^C'i^idóCLOU^il/IU h"""g"i! VRACHT KONGO WORDT EEN STATENBOND Met KasaVoeboe als president Besluiten van Madagascar Doodstraffen in Estland Rusland en de V. S. Eichmann-proces Samenzwering tegen Nasser Zuid-Af rika uit het Gemenebest? Voorzichtig contact met Algerijnen „Ruimte^hond, Tas bijna vergeten Paus in titelkerk van kard. Alfrink VERVOER EN...P0<"" - Brandï Leiden. Minister Luns naar Londen m MAANDAG 13 MAART 1961 /V'l 51ste JAARGANG Directeur: J. P. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lunspakket BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Adverten Hes 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs t 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p.p. t 8.—. Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes t 1,50. De ronde-tafelconferentie van Kon golese leiders in de hoofdstad van Madagascar, Tananarive, is zondag avond besloten. De laatste vergade ring heeft acht uur geduurd. Na vele uren van diepgaande en soms verhitte discussies zijn de Kon golese leiders het eens geworden over een staatkundige structuur van hun gebied. De deelstaten zullen onafhan kelijk en soeverein zijn, maar met 'n gemeenschappelijke president, n.l. Kasavoeboe. In Leopoldstad, dat een neutrale stad zal worden, wordt een centraal verbindend orgaan geves tigd. In Elisabethstad zal spoedig een ronde-tafelconferentie worden ge houden om een en ander nader uit te werken. De bestaande staten die op de conferentie in Tananarive verte genwoordigd waren, gelden als er kend. Op de conferentie was, zoals be kend Antoine Gizenga, het hoofd van de Loemoembistische regering in Stanleystad, niet aanwezig. Ook Kivoe was niet vertegenwoor digd. De militaire overeenkomst, die de regeringen van Leopoldstad, Katan ga en Zuid-Kasai vorige maand in Elisabethstad hebben gesloten, blijft van kracht. De ondertekenaars zullen aangrenzende staten „eerbiedigen" en zich onthouden van „gewapende interventie", tenzij om dringende mi litaire redenen. Technische en financiële bijstand via de Verenigde Naties blijft wel kom, vooropgesteld dat deze geen in breuk maakt op de soevereiniteit van Kongo. Maar overigens kunnen de VN zich beter terugtrekken. „The New York Times" schrijft over de conferentie van Tananarive, dat „een nieuw patroon" lijkt te zijn ontstaan en dat de missie van de Ver. Naties wellicht toch nog een succes wordt. De „Prawda", het orgaan van de communistische partij van de Sow- jet-Unie, schrijft over de deelnemers aan de conferentie: „Zij die probe ren door te gaan voor de vertegen woordigers van Kongo hebben het kolonialistische plan goedgekeurd om Kongo in stukken te hakken en de rijke provincies Katanga en Kasai er van af te scheuren". „Het besluit van de marionetten en hun beschermers is niet het besluit Een rechtbank in Tallin (Sowjet republiek Estland) heeft zaterdag drie Estlanders, Ain Mere, Ralf Ger- rets en Jan Vijk, tot de kogel ver oordeeld wegens moord op duizen den Joden tijdens de oorlog. De' 57-jarige Mere verblijft in En geland. De procureur-generaal liet zich vrijdag in scherpe bewoordingen uit over een Engelse weigering om Mere uit te leveren. Hij eiste voor alle drie de doodstraf. Mere, die de beschuldigingen heeft tegengesproken, zou in een concen tratiekamp in Estland massamoor den hebben georganiseerd, waardoor in totaal ongeveer 125.000 burgers en krijgsgevangenen om het leven zijn gekomen. van het Kongolese volk. Het is geno men achter de rug van het Kongo lese volk en brengt zijn wezenlijke belangen in gevaar. Kongo is één land met één wettige regering". MOEILIJKHEDEN IN KIVOE Een woordvoerder van de VN heeft zaterdag in Leopoldstad meegedeeld, dat circa 300 Europeanen, die in het gebied van Kindoe in het zuidwes ten van de provincie Kivoe wonen, op hef ogenblik in moeilijkheden zijn. Sommigen zouden mishandeld zijn. Troepen van generaal Moeboetoe zouden bij Ikela met Loemoembis tische eenheden slaags zijn geraakt. Ze zouden 45 man gevangen hebben genomen. In Leopoldstad zijn berich ten binnengekomen over „zuiverin gen" in de Oost-provincie. De rege ring van deze provincie zou de Loe- moembisten „door dik en dun" aan de kant gezet hebben. De regering van de Oost-provincie, die op het ogenblik in ballingschap in Leopold stad is, zou de bewindhebbers in deze provincie gefeliciteerd hebben met de „uitschakeling van het communis tische regime van Gizenga". Het langdurige gesprek, dat de Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Thompson, vorige week met premier Chroesjtsjef had was „wei nig bemoedigend, maar niettemin de moeite waard", aldus de „Washing ton Post", goed ingelichte kringen in Washington citerend. Er werd geen overeenstemming bereikt over belangrijke geschillen, maar het gesprek kan worden be schouwd als basis voor besprekingen zonder bitterheid en zonder dat één der partijen zich verplicht behoeft te voelen de propagandatrom te slaan. President Kennedy zal de am bassadeur opdracht geven in de rus tige sfeer van de geheime diploma tie verder contact met de Sowjet- regering te onderhouden. Ook zou Chroesjtsjef interesse hebben ge toond voor dergelijke contacten. Mogelijk zullen de gesprekken door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk en zijn Sowj et-ambtgenoot Gromyko die momenteel in New York is wor den voortgezet. Bondskanselier Adenauer heeft verklaard, dat hij zich grote zorgen maakt over de reacties op het pro ces Eichmann. Hij deed een beroep op de wereld het Duitse volk niet te beoordelen naar de ontwikkelin gen van deze ene zaak. Adenauer zei er het volste ver trouwen in te hebben, dat de Israë lische autoriteiten „geen politiek schouwspel van het proces zullen maken", maar hij vreesde wel, dat de publieke opinie zich door het pro ces tegen Duitsland zal keren. Hij herinnerde er daarom aan, dat er ook duizenden Duitsers zijn ge weest, die vreselijk onder het Nazi regime geleden hebben. „Vele Duit sers hebben in Duitsland net zo prg onder de Nazi's geleden, velen heb ben het leven verloren Er wa ren ontelbare (Duitse) slachtoffers. Men moet weten, dat het aantal niet-Nazi's zeer groot was. Er waren vele Duitsers, die de joden hielpen wanneer zij maar konden en zij de den het graag", aldus Adenauer. Wisten zij het ook niet? „The New York Times" heeft zon dag de tekst gepubliceerd van een correspondentie, die Hermann Goe- ring en Rudolf Hess gedurende het proces van Neurenberg hebben ge voerd met behulp van een Ameri kaanse psychiater, dr. Gustav Gil bert. Volgens Gilbert vroeg Goering aan Hess wie Hitler had belast met het De autoriteiten in dè provincie Syrië van de Verenigde Arabische Republiek hebben een samenzwering tegen het leven van de president van de VAR, Nasser, ontdekt. Deze autoriteiten hebben zondag de pers meegedeeld, dat drie Be doel nen opdracht hadden gekregen Nasser te doden tijdens een bezoek, dat de president aan Soeëida in het Druzengebied zal brengen. Volgens de drie arrestanten hebben zij granaten en geld voor de aanslag gekregen van een kapitein van de Jordaanse geheime dienst, Abdel Ke- rim. De mannen is beloofd, dat zij duizend dinar en zouden krijgen en de rang van sergeant in het Jordaan se leger. Eén van de arrestanten is vrijge laten, omdat hij zodra hij op Syrisch gebied was, de autoriteiten op de hoogte heeft gesteld. De twee ande ren zullen worden berecht. In Londen doen op grote schaal geruchten de ronde, dat Ghana zou kunnen overwegen, uit het Gemene best te treden als Zuid-Afrika zijn apartheidspolitiek voortzet en lid van het Gemenebest blijft. Julius Nyerere, de premier van Tanganyika, heeft in het Engelse blad „The Observer" geschreven, dat Tanganyika geen toelating tot het Gemenebest zal vragen, wanneer Zuid-Afrika als lid wordt gehand haafd. Tanganyika, thans een Engels be- heerschapsgebied, wordt volgend jaar onafhankelijk. Het comité van Afrikaanse orga nisaties in Londen heeft aan de Afri kaanse en Aziatische eerste minis ters, die op het ogenblik de Gemene bestconferentie in Londen bijwonen, in een telegram de eis gesteld, dat Zuid-Afrika uit het Gemenebest wordt gestoten, „daar zijn rassenpo litiek onverenigbaar is met het Ge menebest, dat een gemeenschap is van vrije volden van velerlei ras". Op het buitenverblijf van premier Macmillan is zondag een brief be zorgd van 38 socialistische parle mentsleden, waarin zij zeggen te menen, dat wanneer Zuid-Afrika als republiek verzoekt om toelating tot het Gemenebest, dit verzoek moet worden afgewezen. uitroeien op grote schaal, en hoe het mogelijk was dat in drie jaar twee en een half miljoen Joden konden worden vermoord. Hess antwoordde, dat dit cijfer hem erg hoog leek, maar dat hij het had gekregen van Eichmann „die als enige de officiële cijfers van het uitroeiir^sprogram- ma kende". De Parijse politieprefect heeft alle openbare bijeenkomsten en demon straties over de kwestie Algerië ver boden. Deze maatregel is kennelijk bedoeld om de onderhandelingen met de Algerijnen op geen enkele wijze te laten beïnvloeden. Het Tunesische regeringsgezinde blad „Afrique Action" schrijft, dat binnenkort in Zwitserland onder handelingen op hoog niveau tussen Fransen en Algerijnen zullen worden gehouden. Reeds enige tijd hebben vertegenwoordigers van beide par tijen in Zwitserland over de voor waarden voor het toekennen van zelf-beschikkingsrecht gesproken en ook in Parijs hebben ontmoetingen op hoog niveau plaats gehad. De voorlopige regering van de re publiek Algerië komt morgen of dinsdag in Tunis bijeen om zich te beraden over de huidige politieke si tuatie. In Algerijnse kringen is men gematigd optimistisch, en men ge looft dat de komende dagen grote beslissingen zullen worden genomen. (Advertentie). Dit is de eerste vrijgegeven foto van het Russische ruimtehondje Tsjer- nyusjka, gemakkelijker gezegd „Blac- kie", welke is gemaakt nadat Blaclde geheel volgens plan een tocht door de ruimte had gemaakt en daarvan heelhuids was teruggekeerd. In een Russische raket met andere dieren en met planten heeft Blackie op een maximum-hoogte van 155 mijl ver schillende omlopen om de aarde ge maakt alvorens de raket aan een parachute behouden neerkwam op de plaats, welke daarvoor vóór de lancering was uitgezocht. Met het lijntoestel van de BEA is de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zondagmiddag van Schiphol naar Londen vertrokken. Vóór zijn ver trek heerste op Schiphol enige con sternatie, aangezien hij zijn tas met al zijn papieren, inclusief zijn pas, thuis had laten staan. Pas op weg naar Schiphol bemerkte hij zijn ver gissing. Terstond belde de chauffeur Den Haag op en ijlings werd de tas door een andere auto gehaald. Pas op het allerlaatste moment arriveer de deze op het vliegveld. Het vlieg tuig stond reeds met alle passagiers en ook minister Luns aan boord ge reed om te vertrekken, toen een pas sage-employé in straffe sprint de goedgevulde actetas naar de machine bracht. Op de trap nam een hem te gemoetkomende, dankbare minister zijn eigendom van hem over. De bewindsman bevestigde voor Voor een oriënterend bezoek van bi Nederlandse Antillen is de Nederlan de Quay, zaterdagmiddag van Schip wordt op zijn reis vergezeld door mr. bij het ministerie van algemene zak kabinet van de vice-minister-presideu zien we hier op Schiphol: links drs. achter prof Zondagmiddag van half 5 tot 6 uur heeft Paus Johannes een bezoek ge bracht aan de titelkerk van kardi naal Alfrink, de St. Joachimparochie in de drukbevolkte wijk van Prati van Rome. Zoals gewoonlijk bij dit soort bezoeken was er een grote mensenmassa op de been. Maar om dat deze kerk de titelkerk van kar dinaal Alfrink is, waren zo goed als alle Nederlandse in Rome vertoeven de geestelijken en kloosterlingen naar de St. Joachim getogen. Heel uitzonderlijk was ook de grote deelneming van Vaticaanse ambassadeurs. Dit was, omdat aan de St. Joachim een aantal nationale ka pellen zijn aangebouwd. Er waren ambassadeurs van Nederland, België, Frankrijk, Ierland, Spanje, Brazilië en Argentinië. De Paus nam deel aan de proces sie en hield na afloop een korte preek tot de gelovigen, waarin hij hun o.a. vroeg bijzonder voor het ko mend Concilie te bidden. Tegen 6 u. keerde hij in het Vatikaan terug. Behalve de hond „Zwartje" za ten er in hét Russische ruimteschip, dat donderdag gelanceerd is en weer naar de aarde terugkeerde, Guinese biggetjes, zwarte muizen en insec ten, zo is zaterdag door Tass meege deeld. De dieren, die niet de minste schade van hun ruimtereis hebben ondervonden, zijn naar Moskou ge bracht. zijn vertrek, dat hij in Londen be langrijke besprekingen hoopt te voe ren. Maandag gebruikt hij de lunch met de grootzegelbewaarder EdWard Heath, tweede man van het Britse departement van buitenlandse za ken, die in feite minister voor de Europese aangelegenheden is. Met hem zal hij de Britse verhouding tot de Euromarkt, de Europese integra tie, de plannen van De Gaulle en de problemen van de zes en de zeven landen van Europa doornemen. De zelfde punten hoopt hij dinsdag tij dens een lunch te bespreken met zijn Britse ambtgenoot, Lord Home. Maandagavond krijgt de minister op een receptie van de lord mayor van Londen de gelegenheid vrijwel alle premiers van het Britse Gemene best, die immers thans in Londen bijeen zijn, te ontmoeten, maar hij verwacht niet, dat hij op deze ont vangst veel gelegenheid zal hebben politieke problemen diepgaand te be spreken. Dinsdagochtend zal hij de minis ter-president van Canada, Diefen- a drie weken aan Suriname en de e minister-president, prof. dr. J. E. 1 naar Paramaribo vertrokken. HIJ W. S. Josephus Jitta, raadsadviseur l en drs. A. Jonkers, chef van het Foto: Op de trap voor het vliegtuig inkers, rechts mr. Josephus Jitta en De Quay. baker, ontmoeten, met wie hij Nato- kwesties zal bespreken, o.a. of de Nato een vierde atoommacht moet worden. Dinsdagmiddag staat een bespreking met Abdoel Rahmann, de premier van Malakka, op zijn pro gramma. Naar bekend heeft deze ge poogd te bemiddelen in de kwestie- Nieuw Guinea. Dezelfde dag zal on ze minister tevens premier Nehru van India ontmoeten en mogelijk krijgt hij nog gelegenheid van ge dachten te wisselen met de Austra lische premier Menzies. „Gezien de staatslieden, die ik zal spreken, is het wel duidelijk", aldus de minister, „welke onderwerpen ter sprake zullen komen. Dat is uiteraard met Nehru, Abdoel Rahmann en met de Britse staatslieden o.a. de laatste stap van Indonesië, dat thans de laatste diplomatieke betrekkingen met ons heeft verbroken. Deze stap van Soekarno is een volkomen on bekende en onbegrijpelijke maatre- gel". Oit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanhoudend zacht De Bilt, maandag 13 maart, 10 uur. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een in diepte toenemende depressie over het noordelijk deel van de Noordzee en Midden-Scandinavië naar West-Rusland. De depressie veroorzaakte in het Noordzeegebied krachtige tot harde zuidwestelijke tot westelijke winden, welke zeer zachte lucht aanvoerden. Daardoor kwamen in de nacht van zondag op maandag in ons land minimumtem peraturen voor van 8 tot 10 graden. Een koufront van de depressie drong tot vlak bij ons land door, hetgeen voornamelijk in de noordoostelijke provincies enige regen en motregen bracht. Onder invloed van een nieu we Oceaandepressie, welke langs IJsland naar het noordoosten trekt, verwijderde dit front zich echter maandagmorgen alweer van ons land. Daar voorts de luchtdruk boven Frankrijk en de Golf van Biscaye hoog blijft, zal de aanvoer van zachte en vochtige lucht naar ons land blij ven voortduren, waarbij de kans op enkele opklaringen wat groter wordt en de neerslagkansen weer vermin deren. ZON- EN MAANSTANDEN 14 Maart: zon op 06.58; onder 18.42; maan op 05.48; onder 15.50. H oogwaterstanden 14 Maart: vjn. 1.24; n.m. 1.46. KORRELTJE Liefde is een kort woord, maar t bevat alles. „Het leven van de bondskanselier In de Bondsrepubliek zijn twee grammofoonplaten in luxe cassette uitge bracht met als onderwerp „Het leven van de bondskanselier". De directeur van de grammofoonplatenmaatschappij overhandigde de 85-jarige staatsman de FiK^tfft 0 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. Onze méér dan 60-jarige ervaring op verhuis gebied waarborgt U een veilige overkomst van Uw bezittingen 20389 Oude Varkenmarift 5 Minister-president naar de West

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1