520EESEE0 Peek&Cloppenbunj leiden Wit-Gele Kruisgebouw in Warmond morgen open Werkgroep Haagsche Comedie experimen- teerde in Leidse Lakenhal WUP Leidse raad wendt zich weer tot Ged. St. en minister over achteruitstelling bij woningbouw 1 weemaal een rampjaar in toewijzing men. DINSDAG 21 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Bezoek de 3de de voorjaarsshow van aparte klasse op donderdag avond a.s. om kwart over acht. Er zijn nog enkele kaarten gratis aan de kassa verkrijgbaar. U zult op deze show onder het genot van een kopje koffie de zomer- mode 1961 voor dames, meisjes, heren en jongens zien. Zie de moderado en maak het u gemakkelijk in het MODE-eldoRADO van OPMERKELIJK REPERTOIRE LIET DOOR K&O geannonceerde bijzondere toneelexperiment, dat r* gisteravond in de Grote Pers van de Lakenhal welwillend door het gemeentebestuur ter beschikking van de Volksuniversiteit gesteld door leden van de Werkgroep Haagsche Comedie ten uitvoer werd ge legd voor een noodgedwongen in getal beperkte groep leden van K&O heeft ons aanvankelijk enigszins beklemd. Bij dit experiment, overigens door de werkgroep in Den Haag en elders reeds meermalen gehanteerd, zodat het experimentele voor de groep er nu wel vanaf is, is het pu bliek in een halve cirkel rond de speelruimte geplaatst Het geheel is in gericht om een intieme sfeer te scheppen en derhalve is men gebaat bij een betrekkelijk kleine zaal, waar de toeschouwers met de neuzen bo venop de spelers en het stuk gedrukt worden. Wij zeiden het al, dit heeft ons in het begin wat benauwd. Men voelt zich bij een dergelijke, laten we maar zoggen, onbekende confrontatie, onwennig; men neemt liever afstand tot het „geheiligde" podium. Door de korte afstand kan ook de plaats van de toeschouwer ongunstig uitvallen, een handicap, welke in de onderhavige situatie moeiijk ondervangen zal kunnen worden. meester offert zich voor zijn ideaal op en wórdt samenzweerder, d.wiz. hij heeft in het cachot nu de gele genheid over de toestanden in de staat na te denken. Het stuk eindigt verre van somber. Volgens politiële regels drijven de commissaris en de generaal elkaar in het nauw en als uiterste consequentie van het con formisme volgen wederzijdse arres taties, afgesloten door een „leve de vrijheid" van de wachtmeester als herboren individu. een eenvoudig, doch doelmatig decor hebbeh de jonge spelers van de werkgroep de tegenstelling indi- vidu-politieconformisme met zorg voor details indringend, de karak ters sterk accentuerend, gestalte ge- - staat het nieuwe Wit-Gele Kruis- In de loop van de opvoering heb- ll/IINDER CRU, doch zeker niet min- geven. Carl van der Plas was een gebouw van Warmond op de offi- ben wij evenwel onze meeste bezwa- der scherp, werd het conformis- ijdele, intrigerende en toch_integere ciële opening te wachten, die ren laten vallen, omdat wij ons van me aan de kaak gesteld in de sa tyre commissaris, Has ten Batenburg genmiddag door burgemeester jhr. harte konden verenigen met de op- „Politie" van de Pool Slawonir Mro- speelde geëmotioneerd de „laatste l m. e. von Fisenne om drie uur ver zet, welke de werkgroep bij dit ex- zek, waarschijnlijk door zijn nationa- samenzweerder en later koelbloe- richt zal worden. Tevoren zal het ge- periment voor ogen staat: het pu- liteit bij uitstek gevoelig voor het de adjudant. John Koch had de bouw worden ingewijd door pastoor bliek intenser te betrekken bij de ridicule van zijn onderwerp. Koste- moeilijke taak, de dienstbare wacht- j Gussenhoven, geestelijk adviseur toneelkunst en 't te spelen stuk in 't lijk wordt hier de draak gestoken meester als automatische politiedie- van het Warmondse Wit-Gele Kruis, bijzonder. De werkgroep van de met de politiële functie in een po- naar ?P „het tapijt te zetten; zijn Haagsche Comedie is onzes inziens litiestaat Het daar heersende regiem caricatuur was misschien iets te dui- Het gebouwtje een ontwerp van in dit streven geslaagd, temeer waar kent nog slechts één tegenstander in delijk. De vrouw van de wachtmees- het architectenbureau Van Oerle en zij ons heeft kunnen boeien met twee de gevangenis die zich ten lange ter was Camille de Vries, bescheiden Schrama en gebouwd door aann.be- Stukken, welke tot onderwerp heb- leste bekeerd voelt en de loyaliteits- en loyaal, maar ook bezorgd. (Maar drijf M. Meyer, is voortreffelijk aan- ben, zoals Broes Hartman, die de verklaring tekent. Na deze „laatste man, moet je nu alwéér provoceren, gepast aan de eisen die de zuigelin- één-aeter van Harold Pinter regis- samenzweerder" dreigt de politie let toch op je gezondheid"). De ge- gen- en kleuterzorg stellen, geerde en voor de pauze een uiteen- overbodig te worden. Een wacht- neraal werd afwisselend zakelijk en zetting van de inhoud gaf, het for- meester, die in burger wat bijna bewogen vertolkt door Wim de Haas. f"\e grote wachtkamer is uitermate muieerde, „het schuchtere verzet van een fysieke straf voor hem is on- Jules Croiset was een stipte agent. L/ geschikt voor bijvoorbeeld plaat- het individu tegen de druk van het der de bevolking moet provoceren. Bas ten Batenburg schreef de ver- selijke gezondheidsacties. Naast de conformisme". wordt door de commissaris, die zijn taling en had ook de regie, die bij wachtkamer bevindt zich een heldere roeping verloren ziet gaan, omge- een „experimentele" uitvoering ze- goed verlichte babyzaal met 10 boxen. GELOVEN NIET zozeer dat Praat om de provocaties op zichzelf ker bijzondere eisen stelt. Het pu- De doktoren, dokter H. Walenkamp 'pir,t« in ,ün apuvtp if«?tanri toe te passen en zich te laten arres- bliek was met dit bezoek van de voor de zuigelingen, heeftvïï, d^Xboüek In *ls samemweenta. De wacht- werkgroep bepaald ingenomen, zijn >rDe dienstlift" wordt de soe- De Bruijn, tandarts, hebben zitting in de van alle gemakken voorziene spreekkamer achter de wachtkamer. De bovenverdieping is gereser veerd voor de zusters. Twee eenvou dige, maar geriefelijke flatjes zullen onderdak bieden aan de wijkzusters. Boven het wijkgebouw zal voorlopig alleen zuster E. C. Konijn haar in trek nemen. 11/armond en speciaal de aanstaande en jonge moeders zijn met dit nieuwe gebouw, gerealiseerd door het actieve bestuur en de stuwkracht van dokter Walenkamp, $en stuk rijker geworden. Het vervelende trappenlopen van voorheen naar de eerste verdieping van „De Burcht" behoort morgen tot het verleden. Het comfort is er met 't nieuwe gebouw natuurlijk sterk op voruitgegaan Een welvoorzien uitleenkamer tot bedden toe staat de leden ten dienste. De totale kosten van de bouw be dragen ongeveer 100.000. Het Rijk hielp een handje door een subsidie van 10.000.De ge meente Warmond droeg 15.000.bij in de stichtingskosten en van het Co mité Kinderpostzegels ontvink het bestuur f 4.000. De gemeente zal verder ieder jaar 500.— bijdragen in de exploitatie kosten. dokter Smit Sibinga voor de~kleuters, en dokter vereine dwang van de machtsidee juist aangegeven door een symbool: de dienstlift van een niet meer in gebruik zijnd hoteL In korte, soms onbeholpen aandoende dialogen, met Claus-aohtige clausen, in flarden van gedachten stellen zich hier twee fi guren zonder enige moraal, leden van een liquidatiegroep, tegenover elkaar. De een is doordrongen van het slaafs volgen van zijn instinct, dat buigt voor de orde van hét ge weld, als het enig goed. Zijn kame raad is er niet in geslaagd, zijn den ken uit te schakelen en dat is zeer ongelukkig voor hem, want dit zich langzaam losmakend individualisme is fnuikend voor de orde, in dienst waarvan hij staat. m 1 genoemde sectoren beschikbaar ko- Harde woorden Ruim twee uur heeft de Leidse raad gistermiddag gedebatteerd over de slechte woningsituatie in Leiden. Het bedroevend lage getal woningwet- en in een warm debat vielen gisteren premiebouw-woningen, dat door Ged. Staten aan Leiden is toegewezen, was woorden als: „noodsituatie", „ramp" Tydens hun gesprekken, waarbij punt van uitgang. en „enorme achterstand". Het was de Pinter de „toneelgein een ruime De heer Piena (P.v.dJV.) had hierover vragen gesteld en gistermiddag heer Piena, die reeds in dit blad ver plaats ^heeft toebedeeld treedt de werd deze zaak aan de orde gesteld. Ook is er nog een half uur geheim melde vragen over de magere toe- diensöift in werking. Er versohij- vergaderd en ongetwijfeld werd in dit half uur het bezoek van de minister wijzing aan Leiden had gesteld. Men nen papiertjes met bestellingen er- van wederopbouw en bouwnijverheid aan Leiden aan een nadere bespre- zal zich herinneren, dat de KVP-frac- D.e'r. maakt poh ongerust, king onderworpen. tie zich reeds in een brief tot de Ka- ornaat luj de „nevelen niet kan op- De raad was verontrust en verontwaardigd en deze verontwaardiging merfractie heeft gewend, met een volgen maar op de „denker werkt uitte zich in een gemeenschappelijke motie, welke aan de Gedeputeerden uiteenzetting, gestaafd door indruk- het fenomeen bevrydenti Maar een van Zuid-Holland en aan de minister werd gezonden. De inhoud van deze wekkende cijfers, over de achter- bevryd individu past met in deze motie is niet geheel nieuw. Al meer hebben klanken als deze door de raads- stand en de achteruitzetting van Lei- maohtsorde en moet dus uitgescha- zaaj weerklonken, maar de vroede vaderen achtten het noodzakelijk dat den. De heer Piena gaf een toelich- Beide figuren werden doorlopend bij de bevoegde instantie op de achterstelling van Leiden wordt ting op zijn vragen, waarbij hij nog voortreffelijk getekend door Broes gewezen. De raad zegt in de motie met grote teleurstelling kennisgenomen eens de feiten blootlegden, die de Hartman in zijn weergave van de hebben van de toewijzing voor 1961 van 255 woningwetwoningen, 165 gedachte om nog eens binnen een anti-denker („als ik zeg: steek het premiebouwwoningen in de A-sector en 75 woningwetwoningen in de A- Redelijk aantal jaren in Leiden uit water aan, dan is het: steek het wa- sector te bouwen door een woningbouw-coöperatie met overheidsgarantie. de woningnood te geraken tot een ter aan), en Piet Romer, als het uit illusie maken. zyn verdoving ontwakende individu. lege op aan' te overwegen of uit de Vooral de grote groep van Leide- Daarbij wijst de raad minister en reserve 1961 in elk geval aan de ge- naars (minstens zeventig procent) die Ged. Staten nog op het grote aantal meente Leiden een toewijzing ver- woningzoekenden (4.151 per 1 jan. strekt kan worden en dat men reke- Het amphitheater in de Grote Pers 1961dat n°S zal stijgen door nood- ning moet houden met de noodsitu- zakelijke saneringen. Voorts op het atie in Leiden, wanneer in juli aan- in de Lakenhal. Het publiek omzoomt grote aantal op te ruimen krotten staande door een besluit van de mi- de psychologische één-acter van (3000). De raad dringt er bij dit col- nister alsnog 2500 woningen in de Pinter, „De Dienstlift" slechts de huren van woningwetwo ningen kunnen betalen komt niet aan bod. Hoe? De gemeente telt 3000 krotten, ter wijl bij algehele sanering 6000 wo ningen zullen moeten verdwijnen. Hoe zullen wij ooit ten aanzien van dit alles aan onze verplichtingen kunnen voldoen? Later zei wethou der Jongeleen, die de verontwaardi ging van de raad deelde, hierover nog, dat het departement elf van de twaalf maanden aandringt op krot opruiming behalve in de ene maand waarin de contingenten woningen worden verdeeld. De heer Piena diende 'n motie in, waarop later door de heer Van Dijk geamendeerd werd. Achterstelling Het meest storend in de hele af faire is wel volgens de raadsleden, dat Leiden zo sterk ten achtergesteld wordt bij andere gemeenten. Wet houder Jongeleen noemde hiervan ook staaltjes. Zoals de gemeqnte Rot terdam, dat procentueel gezien een toewijzing kreeg dat aanzienlijk bo ven dat van Leiden uitgaat, of klei nere gemeenten, die dikwijls hele maal niet tot de bouw van woning wetwoningen zouden zijn gekomen als er niet een stuk of vier vijf wa ren toegewezen, welk contingent uiteraard prompt wordt opgemaakt. Ook de cijfers die de KVP-fractie verzameld heeft en die in ons blad van zaterdag j.l. zijn gepubliceerd spreken hier een duidelijke taal. Het was daarom dat de heer Van Dijk (KVP) en later ook de heer Ten Broek (KVP) er bij de raad op aan drongen, bij de motie, welke aan de minister en G.S. wordt gestuurd ook deze staatjes te sluiten. De raad voelde daar weinig voót, zoals men ook het KVP-voorstel, zich al léén tot de minister te w-mden met het verzoek om een correctie in het contingent, dat door Ged. Staten aan Leiden was toegewezen, in de wind werd geslagen. Men zag hier teveel een motie van wantrouwen aan Ged. Staten in, aan wie de minister toch zijn beleid ge delegeerd heeft. Onrust De heer Van Dijk (KVP) zei over de vragen die de heer Piena (PvdA) had gesteld, verheugd te zijn, daar zij erop wijzen dat de noodsituatie ook in die fractie reden tot ernstige ongerustheid is.. Bij de begroting al heeft hij namens zijn fractie uiting gegeven aan zijn bezorgheid over de woningbouw te Leiden, die culmi neerde in acht vragen, waarvan hij er thans twee herhaalde: 1. Wat heb ben b. en w. gedaan na ontvangst (vorig jaar) na het negatieve ant woord van G.S. op de vraag om uit breiding van het woningcontingent; 2. hebben b. en w. de minister al eens uitgenodigd om in Leiden te zien hoe groot de noden zijn? Dit is inmiddels gebeurd, maar naar hem ter ore is gekomen is de bespreking van de noodsituatie op gebied van de woningbouw slechts summier aan de orde gekomen. Het was meer een gesprek over de utiliteitsbouw. Zijn onrust is sinds de behandeling van de begroting niet geringer geworden. Ook gezien het feit, dat er na het bezoek van de minister geen publi- katie gevolgd is, vraagt spreker zich af of het college wel voldoende so ciaal bewogen is. Cirkelgang Er is reeds gezegd, dat de raads leden al het mogelijke zouden moe ten doen, de regering te beïnvloeden via partijgenoten in de Kamer. Dit is inmiddels door zijn fractie gedaan. Feitenmateriaal over de achterstel ling van Leiden ging daarbij. Spre ker heeft wel behoefte aan een motie en wil die van de heer Piena wel steunen, maar zij gaat hem toch niet ver genoeg. Op deze wijze blijven we ons in dezelfde cirkel bewegen. Aandringen heeft men al zo vaak gedaan. Ook landelijk bezien wordt Leiden tekort gedaan. Daarom ziet hij er meer in het „G.S." maar in deze motie te schrappen en recht streeks de minister aan te spreken, waarbij op correctie van het contin gent,/dat door Ged. Staten verstrekt werd, wordt aangedrongen. Want spr. zoekt de fout op de eerste plaats bij G.S. en hij vraagt zich af hoe dit te rijmen is met het feit dat de wo ningbouwzaken in handen zijn van een oud-wethouder van- Leiden, die op de hoogte is van de Leidse situa tie. De heer Harmsen (Pr. Chr.) wees op het feit, dat men niet uit het oog mag verliezen, dat we hier met een landelijk probleem te maken hebben. Het is een economisch vraagstuk. Hij wilde de motie steunen, maar stelde voor, dat men in de motie er ook op zal aandringen, dat bij toewijzing van de overschotten, die er nog zou den moeten zijn en bij de landelijke extra-toe wij zing per 1 juli van 2500 woningen Leiden niet vergeten mag worden. Motie van wantrouwen. De heer Winsemius (PvdA) was geen voorstander van het amende ment-Van Dijk, dat het de minister voor een zeer moeilijke zaak plaatst Ik zal me tegen de regen dekken. BEVER BUITENBIJTS Op al mijn hekken. (Advertentie) en eigenlijk een motie van wantrou wen aan G.S. is. De heer Hagens (VVD) was het hiermede eens. Hij ziet alleen nog muziek in het over schot van 700 woningen in de pro vincie en de aangekondigde extra (landelijke) toewijzing van 2500 wo ningen. De heer De Bree (KVP) merkte echter op, dat juist in dit ge val de motie aan de minister gezon den moet worden. Hij heeft zijn be voegdheden gedelegeerd en moet er dus op toezien dat van deze bevoegd heid door GS op de juiste wijze ge bruik gemaakt wordt. Als er dan op de een of andere wijze een fout ge maakt is dient de minister deze te corrigeren. De heer Van Iterson (Pr. Chr.) vroeg aandacht voor de toewijzin gen aan met Leiden vergelijkbare ge. meenten, en stelde voor aan de mi nister een saneringsplan voor te leg gen. Ook de heer van Weizen (CPN) wasde mening toegedaan dat men Gedeputeerde Staten niet kan passe ren. Dit gaf de heer Ten Broek de gedachte in, dat het beter ware de vergadering te schorsen om de frac tievoorzitters de gelegenheid te bie den over de inhoud van de motie van gedachten te wisselen. Dit geschiedde na antwoord door wethouder Jongeleen en voorzitter, waarin laatstgenoemde ook wees op gewijzigde verantwoordelijkheid van gedeputeerde Van der Kwaak, die nu zijn aandacht moet verdelen over de gehele provincie. Wethouder Jonge leen zei nog, dat het KVP-voorbeeld van contact met kamerfractie navol ging verdient. Het beraad van de fractievoorzit ters leidde tot de reeds vermelde motie. MR. J. E. CONRADI GEÏNSTAL LEERD ALS GRIFFIER BIJ LEIDS KANTONGERECHT Alvorens gistermorgen de openba re zitting een aanvang nam, heeft kantonrechter mr. R. de Bruyn op de daartoe gebruikelijke wijze mr. J. E. Conradi als griffier aan 't Leids Kantongerecht geïnstalleerd. Zoals bekend werd mr. Conradi vorige week bij K.B. in deze functie benoemd als opvolger van mr. W. de Koning, thans kantonrechter alhier. Een gevangene die de gevange nis te Eygelshoven was ontvlucht, is na een kortstondig avontuur weer in handen van de politie gevallen. De man verdween zaterdag en ont vreemdde die nacht in Sittard een auto. Met deze auto is hij naar Roer mond vertrokken, maar bij deze stad sloeg zijn auto over de kop. De vluch teling liet de wagen onbeheerd ach ter en trok te voet in de richting Venlo. Daar werd hij de volgende dag door de politie aangehouden en in arrest gesteld. Bij het verhoor be kende de man niet alleen de auto diefstal in Sittard, maar ook de on- vreemding van een partij sigaretten aldaar.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4