„70 KM TOEGESTAAN" EEN WONDERLIJK BORD Spant doorboorde cabine Weerbericht Ouders en familieleden van geëmigreerden verenigden zich te Leiden Noordwester storm nam stuk duin bij Cadzand mee Prijs voor Bert Haanstra Eerste Kamer grotendeels wel te spreken over herwaardering gulden Officier na eis tot vrijspraak: Inbraak in kerk en school Het weer in Europa WOENSDAG 22 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT Voorlichting, steun en opluchting „Het is vaak niet gemakkelijk te berusten in het feit, dat uw kinde ren in een ander werelddeel een toe komst willen opbouwen. U kunt er mee accoord gaan of niet, maar al tijd blijft voor u dat grote offer van het gemis". Aldus rector L. M. P. Vester, die te Leiden gisteravond in „Het Gulden Vlies" sprak voor een groot aantal ouders en familieleden van katholieke emigranten. Sinds deze bijeenkomst bestaat in Leiden een afdeling van de Kath. Vereni ging van ouders en familieleden van geëmigreerden en de belangstelling voor deze nieuwe „band" was met een als we de doelstellingen van de vereniging beschouwen, durven we zeggen: vanzelfsprekend zeer groot. Met een uitvoerige inleiding heeft rector Vester uit de doeken gedaan welke vitale belangen gediend zijn met het zich aaneensluiten van vooral ouders, die hun kinderen naar verre landen hebben zien ver trekken. „Uit vrije keus zijn zij ge gaan, maar op het moeilijke moment van het afscheid hoor je steeds weer: maar kom terug als je niet gelukkig wordt, of als het niet lukt", zo zei spr., die er verder op wees, dat het „gelukkig" is als de ouders het vertrek van hun kinderen voe len als een offer, „want dit bete kent, dat de verhouding ouders- kinderen goed is". Niemand anders kan dit offer aanvoelen. De ouders kunnen feitelijk geen compensatie vinden voor het gemis, dat ze on dervinden en daarom is het zoo be langrijk, dat deze ouders met elkaar in contact kunnen komen: zij zijn in deze omstandigheden een grote steun voor elkaar. „Uw kinderen schrijven u", zo ging de rector verder, „u leest en herleest de brieven en u zoekt on willekeurig of er niet iets is, dat niet goed met hen is. De meeste ouders leven altijd in ongerustheid met in hun „achterhoofd" een wan trouwen. Maar als u van andere ouders hoort, dat hun kinderen het goed maken, zult u uw gerustheid weer terug kunnen krijgen". Snel groeiend Enkele jaren geleden is men met deze vereniging begonnen in het Westland en in Delft. Thans is zij snel groeiend, met vele afdelingen in het land. Op de gehouden avon den ontstaat een echte gezinssfeer, waarin men elkaar vindt. Er worden films vertoond of dia's, er komen sprekers uit emigratielanden, pries ters, die met de geestelijke zorg voor de Nederlanders daar zijn be last, maar vooral is er de grote pauze, waarin onderling gesprekken worden aangeknoopt en waarin men van gedachten Kan wisselen. Sterke stimulans voor emigrant „Een dergelijke band in het moe derland betekent ook voor de emi grant een sterke stimulans, als hij •bemerkt, dat hier met hem wordt meegeleefd. Want ook de emigrant bracht een offer ,al was dit met een doel voor ogen. Tegenwoordig gaat men niet meer naar den vreemde op grond van avontuur. Dikwijls blijkt het, dat zij, die binnen enkele jaren terugkeren in wezen nooit ware emigranten zijn geweest; er man keert steeds iets aan henzelf", aldus rector Vester. De rector verzekerde de ouders, dat de katholieke emigranten ook in hun nieuwe vaderland een steun voor de Kerk zijn. De Hollandse „family life" imponeert, hun mentaliteit wekt bewondering. Uw kinderen hebben daarginds niet alleen te ontvangen, maar ook ontzettend veel te geven". De Kath. Vereniging van ouders en familieleden van geëmigreerden is geworden een centrum, waar men kan aankloppen, waar men voorlich ting ontvangt welke bevrijdend werkt en de ouders opluchting ver schaft. Ook voor de ouders van kin deren, die alsnog willen gaan emi greren, heeft de vereniging een groot nut. Zonder de behoefte te willen kweken van het in-de-wilde-weg te gaan reizen rector Vester noemde dit „een ziekelijk verschijnsel van de laatste tijd" verleent de ver eniging alle service en bemiddeling aan ouders, die hun kinderen willen gaan opzoeken. De laatste vier jaar zijn al verscheidene chartervluchten gemaakt en ook nu staan er weer enkele op stapel die overigens hele maal volgeboekt zijn. Men kan zich te Leiden opgeven bij mevr. G. H. de MirandaVan der Boom, Boshuizerkade 33. Het lidmaatschap kost 3.50 per jaar per paar, de minderjarige kinderen in begrepen; meerderjarige kinderen betalen ƒ2,50. De noordwesterstorm van gis ternacht heeft weer een stukje meegenomen van de duinen aan de Zeeuwsvlaamse kust bij Cadzand. Over een lengte van vier tot vijf honderd meter is ten westen van de duinvoet ongeveer zes meter van de duinvoet afgeslagen en ongeveer 2 meter van de top van de duinen, die daardoor steil naar het strand afda len. Voorts is dertig tot veertig me ter weggeslagen van een zandrichel voor de monding van het Zwin. De voorzieningen, die daar waren ge troffen om zand te winnen, werden vernield. Van de zijde van het waterschap „Het Vrije van Sluis" vernamen wij, dat de vloed van gisternacht, met een verhoging van 1,70 meter, nagenoeg zo hoog is geweest als die tijdens de februari-dagen van 1953. De nu aangebrachte schade de duinafslag is hier omstreeks 1890 be gonnen wordt niet op natuurlijke wijze door aanwaaiing of aanzanding hersteld. Het waterschap beschouwt de toestand van nu echter geenszins als verontrustend. Mogelijk zullen in dit gebied tezijnertijd voorzienin gen kunnen worden getroffen als onderdeel van het Deltaplan. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr, Y. Schoten heeft besloten om dè drie jaarlijkse prijs ter grootte van f 5000 van de stichting „Het Johan J. Smit Fonds" voor het eerst toe te kennen aan de filmkunstenaar Bert Haan stra. De staatssecretaris heeft dit be sluit genomen na advies te hebben ingewonnen bij de raad voor de kunst en met instemming van het „Johan J. Smit Fonds". De driejaarlijkse prijs is door ge noemd fonds, dat zetelt in Amster dam, ter beschikking gesteld van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen ter uitreiking aan een Nederlander die zich bij uitstek verdienstelijk heeft gemaakt voor de bevordering 1 van de internatio nale verstandhouding. De prijs is aan Haanstra toegekend' speciaal voor zijn over de gehele wereld be kend geworden films als „Strijd zonder einde", „Rembrandt, sèhilder van de mens" en „Glas", waarmee hij „zoveel heeft bijgedragen tot de bevordering van internationale, culturele waarden". Bij Heidelberg is de versteende schedel van een trematosaurus ge vonden, een reuzen-salamander, die ca 180 miljoen jaren geleden moet hebben geleefd. Het fossiel wordt door geleerden van het geologisch instituut van de universiteit van Heidelberg onderzocht. Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - wttter Kan niet de bonte was - helder en fris de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart Inwekenezonder lang koken zonder warm spoelen. EN NU BOVENDIEN NOG: ter kennismaking 1 pak gratis bl| a Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel rood Pak sprekers hadden tegen deze wette lijke maatregel weinig in te bren gen. Vandaag zullen minister De Pous en staatssecretaris Veldkamp van Economische Zaken de Kamer antwoorden. „Percentage zelfs wat aan lage kant" Tijdens het bespreken van de be groting van Economische Zaken is gisteren in de Eerste Kamer zowel in prijzende als in minder waarde rende zin gereageerd op de opwaar dering van de Nederlandse gulden. De tegenstand bleef over het alge meen beperkt tot de verklaring van ir. Vos (PvdA), die zei, dat Neder land een eventuele verdere revalu atie van de Duitse Mark niet per se opnieuw zal moeten volgen. Prof. Witteveen (WD) uitter zich in te genovergestelde bewoordingen: had de maatregel al niet eerder genomen moeten worden? Prof. Thurlings (KVP) kon wel begrijpen, dat de Nederlandse rege ring de maatregelen genomen had, mede gezien het grote aandeel, dat de export naar Duitsland in het to taal van de Nederlandse uitvoer heeft. Volgens hem heeft de rege ring beslist goed gedaan met deze maatregel. Prof. Witteveen kon zich met deze zienswijze geheel vereni gen; hij vond het percentage van de herwaardering zelfs wat aan de be scheiden kant, hoewel een effect niet ongemerkt zal blijven. Met de reva luatie kon ook prof. De Gaay Fort man (AR) in grote lijnen wel mee gaan. Belastingverlaging niet meer verantwoord. Daarentegen vond mr. Lichtenau- er (CHU), dat er niet te veel van deze maatregelen moeten komen. Ir. Vos achtte het noodzakelijk, dat bij een mogelijke devaluatie van de dol lar of het Engelse pond de gulden weer naar haar oude waarde zal te rug moeten. Ir. Vos vond voorts, na deze revaluatie, een belastingverla ging niet meer verantwoord. Hij kon niet begrijpen, dat prof. Zijlstra en de heer De Pous als mannen van de wetenschap nog achter dit idee kon den staan. We moeten de revaluatie en de be lastingverlaging niet als twee tegen strijdige grootheden beschouwen, vond prof. Witteveen: „Als over eni ge tijd de herwaardering haar werk heeft gedaan", zo zei hij, „kan er zonder enig bezwaar belastingverla ging volgen." Kritiek op prijzenwet Prof. Witteveen was zeer kritisch gestemd ten aanzien van de prijzen wet, welke de regering bevoegdhe den geeft om bij prijsverhogingen, die door haar niet verantwoord ge acht worden, in te grijpen. Een der gelijke wet grijpt zeer diep in het beleid van de ondernemer; het par lement zal nooit een wezenlijke con trole hierop kunnen uitoefenen, zei hij. Spr. vroeg minister De Pous toe te zeggen, dat wanneer de regering over zou gaan tot het toelaten van een grotere vrijheid in het loonbe- leid, er zal kunnen worden nagegaan of er aan de prijzenwet wat gedaan zou kunnen worden zodat de bezwa ren tegen te grote overheidsbevoegd- heden komen te vervallen. De CHU- afgevaardigde Lichtenauer had ook z\jn bezwaren tegen de sterke mate van overheidsingrijpen. De andere Vanmorgen om half tien is een vrachtauto met melkbussen van de Bergse linker Rottekade in de Rotte geraakt. De wagen kwam met de wielen in de berm en sloeg om. Om standers konden de chauffeur uit de cabine halen, doch de 52-jarige bijrijder C. van Vliet uit Zevenhui zen, die achterop tussen de bussen stond, verdronk. VIJFDAAGSE WERKWEEK METAALWINKELS De werkgevers- en werknemers organisaties in de handel van tech nische produkten en metalen hebben aan het college van rijksbemiddelaars toestemming gevraagd de vrije zater dag te mogen invoeren. De eerste vrije zaterdag zou 15 april moeten zjjn. Tegelijk 2rtijd zou de arbeidsduur per week verkort moeten worden tot ten hoogste 45 uur. Deze verkorting zou moeten ingaan in de loonweek van 10 april. (Tel.) Gisteren vond bij Houten, op de rijksweg Arnhem-Utrecht een ernstig verkeersongeluk plaats, waarbij een per soon ernstig werd gewond. De chauffeur van een grote vrachtauto, de heer J. v.d. Grift uit Koudekerk a.d. Rijn van v.d. Meyden's expeditiebedrijf, wiens wagen was geladen met-spanten, remde bij een viaduct plotseling sterk af, omdat hij vreesde, dat zijn lading te hoog was. Een achteropkomende vrachtwagen kon echter niet snel genoeg tot stilstand komen en ramde de vrachtauto aan de achterzijde waarbij een van de spanten naar voren geslingerd werd en dwars door de cabine ramde. De chauffeur moet tengevolge hiervan waarschijnlijk een hand missen. In de zaak tegen de Amsterdamse verkoopleider R. H. A. E. H., waarbij o.m. de rechtsgeldigheid van het bord „70 km toegestaan" in het geding is gekomen, heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gis teren vrijspraak geëist. Hij was het echter niet eens met de verdediger van verdachte, mr. E. C. Goudsmit, dat het bord in kwestie niet rechts geldig is, aldus het Alg. Dagblad. De verkoopleider was op 3 februari 1958 bekeurd omdat hij in de be bouwde kom van Naarden harder dan de toegestane 70 km had gere den. Toen de zaak in december van het vorig jaar voor de derde maal werd behandeld, nadat de Hoge Raad een vonnis van de rechtbank had vernietigd omdat daarin het verweer van mr. Goudsmit niet voldoende was weerlegd, verwierp de procureur generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer het verweer van de verkoopleider, die zei het bord niet gezien te heb ben. De eis was toen een tientje boe te. Geen verbod Het hof deed indertijd nog geen uitspraak, maar ging op 10 februari eerst naar de situatie op de rijksweg bij Naarden kijken. Gisteren kwam mr. De Muinck Keizer van zijn oorspronkelijke eis terug. Hij veranderde die in vrij spraak, omdat het bord „70 km toe gestaan" indertijd niet bij elke ver harde zijweg was herhaald. Hij was het niet eens met de raads man, die had verklaard dat het bord „70 km toegestaan" niet vc'doet aan de bij het Verdrag van Genève vast gestelde modellen. „Het bord moet worden gezien als een voorwaarde lijke ontheffing van een gebod, als een aanwijzing dus. Daarvoor zijn geen symbolen of modellen vastge steld bij internationaal verdrag," al dus mr. De Muinck Keizer. Hij was het wel met mr. Goudsmit eens dat in het 70 km-bord „iets wonderlijks" zit. Wel verbod Mr. Goudsmit bleef van mening dat het bord in kwestie een verbodsbord is en dus wit met een rode rand moet zijn. „In het belang van de verkeers veiligheid is unificatie van de ver keersborden noodzakelijk," zo meen de hij, „want als een buitenlandse automobilist onze verkeersborden niet snapt ontstaan de grootste ongeluk ken." De advocaat bepleitte ontslag van rechtsvervolging. In dè nacht van maandag op dins dag is er ingebroken in de St. Jo zefkerk aan de Herenweg te Noord wij kerhout en in de vlakbij die kerk staande r.k. meisjesschool. De dader (of daders) heeft zich toegang tot de kerk weten te verschaffen door het inslaan van een glas-in-loodraam van één der biechtstoelen. Het zal de dief wel tegen zijn gevallen, dat er slechts één houten offerblok was en dat dit offerblok maar weinig geld bevatte, daar het kort tevoren geleegd was. Verder wordt er niets in de kerk vermist. Ook de buit in de meisjesschool was gering, daar de spaardoosje: van de kinderen, welke zij in enke le lokalen geleegd hebben, ook geen belangrijke bedragen bevatten. Door het opendrukken van een tuimel raam wist de dief mogelijk waren er hier ook meerdere de school binnen te komen. Inbrekerswerktui gen waren kennelijk niet ter be schikking, want een afgesloten scheidingsdeur in de gang werd opengetrapt, zodat er nog behoorlij ke schade werd aangericht. De rijkspolitie, die een onderzoek instelde, legt natuurlijk wel verband tussen deze 2 inbraken, maar er geen enkele zekerheid, dat in beide gevallen dezelfde mensen bezig zijn geweest. Van de dader of daders ont breekt tot nu toe elk spoor. (Medegedeeld door het K.N.M.l. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER KOUD Bewolkt, maar geen regen van betekenis. Matige tot vrij krach tige wind tussen west en noord west. Minder koud vooral in de nacht. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI onbew. —1 —13 STOCKHOLM 1. bew. 2 —10 OSLO 1. bew. 3 —3 KOPENHAGEN 1. bew. 4 —3 ABERDEEN zw. bew. 8 6 LONDEN onbew. 9 1 AMSTERDAM regenbui 8 1 BRUSSEL L bew. 8 —1 LUXEMBURG onbew. 6 —5 PARIJS 1. oew. 9 —6 BORDEAUX onbew. 13 0 GRENOBLE 1. bew. 10 3 NICE h. bew. 13 6 BERLIJN onbew. 5 2 FRANKFURT onbew. 9 —2 MüNCHEN sneeuw 4 2 ZüRICH sneeuwbui 5 1 GENèVE 1. bew. 8 —1 LOCARNO onbew. 13 2 WENEN zw- bew. 8 1 TNNSBRUCK sneeuwbui 9 —1 BELGRADO regen 15 5 ATHENE zw. bew. 12 16 ROME 1. bew. 16 5 AJACCIO h. bew. 16 3 MADRID zw. bew. 15 7 MALLORCA zw. bew. 19 7 LI33ABON regen 19 10 PAUZE VERLOVINGSLIEFDE. „Slechts zuivere verlovingsliefde waarborgt toekomstig huwelijksge luk. De verloofde die van de hartstocht van haar aanstaande niet zeker is, kan niet verwachten dat haar man later die tedere omzich tigheid en zelfbeheersing zal blijken te bezitten welke voor het huwelijks geluk onontbeerlijk zijn. Voor een groot deel is het meisje zelf verantwoordelijk voor de hou ding van haar aanstaande. Zij heeft vaak een fijnere zin voor het gepaste. Haar is een grote macht over de ziel van de man gegeven". (Uit: HornsteinFaller „Gaaf geslachtsleven") PUZZEL No. 539. - Horizontaal: 1 vlug, 3 af val van vlas, 5 onderricht, 7 hoge priester te Silo, 9 stad in Engeland, 11 in het jaar onzes Heren (afk. Lat.) 12 maanstand, 13 stad in Z.-Holland, 16 meisjesnaam, 17 boom, 19 kever, 20 schraal. Vertikaal: 1 cilindervormig voor werp, 2 vreemde munt, 3 verdriet, 4 driehoekig stukje in breiwerk, 6 dorp in Gelderland; 8 gem. in Gro ningen, 10 land in Europa (afk.), 11 plant, wordt tegen maagkwalen aan gewend, 14 zijtak Elbe, 15 zwemvo gel, 18 duw. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 538. - Horizontaal: 1 beleg, 5 stal, 6 daar, 8 fee, 10 hol, 13 ros, 15 Akersloot, 16 gas, 17 tra, 18 Ans, 20 neen, 22 aalt, 24 stand. Vertikaal: 1 ba, 2 elf, 3 Ede, 4 ga, 5 Schagen, 7 restant, 9 eisen, 11 Oka, 12 les, 13 rot, 14 oor, 18 ant, 19 San, 21 es, 23 A.D. PL/VT Niet bij iedereen verteert een misdaadroman even goed.....

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3