CHENG LI-EN PARELS ZIJN DE MOOISTE Waar Vitaminepreparaten worden gemaakt Ga 's avonds een eindje om en u slaapt als een roos Ruim zeventien eeuwen geleden ontdekte men „schat der zee" Het kleurenraadsel van Pai-Lung Kong DE LEIDSE COURANT OOSTERSE HANDELAARS ZEGGEN nese keizers steeds ambtenaren naar Hopu om controle uit te oefenen op de parel visserij. Deze bereikte zijn hoogtepunt ten tijde van de Ming- dynastie (1368-1644), toen de .Stad van de Witte Draak" werd gebouwd, die heel veel dankte aan de parels uit de „Baai van de Witte Draak". Het eigenlijke record werd behaald in 1499. Toen, in het twaalfde jaar van de regering van keizer Hung-tse, mobi liseerden de autoriteiten een vloot van duizend jonken. Tienduizend mannen uit Hopu en de omliggende districten Lien-chow, Lei-chow, Tsao- chow en Can-ton bemanden de vaar tuigen. In één jaar tijds oogsten zij (nu moet u weten, dat een taël zowel een Chinese munteenheid als een ge- wichtsmaat is) 28,000 taël parels 28,000 x 37,799 gram 1058.372 kilo gram). De kosten van deze giganti sche „Operatie Parel" bedroegen in totaal 10,000 taël 10,000 x f3.61 ruim f36,000.). Stellig dus een zeer winstgevende expeditie! Een pareloogst zo groot als die voor de kust van Hopu in het jaar 1499 werd nooit en nergens op aarde geëvenaard. Na dat fameuse jaar keerde de parelvisserij in de „Baai van de Witte Draak" in normaler ba nen terug. Met de revolutie van 1911 braken donkere dagen aan voor de parelvis sers van Hopu. Zij werden nog don kerder, toen de Japanners het land bezetten. Na de tweede wereldoor log echter en vooral de laatste jaren kwam er nieuw leven in de parel vangst Het ziet er thans naar uit, dat de „Baai van de Witte Draak" in de komende tijden als producent van .Tranen der Zee' weer sterk op de voorgrond zal gaan treden, mede dank zij de goede zorgen en adviezen van een in 1958 in gebruik genomen, in de stad Hopu gevestigd, Proefsta tion voor de Parelcultuur. (Nadruk verboden.) U hoort de klok één uur slaanu hoort de klok twee uur slaanU ligt hierover te denken, u ligt daarover te denken en zo loopt het dan al weer tegen drieën. Mensen, die niet aan slapeloosheid lijden, kunnen zich niet voorstellen wat een ellendige kwaal dat is. Iedere dag opnieuw loopt de „patiënt" jammer lijk onuitgerust rond. Aanwijzingen voor mengen die hele nachten wakker liggen U hebt tegen dat als-maar-niet-kunnen-slapen al van alles geprobeerd? En zonder enig resultaat? Heeft u dan al eens de proef genomen met de veelgeprezen avondwandeling? Voor slapeloze mensen is het van belang dat zij des avonds lichamelijk vermoeid zijn. Voldoende lichaams beweging overdag is daarvoor een eerste vereiste. Daarenboven moet men zich 's avonds niet meer met dingen bezighouden die veel denkarbeid vergen. Deze beide dingen zijn in de tegen slapeloosheid aanbevo- zet zich dan de parel af. De aldus be- Ion avondwandeling zeer handig gecombineerd, handelde oesters worden in gazen kooien geplaatst en neergelaten op de Een hond kopen? bodem van de baai. Na ongeveer drie Wandelen is werkelijk een uitstekend middel om jaar zijn de parels „rijp" om geoogst de plaag van het niet kunnen slapen te bestrijden, te worden. Vrijwel iedereen kan dit doen, want de meesten onzer Opbrengst zonder weerga hebben in de avonduren de tijd aan zichzelf. Vanzelfsprekend moet er dan ook flink worden ge- Oude Chinese kronieken leren, dat lopen en men moet z'n tijd niet gaan verdoen met het de parel visserij voor de kust van Ho- bekijken van de etalages in de hoofdstraat, want dat „Tranen der Zee" aldus uit, die als .kweekbodem' geschikt pu ongeveer zeventien eeuwen gele- is niet wat wij hier met wandelen bedoelen, noemt men in het Oosten de zijn. Vervolgens brengt men in het den begon. De Han-dynastie regeerde Men moet er bovendien elke avond op uit trekken parels wel. Deze „Tranen" lichaam dier .kweekdieren' een heel toen in China. Van die tijd af tot aan en niet zo eens te hooi of te gras. Het beste is, zich hebben dichters geïnspireerd, kleine harde kern, meestal een frag- de afschaffing van het keizerschap na een hond aan te schaffen, dat is een trouwe metgezel, vrouwen gelukkig gemaakt mentje parelmoer, in. Om deze kern de revolutie van 1911 zonden de Chi- die altijd graag meegaat, en mannen tot de bedelstaf gebracht. Zij waren en zijn nog immer kostbaar en be geerd. De mooiste groeien in de „Baai van de Witte Draak". Met een hond komt men er minder spoedig toe de avondwandeling over te slaan, want onze goede vier voeters waarschuwen wel als het weer tijd is om uit gelaten te worden. De resultaten volgen niet onmiddellijk. Maar wan neer men dit stevige „ommetje" enkele weken trouw heeft gemaakt, volgt meestal de beloning: er wordt 's nachts geslapen! Veel mensen raken zo aan hun avondwandeling en aan hun hond verknocht, dat zij deze uitgang niet meer willen missen, hetgeen hun gezondheid alleen maar ten goede kan komen. Alles potdicht En wat doet u met uw slaapkamerramen? Die moeten 's nachts wijd open staan. Het is werkelijk ontstellend hoeveel mensen 's nachts alles pot dicht houden. Sommige slapelozen blijken er zelfs nog verwarm de slaapvertrekken op na te houden. Kortom: lieden die slecht slapen moeten 's nachts frisse lucht in hun slaapkamer hebben. Er zijn nog andere dingen die voor het slapen wei nig bevorderlijk zijn. Zo moeten slechte slapers des avonds geen koffie meer drinken. Zoals bekend wordt men daar klaar wakker van. Trouwens, alle vochtge- bruik kan in de avonduren beter tot een minimum worden beperkt. Anders worden 's nachts de nieren maar aan het werk gezet, met de bekende gevolgen van dien. Ook slaapt men meestal niet goed op een volle maag. Zoete of hartige hapjes voor het naar bed gaan kun nen door slapelozen beter niet worden genuttigd. Voorts heeft iemand, die niet goed slaapt, een bed voor zich alleen nodig. En begint u niet op eigen gelegen heid met het gebruik van slaapmiddelen! Maar al te gemakkelijk treedt verslaving daaraan op en dan hebt u er nog een kwaal bij dr. ALFREDA BRIEDE In 1499 voer een vloot van duizend jonken met een bemanning van tien duizend man uit ter parelvisserij voor de kust van Hopu. Hij bereikte de thuishavens met een oogst van meer dan duizend kilogram parels. Het was de grootste .vangst', die waar ook ter wereld ooit werd gedaan. Het was keizer doch hierover nog nader. Eerst enige bijzonderheden. De natuurlijke parels, die men vindt voor de kust van Hopu in de Zuid-Chinese provincie Kwang-tung zijn reeds eeuwenlang beroemd om hun prima hoedanigheid. Drie eigen schappen zijn het, die hen zo be roemd maakten: Hun gladheid, hun glans, en hun zuiverheid. Zij zijn zó glad van oppervlak, dat zij in een schaal, nadat zij in beweging zijn ge bracht, vrijwel niet tot rust komen, omdat er gaan wrijving ontstaat. Zij glanzen als heldere sterren aan een donkere avondhemel. En zij zijn zó zuiver, dat vlekjes niet voorkomen. Pai-lnng Kong De „bakermat" van die prachtige parels van Hopu is Pai-lung Kong of tewel de „Baai van de Witte Draak". Dit deel der zee beslaat een opper vlak van ongeveer 50 bij 20 km (1000 km2 dus) en heet ook wel (en te recht) de „Parelzee". Op de bodem leven en groeien de pareloesters. Pai- lung Kong is in drie „zones' verdeeld, genaamd de „Vijver van Vermil joen", de „Vijver van de Witte Draak" en de „Vyver van de Gele Klei". In deze drie .vijvers' is het wa teroppervlak in de regel vlak en de bodem goed zichtbaar. Ze zijn acht tot tien meter diep. De bodem bestaat uit zwarte klei met schelpen, keien en kiezelstenen. De oesters hechten zich vast aan die harde voorwerpen of vormen .trossen' van vijf tot twaalf stuks. Het merkwaardigste en tot dusver niet geheel verklaarde verschijnsel van Pai-lung Kong is, dat de parels, afkomstig uit de drie .vijvers', onder ling verschillen van tint. Die uit de „Vijver van Vermiljoen" zijn oker geelachtig, die uit de „Vijver van de Witte Draak" hebben een groenachtige glans, terwijl die uit de „Vijver van de Gele Klei" goudgeel zijn. De mooi ste en gezochtste parels zijn die uit de „Vijver van de Witte Draak". De Oosterse parelhandelaars noemen ze „Cheng li-en Parels". De oogst Gewoonlijk vist men de oesters met sleepnetten. Als in de lente het water rustig is en er een zachte bries staat, is de beste tijd voor de parel visserij aangebroken. Dan is de „Baai van de Witte Draak" als het ware besprenkeld met blanke zeilen. Het is een prachtig tafereeltje! Iedere boot doet ongeveer drie trekken per dag en brengt dan in totaal duizend a tweeduizend oesters boven. Des winters, als er een koude noorden wind staat en het water in de baai kristalhelder is, brengen de parelvis sers de oesters boven met behulp van een soort scheepnetten met zeer lan ge stokken. Veel maken zij daarbij gebruik van bamboe-vlotten. Ook dit ia een bijzonder schilderachtig ge zicht! Hoewel de „Baai van de Witte Draak" rijk is aan natuurlijke parels, is men er in Hopu toch toe overge gaan om, evenals in Japan en Aus tralië, parels te kweken. Te dien ein de vist men driejarige oesters op. Men kiest zorgvuldig de exemplaren (van onze verslaggever) Oss (P P) - „Men is zo snel geneigd de farmaceutische industrie te verwijten, dat zij enorm hoge winsten maakt. En men weet dat dan op een handige manier zogenaamd te bewijzen. Stel, dat men de grondstoffen die in een preparaat verwerkt worden, in een bepaald geval 0,50 kosten, dan kan het gebeuren, dat het publiek 4,— moet betalen. Schandelijk gewoon Ja, zo op het oog zou dat schandelijk kunnen lijken, maar de werkelijkheid is toch wel iets anders. De fabrikant krijgt dit bedrag n.l. niet in handen omdat een niet onbelangrijk gedeelte van de prijs bestemd is als vergoeding voor de tussenhandel (groothandel, apotheek, drogisterij), zoals dat ook elders gebruikelijk is. Maar in de farmaceutische branche in het bijzonder beginnen dikwijls de belangrijke kosten-factoren pas een rol te spelen nadat de grondstof voor verdere verwerking be schikbaar is. Over deze factoren wordt meestal gezwegen zoals b.v. de gespecialiseerde apparatuur, de aparte kosten veroorzaakt door de noodzakelijkheid zo hygiënisch mogelijk te werken, de verpak- kingskosten en tenslotte een zeer hoge post, de research, die on gelooflijke sommen vergt. Daarnaast moeten genoemd worden de hoge kosten van de controle op grondstoffen, tussenprodukten en eindprodukten. Al deze dingen, en dan heb ik er nog maar enkele genoemd, verhogen de prijs veelvoudig." A Onderschrift illnstratie 1 - Achter A A de glaswand zien we de steriele X A schim van een gedesinfecteerd meis- X A je in zorgvuldig gezuiverde lucht, X X dat bacterievrij ampullen vult, die X 0 pas na sluiting in de normale af- X 0 deling komen. ooooooooooooooooooooo Wat xijn vitamines? Dit vertelt ons de heer T. Beets, directeur Verkoop Nederland van de N. V. Organon te Oss, waar wij een bezoek brachten om eens iets te ho ren en te zien van de fabricage geneesmiddelen en in het bijzonder van vitamine-preparaten Als van de commercie steekt de heer Beets uiteraard zoiets en hij kan niet nalaten ons hierop te wijzen. „Ik zal u zonder voorbehoud alles laten zien, dan kunt u zich persoon lijk een beeld vormen van wat er alle maal komt kijken," beslist hij. Samen met een van de leiders van de research-laboratoria maken we een rondgang door de fabrieken om te zien, hoe hier de geneesmiddelen worden vervaardigd. Voor een goed begrip is het nood zakelijk in het kort uiteen te zetten wat vitamines eigenlijk zijn. Vitamines zijn stoffen, die gemaakt kunnen worden door bepaalde leven- de organismen. Andere kunnen dat niet, doch hebben deze vitamines wei degelijk nodig om in leven te blij ven, niet ziek te worden, zich voort te planten enzovoort. Uit dit alles blijkt duidelijk de afhankelijkheid van het ene levende wezen van het andere. „Levens-eiwitten", De eigenlijke ontdekker van derge lijke gebrekziekten zijn de Neder landers Eykman en Grijns. Aan de Poolse chemicus Funk danken wij de naam vitamine; hij meende ge vonden te hebben dat de onbekende stoffen tot de eiwitten (amines) be hoorde en voor het leven (vita) nood zakelijk waren. Na 1913 begon in ve le delen van de wereld 't zoeken naar de chemische samenstelling en eigen schappen van de vitamines. De ont dekkingen volgden elkaar snel op en nog steeds wordt er op het gebied van de vitaminelogie winst geboekt Thans zijn de volgende vitamines be kend, waarbij wij tussen haakjes aan gegeven waarin ze speciaal voorko men en welke ziekteverschijnselen Vele jaren van wetenschappelijk onderzoek gaan vooraf aan het tot stand komen van een nieuw medisch preparaat een gebrek aan deze vitamine op roept. Vitamine A (groene groenten en worteltjes-oogziekten; en verhoog de vatbaarheid voor infectieziekten); vitamine B 1 (granen, erwten, bonen, gist, lever, varkensvlees bepaalde huidziekten); vitamine B 2 (melk, lever, ei en gist - bepaalde huid aandoening); vitamine B 6 (gist, le ver, vis - huidziekten); vitamine B 12 Gever en micro-organismen - een veel voorkomende vorm van bloed armoede); vitamine C (vruchten-bloe dingen, scheurbuik); vitamine D (melk en eigeel - engelse ziekte); vita mine E (tarwekiemolie-vruchtbaar- heidsvitamine); vitamine F (plant aardige en dierlijke vetten en oliën - huidaandoeningen); vitamine H (gist, lever, nier - vette huid); vitamine K (groenten en lever - invloed op bloedstolling). Voorts zijn er nog vitamines die niet met een letter worden aangeduid. Van enkele vitamines is men nog niet zeker wat betreft hun werking bij de mens. Toen de mannen van de weten schap ontdekten, wat de werking van vitamines was en waarin bepaal de vitamines in het bijzonder voor kwamen, ging men proberen vita minen uit de natuurlijke grondstoffen te isoleren. Dat lijkt gemakkelijk, maar in de grote laboratoria hoor den wij nu, dat het in wezen niet zo eenvoudig bleek. Hoe kon men de vitamines zonder de activiteit te schaden ergens uit halen en alle overbodige stoffen kwijtraken? Alleen dit reeds maakt een zaak van langdurig onderzoek uit. Nog niet altijd heeft de zuivere stof dezelfde werking als de oor spronkelijke grondstof. Zo zijn in le ver ongetwijfeld nog andere thans nog onbekende stoffen aanwezig be halve het zuiver vitamine B 12. Ook loopt men het risico dat men bij de zuivering de natuurlijke stabilisato ren verwijdert, de onderzoekers zijn daardoor gedwongen research te doen naar de vervanging hiervan om vol. komen stabiele preparaten te verkrij gen. Kortom met vallen en opstaan en steeds weer onderzoeken en uitvin den van nieuwe extrah-ermethoden, vorderde men voetje voor voetje op weg naar de vervaardiging van aan vaardbare en verantwoorde vitamine preparaten. De bereiding van de geneesmidde len uit natuurlijke sto"en levert o- verigens dermate grote bezwaren op dat men, waar mogelijk, getracht heeft deze te vervangen door de syn these van de werkzame stoffen, wel ke bereidingswijze men ook volgt. Grote proef-fabriek nodig! Tussen 't wetenschappelijk labora toriumonderzoek en de fabricage in het groot bestaat steeds een grote afstand, zo ontdekken wij. Men zou zo op het oog menen, dat men niets anders heeft te doen dan de gehele werkwijze die in het laboratorium werd gevolgd in het groot in fa- brieksvorm om te zetten. In de praktijk blijkt dat echter zelden op te gaan, daarom Is er een speciale proef-fabriek waarin geleidelijk de fabricage-schaal wordt opgevoerd tot de vereiste omvang. Organon heeft een leidende rol ge speeld bij de ontwikkeling van enige vitaminen. Het voornaamste werk terrein van Organon is echter nog steeds de studie en de fabricage Onderschrift Illustratie l - Na drie maal suikeren en drogen worden de vitamine-dragees in draaiende ketels van hormonen als b. v. Insuline en Cortison. Wij zagen de grote fabriekshallen waar enorme hoeveelheden grond stoffen worden verwerkt om ten slotte te komen tot kleine geconcen treerde hoeveelheden van kostbare levensstoffen. Zo zijn b. v. tonnen van de alvleesklier van de koe no dig om er maanden later enkele honderden grammen Insuline uit te verkrijgen. Verdere verwerking. In een hermetisch afgesloten ruim te zagen wij hoe de steriele eind produkten gereed gemaakt worden. De mensen die deze werkzaamheden verrichten, staan in ruimten van de rest van de werkgelegenheid door glazen wanden gescheiden. Zij dra gen speciaal, gesteriliseerde kleding en dito maskers. Mensenhanden ko men er praktisch niet aan te pas. Pas nadat in speciaal geheel afgeslo ten machines de vloeistoffen in am pullen gevuld zijn, komen deze via een gaatje of band door de glazen scheidingswand naar buiten al waar zij door anderen verder verpakt wor den. Wij zagen ampullen vullen, we zagen tabletten maken, zalf en poe ders verpakken. Wij konden ons moei lijk indenken dat er meer voorzor gen aan besteed zouden kunnen wor den. Wij zagen echter ook duidelijk wat hier allemaal voor komt kijken. De zorg en wetenschappelijk ver antwoorde wijze waarop men te werk gaat, staan borg voor een perfect produkt. Beproefd onder slechtste om standigheden. Een speciaal onderzoek-centrum beproeft de produkten ~nder de slechtste omstandigheden in cellen waarin men voor een hoge vochtig heidsgraad en een hoge temperatuur zorgt. Preparaten worden hierin ge bracht in verschillende verpakkin gen, om te zien welke verpakking het best voldoet. Uit de resultaten van dit onder zoek onder extreem slechte omstan digheden leidt men dan af, voor ho- lang men de houdbaarheid kan ga randeren. Indien men vreest dat het produkt niet houdbaar blijft geduren de de normale omlooptijd van 't pre paraat, wordt op de ver kking aan gegeven tot wanneer dit preparaat in ieder geval gegarandeerd wordt, zo als dit b. v. ook op rolfilms gebeurt. Uiteraard doet men dit niet dan nadat gebleken is, dat alle andere mogelijkheden zijn uitgeput. Zo zagen wij b. v. in de boven beschreven ste riele werkruimte 3 grote zeer kost bare droogkasten waarin bij tempe raturen ver onder nul preparaten ge droogd worden, zoals b.v. een in spuitbaar vitamine B complex prepa raat. Dit wordt gedaan omdat Orga non er, gezien zijn ervaring, van overtuigd is dat dit de enige manier is om een stabiel preparaat te ver krijgen. Het is alleen jammer, dat er fabrikanten zijn - over het algemeen kleinere - die niet deze hoge eisen aan hun produkten stellen, waar door de goede naam van de farma ceutische industrie wel eens in op spraak komt. Wij zijn ervan overtuigd, op grond van wat wij zagen, dat bij Organon alles wat mogelijk is gedaan wordt, om betrouwbare en deugdelijke pre paraten ter beschikking van de me dicus en van het publiek te stellen. (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4