S)e£eictoe6ouhmvX SCHERPER OPTREDEN VAN AMERIKA INZAKE LAOS CHARME OP DE KEUKENHOF Het Algerijnse probleem 120,- Gezamenlijke econom. hulp Koloniaal beleid in Portugese gebieden Geldprijzen hoogstens 50.000 Bloemencorso wordt 22 april gehouden Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZFN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT DONDERDAG 23 MAART 1961 51ste JAARGANG No. 15278 Kennedy laat s?n tanden zien Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Ad verten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. Bestand of anders militair ingrijpen „De V.S. zullen niet toestaan, dat Laos wordt opgeslokt door een ge- MILITAIRE ACTIE VAN ZOAVO? WAT BETEKENT f 120,- VOOR U j i. De militaire commissie van de wapende minderheid, die van buiten- Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorgani- af wordt gesteund", zo heeft de Ame- satie (ZOAVO) is gisteren te Bang- rikaanse vice-president Lyndon John- i son gezegd in een verklaring, die hij woensdag uitgaf, nadat minister van buitenlandse zaken Rusk en het hoofd van de Amerikaanse geheime dienst, Allan DuUes, Congresleiders hadden ingelicht over de toestand in Laos. De V.S. zouden redelijk en ver standig in al hun acties zijn, maar zij waren niet van plan toe te staan, dat Laos wordt overgenomen, aldus Johnson. kok in. spoedzitting bijeengekomen ter bespreking van de toestand in Laos. De besloten conferentie, welke dient tot voorbereiding van de mi nistersconferentie, welke maandag a.s. begint, zal drie dagen in beslag nemen. De militaire commissie bereidt mi litaire maatregelen tegen communis tische agressie voor, „in het licht van de jongste ontwikkelingen in Laos", aldus deelde een ZOAVO-staf- functionaris mede. Laos valt onder het verantwoorde lij kheidsgebied van de ZOAVO, doch tot dusver heeft deze organisatie zich min of meer afzijdig gehouden van de ontwikkelingen in dat land, De militaire commissie wordt ge vormd door officieren uit de V.S., Engeland Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, Thailand, Pakistan en de Fhilippijnen. De agenda van de commissie is ge heim. Niettemin verluidt dat ge werkt wordt aan een „geheel nieuw plan" voor het oplossen van de pro blemen. Volgens diplomatieke kringen in Washington zijn de V.S. en Engeland het eens geworden over een nieuwe benadering van de Sowjet-Unie voor beëindiging van de strijd in Laos. Engeland zou binnenkort een nota naar Moskou zenden met voorstel len voor een politieke regeling. Deze voorstellen zouden o.a. de bijeen roeping van de internationale com missie voor toezicht, bestaande uit drie leden, inhouden teneinde een bestand te bewerken. Tevens zou de Amerikaanse regering met een door Cambodja voorgesteld conferentie van veertien mogendheden instem men. De Sow jet-regering heeft zich hier reeds akkoord mee verklaard. Volgens Engeland en de V.S. zo\i echter eerst een orgaan voor .het tot standbrengen van een bestand in het leven rr.oeten worden geroepen, voor dat het zin zou hebben aan de grote conferentie te beginnen. De onderhandelingen met de Al gerijnse opstandelingen zullen niet vóór 5 april beginnen. Dit is mee gedeeld door de Franse minister van voorlichting na een vergadering van het kabinet. Intussen is het in Algerië nog altijd niet rustig geworden. Naar schatting 300 Algerijnen hebben gisteravond in Algiers gede monstreerd uit protest tegen een ar restatie door de Franse politie. De betogers werden door de politie uit eengejaagd. In de Kasbah werd gisteravond eep zelfvervaardigde handgranaat ge worpen naar een Franse patrouille. Niemand werd gewond. Bij het kantoor van de algemeen gedelegeerde kwam een plastiek springlading tot ontploffing. De ma teriële schade is aanzienlijk. In de onmiddellijke nabijheid van het Tunesische consulaat in Parijs is vanochtend vroeg een springlading tot ontploffing gebracht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, wel is materiële schade aangericht. Is f 120,- misschien juist dat bedrag dat u voor een bie- zondere gelegenheid hebt weggelegd? Hier is die ge legenheid: een kostuum uit onze gerenommeerde kol- lektie de uwe voor f 120,-. 'n Speciale aanbieding die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK KOSTUUM Generaal Phoemi Nosavan, vice- premier en minister van defensie van Laos, heeft woensdag verklaard, dat twee bataljons, voornamelijk bestaand uit Noord-Vietnamese troe pen, een aanval op grote schaal heb ben ingezet tegen de regeringstroe pen in het gebied van Kam Keut, on- feveer 65 kilometer van de Me- ong-rivier, die de grens vormt tus sen Laos en Thailand. De bataljons worden gesteund door zware artillerie. Volgens buitenlandse militaire kringen in Vientiane zou de aanval niet van zo grote omvang zijn als generaal Nosavan heeft verklaard, hoewel men toegeeft dat in het ge hele gebied in kwestie infiltraties op grote schaal door leden van de Pa- thet Leo-beweging hebben plaats ge had. AMERIKAANSE OORLOGSSCHEPEN Het Amerikaanse vliegdekschip „Midway", dat een bezoek aan Hong kong bracht, is donderdagmorgen on verwacht vertrokken, tegelijk met 2 torpedoboot jagers der Amerikaanse marine. De „Midway" zou oorspron kelijk tot maandag a.s. in Horfgkong blijven. Volgens waarnemers bestaat er verband tussen het plotseling vertrek dezer eenheden van de Amerikaanse zevende vloot en de verslechtering van de situatie in Laos. Lieftallig bezoek op de Keukenhof, een dag vóór de officiële opening: Een Duitse bloemenprinses en haar twee hofdames poseerden bereidwillig yoor onze foto graaf. V.I.n.r.: Erika (verpleegster), prinses Brigitte (let terzetster) en Gisela (correspondente). AUe drie komen zij uit Rheydt. Verandering is hard nodig De aartsbisschop van Lourengo Marques, kardinaal de Gouveia, heeft een vernietigend oordeel uitgespro ken over het koloniaal beleid van Portugal in zijn Afrikaanse gebie den. Hij deed dit tot slot van de mis sionaire week, welke in Lourengo Marques gehouden is en waar uitvoe rige aandacht is besteed aan de ge schiedenis en de huidige situatie van de missie in de Portugese koloniën in Afrika. Portugees Afrika bleef tot voor kort buiten de internationale belang- TOTO-REGELING VOOR 4 JAAR Nieuw ontwerp ingediend Volgens de ministers Beerman en Cals moet de mogelijkheid worden geschapen, de prijzen van sportprijs- vragen en van andere grote loterijen in ged uit te keren Het maximum voor de voetbaltoto moet op 50.000 worden gesteld. Ze stellen dit voor in een nieuw wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet, dat inmiddels bij de Tweede Kamer is ingediend. Zo als men weet, is een vorig ontwerp door de Eerste Kamer verworpen. Voor het overige willen de be windslieden de tegenwoordige toto praktijk op het ogenblik voorlopig bestendigen. Ze denken daarbij aan een termijn van vier jaar; in het wetsontwerp zijn de bepalingen die het verworpen voorstel inzake deze kwestie bevatte, overgenomen, ter wijl er bij wordt gezegd, dat ze ver vallen op 31 december 1964. Intussen zal de ervaring kunnen uitwijzen, of en in hoeverre er aanleiding toe is, bij het treffen van een definitie ve regeling wijzigingen aan te bren gen. Blijvend. Overigens vinden de ministers de tegenwoordige situatie niet bevredi gend. Draagt de regeling voor de voetbalpools dus een voorlopig ka rakter, voor loterijen en puzzels stel len de twee regeerders een meer blijvende regeling voor, al kunnen ook deze punten nog in een alge mene herziening van de Loterijwet daarover straks worden be trokken. Wat het verworpen wets ontwerp aan bepalingen bevat over buitenlandse loterijen, voetbalpools enz. en ten aanzien van binnenlandse prijsvragen en puzzels die met lote rijen nauw verwant zijn, is ook in het nieuwe ontwerp overgenomen. Inmiddels hebben de ministers de commissie-Wiarda gevraagd, alsnog gevolg te geven aan het verzoek, „het gehele vraagstuk van de-loterijen en de daaraan verwante activiteiten in beschouwing te nemen" en daarover van advies te dienen. stelling en scheen onaangetast door het algemeen verlangen in Afrika naar zelfstandigheid. Maar in fe bruari kwam het in het nieuws toen tijdens een opstand in Angola een vijftigtal mensen om hét leven kwa men. Deze opstand was voor ver schillende Afrikaanse en Aziatische landen aanleiding bij de V.N. een verzoek in te dienen om een on derzoek in te stellen naar het Portu gees bestuur in Afrika. Portugal ver zette zich hiertegen en verklaarde Portugees Afrika een onlosmakelijk deel van Portugal. Op dezelfde dag dat de Veiligheidsraad het verzoek afwees, werden in Noord-Angola tien tallen blanken, onder wie vele vrou wen en kinderen, vermoord. Portugal gaf de schuld aan Kon golese infiltranten, d.w.z. Angolezen die geruime tijd in Kongo hebben gewoond. Kardinaal de Gouveia verklaarde bij de sluiting van de missieweek, dat de Portugese gebieden in Afrika aan het begin van een nieuwe pe riode staan. De missie in de Portugese kolo niën in Afrika is slechts heel moei zaam op gang komen en heeft veel te lijden gehad van de anti-clericale regeringen in Portugal. Het rassenonderscheid in de Por tugese gebieden is niet zo scherp als in andere gebieden, maar de sociale verhoudingen zijn zeer slecht. Ne gers, die zich niet geassimileerd heb ben, worden dikwijls tot dwangar beid gedwongen. De overheid haalt ze uit hun gezin en stelt ze elders te werk, ofschoon de koloniale wet geving dit verbiedt. Zelfs vrouwen en kinderen zijn hiervan niet vrij. Eigenlijk duurt aldus de slaverij nog voort, ofschoon deze officieel te gen het einde van de vorige eeuw werd afgeschaft. Mozambique was tot 1877 zelfs een centrum van de slavenhandel. In 1954 en 1957 kre gen Mozambique en Angola een nieu we arbeidswetgeving, maar in 1958 moesten de bisschoppen van Angola in een herderlijk schrijven nog een reeks elementaire eisen stellen. En kele eisen waren onder meer, dat de arbeiders het recht moeten hebben zelf hun beroep te kiezen, dat de ar beiders het recht hebben in hun ge zin te kunnen blijven en dat zij recht hebben op eigendom. In dezelfde brief waren de bisschoppen genood zaakt de kinderarbeid te veroorde len. Ontwikkelingsprogram van Kennedy Bij gelegenheid van de indiening van een vijfjarig programma van eco nomische hulpverlening aan onder ontwikkelde landen in het Ameri kaanse congres heeft president Ken nedy gisteren een beroep op de in- ttuströeliUideii gzdacr, gezamenlijk een plan op lange termijn voor de ontwikkelingshulp uit te voeren. De Verenigde Staten alleen zijnniet bij machte te wedijveren met de hulp programma's van de Sowjet-Unie_en de andere industrielanden van de vrije wereld moeten een verantwoor delijkheid op zich nemen, die in ver houding staat tot hun middelen. Het nieuwe ontwikkelingsprogram ma, waarvoor Kennedy thans de goedkeuring van het Congres vraagt, voorziet in uitgaven van in totaal 7,3 miljard dollar. In 1962 wil Ken nedy op de begroting 900 miljoen dollar uittrekken voor de verstrek king van leningen met lage of zon der rente aan ontwikkelingslanden. De Verenigde Staten zijn van me ning, dat de westelijke landen onge veer één procent van him bruto na tionale produkt per jaar zouden moe ten bijdragen voor hulpverlening aan economisch minder ontwikkelde lan den, zo verklaarde de Amerikaanse In Parijs is woensdagavond 'n kleurenfilm van het wereldgenoot schap voor strijd tegen de honger, „Tonnere sur le monde", in wereld première vertoond. In de film wordt eraan herinnerd, dat tweederde van de mensheid niet voldoende voedsel krijgt en dat van de 60 miljoen men sen, die elk jaar sterven, ca. 40 mil joen overlijden, mede ten gevolge van ondervoeding. onderminister van buitenlandse za ken, belast met economische aange legenheden, G. Ball, te Bonn op een persconferentie, zijn zijn besprekin gen over hulpverlening met West- duitse functionarissen. ZOEKT U een goed Horloge voor ƒ30.- en ƒ40.- of het aller beste van 200.- en 300.-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Zwarte handelaars voor het stadion hadden zware strop Voor de zwarte handelaars in kaartjes, die de toegangsbewij zen vorige week bij tientallen hadden opgekocht, was er woensdagavond geen droge bo terham te verdienen. De televi sie en de druilerige regen had den hen in feite al geklopt /oor zij hun vaste plaatsen hadden ingenomen bij de trappen naar het stadion waar zij bij andere ontmoetingen altijd grif hun afnemers vinden. Ditmaal overtrof het aanbod de vraag veelvoudig en de prij zen daalden tot een belachelijk minimum, tot bedragen die zelfs beneden die voor amateurwed strijden liggen. Vijf minuten ia het begin vroegen enige broe ders van het zwarte gilde nog maar een enkele gulden voor de duurste zitplaats. Maar zelfs dat bleek nog te veel er kwa men geen kopers. Een van de verkopers aanvaardde tenslotte de strop met een royaal gebaar. Hij drukte een jongetje dat al door begerig naar hem had op gekeken de kaartjes in handen en verdween in de duisternis. Misschien om naar de televisie te gaan kijken (Advertentie). De burgemeester van Hillegom jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft gistermiddag in Treslong te Hillegom de plannen van bollenland ontvouwd voor ver tegenwoordigers van de Nederlandse en buitenlandse pers. Het is zo goed als zeker, dat het bloemencorso gehouden zal worden op 22 april. Het grote corso zal sa mengesteld zijn uit 27 grote wagens en 8 personenauto's. 22 Muziekcorp sen, 80 figuranten zullen aan het corso meewerken. Er zal ook een praalwagen uit de Duitse stad Reydt bij München Gladbach meerijden, waarop de plaatselijke bloemenko- ningin Brigitta en twee hofdames Gisella en Erica zullen meerijden. Op zaterdag 15 april worden de bloemenmozaieken van de plaatse lijke wedstrijden in Hillegom ge keurd. Tevens wordt die dag en zon dag 16 april de traditionele wandel tocht gehouden. Ook in andere ge meenten zijn er allerlei dingen te doen, zoals bridge-drives in Noord- wijkerhout en Voorhout, kinder corso's in Lisse, Warmond en Hille gom en de tulpenrallye die in Noordwijk op 1 mei begint en op 7 mei met een bal eindigt. ■n t têm t Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Residentie prinses Margaret en naar man 1"TT" "TT. lWPl.TI.T or tiprnnrli>i*irt or Dit is het pand nummer 1 A. Kensington Palace in Londen, het nieuwe huis voor prinses Margaret van Engeland en haar man, Antony Armstrong Jones. Buckingham Palace heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de prinses en haar man, die nu in hun tijdelijke woning, Kensington Palace 10, wonen, hun nieuwe verblijven tegen het einde van 1962 zullen kunnen betrekken. Het gebouw zal eerst worden gerestaureerd en verbouwd, hetgeen bij elkaar een zevenhonderdduizend gulden gaat kosten. Weinig verandering De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Aan de flank van een hogedruk- gebied, waarvan de kern bij Ierland ligt, voerden westelijke winden gis teren zachtere en voohtige lucht ons land binnen. Tengevolge hiervan kwam in de afgelopen nacht geen nachtvorst meer voor. Langs de Poolcirkel trekken depressies van ZuidcGroenland via IJsland naar Scandinavië. Ze veroorzaken nu en dan een toeneming van de westelij- I ke wind op de Noordzee. Morgen i zal de wind ook in ons land wat li toenemen. De aanvoer van tamelijk II zachte 'lucht houdt daarbij aan. In deze lucht komt veel bewolking voor, maar geen regen van betekenis. ZON- EN MAANSTANDEN 24 Maart: v.m. 8.37; n.m. 9.14. H oogwaterstanden 24 Maart: zon op 06.35; onder 18.59- maan op 11.21; onder 02.28. KORRELTJE Goeden dag zeggen kost geen pond.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1