Schaakspel DE WOLKENETERS ;r ~i a i •j m m HET STILLE EILAND Grootse huldiging van Van der Grift in geboorteplaats Breukelen DINSDAG 7 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Advertentie). Hij had het er druk mee De 51-jarige amateur-visser P. Reynders uit Ooi (L.), zou gis teren ruim zeshonderd vissen hebben gevangen met een gewone vishengel. Deze prestatie moet hij hebben geleverd op de Maas in Midden-Limburg ongeveer vijf kilometer ten zuiden van Roermond, in het dorp Merum. De heer Reynders was om zes uur gistermorgen uit vissen gegaan en kwam om vier uur gistermid dag terug. Zijn vangst bestond grotendeels uit zogenaamde al- vertjes en voor een kleiner deel uit voorns. Veertien dagen gele den zou de heer Reynders ook al twee keer vijfhonderd vissen heb ben gevangen. Als kampioen van de plaatselijke hengelclub heeft hij al vele tientallen prijzen ge wonnen. WIELRENNEN In een op wieltjes gezette arreslee maakten Van der Grift en zijn verloofde een rijtoer door juichend Breukelen. Sprankelend, spontaan en sfeervol was de hulde, die Breukelen maandagavond aan zijn plaatsgenoot en wereldkampioen Henk van der Grift heeft gebracht. Een huldebetoon waarin zijn verloofde Reyka van Zijtveld ruimschoots deelde. Het eerste gedeelte van de huldiging vond plaats op het kasteel NUenrode, waar om kwart voor zes de carillon-bespeling begon. Per auto kwamen Henk van der Grift en zijn verloofde om zes uur voor de gesloten poort van Nijenrode aan. Nadat deze was opengezwaaid en het tweetal was uitgestapt, begaven zij zich door een erehaag van NOIB-studenten naar het slotplein, waar de rector van het NOIB, de heer E. B. J. Postma, de wereldkam pioen toesprak. „Wij hebben", aldus de rector, „hier al heel wat hoge gasten mogen begroeten maar nog nooit, een wereldkampioen en dat nog wel in de persoon van een buurman." Henk's ver loofde mocht een orchidee in ontvangst nemen en een zilveren lepeltje, waarin de datum waarop Henk het wereldkam pioenschap veroverde, gegraveerd stond. Voorafgegaan door motorpolitie, de muziekvereniging Breukelen en de Gun- tersteinruiters reden Henk en zijn ver loofde daarna in 'n „arreslee op wielen", Russische voetballers op Schiphol aangekomen Gistermiddag zijn op Schiphol de Rus sische voetballers uit Moskou aangeko men, die donderdag a.s. tegen Feyenoord, op 14 maart tegen Blauw-Wit en op 16 maart tegen een Enschedese combinatie zullen uitkomen. Het zijn 16 spelers van vier bekende clubs uit Moskou: Dyna-' mo, Spartak, Torpedo en CSK. Ze wor den begeleid door 6 officials, onder wie als leider de heer A. Starostin en trai ner Kachalyn. Hoewel in Rusland het voetbalseizoen nog moet beginnen toonde de ploegleider zich optimistisch over de komende drie ontmoetingen in Nederland. „Alle spelers zijn goed", zei hy, „en neem aan, dat ze hier een behoorlijk figuur zullen slaan." Onder de spelers bevinden zich drie bekende Russische internationals: doelman Jaschin en de spelers Netto en Ivanov. Het Nederlands jeugdelftal samenge steld uit spelers van 16-18 jaar dat don derdagavond te Utrecht tegen Engeland uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Van Zoghei (DOS); achter: Monster (Hermes DVS) en Ter Horst (Leeuwar den); midden: Pierre (Feijenoord), De Vries (Enschedese Boys) en Van Buite nen (Hermes DVS); voor Hainje (Hee renveen), Van Straalen (Elinkwijk) Van der Graaf (Hermes DVS) Keizer (Ajax) en Adelaar (Velox). geflankeerd dooor vier schaatsenrijders met flambouwen naar het gemeentehuis in park Boom en Bos. Vanaf het bordes van het gemeentehuis sprak burgemees ter Th. M. M. Bijleveld de wereldkam pioen toe en wenste hem namens de ge hele Breukelense gemeenschap geluk. Henk ontving als blijvend aandenken 'n kist met monteursgereedschap. Confettlregen Vervolgens begon een rijtoer door de gemeente, een toer, die voor de wereld kampioen en zijn verloofde een zegetocht is geworden. Over de gehele lengte van de Brugstraat daalde op zijn Ameri kaans een regen van confetti op het tweetal neer. In hotel „Het State Wapen" wachtte Van der Grift een huldiging. „Vele officiële vertegenwoordigers voer den het woord. Nadat de voorzitter van de huldigingsoommissie, jonkheer mr. W. H. D. Quarles van Ufford een ope ningswoord had gesproken opende Hen- nie Roos, lid van de T.C. van de KNSB, de rij van sprekers, gevolgd door de heer Leeuwis van de NVBHS. Ook coach Klaas Schenk voerde het woord en nog vele anderen. Talrijk waren de geschen ken, die de wereldkampioen werden aan geboden. Van de Breukelense gemeen schap kreeg hij een fraaie kast met radio, pick-up en bandrecorder, verder een haard, een mand met zuivelproduc ten een draagbare radio, kortom teveel om op te noemen. Leden van „De Op rechte Amateur" vulden met cabaret en muziek de tijd, die overbleef. Henk van der Grift bracht aan het einde van de avond dank aan allen, die deze avond tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Hij voegde er overigens aan toe, dat hij blij was nu eens eindelijk tot rust te kunnen komen. ZWEMMEN Nieuw record van Marianne Heemskerk De „zilveren" Marianne Heemskerk heeft maandagavond in Naarden een ge slaagde aanval gedaan op het Nederlands record vier maal 100 m wisselslag per soonlijk op 25 meterbanen, dat met een tijd van 5.33.8 op naam stond van de Hilversumse Judith de Nijs. De Naar- dense zwemster bracht het record niet minder dan 5.1 sec. omlaag zodat het nu met 5.28.7 op de recordlijst komt te staan. De drie tijdwaarnemers noteerden 5.28.4, 5.28.7 en 5.29.0. Een poging van Marianne Heemskerk om ook op de 100 m vlinderslag een nieuw record te zwemmen mislukte. De aangekondigde recordpoging van Adrie Lasterie op de 100 m vrije slag ging niet door omdat de zwemster ziek was. Jacques van der Klundert, die zich zaterdag reeds onderscheidde door een vijfde plaats in de ronde van het Volk, leverde zondag opnieuw een goede pres tatie. In de wegwedstrijd Kuurne-Brus- sel-Kuurne, waaraan een groot aantal prominente renners deelnamen, finishte hij als vierde achter de Belgen de Bruyne, Vandaelë en Noyelle. In de door Peter Kanters, o.m. chef d'equipe van de Duitse ploeg in de Ronde van Frankrijk en directeur van de Keul se winterbaan, van 28 april tot en met 5 mei a.s. te organiseren Ronde van Duitsland starten de Nederlanders Ab Geldermans, Jo de Haan en Dick Ent hoven voor Raphaël-Geminiani, terwijl over de deelneming van een complete Locomotief-combinatie nog onderhande lingen worden gevoerd. Er worden acht etappen verreden. Start en finish zijn in Keulen. VOLLEYBAL OVC-ARGOS 3-1 Het is Argos ondanks een vobrtreffe- lijke eerste set niet gelukt bij OVC een winstpuntje weg te halen. Met S-l wer den Alice Rysbergen en haar meisjes verslagen, maar het moet gezegd het was een eervolle nederlaag. Argos, dat door haar enthousiaste spel jongstleden donderdag AMVJ/Smash een puntje afsnoepte, volgde tegen OVC de zelfde tactiek. Door uitstekend serveren en af en toe goede smashes werd OVC in de verdediging gedrongen. Met 15-9 be haalden de Leidse meisjes de winst in de eerste set. OVC, dat techiisch en aan vallend toch wel heel wat meer in fyaar mars had dan Argos pakte de zaken Tn de volgende set heel wat beter aan, maar had toch heel wat moeite om de 2e en 4e set met 15-11 te winnen. Alleen in de 3e set was het Haagse team oppermachtig. Dat blijkt uit de setstand ook wel dui delijk genoeg: 15-4. FOREHOLTE—DE JAGERS Op een uiterst moeilijk bespeelbaar terrein speelde de handbalvereniging Fo- reholte een zeer leerzame oefenwedstrijd tegen de Haagse Jagers. De uitslag be droeg 2-0. Met een geheel gewijzigde ploeg tra den de Voorhouter dames in het veld. Niettemin vormde dit een belemmering voor de voerhoede om herhaalde malen de Haagse keepster onder vuur te ne men. Aan de andere kant maakte de nieuwe keepster. A. Turnhout, een be trouwbare indruk. De doelpunten van het gelijk opgaand gevecht vielen pas in de tweede helft. De score werd in de tweeëndertigste mi nuut door ex-keepster Turnhout geopend met een lage schuiver (1-0). De Hage naars kwamen met een in technisch op zicht wel goed spel de achterstand tege moet, doch schutters van formaat ont braken op het appèl. R. Turenhout ver grootte de voorsprong enkele minuten voor het eindsignaal met een linkse over handse worp (2-0). Volgende week wordt de veldcompeti- tie voortgezet met de wedstrijd Animo- Foreholte om twaalf uur in Rijswijk. BRIDGECLUB „SANS ATOUT" Uitslag 2e ronde bekercompetitie. Zwart: 1 dames Tielkemeyer-Brakel 134 p., 2 mej. v. d. Zeeuw-hr v.d. Zeeuw 128 p., 3 hr Eling-v.d. Star 118 p., 4 da mes v. d. Star-Siere 108 p., 5 hr Goutier- Visschers 106 p., 6 echtp. Bernard 105 p., 7, 8 en 9 hr Crama-v. d. Mark, hr Bon- net-Kins en echtp. Aenmey 98 p., 10 hr Van Rhijn-Brakel 87 p. Zwart-wit: 1 hr Abspoel-Ooiendijk 77 p., 2 hr Schild-Schilling 74 p., 3 hr Win- terkamp-Nieuwenhuizen 67 p., 4 dames Nieuwenhuizen-Winterkamp 63 p., 5 hr De Haas-Stikvoort 61 p., 6 hr Jonkers- Dubbelaar 60 p., 7 dames v. d. Zeeuw 56 p., 8 dames De Haas-Stikvoort 46 p. Rood: 1 hr Scheffers-Ooiendijk 55 p., 2 mevr. Lourens-hr Verbiest 53 p., 4 hr Rijnsburger-Den Oever 46 p., 5 dames Baarda-Crama 44 p., 6 hr Ooms-partner. Groens: 1 echtp. Mollema 78 p., 2 mej. Heeman-hr Bötger 77 p., 3 hr De Graaff- Seypesteyn 73 p., 4 hr Van Zwieten 62 p., 5 mevr. Paes-hr Altink 59 p., 6 dames Niehot-Postma 58 p., 7 mej. Brandtlicht- Van Zanten 50 p., 8 dames Van Egmond- Groenenwegen 47 p. L.D.D.B. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP Hoofdklasse, groep B: Th. Wortman- J. Peschier 1-1, A. v. d. Zwan-C. Slin gerland 2-0, M. Brinks-C. Varkevisser 1-1, Th. Wortman-W. Leeuwenburg 0-2, J. Peschier-M. Brinks 2-0, G. v. d. Wiel- A v. d. Zwan 2-0, C. Varkevisser-C. Slingerland 1-1, M. Leeuwenburg-J. Peschier 1-1, M. Brlnks-C. Slingerland 1-1, G. v. d. Wiel-C. Varkevisser 1-1, J. Peschier-C. Slingerland 2-0, G. v. d. Wiel-M. Brinks 2-0, M. Leeuwenburg- A. v. d. Zwan 0-2, C. Varkevisser-Th. Wort- man 2-0. Hoofdklasse, groep C: N. Schoonder- woerd-Th. Zwetsloot 0-2, J. Paschier- A. Schoddelee 1-1, N. Imming-N. Schoon- derwoerd 2-0. Ie klas A: J. Baerveldt-C. B. Janssens 2-0, J. Sjardijn-C. Verwey 2-0, J. Ouwer- kerk-B. Lammers 0-2, C. Verweij-J. Ouwerkerk 1-1, C. B. Janssens-J. Sjar- dijn 0-2, 'C. v. d. Zwan-J. Baerveldt 0-2, Beensen-B. Lammens 2-0, J. Sjardijn-C. v. d. Zwan 2-0, J. Outfenkerk-C. B. Jans sens 0-2, B. Lammers-C. Verweij 0-2, J. Baerveldt-Beensen 2-0. Ie klas B: G. Notenboom-A. v. d. Put ten 2-0, J. Mazurel-W. Klein sr. 2-0, A. v. d. Putten-J. Zuidhoek 0-2, G. Noten boom-W. Klein sr. 0-2, G. Zuidhoek-J. Mazurel 1-1, J. Maruzel-G. Hoek 1-1, G. Notenboom-J. Zuidhoek 2-0, W. Klein sr.-A. v. d. Putten 2-0, G. Zuidhoek-W. Klein sr. 1-1, A. v. d. Putten-J. Mazurel 0-2. Jeugdgroep: C. Ouwenhand-A. v. Eg- mond 1-1, H. de Wit-L. Dorsman 0-2, A. Kammeraat-J. P. Vrolijk 0-2, G. A. v. d. Zwan-H. Peorsum 2-0, L. Dorsman-A. Kammeraat 1-1, A. v. Egmond-H. de Wit 1-1, H. v. Peorsum-C. Ouwenhand 0-2, J. P. Vrolijk-G. A. v. d. Zwan 2-0, H. de Wit-H. v. Peorsum 2-0, A. Kammeraat- A. v. Egmond 2-0,J. P. Vrolijk-L. Dors man 1-1, G. A. v. d. Zwan-C. Ouwen- hand 2-0, A. v. Egmond-J. P. Vrolijk 2-0, H. v. Peorsum-A. Kammeraat 0-2, C. Ouwenhand-H. de Wit 0-2, L. Dors- man-G. A. v. d. Zwan 0-2, A. Kamme- raat-C. Ouwenhand 1-1, J. P. Vrolijk- H. Peorsum 2-0, L. Dorsman-A. v. Eg mond 2-0, G. A. v. d. Zwan-H. de Wit 2-0. De stand is met nog 6 ronden te spelen: 1 A. Kammeraat 8 uit 6, 2 J. P. Vrolijk 8-6, 3 L. Dorsman 8-6, 4 G. A. v. d. Zwan 8-6, 5 H. de Wit 6-6, 6 A. v. Egmond 6-6, 7 C. Ouwenhand 4-6, 8 H. v. Peorsum. Tal minder favoriet? Schaakwereld verwacht een herboren Botwinnik tegen titelhouder Tal Woensdag 15 maart treedt grootmees ter dr. ir. M. M. Botwinnik, dan 49 jaar oud, voor de zevende maal aan voor een strijd om de wereldschaaktitel. De be faamde titelhouder Michael Tal, die ver leden jaar de tweekamp tegen Botwinnik met 12Vf-8Vi op zfjn naam bracht, Is 24 jaar. Vroeg verleden jaar de gehele schaak wereld „wie wint" nu een herboren Botwinnik in de arena wordt verwacht is welhaast de gehele sportgemeenschap in het antwoord geïnteresseerd. Vooraf zij gememoreerd dat de revanchematch een recht is, dat de wereldschaakbond (FIDE) Botwinnik als laatste heeft toe gekend. Zou Tal de tweekamp verliezen dan heeft hij niet meer de mogelijkheid rechtstreeks om het verloren terrein te kampen. Het zal in deze tweekamp in sterke mate opnieuw gaan tussen de snelheids duivel Tal en de bouwende strateeg Bot- winnink. De strategie vraagt veel tyd en een zeer vertakte analyse van moge lijkheden. Zal Tal Botwinnik „zyn" tijd geven door zelf lang (er) na te denken? Dat is een open vraag, die echter van groot gewicht is. De rekenkunstenaar Tal behoeft voor zijn concepties, die her haaldelijk van halsbrekende gecompli ceerdheid blijken te zijn, vrij weinig „strategische tijd", wel „rekentijd". Maar juist het rekenen, zeer ver en vrij wel foutloos, zit hem adembenemend diep in het bloed. De grootmeesterschare is minder positief in haar voorspellingen dan verleden jaar. Toen achtte men de kansen van Tal over het algemeen beter dan die van Botwinnink, maar sedert I.eipzig, waar Tal een partij verloor, is er meer terughoudendheid in de uitspra ken. In het herendubbelspel van het in ternationale tennistoernooi te Antibes zijn onze landgenoten Willem Maris en Piet van Eysden zaterdag uitgeschakeld door Maggi (It.) en Alvarez (Colum bia). De Italiaans-Columbiaanse combi natie zegevierde met 4-6, 6-2, 8-6. HET Onder strategie verstaan we de doel stelling en het ontwerpen der plannen, de tactiek is de uitvoering der plannen, de combinatie het hoogtepunt van de tactiek. De combinatie is een gedeelte van het spel waarin een bepaald doel ge forceerd bereikt wordt. De juiste combi natie geeft aan de partij dat element van schoonheid, waardoor we in 't bij- bijzonder van het spel genieten. Hier volgen weer eens enige voorbeel den van partijen, die door een combina tie, verrassend zoals iedere combinatie steeds is, worden beslist. Wit: Canal. Zwart: x. Uit een simultaanséance in 1934 te Bu dapest: 1. e2-e4, d7-d5 (Scandinavisch); 2. e4xd5, Dd8xd5; 3. Pbl-c3, Dd5-a5; 4. d2-d4, c7-c6; 5. Pgl-f3, Lc8-g4; 6. Lcl-f4, e7-e6; 7. a2-a3, Lg4-f3; 8. Ddlxf3, Lf8-b4 (dat zwart deze opening heeft gekozen, waarbij de tactiek de hoofdschotel vormt, is tegen een simultaanspelende meester niet de juiste manier. Immers de meester is veelal verre de baas in tactische wendingen). 9. Lfl-e2, Pd8-d7; 10. h2-h3 (het is zeer wel mogelijk, dat Canal deze zet als een afwachtende heeft gespeeld. Reeds zal hij de komende kans op een pracht combinatie hebben voor zien. Had hij hier i.p.v. h3 gerockeerd, dan zou hem die kans ontgaan zijn). Zwart speelde: 10o-o-o. De stel ling is nu: I i m i a 11 i |-{ i-v l H m m n m m W m m i t'mi «Ei b SE m m a Als in de „onsterfelijke partij" brengt wit nu een dubbel torenoffer en zet mat:. Er volgde: 11. a3xb4, Da5xalt; 12. Kel- d2, Dalxhl; 13. Df3xc6t, b7-c6; 14. Le2- a6 mat! Een aardige overeenkomst vertoont deze partij met de nu volgende in 1890 te Londen gespeeld. Wit: Schulder. Zwart: Boden. 1. e2-e4, e7-e5; 2. Pfl-f3, d7-d6 (Phi- lidorverdediging)3. c2-c3?. f7-f5! (de minder actieve zet c3 verschaft zwart het initiatief); 4. Lfl-c4, P g8-f6; 5. d2- d4, f5-e4; 6. d4-e5, e4xf3; 7. e5xf6, Dd8x f6; 8. g2xf3?, Pb8-c6; 9. f3-f4 (om veld e5 te beletten voor 't zwarte paard), Lc8-d7; 10. Lcl-e3, o-o-o; 11. Pbl-d2, Td8-e8; (Belet Pe4 en dreigt Dxf4); 12. Ddl-f3, Ld7-f5. Opnieuw om Pe4 te beletten, maar misschien ook wel, omdat de nu volgende voortzetting reeds werd voor zien. Wit althans, liep in de val, al of niet opzettelijk opgezet. Hij speelde: 13. o-o-o? I i i i ii 1 li i 1*1 v - m*m t i I' Cc \m P a F 6 H En zwart maakte een eind aan de stryd met: 13d6-d5! want wit had de „zaak" niet door!; 14. Lc4xd5??; Df6x c3t; 15. b2xc3, Lf8-a3 mat! TER OPLOSSING *12 1 11 mm mii n Kóiwi I:ïi' C D F G H Wit geeft mat in drie zetten. De Hertogstad, de mooie oude Bourgondische stad, hoe lang was het geleden dat hij er geweest was? Lang, heel lang. Hij had er goed be schouwd niets te maken, hij was vol op tevreden met zijn plaats tussen de dorpelingen, en toch kon hij er somtijds hevig naar verlangen. Het gaf zoveel rompslomp om er heen te gaan en 't was uitermate vermoei end zo'n dag uit de gewone doen te zijn. Hij zou het maar eens afzien, misschien aan het einde van septem ber,tegen die tijd zou hij Clasien wel eens laten informeren wie hem mee kon nemen met de brik. Dan sprongen zijn gedachten weer over naar de misère met het kindje Cabus. 't Was heel goed dat Clasien hem had ingelicht hoe het er met dat manneke voor stond. Jammer dat ROMAN door Walter Breedveld hij het niet beter met Gysbert Ca bus vinden kon, anders was hij al veel eerder eens naar De Stee ge gaan. „Volle rome, recht uit de koei, en stamppot met rundvet en varkens reuzel geven ze de stumper", had Clasien gezegd. De voeding van fles- kindjes was wel 't allerlaatste waar hij zich mee bezig zou houden, maar ieder mens met hersens in zijn hoofd begrijpt toch goed dat dat niet goed kan zijn voor zulke prille wezentjes. 't Was heel erg dat zo'n klein teer manneke helemaal onder zweren en puisten zat. En wat zijn dat voor gunsten om er niet mee naar Van Everloo te willen gaan, die toch iedere week een dag in het heren huis spreekuur hield voor degenen, die hem nodig hadden. "En als de mensen erg ziek waren hoefde je maar een boodschap af te geven bij de kinderen Smeets, dan kwam Van Everloo je aan huis bezoeken. Ach ja, hij wist wel waarom die oude hufterige Gijsbert van geen dokter wilde horen. Sedert het met zijn zoon Bert in vroeger jaren zo vreemd was gelopen, had hij een hardgrondige hekel aan nonnen en dokters en ook de pastoor zag hij liever niet dan wel. Pastoor Dedena kende de geschie denis, Constant van Heyst had ze hem verteld. Toen Bert geboren werd was hij zo zwak, dat het er naar uit zag, dat hij geen drie dagen oud zou worden. Doordat de toenmalige pas toor en de vroedvrouw snel en re soluut hadden ingegrepen, was het borelingske ijlings naar het zieken huis in de stad gebracht waar ze hem in het leven hadden kunnen houden. Bijna een vol jaar was hij in het ziekenhuis gebleven en toen ze hem terug haalden naar De Stee was daar niemand, die goed voor zo'n uiterst teer poppetje kon zor gen, want de moeder was inmiddels gestorven. Ze hadden hem naar de nonnen gebracht ergens in Limburg, waar hij gebleven was tot z'n twaalf de jaar. Een dun, bleek, 1 schraal ventje, dat toen al een bril droeg met dikke glazen met ingeslepen lenzen. Een manneke dat veel te zwak was voor het zware boeren werk en die daar ook niet de minste lust toe gevoelde. Het had heel wat in gehad eer Gijsbert er in toestemde, dat de jon gen het huis uit mocht, ditmaal naar een internaat, dat door paters Fran ciscanen werd bestuurd. Daar was voor de dag gekomen, wat dat vent je in zijn mars had. Een groot, een geniaal wiskundige was hij gewor den. De vakboeken, die hij later schreef golden als de beste welke ooit geschreven zijn. Gijsbert Cabus was in het geheel niet trots op zijn knappe zoon. In tegendeel, hij kon hem hoe langer hoe minder uitstaan en het kwam zover, dat hij Bert verbood nog naar De Stee te komen. Tenslotte na veel jaren, die heel verdrietig waren ge weest voor Bert, was hij toch terug gekeerd. dodelijk vermoeid en bijna blind. Zijn jonge vrouw, Sietske Ool- zega, bracht hij mee. O, dat was een vreemd geval ge weest met dat Sietske. Zij was een Friezin, groot, blond, knap en trots; zij zag er uit als een heidense godin, zeiden de mensen van het eiland. Ze was weinig toeschietelijk voor anderen. Met haar schoonvader lag ze overhoop van het eerste uur af. Gijsbert kon haar niet luchten of zien, doch dat scheen haar niet in1 het minst te deren. Ze had doorge dreven dat ze de grote kamer in de zijvleugel van de kasteelhoeve voor Bert en haarzelf zou mogen inrich ten en dat had ze gedaan, zoals ze verkoos te doen. Een beetje onge woon voor deze streek, maar erg gezellig en heel praktisch. Een wa genvracht boeken had ze geordend in de grote boekenkast, die de tim merman van eiken wagenschot had moeten leveren. Ze waren altijd bij elkaar en be moeiden zich weinig met de mensen uit het dorp. Lange wandelingen maakten ze samen over de polder weggetjes en over de rivierdijk. Langzaam gingen ze voort; zij groot, kaarsrecht en onvermoeid; hij hing aan haar arm, gebogen, z'n papperig gezicht gelig-bleek. Een door en door verziekte man, die alleen naar De Stee was weergekeerd om nog een poos gelukkig te zijn bij zijn vrouw en om er te sterven. Bert was gelukkig geweest, intens gelukkig. Als een heilige vereerde hij zijn jonge vrouw, die vroeger toen ze nog tot zijn leerlingen be hoorde, hem al had bewonderd om zijn genialiteit, zijn goedheid, zijn gave menselijkheid; die later was te ruggekomen om de laatste jaren van zijn leven tot een paradijs te maken. Zijn geluk verhevigde nog toen Sietske zwanger werd. In die dagen kwamen zij nogal eens naar de pas torie gewandeld om een poos te pra ten en het leek de pastoor toe of hij nu nog de zachte, vermoeide stem hoorde van Bert, die met scherpe intelligentie en sprankelend vernuft sprak over de dingen, welke zijn hel dere geest bezig hielden. In die maanden vooral had hij Bert en Sietske goed leren kennen; twee prachtige, nobele mensen. Bert Cabus had het kind waarnaar hij hevig, onmatig verlangde, niet meer mogen zien. Twee maanden voor de geboorte van zijn zoon wa ren zijn levenskrachten volkomen opgeteerd. Na een wandeling met Sietske wilde hij wat rusten in zijn stoel. Hij sliep in en ontwaakte niet meer. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9