2)e £eidóe(5oti/fcci/nt EEN ERNSTIGE LUCHTRAMP BU NEURENBERG Albanië en Moskou is elke streek Ver. Staten willen opening N. Guinea-raad niet bijwonen Tsjechisch toestel stortte als een vuurbal neer Ongeregeldheden in Irak Frankrijk betaalt niet De ZOAVO en Ruslands ruimtevaart Voetangels rond Evian Laos Een tegenregering voor Zuid-Afrika? Directeur: J. F. J. M. KOENS. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKEN WOENSDAG 29 MAART 1961 51ste JAARGANG No. 15283 Hoe hoger vlucht, hoe dieper val. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZFN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 - Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 2 9 3 5 - Red. 2 0 01 5, 2 5 5 9 4 - Advertenties 2 0 8 2 6. Klachtendienst bezorging tel. 3 3 83 9 (tussen 17.30 en 19.00 uur) - Giro 10 30 03 - Abonnementsprijs 0,59 per week - 2,55 per maand, 7,50 per kwartaal - Franco p.p 8.- Advertenties 17 ct p. mm. - Telefoontjes 1,50 Dinsdag is te Londen van com munistische zijde vernomen, dat de leider der Albanese communistische partij, Enver Hoxha, de bijeenkomst te Moskou van de z.g. „Warschau- landen" (de communistische tegen hanger van de Navo) niet zal bijwo nen, omdat hij de economische en militaire hulp, die de Sowjet-Unie Albanië verleent, onvoldoende acht. In Londense diplomatieke kringen beschouwt men het besluit van Hox ha als een bevestiging, dat de ideo logische meningsverschillen tussen de Russische en de Albanese com munistische leiders de laatsten zyn Stalinisten nog niet zijn bij gelegd. de lak vloeit glanzend strak de kleuren weerspiegelen jarenlang uw Flexa-schilderfeest VRAAG 85 KIEURSTAIEN VOOR 10 (Advertentie) Bang van Soekarno? ALLE 52 INZITTENDEN OMGEKOMEN Tweeënvijftig mensen zijn dinsdagavond om het leven gekomen, toen een Tsjechisch vliegtuig van Russisch makelij, een Iljoesjin 18, dertig km ten noorden van Neurenberg, bij het dorpje Oberuesselbach, neerstortte. Ooggetuigen hebben verteld, dat het reusachtige Tsjechoslowaakse vlieg tuig na drie of meer explosies als een brandende vuurbol neerstortte. Een Amerikaanse militaire helikopter bereikte de plaats van de ramp het eerst en de brandweren van Neurenberg en Oberuesselbach, door de radio gewaarschuwd, spoedden zich derwaarts. Er waren geen overlevenden. Te middernacht waren 26 lijken - waaronder die van twee kinderen - geborgen. Naar verluidt was het vliegtuig, dat 44 passagiers en een bemanning van acht koppen aan boord had, op weg van Praag naar Conakry via Zurich, Rabat en Dakar. Het stortte ongeveer 25 minuten voordat het in Zürich zou landen, neer. Foto: Dorpelingen en toeristen staren naar een vliegtuigmotor, die zich diep in de grond heeft geboord. OOK DIPLOMATEN AAN BOORD Onder de wrakstukken zijn Rus sische, Tsjechoslowaakse en commu- nistisch-Chinese paspoorten gevon den, alsook Tsjechoslowaakse en Chi nese bladen. Volgens de politie is een paspoort van een in Turkije geaccre diteerd Sowjet-diplomaat gevonden, maar zij weigerde zijn naam bekend te maken. De plaatselijke politie heeft persoonlijke bagage, waaron der die van diplomaten, die door het vuur gespaard is, onder haar'hoede genomen. Enige tijd nadat het nieuws van de ramp bekend was geworden, wa ren de wegen naar de plaats van de ramp door vele auto's geblokkeerd. Honderden toeristen keken naar het optreden van de brandweerlieden. Functionarissen van het vliegveld Zürich verklaarden woensdagmorgen vroeg, dat volgens ontvangen inlich tingen, onder de 44 passagiers van het vex-ongelukte Tsjechoslowaakse vliegtuig drie jonge kinderen en een baby waren. Er zaten in het vlieg tuig 18 Russen, 10 Bulgaren, 1 Oost duitser en voor de rest Tsjechen. Zij voegden hier nog aan toe, dat de bemanning uit vijf man en drie stewardessen bestond, 't Vlieg tuig maakte een wekelijkse diénst- vlucht van Praag naar Bamako via Zürich, Rabat, Dakar en Conakry, 't WELKE KANT VIT? I r\E GROTE politieke aktiviteit van U de laatste weken is bepaald niet uitsluitend een seizoenmatig ver schijnsel, noch alleen maar een olie beurt voor de ondescheidene partij- machinerieën, die via een smering van partijraden e.d. aan het draaien behoren te worden gehouden. Zeker ditmaal wezen al deze bijeenkom sten - van resp. VVD, ARP, PvdA en KVP - op bijzondere spanningen, waarop wij j.l. vrijdag reeds wezen. Zij stonden overduidelijk in het te ken van de vraag: „Welke kant uit?" met de politieke samenwerking in de komende tijd. Die vraèg geldt ze ker ook wel voor een groot aantal concrete problemen, maar voorél toch de wijze waarop de regerings coalitie zal moeten zijn of blijven samengesteld, dan wel gewijzigd om tot efficiënte en aanvaardbare be sluiten te kunnen komen. Eveneens j.l. vrijdag mochten we hier erop wijzen dat de allerbelang rijkste concentratie van de gehele problematiek plaats vindt rondom de kwestie van de kinderbijslagrege ling. Na de serie partij-bijeenkom sten - waarvan de beide laatstge noemde in het afgelopen weekeinde zéér belangrijk dienen te worden ge acht - kan men evenwel die vraag nog niet exact beantwoorden. Voor opgesteld blijve, dat het gelukken of stranden van de bijna hopeloze po gingen om tezamen mét de liberalen een levensmogelijkheid op basis van een algemene kinderbijslagreReling te vinden zonder meer een voortzet ting van de huidige constellatie of rondweg een nauwelijks meer te her stellen breuk moet betekenen. WAT WAREN nu met het zicht op die voor de hand liggende bin ding of ontbinding de vingerwijzin gen in de onderscheidene vergade ringen? Nogmaals: beslist onvoldoen de om het materiaal te leveren voor een afdoend antwoord, maar enkele belangwekkende punten voor een verdere overweging van de situatie heeft men er niettemin zeker kun nen uithalen. De KVP heeft zich andermaal - Lij resolutie nog wel - erop vastgelegd, dat er „een" kinderbijslagregeling moet komen. Zulks in het voetspoor van premier De Quay, die onlangs met dezelfde opmerkelijke formule ring het standpunt van het kabinet weergaf. De partij raadsresolutie sprak ook uit, dat ze het eens was met fractievoorzitter Andriessen, die ver klaard had zélfs, zo nodig, een an dere coalitie te zullen aanvaarden, wanneer „een" k.b.-regeling niet be reikbaar zou blijken, waaraan elders in zijn rede nog werd toegevoegd, dat die regeling aanvaardbaar en re delijk zou dienen te zijn. Géén „op gepoetste armenzorg". jyjET DEZE op het eerste oog kern- achtige verklaringen is in wezen niets of heel weinig gezegd om onze vraag duidelijk te kunnen beant woorden. Zij tekenen overigens ook de uitermate grote moeilijkheden van het dilemma, waarin de KVP zich bevindt. Een breuk met de WD - omdat men daar in feite geen kin derbijslagregeling wil, zoals de KVP die van harte zou kunnen aanvaar den - betekent niets anders dan kansloosheid op verdere samenwer king met deze groep en op zijn minst ook een lang uitstel van zulk een wet. Vervolgens: de noodzaak naar alle waarschijnlijkheid om naar een nieuwe regeringspartner om te zien, teneinde met diens hulp de kb-rege- ling binnen te halen. Zou dat met de PvdA als oppositie kunnen gelukken, of mo»-t deze via een heuse kabinets crisis met al de daaraan verbonden bezwaren op velerlei terrein eerst binnen het regeringskasteel worden gehaald? Het is duidelijk, dat zowel in de KVP-resolutie, als (vooral) in de re de en de verdere verklaringen van de heer Andriessen speelruimte is gelaten voor een verder zoeken naar een compromis met de liberalen, maar de politieke waarnemers doen over de kansen daarop nog steeds bijzonder pessimistisch. Waar liggen de grenzen van een „opgepoetste ar menzorg". Men zou kunnen zeggen, dat de KVP het aan haar standing en aan het verkiezingsprogram ver plicht is die grenzen niet en bagatel le te nemenl Had gisteravond om kwart voor ne gen in Zürich moeten landen, aldus deze functionarissen. Moeilijk bereikbaar De plaats van de ramp is moeilijk te bereiken. Het toestel ligt nl. op een ontoegankelijke hoogvlakte, die slechts langs onverharde landwegen bereikbaar is. Men kon het vliegtuig eerst niet vinden. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig ontdekte 't wrak. De plaatselijke brandweer kon niet ingrijpen door het ontbreken van wa ter in de buurt en het gebrek aan modern materiaal. Brandweerwagens uit Neurenberg, die met schuimappa- raten waren uitgerust, konden pas met het blussen beginnen. Iljoesjin-vliegtuigen worden ge bruikt door de luchtvaartmaatschap pijen van de Sowjet-Unie, Tsjecho- Slowakije, Hongarije, China en O. Duitsland, en zullen binnenkort ook in Ghana in gebruik worden geno men. De Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij had zes Iljoesjins. Vorig jaar augustus verongelukte bij Kief een Iljoesjin van de Aero- flot. Hierbij kwamen 27 passagiers en een onbekend aantal bemannings leden om. In Irak hebben zich ongeregeld heden voorgedaan in verband met een vorige week ingevoerde verho ging van de benzineprijs. De taxi- eigenaren zijn in verband hiermede 3 dagen geleden in staking gegaan, terwijl het ongenoegen over deze prijsverhoging zich verder uitte in het doorsnijden van banden en in gooien van ruiten van openbare autobussen, particuliere auto's en taxi's De militaire gouverneur van Irak heeft thans voor de provincie Bag dad samenscholingen van meer dan zeven personen verboden .terwijl op het dragen van wapens een verbod is ingesteld, een en ander gepaard met strenge straffen. In één der wijken van de hoofdstad is een avondklok ingesteld, terwijl een brug over de rivier de Tigris, die de verbinding vormt tussen twee stadsdelen, voor het verkeer gesloten is, Militairen staan klaar om te schieten op ieder een die de voorschriften overtreedt. De mogenheden, die deel uitmaken van de Z.-Pacific-commissie (Frank rijk, Nieuw-Zeeland, het Verenigd Koninkrijk, Australië en de Verenig de Staten) zijn uitgenodigd de instal latie van de Nieuw-Guinearaad in Hollandia op 5 april a.s. bij te wo nen. Behalve de Verenigde Staten hebben allen de uitnodiging aan vaard. Er zal geen vertegenwoordi ger van de V.S. aanwezig zijn, zo is vernomen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in Den Haag zei, dat op de Amerikaanse ambassade wel bekend was dat de V-S. de Nederlandse uitnodiging had den afgewezen. Hij kon echter geen reden opgeven. Het is echter niet zo heel moeilijk, naar de Amerikaanse motieven te raden^ aldus schrijft „Trouw". De Amerikanerr zijn als steeds bevreesd, dat zij Indonesië tegen zich in het harnas zullen jagen, wanneer zij in zake Nieuw-Guinea maar iets doen, Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat Frankrijk geweigerd heeft zijn aandeel in de kosten van het VN-leger in Kongo te betalen. Het is het eerste westelijke land dat dit doet. De Sowjet-Unie en an dere communistische landen hebben al eerder geweigerd en enkele La tijns-Amerikaanse sprekers in de Al gemene Vergadering tijdens het Kon- go-debat hebben te kennen gegeven, dat hun landen niet in staat zijn hun aandeel in de kosten te voldoen. Hammarskjoeld heeft gewaar schuwd, dat de VN voor een bankroet staat. Er is dit jaar naar schatting 120 miljoen dollar nodig om de actie in Kongo te kunnen handhaven. dat kan lijken op steunverlening aan de Nederlandse plannen. Bovendien hebben de Amerikanen een vooroordeel tegen de Nieuw- Guinea-raad. Het is typisch Ameri kaans, te denken, dat de door de Papoea's gekozen vertegenwoordigers in feite stromannen van het Neder landse gouvernement zijn. De Ame rikanen hadden echter moeten be denken, dat zij door hun weigering de Papoea's bijzonder hebben ge griefd. De Papoea's zijn namelijk veel zelfstandiger en veel trotser dan de Indonesiërs. Ze zouden er nimmer in hebben toegestemd, als stromannen van Nederland in de Nieuw-Guinea raad te gaan zitten. Zoals vaak, wanneer het gaat om Aziatische kwesties, blijken de Ame rikanen niet voldoende inzicht te hebben in de problematiek. Een woordvoerder van de Alge rijnse regering in ballingschap heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over de verklaring van Messali Hadj, dat de Algerijnse Nationale Beweging (M.N.A.) onderhandelingen met de Franse regering zal beginnen op het zelfde tijdstip als in Evian de onder handelingen tussen Frankrijk en de voorlopige regering van de republiek Algerië beginnen. Er zijn bijzonderheden genoemd om de indruk te wekken dat deze onderhandelingen of contacten het zelfde karakter hebben als de on derhandelingen tussen Frankrijk en de voorlopige regering. Dit is bijzonder ernstig, vooral om dat deze berichten nog steeds niet door de Franse regering of bevoeg de kringen zijn ontkend. Bovendien zijn zij door het hoofd van de Farnse voorlichtingsdienst in Algiers, Coup de Fréjac, bevestigd. De berichten hebben de indruk ge wekt, dat de Franse regering ver warring probeert te zaaien. De voor lopige regering van de republiek Al gerië vertegenwoordigt het Algerijn se volk en is als enige gerechtigd uit zijn naam te spreken. De M.N.A. bestaat uit een „hand jevol contra-revolutionairen", die in feite slechts agenten van het Franse koloniaisme zijn. De Algerijnse Na tionale Beweging vertegenwoordigt niets en elke Franse poging haar te gebruiken is gedoemd is mislukken. „Arabisch Algerië". De Tunesische president Bourguiba heeft in een dinsdag te Tunis gepu bliceerd gesprek met een vertegen woordiger van het Libanese dagblad „Az Zamane" verklaard, dat zijn Franse ambtsgenoot De Gaulle hem heeft verzekerd „niet te zullen aar zelen met het overbrengen van Al gerijnse Fransen naar het moeder land", indien op de komende be sprekingen te Evian het beginsel van een Arabisch Algerië zou worden er kend. Het zou in dit geval met name gaan om die Algerijnse Fransen, die niet bereid zouden zijn het „Ara bische karakter" van het land te er kennen. Onderhandelingen om het begin- van een Arabisch Algerië vast te leg gen, zouden het voornaamste punt uitmaken van het overleg te Evian. De ministerraad van de Zoavo, te Bangkok bijeen, heeft eenparig een resolutie goedgekeurd, waarin ern stige bezorgdheid wordt uitgesproken over de situatie in Laos en gezegd wordt, dat als de militaire aanvallen voortduren, de leden van de Zoavo bereid zijn tot elke actie over te gaah, die onder de gegeven omstandighe den op haar plaats zou kunnen zijn. de Morgen groot nieuws voor olie Nederlanders van I tat 100 jaar Opgemerkt wordt in de resolutie, dat de opstandelingen nog steeds door communistische landen gesteund worden in strijd met het akkoord van Genève. De raad spreekt zich uit voor een verenigd, onafhankelijk Laos. Dit zou door onderhandelingen tot stand moeten worden gebracht, maar eerst moeten de gevechten worden ge staakt De raad spreekt verder zijn be zorgdheid uit over de pogingen van een van buiten af gesteunde, gewa pende minderheid om de regering van Zuid-Vietnam omver te werpen. De raad is vastbesloten dat niet toe te staan. De aanvaarding van deze resolu tie is niet zonder slag of stoot ge gaan. Er bestond verschil van me ning tussen Frankrijk en de andere Zoavo-landen over de te volgen tac tiek. De Verenigde Staten wilden verder gaan dan Frankrijk met de toepassing van de verdragsbepalin gen tegen indirecte agressie. Frank rijk achtte het schadelijk een al te strijdlustige verklaring uit te geven. Het zou telkens weer hebben gewe zen op de uit eigen ervaring geble ken enorme moeilijkheden, die de oorlogvoering in dat gebiedsdeel op levert. De thans aanvaarde resolutie schijnt een compromis te zijn tussen (Advertentie) de Ver. Staten en Frankrijk. Op een persconferentie in het ge- houw van de Russische academie van wetenschappen te Moskou zijn dins dag mededeliingen gedaan over de stand van zaken in de Russische ruimtevaart. Ook werden de dieren en andere levende organismen, die reeds per raket de ruimte in zijn ge weest, aan de pers getoond. Daarbij was de ruimtehond Strelka met haar kroost, dat na haar ruimtereis is ge boren. De dieren schenen in goede welstand te verkeren. Alexander Toptsjief, vice-president van de academie, zei dat een beman de ruimtevlucht pas gemaakt zal worden, wanneer men zeker kan zijn van een behouden terugkeer naar de aarde. Op het ogenblik concentreerde men zich op bestudering van de toe stand en de talrijke biologische ob jecten, die reeds in de ruimte zijn geweest. Hij zei verder, dat vastge steld was, dat het gehele zonnenstel- sel ongeveer eens per maand tenge volge van ontploffingen op de zon van intense straling wordt doordron gen. De bestudering van de stralings gordels van de aarde en de zonne- explosies is één van de belangrijkste aspecten van de voorbereidingen voor een bemande ruimtevlucht. Toptsjief sprak formeel berichten tegen, volgens welke de Russen reeds mislukte pogingen tot een bemande ruimtevaart gedaan zouden hebben. Hij deelde ook mee dat het begin maart gelanceerde ruimtevoertuig naar Venus zijn weg vervolgde langs een baan, die de vooraf berekende koers nabij kwam. De eerste Russische bemande ruim tevlucht, aldus werd in antwoord op vragen meegedeeld, zou slechts en- kéle uren duren. De eerste ruimte- mens zou waarschijnlijk een man zijn en de tocht alleen maken. Hij zou betrekkelijk jong zijn, waarschijnlijk ongetrouwd, lichamelijk goed ont wikkeld maar niet noodzakelijk een geweldenaar. Hij zou fysieke en emo tionele spanninigen moeten kunnen doorstaan. AFP verneemt te Londen van de zijde van uitgeweken Zuid-Afri kanen, dat er in de loop van april 'n „voorlopige Zuid-Afrikaanse rege ring" zal worden uitgeroepen, die te Cairo of in een andere Afrikaanse hoofdstad zou worden gevestigd. In deze „regering" zouden verte genwoordigers zitting nemen van vijf in Zuid-Afrika verboden politieke organisaties van negers en Indiërs, die samenwerken onder de naam „Verenigd Zuid-Afrikaans front". Over de vorming van deze tegen regering zou in het geheim zijn on derhandeld op de conferentie van Afrikaanse volken, die nu te Cairo wordt gehouden. De meeste leiders van het „Verenigde Zuid-Afrikaanse front" bevinden zich thans ook in de Egyptische hoofdstad. de Margen graat nieuws vaar alle Nederlanders van I tot 100 jaar Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Enigszins wisselvallig De Bilt, woensdag 10 uur: Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Zuid-Europa handhaaft zich een hogedrukgebied, terwijl in het gebied IJsland-Znjd-Noorwegen en kele depressies van noordwest naar zuidoost bewegen. Matige tot krach tige westelijke' winden, die tussen de genoemde luchtdruksystemen voorkomen, voeren vochtige en tame lijk zachte lucht naar onze omgeving. In de westelijke stroming komen en kele regengebieden voor, die tijde lijk ook het weer in Nederland kun nen beïnvloeden. Het weer zal dus enigszins wisselvallig zijn. De ko mende nacht zal geen nachtvorst voorkomen. ZON- EN MAANSTANDEN 30 Maart: zon op 06.21; onder 19.09; maan op 17.18; onder 05.52. H oogwaterstanden 30 Maart: v.m. 2.47; n.m. 3. KORRELTJE De blik verruimen betekent: de medemens beter leren verstaan.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1