Brandstichter bekent Minister Luns gaat in Londen problemen van Nieuw Guinea bespreken 77-Jarige Scheveningse maakte reis om de wereld Man met kind verdwenen Hele nacht door dikke mist gedwaald Achttien maanden voor student die man doodstak Treinreizen naar buitenland 4,25 goedkoper VRIjnAG 10 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Prins Albert en prinses Paola bij persgala Trap- en Gang-Lopers Klassieke en moderne dessins. Woning-textiel W. J. ZIRKZEE Van 't Hoffstraat 7 Leiden Telef. 24610 MIDZA Hoge Franse onderscheiding uitgereikt (Advertentie). In het koninklijk theater van Luik hebben prins Albert en prinses Paola een persgala bijgewoond van de sectie Luik en omstreken. Tijdens de pauze onderhield het prinselijk paar zich geruime tijd met de balletgroep. Winkelen bij kruidenier goedkopi er: Het laat zich aanzien, dat op zeer korte termijn in de hele kruideniers- branche als gevolg van de revaluatie de geïmporterde artikelen in prijs zullen dalen. Tot deze artikelen be horen o.a. rijst, pinda's, buitenlands fruit en buitenlandse visconserven. Koffi, thee e.d. worden in het al gemeen als merkartikel tegen vaste prijs verkocht en zullen vermoede lijk in het algmeen deze prijsbewe ging naar beneden eerst later vol gen. In de kring van de kruideniers bonden twijfelt men er niet aan, dat de prijzen snel zullen worden aan gepast. In het kruidniersbedrijf met zijn scherpe concurrentie is dit nau welijks anders mogelijk. Een der grootste inkoopcombinaties heeft bij voorbeeld zijn leden reeds per cir culaire geadviseerd om onmiddellijk de prijzen te verlagen van alle im portartikelen met vrije prijs, ook van alle artikelen die men nog in voorraad heeft. Gisteravond heeft de 60-jarige P. van H. na een langdurig verhoor be kend, dat hij op woensdagmorgen 8 maart het pand Nieuwstad 51 in Doe- tinchem in brand heeft gestoken. Daarbij is, zoals bekend, de 75-jarige J. Kinnaer o mhet leven gekomen. Van H. deelde aan de politie mee, dat dinsdagavond in het huis, be woond door de zwagers R., van H. en Kinnaer, alsmede hun huishoud ster, de weduwe G. een feestje was gevierd, waarbij grote hoeveelheden drank waren gebruikt. Kort na zes uur is er ruzie ontstaan en werd de huishoudster buiten de deur gezet. Van H. is daarop dronken vertrok ken. Tegen de morgen is hij terug gekeerd om zijn daad te volvoeren. Hij verklaarde voorts, dat het niet in zijn bedoeling had gelegen Kinnaer letsel toe te brengen. De politie zet het onderzoek voort. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 15 maart en woensdag 22 maart, geen audiën tie verlenen. BEWEGING ZONDER ZIN... Zondag aanstaande zal de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in Londen aankomen voor een bespreking met de premiers Menzies van Australië en Abdoel Rahman van Malakka. Voorts zal hij een ontmoeting hebben met zijn Britse collega Lord Home. Het ligt in de bedoeling met laatstgenoemde de Britse verhouding met de Euro- markt te bespreken, maar hoofdbe standdeel van de besprekingen zal zijn de kwestie-Nieuw Guinea. In Genève heeft mr. Luns reeds een bespreking gehad met premier Men zies, en toen is reeds afgesproken, dat premier Menzies deze zaak in de Gemenebestconferentie aan de orde zou stellen. Menzies heeft dit gedaan en er onder meer aandacht voor gevraagd, dat Australië jaar lijks 150 miljoen gulden uitgeeft aan zijn deel van Nieuw Guinea. Men neemt algemeen aan, dat Menzies de gedachte koestert, Nederlands en Australisch Nieuw Guinea samen te voegen tot één mandaatgebied, dat door beide landen in nauwe samen werking beheerd zal worden. Dit be heer zal duren tot de Papoea-rege ring in staat kan worden geacht zelf zijn politieke bestemming te bepa len. Ook de premier van Malakka is sterk belangstellend in de Nieuw- guinese problemen. Hij heeft reeds eerder een (mislukte) poging gedaan bemiddelend op te treden tussen Nederland en Indonesië. Minister Luns wil trachten in de landen van het Britse gemenebest begrip bij te brengen voor het Nederlandse stand punt terzake Nieuw-Guinea. Tenkoe Abdoel Rahman, heeft reeds in de Gemenebestconferentie gewezen op het gevaar, dat er in het Verre Oos ten bestaat voor een ernstig gewa pend conflict tussen Nederland en Indonesië, indien laatstgenoemde zijn agressieve plannen ten aanzien van N. Guinea uitvoert. Jongen verloor hand door vroegtijdige ontploffing van zelfgemaakte handgranaat De 15-jarige Amersfoortse scholier A. J. Kreuger, die met een zelfge maakte handgranaat experimenteer de, waarbij het projectiel te vroeg ontplofte, heeft een hand zo ernstig gewond, dat deze in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht geamputeerd zal moeten worden. De scheikundelessen op school hadden de jongen zo in hun ban, dat hij eerst thuis druk aan het ex perimenteren sloeg. Toen hij van zijn ouders hiertoe geen toestemming meer kreeg zette hij zijn proeven voort in een bunker, waar hij hand granaten in elkaar zette met gevon den slagpennen en uitgeholde stuk ken hout, die hij vulde met explo sieve stoffen. Een van de „handgra naten ontplofte echter te vroeg, voordat de scholier met patronen uit een alarmpistool de granaat tot ont ploffing had willen brengen. De politie heeft onmiddellijk huis zoekingen gedaan bij schoolvrienden van de jongeman. Zij had hierbij In het Amsterdamse Stedelijk Museum Is men gisteren begonnen met de succes. Bij sommige jongelui werden inrichting van de 4entoonstelling „Bewogen Beweging", welke daar dezer thuis gevaarlijke voorwerpen gevon- dagen gehouden zal worden. Op de foto zien we de Zweedse kunstenaar den en in beslag genomen. Een Per Olof Ultvedt bezig met zijn creatie: een wonderlijke machinerie welke knaap had zelfs een antitankgranaat hij „hout" noemde. Het merkwaardige van deze tentoonstelling is, dat in zijn bezit alle tentoongestelde apparaten bewegen - zonder zin.... Tien uur over tijd door de mist is gistermiddag het motorschip „Wil lem Ruys", het vlaggeschip van de „Rotterdamsche Lloyd", in de thuis haven Rotterdam teruggekeerd van zijn tiende reis om de wereld. Een van de passagiers die het meest popelde om van boord -te ko men was wel de 77-jarige Scheve- veningse nettenboetster Kniertje van der Zwan, die in haar klederdracht met haar koffertje in de hand al bij de loopplank stond zodra die was uit- gelegd. De persmensen, die ook voor 111 de Franse ambassade m Den Haag heeft de Franse ambassadeur in Ne- haar aan boord kwamen, liep ze recht derland, Z.E. baron Edmond de Beaüverger, gistermiddag aan generaal- in de armen. majoor D. C. de Vries de versierselen uitgereikt behorende bij de hem Ze wilde zó graag aan wal, dat het verleende onderscheiding van Commandeur van het Legioen van Eer. Foto: heel wat overredingskracht kostte Links de ambassadeur en rechts de generaal-majoor tijdens het wisselen eerst nog een praatje met haar te mo- van accolade, gen maken. Mevrouw Kniertje heeft - haar eentje de verre zeereis heen Scooter en brommer de trein mee m \7oor het brandend scooterpro- bleem hebben Spoorwegen en en terug naar Australië gemaakt om 7V7 r haar geëmigreerde zoon te bezoeken. LilSlltV TClS'SJtUTJS* Al met al is ze daarvoor een heel jaar van huis geweêest. Ze had acht schone, stijf gesteven Scheveningse kappen in haar koffertje meegeno men. Ze draagt die alleen maar op zondag en zag kans er nog drie schoon mee naar huis terug te nemen. Veel bekijks had ze er wel mee gehad. Heel blij was mevrouw Van der Zwan, dat ze weer in Nederland te- Hotelplan een aardige oplossing ge- rug was. Toen haar gevraagd werd, vonden. De vraag is nl. hoe dit voer- wellk land ze op haar reis het mooist tuig, dat onhandelbaar is en veel heeft gevonden, zei ze „Holland". plaats inneemt, vervoerd kan wor den. De oplossing is gevonden in een speciale bagagewagen, die van 17 juni tot 2 september achter de Ho telplan-express wordt gekoppeld, en welke in één ruk 18 scooters en 6 bromfietsen van Den Haag naar Ro senheim, vlak bij de Duits-Oosten rijkse grens brengt. De prijs van dit vervoer komt voor 'n scooter op ƒ45, voor de bromfiets op ƒ35 heen en terug. Men moet er echter ook nog wel een personenkaartje bij nemen. Op deze De conjmissaris van politie, chef wijze bespaart men zich met twee bureau Singe, te Amsterdam, ver- personen aan reiskosten 33,80, zoekt namens de echtgenote bekend waarbij men rekening moet houden te worden gemaakt met de verblijf- met de verblijfkosten onderweg, die plaats van Adriaan Christiaan Jo- niet betaald behoeven te worden, hannes Ach tien, oud 35 jaar, van be- Voorts hoeft men de moeizame reis roep verhuizer, wonende te Amster- over een weg van 1850 kilometer dam. Hij heeft op 6 maart omstreeks (heen en terug) niet te maken, 23 uur in overspannen toestand zijn waarmee één week aan het verblijf woning verlaten samen met zijn op vakantie kan toevoegen. Van dochtertje Lydia Achtien, oud vjjf Rosenheim uit zijn vakantie-oorden yan maandag 20 tot en met don- jaar. Zij zijn vertrokken in een be- als Innsbruck, Brennerpas, Garda- derdag 23 maart zullen vier infante- stelauto merk Tempo, kenteken SS rneer, Salzburg, Dolomieten in een riecompagnieën van het le leger- rode laad- of twee dagen te bereiken. korps (26van de le divisie 7 dec|m. ber en 2 van de 4e divisie) elkander ontmoeten in het infanterie-schiet- kamp te Harskamp. In deze wedstrijden worden com pagnieën beproefd op de belangrijke onderdelen van de opleiding en wordt vooral gelet op het gedrag van de man individueel en in klein verband. Aansluitend op deze wedstrijden GANGETJE 12 TEL. 23005 LEGERKORPS WED STRIJDEN. 9576, voorzien van een bak en zeildoeken kap. Een ongeluk wordt gevreesd. Scheepswrak gevonden in Noordoostpolder Bij het ploegen van zijn land aan de Veneweg te Rutten in de Noord oostpolder heeft de landbouwer Woensdagmiddag raakte de 9-jari- ge Pietje van Urk uit IJmuiden in de volgt op dinsdag 28 maart de leger- dichte mist, toen hij met vriendjes in korps-exercitiedag, waarbij compag- Jensma~överbÜjfsëlen van ;n scheeps- de duinen bij zijn woonplaats aan t "'de!idLa" wrak gevonden Bij een ondMzoek is spelen was, zijn kameraadjes èn de op geoefendheid in exercitie Ook gebleken, dat het wrak dateert van goede weg kwijt, 's Avonds was de zullen op die dag een aantal compag- Xwerden gebruiksvoorwerpen of [°^tn niet k"men ncr°f l0pf" ~J resten daarvan aangetroffen op de de ongeruste ouders waarschuwden 1 plaats waar het vooronder gelegen de politie, die met speurhonden de ledige be- moet hebben. Daaronder bevonden duinen afkamde. zich een sterk geoxydeerd oorijzer, vermoedelijk van zilver, een zeer Later op de avond was de mist zo mooie boterdoos, een koperen emmer hevig geworden, dat het zoeken ge- Wf>f>r if!fti'flPil en koperen ketels, borden en scha- staakt moest worden; er was geen kjyuiijiiuf nete len, resten van schaatsen en schoen- hand voor ogen te zien. Gistermor- 'n™» zolen, koperen tabaksdozen, Keuls gen werd het verkleumde knaapje UUUI IJ Vil Drl W aardewerk en een speelgoedfluitje in geheel overstuur in het zand gevon- de vorm van een poppetje. De voor- den door een paar mannen, die op werpen zijn overgebracht naar het eigen initiatief waren gaan zoeken, oudheidkundig museum op het voor- Kort tevoren waren de havenarbei- malige eiland Schokland in de Noord oostpolder. Ferdinand Alvarez de Toledo, her tog van Alva, krijgt posthuum zijn ders in de vishallen bijeengeroepen revanche. Op 1 april namelijk zullen voor een massale speurtocht. £is tot ontslag van rechtsvervolging afgewezen er weer Spanjaarden rondlopen Brielle, 389 jaar nadat Alva's solda ten door baardige watergeuzen wer den verdreven en de opstand der Nederlanden begon. De Briellenaren zullen zich over de terugkeer geen zorgen maken, want deze Spanjaarden vormen een leden had de officier van justitie bijzonder vreedzame groep. Het zijn verdachte niet strafbaar geacht en namelijk de arbeiders, die bij Verolme ontslag van rechtsvervolging ge- op Rozenburg gaan werken, vraagd op grond van artikel 41 Wet- De scheepswerf contracteerde 80 arbeiders uit de omgeving van Va lencia, geschoolde krachten, die ook In de nacht van 2 juli van het vo- in ie sch«Psbouw hebben ic aar had vprrinnhfp d#» cohildpr &ewe Kl* De 26-jarige student J. M. D. uit ri2 had verdachte de schilder niet een mes in de buik gstoken ten- Eijgelshoven, die ervan werd be- gevolge waarvan de man was over- schnldigd doodslag te hebben ge- leden. De student had omgang met pleegd, snbs. lichamelijk letsel te fiewezen echtgenote van de schil- T* a der, de 28-jarige Zwaantje B. Toen hebben toegebracht, hetgeen de dood de student die avond de vrouw naar tengevolge had, is door de Groningse haar huis bracht werd hij in dit huis rechtbank veroordeeld tot 1 jaar en ?P6ewacht door de schilder, die zich x m het huis van de vrouw had ver zes maanden gvangenisstraf met af- stopt, en door de 30-jarige chauffeur trek. De student had, naar hij zeide J* D., die het oog op Zwaantje had in een angstref.ex, zijn aanvai.er, de 29-jarige schilder G. K. H. te Groningen een dodeliike messteek J De Jstud®n,tJ voelde zich bedreigd naar West-Duitsland goedkoper oromngen een dodelijke messteek door de 3chuder H., die, een houten maken. De prijzen liggen 4,25 pet toegebracht. voorwerp zwaaiend, naar beneden lager dan tot nu toe. Deze voorlo- stormde. De student ontweek enkele pige tariefverlaging is het gevolg van De rechtbank achtte „mishande- slagen met het houten voorwerp en de herwaardering van de Neder- ling, de dood tengevolge hebbend" stak vervolgens H. met een mes in landse gulden. De definitieve tarie- bewezen; het beroep op noodweer de buik. De schilder overleed kort ven voor buitenlandse reizen zullen werd verworpen. Twee weken ge- daarop. binnenkort worden vastgesteld. De Nederlandse Spoorwegen zul len met ingang van vandaag het rei zen naar het buitenland behalve

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7