KERK EN STAAT IN POLEN IN OPENLIJK CONFLICT Rahman geeft bemiddeling op Knipperbollen verdwijnen! Gewelddaden in Angola Kardinaal tegen Gomulka „Er komt narigheid en ellende van" Amerikaanse ruimteproef Onderhandelingen met Algerijnen Voorrang aan voetgangers bij zebra's India en Laos MAANDAG 20 MAART 1961 51ste JAARGANG No. 15275 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Kerk in Polen lijdt, maar zwijgt niet BERE ACS: PAPENGRACHT 32 Directeur: J. P. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. HOOZFN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Ad verten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs t 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, t 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. het godsdienstonderwijs, terwijl voorts de staat zich meester maakt van goederen die de Kerk als haar eigendom beschouwt. Voorts worden de kerkelijke goederen buitensporig belast. De Vaticaanse radio noemde Go- mulka's rede een zware aanval op de R.K. Kerk in Polen. „Trouw aan de stoel van Petrus wordt door de heer- Caesars, dat ge u voor goed moet sers van dat land gebrandmerkt als buigen en slechts Hem moet dienen een misdaad", zo werd in een uitzen- en niemand anders". ding van zondag verklaard. De rede, waarin de Poolse com- Volgens Gomulka zou het Vaticaan munistische partijleider had gezegd, dwang uitoefenen op de Poolse gees- dat de Poolse bisschoppen met hun telijkheid wat haar houding jegens De twee machtigste mannen in ziel in het Vaticaan vertoefden, be- de staat betreft. Polen, de katholieke primaat kardi- tekende een streep door de ver- Kardinaal Wyszynski verklaarde naai Wyszynski, en de leider der wachtingen, dat de staat met om- echter, dat het Vaticaan nooit een communistische partij, Gomulka, zijn zichtigheid zijn verhouding tot de poging heeft gedaan hem instructies in het afgelopen weekeinde openlijk R-K- Kerk zou behandelen in de pe- te geven over de wijze waarop de met elkaar in botsing gekomen, een riode voor de verkiezingen. Waar- Poolse bisschoppen kerkelijke zaken maand voordat er in Polen ve'rkie- nemers herinneren er aan, dat Go- in Polen moeten leiden, zingen zullen worden gehouden. mulka bij de vorige verkiezingen, in Het Vaticaan heeft, aldus de kar- De kardinaal sprak zondag in een 1957, kon rekenen op de machtige dinaal, gezegd dat Polen zelf zijn za- vastenpreek met klem de beschul- steun van de R.K. Kerk in het over- ken moet regelen. „De Kerk heeft diging, die Gomulka zaterdag had wegend R.K. Polen bij zijn „demo- vertrouwen in ons geloof en in ons geuit, tegen, als zou het Vaticaan cratiseringsprogramma" na het Sta-- geweten en behoeft Ons geen instruc- trachten zijn vijandigheid tegenover linistische tijdperk. Sindsdien is de ties of richtlijnen te geven. Het Va- de Poolse volksrepubliek over te houding van de regering tegenover ticaan zegt: „Moge Gods genade en brengen op de Poolse hiërarchie ~"1' Mgr. Wyszynski zei, dat het niet Juist is, dat in Polen onder invloed van het Vaticaan een systematische strijd tegen de staat wordt gevoerd. Hij bestreed tevens de verklaring van Gomulka op een verkiezingsbij eenkomst, dat in Polen de R.K. Kerk niet zou worden vervolgd. Hoewel hij niet met name de communistische machthebbers noemde, was het vol komen duidelijk dat hij hen op het oog had, toen hij zei: „Ik zeg u, Grootste boor-eiland van Europa de Kerk steeds scherper geworden, kracht u helpen, wij geven u alleen Op de scholen wordt geageerd tegen onze zegen". Adenauer boekt politieke winst ratie, Abdoel Rahman, heeft zater dag op een persconferentie in Lon den meegedeeld, dat hij voorzag, dat er in Indonesië enige moeilijkheden zouden kunnen ontstaan, nadat het Adenauers Christen Dem. Unie leidt üflE plan was geweest, maar dat dit af hing van de bereidheid van de lan den om een beheerschap te aanvaar den. Daar noch Indonesië noch Neder land het wilde aanvaarden had het geen zin met het voorstel voort te De premier van de Maleise fede- |aan Spanje heeft nota's gezonden aan Marokko en aan de V.N., waarin het Aueuauers i/iirisicn uciu. urne iciui u.» h'nda/^rt^WpstdnRsp^^t^oord6 zeer 3ammer zou zi->n als er moeilijk- z?" f| de Westduitse staat Noord- heden ZOU(jen ontstaan. Een Amerikaanse „Mercury"-ruimte- rijn-Westfalen zijn gehouden. Beide partijen hadden geweigerd cabine van het type, waarmee dit De socialisten hebben in Neder- zijn voorstellen voor een beheer over jaar een bemande ruimtevaart zal Saksen de leiding behouden. De Westelijk Nieuw-Guinea of West- worden gemaakt, is zaterdag be- christen-democraten hebben hier ech- Irian te aanvaarden en er was niets proefd. De cabine werd met behulp ter flinke winst geboekt, vaak ten fheer wat hij zou kunnen doen. van een raket tot circa 12 km hoogte koste van de socialisten. geschoten, steeg vervolgens, los van De toenkoe zei, dat als er moei- de raket, tot ongeveer 15 km endaal- De partijleiders hebben voor de lykheden in Indonesië waren, „an- de aan een parachute, verkiezingen verklaard, dat zij deze dere landen daarbij zouden kunnen 4 beschouwen als een „inleiding" op de worden betrokken". „Niemand zal Door sterke wind kwam de cabine parlementsverkiezingen, die in sep- daar voordeel van trekken, maar er neer ongeveer 22 km van de plefc, tember gehouden zullen worden, zal meer narigheid en meer ellende waar zij volgens de berekeningen Daarom hebben vele leiders zich bij komen dan wij nu hebben". moeten neerkomen, hun toespraak geconcentreerd op na- De toenkoe zei, dat Nederland en Hoewel de proef met m alle op tionele kwesties. Het is mogelijk, dat Indonesië onvermurwbaar in hun zichten een succes is geworden - de de christen-democraten geprofiteerd standpunt waren geweest. „Er is zo cabine werd tijdens de vlucht be- hebben van de economische hausse veel haat tussen deze landen". schadigd en de parachutes hebben in West-Duitsland. Hii zei dat de jongste maatregel nlet gehee? "aar b®hor?n fTfkt. A j' „iifzou een ruimtevaarder de vlucht heb- De einduitslag in Noordryn-West- If" t verbreken de ben overleefd. Dit heeft een woord- falen luidt als volgt: Cde oorlÓg byna tot een kooSp^ voerder van het bureau voor lucht- CDU 3.761.417 stemmen (45 had gebracht". Vervolgens maakte en ruimtevaart (Nasa) SPD 3.403.827 stemmen (40,7 hij zijn opmerking dat hij moeilijk- FDP 850.855 stemmen (10,2%) heden in Indonesië voorzag. „Het Xnanriiricr Qon riA ligt op het kruispunt van Europa OUclIIIllIlcI delII UC In 1056 was de stand: naar het Verre Oosten"Al wat -m i i CDU 2.899.248 stemmen (38,2 ik ""kan ^oen is bidden, dat er geen MarOKKaailSe 2TCI1S SPD 3.351.020 stemmen (44,2%) openlijke botsmg zal komen UltUUAttaouiJU gl V,1I3 FDP 731 447 stemmpn (96%) een vraaS Ml meende, dat (31.44/ stemmen y,ö /o) egn mogelijkheid waö voor een De overige partijen hebben dit keer beheerschap, waarbij India, Malakka een nog kleinere rol gespeeld dan in en Australië betrokken zouden zijn, 1956. antwoordde de toenkoe, dat dit zijn zegt, van betrouwbare zijde te heb- ben vernomen, dat door Marokko ge wapende benden zich samentrekken TANK OVER BRUG GETILD i>ü de Marokkaans-Spaanse Sahara- grens. Volgens een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken is een nota gezonden aan se cretaris-generaal Hammarskjoeld, Hij zei, dat de Spaanse regering alle maatregelen heeft getroffen om een aanval af te slaan. De woordvoerder herinnerde eraan, dat de Spaanse re gering de afgelopen week bij Marokko heeft geprotesteerd in verband met de ontvoering van elf olie-deskundi gen uit de Spaanse Sahara. Van betrouwbare zijde in Madrid is vernomen, dat de Spaanse troepen in Rio de Oro, de Spaanse Sahara, met parachutisten uit Spanje zijn versterkt. Circa duizend manschappen van 't Spaanse vreemdelingenlegioen zijn uit Villa Cisneros, in het zuidelijk deel van de Sahara, naar het noorden gedirigeerd. De Spaanse troepen macht in het noorden wordt thans geschat op 8.000 a 10.000 man. Ook van de Canarische eilanden zijn hon derden militairen naar Rio de Oro overgebracht. Ahmed Francis, minister van finan ciën in de voorlopige Algerijnse re gering en bloedverwant van Ferhat Abbas, zal de Algerijnse delegatie naar de komende vredesconferentie met Frankrijk leiden, zo is donderda- avond in doorgaans welingelichte kringen in Tunis meegedeeld. Als plaats van onderhandeling is Evian-les Bains gekozen, aan het meer van Genève. Men verwacht, dat Ahmed Bou- mendjel, politiek adviseur van het Algerijnse ministerie van voorlich ting, maandag of dinsdag naar Zwit- Een bij Werkspoor in Utrecht gebouwde watertank kon niet onder de seriand zal gaan om daar met Franse spoorbrug over het Amsterdam-Rijnkanaal door. In de nacht van zaterdag onderhandelaars en de Zwitserse op zondag heeft een drijvende bok het gevaarte over de brug heen getild, overheid de laatste hand te leggen De tank heeft een diameter van 9V« meter en is 8 meter hoog. De alumi- aan de voorbereidingen voor de vre- ninm tank zal op lichters naar Dupont in Dordrecht worden gesleept. desonderhandelingen. vrijetijdsverf kwaliteitsverf Staatsblad 65 bevat een Koninklijk Besluit tot wijziging van het wegen verkeersreglement. De twee voor naamste wijzigingen, die thans zijn aangebracht, zijn de volgende: DE KNIPPERBOL ZAL BINNEN DE BEBOUWDE KOM VERDWIJ NEN. Bestuurders van alle voertuigen, dus ook trams, zullen verplicht wor den op een officiële oversteekplaats aan voetgangers onbelemmerde door gang te verlenen. De voetgangers-oversteekplaatsen zullen door z.g. zebra's moeten zijn aangeduid. Voor voetgangers zal het verboden zijn, de rijweg over te ste ken binnen een afstand van 30 meter van een oversteekplaats. Deze nieuwe bepalingen zullen op een door de minster, van verkeer en waterstaat te bepalen datum ingaan. In aanwezigheid van burgemeester Giorgio la Pira van Florence en de bouwer ir. Enrico Mattei, is in Marina di Carrara in Italië, de doop verricht van het grootste booreiland voor olieboringen op zee in Europa, de „Wild Cat" van de EJNX, dat hier is gebouwd. De naamgeving werd verricht door Marina Fanfani, dochter van de president van de Italiaanse ministerraad. Het booreiland zal spoedig naar de Perzische Golf worden gesleept. De foto toont het boorplatform tijdens de plechtigheid. Op de achtergrond links boven het Indonesische schip „Merauke", dat kennelijk weer boven water is gehaald door drijvende bokken, nadat het tijdens de tewaterlating was gekapseisd. Geen geruisloze terugkeer Premier Verwoerd van Zuid-Afrika is zondagavond per vliegtuig uit Lon den naar zijn land vertrokken. Zowel te Johannesburg als later te Kaapstad willen aanhangers van Verwoerd de minister-president een zo groots mogelijke onvangst berei den. De politie heeft maandagmorgen vroeg in geheel Zuid-Afrika toegesla gen en een aantal niet-blanke poli tieke leiders gearresteerd. Voor de arrestatie is geen reden opgegeven. Volgens de veiligheidsdienst in Jo hannesburg zijn daar vijf personen aangehouden. In diplomatieke kringen te Vien tiane is zondag vernomen, dat de Indiase regering Moskou ervoor heeft gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten en Thailand misschien han delend zouden gaan optreden, indien linkse strijdkrachten in Laos de grens tussen Laos en Thailand zouden over schrijden. India wil bemiddelend optreden tussen Oost en West om te vermij den, dat de strijd in Laos een inter nationaal karakter krijgt, zoals in dertijd in Korea. India maakt zich in het bijzonder bezorgd over de moge lijkheid van Amerikaanse en Thai- landse inmenging in Laos in het ge val communistisch gezindetroepen de Thailandse grens zouden bedreigen. Een brand die vrijdag in een oliefabriek te Jalgaon, op ca. 400 km. van Bombay, woedde, heeft 23 mensenlevens geëist. Zes personen werden gewond. Even buiten het Cannon Street- station in Londen is vanmorgen een volle passagièrstrein uit een van Londen's voorsteden op het spitsuur in botsing gekomen met een lege goederentrein. Van de lege goederentrein ont spoorden twee wagons onder wolken stof en rook, zodat aanvankelijk voor grote persoonlijke ongevallen werd gevreesd. Later bleek echter, dat na de bot sing sléchts enkele personen me dische behandeling nodig hadden. De honderden andere passagiers kwamen er zonder letsel af. Twee hengelaars van pier geslagen en verdronken Zondagmiddag omstreeks vier uur heeft zich een ernstig ongeval voor gedaan op de pieren bij het eind van de Waterweg in Hoek van Holland. Twee Rotterdammers, de 46-jarige C. Tiggelman en de 50-jarige W. De- bel, waren aan het vissen en zouden weer naar huis terugkeren, toen zij werden verrast door een hoge golf, die hen van de pier sloeg. He* stof felijk overschot van Debel is inmid dels op het strand van Hoek van Holland aangespoeld, maar de red dingsboot is nog zoekende naar de resten van Tiggelman. Een tragische bijzonderheid is, dat de familie van de heer Tiggelman, zijn vrouw en zoontje met een vriendje, meege gaan waren naar Hoek van Holland. De beide jongens hadden toen kort voor het ongeluk ook op de pier ver toefd, maar waren juist naar het dorp gegaan om mevrouw Tiggel man op te zoeken. In een ziekenhuis te Regina in de Canadese provincie Saskatchewan zijn vijf zuigelingen om het leven gekomen, doordat per ongeluk een boraxoplossing in plaats van gedis tilleerd water in hun zuigflessen was gedaan Vijf andere babies vertonen ook vergiftigingsverschijnselen, maar hun toestand is niet ernstig. ZOEKT U een goed Horloge voor 30.- en 40.- of het aller beste van ƒ200.- en ƒ300.-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie). Dit nommer bestaat uit 10 pagina's Onbestendig Ten westen van de Britse eilanden handhaafde zich een omvangrijk ge bied van hoge druk. Een uitloper hiervan trok over de Noordzee naar het zuiden en passeerde de afgelo pen nacht ons land. Zwakke wind en langdurige opklaringen, die resulteer den in een sterke afkoeling waren het gevolg. In Eelden en Soester- berg daalde de temperatuur tot 3 graden onder nul, op vele andere plaatsen in het binnenland werd ge durende korte tijd 1 a 2 graden vorst gemeten. Een depressie, die zich zaterdag ochtend bij New Foundland bevond, is via het Groenlandse ijsplateau naar de Noorse kust getrokken. Ze gaat nu verder naar het zuid oosten en neemt in diepte toe. Op de Noordzee gaat daarom opnieuw een stormachtige nood westelijke wind waaien, waardoor onstabiele polaire lucht wordt aangevoerd. Als gevolg hiervan zullen morgen opklaringen en buien elkaar afwisselen. In Noord-Angola zijn de vorige week ongeveer zeventig mensen ge dood toen groepen bandieten vanuit Kongo tegelijkertijd, doch op zeer uiteenliggende plaatsen, overvallen uitvoerden. Te Mbidge is vier dagen lang ge vochten en gebruikten de aanvallers mitrailleurs, te Mavoi werden alle blanke kolonisten dood in hun bed den aangetroffen toen versterking ar riveerde. In Madimba werden vrou wen en kinderen, die gevlucht wa ren, door de aanvallers vermoord voordat de uit Sao Salvador gezonden versterkingen ter plaatse waren. Verscheidene groepen bandieten zouden zich schuil houden in het oer woud, op Portugees grondgebied. Terwijl vluchtelingen, meest vrou wen en kinderen, uit Loeana naar Lissabon worden overgebracht, heeft de Portugese luchtmacht een perma nente luchtverkenning van noordelijk Angola ingesteld. Militairen en po litie, alsook uit Portugal ter verster king gezonde parachutisten, zoeken met actieve hulp van de burgers in Noord-Angola naar de overvallers. Hoewel de overvallers gelijktijdig toesloegen was er van een organisa tie weinig te bespeuren. Voor de Amerikaanse ambassade te Lissabon, alsmede voor het Ameri kaanse consulaat te Oporto, hebben vorige week vrijdag en zaterdag groepen studenten betoogd tegen de Verenigde Staten en andere landen die door hun stem in de Veiligheids raad protest hebben aangetekend te gen het koloniaal regime van Portu gal in Angola. ZON- EN MAANSTANDEN 21 Maart: zon o p 06.42; onder 18.54; maan op 09.19; onder H oogwaterstanden 21 Maart: v.m. 6.31; n.m. 6.54. KORRELTJE Zonder werkelijk goed-zijn is alle spreken over God puur gebazel. (Plotinos)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1