CONCERTGEBOUWORKEST MET RUIM 100 LEDEN OP WEG NAAR AMERIKA EEN REPETITIE SAN DIEGO zond reeds sleutel- van de stad Reis van 30.000 k.m. van „coasi-to-coasf ALLES GAAT OP NUMMER met Bernard Haitink Avontuur zo klein mogelijk MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA ffiterdag, 8 april a.s. begint het. Om 12 uur zal een DC-8 straalvliegtuig van Schiphol starten en de meer dan 100 leden van het Concertgebouworkest, alsmede enige leden van de staf, benevens 130 instrumenten, naar de Ver. Staten brengen, naar Washington. Daarmede is dan de tweede reis van ons nationale orkest naar Amerika begonnen, een reis van zo'n 18.000 km heen en terug, met in de Ver. Staten zelf nog een afstand van een 12.000 km, die daar met drie bussen en twee vrachtwagens en op twee trajecten met een vliegtuig wordt afgelegd. Honderden kilometers zullen de leden van het orkest iedere dag moeten afleggen naar de 40 Amerikaanse plaatsen, waar zij in 58 dagen tijds 43 con certen zullen geven: het eerste in Washington op maandagavond 10 april, het laatste in San Francisco, op zondag 4 juni. De volgende dag vliegt men dan weer naar Nederland, waar men 6 juni in goede welstand hoopt te arriveren. Een grote eer voor ons Concertgebouworkest, dat het eerste niet-Ameri- kaanse orkest is, dat voor een dergelijke „coast-to-coast"-rondreis is uitge nodigd. De gehele trip is zeer zorgvuldig voorbereid door de staven van Co lumbia Artists Management Inc. en de Nederlandse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouworkest, waarvan directeur P. Heuwekemeyer, zakelijk leider mr. H. Waage en artistiek leider Marius Flo thuis, meereizen, alsmede mr. A. de Roos, wethouder voor Kunstzaken van Amsterdam. De laatste zal echter na drie weken naar de hoofdstad terugkeren. Men zal er in zalen spelen, maar ook in een sporthal (in Lexington) en in de openlucht (in Phoenix, Arisona), voor het eerst in het buitenland. Een experiment, waarvan men zich veel voorstelt. yraag niet welk een organisatie aan 'een dergelijke reis vooraf gaat. Direc teur P. Heuweke meyer, die sinds juli 1959 deze functie be- -'Itteedt-qiaar Toortfcen 23 jaar lang violist was in het orkest, is twee jaar geleden reeds met mr. H. Waage naar Amerika gereisd om de eerste besprekingen te voeren. In de modern gehouden, gezellige ka mer van de heer Heuwekemeyer stond al Bernard Haitink met vrouw en dochter Marianne. de bruine koffer, die meegaat op reis. Natuurlijk, zult U zeggen, moet iemand een koffer mee. Maar weet U welk een zorg deze koffers voor de 120 Amerika- reizigers hebben gekost Mr. H. Waage weet er alles van. Ter wijl Bernard Haitink de morgen, dat wij er waren, met het orkest repeteerde, deelde de heer Waage in een andere ruimte de koffers uit: blauwe van nr. 1-40, bruine van no. 41-80 en grijze van no. 81-120. Dan komen daar nog 120 reis tassen bij en al eerder heeft een ieder -een rolletje eigen wasoummers ontvan gen die bestemd zijn voor de rokhemden, witte vesten, boorden, strikjes, want in die twee maanden moeten de spullen toch worden gewassen „We reizen dus op nummer", zei de heer Waage ons, terwijl hij en passant het afscheid op Schiphol op 8 april in orde trachtte te maken. „Dat nummer staat niet alleen op de koffers, dat staat ook op de betalingslijsten, op de hotel- lijsten, op alle kleding tot de sokken toe. Vorige week heb ik de nummers uitge- Stil zitten we in de Grote Zaal van het Concertge bouw. Diffuus valt het zonnelicht door de kleine, hoge boogvensters naar binnen. Als verwachtings volle kinderen staan er roerloos de rood pluche fauteuils. Bernard Haitink repe teert Als een beeldhouwer schept hij zijn werk: de fijne trekken in het gelaat, de glimlach om de mond, de rimpels langs de ogen. Zo vormt hij de muziek, hij geeft haar gestalte, hij boetseert de klanken tot een fijnzinnige eenheid. Zijn slanke handen doen de muziek als het ware le venzij zijn als frêle vogels in de lucht schieten omhoog met ge spreide wieken, dalen plot seling tot diep naar de aar de, om dan weer langzaam langzaam omhoog te rijzen naar het oneindige, waar het vol is van het ge luid van de violen, de fa got, de zware paukenslag. Hoog zwaait de dirigeer stok in de rechterhand, ge voelig en meedeinend be weegt zijn linker op de melodie. Dan een zachte tik. Nog enige tonen han gen in de lege zaaleen woord van aanwijzing weer klinkt de klarinet te scherp over nu de strijkers over Eén ei. al klank is de lege zaal, als het orkest na een vluchtig gebaar van de dirigent met de melodie "in stemt. Men merkt de ver latenheid niet en ziet niet de krassen van bezoekers op de rugleuningen van de stoelen, het spinneweb in de hoek. Hoog zingen de violen op de ondergrond van de cello's, machtig zijn de slotakkoorden, waartus sendoor fagot en Engelse hoorn hun volle klanken laten horen en de klarinet ten hun kirrende tonen sprankelen Zwaar dreunt de pauken slag. Haitinks handen da len Dan stroomt het podium leeg. Er is geklap van in- strumentenkisten, iemand steekt een sigaret op en met de rook ervan ver waaien de laatste klanken in de zaal, waar nu het volle zonlicht door de ra men is binnen gekomen... reikt. Het was de eerste kennismaking met de grote reis voor de mensen. Of de eersteNeen, dat was de injectie en dat was het verplichte tandheelkundige onderzoek, want mensen met een ste kende kies- of tandpijn kunnen we niet hebben. En als het ondanks het plaats gehad hebbende onderzoek toch voor komt, dan hebben wij een hele aptotheek bij ons en duizenden slaappillen." Naast de wasnummertjes, de koffer en de reistas, ontvangen de heren nog van de zaak: een kledingpakket, waaronder rokhemden en een rokvest. De dames krijgen de waarde van het pakket in geld en dienen zelf hun spulletjes aan te schaffen, daar de heer Waage - zeker voor geen kleintje vervaard - dit wel een enorm moeilijke taak vond. Hij bereidt liever reizen van tienduizenden kilometers overal ter we reld voor dan een zaak voor dameskle ding binnen te stappen Gesprek met P. Heuwekemeyer P. Heuwekemeyer als directeur van de Nederlandse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouworkest als een re presentatieve. Het is geen individueel „artikel," dat men in het buitenland ten verkoop aanbiedt, het is Nederland, dat er komt. Het lijkt alles zo eenvoudig, als men in een gemakkelijke stoel over een derge lijke tournee praat, vooral als alles zo vlot loopt als hier in het gebouw/ aan de Jacob Obrechtstraat in Amsterdam. „Twee jaar geleden waren we ervoor in Amerika en wat Japan betreft, daar was ik in april 1960 om de concerten voor het volgende jaar voor te bereiden," zegt de heer Heuwekemeyer. „In Japan," zo vertelde hij ons, „wordt culturele leven gestimuleerd door vier grote kranten. Eén heeft bijv. de controle en het bezit over de radio en televisie, een ander heeft het grote Festival van Osaka opgezet, waarvoor het Concertge bouworkest is uitgenodigd." Er zullen daar ook radio- en televisie-uit zendingen worden verzorgd en als men weet, dat in Japan de kleurentelevisie al zeer ver is gevorderd en men over een twaalf kanalen beschikt, zal dit een be langrijk gebeuren zijn voor ons nationale orkest. De heer Heuwekemeyer vertelde verder, dat men in Amerika het orkest heeft uit gekocht. „Dit is een zeer rustig idee," zei hij, „want als men deze tournee wil zien als een avontuur, dan moet men dit avontuur toch zo klein mogelijk maken. Nu is er voor ons een 95 pet zekerheid." De heer Marius Flothuis de artistiek leider zei ons nog, dat het belangrijk was, dat er drie Nederlandse werken op het re pertoire staan, die in totaal op de Ameri kaanse reis 25 uitvoeringen zullen bele ven. Er gaan geen dames mee van de or kestleden, maar de vrouw van solobas sist Bernard de Vries gaat wel, daar zij met hem na de tournee hun geëmi greerde zoon in Canada gaat bezoeken. In Amerika wordt geen „koffiepauze" gehouden. Wel 'n onderbreking, maar men houdt geen aanval op de buffetten. JJet is absurd, maar mocht er nog worden getwijfeld of 't Concertge bouworkest een goede ontvangst staat te wachten in de Ver. Staten, dan moet u weten van die ene stad, die haar poorten al wijd heeft geopend. Dat is San Diego. Charles C. Dail, Mayor of San Diego zoals wij zagen óp een brief van 12 april van 't vorige jaar, zond het Con certgebouworkest reeds de sleutel van de stad: en miniatuur sleuteltje, waarbij een hartelijk woord van wel kom was gevoegd. En de politie in de verschillende steden zal er al weer staan te trappelen van on geduld, want zij hebben van hun collega's over de vorige reis gehoord, dat het iets bijzonders is escorte te mogen geven aan dit Nederlandse orkest. En nu? De sleutel is er, maar ook de uitnodiging uit Grand Rapids (Illinois), waar de vele Hollandse namen aan de oor spronkelijke bewoners herinneren; een receptie na afloop van het concert. Men wilde er eerst niet aan, want de volgende dag moest men weer honderden kilometers per bus verder. Maar toen er uit Grand Rapids een brief kwam, waarin werd gezegd, dat alle mensen 10 dollar voor een plaats hadden betaald en daarenboven nog 15 dollar hadden „gelapt" voor de recep tie, zei men hier zeker geen „Neen" meer. Prachtig geschenk Zorgen over volle zalen behoeft men ze ker niet te hebben, ook al, omdat in iedere stad een organisatie is, die 't orkest heeft uitgekocht Meestal zijn van de organisa ties dames voorzitsters. En als verrassing voor hen neemt men een groot aantal prachtig uitgevoerde boeken mee, die in magnifieke zwart-wit, maar ook kleuren foto's het leven van alledag van Amster dam in beeld brengen met toelichtende tekst. Een juweel van een boekwerk, ver zorgd door Scheltema en Holkema, dat zeker als geschenk de harten van de Ame rikanen nog wijder voor ons zal openstel len. Zorgen voor de organisatie zijn er zeker wel geweest. Alles moet tot op de minuut kloppen, alle hotelkamers moeten verzorgd zijn, men moet als orkestlid geen enkel gepieker aan zijn hoofd hebben hoe de thuis geblevenen 't maken. Daarom is ook een sociale commissie ingesteld, die voor de achtergebleven vrouwen en kinderen klaar staat. De leden moesten worden verzekerd, de instrumenten o.a. voor vele tonnen. Laten we alleen er maar eens aan den ken, dat de lengte van het aantal sneu- ren van de strijkinstrumenten, die wor den gebruikt, driemaal de hoogte van de Amsterdamse Westertoren is, dat de orkestleden zeker 7. n natje en droogje hebben en „Tiet als thuis" waar voor zeker een 2500 liters melk nodig zijn, duizenden ponden brood en vlees, honderden ponden boter en duizenden eieren. Daar vrij nogal ,r letbekken' zijn moet men daar in Amerika wél zorgen voor een 100.000 suikerklontjes voor de koffie en de thee. Is dat er allemaal? Kan dat allemaal? Kan dat op tijd? Zorgen, die vooral ook de heer H. Waage aangingen. „O ja, we zijn er", zei deze. ,„Ik ver trek een week eerder om in Amerika het bedje te spreiden en ik geloof wel, dat het in orde is. Ik weet het eigenlijk zeker. Van onze eerste reis hebben we erg veel geleerd. Dat bedje spreiden is belangrijk. Want weet u, dat juist voor de uitvoeren den de nachtrust zo belangrijk is en dat 50.000 van die uren, die men slapende door zal brengen ook te maken hebben?" De twee dirigenten Twee dirigenten zullen het Concertge bouworkest leiden in Amerika: Bernard Haitink (31 jaar) en Eugen Jochum (58 jaar). Bernard Haitink heeft een snelle car rière gemaakt. Hij heeft zelf wel eens ge zegd met een lichte ironische glimlach om zijn mond: „Ik was niet zo'n goed violist en daarom ben ik dirigent geworden." We weten hoe we dit moeten opvatten, maar het tekent de mens Haitink, de bescheidene, niettemin de geboren leider van 'n groot orkest. Zo'n zes jaar geleden was hij ook nog een van de strijkers van het Radio Philharmonisch Orkest. Zijn eerste optreden met het Concertgebouw orkest was een verrassing en een ieder is er van overtuigd, dat de helaas te vroeg gestorven Eduard van Beinum hem ook OPENINGSCONCERT IN WASHINGTON Op het eerste concert, dat het Concertgebouworkest op maandag 10 april te Washington zal geven worden onder leiding van Bernard Haitink uitgevoerd: Mendelssohn, Hebriden; Beethoven, Achtste Symfonie; Wagner, Voor spel en slotscène Tristan. Orthel, Tweede Symfonie; Ravel, Daphnis et Chloé II. als de „coming man" had voorbestemd. Eugen Jochum behoort tot de grote diri genten van deze tijd, vooral bekend als lei der van 't Orkest van de Bayerische Rund funk. Op de internationale podia is hij be kend en geliefd om zijn sympahtieke lei derschap en zijn diepe menselijke tege moetkomendheid. Haitink heeft onlangs van Jochum dit gezegd: „Ik beschouw het als een groot voorrecht met zo'n wijs, vriendelijk en kundig man te mogen werken als Eugen Jochum." DE ROUTE IN DE V.S. Hier de route van het Concertgebouw orkest in de Ver. Staten. De cijfers corres ponderen met de cijfers op de kaart. Tussen haakjes de data van de concerten: 1 Washington (10 april); 2 Philadelphia (11): 3 Troy (12); 4 Bridgeport (13); 5 New York (15); 6 Storrs (16); 7 Providence (17); 8 New Haven (18); 9 New York (19); 10 Lewisburg (20); 11 Ann Arbor (23); 12 Toledo (24): 13 Saginaw (25); 15 East Lansing (27); 14 Grand Rapids (28); 16 Lafayette (29); 17 Chicago (30); 18 Fort Wayne (1 mei); 20 Louisville (2); 19 Lexington (4); 21 Evansvllle (5); 22 Nashville (7); 23 Little Rock (9); 24 Ruston (10); 25 Ruston (11); 26 Shreveport (12); 27 Houston (13); 28 Dallas (15); 29 El Paso (17); 30 Tucson (18); 31 Phoenix (20); 32 Claremont (22); 33 San Diego (23); 34 Los Angeles (25); 35 Pasadena (26); 36 Long Beach (27); 37 Los Angeles (28); 38 Santa Barbara (29); 39 Fresno (31); 40 Sacramento (1 Juni); 41 Berkeley (2); 42 Berkeley (3); 43 San Francisco (4).

Leidse Courant | 1961 | | pagina 15