BELGEN LIETEN ZICH OVERBLUFFEN EN WEGVAGEN DOOR ORANJE Score had nog hoger kunnen zijn: Schuurman en Muller hadden pech Treffer van Swart was de genadeslag voor technisch goede Belgen Gesprek in de Nederlandse kleedkamer DONDERDAG 23 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Een Nederlandse aanval op het Belgische doel tijdens de woensdagavond in Rotterdam gespeelde voetbalinter land, welke door onze landgenoten met 62 werd gewonnen. Het begin was overrompelend. Voordat de Belgen zich warm had den kannen lopen en voordat men eigenlijk goed en wel zat en tussen de laatkomers doorgluurde, zagen de toeschouwers het Belgische net bol len. Nadat Moulijn als een aal rechts back Heylens omspeeld had en hem op hylarische wijze had laten zien wat hem nog te wachten zou staan ln het verdere verloop van de wed strijd, ving Kruiver de terugsprin gende bal op, die door Moulijn on besuisd hard tegen doelman Delhasse was aangeschoten. Voor de Belgen zich iets realiseerden, kon de sup poost bord 1 van stal halen. Er werd op de tribune gebekvecht of het nu na vijftien seconden of na een halve minuut gebeurde. De Belgen lieten zich echter niet overdonderen. Met fraaie combina ties kwamen zij in de eerste tien minuten gevaarlijk dicht voor 't Ne derlandse doeL Kees Kuys kon bij een van die aanvallen slechts met de grootste moeite door een omhaal een oergevaarlijk schot van midvoor v. Himst uitblinker in de Belgi sche voorhoede keren. Het lichte overwicht van de Rode Duivels werd in de 17e minuut toch bekroond. Linksbuiten Paeschen kreeg 'n keu rige dieptepass opgediend en het sprintje, dat Cor v. d. Hart nog on dernam, kon de op volle snelheid liggende Paeschen niet deren. Een wanhoopssliding van Wiersma kwam te laat, want het vonnis was al ge tekend. Het Belgisch offensief bleef dreigen en helaas moest Nederland hiervoor de hand in eigen boezem steken. Het dekken van de door de Oranjehemden switchende tegenstan ders was ronduit slordig te noemen. Pieters Graafland verrichtte in deze periode zijn daad van de avond. Met verachting voor eigen veiligheid wierp hij zich op de schoen van de aanstormende Jurion, die een ver twijfeld kijkende verdediging ach ter zich had gelaten. Nederland kwam er beter in, en in de aanval len, die bijna alle over de Neder landse vleugels werden ingezet door de voortreffelijke Muller, bezorgden de Belgen de grootste benauwenis- sen. Henk Groot miste in vrije po sitie, nadat Moulijn hem de baldoel- rijp had voorgeschoteld. Van wissen had een maal bijzonder weinig ge luk toen hij zijn hard schot weer eên voorzet van Moulijn tegen de paal zag afketsen. Pech dus voor de Nederlanders. De Belgen kregen hun gelukje toen hun gevaarlijke man Van Himst eindelijk raak schoot. Driemaal moest hij schieten: eerst was het Van Wissen, daarna Van der Hart, die in de weg stond, 2-1 dus voor België. Nog geen 10 minuten later was het echter 3-2 voor Neder land. In de 40ste minuut profiteerde Kruiver van een fout van linksback Heylens, speelde zich vrij en doel man Delhasse haalde hoofdschuddend de gelijkmaker uit het doel. Henk Groot kreeg nog geen drie minuten later een goede, maar te harde voor zet van Moulijn, magnifiek onder controle en tussen een aanstormende Belgische verdediging door, vloog zijn harde schot, volkomen buiten bereik van de keeper, in het net. Moulijn en Schuurman, die een aan trekkelijke en constructieve partij speelden, bleven tot de rust paniek zaaien voor het Belgische doel. Belgische eer gered door Paeschen en Van Himst Het Nederlandse elftal, dat woensdagavond in Rotterdam het Belgische nationale team met 62 versloeg. Staande v.l.n.r.: Van Wissen, Pieters Graafland, Muller, Wiersma, Kuys, Van der Hart, Zittend: Swart, Groot, Kruiver, Schuurman en Moulijn. Hoe de Belgen gelijk hebben kunnen spelen tegen Frankrijk is na de glorieuze overwinning van het Nederlands elftal een groot raadsel. Het nuchtere voetbal van het Nederlands elftal, dat maar op, één doel gericht scheen: langs de kortste weg naar 't net, vaagde het individuele technische over wicht, dat vele Belgen aanvankelijk op hun Nederlandse collega's hadden, met drastische vegen van de kaart. We kunnen niet eens zeggen, dat Nederland zo buitengewoon knap speelde, maar tegen over de te mooie Belgische aanvallen van voor de rust stonden de linke kogels van de Nederlandse voorhoedemensen, die niet alleen letterlijk doeltreffend waren, maar ook het Belgische zelfvertrouwen na de rust zó'n vreselijke knauw gaven, dat het vertoonde spel van de Rode Duivels veel weg had van een partijtje schoolvoetbal. Het begon allemaal bar spannend. Herhaaldelijk hield men zijn hart vast bij de goede Belgische aanvallen, maar na het sublieme doelpunt van Swart ging het Belgisch elftal „tegen het canvas". De verdediging kon geen verweer meer vinden en de Belgen mogen met de einduitslag nog hun han den dichtknijpen. Keer op keer werd spil Le Jeune, die ook prima werk had laten zien, vooral bij hoge ballen, een andere kant opgestuurd of volkomen weggespeeld. Linksback Thellin was eigenlijk nog de enige, die moedig partij bleef geven. Het eindsignaal van scheidsrechter Galba maakte tenslotte een einde aan het voor de Belgen vernederende spelletje van kat en muis, dat de Nederlanders met hen gingen spelen. Wie scoorden Henk Groot en Piet Kruiver twee maal Coen Moulijn en Sjaak Swart een maal Keer op keer grepen de beide backs mis op het varietévoetbal van de Nederlanders. In het midden zwoeg de spil De Jeune als een paard om de acties van Schuurman en Groot af te breken. Alleen was 't jammer dat Van Wissen niet tot een behoor lijke partij kon komen. Hij had zijn handen vol aan Houf en Lippens. Doordat Bennie Muller het op het middenveld ook niet alleen af kon, kwam het binnentrio wel eens in de lucht te hangen. Schuurman had pech Het zat Schuurman niet mee. Op een listig hakballetje van Moulijn sloeg hij met hard hoog schot de Belgische keeper. Groot liep juichend terug en verspeelde zodoende de kans om de van de onderkant van de lat terugspringende bal van Sohuurman toch in een doelpunt om te zetten. Het was nu alles Neder land wat de klok sloeg. Moulijn flit ste onder gejuich van zijn duizenden supporters ene aanval na de an dere in elkaar. Swart deed het aan de andere kant, maar treuzelen van Kruiver en Groot hielp menige prachtkans om zeep. Magistraal doelpunt van Sjaakie Swart In de 39ste minuut maakte Swart geschiedenis. Een hoge voorzet van Moulijn kreeg een extra feet je door de kruin van Groot en in een mach tige zweefsprong raakte hij met de buitenkant van zijn schoen de bal zo effectvol, dat het leer met een rare draai het doel in zwiepte. De laatkomers misten het eerste doel punt. De hardlopers naar de treinen en trams zagen niet hoe Moulijn uit gemeten door Carel Schuurman ge lanceerd werd en het vijfde doelpunt scoorde in rush langs back en kee per. Het zesde doelpunt was een Ajax-aangelegenheid. Muller be diende Swart. Henk Groot speelde zich van Le Jeune vrij en strak vloog zijn schot buiten bereik van Delhasse in het doel. Moulijn had bijna voor een zevende doelpunt ge zorgd. In moeilijke positie schoot hij tot grote teleurstelling van een reeds juichend publiek in de handen van de Belgische keeper. De wedren om de bal, na 't eind signaal van de rustig leidende en kundige Tsjechische arbiter werd ge wonnen door Kruiver. Fons van Wissen „lanceert" een kogelMoment uit de woensdagavond in Rotterdam gespeelde voetbal-interland NederlandBelgië. Wat gaat Schwartz doen? Elek Schwartz kan tevreden zijn over zijn pupillen. Zij hebben zijn optimistische verwachtingen niet be schaamd. Of zij hem van zorgen om het wereldkampioenschap bevrijd zullen hebben is een vraag, die wel haast zeker met nee te beantwoor den is. Schuurman heeft een goede partij gespeeld. Hij heeft laten zien, dat hij strategisch wat in zijn mars heeft, maar of hij een vaste candi- daat moet worden, vooral nu Wilkes zijn blakende vorm demonstreerde op de Nederlandse velden, moet be twijfeld worden. Sjaakie Swart was heel goed. Althans na de rust Maar wat zal Van der Kuil hopelijk binnenkort weer laten zien? Van Wissen speelde duidelijk de rol van invaller. Bij gebrek aan de grote Klaassen was hij opgesteld. Het zal volgende keer, als Jan Klaassen weer beschikbaar is, wel weer de reservebank moeten worden. Bennie Muller heeft zijn vaste plaats ver diend. Een andere spil hoeft ook niet gezocht te worden. Op Van der Hart is natuurlijk wel het een en ander aan te merken (slordig terugspelen bijvoorbeeld, waardoor de grootste moeilijkheden kunnen ontstaan) maar we geloven niet, dat er een waardige vervanger rondloopt op 'n Nederlands voetbalveld. Zijn positie spel blijft grandioos en ook als*diri- gent van het elftal is hij door zijn rijke internationale ervaring zeer moeilijk te vervangen. Wiersma speelde ook een solide partij. Kees Kuys verkeek zich echter enkele ke ren volkomen op Jurion of Goye- vaerts. Het heeft niet direct 'n doel punt gekost, maar hadden de Belgen de gevallen steekjes van Kuys uit gebuit, dan had de stand anders kun nen zijn. Door het pietepeuterige en korte spel dikwijls heel aardig om te zien kreeg Kuys echter vol doende gelegenheid om zich te her stellen. Elek Schwartz glunderde. Niet zo maar even, maar wel een uur lang. Nauwelijks had hij aan de Nederlandse jour nalisten in de kleedkamer van de Oranjeploeg zijn vi sie op de strijd en het elftal gegeven, of een Belg tekende al met angstwekkende nauw keurigheid de biografische gegevens over de Nederland se bondscoach op. Elek Schwartz was meer dan te vreden. „Gefeliciteerd", was het commentaar van Lo Brunt, de secretaris-penning- meester van de KNVB.. „Be dankt", antwoordde Schwartz die er onmiddellijk - op nieuw lachend - op liet vol gen: Dat had ik trouwens wel nodig ookdaarmee doelend op de vele kritiek die geleverd was toen hij zijn Nederlandse elftal voor deze 92e wedstrijd tegen de Bel gen bekendmaakte. „En Schuurman" werd er gevraagd, ..Wist u dat Schwartz heel tevreden over Schuurman Schuurman als linksbinnen tot deze prestatie zou kunnen komen?" Afwisselend in rap Frans en wat rustiger Neder lands gaf Schwartz zijn ant woord. „Natuurlijk wist ik dat. Ik weet toch wat 'n spe ler in zich heeft. Wat hij kan, dat is toch mijn werk? U hebt het gezien, Schuurman kon het, dat heeft hij die 2e helft wel bewezen". Overigens was men het er in de Nederlandse kleedka mer over eens: de vierde Ne derlandse treffer is er de oorzaak van geworden dat het opnieuw een nederlaag voor de Belgen werd. „Het was onbegrijpelijk", zei Piet Kruiver, de wedstrijdbal - de derde van zijn collectie - nog eens goed bekijkend, „ze zakten in elkaar, de Belgen, in dat laatste kwartier. Con ditie? Ik weet het niet. Het ging lekker, dat gaat bij mij altijd zo als er tevoren zoveel' kritiek is". Coen Moulijn was enthou siast over het Belgische spel. „Natuurlijk na de rust ging 't niet best meer. Maar in die eerste helft vond ik van Himst en Paeschen toch maar knap gevaarlijk". „De nederlaag van de Bel gen is vooral te wijten aan hun korte spel", zei reserve Jan Notermans. „Kijk, voor de rust wisselden zij kort spel af met levensgevaarlijke lange passes, maar in die tweede helft zagen ze daar kennelijk geen kans meer toe. Ze hielden toen het spel veel te kort, zodat onze ver dediging steeds opnieuw kon ingrijpen. Wat de oorzaak zal zijn weet ik niet, maar het moet wel haast een ge brek aan conditie zijn". „Angstig gewoon", vond doelman Eddy Pieters Graaf land „die gaten in onze ver dediging voor de rust. Maar ja, toen de Belgen het spel later zo heel kort gingen houden, kon er nauwelijks gevaar meer komen. Als we zo nu eens een paar wedstrij den konden doorgaan", filo sofeerde de Rotterdammer. TWEEDE HELFT De tweede helft mogen we gerust de helft van Swart noemen. Voor de rust was hij er maar weinig aan te pas gekomen om de doodeenvoudige reden, dat hij te weinig ballen kreeg. Na de rust haalde hij op de rechter vleugel met zijn bewaker; linksback Thellin, hetzelfde uit, als Moulijn de gehele wedstrijd deed met Heylens. Een Belgische aanval op het Nederlandse doel: Roel Wiersma tijdens een sliding gedurende een duel met een Belgische aanvaller.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11