S)e C<2icbe6oii^cmt IN RABAT WERD ALGERIJNSE VREDE VOORBEREID „Topconferentie" van West-Noord-Afrika Verboden organisaties in Indonesië Loeloeaburg weer in handen der V.N. Geen leven zonder koning Blank landen- blok in Afrika Monsterlijk Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZFN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 2 MAART 1961 51ste JAARGANG No. 15260 Hoe een begrafenis helpen kan om de vrede te herstellen 6. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p.mm., Telefoontjes f 1,50. Nieuwe bomaanslagen In Oran zijn donderdagochtend weer vijf bommen ontploft. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor, maar er werd ernstige schade aangericht. Verkiezingen voor Nieuiv-Guinea Raad President Soekarno heeft voor In- Er wordt, behalve in Oran, nog in verscheidene andere Westalgerijnse steden als Sidi Bel Abbes, Ain Te- moetsjent en Saint Denis du Sig ge staakt. De politie heeft de eigenaars van de gesloten Algerijnse winkels kennisgevingen gezonden, waarin hen wordt opgedragen hun zaken donderdag weer te openen, bij ge- breke waarvan strafmaatregelen zul- donesië zes organisaties tot verboden President Bourguiba, koning Hassan H en de premier van de Algerijnse len worden genomen. verenigingen verklaard. Het zijn de regering in ballingschap Ferhat Abbas zijn van oordeel, dat „niets recht- Het is nog niet duidelijk wat de Indonesische Vrijmetselaarsloge, de streekse onderhandelingen tussen de Franse regering en de voorlopige reden is geweest voor deze anti- beweging voor Morele Herbewape- regering van de republiek Algerië in het kader van volledige de-kolonisatie Franse uitbarsting in Oran op een njJlgj bet Rozekruisers-genootschap, in de weg behoort te staan." tijdstip .waarop stappen worden ge- bet „Verbond voor het goddelijke le- Dit wordt gezegd in een communiqué, dat vanochtend vroeg na langdurige daan om tot een vreedzame regeling ven", de Rotary-clubs en de „Demo besprekingen van de drie staatslieden te Rabat is uitgegeven. in Algerië te komen. cratische liga". Het verbod is op 27 President Bourguiba heeft gisteravond verslag uitgebracht van de be- Franse functionarissen menen, dat februari in werking getreden, sprekingen, die hij afgelopen maandag met generaal De Gaulle heeft ge- de schuld ligt bij ultra-nationalisti- Met betrekking tot de „Democra- voerd. De drie regeringsleiders hebben vervolgens „uitgebreid van gedach- sche Algerijnen, die niet het gezag tische liga" wordt in een toelichting ten gewisseld". erkennen van het „Nationale bevrij- gezegd, dat haar principes en doel- Bourguiba, Ferhat Abbas en koning Hassan zijn het volledig eens gewor- dingsfront", welks leiders zitting stellingen onverenigbaar zijn met 't aihebben in de „Voorlopige Algerijn- Indonesische politieke manifest. De se regering" te Tunis. Volgens hen andere organisaties hebben volgens vormen deze extremisten een klei- de toelichting het bezwaar, dat zij ne minderheid onder de Algerijnse haar oorsprong buiten Indonesië heb. bevolking, doch zij vergroten hun ben en onverenigbaar zijn met het invloed door bedreigingen en 't ver- Indonesische wezen. Zij moeten bin- rspreiden van valse geruchten over nen een maand worden opgeheven, President De Gaulle zei gisteren de bedoelingen der Europese inwo- op straffe van een gerechtelijke ver in een vergadering van het Franse ners van Algerië. volging tegen de bestuursleden, kabinet, dat zijn onderhoud met pre- BOURGUIBA WACHTTE OP ABBAS ABBAS HAD VERTRAGING sprekingen met president De Gaulle. Het had dinsdag verwondering ge wekt, dat de premier van de Alge rijnse regering in ballingschap, Fer- sident Bourguiba van Tunesië „har- hat Abbas, niet tegenwoordig was bij telijk en bevredigend" is geweest, de begrafenis van koning Moham- „De toekomst van Algerië, welke die med, omdat hij van Tunis niet over ook moge zijn, moet door de Alge- Algerijns gebied wilde vliegen, had rijnen worden bepaald en alleen door hij een hele omweg gemaakt over de Algerijnen door middel van een Rome en Madrid en op deze route algemene volksstemming". De pre- zo werd gezegd had hij vertra- sident voegde hieraan toe, dat de ging gehad. De Tunesische president Franse regering bereid blijft, de voor- Bourguiba, die mede om met Abbas waarden waaronder dit zelfbeschik- te praten naar Rabat was gekomen, kingsrecht kan worden uitgevoerd, wilde reeds teleurgesteld Rabat ver- te bespreken met de verschillende ft mnmrtreï?irk£>l fl félltf ^en woordvoerder van seretaris- groeperingen in Algerië, en in het "UinmUrSKJOeia WUh generaal Hammarskjoeld heeft het met z'n troepen Dajal, Hammarskjoelds persoonlij ke vertegenwoordiger in Kongo, heeft de Veiligheidsraad bericht, dat de bericht over vervanging van Dajal ongegrond genoemd. laten, toen hij door koning Hassan werd overreed om op Abbas te wach- bijzonder met het (opstandige) Na- ten. Deze verscheen woensdag en de tionale Bevrijdingsfront. „topconferentie" kon alsnog plaats vinden. GESPANNEN TOESTAND IN ORAN Bourguiba deelde aan Ferhat Ab- De winkeliers in de Algerijnse wij- ,iai bas de resultaten mee van zün be- Tan 0ran hadden woensdag, na Tan de yN di militaire h^red^-|™^a^XTeptwfek de wanordelijkheden van dinsdag jl., situatie m het gebied van Loeloea- Madagascar verzocht VN-troepen die aan vier personen het leven heb- voor Kong° ter beschikking te stel- ben gekost, terwijl er drie werden ™chting van Leopoldstad trokken, le"m Mm" gewond, hun winkels gesloten. Legio- trekken zich thans in noordwaartse ov™ wcrden gesteld veririlSd, dat nairs hadden op de hoeken der stra- 'ero^ l^^olktogrfc zjjn regering deze zaak e-erst 'moet ten van de Algerijnse wijken machl- |e hand van^. re!,ering ta Stanley® ^studeren 0n dat no« «een beslissing ONGEZOCHTE BIJEENKOMSTEN f!ïfTethrP"sten 0ran stad zijn. Het garnizoen van Loeloea ^^regeTing van Indonesië betreurt 1 heerst thans een atmosfeer van vrees, burg is echter voor het grootste deel regering van inaonesae oetreurt geporteerd voor de regering-Heo. De "et zeer, dat zij onder de huidige Woensdag is in Oran weer 'n dode leiding is echter gebrekkig. omstandigheden niet kan terugko- men van het besluit, de Indonesi- Deze foto's bereikten ons eerst thans van de verkiezingen voor de Nieuw- Guinea-Raad in Hollandia. Foto boven: mr. J. O. de Rijke (links) telt nauw gezet de op hem uitgebrachte stemmen. Foto onder: mr. De Rijke wordt na zijn verkiezing gefeliciteerd door enige Papoea's. NAAR VREDE IN ALGERIè van staatslieden kunnen soms een buitengewoon goede gelegenheid Snho0umderttirabgTdeokbesprekingen( S ???an mej Frans gezinde Algerijn door een ter- de begrafenis van koning Mohammed rorist doodgeschoten, van Marokko. De Tunesische presi dent Bourguiba had een geneeskun- - WORDT DAJAL VERVANGEN dige behandeling, waarvoor hij Zwitserland vertoefde, aangegrepen aLs een goede gelegenheid om even naar Parijs te vliegen ten einde een onderhoud te hebben met De Gaulle. Nauwelijks was hij daar of de Marok kaanse koning stierf, hetgeen hem een goede aanleiding gaf om 0 sche troepen uit Kongo terug te trek ken, aldus heeft de Indonesische mi- nister van buitenlandse zaken, Soe- Woensdag is te Leopoldstad van bandrio, gisteren tegenover de pers betrouwbare zijde vernomen, dat de verklaard. Hij voegde eraan toe, dat speciale vertegenwoordiger der VN een brief in deze geest aan seereta- in Kongo, de Indiër Rajeswar Dajal, ris-generaal Hammarskjoeld, die de binnenkort als zodanig zal worden Indonesische regering gevraagd had opgevolgd door de Italiaanse diplo- op haar besluit terug te komen, is gezonden. MISSIONARISSEN IN KIVOE VOGELVRIJ In een brief aan het provincialaat der Witte Paters in Brussel heeft de bisschop van Kasongo in Kivoe, mgr. Na twintig jaar blindheid weer ziende maat Pier Pasquale Spinelli. Spinelli, die directeur is van de afdeling Europese zaken der VN bii de begrafenis even doIs- ei' s^a£ J treedt ook op als speciaal vertegen- hoogte te nemen van de inten- Jegr^.eius van koning Mohammed woordiger van seretaris-generaal noogie te nemen van de mten van Marokko een veertigtal mensen Hammarskioeld in het Midden-Oos- ties van diens opvolger. Tevens zou om het leven z«n gekomen. öammarskjoem m net Miaaen-cos hij daar Ferhat AJbbas kunnen vin- Sommige stierven tengevolge van den, de premier van de „Algerijnse een zonnesteek, anderen werden in De regering te Leopoldstad heeft R. Cleire, meegedeeld, dat de missio- regering in ballingschap aan wie het gedrang onder de voet gelopen herhaaldelijk om Dajals vervanging narissen in zijn gebied door dé auto hij dus de resultaten kon mededelen en letterlijk vertrapt en tenslotte wa. verzocht, daar zij hem bevooroor- riteiten vogelvrij zijn verklaard. De van zijn gesprek met De Gaulle. Dat ren er mensen die zelfmoord pleeg- deeld acht. Zij meent, dat Dajal de gezaghebbers in Kasongo hebben de ze daar met z'n drieeën bijeenkwamen den, omdat zij de gedachte niet kon- aanhangers van wijlen Loemoemba missionarissen verboden de missie te Bourguiba, Hassan en Abbas den verdragen* dat zij nu „zonder bevoordeelt. President Kasavoeboe verlaten. Zij mogen zich alleen van heeft een speciale betekenis omdat koning verder moesten leven". heeft geweigerd hem te ontvangen, hun woonhuis naar de kerk begeven deze drie de Noord-Afrikaanse mo- gendheden vertegenwoordigen, wel ke in het westelijk deel van Noord- Afrika een tegenwicht vormen voor de Egyptische aanspraken in het oos telijke deel. Naar het schijnt, heeft deze „top conferentie" te Rabat een goed resul taat gehad. De Gaulle blijkt zijn aan vankelijke voorwaarden voor onder handelingen met de rebellen te heb ben laten vallen, zodat de weg ge ef fend is om het jarenlange en bloe dige conflict langs vreedzame weg tot een einde te brengen. iHet is overigens wel eigenaardig, dat deze bereidheid van De Gaulle om met de rebellen te praten juist de reden is geweest waarom de Fransen d.e regering-Pflmlin indertijd hebben weggejaagd. De Gaulle moest toen aan de macht komen, want hij zou zich zeker niet verlagen tot onder handelen met opstandelingen. Maar dezelfde mensen, die toen zo hartstochtelijk riepen: „De Gaulle aan de macht", zullen nu geneigd zijn om te roepen: „De Gaulle aan de galg", want hij gaat doen wat zij juist hebben willen verhinderen. De loop der historie is evenwel niet tegen te houden; de politiek is de kunst om de mogelijkheden te benutten en al les is nu eenmaal niet mogelijk. Zelfs De Gaulle kan de loop der gebeurte nissen niet naar zijn hand zetten, maar hij kan er wel zijn invloed op uitoefenen. Want het lijkt ons niet hetzelfde of De Gaulle gaat onder handelen dan wel of de voormalige Franse regering-Pflimlin aan het pra ten was geslagen. Het resultaat van In Stockholm heeft de 61-jarige Erik Strand, die in zijn leven zwaar getroffen is, het geluk leren kennen. In zijn besprekingen^hangt in hogep™ate jeugd verloor hij een oog doordat het getroffen werd door een pijl en korte tijd later werd hij langzamerhand van de pwsoonhjkheid der gespreks blind aan het andere oog. Hoewel hij blind was sloeg hij zich toch werkende door het leven, de laatste jaren ge- partners. Bovenalen is ue uauiie eer- stennd door zijn derde vrouw. Door overlijden waren hem al twee vrouwen ontvallen. Deze derde vrouw, der in staat om de uitslag^ te doen met wje hij in 1956 is getrouwd, haalde hem kortgeleden over nog eenmaal een operatie aan zijn oog te onder- aanvaarden dan Pflimlin had kunnen gaan, welke hem wonder boven wonder, na twintig jaar blindheid het licht terug gaf. Hij ontdekte dit toen hij doen. door het verband heen het licht zag van een lucifer, waarmee hij zijn pijp aanstak. Voor het eerst na vijf De vrede in Algerië schijnt op mars jaar kon hij zijn derde vrouw zien. Foto links: ,de. heer Strand zoent zijn vrouw bij het verlaten van de oogheel- te zijn; laten we hopen, dat de weg kundige kliniek in Stockholm. Foto rechts: Met zijn vrouw maakte hij'een tocht door Stockholm, dat hij na niet al te moeizaam zal zijn. twintig jaar niet terugkende. en omgekeerd. Indien zij zich niet aan het verbod zouden storen, aldus de overheidsmededeling, dan mogen zij gedood worden. Het gebied van Kasongo is reeds geruime tijd onrustig. Overvallen op de missieposten en scholen komen geregeld voor. In Kasongo zelf is pa ter E. Declercq twee maal aangehou den en mishandeld. De bisschop meldt niet of deze missionaris weer is vrij gelaten. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Erik Louw, heeft zich woensdag in het Zuidafrikaan se parlement voor de eerste maal dui delijk uitgesproken vóór de vorming van een federatie van landen in het zuiden van Afrika, waarin de Euro peanen de macht uitoefenen. Voor dit doel zouden Zuid-Afrika, Angola, Mozambique en Noord- en Zuid-Rhodesië zich aaneen moeten sluiten. In Zuid-Rhodesië heeft deze op vatting al weerklank gevonden. Waarnemers achten haar niettemin een utopie, want mocht het ooit zo ver komen, dan zouden er in deze gebieden vier miljoen blanken zijn tegenover 24 miljoen Afrikanen, wier eisen tof politieke medezeggen schap steeds nadrukkelijker gefor muleerd worden. Een in de V.S. rondtrekkend stel kermisgasten een 47-jarige man en zijn 44-jarige vrouw heeft waarschijnlijk vijf van zijn zes kin deren onderweg laten omkomen van honger en kou. In verschillende de len van het land zou het echtpaar de lijkjes hebben achtergelaten. Het lijkje van een 3-jarige jongen, die in november 1958 in Florida stierf, werd in een niet meer in gebruik zijnde fosformijn achtergelaten. De stoffelijke resten van twee jongens van 10 en 8 jaar, die omstreeks Kerst mis 1959 binnen twee dagen na el kaar in Phoenix in Arizona overle den, werden in dekens gewikkeld en rond 1 januari 1960 in een meer bij New Orleans in Louisiana gegooid. Een 3-jarig dochtertje stierf in mei 1960 te Gary in West-Virginia. Het lijkje werd een week later in 'n bos neergelegd. Het vijfde kind, een 7-jarig meisje, overleed vermoede lijk op 1 februari van dit jaar. Het echtpaar reed vijf dagen met het lijkje rond en liet het toen achter in een bos bij Lawrenceville in Virgi nia, waar het op 9 februari werd gevonden. De vondst was aanleiding voor de politie om het echtpaar te arresteren. Een kind, een meisje van 2%, is nog in leven. De autoriteiten hebben zich over haar ontfermd. De heer P. K. Buurman dijkgraaf van de Haarlemmermeer Op de hedenmorgen gehouden' kiesvergadering van de Haarlemmer meerpolder, in het Polderhuis te Hoofddorp, is gekozen tot dijkgraaf de heer P. K. Buurman, wonende te Heemstede. Hij komt als zodanig in de plaats van mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Berg Ambacht. De heer Th. v. d. Geest is herko zen als bestuurslid. In de plaats van dr. Th. Th. Koot is gekozen dr. H. J. M. Janzen, wonende te Overveen. Als hoofdingeland is herkozen de heer P. K. Kistemaker. In het be stuur is ook gekozen de heer J. P. Suidgeest jr. In Stuttgart is een Westduitse chauffeur tot een boete van 200 mark (ong. 180 gulden) veroordeeld, om dat hij twee zegelringen droeg waar van de ene een hakenkruis en de andere het SS-teken vertoonde. De rechter noemde dit feit even erg als het kladden van hakenkruisen op muren. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Morgen opklarend De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied, waarvan de kern boven Frankrijk ligt, breidde zich naar Midden-Europa uit en werd ook aan de westzijde versterkt door een hogedrukgebied, dat over de Oceaan kwam. Zachte en vochtige Oceaanlucht begon vanmorgen vroeg ons land binnen te stromen. Over de Britse eilanden nadert echter weer drogere en iets koudere lucht. Het front, dat deze lucht begrenst, zal vanavond en vannacht met wat lich te regen of motregen ons land pas seren, waarna morgen weer enkele opklaringen mogen worden verwacht. Over het midden van de Oceaan koerst een in betekenis toenemende depressie in de richting van IJsland. Maar deze zal morgen nog geen di recte invloed op het weer in ons land uitoefenen. ZON- EN MAANSTANDEN 3 Maart: zon op 07.23; onder 18.24; maan öp 19.30; onder 07.25. H oogwaterstanden 3 Maart: v.m. 4.21; n.m. 4.30. KORRELTJE Wie zijn plicht doet] verdient geen lot

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1