Zal Zeelands Derde Stad Weerbericht Open zeehaven te Katwijk brengt nieuwe gevaren voor verzilting DE WOLKENETERS Gregoriusavond 2500 gld. verdwenen uit benzinestation' Haagweg-Leiden Het weer in Europa Marktberichten MAANDAG 13 MAART 1961 Düi LE1DSE COURANT PAGINA 3 Hoogheemraadschap van Rijnland: Gunstig advies over aanleg meer onder Noordwijkerhout De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland kwam op 8 maart 1961 in het Ge- meenlandshuis te Leiden bijeen. Kennisgenomen werd van de herbe noeming bij koninklijk besluit van de hoogheemraad H. C. R. Folmer te Bentveld. Akkoord werd gegaan met spoedi ge realisering van de voorgenomen verbreding van de Leebrug over het Oegstgeesterkanaal. Van de behandelde zaken van meer huishoudelijke aard zij ver meld de invoering van de vijfdaagse werkweek voor het Rijnlandse per soneel, overeenkomstig de gedrags lijn van het rijk. De vergadering besteedde voorts aandacht aan de plannen tot de aan leg van een zeehaven te Katwijk. Ernstige beduchtheid werd uitge sproken voor de verzilting, welke een eventuele schutsluis aan Rijn lands boezem zou berokkenen. Men had de indruk, dat in de Rijnstreek, die zeer gebaat zou zijn met een rechtstreekse scheepvaartverbinding naar zee, de hier liggende moeilijk- hedèn worden onderschat. Overigens werd er de aandacht op •gevestigd, dat de reeds enige jaren bestaande Stichting Zeehaven Kat wijk zijn plannen beperkt tot de rea lisering van een buitenhaven ten be hoeve van de visserij. Wenst het ach terland een schutssluis dan zal het deze, zo is de visie der Stichting zelf moeten bekostigen. De onlangs opgerichte N.V. Zeeha ven Katwijk, die wel een schutsluis in haar plannen betrekt, bleek met Rijnland contact te hebben gezocht. Te verstaan werd gegeven, dat Rijn land aan ieder reëel plan zijn mede werking zal kunnen geven, voor zo ver de boezembelangen daarbij niet in het gedrang zullen komen. Uit drukkelijk is er daarbij op gewezen, dat Rijnlands boezem geen nieuwe, blijvende bron van verzilting kan verdragen. Overigens zal men eerst voor de kring Leiden Men schrijft ons: Sint Gregorius trekt aan het klok- ketouw en luidt al zijn zonen, de kerkzangers, bij elkaar. Op woens dagavond 1'5 maart komen zij samen in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur, waar zij om kwart voor acht de avondmis zingen. Deze avond mis, opgedragen door de kringvoor zitter, pastoor W. E. Blok, wordt wat de wisselende gezangen betreft, ge zongen door de Schola van het Mis sie-college te Katwijk, onder leiding van dr. Auxentius Bour OFM, terwijl de gezamenlijke zangers de vaste ge zangen voor hun rekening nemen. Deze avondmis is de voorbereiding op de zangersavond, die te 9 uur aan vangt in Restaurant Van der Heijden, Breestraat 85, waar prof. A. Ruhe van het groot-seminarie te Warmond spreekt over „Nieuwe inzichten in de liturgie". De nadruk zal vooral wor den gelegd op die punten van de nieuwe liturgie,, die voor de kerk zangers van belang zijn. Na de pauze volgt een causerie door dr. A. Bour over de invloed van het Gregoriaans op de Westerse muziek. Deze causerie zal worden toegelicht met fragmenten uit werken van be roemde componisten. Het is te hopen, dat Sint Gregorius niet voor niets de klok luidt en zijn zonen bijeen roept, maar dat ze in groten getale aan zijn oproep gehoor geven. Nu de oude Korenbond ver vangen is door de kring Leiden van de Sint Gregoriusvereniging en het beluisteren en becritiseren van de prestaties der verschillende koren van de baan is, mag worden aangeno men, dat voor een hoogstaand en leerzaam programma veel belangstel ling bestaat. In de nacht van zaterdag op zon dag is uit het Esso-benzinestation aan de Haagweg te Leiden, nabij de inrit van de Churchilllaan, een be drag van 2500 gulden gestolen. Nadat dit bedrag in de nacht onbeheerd was achtergebleven ontdekte de be diende zondagmorgen tot zijn schrik, dat het geld, totaal van de inkomsten van voorafgaande dagen, verdwenen was. Naar de employé verklaarde voelt hij zich door deze diefstal ernstig ge dupeerd, temeer, daar hij op het punt staat in het huwelijk te treden. Marathon-bericht) een definitief oordeel kunnen vellen als de thans nog in een eerste sta dium van technische voorbereiding verkerende plannen, nader zullen zijn uitgewerkt. Meer Uitgebreid werd ook besproken het plan tot het graven van een meer in de reeds eerder tot N.A.P. afgegraven Oosterduinen onder Noordwijkerhout ten behoeve van zandwinning voor de kalkzandsteen- industrie. Het gaat bij dit project, waarvoor een ontgrondings-onthef- fing bij Gedeputeerde Staten van Z.- Holland aanhangig is, om een opper vlakte van 36 ha en om een diep te van 12 m. N.A.P. Het meer zou in open verbinding met Rijnlands boezem worden gebracht. Vooral in de Bollenstreek wordt van deze af graving ernstige verzilting verwacht. Medegedeeld werd, dat door de Provinciale Waterstaat in nauwe sa menwerking met deskundigen van verschillende vakgebieden, waaron der de bloembollenteelt, uitgebreide hydrologische onderzoekingen zijn verricht. Door een overdruk van het diepe grondwater heeft in de huidi ge situatie een opwaartse kwelstro- ming plaats door de dieper gelegen weinig doorlatende lagen. Bij een ontzandrng tot 12 m. N.A.P. zal volgens de deskundigen in deze si tuatie geen wijziging komen, omdat de weinig water doorlatende lagen tussen 12 en 20 m. N.A.P. liggen en dus niet worden aangetast. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. Zoet. De thans reeds optredende kwel zal zoet blijven, omdat tot 'n diepte van ca. 70 m. N.A.P. zoet grond water aanwezig is. Van enige voor Rijnlands boezem schadelijke zoute kwel zal dus, naar het onderzoek uit wees. geen sprake kunnen zijn. Ook anderszins worden geen schadelijke waterstaatkundige gevolgen ver wacht. Mocht 'n provinciale onthef fing worden verleend, dan zal deze stelling met de meeste waarborgen worden omkleed. KORTE GOLF Drie Duitse en een Oostenrijkse bergbeklimmer, die zich de gehele vorige week langs de steile noord wand van de Eiger omhoogworstel- den, hebben zondagochtend om streeks tien uur hun doel, de top van de Eiger, bereikt. Hei is voor de eer ste maal, dat bergbeklimmers erin zijn geslaagd in de winter via de noordwand aan de top van deze bij na vierduizend meter hoge berg in Zwitserland te komen. ROTTERDAM, 13 maart. Vee Aan voer 20.54. 1253 vette koeien, 801 var kens; vette koeien 3.00-3.30, 2.75-3.00, 2.60-2.70; varkens 198, 195, 192; vette koeien aanvoer als vorige week, handel tam, prijzen iets stijver. Prima export boven notering. Varkens aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen niet hoger, afloop dalend. Prima vleesvarkens boven notering. Slachtzeugen 1.65-1.75 per kg. 15 FEBRUARI 1561 SLOEG DE ZEE TOE. REIMERSWAAL GING TEN ONDER, MAAR DE SCHORREN EN KREKEN WORDEN OMGEZET IN NIEUWE BLOEIENDE POLDERS Waar 40o Jaar geleden Reimerswaal verzonk, vinden we nu een woest gebied, doorsneden met kreken en begroeid met spartina en kwelgras. Een stukje welvarend Nederland keerde terug tot de oerstaat. (van onze speciale verslaggever) lerseke (P P) - „Door de vele stormvloeden in de zestiende eeuw, waarvan wij noemen die van 1530, 1551, 1555, 1557 en 15 fe bruari 1561, gingen alleen al in dit gebied ongeveer 8000 ha land en enkele welvarende plaatsen, waaronder het beroemde Reimers waal verloren, in die tijd de derde stad van Zeeland. Volgens de le gende verzonk de stad wegens de weelde der burgers, die gouden kloppers op de deuren hadden en de fSaarden met zilveren hoef ijzers besloegen. De vloek zou voorspeld zijn door een meermin. Bij lage waterstand hebben de vissers nog vaak de daken gezien, glinsterend van goud. Natuurlijk is dit alles slechts legende, er is geen goud te vinden, maar wat wel klopt met de feiten, waren de welvaart en rijkdom van Reimerswaal of Romerswaal, dat al sedert de 13e eeuw een bloeiende stad in het Zeeuwse land was". Dit vertelt ons een der ambtenaren van Rijkswaterstaat, waarmee wij op stap zijn in het -verdronken land van Zuid-Beveland. Op een afstand van 2 uur ten oosten van lerseke liggen onder de golven van de Oosterschelde de resten van wat eens het beroemde Rei merswaal was. SCHAPEN GRAZEN IN ZEE Met waterlaarzen aan springen, glijden we door de vette klei, waar uit deze onherbergzame woestenij van schorren, slikken, geulen en platen, doorsneden door een enorm aantal grillig verlopende kreken,be staat. Een ruige begroeiing van spartina, kwel- en roodzwenkgras heeft vrijwel dit gehele gebied over woekerd en de uitgestrekte moeras sige vlakte biedt een beeld, zoals we dat ln ons vaderland slechts zelden aantreffen, namelijk van een ruige bonk ongerepte natuur. We kunnen ons bij het aanschouwen van dit ge heel bizonder goed indenken hoe ons land er een duizend tot tweeduizend jaar geleden moet hebben uitgezien, 'n machtige uitgestrektheid van moe rassige grond vol kreken met 'n woes te begroeiing zoals wij momenteel aanschouwen. Op schorren grazen dikwijls grote kudden schapen, die bij hoog water in schaapskooien op terpen ver in het woeste gebied worden ondergebracht, maar de mogelijkheid ligt voor de hand, dat over niet al te lange tijd dit land weer op de zee wordt her overd. Dan zal er weer welvaart heersen in dit gebied. Rijkswaterstaat en Zeeland hebben grote plannen. De stormvloed van '53 ligt nog vers in het geheugen, het Deltaplan vordert gestaag en men wil bereiken, dat eenmaal Zeeland veilig geborgen achter hoge, zware, moder ne dijken geen enkele vrees mee'* zal behoeven te koesteren voor de wrede zee, die sinds mensenheugenis juist dit deel van ons vaderland uitkoos voor zijn veroveringstochten. Meer gewonnen, dan verloren Achter deze dijken zal het goed wer ken zijn. Daar zullen dan al die ver loren gebieden weer op de zee wor den heroverd en omgezet in vrucht bare landbouw- en weidegronden nog vele duizenden hectaren te wachten op herovering, zoals de verdronken stukken langs de Zeeuwsvlaamse kust, waar tussen 1300 en 1600 alleen al niet minder dan 12.885 ha verloren gingen. Op een kaart werden ons al die ge bieden getoond. Onze gastheer ver telde ons over de toestanden op wa terstaatkundig gebied, die in die tij den treurig waren, mede door tech nische onbekwaamheid en de woe lige tijd waarin men leefde. Doch na 1600 heeft men een en ander eens grondig aangepakt en is gaan inpol deren, met als resultaat dat men mo menteel meer grond op het water heeft teruggewonnen, dan sinds 1300 verloren ging. Wie denkt er In de overgeschoten modder nog aan Reimerswaal? Er ls al eeuwen geen spoot meer van een stad te bekennen. En toch de ge dachte aan de rampen die deze plaats troffen, laten ons niet los. Rustte er een vloek op de stad? Ze werd niet alleen door vele overstro mingen getroffen, ze werd ook een maal door de Zeeuwen verbrand, ze werd door de Spanjaarden geplun derd, ze werd door de Staten ver kwanseld voor 540— en ze werd door de poorters verlaten als de vloed dreigde. De Braakman als voorbeeld Het feit, dat de Braakman werd afgesloten, blijkt Zeeuws- Vlaanderen behoed te hebben voor een afschuwelijke ramp bij de over stroming van 1953. De kilometer lange buitendijk, die tot de Belgische grens liep, werd door de afsluiting verkort tot een dijk van slechts 2,5 kilometer, welke, toen de ramp over ons kwam, gloednieuw en sterk was en het dus kon houden. Deskundigen berekenden later dat men bij 'n doorbraak, die vermoede lijk bij de oude toestand had plaats gevonden, op een extra schade van ongeveer 14 miljoen gulden had moe ten rekenen. Afsluiting en inpolde ring van de Braakman hebben in to taal tien miljoen gulden gekost, dus het gehele project heeft ons nu reeds een behoorlijke winst opge bracht! Zoals bekend scheidde de Braakman Zeeuws- Vlaanderen vrijwel in twee delen. Door aanslibbing was dit ge bied inpolderrijp geworden. Toen de aanslibbing ophield, vreesde men, dat dit gebied weer verloren zou gaan en is snel tot afsluiting overge gaan, waarna de inpoldering kon be ginnen Bijna tien jaar droog In 1952 kwam dit werk gereed en heeft Rijkswaterstaat de nodige kaanlen, wegen, kunstwerken e.d. aangelegd, terwijl de Dienst Domei nen de overige werken, strekkende tot het tot de definitieve bestem ming doen geraken van de polder ter hand nam. Bulldozers schoven de talloze kreken vol met oeverzand, gedekt met goede slootgrond. In het najaar van 1953 was de ont- ning reeds zover gevorderd, dat de gehele polder met landbouwgewassen kon worden ingezaaid. Het gebied van de polder, dat een totale oppervlakte heeft van ongeveer 1400 hectaren is overwegend bestemd voor de uit oefening van het agrarisch bedrijf. Er zijn enige tientallen landbouw bedrijven, terwijl ook aan de fruit teelt een bescheiden plaats is toege kend. In de polder is een zeer grote zoet waterkreek van plus minus 190 ha gelaten, die uitstekend geschikt is voor de beoefening van de water sport. Samen met 156 ha bos heeft deze kreek een recreatieve functie gekregen. Een schone toekomst in het verschiet De Braakman is slechts één voor beeld, doch wanneer we weten, welke grote plannen men heeft met betrek king tot heel ZeelanI die tot uit voering zullen komen in 't Deltaplan, dan beseffen we welk een grote taak er hier voor ons is weggélegd. Over al verrijzen de geweldige dijken en sluizen, die de zee moeten buiten sluiten en de inpoldering van al die hiervoor in aanmerking komende schorren, slikken, geulen en platen mogelijk moeten maken. Zeeland zal dan een totaal ander gezicht krijgen. Veel van het ruige woeste land zal dra verdwijnen. Welvarende plaatsen zullcn dan uit de grond verrijzen, waar honderden jaren voordien ook welvaart heerste, de zee zal zijn bedwongen en mis schien zullen de burgers dan - fi guurlijk gesproken - weer gonden kloppers (bellen) aan de deur hebben. Het eilandenrijk zal dan worden ontsloten, moderne wegen maken een snelle verbinding met de rest van Nederland mogelijk. Er zal 'n nieuwe tijd aanbreken, een tijd van wel vaart voor het Zeeuwse land, waar men dan gerust zal kunnen leven en werken. De Braakmanpolder. Zover het oog rijkt land van vette klei met erop boerderijen, opgebouwd volgens de modernste principes. Het ideaal van menige boer. Is dit ook de toekomst voor het Land van Reimerswaal? (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) WESTELIJKE WIND Over het algemeen veel be wolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwe- .gend matige westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. HELSINKI sneeuw 7 1 STOCKHOLM onbew. 7 0 OSLO onbew. 11 2 KOPENHAGEN half bew. 9 4 ABERDEEN regen 13 6 LONDEN half bew. 13 9 AMSTERDAM geh. bew. 11 9 BRUSSEL geh. bew. 15 9 LUXEMBURG regen 13 7 PARIJS geh. bew. 17 9 BORDEAUX mist 19 4 URENOBLE zw. bew. 19 4 MICE licht bew. 15 7 BERLIJN zw. bew. 16 6 PRANKFORT geh. bew. 16 lü MüNCHEN geh. bew. 16 10 ZüRICH geh. bew. 16 5 GENèVE licht bew. 16 3 LOCARNO geh. bew. 19 4 WENEN regen 17 12 INNSBRUCK geh. bew. 19 1 BELGRADO onbew. 19 3 ATHENE onbew. 21 ROME mist 18 2 AJACCIO onbew. 16 4 MADRID onbew. 24 6 MALLORCA onbew. 16 7 LISSABON onbew. 24 8 PAO ZE LEEG. Om nu eens de ruituit uit te han gen: Halfvasten is voorbij en wanneer we aan ons papieren noodkistje ram melen, horen we helemaal niets. Er zit nog niemendal in. Goed als het einde van de vasten nadert, zul len we er wat in stoppen. Maar dat is eigenlijk de bedoeling niet. We be horen onze verstervingen erin te la ten glippen. We bekennen het eerlijk: nu we vrij zijn om te vasten naar eigen verkiezing, brengen we er niets van terecht. De vroegere Vastenwet was zn kwaad nog niet! PUZZEL No. 531. Horizontaal: 1. afsluiting, 3. wilde haver, 5. mens, 7. familielid, 9. voorzetsel, 10. bereide dierenhuid, 11. lengtemaat (afk.), 12. bijwoord, 14. vlaktemaat, 16. bedekt bloeiende plant, 17. mandje. Verticaal: 1 .inwendig deel van een vis, 2. lengtemaat (afk.), 3. voor voegsel, 4. hoogste punt, 6. niet de zelfde, 8. bergweide, 9. bid (Lat.), 11. traag van begrip, 13. Europeaan, 14. spil van een wiel, 15. afnemend getij. Oplossing morgenavond. PUIST ,Zou hot niet eenvoudiger zijn ge weest hetzelfde stukje twee keer te lopen?"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3