Weerbericht Wit-Gele Kruis-gebouw te Warmond met zegening, toespraken en geschenken in gebruik genomen ARKA over salarissen bij belastingdienst Koninklijke onderscheiding voor vijftig jaar trouwe dienst Jan Bodegraven een halve eeuw boerenknecht bij fam. De Jong Te Hillegom komt laboratorium voor kalkzandsteenproductie Het weer in Europa DONDERDAG 23 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAOTNA 3 een gemeente een wijkgebouw krijgt dan krijgt deze gemeente 'n nieuw gezicht. Warmond heeft een nieuw gezicht gekregen en ik moet zeggen, dat het een keurige indruk maakt. Een gebouw, dat berekend is op „uit breiding van de bevolking en waar mede ik u van harte geluk wens". Laatste spreker was de heer Ger- nink van het Groene Kruis Sassen- heim. Hij prees de prettige samen werking. Dokter Walenkamp dankte alle sprekers en de gehele bevolking voor de prettige woorden en geschen ken, waarna een kopje thee werd gebruikt en het gebouw door de aan wezigen werd bezichtigd. Hiervoor bestaat voor ieder de ge legenheid op zondag a.s. van 11.30- 13.00 uur en van 15.30-17.00 uur. Het is alleszins de moeite waard dit keurige en goed ingerichte gebouw te gaan zien. Pact van Warschau De politieke commissie, de ministers van buitenlandse zaken en de minis ters van defensie van de landen van het pact van Warschau komen dins dag 28 maart in Moskou bijeen, al dus meldt het Oostduitse persbureau A.D.N. Ook het opperbevel van de strijd krachten van het Pact zal de bespre kingen bijwonen. De landen van het Pact van Warschau zijn de Sowjet- Unie, Albanië, Bulgarije, Tsjecho- Slowakije, Oost-Duitsland, Hongarije, Polen en Roemenië. De opperbevelhebber van de troe pen van het pact van Warschau is de Russische maarschalk Andrei Gretsjko De ministers van buitenlandse za ken van de landen, die bij het Pact zijn aangesloten, kwamen voor de laatste maal in februari 1960 in Mos kou bijeen. Onder belangstelling van een groot aantal genodigden waaronder het college van burgemeester en wet houders van Warmond, de inspecteur voor de volksgezondheid in de pro vincie Zuid-Holland, dr. In 't Veld, de heer Beudeker van de provinciale bond voor het Wit Gele Kruis, pas toor J. Gussenhoven, dominee Boon stra en vele anderen, werd gister middag het nieuwe wijkgebouw voor het Wit Gele Kruis geopend. Tevoren had de inzegening plaats gehad door pastoor Gussenhoven. Verwelkoming door dr. Walenkamp. De voorzitter, dokter H. Walen kamp, opende de bijeenkomst met 'n hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen. Hij zei, dat het Wit Gele Kruis een dienende taak heeft. Het is daarom verheugend, dat aan die taak door dit gebouw nog beter uit voering kan worden gegeven. Weliswaar rust er nu een zware taak op de schouders van het be stuur, doch geruggesteund door de leden en diverse instanties zal deze last zeker te dragen zijn. In verband hiermede bracht hij dank aan allen die op enigerlei wijze medewerking aan de totstandkoming van dit ge bouw hebben medegewerkt, zoals rijk en gemeente met subsidies, het postzegelfonds, de Coöperatieve Raif- feisenbank, notaris K. Günther, arm en kerkbestuur en in he+ bijzonder het architectenbureau Van Oerle en Schrama en het aannemersbedrijf de firma Meyer uit Voorschoten. In wezen, aldus spr., is dit een utiliteitsgebouw, doch het is tevens een aesthetische winst geworden. Een eerste steen is er niet gelegd, die was eigenlijk reeds neger jaar geleden gelegd, door de t oud-voor zitter, de heer F. Slager, die toen reeds met de reservering begon. Na nog een bijzonder woord van dank te hebben gericht aan het adres van de secretaris en de penningmees ter, de heren A. Willemsen en C. Zoetemelk, die zich tijdens de voor bereidingen bijzonder hebben onder scheiden, gaf de dokter gaarne het woord aan de burgemeester, teneinde de opening te verrichten. Openingswoord door burgemeester. De burgemeester begon met zijn dank uit te spreken voor de uitno diging en voor het voorrecht dit ge bouw te mogen openen. Na even de moeilijkheden van de voorbereiding te hebben geschetst, zoals sanering in tijd van woningnood, stijging van de bouwkosten, richtte hij zich in warme en waarderende woorden tot dr. Walenkamp, op wiens schouders door zijn vele medische functies een enorme verantwoordelijkheid rust voor de volksgezondheid. Hij felici teerde hem en de mede-bestuursle den van harte en sprak de wens uit, dat hij en zijn medewerkers vele ge lukkige ui-en en veel voldoening in dit gebouw mogen vinden. Hierna verklaarde de burgemeester het ge bouw voor geopend, de wens uitspre kende, dat het veel nut zal afwerpen voor de Warmondse gemeenschap. Dr. In 't Veld schetste in het kort de geschiedenis van de' kruisvereni gingen, waarvoor reeds in 1875 door dr. Pen de grondslag werd gelegd. Hij sprak zijn gelukwensen uit aan het adres van het bestuur van het Wit Gele Kruis en aan het gemeen tebestuur, welke gelukwensen ook bestemd waren voor de gehele War mondse bevolking. Geschenk Warmond en bevolking De oud-voorzitter, de heer F. Sla ger, sprak thans als voorzitter van het comité tot aanbieding van een geschenk uit de bevolking. Hij wees hierbij speciaal óp de spontaniteit, welke van niet-kat'/olieke zijde bij de samentselling van het comité was ondervonden. Het cadeau is dan ook een cadeau namens de gehele War mondse bevolking. Dit geschenk be staat uit de algehele aankleding van het wachtlokaal. Hij moest deze aan bieding echter met ledige handen doen, omdat genoemd cadeau, meu bilering en stoffering, inmiddels reeds ingebruik genomen is. Er was echter nog een bedrag over en aan gezien tijd, volgens de heer Slager ook in dit gebouw een belangrijke factor is, bood hij nog een electrische wandklok aan. Toen was het bedrag Angola in UNO De agendacommissie van de Al gemene Vergadering der VN heeft gisteren met algemene stemmen be sloten de Assemblee aan te bevelen „de toestand in Portugees Angola" als punt öp haar agenda op te ne- De commissie, waarin 21 landen zitting hebben, besloot hiertoe nadat Portugal tegen het voorstel gepro testeerd had en het „een nieuwe poging tot onwettige inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Portugal" genoemd had. De agendacommissie heeft de zaak in behandeling gekregen nadat de Veiligheidsraad vorige week besloot de kwestie niet te behandelen. De' be treffende resolutie, die zeven stem men nodig had, kreeg toen vijf stemmen bij zes onthoudingen. De aanbeveling van de agenda commissie zal vandaag door de Al gemene Vergadering in behandeling worden genomen. De heer F. Slager overhandigt aan dr. Walenkamp een onderdeel van het geschenk van Warmonds burgerij nog niet op en werd het laatste restant, als een tegemoetkoming in de post onvoorzien, in de vorm van een mozaiek van guldens en rijks daalders door mevr. Flint-De Wolf aan de voorzitter aangeboden. Als laatste overhandigde de heer C. Heyl een oorkonde, waarop te le zen staat, wat op deze dag door de bevolking is aangeboden. Deze oor konde werd ontworpen en vervaar digd door mej. G. Oudshoorn. De heer Slager besloot zijn toe spraak met woorden van waardering voor wat er in de afgelopen negen jaar tot stand is gebracht en hoopte, dat er nog veel zou kunnen worden gedaan in het belang van de gezond heid van de Warmondse bevolking. De heer Beudeker van de provin ciale bond wenste ook het woord. „Bij ons, aldus spr., zegt "men als Het kader van de landelijke „sub groep belastingen" van de Algemene R.K. ambtenarenbond, bestaande uit de voorzitters en secretarissen van alle plaatselijke subgroepen, heeft gisteren in Utrecht een vergadering gewijd aan de salarissen bij de be lastingdienst. Aan deze vergadering nam ook een vertegenwoordiging van het hoofdbestuur deel. Op deze bij eenkomst, zo werd na afloop mee gedeeld, heeft het bestuur van de subgroep belastingen een uiteenzet ting gegeven van het tot nu toe ge voerde beleid in verband met de door de diverse centrales van over heidspersoneel in de bijzondere com missie van de belastingdienst inge diende personeelsformatierapporten. „De vergadering heeft daarbij haar misnoegen tot uiting gebracht inzake het tot nu toe door de minis ter van financiën gevoerde beleid. Geconstateerd werd, dat de reeds vele jaren bestaande onderwaarde ring van een groot aantal taken, bij de belastingdienst verricht door amb tenaren in de lagere en in de mid delbare rangen, nog steeds niet is opgeheven, waardoor een blijvend achterblijven van de promotiemoge lijkheden in vergelijking met andere overheidsdiensten wordt voortgezet. Het bestuur heeft als zijn mening uitgesproken, dat in overleg bij de belastingdienst ernaar dient te wor den gestreefd, met de meest moge lijke spoed en op korte termijn aan deze onduldbare situatie een einde te maken. Afgezien van de noodzaak van een verbetering van de promo tiemogelijkheden voor het belasting- personeel dient naar de mening van de vergadering daarenboven recht te worden gedaan aan de positie van de lagere en middelbare ambtenaren in het algemeen, wier salarissen vooral sinds september 1956 een be langrijke achterstand vertonen, wel ke door de salarismaatregelen per 1 april '58 en 1 januari '60 geenszins is weggenomen. De achterstand in salariëring van deze lagere en mid delbare ambtenaren is naar de me ning van het bestuur ook een van de oorzaken van de thans heersende ontevredenheid van de belasting ambtenaren. De kader-vergadering betuigde unaniem haar instemming met het gevoerde en te voeren be leid. De vergadering besloot de bij zondere aandacht van de KVP op de gesignaleerde onduldbare situatie te vestigen", aldus het communiqué. Ontvoerde jongen dood gevonden Men heeft woensdag te Belleville het lijk gevonden van de 10-jarige Thomas McNiven, die maandag in de Canadese provincie Ontario werd ontvoerd. De vader van Thomas is een rijke handelaar in zuivelproduk- ten. Kort na de verdwijning van zijn zoon ontving McNiven een telefoni sche boodschap, dat Thomas was ont voerd. In zijn brievenbus lag een briefje, waarin een losgeld van 25.000 dollar werd geëist. Hij moest deze som in gebruikte biljetten van 5, 10 en 20 dollar betalen wilde hij zijn zoon levend terugzien. De politie stelt eveneens een on derzoek in naar de dood van Warren Williamson, een ouderling en leider van de jeugdgroep, waarvan Thomas McNiven lid was. Williamson pleegde woensdag zelfmoord, nadat hij door de politie was ondervraagd, omdat hij twee briefjes van de ontvoerders naar McNiven had gebracht, Hierin werd o.m. gezegd, dat de ontvoerders hem als contactman hadden gekozen, omdat hij zowel de jongen als de vader kende. NIEUWKOOP Gisteren werd in Nieuwkoop een feit herdacht, dat voor onze tegen woordige tijd wel heel zeldzaam is, namelijk 50 jaar trouwe dienst als knecht op dezelfde boerderij. Reeds als jongen van 11 jaar, dat kon toen nog, kwam Jan Bodegraven al gere geld helpen op het boerenbedrijf van zijn grootmoeder. Toen een paar jaar later haar zoon. H. de Jong, het be drijf overnam, werd hij vaste knecht en is dit in de derde generatie, bij diens zoon, tot aan de dag van van daag toe gebleven. Zelden of nooit heeft Jan in al die vijftig jaren verzuimd. Ziek was hij nooit. Alleen hevige storm of sneeuw weerhield hem een enkele maal naar zijn baas te gaan, want het is altijd nog een heel eind fietsen naar de Achttienkavels. Al in de voormiddag waren giste ren burgemeester Van der Weyden en de gemeentesecretaris P. Oskam op de boerderij present om Jan, met vrouw en zoon aanwezig, met dit feit geluk te wensen. Burgemeester Van der Weyden hield een hartelijke toe spraak, en vertelde, dat Hare Ma jesteit ook al van dit jubileum had vernomen. Het heeft haar zelfs be haagd u voor deze trouwe dienst een koninklijke onderscheiding toe te kennen in de vorm van een ere medaille in zilver. Veel lief en leed hebt u met de familie De Jong ongetwijfeld in zo'n lange reeks van jaren meegemaakt. Om zo lang op één boerenbedrijf te werken moet u een grote liefde voor uw werk hebben gehad. Iedere mor gen in de vroegte was u al present tot 's avonds laat, zaterdag en zondag inbegrepen. Altijd konden ze op u rekenen. De verhouding met de fa milie De Jong is wederzijds altijd bi zonder prettig geweest. Het was de burgemeester dan ook een grote vreugde de heer Bodegraven deze eremedaille op de borst te spelden. De jubilaris was zichtbaar ontroerd en dankte met enige welgemeende woorden. De voorzitter van de Zuid hollandse Maatschappij v. Landbouw, de heer J. H. van Leeuwen, reikte de heer Bodegraven het diploma uit voor vijftig jaar trouwe dienst. Ook de familie De Jong liet de jubilaris niet onbeloond. Hem werden ver schillende bloemstukken overhan digd, alsook een geschenk onder couvert. Op de foto van links naar rechts: mevrouw Bodegraven, de jubilaris, burgemeester Van der Weyden en de heer Van Leeuwen, voorzitter van de Zuidhollandse Maatschappij voor Landbouw. Kwaliteitscontrole en research De vereniging van Nederlandse Kalkzandsteenproducenten heeft in Hillegom een laboratorium gesticht, waar men over ongeveer vier we ken met de werkzaamheden hoopt te beginnen. Eerst zal de kwaliteitscon trole op de produktie van alle zes tien Nederlandse kalkzandsteenfa brieken ter hand worden genomen. Geleidelijk zullen daaraan research- werkzaamheden worden toegevoegd, die, ten doel hebben tot vernieuwing van het materiaal en tot nieuwe toe passingen daarvan te komen. De kwaliteitcontrole wordt nu nog verricht door het laboratorium van de diénst van bouw- en woning toezicht in Den Haag. Omdat dit la boratorium het erg druk heeft, heeft de vereniging besloten het werk in eigen hand te nemen. Wel zal het Haagse laboratorium de supervisie houden. Directeur van het laborato rium te Hillegom is ir. Pfauth. De zestien Nederlandse kallkzand- steenfabriëken fabriceren met 1300 man personeel meer dan een mil jard stenen per jaar. Van die produk tie gaat 75 procent naar de woning bouw en 25 procent naar de utiliteits bouw. In het verleden is er een vrij grote export naar Engeland, Duits land en België geweest, maar nu wordt er nog maar „mondjesmaat" geëxporteerd. Naar van de zijde van de vereniging van kalkzandsteen producenten werd meegedeeld wil men die export doelbewust verwaar lozen, ter wille van de relaties met de binnenlandse afnemers. Er wordt nu ook gekleurde kalk zandsteen gemaakt en verder wil men „stapelblokken" op de markt bren gen: blokken van ongeveer 25 kg., voorzien van luchtkanalen ter wille van gewichtsbesparing en geluidsiso latie. (Meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur): BEWOLKT Veel bewolking, maar geen re gen van betekenis. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. HELSINKI sneeuw 2 4 STOCKHOLM zw. bew.. 5 0 OSLO half bew. 7 1 KOPENHAGEN zw. bew. 8 5 ABERDEEN zw. bew. 12 4 LONDEN zw. bew. 9 5 AMSTERDAM zw. bew. 9 6 BRUSSEL mist 9 5 LUXEMBURG zw. bew. 6 3 PARIJS onbew. 10 1 BORDEAUX onbew. 12 1 GRENOBLE onbew. 10 3 NICE onbew. 15 6 FRANKFORT zw. bew. 8 5 ZURICH onbew. 5 4 GENèVE onbew. 6 4 LOCARNO onbew. 12 3 WENEN zw. bew. 5 0 INNSBRUCK zw. bew. 4 4 BELGRADO half bew. 8 1 ATHENE licht bew. 15 ROME onbew. 15 0 AJACCIO onbew. 17 1 MADRID zw. bew. 17 10 MALLORCA onbew. 18 13 LISSABON regenbui 19 12 PAUZE Morgen: de aartsengel Gabriël. ENGELEN ZIJN NIET „ENGELACHTIG". Als een aanloop op vrijdag, Maria Boodschap, wordt morgen herdacht de godsgezant, die de boodschap bracht, Gabriël. Hij is een van de zeven lichten, die branden voor Gods Troon. In het Oud-Testament wordt de aartsengel gezonden naar de profeet Daniël. „Maar toen hij mij aansprak, viel ik in zwijm" (Dan. 8, 9). In het Nieuw-Testament ver scheen hij aan Zakarias, toen deze in de tempel het wierook-offer ver zorgde. De oude man „beefde van angst". Ook bij de verschijning aan Maria verschrok zij van de woorden, die hij sprak. Daaruit en uit vele andere voorbeelden blijkt wel, dat engelen niet „engelachtig" zijn! En eerbied, ook ten opzichte van onze eigen engel-bewaarder, is dus gera den. PUZZEL Oplossing no. 539. - Horizontaal: I rap, 3 lok, 5 les, 7 Eli, 9 Londen, II A.D., 12 E.K., 13 Leiden, 16 Ans, 17 esp, 19 tor, 20 dor. Vertikaal: 1 rol, 2 peso, 3 leed, 4 klink, 6 Elden, 8 Leens, 10 Ned, 11 alant, 14 Iser, 15 eend, 18 por. No. 540. - Horizontaal: 1 gem. in Z.-Holland, 7 muzieknoot, 8 moeder van Apollo en Artemis, 9 bezwerings formule, 10 nachtgewaad, 11 muziek noot, 12 afsluiting, 13 buitenhaven, 14 maanstand, 15 houten vat, 16 sluis- kolk, 18 nobel, 20 muzieknoot, 21 dorp in Limburg onder Vaals. Vertikaal: 1 wiersoort, 2 welaan, 3 aanloop, 4 kippenloop, 5 voegwoord (Fr.), 6 begrip, 9 hijswerktuig, 10 kleverige zelfstandigheid, 11 onbep. voornaamwoord, 12 gem. in Gelder land, 13 roodachtig, 15 touw (Mal), 16 zoon van Noë, 17 bedektbloeiende plant, 19 lidwoord, 20 academische titel (afk.). Oplossing morgenavond. PUNT „Heb je nu eindelijk genoeg met het eten gespeeld, knaapje?"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3