S)e £cidóe(Boii/fcci/tit J GROMIKO EIST V.N. DEBAT OVER KONGO Positie der V.N. troepen wordt hachelijk twee in-één Verwoerd nu èeht apart I KOELKASTEN 1 1 erge Henegouwen 1 1 Rusland bestelde voor miljoenen guldens in Nederland Zuid-Afrika blijft in sterlingblok Hoe Indonesië Moskou betaalt Aardbeving op Flores Directeur: j. F. j. M. KOENS. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Adverten ties 20820 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. Gevechten in Katanga. Maandag vergadering van Assemblee derdag officieel gevraagd, dat do#AI- gemene Vergadering „vóór het ein de van deze week" de toestand in Kongo bespreekt. In een brief aan de voorzitter van Het Katangese ministerie van voor lichting heeft donderdag meegedeeld dat de Katangese troepen, die naar Bendera zijn gezonden, de ring van aanhangers van de Loemoembisti- sche Gizenga rondom deze plaats hebben gebroken. De mannen van Gizenga, die op Katangees gebied verzoenmgs- waren doorgedrongen, zijn terugge- uiter- van het rapport der w M commissie te voltooien. Deze ver- drongen. Bendera "ligt in het uü( zoemngscommissie, die uit de raad- ste noordoosten van Katanga aan de gevende commissie is voortgekomen, grens met Kivoe. Deze Katangese heeft een bezoek aan Kongo ge- troepen hebben bovendien op hun De Russische minister van buiten- bracht. Over bepaalde conclusies en mars naar het noorden drie dorpen, landse zaken, Gromiko, heeft don- 'jj! ™rfirir(?PPOrt be" £ie in handen waren van opstandige staat verschil van mening. Baloeba's, bezet. Uit Leopoldstad is gemeld, dat de OOK MOBOETOE TEGEN V.N. grote werkloosheid leidt tot toene- ming van het bendewezen, waarvan Troepen van generaal Moboetoe enkele blanken maar ook negers het hebben donderdag het vliegveld van slachtoffer zijn geworden. Coquilhatstad in de Kongolese Eve- naarsprovincie gesloten voor alle INVAL IN ANGOLA de Algemene Vergadering, de Ier vliegtuigen van de Verenigde Na- Boland, verklaarde de minister, dat ties> aldus is in kringen van de Ver- Het Portugese persbureau „Lusi- enigde Naties te Leopoldstad mee- tania" meldt, dat in de afgelopen 24 de toestand in Kongo gestadig slech- gedeeld. Moboetoes militairen uitten uur uit Kongo afkomstige groepen ter wordt als gevolg van de agressie het dreigement, dat zij elk vliegtuig, terroristen Noord-Angola zijn bin- tegen dat land. Resoluties van de dat z°u. Proberen te landen, zullen nengevallen, waar zij afgelegen neerschieten. Generaal Moboetoe is plantages hebben aangevallen. Hier- Veiligheidsraad werden genegeerd woensdag te Coquilhatstad aangeko- bij werd een aantal kolonisten ge en er werden pogingen gedaan om men. dood of gewond. Onder de slachtof- K-™™ ,r„„K,.„irir0iö„» noorn™ 1x1 genoemde kringen werd verno- fers zijn vrouwen en kinderen. Kon0o te „verbrokkelen Daarom meil) ^at de Verenigde Naties met Nader wordt nog gemeld, dat in was het volgens de Sowjet-delegatie het oog op het dreigement voorlopig het bericht van „Lusitania" wordt noodzakelijk onverwijld het debat alle vluchten naar Coquilhatstad gesproken over invallen in het noor- T_. hebben afgelast. den van Angola, zonder dat Kongo over de Kongolese kwestie te her- Woensdagavond reeds, toen een met name wordt genoemd als het vatten. vrachtvliegtuig van de Verenigde gebied, waaruit de aanvallers af- Naties met levensmiddelen aan boord komstig waren. Noord-Angola grenst Dp Alirpmpnp Vergadering za °P het vliegveld wilde landen, heb- echter alleen aan Kongo. waarschijnlijk maandagmiddag de ben de Kongolezen de landingslich- toestand in Kongo gaan bespreken, *en op het vliegveld met laten bran- zo heeft Boland donderdag tegenover deP- Het vliegtuig keerde naar Leo- persvertegenwoordigers verklaard, pomstad terug. Volgens hem voelen slechts weinig Donderdag is er nog een VN-vlieg- delegaties voor een spoedbijeen- ven vjusiemijiser ue siene ei komst vóór het weekeinde. Een uit- if gankelijke Noordelijke wand van de stel van enige dagen zou bovendien Pdo°t;„dat (Zwitserland) beklommen, de raadgevende commissie voor Korf Pjoberen te landen, zullen neerschie Hun dagenlange pogingen om zich go gelegenheid geven, de bestudering naar de top omhoog te werken, wer- den met intense belangstelling ga degeslagen o.m. door middel van he licopters, van waaruit men foto's maakte. Op één van die foto's ont dekte men een figuur, welke men aanvankelijk voor een bevroren, lijk aanzag. Dat zou wel eens 'n lichaam kunnen zijn, dacht men, van een jaren geleden op de Eiger vermiste bergbeklimmer. Het is bij het maken van vergrotingen van de luchtfoto's evenwel gebleken, dat het „lijk" te gen de rotswand in werkelijkheid geen lijk maar een stuk rots is. Morgen 9 uur: Morgen 9 uur begint c|e verkoop van schitterende jasjes voorMEISJES en JONGENS. "Reversible' dus aan twee zijden te dragen: als voorjaarsjasje èn als regenjas. De ene zijde is een leuke ruit van 100% zuiver wollen AaBe-stof met zuiver wollen gebreide mouwrand. De andere zijde is van stevige, waterafstotende poplinjn moderne effen kleur. Het was geen lijk Onlangs hebben drie Duitsers en een Oostenrijker de steile en ontoe- voor iedere keuken en iedere beurs in prijzen vanaf 225.bij van Aalmarkt 4 - Tel. 32176 Op deconferentie van het Britse Gemenebest in het Lancaster Honse te Londen heeft de Zuidafrikaanse premier dr. Hendrik Verwoerd woensdag avond zijn aanvraag voor lidmaatschap van het Gemenebest ingetrokken. Foto: Verwoerd (rechts) en zijn minister Eric Louw waren kennelijk niet heel erg bedroefd toen zij per auto het Lancaster House verlieten. Lof op Utrechtse Jaarbeurs De normale prijs v deze wondermooie meisjes-en jongens jasjes is 37.50, maar dén dag profiteert U van een echte Coster-stunt, want dan betaalt U 2-6 jaar, .alle maten (Advertentie). TEGEN DE STROOM IN dr. Verwoerd, heeft op de Ge menebest-bijeenkomst tenslotte de eer aan zichzelf gehouden en heeft de aanvrage van Zuid-Afrika, om lid' van het Britse Gemenebest te mogen blijven, ingetrokken. Hij zag zich. daartoe genoopt wegens de deel is van de totale order, die bin nenkort gerealiseerd zal worden. Over de aard van de artikelen die Nederland aan Rusland levert wil de Rusland heeft voor miljoenen aan heer Ponomarenko zich niet uitlaten, orders in Nederland geplaatst. Dit is De produkten, zo zei de Russische het resultaat van de besprekingen, ambassadeur, zijn mij uiteraard be- die de Nederlandse handelsmissie on- kend, maar ik weet niet of het cor- langs in de Sowjet-Unie heeft ge- reet is wanneer ik mij hierover uit- voerd. De ambassadeur van de Sow- laat. De Nederlandse handelsmissie, jet-Unie in Nederland, P. K. Pono- die onlangs de Sowjet-Unie bezocht, marenko, heeft verklaard, dat een noemde hij de grootste, die ooit in reeds geplaatste order voor consump- Rusland is geweest, tie- en kapitaalgoederen van rond 17 Ook Rusland heeft goederen aan miljoen gulden slechts een onder- Nederland te leveren. De Nederland- se missie heeft zich gedurende haar verblijf in de Sowjet-Unie op de hoogte kunnen stellen van de grote variëteiten in produkten, die hier worden vervaardigd. Afscheidsbanket leden van de V.N., die bijzonder nauwe betrekkingen en aanhoudend contact met de regering van Zuid- Zuid-Afrika is voornemens tot het Afrika onderhouden", verzocht hun „standpunten, namens andere leden- sterlinggebied te blijven behoren, invloed bij Zuid-Afrika aan te wen- regeringen uitgedrukt, en de aan wij- nadat het op 31 mei a.s. uit het Ge- den om dit land ertoe te brengen zingen van hun toekomstige oogmer- menebest zal zijn getreden. De beurs- zijn politiek in het mandaatgebied ken met betrekking tot de rassen- waarde van de goudmijnaandelen is Zuid-West-Afrika te wijzigen. In Z.- politiek van de regering van de de Londense effectenbeurs giste- West-Afrika worden de Zuid-Afri- XJnie" ren me^ miljoenen ponden sterling kaanse apartheids wetten toegepast. Met andere woorden: de af- verminderd door het besluit van Z.- 0 keer van de andere landen van Afnka zijn aanvraag, om als repu- het Gemenebest tegen LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM; Korte Hoogstraat 11 Meent hoek Goudesingel Katendr. Lagedijk hoek Dorpsweg West-Kruiskade 35 De resolutie werd met 74 tegen nul stemmen bij 9 onthoudingen j bliek lid van het Gemenebest te mo- keurd. Ruim 80 procent van de huizen van SowTeLafleiraardiJdê Endch, de hoofdplaats van het Indo- „apartheidspolitiek" van de Zuid- £en blijven, in te trekken. Koersver- stemde voor, maar achtte de resolu- nesische eiland Flores, zijn in de zouden moeten worden verboden. Afrikaanse regering was zó alge- ^ezei\ ook voor aandelen tie onvoldoende. Volgens hem dient nacht van donderdag op vrijdag ver- 5. Alle communistische en semd- meen, dat deze regering zich niet van Zuid-Afrikaanse diamantmijnen, het mandaat onmiddellijk te worden woest ^oor een hevige aardbeving communistische organisaties in In- Na het uittreden van Zuid-Afrika beëindigd en het bestuur overgedra- donesië, zouden bij de wet moeten meer „thuis" voelde in dit Gemene best. Volgens Verwoerd hebben die uit het Gemenebest heeft zich bij de gen aan een commissie van onafhan- Tot dusver is nog geen melding ge- Worden' erkend. Het jaar 1960 noemde de heer Po nomarenko belangrijk voor de han delsbetrekkingen tussen de Sowjet- Unie en Nederland, omdat in dat jaar de handelsbetrekkingen tussen de beide landen vastere vormen hebben De Romeinse correspondent van 't gekregen. De deelneming aan de Italiaanse dagblad „Continentale" utr,echtsf Jaarbeurs is volgens de ambassadeur van zeer grote beteke- meldt, vernomen te hebben, dat In- njs Voor een beter economisch con- donesië een hoge prijs zal moeten tact tussen beide landen. betalen voor de militaire hulp, die a a Hij zei in talrijke landen jaarbeur- de Sowjet-Unie het wil verlenen. De- zen bezocht te hebben, waarvan er ze prijs zou zijn: verscheidene meer op kermissen en op circussen geleken dan op een 1. De Sowjet-Unie zou het recht manifestatie, waar zaken werden ge- krijgen raketbases in Indonesië aan daan. De jaarbeurs in Utrecht, zo zei te leggen. hij, onderscheidt zich van andere 2. Indonesië zou het plan van beurzen door haar strikt zakelijk Chroesjtsjef voor een „reorganisa- karakter. Men wordt niet gehinderd tie" der V.N. moeten steunen. door een cacafonie van circus- en ker- 3. De anti-communistische Indo- misachtige geluiden, maar men kan nesische dagbladen zouden moeten er in een goede sfeer zaken doen. worden verboden. 4. Alle organisaties „van buiten- De ambassadeur acht de deelne- landse oorsprong" in Indonesië, niing van Rusland aan de Utrechtse waaronder ook die der padvinders, Jaarbeurs van grote betekenis voor - de handelsbetrekkingen tussen beide landen. Rusland zal ook het volgende jaar weer deelnemen aan de Utrecht se Voorjaarsbeurs. andere leden zich op een verkeerd Britse voorlichtingsdienst in Johan- standpunt geplaatst door zich te be- nesburg een stroom van moeien met de binnenlandse aange- gemeld om een Brits paspoort aan te York ^doen geruchten de rondelet legenheden van één lid. Wanneer dat vragen, als beginsel wordt aanvaard, bete kent dit het einde van het Gemene- Verwoerd bij koningin Elizabeth best. De „anderen" zien het evenwel Koningin Elizabeth van Engeland anders: wanneer men in een bepaal- heeft donderdag premier Verwoerd de gemeenschap wil blijven, behoort in audiëntie ontvangen. Volgens ge er toch iets gemeenschappelijks te zaghebbende kringen wilde de eer- zijn. Vroeger hadden de Dominions ste-minister de vorstin officieel van één staathoofd, nL de Engelse ko- het besluit van zijn regering om zich ning, resp. koningin. Later hebben op 31 mei uit het Gemenebest terug verschillenden van hen de republi- te trekken, in kennis stellen, voor- keinse staatsvorm aanvaard en zijn dat hij 's avonds met haar zou aan- toch in het Gemenebest gebleven op zitten aan het banket dat op het pa- grond van gelijke gemeenschappelij- leis Buckingham voor de premiers ke belangen. Maar die gemeenschap- van de gemenebestlanden werd ge- pelijke belangen moeten dan toch geven. Premier Vérwoerd zat op het gedragen worden door eenzelfde banket links van prinses Margaret, geestesgesteldheid en deze ontbrak in in tegenstelling tot de andere pre- het geval van Zuid-Afrika, dat op mier en presidenten werd Verwoerd het gebied van de meest elementaire niet toegejuicht door de menigte, dae rechten van de mens een standpunt zi0h bij het paleis had verzameld, inneemt, dat indruist tegen de op- De Zuid-Afrikaanse premier keert vattingen van alle anderen. maandag uit Londen naar Zuid-Afri- Straks komt de apartheidspolitiek ka terug. In verband met de gang van Zuid-Afrika ook weer ter spra- van zaken op de conferentie heeft ke in de Verenigde Naties en 't lijdt Verwoerd zijn voorgenomen bezoe- geen twijfel of ook daar zal deze po- ken aan Parijs en Bonn afgezegd, litiek veroordeeld worden. Zal Zuid- Afrika zich dan ook terugtrekken y.N. OVER ZUID-WEST-AFRIKA uit de Volkenorganisatie? In elk ge val zal de regering-Verwoerd er geen De Algemene Vergadering der V.N. aanleiding in zien om van politiek heeft donderdag in een resolutie „die te gaan veranderen. Dat deze gang van zaken niet be- paald de algehele instemming van de Zuid-Afrikaanders heeft, ligt voor De 52-jarige landbouwer G. de hand gezien het sterke element Sneller te Doornspijk is gisteren, van Brits voelenden in de Unie. Wij toen hij te Elburg met zijn bromfiets zijn benieuwd naar de uitslag van plotseling de Zuiderzeestraatweg kelijke Afrikaanse staten.maakt van persoonlijke ongevallen. De regering te Moskou zou erme- ïn het UNO-hoofdkwartier te New De aardbeving kwam in drie schok- de hebben ingestemd, dat zes Indo- Dit nummer bestaat uit 16 pagina's nesische deskundigen op het gebied der kernenergie in J" ciale cursus volgen. KORTE ZITTING MET VERRASSING Kouder weer De Bilt, 17 maart. Het KNMI deelt mede: Het uitzonderlijk zachte voorjaars weer heeft het hoogtepunt bereikt. Voor het weekeinde wordt een aan zienlijke daling van temperatuur verwacht in verband met belang rijke wijzigingen in de luchtcircu- latie boven de Oceaan en Europa. Het hogedrukgebied, dat oorzaak is geweest van het fraaie lenteweer, is naar het oosten weggetrokken. Tussen een nieuw hogedrukgebied op de Oceaan en een depressie- systeem bij Noorwegen zette zich koudere polaire lucht in beweging naar Engeland. Morgen in de loop van de dag zal deze koudere lucht ook ons land binnenstromen. Het binnendringen van de koudere lucht zal ook enige regen veroorzaken. ZON- EN MAANSTANDEN 18 Maart: zon op 06.49; onder 18.49; maan op 07.50; onder 21.06. Hoogwaterstanden 18 Maart: v.m. 4.31; n.m. 4.46. Nadat de minister voor maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, donderdagochtend in het nieuwe RAI- d*e"verkïëzïngen welke over" enige overstag door een auto-aangeredeS gebouw in Amsterdam de off.ciele openrng had verricht van de Huishoudbeurs, werd rij rondgeleid door de di- ffidluüenwoSien gehouden Tegln en vrijwel op slag gedood. Het recteur van de beurs, de heer P. F. Blokker. Toen de minister een makkehjke stoel ontdekte (links) kon zij de stroom opr^en Cdt niemfnd slachtoffer laat een wouw en twee de verleiding niet weerstaan de voeten even rust te. geven. De vering v^de stoei bleek een verrassing (m.d- KORRELTJE Zich dom houden brengt vaak ver der dan zich slim tonen. (Guido Gezelle) VRIJDAG 17 MAART 1961 51ste JAARGANG No. 15273 f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1