwam, is gisterochtend op Schiphol aangekomen. Zijn vader en twee zusjes waren naar Schiphol gekomen om hem af te halen. Robbie moest nog geruime tijd in Australië blijven - bij kennissen van zijn ouders in Sydney - omdat zijn papieren nog niet in orde waren. Robbie's moeder is enige maanden geleden aan trombose gestorven. Op de foto zien we vader Van Veen met zijn zoontje en de meisjes Judith en Sendra op Schiphol. Sikkens-Groep 10 pet. dividend en agiobonus Commissarissen en directie van Sikkens Groep N.V. te Sassenheim hebben besloten, op de jaarvergade ring (14 april) voor te stellen, over 1960 10 pet dividend in contanten uit te keren, resp. 5 pet. over de aan delen, die medio 1960 werden uitge geven. Voorts zal worden voorge steld ten laste van de agio-reserve 20 pet over het gehele geplaatste aandelenkapitaal in aandelen uit te keren. Over 1959 werd 17 pet divi dend in contanten uitgekeerd. Over 1960 bedroeg de geconsoli deerde winst van de Sikkens Groep na afschrijvingen en belastingen 4.120.000; over 1959 bedroeg de winst 3.319.000. „Minicorso" en Linnaeushof geopend Met het openen van „Minicorso", dat van Aalsmeer naar Bennebroek is overgeplaatst, heeft de echtgenote van de ambassadeur van Thailand gistermiddag het zesde seizoen van de „Linnaeushof" in Bennebroek ge opend. In de afgelopen maanden is een tropentuin gemaakt met duizend soorten tropische planten, waaronder een uitgebreide cactusverzameling. Zes jaar heeft dit corso in Aals meer vele bezoekers getrokken. De organisatie berustte bij de afdeling „Aalsmeer" van het Nederlandse Rode Kruis. Deze afdeling stond de baten af aan het hoofdbestuur. Dank zij de samenwerking tussen de Aals- meerse afdeling en „Linnaeushof" is het „Minicorso" in Bennebroek on dergebracht. Een deel der inkomsten zal ook nu aan het Rode Kruis wor den afgedragen. Op het plateau waaromheen de wagens rijden, zijn veertig miniatuur-houtplastieken ge plaatst. Behalve tulpen en dahlia's zijn in de grote tuin 5.000 rozen geplant Met het rosarium er bij zijn er thans 10.000 rozen. De „Linnaeushof' is tot oktober geopend en overwogen wordt het „klinicorso" in de winter ook voor groepen open te stellen. Maar nog niet tegen hoge temperaturen Het nieuwe dieselelektrische ma terieel van de Nederlandse Spoorwe gen kan tegen de kou. Zoals bekend heeft een van de vorig jaar in ge bruik genomen drie rijtuigtreinstel len, die momenteel op de Betuwelijn zijn ingezet, een technische proefrit naar Oostenrijk gemaakt. In een speciale klimaatkamer in Wenen is Overvaller van sigaren winkelierster gearresteerd In een Haags pension heeft de po litie aangehouden de 52-jarige P. S. zonder beroep, die op 10 maart de 67-jarige eigenaresse van een siga renwinkel aan de Nieuwe Haven te Den Haag heeft mishandeld. De man was met proefverlof uit een psycho- patische inrichting ontslagen, waar hij echter 9 februari had moeten te rugkeren. De man had zich aan het toezicht onttrokken. Hij had reeds eerder in de siga renzaak een radio voor drie tientjes beleend en met de vrouw gesproken over de verkoop van haar zaak. Op 10 maart kwam hij bij de vrouw binnen met het smoesje, dat hij drie biljetten van honderd gulden wilde wisselen. Hij had het oog laten val len op de geldlade en wilde, dat de vrouw naar achteren ging. Zij kon echter het geld niet wisselen. De man zei, dat hij iets wilde laten zien en daarop ging de vrouw hem voor naar de huiskamer, waar hij haar neersoeg en van de tafel 100 gulden weggriste. Uit een kast nam hij en passant nog dertig gulden mee. Vreemde gedragingen van postbode te Soest Vijf maanden geen brieven bezorgd Zowel de PTT als vele inwoners van Soest breken zich het hoofd over de motieven, die voor een 28-jarige postbode aanleiding waren duizen den poststukken op zijn zolder te deponeren, inplaats van deze te be zorgen bij de geadresseerden Enkele dagen geledéh zijn de verstopte poststukken, 1200 in getal, bij een huiszoeking aan het licht gekomen. De brieven waren alle nog onge opend en er werd ook niets vermist. De zaak kwam aan het licht, na dat enkele Soestenaren klachten over de bezorging bij de PTT gingen in dienen. Men kwam er toen achter dat alle klagers woonden in de wijk, die de betrokken postbode moest be werken. Huiszoeking werd verricht en men vond de poststukken, nog netjes bij elkaar gebonden, in dozen op zolder. Over de beweegredenen van de postbode tast men nog in het duister. Hoewel hij in de buurt, waar hij woont, niet bijster goed schijnt te staan aangeschreven, noemen zijn collega's hem een sportieve figuur, die direct klaar staat wanneer zijn hulp wordt gevraagd. In sportkrin gen is hij bekend als scheidsrechter voor de KNVB. Vele geadresseerden hebben hun verlate post inmiddels gekregen. Zij werden verzocht aan het loket de brieven en stukken in ontvangst te komen nemen teneinde in het bij zijn van een ambtenaar te kunnen vaststellen, dat de brieven niet wa ren geopend en er niets uit werd vermist. het NS-materieel aan klimatologische proeven onderworpen, waarbij voor al is gelet op temperatuurverschil len, die zouden optreden bij strenge kou. De temperatuur in de rijtuigen wordt via een nieuw systeem ge handhaafd op 22 graden celsius. Toen in de klimaatkamer een kunstmatige kou van min 35 graden werd binnen geleid, handhaafde de temperatuur van 22 graden zich in de NS-rijtui- gen. Deskundigen van de NS en van de Nederlandse industrie waren hierover zeer enthousiast. Anders was het gesteld met de hoge tempe raturen. Gebleken is, dat de tempera tuur van 22 graden zich op warme dagen alleen kan handhaven indien het buiten maximaal vijftien tot achttien graden is. Bij zeer warme dagen, die in ons land zelden voor komen, zou men voor het spoorweg- meterieel aangewezen zijn op aircon ditioning. Niettemin is het vraagstuk van airconditioning bij de Spoorwe gen in studie. Soldaat bij schietoefening gedood Gisteravond is in het Piuszieken- huis te Harderwijk overleden de 21- jarige dienstplichtige soldaat G. A. M. van Swam uit Tilburg, die des middags op de pistoolbaan van het garnizoensschietterrein te Harderwijk levensgevaarlijk was getroffen door gebeurde tijdens 'n oe fening met pi- gebeude tijdens een oefening het pi stoolschieten. Na het commando la den maakte de naast Van Swam staande soldaat een wat ongelukkige manoeuvre met zijn pistool, toen het hem niet direct lukte de slede van het wapen naar achteren te bren gen. Er ging een schot af, dat Van Swam in de buik trof. Te Naaldwijk is het bijna drie maanden oude zoontje van de fami lie K. aan de Lage Woerd bij een brand in het wiegje omgekomen. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat een driejarig dochtertje met lu cifers speelde. Het wiegje stond in een bovenkamer van de woning. Diefstal van verdovende middelen opgehelderd De Amsterdamse politie heeft met de arrestatie van de 26-jarige va rensgezel A. J. J. N. uit Amsterdam de ontbrekende schakel gevonden in de oplossinig van de diefstal op 8 januari van dit jaar van een grote hoeveelheid verdovende middelen uit een apotheek aan de Van Baerle- straat. Reeds eerder had de politie enkele Leidsepleinfiguren aangehou den, van wie de 24-jarige Amster dammer G. L., een morfrnist, beken de de inbraak te hebben gepleegd. De politie was er echter van overtuigd, dat L. hulp moest hebben gehad en stuitte tijdens het onderzoek op de varensgezel, die echter met zijn schip buitengaats was. Toen hij dezer dagen met het schip in Amsterdam aankwam en onmid dellijk door de politie werd aange houden, heeft hij bekend samen met G. L. de inbraak te hebben gepleegd. Voorts heeft de varensgezel dc plaats in de Amsterdamse binnenstad aan gewezen, waar hij een groot deel van de verdovende middelen in het water •zou hebben gegooid. De politie doet thans pogingen de „geplompte" buit boven water te halen. AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN Gisteren is in het algemeen zieken huis te Woerden overleden de 60-ja- rige omployé van de 167e basisher- stelcompagnie W. Goebel uit Woer den. De heer Goebel, die werkzaam was in de wasserij van dit militaire bedrijf, werkte vorige week donder dag met een machine waarin helmen worden gereinigd. Op een gegeven moment opende hij het deksel van de machine zonder van te voren, zoals gebruikelijk, de stroom te hebben uitgeschakeld. Hij kreeg een golf ko kend water over zich heen en moest met ernstige brandwonden naar het algemeen ziekenhuis worden over gebracht. Geheimzinnig arbeids ongeval in Amsterdamse fabriek Bij de sectie van het stoffelijk overschot van de 60-jarige arbeider W. Pijl, die dinsdag op vreemde wij ze is verongelukt in een fabriek in Amsterdam-Noord, is gebleken dat al le verwondingen door een val zijn veroorzaakt. De recherche heeft gis teren in de loop van de middag en vooravond nog verschillende arbei ders uit de nachtploeg nader ge hoord. Het is een merkwaardig en geheimzinnig arbeidsongeval, zo luid de de conclusie van dë chef van het politiebureau Mosplein. De heer Pijl werd, zoals wij gisteren berichtten, dood aangetroffen op de bodem van een kalkoven. EXPORT VAN SLA EN PEEN NAAR BELGIë Met ingang van 1 april zal de in voer van sla en peen in België voor andere landen dan Nederland wor den verboden. Deze maatregel houdt in dat de mogelijkheid dan weer be staat, dat er voor deze produkten 'n heffing betaald zal moeten worden wanneer ze vanuit ons land naar Bel gië worden geëxporteerd. Of dat wer kelijk het geval zal zijn en hoe hoog de heffing zal zijn, is afhankelijk van de Nederlandse veilingprijs. Op het ogenblik is België 'n goede afnemer van Nederlandse peen. Sla gaat er in mindere mate naar dit land. Het Deltaplan Deel van Grevelingendam aanbesteed De Deltadienst in Den Haag heeft vanochtend de bouw van een deel van de dam door de Grevelingen tussen Duiveland en Overflakkee aanbe steed. Voor de aanleg van het dam- vak op de plaat van Oude Tonge en van de drempel in de zuidelijke geul waren vier inschrijvingen binnenge komen, de hoogste ten bedrage van 18.678.000 gulden en de laagste ad 15.465.000 gulden. De laagste inschrij ving was van de combinatie NV Aan nemersbedrijf voorheen firma T. den Breejen-Van den Bout te Aerden- hout, Van Hattem en Blankevoort te Beverwijk, Hollandsche Aannemings maatschappij te Den Haag en de Ko ninklijke Maatschappij tot het uit voeren van openbare werken Adriaan Volker NV, te Utrecht.. De dam door de Grevelingen wordt een secundaire dam, die in vier delen zal worden uitgevoerd. Het nu aanbe stede is daarvan het eerste. Voor het volgende jaar staat op het program de blokkering van de zuidelijke geul, de aanleg van het damvak door deze geul en de aanleg van de drempels door de noordelijke geulen. Het jaar daarop komt de blokkering van deze geulen, alsmede de aanleg van het damvak door deze geulen aan de beurt. In 1964 tenslotte staat de vol tooiing van de weg over de dam op het programma. Thailands ambassadeursp aar opende „Linnaeushof De Thailandse ambassadeur in Nederland, prins Vongsamahip, en prinses Vongsamahip, hebben gistermiddag in Bennebroek de officiële opening verricht van de permanente bloemententoonstelling „Linnaeushof" en het miniatuur-bloemencorso „Minicorso", dat er in de tropentuin is opgesteld. Nadat de ambassadeur een toe spraak had gehouden stelde de prinses het Mini-corso in werking, waarmede gelijk de tentoonstelling werd ge opend. Foto: De prinses, gevolgd door enige Haarlemse bloemenmeisjes, maakt een rondgang tussen een weelde van bloemen, waarin ook een model van een Nederlandse windmolen een plaatsje heeft gekregen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7