m i Boeren-Leidse-kaasmakers tevreden over bereikte resultaten Reuzenkameleon weer terecht In nieuwe EHD-wagen van mMr huldebeloon Leiden kunnen twee h- m. de koningin slachtoffers vervoerd worden IJsselmeerpolders spoedig in erfpacht DONDERDAG 2 MAART 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 De bereiders van de boeren-Leidse hielden dinsdag 28 februari de alge mene vergadering van hun vereniging in de Kleine Burcht, onder voorzit terschap van de heer C. C van Leeuwen. De voorzitter sprak een woord van welkom en voldoening over de tot nu toe bereikte resultaten wat kwa liteit en marktprijzen van het produkt betreft. Een bijzonder woord van welkom betrof de heren ir. D. Rozeboom, rijkszuivelconsulent, J. L. de Vries van de Bond van Kaasproducenten en de zuiveltechnicus K. Adema. De reeds vele jaren bestaande goede samenwerking met de voorlichtings diensten en de bond heeft zeer bevredigende resultaten opgeleverd. De keuringsresultaten op eigen keuringen en die van de VEBO waren zeer goed. Dit is een bevestiging van de zeer gunstige marktprijzen in verhou ding tot fabriekskaas, verkregen met het speciaal-produkt boerenkaas. J. P. v. d. Hulst tot voorzitter gekozen De notulen van de in het voorjaar 1960 gehouden algemene vergade ring en ook het jaarverslag over 1960 van de secretaris, de heer P. F. Vergeer, werden onveranderd goed gekeurd met dank aan de samenstel lers. Rekening en verantwoording van de penningmeester, de Heer G. Ver- degaal; nagezien door de heren Th. Warmerdam en P. v. d. Hulst, wer den goedgekeurd; 1960 leverde een gunstiger batig-'saldo op dan 1959. De contributie werd enigszins ver hoogd, met het oog op het vormen van een fonds voor de viering van het 35-jarig bestaan van de vereni ging in 1962. Iri verband met de voorbereiding voor de viering van het 35-jarig feest, werd een commis sie benoemd, bestaande uit de heren Th. Heemskerk, N. Heemskerk en K. Adema. Gedupeerd. Naar aanleiding van de door het Produktschap voor Zuivel getroffen toeslag-regeling voor in het binnen land geconsumeerde fabrieksboter, werden de boerenkaasproducenten gedupeerd, doordat de boerenboter niet in de regeling werd betrokken. Op de aan het productschap gerichte verzoeken de toeslag toe te kennen, werd tot nu toe afwijzend beschikt. Besloten werd deze kwestie opnieuw by het P.Z.-bestuur aanhangig te maken. De vergadering, waarvan de leiding was overgenomen door de heer P. F. Vergeer, besloot met alge mene instemming de heer C. C. van Leeuwen, aftredend als bestuurslid en dus ook als voorzitter, te benoe men tot ere-voorzitter. In de vaca ture werd tot bestuurslid gekozen de heer Th. P. Warmerdam. Het be stuurslid J. P. v. d. Hulst werd met algemene stemmen gekozen tot voor zitter. Verschillende onderwerpen wei-den nog behandeld, zoals de arbeids-uren van de boerin i.v.m. nieuwe belas tingvoorschriften, de boeteregeling voor de kaaskeuringen, het aanbren gen van rijkskaasmerken en her- kenningsmerken en de kaasbehande ling i.v.m. verlangens van de groot handel. De ere-voorzitter bracht dank aan allen voor de vele jaren prettige samenwerking en de nieuwe voor zitter sloot de vergadering- met de hoop, dat hij evenals zijn voorgan ger het vertrouwen van de leden zal mogen verwerven en dat het seizoen 1961 goede bedrijfsresultaten zal gaan opleveren. Tandheelkundige studie dit jaar ook aan Kath. Universiteit Thans vodoende plaats voor gegadigden Ook voor het studiejaar 1961-'62 zal er weer een „toewijzingsregeling" zijn voor eerstejaarsstudenten in de tandheelkunde. Het vorige jaar werd deze regeling in verband met -de op grond van onderwijskundige redenen beperkte opleidingscapaciteiten van de tandheelkundige secties, getroffen in overleg met de colleges van cura toren van de rijksuniversiteiten te Groningen en te Utrecht teneinde te waarborgen, dat het op 175 bepaalde maximumaantal beschikbare plaatsen voor eerstejaarsstudenten in de tand-' heelkunde op zo rechtvaardig moge lijke wjjze zou worden toegewezen aan de gegadigden. Met ingang van het studiejaar 1961 1962 zullen de studiemogelijkheden voor de tandheelkunde worden uit gebreid als gevolg van het besluit aan de Kath. Universiteit te Nijme gen eveneens de gelegenheid te ope nen voor de tandheelkundige studie. Voor zover zich nu laat overzien, zal het dientengevolge in 1961 mogelijk zijn maximaal 220 eerstejaarsstuden ten in de tandheelkunde in de gele genheid te stellen hun studie aan te vangen. Dit hogere aantal beschik bare plaatsen wettigt de hoop, dat in 1961 geen gegadigden voor de tand heelkundige studie behoeven te wor den teleurgesteld. Vragen Kamerlid: Was 20% van gesticht voortvluchtig? Het lid van de Tweede Kamer, mr. dr. C. Berkhouwer, heeft aan de mi nister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman gevraagd om een onder zoek naar de toestanden in 't Rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort. Tevens wenst hij een onderzoek naar „alles wat daarmee samenhangt". Het is zijn wens, dat het resultaat van dit onderzoek aan de Kamer'zal worden voorgelegd. In de vragen duidt het Kamerlid ook de recente wijzigingen aan in de leiding van dit gesticht. Hij vraagt onder meer of 't juist is, dat in de laatste tijd in to taal meer dan 150 ontsnappingen uit het instituut zijn voorgekomen en dat het wel eens voorkwam, dat on geveer 20 procent van het aantal ge detineerden voortvluchtig was. Hij wil antwoord op de vraag of het óók juist is, dat een ambtenaar van het gesticht samen met enige pupillen getracht zou hebben de brandkast open te breken en dat deze zaak dis ciplinair is afgehandeld. Utrecht krijgt Nederlands vlootbezoek Ondiepwatermijnenvegers verhogen Jaarbeursfeestvreugde Ter gelegenheid van de a.s. Voor- jaarsbeurs in Utrecht, waarop ook de scheepsboufr exposeert zal de Kon. Marine vier van haar nieuwe ondiep watermijnenvegers naar Utrecht stu ren. De schepen zullen gemeerd wor den in het Merwedekanaal vlak naast de Jaarbeursterreinen. De ondiepwatermijnenvegers waar van er in totaal 18 zijn besteld, zijn alle vernoemd naar marine-officieren en schepelingen die zich tijdens de jongste wereldoorlog onderscheiden hebben en aan wie de Militaire Wil lemsorde posthuum werd verleend. Voorts zal bij de opening van de Ma- rijkehal op 14 maart door prinses Marijke een matrozenkapel bijzon der luister aan déze plechtigheid ver lenen. Op 15 maart zal een marine dag worden gehouden met een défilé van bijna 1000 mariniers en vloot- persönee'l. Haagse apothekersassistente verduisterde f 10.000 De Haagse politie heft dezer dagen een 59-jarige apothekersassistente aangehouden, die in de afgelopen vijf jaar in totaal 10.000.heeft ver duisterd door te hoge bedragen aan te slaan op de kassa en het verschil in haar zak te steken. Al enige tijd geleden was het de eigenaar van de apotheek opgevallen, dat er steeds kleine verschillen be stonden tussen hetgeen was afgere kend en de prijs van de verkochte artikelen. Vreugde: de reuzenkameleon uit Madagascar, die zondag j.l. uit zijn terrarium was verdwenen, is terecht. Het 30 cm lange beestje knipperde gistermorgen vriendelijk tegen zijn verbaasde oppasser, toen deze zijn gebruikelijke ronde maakte, en be gon daarna gulzig aan een slablaadje te knabbelen. Hoe en wanneer de kameleon weer in het terrarium is gekomen, is voor iedereen nog een raadsel. Waar schijnlijk is de dief bang geworden door de publiciteit en heeft hij het diertje dinsdagavond-laat of woens dagmorgen-vroeg in de vitrine ge plaatst. Dat kon vrij eenvoudig door het oplichten van een rooster. Uitgesloten acht men het, dat het beestje zich drie dagen verborgen heeft gehouden. De oppasser en een rechercheur hebben het terrarium na de vermissing geheel leeg gehaald. Drie Leidenaars Begroting van Financiën aanvaard De Tweede Kamer heeft de begro ting van financiën zonder hoofde lijke stemming aangenomen, na een debat tussen minister Zijlstra en en kele agrarische afgevaardigden over het uitgiftebeleid van de landbouw gronden in de nieuwe IJsselmeerpol ders. Prof. Zijlstra heeft beloofd, dat hij spoedig grond in de IJsselmeerpol ders (staatsbezit) aan boeren in erf pacht zal geven. Hij nam met zijn belofte veel van de bezwaren weg, die in de Kamer leefden, omdat de staat soms boe ren dwingt tegen een gewone prijs grond te verkopen, maar zelf met verkoop van grond wacht tot de prij zen hoger zijn. De minister zei, dat een argument om nu geen staatsgrond te verkopen ook ligt in het streven versnippering van landbouwgrond tegen te gaan. Hij wil in ieder geval enige tijd wachten tot duidelijk is of bij ver koop van staatsgrond versnippering nog te vrezen is en of daartegen maatregelen genomen moeten wor den. RECORDPRODUKTIE VAN „DE NATIONALE" De produktie van de Nationale in 1960 ten bedrage van ruim 743 mil joen is ten opzichte van 1959 met 30% toegenomen, in welk jaar de produktie ruim ƒ572 miljoen was. De bedrijfswinsten ten bedrage van 13.071.842,55 is bij die van het jaartevoren (ruim 10.471.000,-) ten Mobilofoon behoort nog tot de wensen In een jaar tijd moest de Eerste Hulp Dienst te Leiden bijna duizend keer uitruken voor assistentie bij on gevallen. Snelle en deskundige hulp kan het lot van mensenlevens bepalen. Het is duidelijk, dat men óók aan het mate riaal de eisen niet hoog genoeg kan stellen. Daarom vond het feit, dat vanmorgen een nieuwe, hypermoder ne Eeeste Hulpauto aan de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst werd overgedragen, algemeen weerklank. Onder de aanwezigen, van dit moment getuige,, terwijl de leden van de Brandweer stonden aangetreden, wa ren de commissaris van politie te Lei den, de heer J. Dreeuws, de directeur van de G.G.D. ie Leiden, dokter Ba zuin, de administrateur van deze dienst, de heer G. van Zwieten, de commandant van de Brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, de heer M. J. Wijers, welke Ford-Nederland verte genwoordigde en de heer A. J. de Krom, bedrijfsleider van de N.V. Elam te Leiden. Leden van het col lege van B. en W. waren wegens het bezoek van minister Van Aartsen aan Leiden verhinderd. Na een welkomstwoord als gast heer door de commandant van de Brandweer hield dokter Bazuin een toespraak, waarin hij wees op het belang van een goed en snel-functio- nerende Eerste Hulpdienst. Liever dan eerste hulp te verlenen, zou hem een doelmatig preventie zijn. Ongelukken dienen eigenlijk voorkomen te wor den, maar we zitten nu eenmaal met het feit, dat bij alle winsten die de medische wetenschap heeft behaald, men bijna machteloos staat tegenover de angstwekkend snelle groei van verkeersongelukken". Dr. Bazuin wees op het belang van het goede materiaal en sprak dank aan de firma Visser- Leeuwarden, die de wagen op-to-date inrichte en aan „Ford" en „Elam" voor de voortreffelijke afwerking van het carosserie. De wagen is een FK 1250; de inrich ting zodanig, dat twee slachtoffers tegelijk vervoerd kunnen worden. Men heeft de beschikking over zuur- stof-apparatuur, over een afzuigin stallatie voor vestikkingen als neven verschijnsel onder meer bij schedel- basisfractuur. Dr. Bazuin dankte tenslotte de brandweer voor de goede zorg, die zij aan de wagens van de EHD be steedt. De heer Hagedoorn, dankbaar voor de woorden van dr. Bazuin, wees op het belang van een mobile-radioset „aan boord" van deze EHD-wagens. Deze sets ontbreken thans nog, maar zij zouden van belang kunnen blij ken, vooral nu de EHD Leiden er de zorg bij gekregen heeft voor een deel van Rijksweg 4a. Altijd-wakkere Eerste Hulpers van de Geneeskundige en Gezondheids dienst poseerden méé met de nieuwe wagen. V.l.n.r. de heren J. van Oos ten, A. van der Hoeven en Jansen. In overleg met de Vereniging Ko ninginnedag en de Christelijke Oranjevereniging te Leiden is de de legatie uit Leiden welke ter gelegen heid van het koperen regeringsju bileum van H.M. de Koningin op 6 maart aanstaande zal deelnemen aan het huldebetoon als volgt samenge steld: mevr. D. Hagebeek-van Weren (Chr. Oranjever.), de heer J. F. Voorbij (bestuurslid van Ver. Ko ninginnedag) en de 12"-jarige L. F. Schrijver,,, zoon van de voorzitter van de Chr. Oranjevereniging. Elke gemeentevertegenwoordiging bestaat uit man, vrouw en 'n kind van om en nabij de twaalf en een half jaar. Leidenaars kregen flinke straffen voor diefstal en - 1,1 HA t. hm - K.A.V. parochie Herensingel Mevr. L. Smits-Stokman nieuwe voorzitster achter gebleven. dividend op storte kapitaal is evenals in 1959 Het i op het verplicht ge- ƒ43,- per aandeel (met dien ver stande evenwel, dat in 1959 over de in dat jaar geplaatste aandelen het halve dividend werd uitgekeerd). Over het onverplicht gestorte ka pitaal wordt 4% rente vergoed. Drijvende bok kapseisde in Amsterdam Gisterochtend is in de Petroleumhaven in Amsterdam een drijvende bok van de firma Goedkoop, welke bezig was met het verplaatsen van een olietank, door nog onbekende oorzaak gekapseisd. De schipper van de bok is met een shock naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De foto toont de gekantelde bok en de tank in het water van de Petroleumhaven. „Charitas moet leven in de paro chie, niet uitsluitend door het on persoonlijke geldstuk op de collecte schaal, doch door een veel meer aan sprekende persoonlijke hulp die me de de gemeenschapsgeest bevordert". Zo luidde de kern van het betoog van kapelaan A. Wentholt op de gis teravond gehouden jaarvergadering van de KAV, afd. O.L.V. Hemelvaart en St. Joseph, waarmede de geeste lijk adviseur doelde op de voorbeel dige wijze, waarop de damesleden zich hebben ingezet voor de vorig jaar gestarte parochiële actie „Hel pende handen", waaruit een geslaag de tentoonstelling van eigen werk en een distributie daarvan, onder hen voor wie „een helpende hand" nodig was, resulteerde. Stille nood is nog steèds aanwe zig, zo besloot spr. Daarom is 't ver heugend te weten, dat ook dit jaar weer op de Kath. Arbeidersvrouwen der parochie kan worden gerekend en al veel voorbereidend werk voor „Helpende handen" is verzet. Zr. W. M. v. Nun en, soc. werkster, sloot hierop aan met een summier over zicht van de groepen, die, hoewel delende in de sociale voorzieningen van thans, toch dringend hulp no dig hebben. Het „parochie-magazijn" bewijst hierbij goede diensten. De vergadering, voor de laatste maal gepresideerd door mevr. W. C. van Dam-Borst dit helaas wegens haar vertrek uit de parochie heeft kennisgenomen van het nauwkeuri ge jaaroverzicht door de secretaresse, mevr. J. M. J. v. Gerven-Brouwer, waaruit bleek dat kon worden terug gezien op een vruchtbaar vereni gingsjaar, waarin ontspanning en in spanning hand in hand zijn gegaan. Ook het verenigingskasboek toon de een gezond saldo. Zulks bleek uit het overzicht door mevr. v. Gerven- de Laaf, die heirvoor met 'n dank baar applaus werd beloond. Minder gunstig was de stand van zaken bij het weduwen-fonds, doch men had reeds concrete plannen ge maakt voor verbetering; mevr. M. Kok-v. Egmond, beheerster van het fonds, ontving de dank der aanwe zigen voor haar beleid. De scheidende voorzitster is har telijk toegesproken door mevr. Kok, die hulde bracht voor het tactische beleid van mevr. van Dam, ook tij dens soms „rumoerige" vergaderin gen. Namens de leden bood spr. een bloemenhulde en een Christoffel- plaquette aan. Mevr. v. Dam wordt in haar functie opgevolgd door mevr. L. M. P. Smits-Stokman, die met 'n meerderheid van stemmen tot het hanteren der KAV-hamer werd ge roepen. De bestuursvacature, ontstaan door het vertrek van mevr. Weber, is thans bezet door mevr M. Uitten- hout, zulks bij acclamatie. De ove rige periodiek aftredenden werden allen herkozen. Nadien hebben de dames zich nog enige tijd ontspannen met verschei dene gezelschapspelen. Vele geluk kigen zijn hierdoor niet met lege handen thuis gekomen. Nederlandse blindenbond belegde propagandabijeenkomst In een zeer goed opgezette propa- ganda-avond bepleitte gisteravond de Ned. Blindenbond in den Burcht de belangen van deze gehandicapten. Het hoofdthema van de sprekers, die deze avond zowel bij de opening als bij de verdere voortgang, optra den, was wel de opneming van de blinden als volwaardige mensen in de maatschappij. De heer H. Bassie, als voorzitter van het comité van organisatie en de heer S. Menken, wethouder van soc. zaken, bespraken bij de opening de zorg, welke wij allen verplicht zijn aan deze mensen te besteden. Prof. dr. Colenbrander gaf 'n uit stekend historisch overzicht van de blindenzorg, ale, georganiseerd, reeds werd aangevat door koning Lodewijk de Heilige na zijn eerste Kruistocht. De heer Joh. v. d. Berg, zelf blind, maar zeer actief propa gandist van de Ned. Bond, gaf een overzicht van het doel en streven van deze organisatie. Na de pauze werd een demonstra tie in het brailleschrift gegeven, waaraan de aanwezigen in wedstrijd- vorm konden meedoen. Het geheel werd op zeer verdienstelijke wijze muzikaal omlijst door het mannen koor „Kunst na Arbeid" o.l.v. de di rigent, de heer L. v. d. Wijngaard. De avond werd besloten met de mooie blindenfilm: „De stoute schoe nen aan". heling De officier van justitie bij de Haagse politierechter eiste tegen 2 Leidenaren, een 27-jarige expeditie knecht en een winkelier, een on voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en tegen de eerste bovendien een voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Hij werd beschuldigd van diefstal van 100 kg. suiker, die hij had ver kocht aan zijn medeverdachte. De expeditieknecht was in okto ber van het vorig jaar een zaak bin nengewandeld, waar hij deed alsof hij expeditiewerkzaamheden ver richtte. Dat deed hij niet, maar hij pakte wel de suiker weg. Hij had het gestolene 30.beneden de marktprijs aan de winkelier ver kocht. „Ik heb er niet bij doorgedacht", verklaarde deze nu. De rechter vroeg hem, of hij wel eens over had na gedacht, hoe een chauffeur aan 100 kg .suiker kwam. „U begreep het best", zei hij, „het kon nooit zuivere koffie, en in dit geval suiker, zijn geweest". Even later merkte de po litierechter, dat deze verdachte een ontzagwekkend strafblad had. Ook de eerste verdachte bleek geen scho ne straflijst te hebben. Het toezicht van de R.K. reclassering had niet veel geholpen. De raadsvrouwe van de expeditie knecht, mr freule Roëll uit Leiden, vroeg of de zaak tegen hem nog even kon worden aangehouden. Zij wilde dat eerst een psychiatrisch rapport en een nader rapport van de R.K. reclassering zou worden uitgebracht. De rechter willigde dit verzoek in. „Is het zo bevallen in de gevan genis?" vroeg de politierechter aan de winkelier, die reeds verscheide ne malen had „gezeten". Het ant woord was ontkennend en de poli tierechter veroordeelde hem tot een boete van 100.drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd en onder toezicht- stelling van het Leger des Heils. Hierop zei verdachte „Dank u edel achtbare". KORTE GOLF Frankrijks minister van defen sie, Pierre Messmer. heeft woensdag de nationale defensiecommissie mee gedeeld, dat Frankrijk de volgende maand weer een kernbom in de Sa hara tot ontploffing zal brengen. Spoetnik 7, die 4 februari werd gelanceerd en zeven tón woog, is 26 februari 'in de atmosfeer van de aar de teruggekeerd en verbrand, aldus heeft het Sowjet-persagentschap Tass meegedeeld. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. de Blank, zegt in een donderdag uitgegeven verkla ring dat de (Angelicaanse) bisschop van Johannesburg, Reeves, zijn bis schopszetel heeft opgegeven. Uit het Oranje-kanaal in Beilen is gistermiddag het stoffelijk over schot opgehaald van de 61-jarige Hil- bert Oortwijn. De heer Oortwijn heeft 's nachts zijn woning verlaten. De oorzaak van het ongeval is niet be kend. De Amerikaanse jazz-bandleider Quincy Jones is gistermidag op door reis van New York naar Zürlch even op Schiphol geweest. Hij kreeg in ons land bekendheid dóór dc musical „Free and easy", die verleden jaar m Amsterdam voortijdig werd afgebro ken. Hij vertelde op Schiphol erg on der de indruk te zijn geraakt van de Europese volksmuziek, evenals van het Europese publiek, dat zijns inziens veel dankbaarder en krititscher is dan het Amerikaanse. Het landgoed „Stania-State" ter grootte van 13.49.56 ha gelegen onder de gemeente Tietsjerksteradeel is door het Rijk aangekocht. Het land goed vormt één der zeer weinige bospartijên in het noorden van Friesland. Het is van waarde voor de recreatie van de bewoners in de om geving. Bovendien is het zowel landschappelijk als ornithologisch van betekenis. De arbeidsinspectie is thans be zig met het analyseren van proeven, welke zij in oktober en november 1.1. heeft genomen om na te gaan of, en zo ja welke nadelige gevolgen zijn geconstateerd voor de gezond heid van terrazzowerkers bij 't schu ren.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8