Ned. R.K. Volksbond en KAB hielden hun jaarvergadering „Verdwijningen en Verschijningen" leuk gebracht door lyceïsten v. St. Bonaventura Strafzaak dokter 0. vandaag voortgezet Pater A. van Dieren O.P. sprak met Kath. Bejaarden over hun problemen Michail Tal geeft eerste partij op De heer M. L. Heruer krijgt gouden koninklijke onderscheiding „Tekenaars onder de Samarokena" DONDERDAG 16 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT Delegatie van bestuurs taken vruchtbaar vertegenwoordigd. Het verenigings jaar werd afgesloten met een totaal van 2734 leden, verdeeld over 20 vakorg. Gespecificeerd: 1562 man nelijke leden, 39 vrouwelijke, KAJ 293, VKAJ 68, WM 170 en 602 bui tenleden, verdeeld over 40 gemeen- waterdicht ledenregister samenstel- ten. De gespreksgroepen winnen aan den, een administratieve vrije-tijds- belangstelling ,er zjjn er twee in de taak, waarvan het resultaat van een Leonardusparochie en een in de onschatbare waarde is voor de vak- Hartebrug, alwaar een tweede in Gebonden door een zelfde taak afdelingen afzonderlijk en de KAB voorbereiding is. In de overige pa- vormen de Leidse afdelingen van de in zijn geheel. Spr. vraagt aller me- rochies wordt naarstig aan de rea- Ned. R.K. Volksbond en KAB een dewerking, door maandelijkse op- lisering gewerkt, twee-eenheid, een hechte organisa- gaVe der mutaties. De blijvende per- torische situatie onder eenzelfde be- fectie is belangrijk, in het bijzon- stuur; hierin is de Volksbond als der bij een mogelijke structuurwijzi- rechtspersoon statutair gebonden ging in de toekomst, tot afzonderlijk vergaderen. Dies De voorzitter liet aan het uitvoe- geen overigens slechts moeizaam re- opende voorzitter K. F. de Bree gis- rige jaarverslag van seer. H. A. M. sultaten oplevert, teravond in de „Harmonie" eerst de Tooten een toelichting vooraf gaan, Penningmeester J. van Hees ont- vergadering van de R.K. Volksbond, in het bijzonder t.a.v. wijziging in ving grote waardering voor zijn fi er op wijzende, dat zijn activiteiten de uitvoering der bestuurstaak, nancieel beleid waarvan de resulta- geheel gericht zijn op de verwezen- waardoor bevoegdheden worden ge- ten, gespecificeerd zwart-op-wit, aan lijking van het KAB-ideaal en daar- delegeerd aan de secties in het be- de leden ter bestudering waren voor voor alle beschikbare middelen wor- stuur. Deze secties, aldus de heer De gelegd. den aangewend, in het bijzonder Bree, wellicht nog niet perfect, zijn De periodiek aftredende bestuurs- door het verlenen van financiële toch zeer vruchtbaar gebleken. Per leden J. G. de Winter, C. N. Keur steun. Dit laatste bleek overigens persoon wordt meer gevraagd, doch en P. J. Gordijn werden bij acclama- duidelijk uit het financieel overzicht, het werk geschiedt effectiever, de tie herkozen. waarmede de heer J. van Hees re- problemen komen nu voorbestudeerd Geestelijk adviseur, kapelaan G. kening en verantwoording gaf van en concreter op tafel. Momenteel Lemmers haakte met 'n kort woord zjjn beheer. zijn werkzaam de secties Cultuur, in op de woorden, welke de voorzit- De KAB-vergadering ving aan met Propaganda, School en Vorming, Re- ter in de loop van de avond had ge- enige toelichtende mededelingen presentatie en Vertegenw. Onderaf- sproken t.a.v. vertegenwoordiging door de heer De Bree. Over de „Wij delingen, onder sr lervisie van het door KAB-leden, dat elke kans om en Zij"-actie zei spr., dat men gaar- afd. bestuur, doch met een gezamen- als katholiek het verenigingsleven ne voldaan zou hebben aan het ver- lijke verantwoordelijkheid. te doordesemen, moet worden aange- zoek van de landelijke leiding, om Het rijk gedocumenteerde jaarver- grepen om daardoor de gelegenheid als plaatselijk afdelingsbestuur deze slag van de heer Tooten gaf reden te hebben bepaalde problemen prin- actie te organiseren. Daar echter de tot tevredenheid en dankbaarheid, cipieel te benaderen, een taak overi- verschillende vakbondsbesturen De aanwezigen hebben kennis kun- reeds eerder werden ingeschakeld en nen nemen van een veelheid aan ac- spontaan het werk waren begonnen, tiviteiten en de resultaten daarvan, werd besloten aan deze gang van za- evenals van de wijkgroepen afzon- waarbij de diverse wykvertegen- ken niets te veranderen. Spr. zeide derlijk. Bovendien werden summier Voordigers zich niet onbetuigd lie- het wel zeer op prijs te stellen, in- gegevens verstrekt van instellingen ten, sloot de heer De Bree de ver dien men het afd. bestuur op de en organisaties, waarin de KAB is gadering. hoogte zou brengen van het eindre sultaat. Spr. bracht vervolgens dank aan de heer F. A. van Hees en zijn mede werkers, die in moeizame arbeid een De pioniers-jeugdgroepen in de wijken zijn (officieus) in voorberei ding. Allerwegen wordt getracht deze nieuw leven in te blazen, het- gens, waarvan iedere geloofsgenoot zich bewust dient te zijn. een geanimeerde rondvraag, WIE WANDELT MEE? In verband met de viering van het 20-jarig bestaan van DSB organi seert de afdeling wandelsport van DSB op zaterdag 25 maart en zon dag 26 maart a.s. haar Jubileum- Wandeltochten over de afstanden van 10,15, 20, 25 en 30 km. De start vindt plaats vanuit de recreatiezaal van de HCW en NEM aan de Zoeterwoudse- weg en wel op zaterdag 25 maart van 14.00 tot 15.00 uur en op zondag 26 maart van 10.00 tot 12.15 uur. De deelnemers(sters) ontvangen 'n spe ciaal ontworpen DSB-jubileum-me daille met draaglint, terwijl deelne mende verenigingen een verenigings- prijs ontvangen en bovendien nog voor een extra prijs in aanmerking kunnen komen na beoordeling van een jury. Inschrijfadressen: Hof laan 325, Stuyvesanthof 39, Levendaal 322, Jul. v. Stolberghof 37 te Leiden en Nieuw Voordorpstraat 35 te Voor schoten. In het kader van een groot opge zette propaganda-actie, waarmede 't nieuwe bestuur van de Wandelkring Leiden en omstreken dezer dagen is gestart, zullen onder meer voor de aangesloten verenigingen zangmid dagen en filmvoorstellingen worden georganiseerd ten einde de onderlin ge band in de Kring zo nodig te hel pen verstevigen. Daar het Kringbestuur voornemens is haar plannen op de buitengewone ledenvergadering, die zaterdag 18 maart a.s. 's middags om 3 uur in de recreatiezaal van „Hollandia" te Al phen a. d. Rijn zal worden gehou den, nader te ontvouwen, bestaat er in de Leidse wandelkringen grote belangstelling voor deze vergade ring. De uitslag van de eerste twee ron den van de parenwedstrijden van de R.K. Bridgeclub SVA is als volgt: Groep zwart: Bik-Middelbeek 4 p., mevr. Werter-Bonnet 2 p., v. d. Post- Weber 2 p., echtp. v. d. Drift 2 p., eohtp. Coppen 2 p., Piket-v. d. Ruit 2 p., Dieben-v. Wijk 2 p., v. Haaste- ren-Abswoude 1 p., Jeuster-Winkel molen 1 p., dames Bik 2 p. Groep rood: dames Borsboom-Bron- sie 4 p., echtp. Niekerk 4 p., dames v. Noort-Bisschop 2 p., echtp. Bern- sen 2 p., echtp. de Ridder 2 p., da mes Doove-w. Loon 2 p., mevr. Men- ken-Brocken 0 p., echtp. v. Leeuwen 0 p. In de ereafd. van de Fed. van Kla verjas ver. Leiden en Omstr., deden de leiders wat verwacht werd, maar onderling liepen zij uit ten voordele van KNG. Deze week wordt gespeeld de belangrijke wedstrijd DSB-KNG; hier moet DSB winnen om bij de lei ders té blijven; Oosthoek heeft het, zo te bezien, niet zo zwaar tegen SLF. In de eerste klasse bleef MDS op de goede weg; Sportief die derde staat moet de belangrijke wedstrijd tegen MDS winnen om zijn kleine kans te behouden. Bij de tweede klasse was er niets bijzonders, maar bij de derde klasse liep Oosthoek 3, door zelf te winnen en door 'n grote nederlaag van DSB 3 tegen Gr.oord verder uit. Uitslagen: erg-afd.: T&D-Oosth. 5-7 KNG-Krantz 8-4, Zaalb.-DSB 5t<-6J4, Centrum-AWS 7-5, PVH- Sportief 6-6, MDS-MDH 7»/s-4 y2. 2e klasse: DSB-Zaalb. 7-5, Centrum- KNG 372-8 Yi, SLF-Gr.oord 8-4, T& D-Sportief 6^6. Derde klasse: DSB 4- Sportief 2-10, Gr.oord-DSB 3 8-4, Oosthoek 4-Oosthoek 3 27»-9 y3 TXE RESULTATEN van de hobbies van pater Raymond Sasse van IJselt, die bij tijd en wijle aan het licht gebracht worden, hetzij op het witte doek, hetzij op het toneel, be zitten door een sprankelende een voud een weldadige charme. Gisteravond zagen we in de Leidsé Schouwburg „Verdwijningen en ver schijningen", onder regie van pater Sasse van IJselt, ten tonele gevoerd door een tiental lyceïsten van „St. Bonaventura" en we hebben ervan genoten. Het is tekenend voor het ge leverde, dat een jong groepje tone listen - van allen was de onervaren heid duidelijk merkbaar - het publiek van de ene lachsalvo in de andere joegen. LIET STERK tot de verbeelding van de uitvoerenden en de groten deels jeugdige aanwezigen spreken de stuk, behandelde na een serie dol komische verwikkelingen de ontmas kering van een bende smokkelaars. Hartverwarmend was de wijze, waar op zich de uitvoerenden gaven. Men speelde zichzelf, zonder het al te moeilijk te maken. Het ging allemaal even enthousiast. Ergens aan de Ne derlands-Duitse grens bleek zowaar door een werkster onvervalst Leids gesproken te worden, en een veld wachter was voor deze gelegenheid uit Engeland geïmporteerd - te oor delen naar zijn uitmonstering - In het programma stond ook de souf- fleuse op de rolverdeling. Een kapi tale vergissing? Nee hoor, ze deed actief mee. Het was enig af en toe haar ingespannen gefluister tot ach ter in de zaal te horen. HERMIEN VAN GROENINGEN, de Leidse werkster aan de grens, speelde echt leuk. Clemens Hooger- vorst was de barse veldwachter, die hij moest zijn. Ook Nico Venne en Gilbert Monod de Froideville waren zeer succesvol met hun ongedwongen spel. Teddy Lamaer, zo maar een meis je, werd niet zo maar gespeeld door Beppie Dieben. Haar spel was fris en ongecompliceerd. Ook Jack v. Leeu wen, Marijke Schrier, Kees Slinger land, Trix Meyer en Pim Link kwa men leuk voor de dag. Vanavond speelt het stuk nogmaals in de Leidse Schouwburg. Even lopen VELPON kopen. VELPON pakken Alles plakken. (Advertentie) JAARVERGADERING HKW Woensdagavond heeft de vorig Jaar omstreeks deze tijd opgerichte af deling van de katholieke bond voor handels-, kaptoor-, winkel- en ver- zekeringspersoneel haar eerste jaar vergadering gehouden. In zijn openingswoord kon voorz. G. v. Gijlswijk de verheugende me dedeling c)oen, dat de afdeling reeds van 25 leden bij de oprichting was gegroeid tot 39 leden. Dit resultaat is bereikt kunnen worden dank zij de samenwerking met de propagan- daclub van de KAB, met welke men ook verder zal samenwerken om het ledental van de vakbond en dus ook van de KAB te vergroten. De voorzitter wekte de leden op om ook hun steentje bij te dragen aan de wervingsactie. Een bijzonde re attractie is hierbij, dat het hoofd bestuur een soort competitie heeft ingesteld met een premie als prijs voor de afdeling, die het beste re sultaat bij de ledenwerving weet te behalen. Aan de hand van de ten dienste staande gegevens is vastgesteld, dat de afdeling een aantal van 60 leden zou kunnen behalen. Het wel eens naar voren gebrachte bezwaar van de hoge contributie achtte de voorzitter ongegrond, want elk lid betaalt in verhouding tot zijn salaris en bovendien moet men goed beseffen, dat er met het geld ont zaglijk veel gedaan wordt ten bate van de leden. Het jaarverslag van penningmees ter Van Waas was kort maar duide lijk en gaf geen aanleiding tot vra gen of commentaar. Na een korte pauze met een kopje koffie uit de kas werden de beide aftredende bestuursleden mej. C. Berg en de heer G.v.Gijlswijk bij enkele candidaatstelling herkozen. Schriftelijke stemming over het voorzitterschap had tot resultaat, dat de heer Van Gijlswijk met 12 van de 19 uitgebrachte stemmen werd herkozen als voorzitter. Secretaris Harry Janssen verwierf 7 stemmen. Na het huishoudelijk gedeelte ble ven de dames en heren nog enige tyd gezellig bijeen. Deze vergadering werd bijge woond door de geestelijk adviseur, de weleerw. pater Bavo de Ruyter O.Carm. SLECHTHORENDEN KREGEN VERKEERSLES. Voor de bijeenkomsten van de Ver. van Slechthorenden is het altijd een uitkomst dat de voortrekkers van de Ewout Joppersz-groep iedere maand weer beschikbaar zijn om de leden in de gelegenheid te stellen van alle lezingen, causerieën en toelichtingen op films en dia's ten vollen te kunnen genieten. Vooral op zo'n avond als gisteren in Rehoboth waar de heer R. F. S. Voerman van de verkeerspolitie niet alleen strips en dia's over verkeers regels en -fouten liet zien, maar hier ook de nodige uitleg bij gaf is een dergelijke goed functionerende geluidsinstallatie met een hele bat terij koptelefoons niet te versmaden. De heer Voerman wist de aandacht van leden en andere belangstellenden goed te trekken door zijn uitleg van de regels en de aardige strips, welke deze regels verduidelijkten. En hoe wel het de bedoeling was om de aan wezigen bij het huidige, steeds groei end verkeer meer verkeers-minded te maken, prees hij de voorzichtig heid, die deze mensen steeds in dat verkeer in acht nemen. Op een groot schoolbord tekende de heer Voerman talloze verkeerssi tuaties, welke de leden daarna zelf mochten oplossen. Het was dan ook voor de voorzit ter, de heer J. W. Stoffers, zeer moei lijk om de dank aan de heer Voerman en zijn zoon, F. R. Voerman die het projectie-apparaat bediende, op de juiste wijze onder woorden te bren gen. Hij zag met de leden de volgende vergadering tegemoet, welke gehou den zal worden in het verkeerslokaal van de politie. Leidse Universiteit Geslaagd: voor het doct.ex. Ned. Recht de heer P. M. Storm te Am sterdam; voor het doct.ex. Geschie denis de heer H. Heijnen te Leiden. Heden promoveerde tot doctor in de faculteit der wis- en natuurkun de de heer J. Schlatmann, geboren in Haarlem in 1927 en thans wo nend te Leiden, op een proefschrift getiteld: „De reactie precalciferolcal- ciforol, synthese en onderzoek van analoge verbindingen". Promotor was prof. dr. H. Havinga. De promotie geschiedde cum laude. Laatste Berichten De rechtbank te Leeuwarden is vanmorgen begonnen met de voort gezette behandeling van de straf zaak tegen de voormalige arts uit Berkel de 44-jarige J. F. A. M. O., ge detineerd in de bijzondere strafge vangenis te Leeuwarden. Zoals bekend is op 2 mei van het vorige jaar levenslange gevangenis straf geëist tegen dokter O., die schuldig werd geacht aan het hem ten laste gelegde misdrijf: opzette lijke vergiftiging van zijn medege vangene A. L. Een psychiatrisch rapport vormde vandaag het uitgangspunt bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen dokter O. De publieke belangstelling was in tegenstelling tot vorig jaar mini maal en ook de pers was minder tal rijk vertegenwoordigd. Bovendien wordt het proces vandaag hoofdza kelijk met gesloten deuren gehouden met het oog op het vertrouwelijke karakter van het verrichte psychia trische onderzoek, de delicate kwes ties die daarbij ter sprake komen en de geremdheid, die een openbare be handeling aan de getuigen-deskundi- gen zou kunnen opleggen. zindheid, menswaardigheid, per- soons- en godsdienstige vorming. Dat was de kern van zijn inleiding, waarnaar ongeveer 130 bejaarden van beiderlei kunne geboeid hebben zitten luisteren. Van het huishoudelijk gedeelte der vergadering kan worden gemeld dat het huidige, voorlopige bestuur nog een jaar blijft zitten, met als opvolger als voorzitter van wijlen de heer Th. Brouwer, de heer F. A. van Hees. „Tot hiertoe en weer verder" was de titel van het betoog, dat pater A. van Dieren o.p., uit Schiedam, lan delijk adviseur van de Katholieke Qond v,an Bejaarden en Gepensio neerden, gisteren in de Romanus- zaal voor de Leidse afdeling van die bond heeft gehouden. De sociëteit is niet het belangrijk ste .Er zijn andere geestelijke pro blemen die de bejaarden raken. De sfeer onder de bejaarden moet er een zijn van blijmoedigheid, eensge- MOTIE-VAN VLIET AANGENOMEN De motie Van Vliet (zie ons Kamer verslag elders in dit blad) werd aan genomen met 92 tegen 28 stemmen. Vóór stemden de KVP, PvdA, PSP, SG en CPN en de heer Kikkert (CH). Tegen: AR, VVD en CH behalve de heer Kikkert. NEDERLANDSE BOEREN SCHENKEN KOEIEN AAN GRIEKS DORP. In de veestallen op het stationsem placement in Leeuwarden is gister middag de eerste zending rundvee overgedragen bestemd voor vluchte- lingenboeren in het Griekse dorp Vigla; het geld voor dit vee is bij eengebracht door de christelijke boe ren en tuinders in Nederland. Het initiatief is uitgeaan van de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht. SCHAKEN Wereldkampioen Michail Tal heeft de eerste partij vair de tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken, die woensdagavond in Moskou werd afgebroken in een voor hem on gunstige stelling, zonder verder te spelen gewonnen gegeven. Uitdager Botwinnik leidt nu met 10. Hartelijke huldiging bij Raad van Arbeid te Leiden Hoewel nog herstellende van een ongeval dat hem in januari van dit jaar is overkomen was de adjunct inspecteur in de Buitendienst van de Raad van Arbeid te Leiden, de heer M. L. Heruer, voldoende opgeknapt om vanmorgen het middelpunt te zijn van een hartelijke huldiging naar aanleiding van zijn 40-jarig jubileum als employé van deze Raad. Bijzon derheid van dit jubileum, dat onder meer werd bijgewoond door perso neelsleden en gepensioneerden van de buitendienst, was wel dat de heer Heruer, vier en vijftig jaar oud, in staat moet worden geacht, straks nog zijn vijftigjarig jubileum te kunnen vieren, hetgeen slechts zelden voor komt. De eerste die hem vanmorgen waarderend toesprak was de burge meester van Leiden, jhr. mr F. H. van Kinschot, die de vakkennis van de jubilaris en zijn grote gevoel voor verantwoordelijkheid tekende. De burgemeester stelde vast, dat de heer Heruer de Raad van Arbeid op voortreffelijke wijze heeft ge diend en deelde mede, dat het H.M. de Koningin dan ook had behaagd hem de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau te verlenen. Daarbij memoreerde hij, dat de jubilaris zich ook in het maat schappelijk leven heeft onderschei den, onder meer als penningmeester van het Koningin Wilhelminafonds, waarbij hij de collectes voorbereidde, als blokhoofd van de BB, als collec tant in de katholieke kerk, als pen ningmeester van de Arva, terwijl hij voorts reeds onderscheiden is met 'n medaille van het Carnegiefonds. Naar de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr D. Gorter, in zijn toespraak evep later meedeelde, was deze Camegie-medaille te danken aan het feit, dat de heer Heruer in dertijd aan de Hooglandse Kerk- gracht een meisje uit een brandend huis heeft gered. De voorzitter memoreerde nog an dere maatschappelijke activiteiten die een uiting zijn van een groot ge voel van medeleven en medegevoel van de jubilaris. Ook in zijn dage lijks werk is deze karaktertrek ken merkend voor de heer Heruer. Hij is behulpzaam, en heeft levendige be langstelling voor de menselijke kant van zijn arbeid, die ook de mense lijke zijde van het bedrijfsleven raakt. Zijn humor werkt, bij de ern stige opvatting, die hij heeft van zijn taak, zeer verfrissend. De heer Gor ter sprak ook met waardering over de wijze, waarop de heer Heruer de <;ontacten met verzekerden en ver- zekeringsplichtige werkgevers onder houdt. Een hartelijke gelukwens, ook voor vrouw en kinderen, voor de toe komst ging vergezeld met het over handigen van de enveloppe met in houd en een Delfts-Blauw herinne ringsbord. Namens collega's en de ARVA, de personeelsver. van de Raad van Ar beid, voerde de heer Chr. Dusoswa, chef van de buitendienst het woord, die woorden van waardering voor 'n uitstekend collega, vergezeld deed 'gaan met het overhandigen van enige geschenken. Tenslotte voerde de heer E. A. M. Pley, vice-voorzitter van de ARKA, afd. Leiden namens deze het woord, de heer Heruer tekenend als een ac tief lid van de bond, die bestuurslid is van de afdeling Sociale Verzeke ringen. De heer Heruer, die vergezeld was van echtgenote en oudste zoon, sprak ten slotte een dankwoord tot allen, die aan deze huldiging hadden bijgedragen. Bij de foto: de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr D. Gorter, wenst mevr. Heruer geluk. In het midden de jubilaris, die zojuist on derscheiden is met de Gouden me daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Pater Van Dieren werkte in een drie kwartier durende belangwek kende causerie de in de aanhef van dit verslag genoemde punten cate gorisch uit, Hij besprak de doelstel ling van de bond, die veel breder is dan van een zg.n. ontspanningsver eniging De bond wil niet aleen men sen aantrekken „die er niet zo breed voorzitten", want hoewel belangTijk, de materie is niet het voornaamste. Voornaam is onder meer de saam horigheid, waardoor het gevaar, dat de bejaarde zich eenzaam gaat voe len,. wordt weggenomen. Er zijn in Nederland 350 duizend katholieke bejaarden en meer dan een miljoen van alle richtingen te zamen. De bond wil deze mensen zo veel mogelijk tot elkaar brengen in een sfeer van saamhorigheid en blije moedigheid. Maar tot de taak van de bond behoort ook maatschappelijke verzoring in financieel opzicht, want in ons land zijn nog ruim 40 duizend bejaarden op Sociale Zaken aange wezen Een bejaarde hoeft niet eenzaam te zijn of zich achtergesteld te voe len. Bejaard zijn is een eer en een zegen. Voorop moet staan dat de be jaarden recht hebben op volle mens waardigheid. In zijn openingswoord roerde de WTid. voorzitter, de heer F. A. van Hees, de kwestie van het geestelijk adviseurschap van de bond aan. Reeds enige maanden wordt getracht een afd^lingsadviseur te krijgen, doch tot nu toe is dat niet gelukt. Daarom is op deze vergadering de landelijke adviseur aanwezig, aldus spr. Secretaris P. Agema en penning meester P. de' Kier brachten de ge bruikelijke jaarverslagen uit. De af deling telde per 1 januari 319 leden, thans 335. De bescheiden bij de pen ningmeester bleken accoord, blijkens verslag van de controlecommissie. In plaats van de heer Terleng zal de heel Bul naast de heer Saunier in de nieuwe kascommissie zitting nemen. Op voorstel van de voorzitter blijft het huidige bestuursteam nog een jaar aan. De heer F. A. van Hees werd onder applaus en zonder hoof delijke stemming definitief tot voor zitter gekozen. De propaganda en de financiële positie van de bond wer den aan een korte beschouwing on derworpen. De contributie werd met ingang van 1 jan. 1962 bepaald op veertig cent per maand voor gehuw den en een kwartje voor ongehuw- den. Voorts zal getracht worden do nateurs aan te trekken. Dit jaar zullen twee toneel- en/of filmavonden worden georganiseerd, wellicht de eerste toneelavond reeds in april. Tenslotte liet de voorzitter zich niet de gelegenheid voorbijgaan, verschillende dankwoorden uit te spreken, inzonder tot de dames van het comité. Dr A. C. v. d. Leeden over: In het Rijksmuseum voor Volken kunde hield dr. A. C. v. d. Leeden een lezing onder bovenstaande titel. In de tijd dat spreker onder de Samarokena in het westelijk binnen land van Sarmi in Noord-Nw-Guinea werkte, maakten een aantal van hen op zijn verzoek tekeningen op papier met potlood. Voor hen dus vreemde schrijfbehoeften. Wat onderwerpen aangaat waren zij volkomen vrij om te tekenen wat zij maar wilden. Het is om deze twee dingen, de vrijheid van keuze van onderwerp en het vreemde van de schrijfbehoeften, dat deze tekeningen duidelijk het per soonlijk stempel der tekenaars dra gen. In deze lezing werd dit door v. d. Leeden aangegrepen om iets van de mensen te vertellen, en de persoonsverschillen, die er onder de Samarokena bestaan, te toetsen aan de indrukken, die hij onder hen heeft opgedaan. Als presentatienorm was door hem gekozen een verge lijking van zijn indrukken met die van de Rotterdamse architect Her man Haan, die zonder de mensen en hun cultuur te kennen, zich n.a.v. de tekeningen een beeld van de per soonlijkheids verschillen der teke naars trachtte te vormen. Hoewel er een opvallende over eenkomst bestaat tussen de anali- sies van de heer Haan uit de teke ningen en van spreker uit zijn con tact met de tekenaars, beschouwt hij dit experiment niet als een serieus opgezette psychologische test voor de bekendste Samarokena-tekenaars, al ligt natuurlijk wel stof tot over denking. Waar het dr. Van der Lee den echter vooral omgaat, is het ver tellen over zijn ervaringen uit het contact met deze Papoea-gemeen schap. Hij sprak over menselijke be trekkingen, die in iedere samenle ving voork✓nen, en juist daarom ook de moeite van aen bespreking waard zijn. De lezing werd mei een groot aan tal dia's toegelicht. Burgerlijke Stand Geboren: Edwin z. van T. Eradus en S. van der Blom. Carolien d. v. H. W. ten Bosch en C. v. d. Wete- rink. Peter z. van H. W. ten Bosch en C. v. d. Weterink. Jacqueline d. van I. C. van Zuiden en K. V. Spier. Charles Henrika Marie z. van J. A. M. van Kuck en M. J. Jè. Delnoij. Hester Cornelia Maria d. v. J. B. N. Beurze en A. M. J. de Romijn. Hen drik Rommert Jetze z. van H. J. J. J. de Jong en W. G. Haneveld. Mo nique Dorothy d. van O. Kooijman en C. Balder. Overleden: M. J. Kreft 79 j. wed. van W. de Vos.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2