De man maakt de mode.„ de mode maakt de vrouu/ West-Berlijn: een eiland van de wereld in Sovjet-zee Westerse Kinderredder uit de nood Lugubere vondst Open brief over optreden politie DONDERDAG 2 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ROTTEN vinden de modes uit en verstandigen vol gen ze, zeggen de Fransen, maar zij verge ten er bij te vermelden dat de mode-industrie toch altijd nog een zeer belangrijke devie- zenbron voor het land van Marianne is. Liever houden we ons dus maar aan de uitspraak: „dat een mode tweemaal belachelijk is, eenmaal aan het begin en eenmaal aan 't eind van de mode." Zoals u al uit de foto's in de krant van gisteren bekend is geworden blijven de rokken volgens het decreet van de mannen in Parijs voorhet nieuwe seizoen kort. Maar dit wil niet zeggen, dat er geen tekenen zijn, die erop zouden kunnen wijzen, dat de zoom van de rok zich toch weer in benedenwaartse richting gaat bewegen. We wachten in spanning af. Intussen hebben we nog enige ontwerpen uit Parijs toegezonden gekregen, waarvan we u, dames en eventueel u, heren, die de beurs voert) de belangrijkste niet willen onthouden: De eerste foto is Metropolis" een ensemble, dat uitermate geschikt is voor de schouwburg. Mantel en japon zijn van witte kant opgewerkt met rose borduursel. De bontgarnering is wit vossebont. Deze creatie is van de befaamde Pierre Balmain. Het is de vraag of dit model óók zo geschikt is voor ieders portemonnee. De volgende foto geeft „Ile de France" een elegante tailleur van beige crepe, speciaal gemaakt voor de middag door Jacques Heim. Mare Bohan ontwierp de spectaculaire jas van de volgen de foto genaamd „Bangkok", let op het Chinees effect, dat men ook als Paasei-effect kan ver talen. Tenslotte een wollen mantel „Tatouage" van Lanvin Castillo met een lichtgrijze achter grond. De sluiting wordt gevormd door drie zwarte knopen. Een grote hoed, vliegende scho tel model, van fijnzwart vilt completeert het geheel. 1 en de rijbaan beho ren bij de Oostsector, de voortuinen en de huizen aan de rechter straatzijde tot de westzöne". Aanduidingen als deze kan men vinden in de ge scheurde stad West-Ber lijn, die op een tentoonstel ling, in de Rolzaal Binnen hof 8 te Den Haag gehou den, „Bolwerk der Vrij heid" wordt genoemd. Deze tentoonstelling is voor een ieder gratis toegankelijk. Het is typeeren d voor de Berlijner, dat hij in deze verscheurdheid zichzelf is gebleven en zijn humor niet verloren heeft. De politiek neemt in die humor een be langrijke plaats in. Hij leeft bijna dagelijks in spanning, is op een eiland in de com munistische wereld, dat aan alle kanten bedreigd wordt en aan alle zijden kan af gedamd worden, zoals de blokkade en de luchtbrug indertijd duidelijk hebben aangetoond. De druk vindt een uitweg in talloze ge schreven, gesproken of ge tekende grappen. De zin „you are leaving the American sector": „u verlaat het Amerikaanse deel" en de Brandenbur gerpoort spelen in die da gelijkse angst van de Ber- lijners een belangrijke rol. Maar dit neemt niet weg, dat het leven verder gaat en Berlijn tegen de ver drukking in uitgroeit tot een bloeiende stad, die zich van de slagen die in de oorlog zijn toegebracht hersteld heeft. West-Berlijn ligt 172 ki lometer verwijderd van zijn eerste goede buur man, de Westduitse Bonds republiek maar desondanks is het een Duitse stad ge bleven. De tentoonstelling laat zien de tragische om standigheden die geleid hebben tot de breuk in het leven van de Berlijners. Voortuintjes alleen behoren tot de West-zóne, straat en trottoirs bevinden zich „achter het gordijn". De bewo ners moeten hun huizen aan de achterzijde verlaten. Toen de stad in 1945 in vier parten werd gedeeld, werd geen rekening ge houden met een mogelijke splitsing van de stad in twee delen, waarbij ieder contact tussen de twee helften verbroken zou zijn. De meest-vitale voorzie ningen op het gebied van water, gas, electriciteit en telefoon lagen in Oost- Berlijn. Na de scheuring kreeg West-Berlijn een oppervlak van 481 vierk. kilometer en een inwo nertal van 2.2 miljoen. Ver gelijkt men dit met de provincie Utrecht, die een oppervlak heeft van 1324 kilometers in het vierkant met 663.000 inwoners, is het duidelijk, dat overbevol king een van de problemen van dit gebied is. Nóg ko men maandelijks 12.500 vluchtelingen uit de Oost- zóne binnen, die zich tot de vrijheid van West-Ber lijn voelen aangetrokken. Derlijn heeft zich door de vele moeilijkheden niet laten ontmoedigen. Er zijn 185.300 nieuwe woningen gebouwd. De Hansa-wijk, gebouwd door architecten van veertien nationalitei ten waaronder Nederlan ders, is zeer representatief. Een paneel -laat de op bouw van de kerken zien. Statistieken over in- en uitvoer en uitbreiding van het verkeer tonen, dat ook aan Berlijn het „Wirt- schaftwunder" niet voorbij is gegaan. Sinds 1960 is er geen werkloosheid meer; onderwijs en vrije-tijds- besteding hebben een rui me plaats in het leven van de Berlijners gekregen. Eén van de beroemdste produkten van de stad is altijd het porcelein geweest. Ook nu neemt de „Staat- liche Porzellan Manufak- tur" een belangrijk deel van de export en de pro ductie aan industriepro ducten met een totale waarde van 9 miljard gul den, voor haar rekening. Maar ook de kunst leeft. Het theaterleven is bloeiend en een geheel nieuwe stroming kenmerkt de beeldende kunst van een groep vooraanstaande Ber- lijnse kunstenaars. Met de opheffing van de blokkade in mei 1949 is de grote communistische aan val op de politieke en eco nomische onafhankelijkheid van Berlijn mislukt, dank zij de medewerking van de drie Westerse mogendhe den, die een luchtbrug leg den, welke soms 1300 vlieg tuigen per dag op de Ber- lijnse vliegvelden deed da len. Zo belangrijk werd de onafhankelijkheid van dit „bolwerk der vrijheid" ge acht. Terecht, want als Ber lijn geen „Bolwerk" meer van de Westerse wereld is en achter het IJzeren Gor dijn verdwijnt verliezen niet alleen de 2.2 miljoen inwoners hun vrijheid, maar is de laatste hoop op een keerpunt in hun lot voor de 1.7 miljoen inwo ners van de Sowjet-zöne de bodem ingeslagen. Een laat ste vluchthaven zou ver dwijnen, en de wereld zou een belangrijke slag in de strijd om de vrijheid ver loren hebben. TWEE NIEUWE STUURMANS- DIPLOMA'S? Het bestuur van het visserij schap heeft gistermiddag besloten, de re gering te adviseren tot instelling van twee nieuwe stuurmansdiploma's: een voor de kustvisserij en een voor de beperkte zeevisvaart. De diplo ma's zullen verplicht zijn voor stuur lieden op schepen tussen 20 en 80 ton. Voor hen, die op het tijdstip van verplichtstelling der diploma's 30 jaar of ouder zijn, zal een overgangs tijd van vyf jaar in acht worden genomen. Bij het spelen is gistermiddag de achtjarige jongen P. Neuyen-Verstra ten uit Handel (N.-B.) tegen een passerende personenauto opgelopen. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis in Veghel overgebracht, waar hij gisteravond is overleden. Rotterdam heeft gisteravond op uitbundige wijze het boekenbal gevierd. Het feest vond plaats in de Rivièra-hal en werd voorafgegaan door enkele toespraken: Om echter te voorkomen dat er meer gesproken dan gedanst zou worden, was er voor iedere spreker en spreekster slechts drie minuten tijd - gecontroleerd door een grote wekker. Op de foto zien we de Rotter damse journaliste Henriette Holthausen, die in drie minuten tijds de lof zong over de culinaire genoegens van de Rivièra-haL De 39-jarige havenarbeider A. Meeuwe uit Leerdam was zo geluk kig gisteren een 11-jarig knaapje, A. den Broeder, uit het water van de Nieuwe Maas te redden, toen het jongetje van het heen-en-weerbootje overboord was gevallen. De haven arbeider reikte zover naar de jon gen, dat hijzelf ook te water raakte, maar hy bracht de drenkeling veilig naar de wal. De heer Meeuwe kreeg niet alleen droge kleren op het po litiebureau, maar bovendien kocht het kindertehuis, waar het jongetje woont, een treinkaartje voor de red der, omdat deze de personeelsbus naar Leerdam had gemist. Een jutezak met beenderen, dat was de lugubere vondst die gister middag werd gedaan bij verbouwings werkzaamheden in een woning aan de Jacob van Lennepstraat in Amster dam. de zak werd gevonden in een loze ruimte tussen de bovenkant van een ingebouwde kast en het plafond. De vinders, die aan misdrijf dach ten, waarschuwden meteen de politie, die uit de mededeling, „de beenderen steken eruit", had begrepen dat het ernstigste moest worden gevreesd. Het viel allemaal gelukkig nogal mee, want uit een vluchtig onderzoek reeds bleek dat de beenderen afkomstig zyn van een.... volwassen rund. Aangezien de jutezak bijna was ver gaan, neemt de politie aan dat ver pakking en inhoud uit de oorlog stammen. Een clandestiene slachter heeft het pakketje waarschijnlijk in deze aan het oog onttrokken ruimte verborgen. De vader van de tijdens de jaar wisseling door een sabelsteek van een politie-agent in Den Haag omgeko men Pim Scholte heeft aan de bur gemeester van Den Haag een open brief gestuurd waarin hjj vraagt wel ke noodzaak er was voor dit optre den van de politie.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11