S)e £dclóe(Boti/ïci/nt KONGOLEZEN VERTROUWEN HUN HELPERS NIET ALGERUNEN BEREID TE ONDERHANDELEN Geen referendum in Zuid-Afrika De Kerk in Hongarije Drie bemanningsleden van Amerikaanse straalbommenwerper omgekomen ZATERDAG 18 MAART 1961 51ste JAARGANG No. 15274 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Na zes jaar oorlog in Algerije daagt de vrede Directeur: 3. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Ad verten ties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs t 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, t 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.—. Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Matadi nog niet teruggegeven De gebeurtenissen in Angola De correspondent te Loeamda van Premier Heo heeft gisteren ver- het Lissabonse blad „Diario Popu- dat zijn regering zich niet lar" heeft vrijdagavond gemeld, dat Een woordvoeder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Leo- klaard poldstad heeft verklaard, dat de troe- met geweld tegen de aankomst van bij de aanvallen van negers woens- pen van de Ver. Naties de komende Indiase troepen heeft verzet, omdat dagochtend vroeg en donderdag- twee of drie weken nog niet naar zij de goede betrekkingen met de avond op grensposten, politiebu- Matadi mogen terugkeren „vanwege Ver. Naties wil handhaven. De be- reaus, landbouwondernemingen en de psychologische gesteldheid van de zwaren tegen de Indiërs betreffen winkels in Angola tientallen blan- inwoners". de omvang van het contingent ken mannen, vrouwen en kinde- 4-700 man en het feit dat zij als ren zijn gedood. Op één landbouw- Door een ,te snelle terugkeer" van onafhankelijke brigade zullen optre- onderneming zouden achttien Man die V.N.-troepen zouden zij nl. opge- den. ken zijn gediood. Nehroe houdt zich op de vlakte wonden kunnen worden. De V.N.- troepen werden enige tijd geleden na felle gevechten door Kongolese militairen uit Matadi verdreven. De komende weken zullen ongeveer der tig schepen met voorraden voor de V.N.-troepen voor de monding van de Kongo aankomen. De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft besloten twee Afrikaanse afgevaardigden naar Kongo te zenden met de opdracht tt te pogen de wees der Kongolezen Waarschijnlijk aan het Meer van Geneve weg te nemen, dat de V.N. voorne- J J mens zijn het Kongolese nationale leger te ontwapenen. De voorlopige Algerijnse regering kunnen verblijven. De man die de heeft vrijdag bekendgemaakt, dat zij Algerijnse delegatie waarschijnlijk heeft ingestemd met het openen van zal leiden, de minister van buiten- officiële onderhandelingen met landse zaken Krim Belkacem, is door Frankrijk. De Algerijnse minister Franse tribunalen vijf maal bij ver van voorlichting, Mohammed Yazid, stek ter dood veroordeeld, verklaarde dat zijn regering „maat regelen neemt om te komen tot een Voorlopige balans, bijeenkomst van officiële delegaties De Indische minister-president, van de twee regeringen". Volgens officiële Franse schattin- Nehroe, heeft vrijdag op een pers- gengen heeft de oorlog, die nu zes conferentie te Londen gezegd, dat Gewoonlijk welingelichte kringen jaar en vier maanden in Algerië hij de Nederlandse minister van bui- verwachten, dat een delegatie onder wordt gevoerd, aan 180.000 tot on- tenlandse zaken, mr. Luns, eerder leiding van Krim Belkacem, vice- geveer 200.000 mensen het leven ge- deze week heeft aangehoord, toen premier en minister van buitenland- kost. Officiële cijfers zijn nooit ge- laatstgenoemde een uiteenzetting se zaken in de voorlopige regering, publiceerd. heeft gegeven van diens mening later in deze maand naar Zwitser- De kosten voor de Franse belas- over de volledige breuk in de be- land zal vertrekken. Algemeen ver- tingbetaler worden cp zeven miljoen trekkingen tussen Nederland en In- wacht men, dat de onderhandelin- gulden per dag geraamd. Het gropt- donesië. gen "in de Franse Alpen, nabij de ste deel van het Franse leger is fin Minister Luns bracht de Indische. Zwitserse grens, zullen plaats vin- Algerië gestationeerd, nl. 450.000 premier een bezoek van tien minu-* den. De Algerijnse delegatie zou haar man, of ongeveer één militair per ten en zette de Nederlandse houding intrek nemen in Zwitserland. twee Europese burgers. Het Franse en mening uiteen. „Ik heb geluis- De Franse deiegatie zal, naar ver- le«er heeft naar schatting bijna 9000 terd aldus Nehroe. ht dt der leidi man aan doden en 221500 man rft) H.) voegde er aan toe: „U ziet, d minister voor Algerië, Louis gewonden verloren. De verliezki dat ik naarmate ik gegroei ben, j der opstandelingen worden geschat voorzichtiger ben geworden in mijn op 150.000 doden, terwijl duizend verklaringen". Deze opmerking ont- In regeringskringen in Parijs ver- Mohammedanen, die de Fransen lokte gelach onder de journalisten, wacht men, dat de onderhandelin- steunden, werden vermoord. Nog Nehroe heeft voorts meegedeeld Sen over een week of tien dagen eens 3000 Mohammedanen hebben in vrijdagochtènd een gesprek te heb- zullen beginnen, en drie weken of Frankrijk het leven gelaten, omdat ben gehad met de Indonesische am- een maand zullen duren. zjj geen bijdrage aan de opstande- bassadeur te Londen, dr. Sunario, Men neemt aan, dat de onderhan- lingenbeweging wilden betalen of als die hij een oude vriend noemde. delingen aan de oevers van het meer slachtoffer van de strijd tussen con- Sunario heeft de stappen van zijn van Genève zullen worden gevoerd, currerende organisaties, regering met betrekking tot Nieuw- Vertegenwoordigers van de Franse Guinea uiteengezet „en ik heb ge- regering hebben de afgelopen weken luisterd", zei Nehroe. uitgezien naar een geschikte ver- Toen men hem vroeg, of hij be- gaderplaats. Zij zouden hun oog naderd was met een voorstel deel hebben laten vallen op het kasteel te nemen aan een beheerschap over de la Coudrée, bij Thonon-les-Bains, West-Nieuw-Guinea, antwoordde hij: of op een hotel in het plaatsje zelf. „Neen, niemand heeft mij bena- De Algerijnse delegatie zou dage- r derd. Ik wil niet dat iemand mij be- lijks het meer kunnen oversteken, ters van Picpus zijn naar Loeloea- nadert". of, indien zij dat wil, in Frankrijk burg vertrokken, omdat de toestand in het Sankurugebied (Kasai) on draaglijk is geworden. De laatste tijd werden de Europeanen in Lodja, de voornaamste stad van het bisdom Tshumbe, herhaaldelijk lastig geval len. De V.N.-troepen konden de veilig heid van de Europeanen en de mis sieposten niet waarborgen, daarom hebben de missionarissen van hun oversten opdracht gekregen het ge bied te ontruimen. Mgr. Hagendorens uit Mariekerke bij Mechelen, bisschop van Tshum be, en mgr. v. Beurden uit Poppel, apostolisch prefect van Kole, zijn ter plaatse gebleven. De geëvacueerde missionarissen zijn vol lof voor de inlandse priesters, die zich heldhaf tig hebben gedragen en veel onheil .hebben voorkomen. Volgens gezaghebbende kringen in Londen zal er in Zuid-Afrika geen nieuwe volksstemming worden ge houden naar aanleiding van het be sluit van dr. Ver woerd om van het lidmaatschap van het Britse Geme nebest af te zien, als de Unie op 31 mei een republiek wordt. De premier zou van mening zijn, dat het bij het in oktober gehouden referendum aan de kiezers duidelijk was gemaakt, dat Zuid-Afrika op recht wenste binnen het Gemene best te blijven, maar dat, indien dit niet mogelijk zou blijken, het parle ment zou worden gevraagd wets voorstellen te aanvaarden, die de vorming van een republiek buiten 't Gemenebest mogelijk maken. De aanhangers van Verwoerd tref fen voorbereidingen om hem op grootse wijze in. te halen. De meer derheid van de blanken meeht, dat hij Zuid-Afrika als blanke natie heeft behouden, en dit standpunt wordt in het grootste deel van de Zuid-Afrikaanse pers weerspiegeld. Dr. Verwoerd zal zondagavond uit Londen per vliegtuig naar Zuid-Afri ka terugkeren. AMERIKAANSE BOMMENWERPER VERMIST M issionarissen uit Kasai De paters Passionisten en de pa- ADENAUER MET VAKANTIE Het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" schrijft naar aanleiding van arrestaties van Hongaarse gees telijken in de laatste tijd, dat zich een merkbare verscherping van de vervolging van Rooms-Katholieke geestelijken in Hongarije aftekent. De communistische leiding in Hon garije oefent op het ogenblik een sterke druk uit op de bisschoppen, die in beginsel vrij zijn, maar in feite gevangenen van de bureaucra tie en het politieapparaat, om hen ertoe te brengen definitief het hoofd te bfeigen, aldus het blad. Levende was dood verklaard Fout in burgerlijke stand De heer J. Kemper uit Grefrath (Duitsland) is op het gemeentehuis van Arcen tot de onaangename ont dekking gekomen, dat hij daar sinds 19,36 als overleden is ingeschreven. Tot deze ontdekking kwam hij, toen hij op de secretarie een geboorte akte van hemzelf en van zijn jongere broer en de overlijdensakte van die broer wilde hebben. De ambtenaar kwam tot de conclusie, dat hij blij kens de stukken al 25 jaar geleden was gestorven. „Dus ben ik eigen lijk dood", was de wat wrange con clusie van de heer Kemper op de ambtelijke mededelingen, die hem werden verstrekt. Een zo streng formeel standpunt wilde de burg. stand nu ook weer niet innemen, te meer toen bleek, dat de destijds optredende ambtenaar een vergissing had gemaakt door de na men van de twee broers Kemper te verwisselen. Ambtelijk moet de heer J. Kem per opnieuw in het leven geroepen worden door het aanbrengen van een correctie in de overlijdensakte. .Ge lukkig is de geboorteakte nog aan wezig. Onder de Nederlandse kust wordt een straalbommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht vermist. Het vliegtuig van het type Douglas B 66 „Des troyer", heeft drie man aan boord. De Texelse kotter „Cornelia Martha" heeft gistermiddag enige wrakstukken opgepikt. Het schip kwam tegen de avond in Den Helder aan met de resten van een vleugel, die naar alle waarschijnlijkheid van het vermiste vliegtuig afkomstig zijn. Foto: Twee deskundigen van de basis Alconburough, waarvan het vliegtuig afkomstig is, onderwerpen het vleugelstuk aan een onderzoek. Prof. OUD: KORTE GOLF Commissie herkent wrakstukkeu In de loop van de avond is gisteren zekerheid verkregen, dat de straal- bommen-verper van de Amerikaanse luchtmacht van het type Douglas B 66 „Destroyer", welke sinds don derdagavond kwart over acht werd vermist, verongelukt is. Deze zeker heid werd verkregen, toen een Ame rikaanse commissie van onderzoek op de vliegbasis Leeuwarden een daar vanuit Den Helder aangevoerde en uit zee opgeviste landingsflap identificeerde als een onderdeel van het vermiste vliegtuig. De commissie van onderzoek 1 jid- de uit het vinden van de landings flap af, dat het toestel geheel ver nield moet zijn. Vandaar dat ook de hoop werd opgegeven, dat een of meer leden van de drie koppen tel lende bemanning dit ongeluk zou hebben overleefd. Dit te meer, om dat een volle dag van intensief op sporingswerk welk werk geschied de onder ideale weersomstandighe den geen enkel resultaat had op- In Griante de Cadenabbia aan het Como-meer in Italië brengt de Westduitse geleverd. bondskanselier dr. Konrad Adenauer een korte vakantie door. De foto toont De taak van de commissie is nu de kanselier bezig met zijn geliefde spel „Boccia". nog, te trachten de plaats vast te stellen waar het vliegtuig onder wa ter is verdwenen. De mening van de onderzoek-com- missie over de oorzaak van het on geval was, dat de bommenwerper vermoedelijk met een zogenaamde dubbele „flame out" (een storing in beide motoren tegelijk) te kampen heeft gekregen. Op de hoogte waar op het toestel vloog (5000 voet of ongeveer 1650 meter) moet dit fataal geweest zijn. Verpleegprijs Acad. Ziekenhuis omhoog Daar het verschil tussen kostprijs en verpleegprijs te groot is gewor den heeft het Rijk aan de Academi sche Ziekenhuizen te Groningen, Leiden en Utrecht machtiging ver leend de verpleegprijs te verhogen tot 22.75. Tot nu bedroeg deze 20 gul den. Een tweede prijsverhoging zou volgens minister De Pous, die deze zaken in een antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Lien- den aan de orde stelde, in moeten gaan op 1 januari 1962. Algemene kinderbijslag wet intrekken Op de algemene vergadering van de WD, gisteren te Rotterdam in 't Rijnhotel gehouden, heeft de partij voorzitter, prof. P. J. Oud, onder meer gesproken over de algemene kinderbijslagwet. Prof. Oud zei te fnéhen, dat het beter is deze alge mene wet in te trekken, in verband met de politieke moeilijkheden die daarover zijn gerezen. Alleen als het kabinet van oordeel is dat in kwesties, waarin de kamer de regering niet wil volgen, slechts aan zulke politieke consequenties mogen worden verbonden waarvan „alle ministers, hoofd voor hoofd, van oordeel zijn de verantwoordelijk heid niet langer te dragen". De kinderbijslagwet is een vrije kwestie, ook al komt ze voor op het program van het kabinet. Spr. vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn een definitieve regeling te maken, gebaseerd op de noodregeling 1951 voor de kleine zelfstandigen. Landbouwlonen met 3,3 omhoog In de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap is overeen stemming bereikt over een loonad- vies voor de landbouw (akker- en weidebouw en veehouderij). Dit loon- advies komt neer op een verhoging van de lonen met 3,3 procent. Het zal zo spoedig mogelijk ter goedkeu ring worden voorgelegd aan het col lege van Rijksbemiddelaara Daarna zal deze hoofdafdeling ad viseren een verkorting van de ar beidstijd in de landbouw van circa vijftig uur per jaar. Hierdoor wordt ook voor de land bouw voorzien in de mogelijkheid tot invoering van een aantal vrije za terdagen. Dure rashond aan A. Z. te Leiden verkocht Nieuwkoper kon zijn dier nog achterhalen De heer G. Vossenberg uit Nieuw koop heeft op de experimentele af deling van het Academisch Zieken huis zijn kostbare rashond terugge vonden. Een speurtocht van veertien dagen was daaraan voorafgegaan. De heer Vossenberg had van een vriend gehoord dat deze in de buurtschap De Meye een jongen met de hond, een patrijzenhoud had zien lopen. De jongen vertelde, dat hij het dier voor vijf gulden aan een han delaar had verkocht, die op zijn beurt weer handel drijft met het Academisch Ziekenhuis te Leiden, aan welke hij honden en katten ver koopt. De handelaar De 'V., die eerst verklaarde, dat hij de hond nooit had gezien, moest wel bekennen, dat hij het dier had verkocht voor vijf tien gulden, toen de heer Vossenberg met het verhaal van de jongen op de proppen kwam. Hij had de hond juist deze morgen naar Leiden gebracht. Daar bleek, dat de hond aan de longen was ge opereerd. Het dier zal echter spoe dig genezen en dan met zijn baas mee naar huis kunnen. De handelaar uit De Meye had dit jaar al zeventig honden naar Leiden getransporteerd. De Westduitse politie heeft vrij dag te Frankfort meegedeeld, dat zij een internationale bende misdadi gers heeft opgerold. Dertig mensen zijn in hechtenis genomen van wie een aantal een reeks inbraken zou hebben gepleegd bij Zwitserse juwe liers en bonthandelaren. De buit werd naar West-Duitsland gesmok keld. De Cubaanse minister van de fensie heeft de arrestatie van een katholieke geestelijke bekendge maakt, nl. van pater Francisco Lo pez Blazquez, die ervan verdacht wordt te behoren tot een groep op standelingen in Sierra Escambray. Dertien opvarenden van de gezon ken vrachtvaarder „Verao", die 469 ton mat en die ter hoogte van de kust van Queensland, in Australië, is gezonken, trotseren thans in een reddingsboot de torenhoge golven in dit zeegebied. Het Australische vrachtschip „Flinders" en het Nederlandse schip „Houtman" hebben op volle kracht koers gezet naar de positie der schip breukelingen. Beide schepen kun nen hen echter op zijn vroegst eerst zaterdagavond bereiken. In Zele, in de Belgische provin cie Oost-Vlaanderen, heeft zich gis teren in een textielfabriek een ont ploffing voorgedaan, waardoor twee arbeiders werden gedood en vier ernstig gewond. De hoogeerw. heer L. J. H. De- bije, kanunnik van het Roermonds kapittel en deken en pastoor van Horst (L.), is bij K.B. benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Plaatselijk buien De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede. Een kleine storing, die gisterochtend ten westen van Schotland lag, diepte sterk uit en ontwikkelde zich tot een flinke depressie, die vanmorgen boven Z. Noorwegen aankwam. Aan de achter kant van deze depressie stak op het noorden en midden van de Noordzee een noordwesterstorm op, waarmee koude polaire lucht naar Nederland wordt getransporteerd. Het koufront was vanmorgen het gehele land al gepasseerd. Naarmate de koude lucht laag dikker wordt, neemt de onsta biliteit toe, zodat morgen plaatselijk buien zullen voorkomen. De tempe ratuur zal ongeveer dezelfde zijn als vandaag. ZON- EN MA <VNSTANDEN 19 Maart: zon op 06.46; onder 18.52; maan op ,08.17; onder 22.19. 20 Maart: zon op 06.44; onder 18.52; maan op 0.47.; onder 23.30. H oogwaterstanden 19 Maart: v.m. 5.10; n.m. 5.30. 20 Maart: v.m. 5.51; n.m. 6,11. KORRELTJE Zondaars hebben nog een toekomst, heiligen een verleden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1