badhanddoek Radion Zware straffen geëist tegen bezitters van haschisch en heroïne Ongevaarlijke maar bij Rotogravure hardnekkige brand Maatschappij HET STILLE EILAND DONDERDAG 16 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT Amsterdam dreigt centrum te worden „We moeten Amsterdam vrij hou den van dit gevaarlijke spul, dat driemaal krachtiger is dan marihuana en dus ook driemaal meer schade kan aanbrengen", zei de officier van justitie mr. baron van Dedem in zijn requisitoir tegen een Tunesiër, die de vooral in Noord-Afrika bekende haschischtabletten in Amsterdam in troduceerde. Uit het oogpunt van de algemene preventie vorderde hij daarom tegen hem twee jaar gevange nisstraf. Ten aanzien van een Amerikaan vroeg hij de maximumstraf 4 jaar met aftrek omdat hij het gevaar lijkste verdovende middel heroï ne .in zijn bezit had. Bij de bepaling van de strafmaat werd in dit geval rekening gehou den met de omstandigheid, dat de justitie met alle middelen moet voorkomen, dat Amsterdam een cen trum wordt van handelaren in ver dovende middelen. Er bestond voor de behandeling van beide zaken, vooral van de zijde van de pers en politie, grote belang stelling. De volle rechtzaal luisterde met gespannen aandacht naar het geen de Amsterdamse hoogleraar in de biochemie, toxicologie en phar- macie prof. dr. J. Kok (rector-mag- nificus van de universiteit van Am sterdam) als getuige deskundige ver klaarde over de schadelijke invloed van allerlei verdovende middelen. Mild oordeel. Zijn oordeel over het gebruik van marihuana was het meest mild. Ge vaarlijk achtte prof. Kok marihuana vooral, omdat het gebruik ervan tot verslaving aan sterkere en gevaar lijker middelen kan leiden. De Tunesiër S. T. werd op 24 no vember j.l. op het Amsterdamse Cen- traal-station gearresteerd. Hij was in het bezit van een grote lucifersdoos gevuld met 86 blokjes haschisch (32 gram). „Ik had die blokjes bij me voor eigen gebruik", zei T., doch uit het onderzoek van de politie is ge bleken dat hij waarschijnlijk met andere bedoelingen naar Amsterdam kwam. „Ik kwam naar Amsterdam om een medische behandeling te ondergaan", zêti T., die voorts opmerkte, dat hij nooit eerder gehoord had dat het kauwen op haschischtabletten in Ne derland verboden is. „In mijn ge boorteland gebruikt iedereen deze tabletten en ook in Frankrijk zei de politie er niets van". Het was slechts de bedoeling van T. geweest om een Nederlandse vriend te laten „meege nieten". Getuige-deskundige prof. J. Kok geloofde niet, dat de 32 gram haschisch-tabletten de reis van Lyon naar Amsterdam rechtvaardigde. Evenals de politiedeskundige drs. J. Esges wees hij op de veel krachtiger werking van dit verdovende middel. Bij een routine-onderzoek in een Amsterdams hotelletje, arresteerden rechercheurs op 7 november j.l. een Amerikaan die zich legitimeerde als John S. Pas een maand geleden bleek, dat deze Amerikaan ruim een jaar in Europa op een vals paspoort heeft rondgezworven en dat men in wer kelijkheid te doen had met Carl William W„ een ex-verkoper uit New York, die in 1959 ip San Diego wegens het smokkelen van 15 kg. marihuana uit Mexico werd aange houden. Onder borgstelling van 5000 dollar werd hij voorlopig op vrije voeten gesteld. Zijn uitleveringsverzoek ligt reeds in Nederland en de jeugdige, blonde Amerikaan wordt volgens de officier van justitie bij terugkomst in Ame rika bedreigd met een gevangenis straf van 20 jaar. Ook W. verklaarde bij zijn arresta tie, dat de respectabele hoeveelheid verdovende middelen die hij in een koffertje bij zich had, slechts voor eigen gebruik bestemd was. Nu genezen. „Ik was zelf verslaafd aan verdo vende middolon, maar ik ben er nu van genezen", voerde W. als veront schuldiging voor zijn koffer mei een assortiment aan verdovende midde len aan. „Hoe heeft u een jaar lang in Europa kunnen leven en rondtrek ken zonder middelen van bestaan?", vroeg de rechtbankpresident. „Van mijn Amerikaanse spaarcen tjes", antwoordde W., die bij zijn arrestatie nog in het bezit was van 3800 aan vreemde valuta en een auto. „De Zweedse en Deense politie hebben evenwel sterke vermoedens dat W. een internationale handelaar was" verklaarde getuige inspecteur A. C. H. Hoegee. Adjudant-recher cheur C. W. Houweling meende, dat W. van de opbrengst van de handel heeft geleefd. De 270 gram in beslag genomen hennep achtte hij voldoende voor 1200 sigaretten, die in Amster dam 3 per stuk kunnen opbrengen. „Hoogstens 400 a 500 sigaretten", lachtte de baardige Amerikaanse verdachte, die een tikkeltje gering schattend oordeelde over de dosis van 2/10 gram marihuana die in ons land in een sigaret schijnt te worden verwerkt. Employé en twee brandweerlieden onwel geraakt door hevige rookontwikkeling Waarschijnlijk tengevolge van broei is gistermiddag omstreeks vijf uur brand ontstaan bij de N.V. Rotogra vure-maatschappij te Leiden aan het Galgewater. De brand liet zich ern stiger aanzien dan de feiten aan de de brandweer uitwezen. In de kel ders stonden namelijk grote voor raden tot balen samengeperst papier opgeslagen en deze waren in brand geraakt. Om kwart over vijf ontdek te de 36-jarige employé van de Roto gravure, de heer J. van Eygen de brand. Hij trachtte onmiddellijk het vuur te stuiten met behulp van een brandblusser. Het gevolg was echter een enorme rookontwikkeling, die hem het bewustzijn deed verliezen. Toegeschoten collega's brachten hem in de frisse lucht; de EHD moest hem naar het Academisch Ziekenhuis overbrengen. Later op de avond kon de heer Van Eygen naar huis terug keren. De brandweer was inmiddels het vuur te lijf gegaan met enige stralen, waarbij de spuitgasten ge bruik moesten maken van rookmas- kers, daar men anders de met rook gevulde kelders niet kon binnen gaan. Een groot deel van de papier opslag werd op de kade van het Gal gewater gedeponeerd. Omstreeks kwart over zeven was de brandweer de brand meester, OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN maar het duurde nog wel tot in de nacht (I2.J5 uur) vóór men ook met de nablussing gereed was. Daar de brand in de kelders woedde, bleef de schade tot de vernielde papier- voorraad beperkt. Na terugkeer in de brandweerkazerne bleek, dat ook twee brandweerlieden het te kwaad hadden met de gevolgen van de rook ontwikkeling. Zij werden onwel en werden voor onderzoek naar het (Advertentie). Academisch Ziekenhuis overgebracht. Ambassadeur van Cuba neemt ontslag Ingrid Bergman bij Nederlandse ,-My fair Lady De ambassadeur van Cuba in Neder land, Ingnacio Fiterre (foto), bene vens alle andere leden van de Cu baanse diplomatieke missie en con sulaire diensten in Nederland hebben ontslag genomen. De diplomaten heb ben gezegd te zullen strijden voor een nieuw Cuba. Zwaar verkeer uit Nijmegens binnenstad Boven de toegangswegen van het Trajanusplein (Waalburgplein) in Nijmegen hangen witte spandoeken met rode opschriften. Door deze op schriften wordt het verkeer er op geattendeerd, dat het met ingang van 1 april verboden is met zware vrachtauto's van meer dan 2.20 me ter de binnenstad in te rijden, tenzij men daar beslist moet zijn om goede ren af te leveren. Het verkeer van dé vrachtauto's zal over de Canisius- en Oranjesingel en het Keizer Karelplein geleid wor den. REPORTER OVERLEDEN De 28-jarige Y. H. Ferwerda, pro grammaleider van de rooms-katholie- ke amateur radio omroep noord „de KARON", die dinsdagavond tijdens de wedstrijd GVAV-Moskou van de hoofdtribune aan het Oosterpark viel, is thans aan de bekomen verwondin gen overleden. Het slachtoffer werd opgenomen met een schedelbasis- fractuur in het academische zieken huis. GETRACHT VROUW UIT TREIN TE GOOIEN De rechtbank in Groningen heeft vanmorgen de 29-jarige landarbeider Luppo H. uit Nieuweschans, die ge probeerd had zijn vrouw uit de trein te gooien, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie had vijftien dagen geleden een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Het drama speelde zich af op 22 oktober van het vorige jaar in de laatste trein van Winscho ten naar Nieuweschans. De verdachte handelde onder invloed van alcohol. De filmactrice Ingrid Bergman en haar echtgenoot Lars Schmidt hebben gisteravond in Carré in Amsterdam een de' deuren van de°rijdendet'treir^en voorsteUing bijgewoond van de Nederlandse „My Fair Lady". Foto v.ln.r.: Margriet Groot, Wim Sonneveld, wilde haar naar buiten duwen. Paul Storm en Ingrid Bergman. De belangstelling voor deze brand was zeer groot. Vooral aan de over zijde van het Galgewater waren vele belangstellenden verzameld. Geen goedkopere zuivel door revaluatie De revaluatie van de gulden zal niet leiden tot een verlaging van de binnenlandse prijzen van zuivelpro- dukten. Dit is de consequentie van het gistermiddag door het produkt- schap voor zuivel genomen besluit, niet over te gaan tot wijziging van de inleveringsprijzen voor zuivel- produkten onder invloed van de nieu we monetaire situatie. Het bestuur heeft gistermiddag in Utrecht een extra besloten vergadering gehouden om zich te beraden over de gevol gen van de herwaardering van de gulden op de zuivelafzet. Jongens vonden begraven schat In het Utrechtse Wilhelminapark hebben drie jongens van 13 tot 14 jaar oud een „schat" opgegraven. Zij vonden een blikken trommel met sieraden, welke zij meteen naar de politie hebben gebracht. De sieraden waren: twee gouden ringen (met inscripties „M. de Boer" en „W. Vonk"), een gouden ring met bloedkoralen steen, een gouden oor bel, een gouden speldje (inscriptie „DOS 1920"), twee zilveren armban den, twee zilveren broches, twee oorbellen, een doublé collier en en kele penningen. De jeugdige schat gravers hadden een gedenkwaardige dag. MEISJE VAN 3 JAAR AANGERAND De politie van Utrecht zoekt naar een man in de leeftijd van 35 tot 38 jaar met een lange, magere gestalte en een scherpe neus, die zich aan een meisje van drie jaar vergrepen heeft. Het kind moest onder behan deling van een arts worden gesteld. 12 Hij zou dus zondag preken in mo derne trant over het zesde en ne gende gebod. Het koren was nog niet binnen, een gevaarlijke tijd voor het jonge volk. De zon en de zomer brengen warmte, blijheid en over moed, vooral nu het seizoen ten ein de loopt. Hij zou de jongelui 'n hart onder de riem steken. Wat deed hij toch graag preken opschrijven. Je zag je gedachten op het papier vloeien, zwart op wit, on uitwisbaar. Z'n soepele, mollige hand hanteerde zo vaardig de pen. Prach tig lopend schrift met sierlijk ge krulde hoofdletters. Zelfs Constant van Heijst, die toch allerwege de roep had een meesterschrijver te zijn, erkende in hem minstens zijn gelijke. Met de punt van z'n tong op de vooruitstekende onderlip schreef pastoor Dedena zijn preek in het schrift. Hij hoefde niet te zoeken naar de juiste uitdrukkingen, zijn ROMAN door Walter Breedveld gedachten vloeiden als een stroom uit zijn geest in de pen. Heerlijk werk, inspannend en tegelijk ont spannend. Onvermoeid schreef hij door tot tien uur. Ziezo dat was klaar, morgen nog een keer overlezen en de preek zat hem voor eeuwig in het hoofd. Clasien klopte zachtjes en trad de kamer binnen. „Is er nog iets, meneer pastoor?" „Nee, Clasien, het is wel geweest vandaag". „Zal ik dan maar naar bed gaan?" „Dat zal heel verstandig zijn, Cla sien". Ze kwam naar hem toelopen, bleef voor hem stan "met gebogen hoofd. Hij hief de hand op: „In nomine Pa- tris zoefde zijn fluisterstem. „Slaap wel, Clasien". „Wel te rusten meneer pastoor". Pastoor Dedena keek haar na. Klein scheel kwezelke, voor jou hoef ik niet te preken over het zesde en negende gebod. Onschuldig en on nozel als de kleine Gijsbert Cabus. Alleen, Clasien, moet ik het met jou nog eens hebben over het gebod van naastenliefde. Hij ging naar zijn slaapkamer, die grensde aan de zitkamer. Clasien had het raam opengelaten, zoals hij dat wilde en hij stond nog een ogen blik de donkerte in te kijken voor hij het sloot. Zijn gedachten waren niet sterk meer, hij droomde meer dan hij dacht. Krekels sjierpten hun monotone vleugelzang, kikkers kwaakten hun liefdeslied en verder weg, in het bos van Cabus, sloeg een zangvogel zijn verrukkelijke klan ken. Het fluwelige donker van de he mel, flauw verlicht door zwermen sterren, glansde zo innig. Het was heerlijk zo de donkerte in te staren, waar allengs zich de contouren van bomen en huizen begonnen af te te kenen, Het was zo vredig en zo goed, want daarboven achter de sterren woonde de Lieve Heer van alle men sen. Ineens moest hij denken aan Coba van Gerwen, de grote krachtige stammoeder van een hele reeks for* se jongens en meisjes, die het van* nacht weer hevig te verduren zou hebben. Hij zag in de geest Kobuske: ,,'t Zal weer 'nne kerel worden". In een benauwend reflexgebaar legde hij zijn handen op zijn machtige buik. Voor Coba was er tenminste heul te vinden, al was het misschien maar weer voor korte tijd. Dan hoorde hij in gedachten weer het erbarmelijke krijsen van 't fles- kindje, dat gevoed werd met stamp pot van varkensreuzel en rundvet. Wat zag de stumper er uit. Dat kwam nu allemaal goed. Van Everloo, die satan, zat er achter en dan kwam het altijd klaar. Hij dacht aan Bert Cabus en aan Sietske. In zijn herinnering zag hij ze weer sa men door het polderland gaan. Wat waren dat prachtige mensen, wat hielden die twee ontzaglijk veel van elkaar, hoe verlangden ze naar hun kind. 't Was allemaal heel anders uit gekomen dan ze gedacht hadden. Wij willen het allemaal doen zoals we denken dat het 't beste is, maar de Lieve Heer regelt het op Zijn ma nier. O, dat is goed, wij aanvaarden hetgeen voor ons bestemd is, wij dragen het kruis ons opgelegd, met liefde door het leven. Maar soms drukt het zo zwaar, soms kan het le ven ons zo vreselijk zeer doen. Nog in gedachten sloot pastoor De dena het raam. Hij stak de kaars aan en schoof de gordijnen dicht. Langzaam begon hij de vele knoop jes van z'n toog los te maken. Daar na wipte hij zich het witte nacht hemd van fijn madepolam, aan de hals en mouwen versierd met een smal rood-wit geblokt garneerbandje over het hoofd, 't Ruime nachthemd, dat hem tot op de voeten afhing, deed hem nog dikker, nog geweldi ger lijken. Z'n knieën bogen door op de knielbank van de speciaal voor hem geconstrueerde bidstoel. De handen gevouwen, de ogen gesloten, de lip pen in snelle beweging, bad pastoor Dedena zijn avondgebed. Hij vergat niet voor Coba van Gerwen te bid den, zoals hij Kobuske beloofd had. Dat het toeh maar goed met haar mocht aflopen. Hij vouwde de piqué sprei op zoals Clasien het hem geleerd had en leg de ook de dikke deken over het voet einde van het ledikant; het laken met de dunne franse deken was meer dan genoeg voor deze tijd van het jaar. Hij sloeg het laken open en plaatste de donzen kussen in de goe* de stand. Dan zette hij zfch voor zichtig neer op het verenbed en liet zich langzaam doorzakken tot hij grond voelde. Daarna draaide hij zich een kwartslag om en trok de benen binnen, eerst het rechter, dan 't lin ker. Wringend en duwend morrelde hij zo lang tot bed en kussens zaten aangepast en hij, half liggend, half zittend de goede slaaphouding had gevonden. Hij trok het laken en de dunne deken over zijn opstaande buik, kreeg uit het ladekastje naast zijn bed de grote zwarte kralen ro zenkrans en blies de kaars uit. Een ogenblik was het pikdonker, doch snel werd de duisternis ver drongen door de fijne rode gloed van het devotielichtje voor het beeld van het Heilig Hart, Toen sloot pas toor Dedena gerust de moede ogen. Hij kuste het kruisje en daarna schoven de kralen van z'n rozen krans door z'n mollige witte vingers. Maar hij bracht het niet ver, bij het tweede glorievolle geheim hield de beweging op, hij was ingeslapen. Dat was de vreugde van zijn zwaar kruis, de Lieve Heer had in z'n groot machtig hoofd een subliem slaap- centrum geschapen. Pastoor Martens uit Heusden was met z'n zestig jaar nog zo vlug en kwiek als een jongen van twintig, maar halve nachten lag hij te woe len eer hij de slaap kon vatten. Elk mens heeft zijn eigen last te torsen; zijn slaap was prachtig: droomloos, rustgevend en verkwikkend. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8