S)e£cUi6c(2ou^cmt AMERIKAANSE HELICOPTERS IN LAOS Mariniers worden gereed gehoud en De zevende vloot Katangees offensief op handen? België morgen naar stembus Merkwaardige rust heeft het de voorspellers niet een- ANGOLA Crisis in de Labour Partij PERSCONFERENTIE OVER LAOS Drog e zomer voors peld ZATERDAG 25 MAART 1961 51ste JAARGANG No. 15280 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZFN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 De kater op de Belgische stembus Telefoon: Directie Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Adverten ties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w„ f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent' 17 ct p. mm.. Telefoontjes f 1,50. INDO-CHINA hebben Kam Keut, een stad op 64 km ten oosten van de grens met Thai land, ontruimd. Dit is echter nog Transportvliegtuigen met circa 300 van officiële zijde bevestigd. De regering in Vientiane heeft wel be- Amerikaanse marmers aan boord kendgemaakt, dat negen, pas uit hebben vrijdag Bangkok aangedaan Noord-Vietnam aangkomen bataljons op weg naar Oedorn bij de grens °P bet °Senblik in f-aos vechten. Drie -wo zouden aanvallen hebben gedaan op tussen Thailand en Laos, zo is in Kam Keut. diplomatieke kringen in Bangkok meegedeeld. De mariniers zouden opdracht hebben om de Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen te „bedienen", die gebruikt worden door de „rechtse" regering van Laos. Gezien het aan tal mariniers is men in Bangkok ech ter van mening, dat het hier gaat om een „manoeuvre" om de Ameri- Op jacht naar antiek voor het Witte Huis Volgens berichten uit doorgaans betrouwbare kringen in Elisabethstad bereidt het Katangese leger een of fensief voor tegen militaire aanhan gers van wijlen Loemoemba en leden van de Baloebastam, die samen een grote strook van Noord-Katanga be heersen. In genoemde kringen dacht men dat de aanval wellicht volgende week zal worden ingezet. Naar van de zijde van de V.N. werd vernomen, worden de V.N.- troepen in het betrokken gebied slechts een paar honderd, voorname lijk afkomstig uit Nigeria terug getrokken. „Hun sterkte is zodanig dat zij hun voornaamste taak het voorkomen van een botsing niet kunnen uitvoeren", aldus werd van V.N.-zijde verklaard. Onder de Katangese troepen, die in Mitwaba, één van de grote centra waar de aanhangers van Tsjombe nog heer en meester zijn, zijn gele re tuft M-n gerd' bevin<ien zich Belgische en nrotmnsA tp en*ge Italiaanse huursoldaten en on- p geveer honderd Zuidafrikaanse offi- H/| 1 punt" in de geschiedenis moet zijn, O voudiger gemaakt een progno; „Als deze regering zo zeer is be- "Mefbijzondere belangstelling wordt Cn, mansch®PPen. die de af- kaanse hulp aan bet rechtse leger streden, dan komt dit doordat zij zo- uitgekeken naar de resultaten, die gekomen. W van Laos te vergroten. veel heeft gedaan. Zij heeft ook de d| ^jgi3che politieke arenïïal'boé" ware problemen aangesneden. Daar- ken. Tientallen redevoeringen heeft Het Amerikaanse ministerie van om heeft hy vertrouwen in het Bel- de voormalige secretarisgeneraal marine heeft geen commentaar wil- van de NAVO gehouden, redevoe- len geven op de berichten, dat de fflscüe volk, dat door verkiezingen rjngen die werden gekenmerkt door V. S. in de buurt van Laos sterke zal oordelen". bijzonder scherpe aanvallen op het Desonffifmen er^ndtrgatns welgelichte kringen te Washington sproken door de Belgische minister- De drie de van overtuigd, dat de Amerikaanse president, prof. Eyskens, nadat hij de Watzmann in de Beierse Alpen ver- zevende vloot gereed is om eenheden |aatste vergadering van het katho- miste klimmers te vinden zijn vrij- aan land te zetten, die direct in Laos da? ?estaakt Men i<? van mpnin? dat ingediend een ontwerp van de „wet ingezet kunnen worden als het diplo- liek-liberale coalitiekabinet had voor- de mannen twec Oostenrijkers' en uitkeringen wegen". Daarin wordt matieke overleg om tot een wapen- gezeten, dat hij sinds de verkiezin- een Duitser, door een lawine om 't £e2eSd. dat de regering het bedrag, stilstand te komen geen succes mocht eoondae zal -even zlJn gekomen. Zij werden sinds dat beschikbaar wordt gesteld voor hebben. 6 6 1aanle?- verhptprin? pn nnHorlimifl Geld voor wegen afhankelijk van aantal auto's Wetsontwerp ingediend Gisteren is bij de Tweede Kamer De Amerikanen zouden op het het Belfische ™Ik op z«n benrt z*>n ogenblik drie vliegdekschepen, di- oordeel uitspreken, verse andere oorlogsschepen en 1400 mariniers in het gebied van Laos stormachtig als de politieke ont- samentrekken. wikkelmg in België de laatste negen De „Washington Post" weet te mei- maanden sinds de overdracht van de den, dat eerst troepen uit Pakistan, souveremiteit aan Kongo zijn ge- Thailand en de Philippijnen ingezet weff 20 kalm 1S de verkiezingscam- zullen worclm als men tot gewapend pagn® verlopen. Men spreekt zetfs ingrijpen in Laos zou besluiten. Na da rustigste stembusstrijd in de deze troepen zouden dan de 1400 Sescbiedenis» boew|l nog geen twee Amerikaanse mariniers en de 2500 geleden de beroeringen zo man sterke brigade van het Britse dat Z1J dada*ï denI5ea Gemenebest ingeschakeld worden, tnninlrlun van strijd om het Deze brigade, die in Malakka gele- koningschap. gerd is, bestaat uit Britten, Austra- .De strijd gaat thans ook vrijwel liërs en Nieuw-Zeelanders. De Ame- uitsluitend tussen de CVP, de BSP rikanen zouden bij hun opmars ge- en de liberale partij. In de Kamer steund worden door circa 300 vlieg- van Volksvertegenwoordigers zijn tuigen. De republikeinse senator vertegenwoordigd met resp. 104, Alexander Wiley verklaarde vrijdag g4 en 21 zetels. In de senaat heeft in Washington: Wat wy zullen gaan de CVP als gevolg van het Belgische doen hangt af van wat het Kremlin electorale stelsel de absolute meer- in de komende 48 uur gaat doen. derheid. Bij alle voorspellingen, die in de Beroep op Nehroe. afgelopen weken in België over de uitslag van de verkiezingen zijn ge- Pres. Kennedy heeft prem. Nehroe daan, wordt terdege rekening ge- van India verzocht behulpzaam te houden met het feit, dat sinds 1919 zijn bij het tot stand brengen van 'n opmerkelijk weinig verandering is staking van het vuren in Laos, zo is gekomen in de politieke overtuiging door het Witte Huis meegedeeld. Het van de Belgische kiezer. De verhou- wordt aan Nehroe overgelaten welke ding tussen de katholieke en niet- middelen hij daartoe zal gebruiken, katholieke partijen is dan ook al De Latotiaanse regeringstroepen deze jaren verrassend stabiel ge weest. Zelfs het in 1949 ingevoerde stemrecht voor vrouwen heeft hier- DE AARDBEVING OP SICILIë in geen verandering gebracht. De betrekkelijke onverschilligheid De twee Siciliaanse steden Messi- onder de Belgische kiezers, wie van na en Reggio Calabria, tegenover el- vele kanten is voorgehouden dat de vorige week zaterdag vermist. Mahalia Jackson komt! Mahalia Jackson, Amerika's be roemdste zangeres van gospelsongs, komt naar Nederland. Wie is deze negervrouw met haar prachtige, ▼olie stem? Wat weten we van haar gouden hart, haar moed, haar weergaloze levenskunst? Geboren in de armste wijk van New Or leans, staat zij nu op de toppen van de roem. Iedereen kent de donkere, bewogen stem, die het religieuze negerlied uitzingt over de wereld: „Van het Paasfeest zing ik elke dag..." In LIBELLE van volgende week begint een serie van twee verhalen, waarin het leven van Mahalia Jackson ontroerend en zeer in dringend wordt beschreven. Ex clusief voor Libelle, want kaar gelegen aan de Straat van Mes sina, zijn zoals gemeld vrijdag door een aantal aardbevingen, waar van er twee zwaar waren, getroffen. Er vielen echter geen slachtoffers. De bewoners vluchtten in paniek uit hun huizen, maar de rust keerde la ter terug. Men aarzelde echter nog in huis terug te keren. Een aantal huizen en gebouwen is beschadigd, maar de schade is minder dan aan vankelijk werd gevreesd. verkiezingen van zondag ,,'n keer- is nu eenmaal beter! (Advertentie) aanleg, verbetering en onderhoud van openbare verkeerswegen afhan kelijk wil stellen van het aantal mo torrijtuigen. Stijgt in een bepaald jaar het aantal motorrijtuigen, dan zal het genoemde bedrag in even redigheid met deze. stijging toene men. Als basis voor het systeem is in dit ontwerp opgenomen, dat over 1960 een bedrag van tachtig miljoen gulden zal worden uitgekeerd. Voor de verdeling van het jaar lijkse bedrag over de provincies is in het ontwerp een formule opgeno men, waarin de in een provincie op gebrachte motorrijtuigenbelasting over een jaar, de oppervlakte van de provincie en het aantal inwoners der provincie zijn verwerkt, zodat de ver deling evenredig zal zijn aan deze drie factoren. Holden Roberto, leider van een nationalistische beweging in Angola, heeft op de persconferentie in Leo- poldstad gezegd, dat Portugese troe pen vorige maand in Angola in drie dagen tijds 1500 mensen hebben af geslacht, nadat er gedemonstreerd was tegen de deportatie van politie ke gevangenen. Momenteel worden er nog twee duizend mensen in gevangenissen en concentratiekampen gemarteld, zei hij. Roberto gaat naar New York om bij de Ver. Naties te pleiten voor het zenden van een commissie van on derzoek naar Angola. Mevrouw Jackie Kennedy heeft met haar zuster, prinses Lee Radsiwill een bezoek aan New York gebracht om bij antiquairs te speuren naar mooie dingen voor het Witte Huis. Foto: De gezusters verlaten het vliegtuig op het vliegveld van New York. Met het ongewoon zachte weer van de laatste weken komen de voor spellingen los over de a.s. zomer. Veel waarde behoeft men er niet aan te hechten, want ondanks de Enkhuizer Almanak kan men in De Bilt nog altijd niet met enige kans van slagen voorspellen hoe het weer er over een maand uit zal zien. Maar dat belet Baur van de uni versiteit van Frankfort niet om te verzekeren, dat de a.s. zomer in onze streken droger dan normaal zal wor den, maar niet heet. Wel zullen er natuurlijk enige warme dagen ko men speciaal in juli maar ove rigens zullen we niet te veel hitte te verduren krygen. De Amerikaanse president John F. Kennedy heeft bekendgemaakt, dat Amerika niet zonder slag of stoot Laos aan communistische machten zal laten. De foto toont Kennedy op een persconferentie in het Witte Huis in Washington, wijzend op een kaart van het omstreden gebied, Laos. (telefoto) Politiek commentaar door Otto von Habsburg (de Oostenrijkse troon pretendent) rVE EENHEID IN de Britse Labour- U partij wordt ernstig bedreigd door onderlinge onenigheid, grote rivaliteit tussen de leiders en een groeiende spanning tussen de parle mentaire groep van de partij en de socialistische vakvereniging. Dit al les, inclusief het verlies van het par tijblad „The Daily Herald", wordt echter nog overschaduwd door een nieuwe dreiging: de mogelijkheid zan een totale verwijdering van de La- bourpartij en de Trades Union Con gress (Congres van vakverenigin gen). Een halve eeuw lang hebben de vakverenigingen hun volgelingen automatisch als lid van de Labour- party laten inschrijven. Op deze wij ze verkreeg de Labourpartij acht miljoen leden en oAtving zij 'n aan zienlij k bedrag aan contributies. Tot begin 1950 hebben politieke partij en vakvereniging in goede harmonie naast en met elkaar ge leefd. De Labourpartij verleende waardevolle politieke diensten aan de vakverenigingen en deze gaven op hun beurt de partij een aanzien lijke financiële steun. Toen evenwel de regering Attlee een belangrijk deel van de wensen van de vakver eniging had kunnen verwezenlijken, werden de verhoudingen wat koeler. Dit werd nog ernstiger bij de komst van de conservatieve regeringen aangezien deze niet alleen de sociale vooruitgang consolideerden maar bo vendien gingen stimuleren. Zozeer zelfs, dat een Labour-kabinet dit moeilyk kan verbeteren. DOVENDEEN heeft de meerderheid van de Britse arbeiders door praktische ervaring geleerd, dat de meeste nationaliseringen van bedrij ven door de staat voor de arbeiders lang niet altijd voordelig zijn en dat zij meer baat hebben bij particuliere ondernemingen. Daarom hebben zij stelling genomen tegen bepaalde punten in het programma van de Labourpartij, die geïnspireerd zijn door de keiharde Marxistische school van de Fabian Society. Tenslotte is er sprake van een duidelijke ver schuiving van de arbeiders van de zgn. lagere naar de middenklasse. Teneinde hun invloed te behouden moeten de vakverenigingen nu dus trachten zich van de steun van bei de groeperingen te Verzekeren. In dit verband is het b-v. veelbetekenend, dat de nieuwe secretaris-generaal van de Trades Union Congress, George Woodcock, weinig geïnteresseerd is in de politiek. Hij is vooral een eco noom, die zich voorstander toont van een neutrale gedragslijn in de vak verenigingen. Natuurlijk komt er in een huwelijk van 50 jaar niet zomaar 'n echtschei ding, maar niettemin nemen de te kenen, die in deze richting wijzen, toe. De vakverenigingen b.v. weige ren kleur te bekennen in een aantal belangrijke politieke kwesties en op deze wijze beginnen zij langzaam maar zeker hun banden met de La bourpartij te verbreken. Wanneer deze evolutie voortduurt, zou dit wel eens een belangrijke wijziging van de Britse politiek kunnen betekenen. De neutrale instelling van de socia listische vakverenigingen kan nl. ge makkelijk leiden tot een totaal ver val van de arbeidersbeweging. Het kan ook leiden tot het begin van 'n heroriëntatie in de linkse groeperin gen, mogelijk rondom de vlag van 'n herrijzende liberale partij. ZOEKT U een Gero-Cassette van 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist (Advertentie) Dit nummer bestaat nit 16 pagina's Aanhoudetid droog De Bilt, zaterdag 10 u. He. KNMI deelt mede: Het weer in West-Europa blyft onder invloed van een hogedrukge- bied, dat zich uitstrekt van Ierland tot het Alpengebied. Aan de west zijde neemt het echter iets af en wat drogere lucht, die aan de zuid kant van het hogedrukgebied aan wezig is, stroomt daardoor nu ook in de richting van ons land. De kans is dan ook groot, dat het zondag op de meeste plaatsen overwegend zon nig weer zal zijn. De Oceaande- pressies blijven op grote afstand. Een diepe kern trekt van IJsland naar het zeegebied bij Noord-Noorwegen. Deze zal wel de westelijke winden op het noordelijk deel van de Noord zee tijdelijk doen toenemen, maar geen noemenswaardige invloed op het weer in ons land uitoefenen. ZON- EN MAANSTANDEN 26 Maart: zon op 06.30; onder 19 02- maan op 13.08—; onder 03.56. 27 Maart: zon op 06.28; onder 19 04- maan op 14.07; onder 04.31. H oogwaterstanden 26 Maart: v.m. 11.13; n.m. 12.09. 27 Maart: v.m. 12.43; n.m. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1