Stille Omgang in de nacht van 4 op 5 maart R.K. school beschikt over moderne gymzaal Bodegraafse raad vergaderde over grenswijziging Burgerlijke Stand „Huys te Warmont" definitief aan provincie overgedragen WOENSDAG 1 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT ,I.NA 2 Vanavond van 78 uur kaarten afhalen, uitsluitend Romanuszaal (achter Hartebrugkerk). Algemene intentie: de vervulling van Christus wens: „Dat allen één zijn." BOSKOOP Ledenvergadering „Unicum" In tearoom van der Heyden werd gisteravond de jaarvergadering van de R.K. tennisvereniging Unicum gehouden. De belangrijkste punten van de vergadering waren het financieel jaarverslag, begroting, training, ko mende competitie, ledenwerving en baanverdeling. Hoewel het seizoen 1960 een na delig saldo heeft opgeleverd, bleek er toch zoveel vertrouwen in de ver gadering aanwezig, dat men het sei zoen 1961 over hetzelfde aantal ba nen wilde beschikken als in 1960. Het standpunt van de gemeente ten aanzien van de baanhuur kon niet geheel door de vergadering wor den gedeeld, aangezien de taxatie der banen anders had uitgewezen. Voor de training werd een ruime subsidie uitgetrokken, voor senio ren is het mogelijk voor 1.per half uur te trainen, voor junioren voor 0.25 per half uur. De technische commissie deelde mee, dat er met vijf seniorenteams en twee juniorenteams aan de com petitie zal worden deelgenomen. De samenstelling der teams zal na di verse selectiewedstrijden half april worden bekend gemaakt, waarna op 23 april de competitie zal beginnen. Het werven van leden was ten slotte aan de orde. In dit verband moet genoemd worden de instructie feestavond voor junioren, die a.s. zaterdag om half 8 in het Romanus- zaaltje achter de Hartebrugkerk wordt gehouden. Er worden enkele tennisfilms ge draaid, alle mogelijke inlichtingen verstrekt over tennis en tenslotte flink gefeest. Als het seizoen zo vruchtbaar wordt als deze jaarvergadering was, gaat Unicum een prima jaar tege moet. Leidse agenda DONDERDAG 2 MAART. Residentie-orkest. Abonnements concert. Stadsgehoorzaal 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden, vervolg cursus 20 uur in de Vrolijcke Arcke, Lange Pieters Kerk- koorsteeg .5 Schouwburg 8 uur: Charlotte Kohier met .Lady L.". VRIJDAG 3 MAART Lissone-Lindeman. Griekenland. KLM-film: De wereld in 25 vragen. Foyer Stadsgehoorzaal 8 uur n.m. KVP-Statenkring: Werktijdverkor ting in land- en tuinbouw Rest. „De Nachtegaal", Lisse, 8 uur n.m. ZATERDAG MAART Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden. Jeugd EHBO- jongens 2 uur R.K. Lyceum: meisjes 3.15 uur in de Vrolijcke Arcke; gevorderden 4.30 u. in de Vrolijcke Arcke. Kontaktavond Reserve Gemeente politie. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur n.m. Stille Omgang. Half elf n.m. lof in de Hartebrugskerk. VOLA. Excursie naar het Gene raal Hoefer museum 14.30 uur. Leerlingen muziekpaedagoog M. L. Opdam. Rest. v. d. Heyden 8 uur n m. Kennis is Macht. 85-jarig bestaan. „Het Gulden Vlies" 3.30 uur n.m. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Reijst, Steen straat 35, tel 20136. STILLE OMGANG. Afhalen van reglementen en bus- kaarten Stille Omgang op donder dag 2 maart laatste gelegenheid van 7—8 uur, uitsluitend Romanuszaal Mare (achter de Hartebrug). Bij het afhalen van reglementen en/of bus- kaarten contributiekaart 1961 mee brengen. BIOSCOPEN De films in de week van 24 febr. tot 3 maart zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De herberg van het Zesde Geluk", 14 j. Lido: „Uit het leven van een zon dige vrouw" volwassenen Luxor: „Weit ist der Weg", alle Ift. Studio: „De ballade van een sol daat", 14 j. Trianon: „De grote bedrieger", 14 j. Rex: „Dinosaurus" 14 j. De ongewone drukte, die dinsdag avond jl. in de woonruimte van het hoofd van de R.K. lagere en VGLO- school, zr. Maria Angela, heerstte, wees er op, dat er met betrekking tot het onderwijs iets bijzonders aan de hand was. De aanwezigen, o.w. burgemeester Verkerk, wethouder Taat, de op één na voltallige gemeenteraad en de aistrictsarts, dr. Nagel, werden be groet door de wnd. voorzitter van het R.K. schoolbestuur, de heer F. W. Vijgen, die ze dat hij verheugd was, dat zovelen aan de uitnodiging om hier bijeen te komen, gehoor hadden gegeven. „Het betreft een zeer belangrijke aangelegenheid", zo vervolgde de heer Vijgen, „want wij zijn er ge rechtvaardigd trots op, dat ons gron dig verbouwd en gemoderniseerd gymnastieklokaal als „af" kan wor den getoond. Het gemeentebéstuur zal zich er van kunnen overtuigen, dat de voor dit doel" gevoteerde gel den goed zijn besteed. Wij prijzen ons met dit bezit, dat ongetwijfeld even als de oude ruimte van de vroege morgen tot de late avond zal worden benut, zeer gelukkig en voor de spon tane medewerking van het gemeente bestuur om hiertoe te kunnen komen zijn wij bijzonder erkentelijk." Spreek- en onderzoekkamer Nadat de aanwezigen, voor zover zij dit nog niet hadden gedaan, de voeten in gymnastiekschoenen of ka merpantoffels hadden gestoken, dien de zr. Maria Angela van voorlichting bij het tonen van een verbouwd ap partement, dat voor spreek- en on derzoekkamer zal worden aange wend. Dit ten dienste van dr. Nagel. Hierbij zijn twee kleedkamertjes voor de kinderen, die moeten worden on derzocht en enige bergkasten gepro jecteerd. Deze belangrijke onderdelen gaven een uiterst verzorgde indruk. Leraar lichamelijke opvoeding: sub-architect Onder het genot van door de zus- te bezichtigen in de etalage van de manufaeturenhandel J. Oudshoorn. De eerste prijs bestaat uit een da- mes- of herenrijwiel. Het is dus be slist de moeite waard, om een of meerdere loten aan te schaffen. Het comité vertrouwt op uw medewer king. WOUBRÏTGGE Geboren. Louwrentius J., zn van W .J. van Hal en H. Lusse, Helena H. M., dr van S. van Leyden en H. C. G. Zonneveld. Ondertrouwd. Matthijs Rijsbergen, 21 j. en Alida C. Smits, 17 j. Getrouwd. H. Harteveld en A. Zeilstra. DE SLEUTELS ZATEN VOOR HET GRIJPEN Tussen dinsdagmiddag 6 uur en woensdagmorgen tien minuten voor zeven is er ingebroken in een per ceel aan de Stationsweg, waarin de patronenafdeling van een uitgevers maatschappij is gevestigd. Onbeken den hebben zich hier toegang ver schaft door aan de achterzijde op 't dak te klimmen en daar een raam open te schuiven. Uit een metalen kluisje, waarin notabene de sleutel nog stak, werd een geldkistje ontvreemd, inhouden de 40 a 50 gulden, 110 postzegels van 12 cent, 80 en 130 stuks van 4 cent. Uit een schrijfbureau op de eerste etage werd en passant nog 'n bedrag je van 7.50 meegenomen. Het be zoek verliet keurig het gebouw via de achterdeur, in het slot waarvan ook hier de sleutel aanwezig was. ACCOORD MET PLAN '57 - UITGEZONDERD HET STUKJE SCHOORDIJK Maandag 20 maart a.s. zal prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis, in de aula van het Academisch Zieken huis aan respt 45 en 75 donores van de bloedtransfusiedienst de Landstei- ner-plaquette c.q. de Landsteiner- penning uitreiken. Bij deze gelegen heid zullen tevens enkele toepasse lijke. films worden vertoond. Geboren. Annette, dr van A. H. L. Osseman en C. M. van Rooijen, Ca- tharina Adriana Maria, dr van A. J. J. Dernee en J. E. Eijs, Adriaan, zn van J. Ravensbergen en W. Gor dijn, Jan, zn van F. van Delft en J. van Leeuwen, Leornardus Francis- cus, zn van S. Steensma en M. T. van Bellen, Gerardus Albertus, zn van J. de Wegenaar en I. A. M. van Rijt, Theodorus Johannes Cornelis, z nvan J. J. Kruijt en M. P. den Haan. Maria Margaretha, dr van J. van Tongeren en J. van Rhijn, An- tonia Maria, dr van W. Regeer en J A. Klaassen. Overleden. F. G. van Tongeren, man, 47 j.: M. .Hovelinge w. v. P. J. Ultee, 72 j.; E. Lancel, w. v. C. van Nimwegen, 74 j.; G. Verdoes, man, 80 j.; A. D. Zwaan, e. v. J. Ouwehand 24 j.; C. M. T. van Beek, dr., 1 j.; M. A. Heuzen, vr., 73 j.; M. E. An- gevaren, e. v. A. J. v. d. Zalm, 59 j.; P. Zoetemelk, m., 76 j.; W. de Roode, z., 2 w.; C. J. van Steen, e. v. J. Vogelaar, 57 j. Ruim 20 punten telde de agenda voor deze raadsvergadering te Bo degraven, maar in buitenwoon vlot tempo werd langs de eerste negen tien punten heengegaan om dan stil te staan bij punt 20: herziening der gemeentegrenzen Afwezig waren de heren W Boer en H. v. d. Heyden, resp. wegens ziekte en verblijf buitenslands. Bij het punt mededelingen werd bekend gemaakt, dat Ged. Staten geen be zwaar maken tegen het crediet tot bouw van een nieuw raadhuis en tegen de bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie. Bovendien is de goedkeuring afgekomen voor de bouw van 14 woningwetwoningen en 25 woningen in de particuliere sec tor. .Zes hiervan zullen gebouwd worden door de fa. Boer en 16 door de N.V. Coördinatiebouw. Deze laat ste zullen aangekocht worden door de plaatselijke industrie voor hun personeel. Woningbedrijf. De heer Batelaan gaf een kort overzicht van het woningbedrijf over 1959. Er is een winst van ruim 8000.Deze, gevoegd bij de re serves, maakt 70.000 groot. Het wo- ningbezit van de gemeente bedraagt momenteel f 5.000.000. Het slachthuis maakte in 1959 een batig saldo, on danks de stijging der lonen. In snel tempo volgden een serie hamerstuk ken elkaar op t.w. huur, stalling ge meenteauto's, beheer speelweide en skelterbaan, verhuur gemeentewo ningen, ingebruikneming opstallen boerderij Oud-Bodegraven aan de Kath. Jeugdbeweging, verhuur van grond in de Meye, kapitaalsverstrek king aan het woningbedrijf, gemeen schappelijke regeling inzake het ge neeskundige schooltoezicht, geschenk ten bate van het kerkgebouw der Gereformeerde gemeente bij de ope ning van het nieuwe gebouw, uit breidingsplan IV (het bezwaarschrift betreffende dit plan zal 30 maart a.s. bij Ged. Staten behandeld wor den, wadr de stedebouwkundige van de gemeente voor de gemeente zal pleiten), verkoop van bouwgrond aan de W. de Zwijgerstraat, voor zieningen door gemeentebedrijven in verband met realisering van het uitbreidingsplan Bodegraven-zuid. Dit punt deed de heer Batelaan aan B. en W. in overweging geven het advies van ir. Oosterholt in te winnen. Moeten hier meters gebruikt worden of niet? De heer Vreeken zag liever voor 5000 meters geplaatst dan jaarlijks 9000 betaald voor plaatsing van 'n nieuwe waterwininstallatie. De grenswijziging. Toen kwam het bewuste punt van de grenswijziging. De heer v. Brie- men vertolkte de gevoelens vai alle raadsleden toen hij een stuk voor las waarin hij zeide akkoord te gaan met de zienswijze van het college van B. en W., d.w.z. de raad gaat akkoord met een teruggrijpen van de minister naar plan 1957, met de kanttekening, dat het stukje Schoor dijk aan de Lage Zijde bij Zwam- merdam Bodegraafs dient te blijven. Opmerkelijk is, aldus de heer van Brienen, dat Bodegraven steeds in stemde met het plan om Zwammer- dam zelfstandig te laten en dan de grens op Halverwege te houden, maar nu Zwammerdam dreigt te verdwijnen is de Dobbebrug dt aan gewezen grens. Waarom wroeten Alphen en Zwammerdam nu aan deze grens? Verschillende sprekers sloten zich bij deze zienswijze aan. De heer Martens merkte nog op, dat circa belangen hebben in Bodegraven en 50 organisaties gemeenschappelijk Zwammerdam, en dat het bekende besluit in de Zwammerdamse raad bijna onder pressie met de kleinst mogelijke meerderheid werd aangenomen. De heer v. Elk wilde de kwestie Schoordijk scherp gesteld hebben, maar na een afzonderlijke fractie vergadering van de PvdA, waarbij de raadszitting enkele ogenblikken werd geschorst, ging hij overstag en werd het voorstel van B. en W. una niem aanvaard. De heer Batelaan liet nog weten, dat de gemeenterekening 1959 bij primitieve begroting een tekort zou hebben van ƒ80.000 en dat na veri ficatie dit tekort was teruggebracht tot circa 23.000. De burgemeester richtte zich aan het eind van de vergadering tot de scheidende heer Vreeken en dankte hem voor alles wat hij in het belang der gemeente had gedaan. De heer Vreeken dankte met een weder woord. De interpellatie van de heer van Elk betrof het vandalisme van de jeugd, dat o.m. de inventaris van de speeltuin had vernield. B. en W. za gen hierbij vooral de plicht van de ouders, die hun kinderen niet genoeg aan de band houden. Er zal met de politie overleg worden gepleegd. ters der school geserveerde koffie, voerde wethouder Taat het woord, aanvangend met te zeggen dat de liefde voor verbeteren en bouwen van gymnastieklokalen bij hem in de loop der jaren is gegroeid. „Vandaag kunnen wij ons overtuigen van een goede gymnastiekzaal van de R.K. school en ik voel mij verplicht hierin de heer Kok te betrekken, omdat de ze zich vóór en tijdens de verbou wing als een sub-architect heeft ont popt." Ik hoop dat nog in de loop van 1961 een eerste paal kan worden ge slagen voor de bouw van een derde gymnastieklokaal aan de Valkenbur gerlaan. Wethouder Taat besloot met de hoop uit te spreken, dat de waar dering voor dit alles, door juist ge bruiken tot uitdrukking zal worden gebracht. Geen spijt van uitgegeven geld Het is mij een behoefte mijn vreugde uit te spreken voor het hier behaalde succes en ik durf zeggen, dat wij geen spijt behoeven te hebben van het geld, dat voor de verbouwing met bijkomstigheden is uitgegeven", aldus de nestor van de raad, de heer M. Jongejan, die zich de tolk van de vroedschap durfde noemen. Als laatste spreker trad burge meester Verkerk naar voren, die na een met humor gekruid aanloopje, het grote nut van deze gymnastiek zaal aantoonde. „Hiervoor is veel no dig geweest en zonder iemand in het minst tekort te willen doen", aldus spr., „voel ik mij verplicht vanaf deze plaats wethouder Taat te feliciteren met de komst van dit, vooral voor hem begeerde, bezit, HILLEGOM TEKENWEDSTRIJD MOZAÏEKEN. De Hillegomse V.V.V. heeft onder de leerlingen van de Hillegomse scho len een wedstrijd uitgeschreven in het maken van tekeningen, die als ontwerp kunnen dienen voor te leg gen bloem mozaieken in het komende bollenseizoen. De Julianaschool verwierf met 1197 punten de eerste prijs, gevolgd door de Boaz-school met 1140 punten en de St. Joseph-school met 1092 punten. Individuele prijswinnaars waren: (Julianaschool) 1. Louis Funke, 2. Tineke Krieger, 3. R. Philippo. (Boaz- school) 1. Martien v. d. J?gt, 2. Ruth Veldhuizen van Zanten, 3. Joke Snip- penberg. (St. Josephschool) 1. Peter v. d. Zon, 2. John van Lierop, 3. Piet Buckens. LISSE Roode Kruis. Gisteravond werd in gebouw Rehoboth te Lisse een vergadering gehouden door de afd. Lisse van het Ned. Roode Kruis. Dr. Th. van Beek, voorzitter der afdeling, moest tot zijn spijt vast stellen, dat de belangstelling deze avond niet groot was te noemen. Aan de orde was vóór de pauze vaststelling van statuten en huishoudelijk regle ment. Volgens het „Besluit Roode Kruis van 1956" is men als afdeling verplicht rechtspersoonlijkheid aan te vragen, hetgeen verkregen wordt door de koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. De in con cept aan de leden toegezonden sta tuten en huisr. reglement werden na enige toelichting met algemene stem men aangenomen, zodat de rechtsper soonlijkheid bij besluit van de ver gadering zal worden aangevraagd. Na de pauze werd de film „Uw Roode Kruis pakt aan" vertoond, ge volgd door de ontroerende film „Paula", waarna dr. vap- Beek onder dank voor de tegenwoordigheid de vergadering sloot. Ren- en Tourver. „Bollenstreek". In een goed bezochte vergadering van de Ren- en Tourvereniging „Bol lenstreek", woensdagavond in de „Witte Zwaan" te Lisse gehouden, werden de prijzen uitgereikt van de kampioenschappen en andere win naars. Wegens ziekte van de voorzitter, Egbert van 't Oever, werd de verga dering gepresideerd door de heer P. Vink, uit Noord wij kerhout, die blij was met de goede opkomst. Hij hoop te, dat de voorzitter spoedig herstel len mocht. Na enige huishoudelijke zaken te hebben afgehandeld werd tot de prijsuitreiking overgegaan. Met een woord van hartedijke fe licitatie werden de volgende prijzen uitgereikt: Kampioen Cycle Cross J. van Dijk, Lisse; kampioen Home-trai nen W. Knoppert, Noordwijkerhout; herinneringsbeker C. Lengers, Zilk; Clyce Cross-competities: 1. H. de Wolf, Hillegom; 2. T. Dijkstra, Noord wijkerhout, 3. C. Weijers, Hillegom. Home-trainer-competities: senioren 1. C. Boot, Hillegom; 2. S. van Lier- op, Hillegom; 3. C. Lengers, Zilk; afd. junirone: 1. S. van der Ham, Lisse; 2. H. van Lierop, Hillegom. Na de prijsuitreiking werd over verschillende zaken, het wielrennen betreffende, uitvoerig van gedachten gewisseld over de clubkampioen schappen, de W. Metz-ritten, enz. Voorts werd het programma voor de komende tijd aan een beschou wing onderworpen. De door de leden naar voren gebrachte wensen zullen door het bestuur nader overwogen worden. pjDFpnnRp Geslaagd. Aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam is geslaagd voor het kandidaatsex. psychologie mej. C. H. Kok, alhier. VOORSCHOTEN Woningbouw in Vlietwijk II Door de Gebr. G. en P. Niersman te Voorschoten zullen 43 woningen wor den gebouwd in het plan Vlietwijk II. Deze bouw zal worden verricht on der architectuur van het bureau J. H. G. v. d. Schilden te Wassenaar. Laatste Berichten Chauffeur joeg met vrachtauto vrouiv achterna De Rotterdamse politie heeft een 25-jarige vrachtauto-chauffeur, T. A. in't V., aangehouden op verdenking van een poging tot doodslag op zijn vroegere vrouw en haar vriend. De chauffeur ontmoette het paartje j.l. maandag op de Vondelingenweg in Rotterdam-Zuid. Na een felle woordenwisseling „Ik rijd jullie bei den nog eens dood....", joeg hij de man en de vrouw met zijn vracht wagen op het trottoir achterna. Twee meisjes van 18 jaar werden hiervan bijna de dupe. VRIJSPRAAK BRAND „DUTCH INN", WASSENAAR De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft vandaag een vrij sprekend vonnis gewezen in de zaak tegen de 52-jarige kelner J. P. S. uit Den Haag, aan wie ten laste was gelegd, dat het aan zijn grove schuld te wijten is geweest, dat in de nacht van 5 op 6 maart van het vorige jaar het hotel-café-restaurant de „Dutch Inn", aan de Katwijkseweg te Wassenaar, tot de grond toe is af gebrand. Direkt na de brand had S. toegegeven, dat hij met een bran dende sigaret in de hand in slaap was gevallen en dat daardoor een gewatteerde deken moet zijn gaan branden. Ter zitting zei S. echter, dat dit slechts een mogelijke "verklaring van de brand is, doch dat het even goed mogelijk is, dat de brand is ontstaan door kortsluiting, aangezien ver scheidene feiten daarop wezen. De president van de rechtbank sprak er zijn misnoegen over uit, dat er na de brand geen deskundigen onderzoek is ingesteld. DE KRUIK GAAT ZOLANG TE WATER. De politie van Amersfoort heeft dezer dagen de 65-jarige ambtenaar J. K. uit Amersfoort gearresteerd. Deze wordt er van verdacht 63 inge zetenen van Amersfoort, Baarn en Soest voor een totaal bedrag van 58.000 te hebben opgelicht. K. heeft zich in ongeveer vijf jaar tijds gel den uit de staatsloterij onrechtmatig toegeëigend. Hij legde tegenover de politie een volledige bekentenis af.' De man bewoog de mensen aan koop van loten van de staatsloterij via hem te laten lopen. Hij inde daar voor het geld en gaf in vele geval len de mensen die in zijn clubje speelden gefingeerde nummers van loten op, die hij gekocht zou heb ben. De zaak liep goed, tot dat tenslotte op een van die gefingeerde nummers een prijs van vijfduizend gulden viel... DUITSE JONGEN OP HETERDAAD BETRAPT. De Rotterdamse nolitie heeft dins dagavond de 18-jarige Duitse maga zijnbediende N. T. uit Birckendorf bij Keulen op heterdaad betrapt bij een poging een auto te stelen. Sa men met een andere jongen stond hij aan de wagen te morrelen toen de politie langs kwam. Bij verhoor bleek, dat de jongen enige tijd bij particulieren in Loos duinen had gelogeerd. Men infor meerde eens bij de Haagse rechex-- che, of daar soms ook iets ten nadele van de jongen bekend was en dit bleek inderdaad het geval te zijn. T. en zijn vriend, eveneens een Duitse jongen, hadden in Den Haag in de nacht van 17 op 18 febrauri een juke box in een cafetaria Jeeg gehaald. Voorts hadden ze in de vroege och- ten van 25 februari een auto gesto len in Loosduinen, die ze na een wil de achtervolging, waarbij de politie pistoolschoten loste, in de Zeearend straat hebben achtergelaten. De jon gens zijn, zo heeft T. verteld, na op heterdaad bij een inbraak in Keulen te zijn betrapt (ze hebben daar vijf inbraken gepleegd) naar Limburg ge vlucht. Daar stalen ze een auto, waarmee ze naar Den Haag reden. BLOEDBLAD IN LOELOEABURG De Verenigde Naties hebben don derdag te Leopoldstad meegedeeld, dat soldaten woensdag bij ongere geldheden in de Afrikaanse wijk van Loeloeaburg vierenveertig Afrikaan se burgers hebben gedood. De soldaten namen wraak op de bevolking, nadat burgers drie solda ten hadden gedood en drie gewond. Meer dan duizend Kongolezen heb ben bescherming gezocht bij de Ver enigde Naties om aan de wraak van de militairen te ontkomen, aldus de woordvoerder. De toestand in Loeloeaburg was donderdagochtend rustig. De Afri kaanse wijk is afgezet door Kongo lese en Ghanese troepen. De moeilijkheden zijn dinsdag avond begonnen, nadat Loemoem- bistische troepen zich hadden terug getrokken. Deze militairen hadden de stad de vorige maand bezet. Een menigte burgers betoogde voor het hoofdkwartier van de Verenigde Na ties om vrijlating te verkrijgen van een Loemoembistische majoor van de gendarmerie die door zijn eigen mannen was opgesloten. Toen de majoor vrij was, vielen burgers met allerlei zelfgemaakte wapens Kon golese soldaten van generaal Moboe- toe aan. Daarbij kwamen drie mili tairen om en werden drie gewond. Blijkbaar zonder bevel van hun officieren zijn later soldaten van ge neraal Moboetoe de stad ingetrokken. In de loop van de nacht begonnen schietpartijen, die verscheidene uren hebben geduurd. Er is niet bekend hoeveel mensen bij de nachtelijke schietpartijen zijn gewond. Dank zij de aktiviteiten van het gemeentebestuur en mede dank zij de medewerking van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland is het alom bekende kasteel „Huijs te Warmont" met het prachtige boscomplex voor het tegenwoordige en komende geslacht behouden gebleven. Het boscom plex is in eigendom overgegaan aan de stichting Zuid-Hollands Landschap. De provincie is eigenaresse geworden van het kasteel. Huisarchief blijft in de gemeente Dinsdagmiddag vond in de raads zaal van Warmond de officiële over dracht plaats in tegenwoordigheid van het voltallig college van b. en w.. Namens de provincie waren aan wezig mevrouw Chr. A. de Ruijter, lid van Ged. Staten, in haar functie als waarnemend commissaris der ko ningin en de heer mr. K. Lodder, hoofdambtenaar ter provinciale grif fie. De stichting Zuid-Hollands Land schap werd vertegenwoordigd door de heren mr. Mijs, secretaris, mr. Lambert, penningmeester en de heer Landmeter, hoofd van dit bureau. Voor de familie Krantz was aanwe zig de heer ir. A. Krantz. Nadat de diverse akten waren voorgelezen en gepasseerd nam aller eerst de burgemeester het woord. Hij sprak er zijn grote voldoening over uit dat, na vele besprekingen en on derhandelingen, de akten van over dracht thans konden plaats vinden. Door de eeuwen heen, aldus spreker, zijn deze bezittingen in handen ge weest van families die met grote liefde het kasteel met zijn prachtige omgeving hebben verzorgd. Zij heb ben steeds in nauw wederzijds con tact gestaan met de inwoners der ge meente. In alle bescheidenheid zou men hier nu kunnen spreken van een historisch gebeuren, want deze aan koop is niet alleen een belang voor de gemeente, doch eveneens voor de provincie en men zou zelfs kunnen spreken van een landsbelang. Dat het boscoplex thans is overgedragen aan de stichting het Zuid-Hollands Land schap stemt tot grote vreugde omdat hierdoor de zekerheid is verkregen, dat aan de landschappelijke waarden van dit complex geen afbreuk zal worden gedaan, omdat de stichting er juist naar streeft de landschappe lijke waarden van dergelijke bezit tingen te behouden en te bescher men. Het stemt ook tot grote voldoe ning, dat de provincie thans eigena resse is geworden van het kasteel, waardoor ook de verzekering is ver kregen, dat dit monument niet aan zijn huidige bestemming zal worden onttrokken en dat het kasteel op een zodanige wijze zal worden gebruikt, dat het past in het landschappelijke Goede samenwerking Hierna gaf spreker een overzicht van de vele besprekingen en onder handelingen die aan deze overdracht zijn voorafgegaan. „Ik meen," aldus spreker, „een woord van dank te moeten brengen aan de familie Krantz 'voor het geduld dat zij heeft moeten opbrengen voordat de trans actie „rond" was. Mede meen ik een woord van dank niet te mogen ont houden aan het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, voor de prettige wijze waarop de on derhandelingen zijn gevoerd. Het is voor een niet gering gedeelte aan dit departement te danken, dat zo'n gun stig resultaat is bereikt. In mijn dankwoord wil ik gaarne allen be trekken, die op enigerlei wijze heb ben meegewerkt tot de totstandko ming van deze aankóop. Een bijzon der woord van dank ook aan de heer Pieterse, gemeentesecretaris, die de gehele administratieve zijde van de ingewikkelde procedure heeft behan deld en die zich op bijzondere wijze van zijn taak gekweten heeft. Dank ook aan de familie Krantz, die zo juist heeft medegedeeld, dat ook het huisarchief van het kasteel ter be schikking van de gemeente zal wor den gesteld." Mevrouw De Ruij ter-de Zeeuw sprak een woord van dank tot de burgemeester en 't gemeentebestuur voor de in deze getoonde aktivitei ten. Meerdere malen moeten zowel de provincie als de stichting Zuid- Hollands Landschap ervaren, dat er voor dergelijke aangelegenheden als deze bij verschillende kleine gemeen ten weinig of geen medewerking be staat. Zij aarzelde dan ook niet War mond aan deze gemeenten als een lichtend voorbeeld te stellen. De heer Krantz sprak er eveneens zijn grote voldoening over uit, dat het bos en het kasteel thans een bestemming hebben gekregen volgens de wens en de gedachten van de familie. De stichting Zuid Hollands Land schap heeft thans aan haar vele be zittingen weer een prachtig bezit toegevoegd en de vele bezoekers van Warmond zullen een dankbaar ge bruik maken van de gelegenheid in dit prachtige bos-complex een tijdje te verwijlem (Door een misverstand in de be zorging waren we niet in staat bovenstaand verslag reeds giste ren op te nemen. Red.)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2