Skodr TUINIER MET PLEZIER I Bourguiba te Parijs Weerbericht DE WOLKENETERS 1961 Man wilde vrouw en drie kinderen vermoorden Wapen tegen aanranders: HOEDEN SPELD Benoemingen Bisdom Rotterdam Benoemingen Bisdom Haarlem Het weer in Europa Worstelaar in Amerika overleden MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Gat in De Utrchtse recherche heeft vrijdag de 33-jarige voorman M. uit Utrecht gearresteerd wegens poging tot moord op zijn vrouw en drie kinde ren. De man leefde reeds jaren in onenigheid met zijn vrouw, de 38- jarige A. M.-G. Om uit deze moeilijk heden te komen wilde M. zijn vrouw en kinderen door gasverstikking om het leven brengen. M., die iedere morgen om zes uur zijn woning verlaat, maakte vrijdag morgen met een blikopener een gat in de gasbuis. Hij wist, dat zijn vrouw om kwart over zeven opstond en ver keerde in de veronderstelling, dat in die tussentijd zijn vreselijke opzet zou slagen en dat, wanneer hij op het werk was, hem de boodschap zou be reiken, dat zijn gezin om het leven was gekomen. Toen de vrouw vrij dagmorgen naar beneden kwam en theewater wilde opzetten, ontdekte ze een gaslucht. Uit de kraan kreeg ze geen gas en zij veronderstelde, dat de munten op waren. Beneden in de gangkast wilde zij een nieuwe munt in de meter doen en ontdekte toen, dat hoofdkraan enigszins was dicht gedraaid. Ook hoorde zij een sissend geluid, maar dacht dat dit uit de kop peling kwam. Fitters van het gewaar schuwde gemeentelijk gasbedrijf ont dekten toen het plus minus vijf milli meter grote driehoekige gat in de gas buis. De politie werd op de hoogte ge steld en 's avonds werd M. gearres teerd. Hoewel hij aanvankelijk bleef ont kennen, bekende hij zaterdagavond laat zijn vreselijke daad. M. heeft verklaard, dat hij het gat had aan- De president van Tunesië, Habib Bourguiba, is vanochtend in Parijs aangekomen. Op het kasteel Ram- bouillet zal hij met generaal De Gaulle besprekingen voeren over de oorlog in Algerië. Zowel in Parijs als Tunis de zetel van de Algerijnse regering in ballingschap heeft men er de na druk op gelegd, dat Bourguiba geen onderhandelingen zal voeren, maar slechts obstakels voor rechtstreekse onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingenrege ring wil wegnemen. Het is Bourguiba's eerste bezoek aan Frankrijk sinds juni 1955, toen hij uit Franse gevangenschap werd vrijgelaten. Later zullen ook de ministers van buitenlandse zaken van Tunesië en Frankrijk aan de besprekingen tus sen Bourguiba en De Gaulle deelne men. Onderwerpen van gesprek zijn de toekomstige status van de Franse marine- en luchtbasis Bizerta, de overdracht van thans in Frans bezit zijnde grond in Tunesië en Tune sische aanspraken op een deel van de Sahara, waar men olie hoopt te vinden. gebracht in het verbindingsstuk tus sen de hoofdkraan en de meter, waar door het gas buiten de meter om vrij in de woning kon stromen. Toen hij bemerkte, dat het uitstromende gas een sissend geluid maakte, had hij de hoofdkraan enigszins afgesloten. M. heeft twee dochtertjes van 13 en 7 jaar en een elfjarig zoontje. In een vergadering van de Ned. 1 Vereniging voor Huisvrouwen heeft de echtgenote van de Haag- sc burgemeester, mevrouw R. T. KolfschotenFerwerda, meisjes, die aanranding vrezen een nieuw verdedigingswapen voorgesteld: de hoedenspeld. Vrouwen en meisjes, die zich I op straat begeven zouden een grote hoedenspeld bij zich moe ten dragen. Mevr. Kolfschoten zei 1 er eerlijk bij, dat dit 'n idee van Amerikaanse vrouwen is, die al j jaren met succes dit vrouwelijk wapen toepassen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Den Haag (Scheveningen, H. Antonius Abt) de weleerw. heer A. J. C. M. Janssen; tot kapelaan te Gouda (O.L.Vrouw Hemelvaart) de weleerw. heer W. van Egmond; tot kapelaan te Pijnacker de weleerw. heer H. J. M. Hofstede, en tot kape laan te Wateringen de weleerw. heer J. P. M. van der Does, die kapelaan was te Sassenheim. Mgr. dr J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Hilversum (O.L.Vrouwe-parochie) de weleerw. heer W. J. Suyker, tot kapelaan te Santpoort de weleerw. heer J. H. v. Ombergen, die kapelaan was te Wes terblokker, tot kapelaan te Bever wijk (H/Agatha) de weleerw. heer P. N. Obdam, tot kapelaan te Lange- dijk, de weleerw. heer A. Bakkum, die kapelaan was te Amsterdam (H. Maria Magdalena), tot kapelaan te Haarlem (O.L.Vrouw van 7 Smar ten) de weleerw. heer L. Jejeune, die kapelaan was te Amsterdam (Christus Koning), tot assistent te Haarlem (H. Pastoor van Ars) de weleerw. zeergel. heer drs H. C. Laan. verrassend luxueus! Verwarming, voorruitontdooiers, rolhoes, binnen- en buiten spiegel, starter-contacfslot, lichtsignaalschakelaar, hand schoenenkastje met deksel, kofferverlichting, 2 kleerhaakjes, 3 asbakjes, zeer uitgebreide collectie gereedschap, afwas- bare polyester dakbekleding, sponsrubber kussens, slaap bankendit alles behoort tot de standaard uitrusting! Prijs f 5495.(af Den Haag) ZIJN PRIJS MÉÉR DAN WAARD - rr,l* T SHOOR H. ENGLEBERT N.V. Verkoop en werkplaats: V*. Theresiastraat 145 - Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALER: Gar. V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 (Advertentie). Vlaardingse treiler met weggeslagen roer op de Noordzee De Vlaardingse treiler VL 84, de „Jan Senior", heeft sinds zondag avond in de noordelijke Noordzee met ernstige moeilijkheden te kampen. Het in 1957 voor de NV Rederij v/h A. Verboon te Vlaardingen gebouwde schip heeft in een zware zuiderstorm met windkracht tien schade aan de stuurinrichting opgelopen, waardoor het schip niet meer bestuurbaar is. De schipper meldde vanmorgen vroeg dat de roerkoning is gebroken en dat waarschijnlijk het gehele roer is weg geslagen. Aan boord is alles wel. Men kan het schip met behulp van een zeil in de achtermast recht op de zee houden. De VL 84 ligt op ruim 500 mijl afstand van IJmuiden. Vandaag zal een andere Vlaardingse treiler, vermoedelijk de VL 16, „Voorloper" trachten de „Jan Senior" op sleep touw te nemen naar IJmuiden. Imatig ff aaifl regelmatig u* onregelmatig NATUURSTEEN. regelmatige platen 1-2cm fijn Z. grind 'dcmpuin (met leem ingewassen) '4 5cm (met asfalt) Dcm steen- slag 15-20cm <1 pakiaag keien (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND ZACHT Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid en west. Over het al gemeen weinig verandering in temperatuur. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI motregen 1 0 STOCKHOLM regen 3 2 OSLO geh. bew. 5 3 KOPENHAGEN regen 7 5 ABERDEEN onbew. 8 3 LONDEN h. bew. 13 5 AMSTERDAM zw. bew. 13 8 BRUSSEL motregen 14 11 LUXEMBURG regen 14 9 PARIJS geh. bew. 21 10 GRENOBLE zw. bew. 16 4 NICE 1. bew. 14 7 BERLIJN regen 13 4 FRANKFURT zw. bew. 14 1 MüNCHEN zw. bew. 14 1 ZURICH regen 16 4 GENèVE zw. bew. 15 5 LOCARNO zw. bew. 15 1 WENEN mist 5 3 INNSBRUCK zw. bew. 14 —1 BELGRADO onbew. 9 2 ROME onbew. 17 2 AJACCIO onbew. 15 3 MADRID onbew. 18 4 MALLORCA geh. bew. 17 9 LISSABON onbew. 17 9 Noodiveer in de V. S. Gouverneur Ross Barnett van Mis sissippi heeft president Kennedy ver zocht. een deel van Mississippi tot rampgebied te verklaren in verband met overstromingen, die het gevolg zijn van een week lang regen. Meer dan 10.000 mensen hebben hun hui zen moeten verlaten in 'n uitgestrekt gebied van Mississippi, Alabama cn Georgia. Naar tot dusver bekend is, zijn ten minste zeven mensen ver dronken. In Indiana heeft een sneeuwstorm honderden plaatsen geïsoleerd, min stens twee personen zijn om 't leven gekomen. Alle scholen in de staat zijn voor onbepaalde tijd gesloten. Paden. - De belangrijkste paden in de tuin voeren naar huisdeur, keuken, schuur of moestuin. Deze we gen moeten recht op hun doel afgaan en gemakkelijk te onderhouden zijn. Wandelpaden daarentegen be hoeven niet naar het doel te leiden maar moeten toch ook goed begaanbaar zijn. 1. wandelpaden zijn 60 cm (voor één persoon) tot 120 cm (voor twee personen) breed. Inritten en wegen voor autoverkeer hebben een breedte van minstens V/ meter. 2. het regenwater moet zo snel mogelijk van het pad worden afgevoerd. Hiertoe wordt het midden ho ger gelegd, bij elke meter breedte helt het pad 3-4 cm (grindpad) of 1-2 cm (tegelpad) naar de kant af. Langs een gebouw moeten we het betegelde pad of terras over de hele breedte van de gevel af laten hellen. In de lengterichting mag een pad niet meer dan 1 meter per 10 meter stijgen. 3. Om een duidelijke, goed te onderhouden afschei ding tussen het pad en het omliggende terrein te ma ken en de verharding op te sluiten, wordt een rand gemaakt van stenen, keien, betonplaten of zoden. De opsluiting steeks 1-3 cm boven de padkant uit en ligt nagenoeg gelijk met het gazon. Bij brede paden wordt een goot gemaakt om het water naar een put af te voeren. 4. Voetpaden. - Deze graven we 15 cm uit en de onderste laag verharding wordt gevormd door platte stenen, stukken tegel ter dikte van 5 cm. Daarop 8 cm fijn geklopt puin, dat met leem en water wordt inge wassen en vlakgerold. Tenslotte wordt het pad met 1-2 cm grind afgestrooid. 5. Rijwegen worden 30 cm uitgegraven, de onderste laag bestaat uit keien of grote stenen van 15-20 cm dik. Dan volgt 10 cm steenslag en 5 cm gebroken grind, vermengd met teer of asfalt. In de nog natte asfalt wordt een laagje van 1-2 cm grind gewalst. Op on- doorlatende grond brengt men onder het pad nog 10-20 cm zand aan. 6. Platen van natuursteen zijn kostbaar, maar ze passen heel goed in de tuin. Losliggende stenen in gazon of tussen de bloemen moeten uit het midden gerekend niet meer dan 65 cm uit elkaar liggen. Bij het leggen wordt wat zand onder het midden van de steen weggehaald om het wiebelen te voorkomen. Voor zowel losliggende als aaneengesloten verharding kan men regelmatige en onregelmatige platen natuur steen gebruiken. De stukken mogen niet puntig of kleiner dan de grootte van de hand zijn. De rand behoeft niet steeds recht te zijn en waar het pad door of langs een bloembeplanting loopt, kunnen de plantjes tot tussen de stenen kruipen. Het midden moet evenwel een aaneengesloten verharding hebben om het lopen niet te bemoeilijken. 7. Van behakte keien kan men paden in zand stra ten, onregelmatige veldkeien legt men meest in een mengsel van beton en zand. 8. In plaats van natuursteen gebruikt men de goed kopere betonplaten, straat- of metselklinkers en tegels. Nooit mag dit materiaal een imitatie van natuursteen zijn, het heeft een eigen karakter. Met patronen van tegels en klinkers kan men vele leuke variaties be denken. PAUZE Heden: Franciscus Possenti (Ga- briël van de Moeder van Smarten) 1838-1862. DANSER De jonge Possenti werd, omdat hij zo graag danste, door zijn vrienden de „balletdanser" genoemd, maar trad op 18-jarige leeftijd in de Con gregatie van de Passionisten. Zes jaar later stierf hij. Zijn richtsnoer was de grondge dachte van de stichters der congrega tie: „Weet het, eer korreltje hoog moed is genoeg om een hele berg van heiligheid om te stoten." Hijzelf: „De genade brengt haar kostbare machten alleen in hen voor, die oprecht in hun eigen zwakheid geloven." PUZZEL De 21-jarige Amerikaan Douglas Bingham zakte gistermorgen tijdens een worstelwedstrijd voor de univer siteit van Utah plotseling in elkaar. Hij werd door enkele ploeggenoten naar de kleedkamer gedragen, waar bleek dat zijn hart niet meer func tioneerde. Met behulp van kunstma tige ademhaling en massage van het hart slaagde men erin de levens geesten weer op te wekken. Vervol gens werd Bingham naar een zieken, huis overgebracht waar hij een bloed transfusie kreeg. Twee uur later bleef zijn hart echter opnieuw stil staan en ditmaal mocht hulp niet meer baten. Bingham laat 'n vrouw en drie kinderen achter. NOORDWIJKERHOUT Gouden bruidspaar J. Bergman-Uitendaal dan 82 jaar wordende bruid, viert 't echtpaar J. Bergman-H. Uitendaal hun gouden bruiloft. In goede ge zondheid woont 't bruidspaar in hun huisje St. Antoniushof 7, waar zij met hun in Holland verblijvende kinde ren en kleinkinderen die bijzondere dag zeker opgewekt zullen vieren. De heer en mevrouw Bergman ko- men beiden van Hillegom, maar zij wonen nu toch al weer zo'n 30 jaar in Noordwijkerhout, waar zij zich na vele verhuizingen einde 1930 op de Vossenfarm aan de Gooweg ves tigden. Sedert de bruidegom de Hillegomse schoolbanken had verlaten heeft hij vele en veelsoortige werkzaamheden verricht. Bij het vrachtvervoer van de toenmalige NZHTM, taxichauffeur in Haarlem en chauffeur van de eer ste busdienst tussen Haarlem en Zandvoort. Toen deze busdienst met chauffeurs en materieel werd over genomen door de fa. Ruigrok uit Vo gelenzang werd de band Ruigrok- Bergman gelegd en deze werd eerst 5 jaar geleden verbroken, toen de 72-jarige Bergman eindelijk met werken ophield. In dienst van de fa. Ruigrok maak te Bergman in de jaren twintig met een grote 50-persoons touringcar van Benz vele ritten door het gehele land en hij maakte het moment mee, dat de eigenaar eindelijk zwichtte voor de vele en dringende verzoeken en de massieve banden verving door luchtbanden. Toen aan de busdienst een einde kwam, bleef de bruidegom bij de firma Ruigrok en na korte tijd in de fabriek gewerkt te hebben werd Bergman omgeschoold tot zil- vervossenkweker. Op een terrein aan de Zilkerduin-1 weg werd een woning neergezet en nadat Bergman in Leersum het no dige van zijn nieuwe vak had opge stoken verkochte de heer Ruigrok plotseliing het perceel aan „De Graal" en moest naar een nieuwe be huizing worden omgezien. Dat werd gevonden aan de Gooweg in Noord- wij kerhout en daar heeft de heer' Bergman ruim 10 jaar met veel ple zier, de farm, waar soms wel 75 zil vervossen tegelijk in hokken ver bleven, beheerd. Het was dikwijls lang geen gemakkelijke taak, want elke gave vossenhuid betekende een flinke waarde. De oorlog maakte er een eind aan. Er was geen eten voor de vossen, die enkel met prima geselecteerd voer in de juiste conditie gehouden konden worden. De heer Bergman is toen maar weer in Vogelenzang gaan werken en later nog in de nieuwe fabriek in Katwijk, todat hij er in 1956 voor goed het bijltje bij neer legde. Een veelbewogen leven, een geluk kig leven. Het bruidspaar zal deze dagen in de bloemetjes gezet worden en naast die bloemen zorgden hun gelukkige kinderen voor een gemak kelijke stoel bij een nieuw televisie toestel. ZOETERWOUDE Nieuwe waterleiding- hoofdbuis in werking gesteld Einde aan slechte watervoorziening Vooral in het noordelijk dorpsge deelte is de druk op de waterleiding al jaren lang zeer onvoldoende. Op de maandagse wasochtend was dit zo erg, dat het halve dorpsgedeelte vrijwel zonder water zat doch de Vlietweg- bewoners helemaal geen druppeltje uit de kraan kregen. Vooral de sani taire voorzieningen op de bovenver diepingen en van hogere gebouwen werkten steeds slecht. De noodverbetering, het plaatsen van een z.g. aanjager aan de H. Rijn dijk, vanwaar het uit de watertoren uit Boskoop komt, was in het geheel niet afdoende zodat op advies van de waterleidingcommissie de gemeente raad besloot een nieuwe hoofdbuis te leggen rechtlijng v.af de Ommedyk- seweg naar de Noordbuurtseweg zo dat het water naar het noordelijk deel sniet meer de omweg door de Wei poort en langs het Dorp behoeft te maken. Hierdoor is de druk met 10 atmosfeer verhoogd. Zaterdagmorgen heeft burgemees ter J. A. Detmers in tegenwoordigheid van de gemeentesecretaris, de heer H. A. Friebel, de gemeente-architect de heer L. J. van der Broek en ver dere technische ambtenaren de af- sluitkraan van de nieuwe hoofdhuis officieel opengedraaid waarna het ge zelschap in „De Vriendschap" aan dit heugljjk feit een dronk, geestrijker dan het pas doorgestroomde vocht, heeft gewijd. No. 518 Horizontaal: 1. dichtge sloten hand, 5. term bij het schaak spel, 8. ontkenning. 10. muzieknoot, 11. bergplaats, 13. familielid, 15. fa milielid, 17. Europeanen, 19. reini- nigingsmiddel, 21. gem. in Gelderl., 22. lusje, 24. voorzetsel, 25. klinkna geltje, 27. voorzetsel, 29. telwoord, 31. vette vloeistof, 33. tam, 34. wijnmaat. Vertikaal: 1. huid, 2. voorzetsel, 3. vreemde munt, 4. twijg. 6. spil van een wiel, 7. tandvormig bovendeel van een kasteelmuur, 9. scheikundig element, 12. god der liefde, 14. klei ne bunzing, 16. stad in Arabië, 18. lusthof, 19. stijf, 20. bijrivier van de Tiber, 23. teken dat in de psalmen voorkomt, 26. metaalsoort, 28. bloei- wijze, 30. muzieknoot, 32. maan stand. PUNT Koning Roodbaards rode loper.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3