m Gesprek met een clubleider HET STILLE EILAND VVS-Celebes kon niet boeien WITTE KRUIS ZATERDAG 18 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Voor „Sportief" is de zwarte tijd voorbij L merking komt van onze gast- vrouwe, mevr. P. BodenstaffBer gers", een jaar of vier geleden kon hij de aardigheid van turnen nog niet inzien. Hij vond het maar niets". Die „hij" is de heer J. Bo denstaff, nu bijna drie jaar voorzit ter en wat voor een van de R.K. Dames- en Meisjesgymnastiek vereniging „Sportief" te Leiden. „Ja, je hebt gelijk", geeft hij zijn vrouw breedlachend toe, „ik was bepaald anti-gymnastiek, ik heb al heel wat gescholden op dat turnen, wist er trouwens bitter weinig van. Het enthousiasme van nu heb ik aan mijn vrouw -te danken, die sinds de oprichting van de vereni ging in juni 1945 fiks geturnd heeft, na enkele jaren secretaresse werd en mij, toen ze me had leren ken nen, steeds meesleepte tegen wil en dank. Drie jaar geleden, toen „Spor tief" haar diepste malaise door maakte, werd ik voorzichtig gepolst voor de voorzittersfunctie en toen heb ik prompt „ja" gezegd. Ik zou nu niet graag meer anders wil len", zegt de heer Bodenstaff, die er geweldig veel plezier in heeft, dat het „Sportief" weer naar den vleze gaat. De heer Bodenstaff moet sedert die drie jaar niet meer te herken nen zijn voor degene, die hem vóór die tijd meemaakte. Zijn „weder geboorte" in gymnastische zin is ra dicaal geweest; hij is, dank zij zijn vrouw, twin-man pur sang gewor den, die zich met liefde en sponta neïteit geheel kwijt van de hem opgelegde en door hem geaccep teerde taak: het met „Sportief" ex celsior te doen gaan. Als hij over gym spreekt doet hij dit in vaktech nische termen, met inzicht en hij vertelt met zekere trots, dat hij de enige man in deze dames-gymnas tiekvereniging is. „Het is niet al te best met „Spor tief' 'gegaan", begint de heer Bo denstaff zijn relaas. „Zoals ik al zei, kwam ik bij de vereniging in de mi sère. We wisten op een gegeven moment geen technische leider meer te vinden. Af en toe werd er in de zaal geoefend met drie of vier meisjes en er is zelfs even serieus aan „opheffen van de club" gedacht". ONDER LEIDING van mej. J. Broerse begonnen in 1945 de activiteiten volop. Het was een tijdperk van grote bloei, stereotiep voor het verenigingsleven van vlak na de oorlog. „Sportief" had be hoorlijke groepen en goede onder wijskrachten, ook de uitvoeringen stonden op een redelijk peil. Toen zegde op een kwade dag de rector van het jongenslyceum „St. Bona- ventura" de huur van de gymzaal op. Het ging heel vriendelijk, maar „Sportief" was de zaal kwijt. Er werd schijnbaar te veel met (on misbaar) magnesium geknoeid en na afloop van het oefenen moesten de meisjes steeds de zaal aandwei len. „En de meisjes kwamen nu een maal om te turnen en niet om vloe ren te boenen. Gevolg was, dat het aantal leden slonk. Toen we de zaal kwijt waren ging het helemaal bergafwaarts; bovendien sukkelden we erg met lergrenverloop", zegt de heer Bodenstaff, nog enigszins triest. u „In die tijd heeft „Sportief" wat gehannes gehad. Mej. Broerse had geen tijd meer om haar krachten geheel aan de vereniging te wij den en de zaak ging verwateren. We draaiden toen uitsluitend op de toenmalige technische leider de heer A. Kallenberg, aan wie wij veel te danken hebben. Ook drs J. W. J. Wiertz, secretaris van de Stichting R.K. Scholen, is altijd een grote steun voor ons geweest. Door hem kwamen wij aan „onze" zaal aan de Potgieterlaan, waar de groten nu oefenen; de kleintjes turnen in de zaal aan de Ursulasteeg. Na het „drama" van de Mariënpoelstraat bemiddelde de heer Wiertz ook en met zijn gewaardeerde medewer king konden we in de school aan het Rapenburg terecht". moet ik erbij zeggen. Sinds de heer Neuteboom is „Sportief" weer groeiende, we hebben weer onze reclamecampagnes op de scholen, de zwarte tijd is beslist voorbij. De heer Neuteboom heeft het gepres teerd, in 5 weken tijd vóór de dis trictswedstrijden op 11 dec. 1.1. de dames klaar te stomen. Er waren 28 deelnemende groepen; „Sportief" sleepte de vierde prijs weg. Als we de heer Neuteboom mogen hou den, redden we het prima", zegt onze gastheer dankbaar. „Spor tief" kan zich financieel weer goed bedruipen en de schuld is geheel verdwenen. WE HOREN NOG WAT over de ritmische groep, die „draait" in de Krauwelsteeg. De heer Kallen berg heeft hier nog een hele tijd de scepter gezwaaid en na zijn „abdi catie" is de meneer-met-de-siga- ret" een poosje aan de gang ge weest. Hij deed het hier beslist niet kwaad, maar hij was domweg te j duur; toen hij een betere baan kon I ten rijden. Er wordt twaalf dagen lang gereden. De langste étappe in de on barmhartige zon is 242 km. en er staan twee tijdritter. op het programma. De finish is op zondag 2 april. Na afloop van enkele étappes wacht de jongens weinig luxe: zij zullen dan in tenten overnachten maar ze zien er niet tegen op, integendeel. Aan de ron de nemen 11 landen: Nederland; Bel gië, Frankrijk, Engeland, Zweden, Zwitserland, Joegoslavië, Oost-Duits- land, Tsjechoslowakije, Polen en Tu nis. VERSCHENEN stalenboek van de unieke nieuwe i j R&D J. BODENSTAFF enige man rvE „POTGIETERLAAN" is „Spor- tief's eigen „home" geworden. „We hebben er zelf onze even- wichtsbalk gebouwd en het rek is geleend van „Groen-Wit", zegt de heer Bodenstaff, wiens gezicht ver raadt, dat hij best iets meer zou willen wensen, maar daar zullen we hem straks wel naar vragen. „Ik zal u nog wat vertellen van onze wanhoopsjaren", gaat hij ver der. „De heer Kallenberg moest om studieredenen met zijn werk voor de vereniging ophouden. We hebben toen wat gerommeld met het zoeken van een nieuwe leraar, die we vonden in een, ik mag wel zeg gen onprettige man, die les gaf in zijn gewone „pakkie", met een si garet in de mond en de handen in z'n zakken. Hij heeft ons een hoop geld gekost en dat konden we heus niet hebben. We hadden kas- schuld en zaten finaal in de knoei. Nou, toen wij maar weer zoeken en prompt niemand kunnen vinden na tuurlijk. De heer Kallenberg sprong voor twee maanden nog even bij, maar eindelijk kwamen we terecht bij de heer H. Labordus van „Ex celsior", die over veel contacten in de gymnastiekwereld beschikte en ons aan adressen hielp. „Het is ver draaid jammer, zo'n vereniging ge woon weg te gooien", zei deze en hij gaf „Sportief" lessen. Ook me vrouw G. v. d. PostHelversteyn, de voorzitster van „Groen Wit" (en doet dit nog) voortreffelijk met ons samen". „Tenslotte", aldus de heer Bo denstaff, „liepen we de heer H. Neuteboom, van „Excielsor" evenals de heer Labordus, tegen het lijf. Hij was bereid, ons op vrijdagavond les te komen geven. Met deze me neer uit „de school van het KNGV" hebben wij het geweldig getroffen. Hij weet „nogal" van turnen af, Post is toen nog even bijgespron- gen en via de heer Labordus, bij wie men zijn nood ging klagen, be- landde „Sportief bij mej. W. Roo- i zen daal. Deze kwam kijken, was meteen enthousiast en nam de groep onder handen. Even was er nog strubbeling met de pianist. De heer Wisse moest onder dienst, maar mej. Roozendaal had de hemel zij geprezen een neefje, dat klavier speelde en deze twee, mej. Roozendaal en de heer F. A. van Heeringen, runnen thans deze hele afdeling. „Sportief", dat ongeveer 160 leden telt, welk aantal met de dag toe- neemt, ontvangt (daar zal niemand van ophoren) geen subsidie van de j gemeente. „De gemeente kan ons niet aan zalen helpen. We zullen moeten wachten totdat een of an- dere gym-vereniging op de fles gaat, anders maiken we geen kans", zegt de heer Bodenstaff, „maar we mogen eigenlijk niet mopperen met onze Potgieterlaan". In pater H. Hagen o.f.m. heeft „Sportief" een zeer prettige gees- J telijk adviseur getroffen, die zoveel mogelijk met raad en daad het be- stuur terzijde staat. EN NU DIE WENSEN, meneer j Bodenstaff", vragen wij. Het antwoord komt meteen: „Een mo- dern toegeruste zaal, maar waar vind je die?" Wij kunnen niet an- ders dan hulpeloos zwijgen. „Dan heb ik een aanmerking op de kle- ding van de meisjes; het is maar een rommeltje met die ballonbroek- i jes en die shrirtjes. Waarom geen keurig gympakje? Waarom moet J het altijd zo'n slodderboeltje wor- j den? De meisjes zelf vinden dit ook een belangrijk punt." Tenslotte een belangrijke wens: „Het school- bestuur moet in „de Potgieterlaan" echt een lange mat neerleggen. Ja, dat zou ik beslist leuk vinden en vooral zeer dringend nodig. En dan nog een paard VOETBAL LUXEMBURGS ELFTAL TEGEN NEDERLANDSE AMATEURS Het Luxemburgse b-elftal, dat woens dag 22 maart a.s. in Rotterdam uitkomt tegen het Nederlandse amateur-team, is als volgt samengesteld: doel: René Hoff mann (Jeunesse): achter: Jules Zambon (Alliance) en Ady Colas (Union); mid den: Rober Ehmann (The National), Jean Hardt (Neudorf) en Paul Ries (Union) voor: John Hilbert (Beggen), René Schneider (The National), Constant Wi- nandy (Union), Mathias Ewen. (Union) en Jacques Bach (Jeunesse). OPSTELLING UVS UVS komt morgen tegen Ro.da Sport met de volgende opstelling in het veld: doel: Van Duyl; achter: Van Leeuwen en Kluivers; midden: Theo van Kam pen, Hak, Devilee; voor: Van Kampen, Verhoeks, C. van Leeuwen, Duwel en Van Weerlee. Meerburgers gaan weer voetballen Maandagavond is een zeer belang rijke avond voor R.K. voetbalmin- nend Leiderdorp en Zoeterwoude. Op die avond zal nl. in het parochie huis „De Drie Eendjes" in 'n buiten gewone ledenvergadering van de RKSV „Meerburg" verslag worden uitgebracht over de heroprichtings vergadering van de vereniging en 't overleg van het oude bestuur met de burgemeester en wethouders van Zoeterwoude. Er zal ook een nieuw bestuur gekozen moeten woiden. De huidige voorzitter, de heer P. J. A. de Vrind, en de secrearis, de heer C. J. Redetgeld, stellen zich niet her kiesbaar, omdat zij van oordeel zijn, dat met de nieuwe periode het roer in handen gegeven moet worden van een geheel nieuw bestuur. Plan is dat men de komende competitie weer zal kunnen gaan spelen. WIELRENNEN NEDERLANDSE PLOEG NAAR RONDE VAN TUNIS Zondagochtend om 10 uur zullen zes jonge Nederlandse wielrenners, drie amateurs en drie onafhankelijken, van Schiphol vertrekken om zich via Pa rijs naar Tunis te begeven. Hun wacht de zware taak de Nederlandse kleuren te verdedigen in de 1527 km. lange ronde van Tunis, die woensdag a.s. be gint. Het vorig jaar werd de Neder landse ploeg winnaar. Chef d'équipe Evert van Mokum en soigneur-mecaniciën Henk de Haan noemen de ronde van Tunis een wie- ler-avontuur bij uitstek, aangezien de deelnemers dwars door de Sahara moe Vraag de boeken (geheel vrijblij vend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Rath Doodeheefver N.V. (Advertentie) Damkampioenschap van Nederland Het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland is vrij dagavond in Utrecht begonnen. Deze wedstrijdenreeks, die 13 ronden be slaat, duurt tot 8 april. De uitslagen van de eerste ronde lui den: Anderson (Goes)Kinnegen (Den Haag) 1-1; Bom (IJsselstein)Van Dijk (Bennekom) 1-1; Wiggers (En schede)—Gordijn (Den Haag) 1-1; Kooymans (Utrecht)Bergsma (Roor- dahuizen) 0-2; Van Leeuwen (Leiden) Dukel (IJmuiden) 1-1; Bandstra (I eewarden)Beeke (Weesp) 0-2; De Jong (Haarlem)Ansems (Amsterdam) 1-1. SCHAKEN Afgebroken tweede partij wijst op volle winst voor wereldkampioen Tal Gisteravond is de tweede partij ge speeld in het kader van het toernooi om de wereldtitel. De partij is afgebroken na de 41e zet. Uitdager Botwinnik heeft zijn zet onder couvert afgegeven. De analyse van de voorlopige slot stelling van de tweede partij in dt twee kamp Tal-Botwinnik afgebroken na wit's 41e zet wijst in de richting van volle winst voor wereldkampioenTal. Zestienhonderd kijkers had men in 't Varieté-theater kunnen onderbrengen, die met spanning wachtten op het ope- ningsspel, dat van zo'n beslissende in vloed op het verloop van de tweekamp kan zijn. Tal bleef zijn liefde voor 1. e4 trouw; Botwinnik koos evenals in de voorafgaande match de Caro-Kann verdediging. Hij deed er aanvankelijk opnieuw goede ervaringen mee op. Om streeks de 15e zet kon zeker van een gelijke stelling worden gesproken, waar schijnlijk was zelfs van een plus aan de kant van de uitdager sprake. Enige aarzeling gaf de wereldkampioen gelegenheid tot consolidatie, benevens een eindspelvoordeel in de vorm van een te mobiliseren meerderheid op de dame vleugel. Toen het spel inderdaad deze wending nam scheen het voor de zwart- speler moeilijk de witte opmars te stui ten. Hoe dit zij, de afgebroken stelling schijnt onhoudbaar te zijn. De afgebroken partij wordt eventueel zaterdagavond uitgespeeld. Zondag heb ben de opponenten rust. Maandag volgt de derde ontmoeting. TRIFUNOVIC KAMPIOEN VAN ZUID-SLAVIE De bekende Zuidslavische schaker Petar Trifunovic is vrijdag voor de vijf de maal kampioen van zijn land gewor den. Hij verzamelde 13.5 punt. Puc, Ma- tulovic en Udovcic deelden met elk 12.5 punt de tweede plaats. De jonge meester Ciric, de enige schaker, die na Trifuno vic ongeslagen bleef, eindigde met 11.5 punt als vijfde. Om de finale van het persoonlijk damkampioenschap van Nederland zijn vrijdagavond in Utrecht de eerste partijen gespeeld. Foto: Van Dijk (links) in zijn partij tegen Bom. VOLLEYBAL Kangeroes-AMVJ/Smash 2-2 De dames van Kangeroes hebben in een in teressant duel de punten zusterlijk ge deeld met hun tegenstandsters, het Rot- rerdamse AMVJ/Smash. Beide ploegen gingen van het standpunt uit, dat de eerste klap een daalder waard is. Het gevolg was een levendig partijtje volley bal, waarin vooral de verdedigingen van beide teams goed werk lieten zien. Tot 8-8 ging de strijd gelijk op. Toen was 't de Kangeroes, dat ondanks verwoed te rug vechten van de Rotterdamse meisjes met 15-8 de zege naar zich toe trok. AMVJ/Smash leek hierdoor een beetje gedemoraliseerd, want een goed spelend Kangeroes kreeg volop gelegenheid een 2-5 voorsprong op te bouwen. Dit was teveel voor AMVJ en met goed opgezette aanvallen wisten zij steeds meer van hun achterstand weg te werken. Op 12-12 was het echter weer Kangeroes dat zich uitstekend herstelde en met 16-14 de set stand op 2-0 bracht. De Rotterdamse aanval, die in de 2e set al blijk had gegeven iets van smashen af te weten, ging in de volgende sets goed door. Met prima aanvallen werd de Kangeroesverdediging Met 15-8, 15-8 brachten de Rotterdamse meisjes uiteindelijk de stand op 2-2. WS-Celebes 3-1 VVS heeft na een zeer slechte wedstrijd de volle winst mee naar huis genomen. Het Haagse Celebes, dat in de Overgangsklasse drager is van de rode lantaarn, kon de Leidse ploeg niet inspireren tot goed volleybal. Het was dan ook sporadisch dat de handen van het handjevol bezoekers op elkaar gingen voor een goede smash of een knappe save. Tot 8-8 bleven de ploegen in de eerste set elkaar goed volgen. Toen was het VVS dat dankzij goed serveren van Peter Walop en bluders in de Ce lebes-verdediging op 13-8 kwam. Via 14- 9 werd het eerst nog 14-11 door 2 rake smashes van de Celebes-aanval, voordat WS uiteindelijk met 5- de set binnen haalde. Coach Bekooy haalde in de tweede set het stoute stukje uit om zijn beste aan vallers Kleingeld en Ten Have aan de kant te laten. Het gevolg was dan ook dat er bij WS behoudens van Ronald Baronner nagenoeg geen rake klappen meer werden geslagen. Hoe ontstellend zwak Celebes speelde bleek toen eerst overduidelijk, want zelfs nu zagen de Hagenaars geen kans om dit voordeel uit te buiten. WS nam zelfs een 9-4 voor sprong. Op die stand echte klapte het WS-team in elkaar. Opvangfouten en mislukte smashes bezorgden de Haagse ploeg een 11-10 voorsprong. Ten Have werd weer in het veld gebracht, maar ook hij kon niet voorkomen dat een 13-11 voorsprong weer verloren ging. Te laat werd Kleingeld binnen de lijnen ge bracht, want WS verloor met 15-13. Deze stunt had WS funest kunnen worden. De ploeg draaide niet meer. Ce lebes, dat het heus niet veel beter deed dan in de vorige sets, kan zelfs een 13-10 voorsprong veroveren. Misverstanden bij Celebes hielpen WS nog zeer gelukkig aan 13-13. Via 14-14, 15-15, 16-16, en 17- 17 was het na een paar lange rallys WS dat tenslotte bijzonder fortuinlijk met 19-17 de set won. Het was Baronner, die in de vierde set de volle winst voor zijn ploeg veilig stelde. Met uitgekookte serves vergroot te hij de 8-6 voorsprong tot 12-6. Twee Vrijdagavond is in Veenendaal het dertiende Ritmeester-schaaktoernooi be gonnen. De uitslagen van de eerste ron de luiden: Van Scheltinga-Van den Berg Vi-Vi, Tan-Donner Vi-'/t. slechte set-ups van Peter Walop bezorg den de Hagenaars nog twee puntjes, 12-8, maar goede smashes van Ten Have en Kleingeld bezorgden WS met 15- de winst. PIJNSTILLER Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt. tabletten, poeders of cachets! (Advertentie). gespeeld. BILJARTEN Piet van de Pol tweede in Stuttgart In Stuttgart is vrijdag een begin ge maakt met de biljart-driekamp (kader 71/2, bandstoten en driebanden), waar aan wordt deelgenomen door de Ne derlander Piet van de Pol, de Belg Ver- vest, de Duitser Eiter en de Oostenrij ker Scherz. Na de eerste dag, waarop het 71/2 werd gespeeld, neemt de Rot terdammer de tweede plaats in achter de Belg Vervest. De uitslagen waren: 250 8 135 133 8 39 Vervest Eiter (Did.) Van de Pol (Ned.) Scherz Vervest 250 3 210 Van de Pol 23 3 18 Eiter 250 27 47 Scherz 214 27 36 De stand: Vervest 6 .natchp.; Van de Pol 4 matchp; Eiter 2 matchp.; Scherz 0 matchp. BRIDGE BRIDGECLUB DE SLEUTELS Uitslagen 6e ronde parencompetitie: Groep zwart: de Jong-v. d. Plas 40 pnt (3); Biesot-Brenninkmeyer 381/» pnt (4); Goutier-v. d. Star 38 pnt (2); Bergers-de Vries 36»/2 pnt (6); Vrijen- hoek-v. Helvert 35 pnt (5); Aukes- Verkuil 34 pnt (1); Klinkenberg-Smit- tenaar 33'/„ pnt (7); mevr. Kukler- Robbers 32 pnt (8). Groep wit: mevr. Derogee-partner 45'/s pnt (2); Lepelaar-Boogaard 41 y, pnt (1); Janspn-de Jong 40'/2 pnt (4); Middelham-Bernard 36Vs pnt (6); Se- lier-Xoning 35JA pnt (5); Beugelsdijk- Jongkind 311/ pnt (7)Staal-v. Winger Sr. 30'/2 pnt (3); mevr. en hr. Hark"64 26^; pnt (8). Groep groen: dames Bernard-Bou 40^ pnt (3); dames Schouten-v. Zijl 38'/» (1); echtpaar Saly 37 pnt (4); Blansjaar-Kop 37 pnt (5); Kleinjan- Gewald 35 pnt (2); echtpaar Dik 35 pnt (8); v. d. Steen-Kappers 33'/2 pnt (6); echtpaar v. Kempen 31^ pnt (7). 13 In een hoek van de kamer, ach ter een scherm, goot hij het water uit de ronde lampetkan in de was kom en waste zich van z'n kruin tot z'n voeten. Hij deed een kraakschoon flanel aan en een hagelwit broekje, en stond dan voor de boekenkast. Voor hij de cognac dronk diende hij eerst z'n mond schoon te spoelen met jonge jenever. De fles, in het kaarslicht geheven, bleek nog on geveer voor een kwart deel gevuld. Dat was te doen. Langzaam, met klokkende teugen, dronk hij de je never tot de laatste druppel. Een kristallen roemer schonk hij tot de rand vol met goede oude Franse cognac. Het glas van zich af houdend keurde hij de flonkerende drank in het kaarslicht. Puur, vloeibaar goud. Hij nam 'n kleine teug, liet de drank zijn ver hemelte strelen, slikte voorzichtig. Weldadig warm vloeide de cognac ROMAN door Walter Breedveld in z'n maag; z'n hoofd, z'n borst, heel z'n lichaam begon te gloeien. Met de kennis en de routine van do ware cognacdrinker ledigde hij de roemer met kleine teugen, met korte tussen pozen. Hij likte z'n lippen en z'n baard af en zette het glas en de fles in de kast. Toen eerst zag hij de beide por seleinen boterhambordjes, waarvan het ene ondersteboven op het andere lag, op tafel staan. Hij lichtte het bovenste bordje cp en zag de twee sneden brood, dik belegd met kalfs lever, waar hij erg veel van hield. Wat een bezorgdheid, waar had hij dat aan verdiend? Dokter Van Everloo liet zich neer vallen op het rustbed en blies de kaars uit. De dunne grijze deken trok hy halverwege over zich heen. Tot zes uur slapen. Anderhalf uur. Slaap wel Van Everlóo. Klokslag zes uur werd hy wakker. Een tikje zwaar boven z'n ogen, doch overigens uitgerust als had 3 j de hele nacht geslapen. Hij trok z'n broek en z'n laarzen aan, pompte de lampetkan vol water en boende zich weer alsof hij recht uit de ko lenmijn kwam. Zich verder aankle den vergde geen vijf minuten; de boterham met kalfslever verorberde hij intussen. Hij spoelde nog een halve liter frise pompwater door z'n keelgat en stapte dan naar de stal waar hij de brede deuren wijd open gooide. De honden sprongen hem te gemoet en ook het paard kwam ter stond overeind toen hij met de tong smakte. „Morgen, makkers" groette hij jo viaal. „Vreten krijgen jullie straks en borstelen doen we als we thuis zijn". Hij spande het paard voor de brik, greep z'n lange zweep en sprong le nig in dé wagen. Staandebeens men de hij het paard stapvoets het erf af, om er op de grote weg terstond een flinke draf in te zetten. De ijze ren wielbanden denderden over de straatkeien, de hoeven sloegen vuur uit de stenen; hij knalde met de zweep als een volleerd karrevoer- der. De bouviers, in Wier woeste na tuur de stemming van hun baas to meloze reacties lossloeg, sprongen hoog op voor de wagen uit. Dokter Van Everloo ging met de stormram op ochtendvisite. De landlieden op het veld, die hem zagen passeren, keken hem na met schrik in de ogen. Wat zou die halve gek zo vroeg in de morgen gaan uit voeren? Op het erf voor De Stee hield de brik met een ruk stil. Met een sier lijke sprong zwaaide Van Everloo naast het paard'. Hij bond snel de leidsels aan het wagenwiel vast riep de honden bij zich en stapte, de zweep in de hand, de hoeve binnen. In de woonkamer stond Martijn Cabus bij de tafel. Met haar linker hand sneed ze met een vlijmscherp mes dikke sneden van een groot roggebrood, dat ze tussen haar rech terarm en haar borst geklemd hield. Ongelooflijk vaard:g was die kromme Tonia met haar lamme jat, prees de dokter haar in zichzelf. Zij schrok toen hij plotseling voor haar stond: „Wel dokter Van Ever loo....", begon ze, maar hij sneed bruusk haar woorden af. „Waar is het kind, Martijn?" Met een zag hij de schommel wieg, hij liep er haastig naar toe en soeg de dekentjes op. „Wel zijn harde vloek dreun de door de kamer. „Dat ziet er niet mooi uit, Martijn". ,,'t Wil maar niet beteren, dokter", zei ze timide. Hij zag de brandende gloed in haar ogen toen zij hem aan keek. „Wie heeft je die stinkzalf gege ven?" vroeg hij bars. ,,'k Heb hem in de stad laten ha len bij 'n drogist, dokter, 't Was de duurste die er te krijgen was". „Dat is toch niet zoals het behoort, Martijn", berispte hij haar streng. „Waarom ben je niet met de kleine naar het herenhuis gekomen!" „Vader wil niet, dokter Van Ever loo. Vader zegt „Wat is hier gaande op de vroege morgen....?" Dokter Van Everloo keerde zich met een ruk om en keek gespannen naar Gijsbert Cabus, die in d° deur opening stond. Blijkbaar had hij be grepen wat er gaande was, want hij kwam langzaam naar binnen stap pen. Z'n gezicht zag grauw-bleek, z'n ogen waren tot smalle strepen vernauwd; de dunne lippen waren wast opeen geklemd. „Gij bent hier niet geroepen, dok ter", gromde hij lijzig. Van Everloo negeerde de opmer king: „Wie verzorgt dit kind?" vroeg hij nors. „Zijn dat niet onze zaken. „Doorgaans wel, Cabus, maar in dit geval niet", antwoordde Van Everloo zo kalm als hem mogelijk was. „Het kind moet onmiddellijk onder behandeling gesteld worden". Cabus sloot even de ogen, er kwam een dreigende houding in heel z'n wezen. „Als ik jou nodig heb dan zal ik jou laten roepen, dokter", zei hij ter gend langzaam. „Ik ben hier op verzoek van de pastoor, Cabus", antwoordde Van Everloo. „De pastoor heeft met mijn zaken evenmin iets van doen alp gij dok ter", teemde Cabus nog dichterbij komend. Van Everloo, die tot dan toe kalm was gebleven, kreeg een kleur van kwaadheid. Vinnig viel hij uit: „Als jij het kind niet goedschiks onder behandeling laat stellen dan neem ik maatregelen, Cabus". „Aha, nou komt de aap uit de mouw", grijnslachte de boer! Hij strekte zijn arm en wees gebiedend naar de deur: „Daar kun je er uit, dokter, en gauw als ge wilt". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9