Chefarine 4 Zwaargewicht bij Zoeterwoude over de kop Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Nederlands vlootbezoek aan Toulon RECHTSZAKEN Truck gleed van de weg DINSDAG 7 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 (Van onze t.v.-medewerker) KRO op zondag In „de school voor volwassenen" heeft Martie Verdenius de zondag avondkijkers van de KRO voor de vijfde maal allerlei menselijke heb belijkheden en onhebbelijkheden voorgehouden. Het ging ook nu om de adviezen van „tante Miep", de vraagbaak van het damesweekblad, maar kennelijk gericht op mannen, die in weekbladen vrouwenrubrieken verzorgen. Het Amsterdams Kunst- maandorkest voelt zich met zijn po- pulair-klassieke concerten thuis in Van der Heem's ontspanningsgebouw te Den Haag; want daar is veel pu bliek, dat alleen reeds met haar aan wezigheid weet te stimuleren. Reden, waarom deze zaal te verkiezen is bo ven de eigen studio-zaal waar het publiek en het applaus slechts schaars zijn toegestaan. Manus v. d. Kamp die op het ogenblik in Israël enkele uitzendingen voorbereidt, heeft voor zijn vertrek een zesde filmmeditatie achtergelaten. De titel was „Via cruris", ingesteld op de vastentijd. Voor deze meditatie had René Niessen veertien kruiswegsta ties getekend. De bekende filmacteur Vittorio de Sica een van the four just men speelde de hoofdrol in „De avond van de kostbare juwelen", een ontfutsel-prestatie in de filmse rie Strijd tegen het onrecht". Afsluiting van de week Enige jeugdige danseressen heb ben zich sohuldig gemaakt aan dief stallen, welk feit in ons land nog al hoog is opgenomen. Maar de dans kunst als zodanig slaat daar uiter aard geheel en al buiten en het trof, dat zaterdagavond bij de VPRO voor de derde maal een inleiding tot de dans kon worden gegeven. Ditmaal was de jazz in de danskunst aan de beurt, interessant gegeven, waarmee het balletgezelschap „Nederlands danstheater" vooral jeugdigen aan zich zal hebben verplicht. In de Om roepbladen waren fragmenten uit de film „Dr. Jekyll and mr. Hyde" aan gekondigd, vergezeld van de aandui ding: ongeschikt voor jeugdige kij kers". Wegens die laatste omstan digheid is de vertoning echter naar een later tijdstip verschoven. Op de zaterdag met zoveel jeugd in de huis kamer is nu een andere film ver toond, die geen kwaad kon stichten. De documentaire uit de sere „Bouw meesters der cultuur" was gewijd aan het leven van het wetenschap pelijke echtpaar Pierre en Marie Cu- rie-Slodowska, beiden hoogleraar aan de Sorbonne. Tot besluit was er een come-back van Wim lbo, de man van Vara t.v.-uitzendingen. Nu hij er na zoveel tijd weer eens was, heeft Mieke Verstraete gebladerd in zijn herinneringen en U hebt gezien hoe prettig lbo dat wel heeft gevonden. Met België onderneemt hij een co productie, te beginnen in Helsinki. En hij stapte niet eerder dit'pro gramma uit, dan Dora Baulsen, Al- bert Mol en anderen op het scherm te hebben gebracht, met als apothe ose Jacqueline Boy er (van het fes tival) met enkele Franse liedjes. Van de voorafgaande avond van de NCRV mag niet onvermeld blijven het voortreffelijke optreden (voor de tweede maal in de vaderlandse t.v.) van de Franse zanggroep Les Hi-Fi, met een helaas te kort programma. Gelukkig had Sacha Denisent op haar beurt een Frans liedje bij de hand, dat ze charmant zong. Van Henk El- sink hadden we iets meer verwacht. Camera's bij het Regerings jubileum Men heeft het zelf kunnen zien: op hoge stellages stonden maandag camera's van de t.v. om bij Huis Ten Bosch in Den Haag maar niets te missen rondom het regeringsjubileum van onze koningin. Eigenlijk heeft alles voor zichzelf gesproken: men zag de provincie-vertegenwoordigers opdringen voor het bordes; er liepen stoeten voorbij die herinnerden aan het jaarlijks festijn op 30 april in Soestdijk en mag zag ook een gigan tische sleuvengraafmachine als de monstratie van wat in „het nieuwe land" zoal gebeurt. Ontroerend bij dit alles was het gedicht van Ed Hoorn ik, door de acteur Paul Steenbergen enthousiast voorgedra gen. De camera ving ook telkens de beide prinsessen Beatrix en Irene, die met elkaar in druk gesprek waren gewikkeld. Zelfs merkte de camera prinses Wilhelmina op, verscholen achter een raam van de witte zaal. En ook tegen haar, die 12y2 jaar ge leden oorzaak was van de wisseling van koninginnen, hebben een paar duizend deelnemers uit alle gemeen ten van ons land oprecht hartelijk gewuifd. De dankstond in de Haagse kloosterkerk vormde een waardige afsluiting van de heugelijke viering op een zonrüjke winterdag. Bromfiets met zijspan is motorvoertuig De Utrechtse kantonrechter, mr. J. van Konijnenburg, heeft beslist dat een bromfiets met zijspan be schouwd moet worden als een mo torvoertuig in de zin van de motor- rij tuigen wet. Een garagehouder uit Goudriaan had een dergelijke com binatie geconstrueerd voor het ver voeren van bromfietsen. Toen de garagehouder met het voertuig op de weg verscheen werd tegen hem proces-verbaal opge maakt, omdat hij niet in het bezit was van de voor een motorvoertuig vereiste papieren. Voor de kanton rechter voerde hij aan, dat het voer tuig een fiets was en geen motor voertuig in de zin der wet, doch daar was mr. Van Konijnenburg het niet mee eens. Personeelsraad N.S. vraagt Rijksbemiddelaars: invoering verkorte werkweek 28 mei a.s. den gehouden met toeneming van dit tekort. Sinds januari 1961 is er een verontrustende stijging van het tekort aan personeel te constateren. De vakorganisaties hebben voor de behandeling van dit voorstel te vens steun gevraagd aan de minis ter van verkeer en waterstaat, de leden van de Eerste en Tweede Ka mer alsmede de Stichting van de ar beid. Onrustbarende stijging van personeelstekort Naar aanleiding van het ernstige verschil van mening tussen de di rectie van de Nederlandse Spoorwe gen en de vakverenigingen over het tijdstip waarop de arbeidstijdverkor ting bij de NS dient te worden in gevoerd, heeft de personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen zich gewend tot het College van Rijks bemiddelaars om alsnog toestemming te krijgen tot invoering van de ar beidstijdverkorting ingaande 28 mei a.s. Omdat de vakorganisaties voor de bezwaren van de directie tegen een invoeringsdatum van 1 januari 1961 begrip hadden, hebben zij als invoe ringsdatum 28 mei 1961, de datum waarop de zomerdienstregeling in gaat, voorgesteld. Deze datum laat,- volgens de vakorganisaties, voldoen de ruimte om de resultaten van het onderzoek volledig bij de realisering van de 45-urige arbeidsweek te be trekken. Ook bedrijfs-technisch ge zien wordt het door de vakbonden aantrekkelijk geacht de invoering van de arbeidstijdverkorting te laten samenvallen met het begin van een geheel nieuw opgezette dienstrege ling. De vakverenigingen zijn van me ning, dat invoering van de 45-urige arbeidsweek op deze datum in over eenstemming is met de gedragsregels voor de arbeidstijdverkorting, die door het College van Rijksbemidde laars na overleg met de Stichting van de Arbeid op 9 januari j.l. wer den vastgesteld. Het blijkt nu reeds, dat de NS met name in de geïndustrialiseerde ge bieden hinderlijke concurrentie on dervindt bij de personeelswerving en bij het op peil houden van het per soneelsbestand van die bedrijven, die de vijfdaagse werkweek reeds in voerden. Behalve een ernstig tekort aan mankracht, moet rekening wor- Toeristenkerk op Terschelling Maandag 29 mei a.s. zal Mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, de nieuwe Toeristenkerk in Midsland (Terschelling) plechtig inwijden. De ze zomerkerk, welke op last van mgr. Nierman voor de vakantiegangers op Terschelling is gebouwd, wordt door de paters Augustijnen uit Witmar- sum bediend. Het gebouw is aange past aan de landelijke omgeving, ter wijl de fraaie uiterlijke vorm, een asymetrisch tentdak, de toeristen bij hun kerkbezoek in vakantiesfeer laat. De kerk is ontworpen door het ar chitectenbureau P. Starmans uit Utrecht. De artistieke verzorging van altaar, kelk, kruis enz. is van de edelsmid Piet Rogge, eveneens uit Utrecht. Het aannemersbedrijf R. v.d. Zee uit Midsland heeft de kerk en pastorie gebouwd. Bouwpastoor en vaste zielzorger voor de eilanden Terschelling en Vlieland is de Augue- tijnerpater dr. W. Bocxe. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderent Men heeft ontdekt, dat bepaalde combi* naties van geneesmiddelen een bijzonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. Eén der bestanddelen zorgt dat niettegenstaande de krachtige werking - ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook hét middel bij uitstek tegen pijnen en griep. /f Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag* want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. (3.80 (Advertentie). BB'r hield hand in de zak doch kreeg geen straf Een 22-jarige BB'er uit Utrecht, metselaar van beroep, was enige tijd geleden door de politierechter ver oordeeld tot twee weken, omdat hij geweigerd had te voldoen aan een bevel van zijn BB-commandant, tij dens een excercitie de handen uit de zakken te halen. Toen hij daarvoor werd berispt nam hij dat niet, draai de zich om en ging naar huis. De andere dag was hij ook niet op de voorgeschreven oefening versche nen. Tegen et vonnis was de met selaar in beroep gekomen bij het gerechtshof te Amsterdam. De behandeling daarvan bracht een voor de metselaar prettige ver rassing. Het bleek nL dat het uur, waarop de dagvaarding aan ver dachte was betekend, niet was inge vuld, waardoor deze nietig was. De procureur-generaal kon niet anders dan dit beamen en stuurde de nood- wachter zonder straf naar huis. Om één uur vannacht werd ter hoogte van het viaduct Europa- weg over de Rijksweg 4a te Zoe terwoude (tegenover de benzine pomp) een chauffeur van een zware truc met oplegger door mist en duisternis misleid tenge volge waarvan hij in de berm van de weg reed en de auto in de sloot langs de weg over de kop sloeg De chauffeur kwam met de schrik vrij, maar vanmorgen kostte het transporteurs veel hoofdbrekens de vele tonnen zwa re wagen weer op vier wielen en op de weg te krijgen. De vracht auto, een wagen van „Wessanens Voedergranenindustrie" te Wor- merveer, liet zich slechts lang zaam in de goede richting trekken Uiteindelijk slaagde men er toch in de zwaar-gehavende auto weer vlot te krijgen, waarna het ve hikel naar een dichtstbijzijnde garage werd gesleept. De Rijks politie hield toezicht op het ver keer, dat aan de zuidzijde van de rijbaan gestremd werd. (Foto: „De Leidse Courant"). Smaldeel I van de Koninklijke Ma rine, bestaande uit de kruiser „De Zeven Provinciën", de jager „Gelder land", het fregat „De Bitter" en de on derzeeboot „Zeeleeuw", brengt van 4 tot 10 maart een bezoek aan de Franse Middellandse zeehaven .Tou lon. Toen de Nederlandse schepen za terdag jongstleden in de haven arri veerden werd een saluut afgegeven aan de Franse natievlag en de vlag van vice-admiraal Baudouin. Hierna bezocht de smaldeelcommandant enige van de hoogste plaatselijke militaire en burgerlijke autoriteiten. Op 5 maart werden de schepen opengesteld voor bezoek. Gisteren gaf commandant Bintjes een diner aan vijftig genodigden, onder wie premier' Trois de Liut, admiraal Galleret én hun dames. Ten behoeve van de bemanningen is voor de duur van het bezoek een recreatieprogramma opgesteld waarbij bustochten in de omgeving zullen worden gemaakt en sportontmoetin- gen worden gehouden, zowel met Franse ploegen als onderling. LEIDENAAR BELEDIGDE AGENT „Dat kan ik niet betalen," zei een 43-jarige havenarbeider uit Leiden tegen de Haagse politierechter, toen deze hem wegens belediging van een ambtenaar in functie veroordeelde tot een boete van 30 gulden of zes dagen. De officier van justitie had 50 boete of tien dagen geëist. „U wilt toch liever niet de gevan genis in?" vroeg de rechter na de op merking van de verdachte. Daarop had deze geen commentaar. Hij was op de avond van 2 oktober 1960 op de Herengracht te Leiden, toen hij van een verjaardag kwam, twee sur veillerende agenten tegengekomen. De ene was de getuige Th. H. van Leeuwen, 32 jaar oud. Volgens hem had verdachte geroepen: „Hé dooie, je licht brandt niet." Verdachte ver klaarde echter, dat hij had geroepen: „Hé, mooie". De agenten maakten aanmerkingen op het gezegde van de havenarbeider, waarover deze zich opwond. Wijzend op agent Van Leeuwen, had hij enkele scheldwoorden geroe pen. De verdachte gaf toe, dat hij op Door een verzakking van het zich in slechte staat bevindende wegdek Is gisteren een met 15 ton beton- lizer geladen track met oplegger in een sloot langs de Odijkerweg te Zeist gekanteld. De auto was Juist bezig het ten-eln van een aan deze weg gelegen fabriek op te draaien. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Er kwamen drie kraanauto's aan te pas om het gevaarte op de weg te hijsen. Schrijfgeld voor wormenvangen In het Limburgse riviertje de Roer worden wormen gevangen, die, bestemd voor de vervaardi ging van visvoeder, aan de wor- menvangst-exploitanten een niet onaardige verdienste verschaf fen. Dit nu is voor enkele gemeen ten langs dat riviertje aanleiding een legesverordening in 't leven te roepen, waardoor schrijfgeld kan worden geheven bij de af gifte van vergunningen voor de ze wormen visserij. De vangst van de in onnoe melijke aantallen in de Roer voorkomende en uit Duitsland afkomstige kruipdier tj es ge schiedt met schepnetten, die door in het water staande man nen worden gehanteerd. Naar verluidt kan het resultaat van een goede vangstdag een héél vaatje wormen zijn. Bij dit be drijf is een Duitse firma geïnte resseerd, die de wormen tot ge reed visvoor verwerkt. Deze fir ma heeft de wormenvangers ook in haar dienst. Behalve het legesgeld voor de vergunningen door de Limburg se gemeenten worden by uit voer naar Duitsland door de Ne derlandse douane uitvoerrechten geheven en wanneer dan 't „ge rede produkt" weer naar Neder land wordt geëxporteerd, komen daar weer eens invoerrechten bovenop. Alles bij elkaar bren gen deze Duitse wormen dus nogal wat geld in het Neder landse laadje. de verjaardag wel enkele glaasjes met alcoholhoudende drank had ge dronken. De agenten hadden daar van echter niets bemerkt. Boete voor dronken vsiser „Ik kan niet goed tegen alcohol," verklaarde een Katwijkse visser te genover de politie, toen hij, nadat hij acht borrels had gedronken, op een brommer was gaan zitten. Hij moest voor de Haagse politierechter terecht staan, maar hij was niet verschenen. Uit het politierapport bleek, dat verdachte zo dronken was geweest, dat hij zijn brommer onmogelijk kon besturen. Bovendien reed hij door een rood stoplicht heen. Een bloed proef wees een promillage aan van 1,55. „Ik geloof wel, dat ik dronken was," zei verdachte later. De politie rechter veroordeelde hem conform de eis van de officier van justitie tot een boete van veertig gulden of 8 dagen gevangenisstraf, en daarbij een onvoorwaardelijke ontzegging tot het besturen van motorrijtuigen ge durende de tijd van vier maanden. Halve liter jenever gedronken De officier van justitie bij de Haag se politierechter eiste tegen een Kat- wijker een boete van 40 of 8 dagen een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met drie jaar proef tijd en onder toezichtstelling van het Bureau voor Alcoholisme. De ver dachte was niet ter zitting versche nen. Hij had op een bromfiets gere den, nadat hij een halve liter jenever en enkele glazen bier had gedron ken. Uit een rapport van het Bureau voor Alcoholisme bleek, dat verdach te een chronisch alcoholist was. Na 50 borrels „kroop hij nog niet onder tafel". De Katwijker vertoonde ab soluut geen schaamte en bagatelli seert zijn kwaal volledig. Hij is reeds ter behandeling opgenomen geweest, maar dat hielp niet. De politierechter veroordeelde hem tot een boete van 75 of 15 dagen gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. STAKING BIJ BOUWWERK IN AMSTERDAM-WEST GEëINDIGD De 48 metselaars en 22 opperlie den die op maandag 27 februari het metselwerk aan een bouwobject in Tuindorp Osdorp hadden neerge legd, hebben dit werk gisteren her vat. Zij hebben de verklaring aan vaard van de directie van de aanne mers combinatie „A.S.N.", die be doeld werk in uitvoering heeft, dat zij door harder werken het ver langde hoger weekloon (5 gulden boven de gemiddelde 110 gulden) kunnen bereiken. ORANJE-KALENDER VOOR DEELNEMERS HULDIGING. Aan de deelnemers van de huldiging van koningin'Juliana ter gelegenheid van haar 12Vï-jarig iubileum is door de vereniging „Pro Juventute" de jaarlijkse Oranje-kalender van het koninklijke gezin uitgereikt. Aetherklanken WOENSDAG 8 MAART 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. of act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9-35- 9.40 Waterst.). 10.00 Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Politiekapel 12.30 Land. en tuinb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en ten toonstellingsagenda. 13.20 Hammond orgel en zang. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Gram. 15.00 De begroting van Buitenlandse Zaken, lezing. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Gram. 17.25 Orgel spel. 17.50 Regeringsuitz.: Het emi gratiepraatje van H. A. v. Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Rege ringsuitz.: De aanmelding van eer stejaars-studenten in de tandheel kunde voor het studiejaar 1961-1962, door prof. dr. H. M. J. Scheffer, di recteur van het tandheelkundig in stituut te Utrecht. 18.30 Lichte muz. 18.55 Vara-varia en gram. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Kanttekeningen, praatje. 19.20 Act. 19.30 V.d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Maarten moet hangen, hoorsp. 21.35 Muzik. lezing. 22.15 Voetbalpraatje. 22.20 Zestig jaar levenservaring, le zing. 22.30 Nws. 22.40 Strijkork. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.20 Gram. 23-55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8-35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgenwijding. 10.45 Radiophilharm. ork. 12.05 Gram. 12.10 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Opera-fragmenten. 13.40 Gram. 15 00 Muz. v. d. jeugd. 15.45 Vierhandig pianospel v. d. jeugd. 16.00 V.d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koor zang. 18.20 Het Spectrum, lezingen. 18.35 Vocaal ens. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Bidstond voor ge was en arbeid. 21.15 Gram. 21.25 Merrie England, zangspel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Pla- tennieuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00 V.d. jeugd. NTS: 17.30-17.40 Int. Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Sportpanorama. 20.50 TV- film. 21.30-22.20 Litteraire gedach- tenwisseling. GRAMMOFOONPI \TENPROGR. DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) Van 18-20 uur: Ton sourire est dans mon coeur, Tout l'amour, Au bord de la Tamise, Luxembourg pol ka, En Avril a Paris, Malaguena, Be gin the beguine, Andalucia, Gaillar- do, Ces petites choses la, Bell bottom blues, Pam-pou-de, Holiday for strings, Ich zëhle taglich meine Sor- gen, Penny swing, Ebb tide, Dreh' dich noch einmal urn, Wir geh'n so leicht am grossen Glück vorbei, Pa tricia, Pita camion, Pierdrita del mar, One, two, button your shoe, Melan choly baby, Yum bambe, Ay! Pero besame, Delicado, Mean to me, I Like the likes of you, Canadian sunset, It might as well be spring, Any way the wind blows, 12th Street rag, Blues in the night, Come rain or come shi ne, Tat old black magic, I gotta right to sing the blues, Ballad, Too close for comfort. VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 Waarvoor dient zo'n vasten tijd?

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8