Klokkenwijding in de Leidse St. Lodewijk Kleuters legden eerste steen voor kleuter school te Hazerswoude-Groenendijk Telefoontarieven kunnen misschien verder worden verlaagd noodlottig Indiërs in Z. Afrika WOENSDAG 22 MAART 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 De jeugd zorgt voor Koudekerks bomen Een ding slechts is noodzakelijk Als in vroegere tijd de klok voor 'n kerk gegoten werd, trok dit gebeu ren wijde belangstelling onder de parochianen. De klok werd na het gieten uit de grond opgegraven en gewassen. Dit wassen is een belang rijk onderdeel gebleven van de klok kendoop. Ook gisteravond werd in de „St. Lodewijkskerk te Leiden bij de wijding van de nieuwe carillon-klok ken, de grote luidklok, Jacob ge naamd, door de parochiepastoor, de ken W. P. M. Haring, die geassisteerd werd door de kapelaans J. van der Stap en C. A. J. Netten ceremonieel gewassen, zoals er ook een zalving en een bewieroking plaats vond. Naar de deken in een toelichting aan het begin van deze plechtigheid meedeelde, duidt de zalving op de,- naar men zou kunnen noemen: priesterlijke taak, die aan de -klok, als stem van God, wordt toegedacht. De deken gaf deze toelichting gis teravond in de St. Lodewijkskerk on der de tekst: „Eèn ding slechts is noodzakelijk", uit het evangelie, dat aan het slot van de klokkenwijding wordt voorgelezen. Dit is het evangelieverhaal van Martha en Maria, van wie Maria „het beste deel" heeft gekozen. Christus zegt tot de bèdrijvige Martha „slechts een ding is noodzakelijk". Zo zullen ook de klokken eraan herinneren, dat slechts een ding nood zakelijk is n.l. de geest richten op God. De deken gaf ook een stukje his torie over de klokken van de Jacobs- toren, die, zoals men zich uit publi caties zult herinneren al in de ze ventiend 2 eeuw in de Jacobstoren als klokkenspel waren aangebracht. Taak van de klok. De klok heeft altijd een bijzondere taak in de eredienst gehad. De pries ters van de Tempel der Joden rie pen het volk op tot gebed door ba zuingeschal of door middel van de grote met olifantshuid bespannen trommels, waarvan gezegd werd, dat zij tot in Jericho (van Jeruza lem uit) te horen waren. Later was het de klok, die de ge lovigen. opriep. Ook in onze streken werden klokkentorens gebouwd en de klokkengieter trok van dorp tot dorp. De klokkendoop dateert als plech tigheid uit de 7e en 8e eeuw. De deken van Leiden, kan. W. P. M. Haring, ziet belangstellend toe bij het naar boven hijsen van de klokken voor het carillon in de Lo dewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden. De deken en zijn assistenten gin- Gisteren zijn de klokken van het ca- gen vervolgens over tot de ceremo- rillon voor de Lodewijkkerk aan de niële wijding, die onder meer gedra- steenschuur te Leiden door deken gen wordt door een indrukwekkende reeks psalmen, welke de betekenis P* M. Haring gewijd, hebben van het breken van de macht van de duivel door de klank der klokken, de verkondiging van Gods lof en de oproep tot gebed. Daarna werd het water gewijd, het water met zout vermengd, de klok gewassen, gezalfd met olie en chrisma en tenslotte bewierookt; met wierook, thijm en myrrhe. Het Te Deum besloot de plechtigheid. Bij een doop behoren een peter en meter. Dit waren de heer S. Men ken, die tevens het gemeentebestuur vertegenwoordigde, en zijn echtge note. In samenwerking tussen de gemeentelijke plantsoenen dienst te Koudekerk a. d. Rijn en het comité Floralia is vandaag te Koudekerk een boomplantdag gehouden. Hierbij waren ingeschakeld de leerlingen van de hoog ste klassen van de lagere scholen te Koudekerk, van de Banneuxschool ('t Zwaantje) en van de chr. nat. school aan de Rijndijk. Bij het planten van de bomen waren o.m. tegenwoordig burgemeester Q. Waverijn, wethouder Smit, de heer Deelder van het Staatsbosbe heer te Noordwijk, en het comité Floralia. Nadat allen in het verenigingsgebouw waren bijeen gekomen sprak burgemeester Waverijn een kort woord, waarbij hij de jeugd erop wees, dat zij thans zelf de bomen plant, welke bomen hij in de zorg van de jeugd aanbeval. Hierna sprak de heer Deelder, die de door de burgemeester gesproken woorden onderstreepte. De eerste boom werd geplant door burgemeester Wave rijn en de 11-jarige Ineke van der Kraan, wonende Lagewaard, leerlinge van de Banneuxschool, die men op de foto beiden aan de arbeid ziet. (Advertentie) Minister Korthals in Tweede Kamer: Hoge PTT-winst best te gebruiken In de Tweede Kamer, waar gis teren de begroting van de PTT werd behandeld, heeft minister Korthals gezegd, dat het tarievenvraagstuk zijn voortdurende aandacht heeft. Hij hoopt, dat de telefoontarieven verder verlaagd kunnen worden dan tot nu toe is aangekondigd. De hoge winst bij de PTT zou best verlaging van de posttarieven ten gevolge kunnen hebben, zo werd van verscheidene kanten naar voren ge bracht. Minister Korthals bestreed echter deze zienswijze met erop te wijzen, dat de PTT deze winst heel goed kan gebruiken bij de enorme investeringen voor de omvangrijke bouwplannen, bij de komende werk tijdverkorting, de mechanisatie en bij andere sociale maatregelen, die alle veel geld kosten. Proeven met draad-televisie. Nog dit jaar zijn enkele praktijk proeven* te verwachten met centrale antennesystemen voor televisie, of wel draad-televisie. De noodlijdende draadomroep, die haar bestaan steeds verder bedreigd ziet, zou bij succes van de draad-televisie wèl knnnen varen. De PTT zal overigens geen t.v.-toestellen verschaffen; zij zorgt alleen voor de aansluitingen. De minister gaf vervolgens te ken nen, dat het aantal abonnees op de draadomroep de laatste tijd statio nair blijft, er is geen teruggang meer. In verband met de werktijdver korting wil de minister de opheffing van de tweedè bestelling op zater dag „in gunstige overweging ne men"; de voordelen van deze bestel ling wegen niet op tegen de kosten. Het automatisch' telefoonverkeer met Duitsland kan over twee jaar ver der worden doorgevoerd, wanneer de tariefapparatuur verder is afge bouwd. Gemeenten krijgen iets meer. Gisteravond hebben de ministers Zijlstra van financiën en Toxopeus van binnenlandse zaken enkele wij zigingen aangebracht in hun wets ontwerp, aangaande de vernieuwing van de financiële positie van de ge meenten, Het deel van de rijksbelas ting dat de gemeenten samer krij gen wordt vergroot van 12,53 pet. tot 12,70 pet. Dit betekent voor 1961 een verbetering van 10 tot 15 miljoen gulden. Het geld is bestemd voor de sanering van de positie van de ge meenten met schulden. Een verdere tegemoetkoming aan de gemeenten kan de regering, ondanks dat de Ka mer dit betreurt, niet maken. Gemeenten met minder dan 20.000 inwoners zullen per inwoner nu 35 gulden gaan krijgen. Naarmate de gemeente groter is, worden de uit keringen per inwoner ook groter. De regering verhoogde alle bedragen in deze schaal met 5 gulden; er is een nieuwe klasse gemaakt voor de gemeenten met meer dan 500.000 inwoners, die nu 60 gulden per in woner krijgen. Ronnie de Groot en Bernhard de Boer, leerlingen van' de R.K. kleu terschool in de Groenendijk, hebben gistermiddag de eerste steen gelegd voor de door aannemersbedrijf J. Boers reeds in aanbouw zijnde kleu terschool „St. Theresia". „Eindelijk", aldus burgemeester A. Smit, „is het dan zover, dat spoe dig de wensdroom van schoolbestuur kleuterleidsters en kleuters in het verschiet ligt. Na een periode van vijf en een half jaar wachten kan spoedig een gebouw in gebruik wor den genomen, waar dan nog beter gewerkt kan worden aan de vorming van onze jeugdige Hazerswouders". Pastoor Oudijk sprak zijn vreugde uit over het reeds gereikte en maak te tevens van de gelegenheid gebruik om namens het schoolbestuur de dank over te brengen aan het ge meentebestuur voor de ondervonden medewerking in de totstandkoming van de thans bereikte mijlpaal en bij overige onder wijsaangelegenhe den. Met de wens, dat de kleuters die in de in september gereed ko mende school hun verblijf zullen vinden, »een goede steun zouden wor den voor de Groenendijkse gemeen schap, besloot hij zijn toespraak. De kleuters, voor wie deze steen legging door hun twee medeleerlin gen een grote gebeurtenis vormde, stonden onder leiding van zuster Beatrice en kleuterleidster mej. De Haas zwaaiend met vlaggetjes opge steld. Gekleed in wollen sjaals en laarsjes kon de koude wind ook hen niet beletten om bij dit feest aan wezig te zijn. Naast burgemeester A. Smit gaven gemeentesecretaris J. Verlare en gemeenteopzichter Redel namens de gemeente blijk van him belangstel ling. Architect J. Dekker en de heer J. Boers, aannemer, vertegenwoor digden de uitvoerders, terwijl de heer L. M. de Boer namens het schoolbestuur aanwezig was. Daar naast toonden enkele zusters van het Ursulinnenklooster, onder wie de eerwaarde moeder, zuster Inviolata, en vele ouders hun belangstelling. In april hoopt men het gebouw onder dak te hebben, terwijl in sep tember de ingebruikneming tegemoet wordt gezien. De situatie is thans zo, dat de fundamenten reeds gelegd zijn, terwijl ook aan de bouw van de muren is begonnen. De school, achter de Pius X-school gelegen, zal evenwel op een open vlakte komen te liggen. Pastoor J. Oudijk pleitte er tijdens zijn toespraak dan ook voor, dat wanneer de gemeente weer huizen mocht gaan bouwen in Groe- nestein, dit zo zijn beslag zal vinden, dat de open ruimte rond de Theresia- school zal volgebouwd worden. De kleuters Ronnie de Groot en Bernhard de Boer kregen de eer van het leggen van de eerste steen na lo ting in hun schoollokaal in de R.K. pastorie. Amsterdams Gerechtshof 151 Losse centen waren voor kerkdief Leven intussen gebeterd Bevestiging van het rechtbankvon- nis - zes maanden gevangenisstraf met aftrek plus voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering - heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam geëist te gen de 44-jarige postzegelhandelaar A. W., die zich in hoger beroep moest verantwoorden wegens diefstal van een kleine hoeveelheid geld uit de kluis van de kerk „Christus Koning" te Amsterdam. Evenals voor de rechtbank bleef de verdachte iedere schuld hardnekkig ontkennen. Hij gaf slechts toe inder daad op de bewuste zondagochtend in de sacristie te zijn geweest „om te vragen naar het aanvangsuur van de hoogmis". De president vond dat er wel veel omstandigheden waren die in een an dere richting duiden. Bij het fouille ren door de politie, die door de kos ter was gewaarschuwd, bleek W. een briefje van 10 in zijn hand te heb ben, net op het moment dat de kos ter bemerkte dat uit een van de bus jes in de kluis tien gulden verdwe nen was. Ook bleek de man 151 losse centen in zijn zak te hebben. „Dat bewijst nog niets," zo merkte de ver dediger, mr J. Engelsman, op. „Ieder een heeft wel een briefje van 10 bij zich en die losse centen had mijn cliënt gekregen in de uitoefening van zijn beroep als postzegelhandelaar." „Blijft het feit, dat u al vele malen In de speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft de af gevaardigde van In-.lia, Jha, aandacht gevraagd voor de omstandigheden waaronder 450.000 personen van In dische afkomst in Zuid-Afrika leven. Evenals de Afrikanen verkeren zij in een toestand van halve slavernij. Zuid-Afrika is een gevangenis voor het grootste deel van de bevolking en India zal niet rusten voor de ras sendiscriminatie is verdwenen, aldus Jha. In Pietersburg, Transvaal, heeft de gehele Indiase gemeenschap haar woningen en winkels moeten verlaten voor een open .stuk terrein op ruim drie kilometer van de stad. De scha de voor de zakenlieden bedraagt meer dan 2 miljoen pond. Alle ca. duizend Indische inwoners van Rustenberg hebben opdracht ge kregen de stad, waar zij sinds 1887 hebben gewoond, te verlaten. Dit be tekent hun economische ondergang, aldus Jha. veroordeeld bent wegens kerkdief stallen," zo zei de president „Inder daad," repliceerde verdachte, „maar dat is verleden tijd. Ik ben nu lid geworden van de r.k. Kerk en heb mijn leven verbeterd." Het hof zal op 4 april uitspraak doen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7