Eenstemmig lof van Tweede Kamer voor loonbeleid L migratiebeleid gunstig beoordeeld KVP-fractie tegen rapport van staatkundig centrum Dr. Verwoerd naar Nederland „Karei Doorman" duur man! Minister met aandacht voor Leidse problemen Twee Leidse botaniei voor botanisch onderzoek naar Nieuw Guinea Frauderende ambtenaar voor rechter DONDERDAG 2 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT witte tanden (Advertentie). presentatie van het beleid. De beslis- De verschillende fracties in de Tweede Kamer waren bijna een- singen die genomen zijn, waren voor stemmig in hun lof voor het door de regering gevoerde loonbeleid. de betrokken groepen van groot be- Ook het beleid ten aanzien van de emigratiepolitiek ondervond ang' waardering van alle zijden. Wat het loonbeleid betreft moest zelfs Verdeeld, de P.v.d.A.-afgevaardigde Roemers, voorzitter van het NW, toe geven dat met de gedifferentieerde loonpolitiek „bijzonder gunstige keer Eibergen (AR) pleit- resultaten" zijn bereikt. De heer Roemers erkende volmondig dat de blijvers.6 HijU bSreurde°het,e dat het koopkracht is gestegen bij een stabilisatie van de prijzen en dat het bedrijfsleven in belangrijke kwesties aantal „achterblijvers" beperkt bleef. zo hopeloos verdeeld is. Daardoor Voor diens prijzenbeleid ontving minister De Pous de hulde van wordt het beslissen voor de overheid de socialistische afgevaardigde. Dit beleid mag echter, aldus de heer zaak'van ITVScteSdhSd "^Ve- Roemers, niet worden uitgevochten op de ruggen der arbeiders. ten. De heer Kikkert (CH), zei dat hij T~i *11*1 *1 111 er vrede mee zou hebben, wanneer worden opgelegd. Wij dienen er ech- Wtf»rkpn nn vriif» De heer Zwanikken (KVP) zei, ter voor te zorgen, dat wij niet eerst tt c Jc dat zijn fractie het regeringsbeleid kijken naar het systeem van de ge- 7f)terda«r ma*r met kracht zal blijven steunen. Er leide loonpolitiek. De verantwoor- o c bestaat een gevoel van vertrouwen delijkheid van het bedrijfsleven moet ucliailuclul U6 T„„ bij de arbeiders. Er ia volledige duidelijk zijn. De regering moet de eenstemmiTlöt' meer in het bijzonder voor diens emigra- 3L werkgelegenheid en eindelijk is iets nodige soepelheid betrachten. De tiebelcid. Met uitzondering van de VVD wil de Kamer de emigratie blijven zaterdag wordt gerealiseerd werden tastbaars voor de laagstbetaalden overheid dient met te veel te din- aanmnpdjppn wei enkele bezwaren gehoord. De bereikt. De KVP staat verdere prijs- geren. rnr„- h,, .mi.ratieheleid was heer Corver (WD) vroeg wat er daling'voor; handhaving van het T.a.v. de achterblijvers vroeg de overi^mïtZiï^ c?" gedaan moet worden met hen, die huidige welvaartspeil eist echter de heer Kikkert of de 4% loonsverho- lnln Tr cus', dat ëeen. verlenging van de hun vrije zaterdag in andere bedrij- grootste voorzichtigheid, aldus de ging, die voor hen facultatief is ge- "mo®t ï11®! me* allerlei middelen, waaronder overheidsgelden, worden ver- werkvergunning kreeg, zei minister ven produktief willen maken. „Het KVP afgevaardigde. steld, niet verplicht kan worden. Hij ™dien ^et door natuurlijke oorzaken, zoals voldoende werkgelegen- yan R0oy, dat „de Duitse meneer", grote goed van de vrije zaterdag is betuigde instemming met de hoofd- "eid» afneemt. die de rondreis organ seerde van te de vrijheid zelf", aldus minister De Wij hebben nog wel wensen, zo lijnen van het beleid, maar had wat voren wist, dat met het oog op de Rooy. Ook hij, die werken wil op besloot de heer Zwanikken, maar kritiek op de uitwerking. T.a.v. de De hfer, A" W' Bl.eifwinga (AR) de persoonlijke vrijheid. bescherming van de belangen van deze dag mag dat doen onder een dit in antwoord op de uitlkting van emigratie was hij het met de minis- was het daarmee niet eens. Deze De heer Roemers (PvdA) wilde Nederlandse circussen het Rus- voorwaarde dat het totaal tóch niet de heer Roemers het is naïef het ter eens, dat deze opnieuw moet spreker meende dat, wanneer de emigTatie naar Zuid Afrika niet ver- sisch circus slechts kort in Neder- de toegestane 48 uur per week te voor te stellen of de regering „alleen worden bezien. Aan het debat na- emigratie nu zou worden afgeremd der bevorderen vanwege de rassen- land mocht optreden, boven gaat. maar geluk heeft gehad". men verder nog deel de heer De ?md?' er voldoende werkgelegenheid discriminatie in dat land. Groot (CPN) en v. d. Veen (PSP). m e;®en land zou zijn, het moei ijk „ONDANKS SPELREGELS" „ACHTERBLIJVERS" Zij waren tegen de gedifferentieerde wordt emigratie weer aantrekkelijk loonpolitiek. Minister Van Rooy en te maken als de toestand op de ar- De heer Roemers, die voorzitter is De A.R.-fractie is het in grote lij- staatssecretaris Rooolvink beant- beidsmarkt verslechtert. Beperking van het N.V.V., schreef de gunstige nen eens met de regering t.a.v. het woordden de gemaakte opmerkin- van subsidie op emigratie noem- resultaten o.m. toe aan het gunstige loonbeleid. Maar kritiek geldt de gen. de de heer Bieuwmga aantastmg van tijdstip (in conjuncturele zin), waar- Emigratiebeleid onder de loep Minister Van Rooy zei, dat in het regeringsbeleid in ieder geval geen wijzigingen zullen worden aange bracht voordat de Raad voor de Emigratie geadviseerd heeft. Over de immigratie van Italiaanse arbeiders zei de minister, dat van de 1750 mannen, die werden aangewor ven er slechts 160 zijn teruggegaan. De ervaringen zijn zeer gunstig. De meesten passen zich goed aan. Het is nog wel eens moeilijk er voor te Bij de behandeling van de begroting van sociale zaken oogstte minister g°^en' da* Z*J RaBaanse kost krÜ- Het Russische circus. KVP-FRACTIE NIET EENS MET RAPPORT STAATKUNDIG CENTRUM op het kabinet-De Quay was gestart, aan de activiteiten van de vakbewe ging en aan het beleid dat door de bedrijfstakken is gevoerd. Het loonbeleid is geslaagd, ondanks de spelregels van de regering. Daar had de heer Roemers nog geen goed woord voor. Maar de wijze waarop de loonresultaten tot stand waren gekomen, was ook het enige punt waarover de tegenstanders van de gedifferentieerde loonpolitiek onte vreden zijn. De heer Roemers geloofde, dat ook de regering niet erg gelukkig was met deze spelregels. Zij had herhaal delijk nieuwe maatstaven bekend gemaakt. En dat over de maatstaven advies is gevraagd aan de S.E.R., zag de heer Roemers als uitvloeisel van de behoefte der regering aan andere normen. Waardering. De heer Corver verklaarde namens zijn WD-fractie dat deze zich met het sociaal-economisch program van de regering kon verenigen. Grote waardering had hij ook voor het be leid van minister De Pous, doch de woordvoerder was in beginsel voor prijsverlagingen boven loonsverho gingen. PRIESTERWIJDINGEN MONTFORTANEN. Mgr. W. Bekkers, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal zondag „Laeta- re" 12 maart in de parochiekerk van St. Petrus Banden te Oirschot het sacrament van het Priesterschap toe dienen aan de navolgende theologan ten van de Paters Montfortanen te Oirschot: P. de Waard, Egmond aan Zee; N. Buisman, Lutjebroek; J. Back winkel, Bochum (Did.); L. Ammer- laan, Bleiswijk; A. v. d. Schoot, Oir- scht; J. de Beider, Reet (België; F. Diederen, Doenrade; J. van Zeist, Oirschot; P. Hoffmann, Lage i/Lippe (Did.); J. Gelissen, Heerlen; J. Kley- kers, Heerlerheide; J. v. Oosch, Maas tricht en H. Jansen, Beesel. Tijdens de wereldreis van smaldeel 5, die duurde van eind mei tot 20 december jl., zijn gro te hoeveelheden brandstof, dranken en levensmiddelen ver bruikt. „Ons zeewezen", het or gaan van de Kon. Nederlandse vereniging „Onze vloot", geeft hier enkele interessante voor beelden van. De 1250 opvarenden van het vliegkampschip Karei Door man" mochten ieder 250,- aan souvenirs besteden en van deze mogelijkheid is in ruime mate gebruik gemaakt. Zo bracht de bemanning vijftig papegaaien mee, grote poppen uit Las Pal- mas, Koalabeertjes uit Austra lië, pijlen, bogen, trommels en schildpadden uit Nieuw-Guinea, kreeften uit Chili en half-edel- stenen uit Rio de Janeiro. De „Karei Doorman" ver stookte tijdens de reis 22.000 ton olie om tweemaal 25 miljoen schroefomwentelingen te kun nen maken. De vliegtuigen ge bruikten meer dan twee miljoen liter brandstof, en de bemanning consumeerde ruim 372 000 blik ken en flesjes bier, bijna vier miljoen sigaretten en tegen de honderdduizend broden. De scheepsbibliotheek leende bijna 9000 boeken uit en er wer den 264 filmvoorstellingen ge geven. De scheepsartsen zaten ook niet stil: zij verrichtten elf chirurgische ingrepen en ge bruikten 390 meter wondpleis- ter. S/WVSA/>^WWVVAA/>A^I/I*A Katholieke Kamerleden, die reeds gelegenheid hebben gehad het Emi- gezaghebbende kringen in Jo- gratierapport van het Centrum voor hpinesburg en Pretoria wordt het Staatkundige vorming te lezen, heb- niet onmogelijk geacht, dat de Z.- ben overwegende bezwaren tegen de Afrikaanse premier dr. Hendrik inhoud daarvan, aldus de heer Zwa- Frensch Verwoerd met zijn echtge- nikken. Dit in tegenstelling tot de note een particulier bezoek aan Ne- •heer Corver, wiens standpunt dat derland zal brengen na afloop van van het Staatkundig Centrum zeer de maandag a.s. in Londen begin- nabijkomt. nende conferentie van premiers der De heer Zwanikken wees er óp, Gemenebestlanden. dat het centrum geen instelling van Op vierjarige leeftijd emigreerde de KVP is. De KVP-fractie heeft Verwoerd met zijn ouders uit Ne- geen deel gehad aan de samenstel- derland en sedertdien is hij nimmer ling van het rapport. De heer Zwa- in Nederland terug geweest. Hy staat nikken hield vast aan het regerings- ingeschreven in het bevolkingsregis- beleid. ter van Amsterdam. Wat kapot is Hout of glas. VELPON komt Altijd van pas. De officier van justitie bij de recht bank in Amsterdam, mr. H. Bouma, heeft gistermiddag, wegens verduiste ring in dienstbetrekking van een be drag van 2795, tegen de voormalige adjunct-commies van de administra tie der Bu^sumse politie, H. J. A. V. uit Bussum, twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclas sering, geëist. De 40-jarige verdachte had het geld uit de zogenaamde voorschotkas ge nomen, die door hem werd beheerd. Bij een onverwachte tussentijdse con trole was het tekort aan het licht ge komen. De ambtenaar had het geld gebruikt om huiselijke financiële moeilijkheden op te lossen, die waren ontstaan doordat dit gezin met zes kinderen de rol speelde van een ambtenaarsgezin, waardoor er mis schien toch wel meer gedaan werd dan de bezoldiging toeliet, aldus de verdediger, mr. J. Roelse. De verdediger memoreerde, dat zijn cliënt na het ontdekken van de ver duistering toch eervol ontslag had gekregen. „Zo gunstig stond hij be kend". De rechtbank zal in deze zaak op 15 maart uitspraak doen. Gisteravond is in het „St. Clara- ziekenhuis" in Rotterdam de 28-ja- rige B. Laurijssens uit Chaam overle den. Zondagnacht had hij met zijn motor in Boxtel een ongeluk gekre gen. Daarbij werd de 22-jarige ver loofde van de heer Laurijssens, die achterop zat, op slag gedood. Gespannen verwachting Rond tien uur vanmorgen heerste er aan de oudé ingang van het stadhuis aan de Bree- straat te Leiden een sfeer van gespannen verwachting. De eer ste bode van het stadhuis, de heer Verhoeven, stond geassis teerd door de bode, de heer Van Kampen, op de uitkijk. Verge zeld van enige hoofdambtenaren van zijn departement zou de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. v. Aart- sen, een bezoek brengen aan t college van b. en w. te Leiden. De minister kwam, zoals giste ren gemeld, op uitnodiging van Leiden, Leidse bouwproblemen bespreken. De rode loper lag uit gerold en de lampen in de mar meren gang van ingang tot raad zaal waren ontstoken. Omstreeks tien over tien arriveerde 't ge zelschap aan de ingang van het stadhuis, waar de burgemeester, jhr. mr. F. H. v. Kinschot en mr. J. Bool, gemeentesecretaris, ter verwelkoming gereed ston den. In de kamer van b. en w. zat het voltallig college gereed om mét minister en ambtenaren de Leidse bouwproblemen te be spreken, zoals daar zijn: het nog steeds afwezig zijn van een goed zwembad, schouwburg, overdekte veemarkthal, nieuwe scholen en vele andere zaken. In het gevolg van de minister werden enige goed-gevulde acte- tassen meegedragen, naar men hoopt gevuld met vergunningen voor vele urgente Leidse wer ken. In elk geval blijkt wel uit het excellente bezoek, dat de Leidse vraagstukken, die ongun stig worden beïnvloed dóór de boudwactiviteit van de academie, de aandacht van het departement hebben. Op de foto (links) verlaat de minister in de Breestraat de wagen. Naast hem hoofdambte naren van zijn departement. WISSELLOPER IN AMSTERDAM VAN TAS BEROOFD. Vanochtend omstreeks elf uur is ter hoogte van de Oude Manhuis poort op de Oude Zijds Voorburgwal in Amsterdams binnenstad een wis selloper een akten tas met circa 2000 gulden ontrukt door een ongeveer 20- jarige jongeman gekleed in een lichte regenjas, die via De Nes en het Ro- kin in de richting Kalverstraat wist te ontkomen. Onmiddellijk werd door politiewagens van de „5 x 8" een jacht op de rover ingezet. Met subsidie van Zuiver Wetenschappelijk onderzoek De Nederlandse organisatie voor zuiverwetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. H. J. Lam, hoogleraar in de systematische plantkunde aan de rijlpuniversiteit te Leiden, een sub sidie verleend voor een vegetatie-on- deizoek van bepaalde gedeelten van Nieuw-Guinea, namelijk van de Cy- claop-, de Tamrau- en de Arfakge- bergten. Dit onderzoek zal worden verricht door dr. H. O. Sleumer, we tenschappelijk hoofdambtenaar aan het rijksherbarium te Leiden en door dr. P. van Royen, wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse aan dezelfde instelling. Dr. Van Royen heeft bo vendien voor dit onderzoek nog een financiële bijdrage van het „Treub- fonds het vroegere „Buitenzorg fonds" mogen ontvangen. De beide botanici zullen op 4 mei van Schip hol vertrekken en circa 8 maanden wegblijven. Bij hun verblijf op Nieuw- Guinea zullen zij zich behalve met floristisch onderzoek ook met de toegepaste botanie bezighouden. Het vegetatie-onderzoek van het valk bij Hollandia gelegen Cycloop gebergte is een voortzetting van het wetenschappelijk botanisch speur werk. dat dr. v. Royen daar in 1954 verrichte. Hij vertoefde toen drie maanden in het Cycloongebergte, waarbij hij onder meer het gebied van Ifar tot Ormoe verkende. De Leidse botanici zijn nu van plan om de andere delen van het Cycloon gebergte te bezoeken om op die ma nier tot een afgesloten botanische kennis van dit gehele massief te kun nen komen. Him hoofdbivak zullen zij opslaan in Ifar en vandaar uit onder andere de toppen van de 2150 meter hoge Baboko bestijgen en die van de iets lagere Dafonsero. Het onderzoek van het aan de noord kust van de Vogelkop gelegen Tam- raugebergte is daarom zo belangrijk omdat het nog nimmer botanisch-we- tenschappelijk is onderzocht. Dr. Sleumer en dr. Van Royen zullen zich van Manokwari per vliegtuig naar de Kebar-vallei begeven om deze, in samenwerking met het bos wezen op Nieuw-Guinea, te onderzoe ken. Daar zullen zij vooral aandacht schenken aan de Araucariabossen, die alleen van luchtfoto's bekend zijn. Dr. Sleumer en dr. Van Royen zul len hierbij van Manokwari uit de zelfde trekroute nemen als de Ita liaanse plantkundige Beccari in 1875 deed en al trekkende planten verza melen voor het rijksherbarium in Leiden. Langs deze route treft men veel Ericaceeën, vooral Rhododendron aan, waarvoor dr. Sleumer bijzondere belangstelling heeft. Koning Paul van Griekenland bezocht Nederland Koning Paul van Griekenland heeft woensdag een niet-officieel bliksembezoek aan Nederland gebracht. De 60- jarige koning was vergezeld van de Griekse marine-attache in Londen, kapitein E. Panas. Zij gebruikten de lunch ten huize van de heer G. de Vries Lentsch jr., directeur van een scheepswerf in Amsterdam. Foto: Het gezelschap verlaat hier de particuliere woning van de heer De Vries Lentsch jr aan de Herman Heijermansweg in Amsterdam-Zuid. VJjlt.: koning Paul, kapitein E. Panas en de heer G. de Vries Lentsch jr.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7