Weerbericht C. J. v. d. Ploeg sprak over werktijdverkorting Kind verdronken Vrouw dodelijk aangereden te Leiden Universiteiten klagen bij de ministerraad Moeizaam overleg met Algerijnen Auto-technische tips Voorjaarswinterweer, maar de lente kondigt zich nu reeds aan Het weer in Europa Dokter Claudia (303) DINSDAG 7 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT K.V.P.-Statenkring Leiden Het bestuur van de Statenkring Leiden heeft een bijeenkomst georgani seerd waarop waren uitgenodigd de besturen van de katholieke volkspartij, van de r.k. sociale organisaties, alsmede de r.k. gemeenteraadsleden in de Statenkring Leiden. Aan deze uitnodiging was door een groot aantal be langstellenden gevolg gegeven, waaronder het lid van de Eerste Kamer der Staten-generaal, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. De bijeenkomst werd gehouden in „De Nachtegaal" te Lisse. Het onderwerp: „De werktijdverkorting in het algemeen", met als een van de onderdelen de situatie in de land- en tuinbouw, werd ingeleid door de heren C. J. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer en drs. J. P. de Heij, uit Voorburg. Daarna werd door een forum, bestaande uit de heren Van der Ploeg, De Heij en de heer Oosterveer, de vragen, die naar aan leiding van de inleidingen werden gesteld, zo ruim mogelijk beantwoord. De heer Van der Ploeg stelde al- lijk met een verbod komen. Vrije lereerst vast dat de verkorting van tijd is een begerenswaardig goed. Bij KOUDEKERK A/D RUN Grootmoeder overleed na tragische tijding Alleen bij MEERPOEL Hnsqvarna Alle soorten §P^Ü Vrije-arm Naaimachines vanaf 398. BREESTRAAT 171, TEL. 24815 in het kabinet het niet eens met de eis van De Gaulle. De burgerlijke leden zouden er wel mee kunnen in stemmen. De woordvoerder bevestigde dat sinds februari geheime contacten heb ben plaats gehad tussen afgezanten van De Gaulle en de vertegenwoor diger in Rome van de Algerijnse op- standelingenoTganisatie F.L.N., Bel- hourouf. Gistermiddag is in het uitbrei- dingsplan van de Prinses Irenestraat Stand der Werkloosheid een tragisch ongeval gebeurd. Nadat het 2^-jarig zoontje van de ill dlStXlCt Leiden de arbeidstijd in de agrarische sector de hogere welvaart wil men nu op familie Van der Ven, wonende in de altijd een gevoelig punt is geweest, deze wijze daarvan profiteren. Als p^nses Wilhelminastraat door me- De geregistreerde arbeidsreserve in Over de lonen kon men het in de men echter vaststelt, dat de hogere het district Leiden is gedurende de regel wel eens worden, maar als het welvaart in andere landen, het ver- vrouw Van der Berg uit een langs de maand febrauri 1961 belangrijk af- over de werktijdverkorting ging of korten van de arbeidstijd der man- prinses Irenestraat lopende sloot was genomen, n.l. met 68 of 25 pet. De da- over de arbeidsverdeling in het alge- nen tracht te compenseren door de nadelige eevnliren lin£ deed zich voornamelijk voor in de meen, was het altijd zeer moeilijk gehuwde vrouw uit haar huishouding 5 5 s v s gterk seizoengevoelige beroepsgroe- om tot overeenstemming te komen, te halen en aan het werk te zetten, had opgelopen, bleek ook een 3-ja- pen, t.w. bouwvakarbeiders 46) Bij de inwerkingstelling van de ar- dan vond spreker deze vermeerde- rig z00ntje van de familie Van He- en land- en tuinbouwpersoneel (—10). beidswet Aalberse, in 1919 aangeno- ring der welvaart, duur gekocht. Het nra„,n„Bn<i6n Ai Een vergelijking met de ontwikkeling men en in 1921 in werking gesteld, nationaal inkomen per hoofd der be- mert zoek- Omwonenden gingen di- yan de werkgelegenheid in de pro waren de agrarische bedrijven uitge- volking ligt in Nederland aan de lage reet aan het zoeken. Mevr. Laffra vincie Zuid-Holland en in het gehele sloten. Als men de werkgevers in kant, doordat wij een groot kindertal vond kind jn een door houtwerk RÜk toont aan, dat de werkloosheid deze bedrijven om verkorting van hebben en veel bejaarden die buiten in het rayon Leiden het sterkste is arbeidstijd vroeg werd steeds be- het arbeidsproces zijn geplaatst. Maar afgedekte noolput, welke verbinding gedaald. weerd dat de bedrijven dit niet zou- de genoemde oplossing wees spreker geeft tussen twee slootgedeelten aan De cijfers, vermeld onder Leiden, den kunnen opbrengen. De heer Van resoluut van de hand. di straat Nadat hulp was gehaald hebben betrekking op de werkloos der Ploeg vond het opmerkelijk, dat Nadat er een kwartier was gepau- heid in de gemeenten Leiden, Alke- dit motief bij de voorstellen tot ver- zeerd werden er diverse vragen ge- en het kind op het droge was ge- made, Leiderdorp, Oegstgeest, War- korting van de arbeid (de invoering steld. Allereerst werd gevraagd of bracht, kon de spoedig aanwezige mond, Voorschoten en Zoeterwoude. van de vrije zaterdagen) deze keer het verlenen van meer vrije tijd wel d d de d(md consta. Voor mannen werd het volgende niet is gehoord. Men heeft niet meer urgent was, nu vijand no. één nog overzicht gegeven, gezegd, dat een dergelijke maatregel steeds niet is verslagen. De woning- teren. Eind januari van dit jaar stonden de bedrijven ten gronde zou richten, nood is nog schrikbarend groot en Nog tragischer werd het geval, toen in het district Leiden als werkzoeken- we gaan minder werken. Verlaagde w den geregistreerd 272 mannen, welk produktiviteit waar verhoogde pro- de 47-jarige grootmoeder van het aantal eind februari gedaald was tot NIET OVERTREKKEN duktiviteit de nood eerder zou kun- slachtoffertje, mw. Staring-Vergunst, 204 of 6 pet. van de mannelijke be- nen oplossen. Het forum was het wonende te Bodegraven, bij het ver- roepsbevolking. In de overeenkoraen- De technische vooruitgang brengt daarmee eenSi maar achtte het niet de perioden van het vorige jaar wa- echter wel een ander gevaar, name- geheel juist de te geringe aktiviteit nemen van de dood van haar klein- ren de cjjfers resp. 584 en 451. Het lijk dat van overtrekking. In een ^ij de woningbouw te moeten wijten kind, aan een hartaanval overleed, provinciaal en landelijk gemiddelde BPwnnp" tiid 7finHpn dezf» sociale yggj hoger. „gewone" tijd zouden deze sociale aa"n de korte-re arbeidstijd. Men ge- veranderingen dan ook met zo ge- voeIde meer v00r een verbetering makkelijk gewijzigd z«n geworden. van de werkmethoden. Wel zullen de werknemers m ge- De cijfers voor Zuid-Holland lui den voor de maanden januari en februari van dit jaar 6929 en 6046 (9 pet.) en voor het land 58299 en 48358 (18 pet.). De werkloosheid onder vrouwen is in het district Leiden door de invloed van de gunstige werkgelegen heid afgenomen van 51 tot 43. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrach ten is vooral geconcentreerd in de be roepsgroep huishoudelijk personeel noemde bedrijven moeten bedenken dat de 5 dagen werkweek niet in al le omstandigheden kan worden ge handhaafd. Er kunnen zich omstan digheden voordoen dat er ook op za terdag gewerkt zal moeten worden in het belang van het bedrijf en dan komt het belang van de werknemers in even grote mate in het geding als dat van de werkgever. Wel zal dan IC JjClllCIl De voorzitters der zes medische fa- - - inq op een andere tyd de vrije dag moe- culteiten te Leiden, Groningen, mei een vraae van iu». ten worden gecompenseerd, niet in Utrecht, Nijmegen en Amsterdam, geld, maar in vrije tijd. Er zijn ook Een 52-jarige vrouw uit Rijnsburg hebben in een schrijven aan de mi- bedrijven die op zaterdag niet stil- jg vanmorgen even over half elf op nisterraad opnieuw de aandacht ge- gelegd kunnen worden en ook daar pn„«i»iirrMw* <u>huin terenover vesti&d °P de Sr0te moeilijkheden, zal men door het geven van een aan- de R'jnsburgerweg sc uin tegen ve d-e deze facuiteiten der geneeskunde eengesloten vrije tijd, dit gemis moe- het Academisch Ziekenhuis bij een ondervinden bij het aantrekken en ten compenseren. Vanzelf roept de verkeersongeval om het leven geko- behouden van wetenschappelijke vrije zaterdag een aantal problemen medewerkers, op. Daaronder is op de eerste plaats men. de besteding van de vrije tijd. Deze jjoe een en ander zich heeft toe- Doordat de positie van weten- Volgens berichten van het Ameri- gaat werken, dan is daar wel wat te gen te zeggen, al zal men niet dade^ COÖPERATIE L.T.B. che te gaan werken er niet iets bij d achter een jrenarkeerde auto I16* ^ans beschikbare aantal be- schiiien ontstaan naar aanleiding van kunnen verdienen. Als dat beperkt kwam ervaren onderzoekers aca- overleg achter de schermen tussen blijft tot „iets" bijverdienen, zodat langs plotseling het rijwielpad opge- demici zeer klein. Dit heeft Parys en de Algerijnse opstandelin- men de werktijd van 48 uur per week stapt# Door een 24-jarige bromfiet- in vele gevallen to grote moeiiykhe- gen. Het overleg zou in een impasse niet overschrijd, dan is daar niets te- den geleid als nieuwe hoogleraren zjin geraaht, doordat De Gaullc de gen, maar als iemand, die een vrije ser» een timmerman uit Leiden, we d m0esten worden gevonden. ejs zou hebben gesteld dat de Fran- zaterdag heeft, de gehele zaterdag zij aangereden. Waarschijnlijk met Dit probleem, zo staat in het schrij- ™"ita,ife bafissen „AJ*erJje een schedelbasisfractuur werd zij in ven> js Voor de minister van Onder- handhaafd worden en dat de olierijk- het Academisch Ziekenhuis opgeno- wijs, Kunsten en Wetenschappen aan- de Sahare in Franse han" leiding geweest tot het instellen van aen men, waar zij bij aankomst al bleek een commjssie met de opdracht de te zijn overleden. oorzaken van deze ontwikkeling te Een woordvoerder van de Algerijn- onderzoeken en suggesties te doen ter se regering in ballingschap heeft ver- Dringend worden eventuele getui- verbetering. Hoewel deze commissie klaard dat de „Algerijnse revolutio- Gistermiddag heeft in het gebouw gen van dit ongeval verzocht zich met in oktober 1958 gereed kwam met naire raad" bijeen moet komen om de St. Bavo te Haarlem de Ledenraad öe verkeerspolitie te Leiden, Zonne- haar rapport, zijn er nog geen maat- situatie te bespreken. Volgens niet- van de Centrale Coöperatie LTB zijn yeldstraat, in verbinding te stellen, regelen getroffen. bevestigde berichten zijn de militairen jaarlijkse algemene vergadering ge houden. De voorzitter van het be stuur der LTB, de heer H. A. Giesen sprak een openingswoord uit. Hij constateerde o.m. dat er in het afge lopen jaar, in een goede en prettige sfeer werd gewerkt. „Ook heeft het bestuur veel tevredenheid mogen in- kasseren, maar uiteraard ook nog de vele wensen, welke lang niet alle ge realiseerd konden worden." Het be stuur tracht geleidelijk aan de plan nen uit te werken en in de behoef ten te voorzien. Thans wordt in Kou dekerk de uitbreiding voorbereid van noodzakelijk geworden grotere opslag- en siloruimten met veelzij- diger mogelijkheden. Verder zijri er UITGELOPEN LAGERS Elke automobilist heeft wel eens horen spreken van uitge lopen lagers. Wanneer hij dat met betrekking tot zijn eigen voertuig hoorde, diende hij met een welgevulde portemonnaie klaar te staan. Praat men in vakkringen over „de" lagers, dan bedoelt men de lagers, waar in de krukas draait en die, waardoor de drijfstangen van de automotor met de krukas ver bonden zijn. Mankementen aan de lagers van deze onderdelen kunnen vaak voorkomen wor den door een verstandige wijze van autorijden. Wanneer U te langzaam rijdt in een te hoge versnelling veroorzaakt U 'n zo hoge temperatuur, dat het niet denkbeeldig is, dat de lagers oververhit raken en gaan smel ten. Dan spreekt de reperateur van uitgelopen lagers. Ook het veelvuldig en langdurig met 'n hoog tempo rijden in een lage versnelling en het plotseling te rug-schakelen om te profiteren van de remmende werking van de motor zal zich wreken in de levensduur van de lagers. Niet alleen te hoge omwentelingssnel heden en een te zware belasting zijn funest voor de conditie van de lagers, ook een onvoldoende smerink veroorzaakt euvels. Mocht het oliedruk-lampje op het dashbord van uw auto plot seling gaan branden, terwijl er voldoende olie in het carter is, stop dan onmiddellijk en roep garage- of Wegenwachthulp in, rijdt in geen geval door. KORTE GOLF (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11 uur). DROOG WEER. In de nacht en vroege och tend plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Overdag droog, over het algemeen zonnig en aan houdend zacht weer. Zwakke wind. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gist. max. min. HELSINKI licht bew. 10 1 STOCKHOLM zwaar bew. 11 5 OSLO licht bew. 8 2 KOPENHAGEN licht bew. 9 2 ABERDEEN onbewolkt 9 1 LONDEN licht bew. 16 3 AMSTERDAM licht bew. 17 4 BRUSSEL onbewolkt 19 5 LUXEMBURG onbewolkt 16 3 PARUS onbewolkt 17 2 BORDEAUX mist 21 1 GRENOBLE onbewolkt 17 —0 NICE onbewolkt 15 8 BERLIJN zwaar bew. 11 3 FRANKFORT onbewolkt 16 —3 MUNCHEN onbewolkt 13 0 WENEN onbewolkt 11 1 INNSBRUCK onbewolkt 14 —3 BELGRADO onbewolkt 13 0 ATHENE onbewolkt 14 8 ROME onbewolkt 17 3 AJACCIO onbewolkt 15 2 PAUZE Morgen: Johannes de Deo, stichter van de Broeders van Barmhartigheid, t 1550, Portugal. DIEPDENKER. Een van de grootste denkers der mensheid is Tnomas van Aquine (he den zijn gedenkdag), een Italiaans edelman, die zijn wetenschappelijke vorming kreeg te Keulen en Parijs. Niet alleen een denker, maar ook een man van gebed en boete. Als jongetje vroeg hij aan zijn on derwijzer: „Wie is God?" Pas 49 jaar oud, zonder zijn Summa theologica te hebben kunnen voltooien, stierf hij, terwijl hij bezig was de woorden uit het Hooglied te verklaren: „Ik heb Hem gevonden, die mijn ziel lief heeft, ik houd Hem vast en laat Hem niet meer gaan". PUZZEL een minder of meer dik wolkendek heen te boren om een vleugje warmte en licht op onze aarde te strooien. Het struikgewas langs de voorbereidingen gaande ten aanzien Nee, zo lekker zoel-warm wegen toont reeds dikke van eveneens nodig geworden uit- is het buiten helemaal niet. knoppen, die alle beloften breiding van pakhuisruimte in Alk- We lopen met een winter maar, waar tevens een nieuwe dro- jas nog niet voor schan- ger met eén capaciteit van 5 ton per daal en het getuigt nog uur geplaatst wordt. Voorts staat op vanovermatig optimisme stapel, de uitbreiding in Poelwijk, wanneer we de warme welk plan geheel klaar ligt. De moei- sjaal thuis laten, lijkheden in verband met vergunnin gen zijn opgelost. Toch is er iets van lente in In het afgelopen jaar traden we- de lucht en op de velden derom 200 nieuwe leden toe tot de kondigt het voorjaar zich coöperatie. al zichtbaar aan. Het gras Nadat een vijftal leden van het be- groeit van dag tot dag een stuur en de raad van toezicht her- of twee milimeters, -de dik- kozen waren, werden de verschillen- ke ooien worden al verge- voor een spoedig groen de ingekomen voorstellen behandeld, zeld door hun lammetjes reeds doen en aan de stil- Op de vraag van een der leden, wel- - voorjaarsbeeld bij uit- le waterkantjes tooien de ke invloed de pas aan de orde geko- stek - en de meiskes wa- elzen zich met hun katjes, men revaluatie van de gulden op de gen het er zo nu en dan die opgehangen zijn naast Coöperatie kon hebben, zei het di- al op een jurkje aan te de oude, zwarte proppen rectielid, de heer drs. F. L. F. N. Rus- trekken met een lente- der vrouwelijke bloemen sel, dat de revaluatie alleen van be- motiefje. De zon laat zo af van het vorige jaar. RUde, tekenis was ten aanzien van de reeds en toe óók weten dat ze bestaande contracten met Amerika. in het ragfijne waas dat deze prachtige bomen tot het klassieke beeld maakt van uitbottend voorjaar. De bollenstreek toont een tweeslachtig beeld. Grote stukken liggen ogenschijn lijk braak of nog verdo- „Spring is in the air de stedeling dan ook nog niet opwekken een „kijkje bij de bloeiende bollen" te nemen. Daar is het nog te vroeg voor. Maar.. 'Spring is in the air' en het zal toch echt niet lang meer duren of de narcissen bloeien. Zelfs heeft hier en daar een héél vroeg partijtje het er al op ge- zilverstammige berken hul- nog bestaat en tracht door len hun ijle kronen weer Het is nog voorj aars-win terweer maar de lente ken onder het grauwgele kondigt zich tóch aan. winterdek. Andere velden 'Spring is in the air', zingt staan reeds groen van de een bekend liedje. Mèt narcissen en vroege tul- Toon Hermans willen we pen, maar ook zien we dat op toepasselijke ma- hier en daar reeds fleurig- nier vertalen, nu we al die heid door de gele, witte en beloften voor een Holland- blauwe crocussen. O neen, se lente ontwaren: „Ik spectaculair is het nog he- spring (een gat) in de lemaal niet en we willen lucht." IKAR GELOOP IKNIBTS'VAN LIEGT EN OE ZULT PEKENNEN K1AAK IK WIL VCOEAL W^PENt, De filmster Elizabeth Taylor, die zich sinds zaterdagavond in een Londens ziekenhuis bevindt, heeft maandagavond een bloedtransfusie gekregen. Zij schijnt aan een bloed ziekte te lijden. Afgevaardigden naar het jaar lijkse congres van de Italiaanse mo narchistische beweging in Rome zijn maandag met elkaar slaags geraakt over de vraag of men het woord „monarchistisch" weer in de naam van de partij moet opnemen. In het handgemeen liepen drie mensen ver wondingen op. Koningin Elizabeth van Enge land en de hertog van Edinburgh zijn maandagavond in Londen te ruggekeerd van een reis van zes weken door India, Pakistan, Nepal en Perzië. Twee Italiaanse bouwvakarbei ders hebben bij werkzaamheden in een grot te Chelles, in het gebied van Parijs ,een schat gevonden ter waarde van ruim 15o.000 frank (on geveer 110.000 gulden). Een schietpartij tussen twee Mexicaanse families, die reeds jaren een geschil hadden over een stuk grond, heeft aan minstens dertien mensen het leven gekost. Het ge vecht deed zich voor in het dorp Ta- marindo, nabij Acapulco. Een Oostenrijkse bioloog heeft ontdekt, dat Italiaanse bijen een an dere „taal" spreken dan Oostenrijk se. Een Oostenrijkse bij „danst" be trekkelijk levendig in vergelijking met een Italiaanse bij. In tegenstel ling tot bijv. een Indiase bij kunnen Oostenrijkse en Italiaanse bijen wel de plaats aangeven waar zij voedsel hebben gevonden. De Indiase bij kan alleen maar door opgewonden dan sen aangeven dat hij voedsel heeft gevonden. De 14-jarige scholier R. van der Stap is gisteren bij een verkeerson geluk in Apeldoor om het leven ge komen. Komende van school, reed de jongen met zijn fiets naast een vriend, Plotseling raakte hij met zijn trapper het voorwiel van de fiets van deze vriend. Als gevolg hiervan kwam hij te vallen. Op dat moment passeerde juist een zware vrachtauto. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hy overleden. No. 526. Horizontaal: 1 gem. in Over-, 9 soort van hert, 10 oort café, 11 godsdienst (afk.), 13 bedrog (bar- goens), 15 rivier in Italië, 16 vis, 18 puistje, 20 zijtak Moezel, 22 plomp, 24 tegenstelling van hoog, 26 mens, 29 akelig, 31 muzieknoot, 32 rund, 34 knol, 36 verkeerd, 37 grassoort. Verticaal: 2 dag der week (afk.), 3 telwoord, 4 hoepel, 5 afnemend ge- tijd, 6 levensvocht in organische li chamen, 7 cilindervormig slaginstru ment, 8 koffiedik, 12 niet begroeid, 14 stronkje, 17 wandeldreef, 19 bakje, 21 zonderling, 23 bitter vocht, 25 ge noeg gekookt, 27 doorweekt, 28 in wendig deel van een vis, 30 bekend gebouw in Amsterdam, 33 muziek noot, 35 per expresse (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 525 Horizontaal: 1 mankement, 8 Ida, 9 Noë, 10 li, 11 kop, 13 p.s., 14 Namen, 16 Isar, 17 Karna, 18 Peter, 20 ga, 22 lel, 23 de, 24 ere, 26 sen, 27 negotiant. Verticaal: 1 Millingen, 2 adi, 3 na, 4 Edom, 5 en, 6 nop, 7 testament, 11 Karei, 12 pekel, 14 nap, 15 nar, 19 tent, 21 are, 23 den, 25 eg, 26 sa. PUNT Redder in de nood.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5