Straaljagers botsten boven Leeuwarden 't Hoorntje Piloten gered Koningin bij opening Boekenweek Werving Rijkspolitie loopt niet zo hard Nog geen benoeming in vacature-Romme voor Tweede Kamer Sterk, maar waar verhaal Politiehond vergiste zich jjjfli; Zwijndrechts heertje in het ziekenhuis Telen van industrie augurken vrijgegeven Rector J. H. Bokeloh (Montfortaan) gaat zilveren priesterfeest vieren ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 do enigo Sedert 1912 (Advertentie) Vannacht om vijf minuten over 12 zijn boven Leeuwarden twee straal jagers van de Koninklijke Lucht macht tegen elkaar gebotst. Beide piloten hebben zich met behulp van hun schietstoel in veiligheid weten te brengen. Hun toestellen kwamen neer bij Weidum (ten zuidwesten van Leeuwarden) en in de gemeen te Kollummerland. De neerstortende vliegtuigen veroorzaakten geen per soonlijke ongelukken. De twee straaljagers, een „Hun- ter", afkomstig van de vliegbasis Twente, en een „Sabre" van de vlieg basis Leeuwarden, namen deel aan een tweedaagse luchtverdedigings oefening die in twee nachten een verhoogde activiteit bracht op de vliegbasis Soesterberg, Leeuwarden, Twente en Ypenburg. De namen van de piloten zijn: eerste luitenant T. G. de Jager, af komstig uit Bergum, 30 jaar oud, ge huwd. Hij vloog het „Hunter"-toestel. De piloot van de „Sabre" was de tweede luitenant J. Kuper, afkom stig uit Schildwolde. De heer Kuper is ongehuwd en 24 jaar oud. De familie Kalma heeft van het neerstorten van het vliegtuig zelf totaal niets gemerkt. De familie werd wakker door de drukte van de vele auto's die zich naar de plaats bega ven, waar het toestel was neerge stort. Het toestel ligt op een stuk weiland op 200 meter achter de boer derij van de familie Kalma. In luchtmachtkringen was men bijzonder verheugd over de zeer ge lukkige afloop van dit vliegongeluk. De luchtmachtvoorlichtingsdienst sprak van een „wonder". Minister bezorgd De mnister van justtie heeft, voor zover thans bezien kan worden, geen te hoge verwachtingen over betere wervingsresultaten voor het korps Rijkspolitie als gevolg van voorlo pige voorzieningen voor de politie- bezoldiging. In zijn memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de justitie-be- groting 1961 schrijft hij, dat op grond van de huidige organieke sterkte het korps 686 man te kort komt. Door de werving is wel een groter aantal gegadigden komen opdagen, doch het gehalte van deze sollicitan ten is niet zodanig, dat een voldoend aantal geschikte candidaten kan worden verkregen. Om het bestaande tekort in te lo pen en voldoende vervanging voor de in de komende twintig jaar te pensioneren leden van het korps te verkrijgen (ruim 2000 man in de eer ste tien jaar) wordt gepoogd voor lopig 300 man per jaar aan te trek ken. zes het Noorse schip „Gudveig" op sleeptouw genomen en koers gezet naar Immington. De sleep wordt daar zaterdagmiddag verwacht. De brand op het achterschip is ge blust. Alle mensen en al het blusma- teriaal zijn van boord genomen. Ook de laatste vier Noorse opvarenden zijn van boord gegaan, zodat het schip geheel onbemand wordt gesleept. H.H. WIJDINGEN BISDOM DEN BOSCH Mgr. W. Bekkers zal morgen, 25 februari, in de parochiekerk van de H. Thomas a Villanova te Nijmegen de wijding van het diaconaat toedie nen aan de fraters Cliris Aarts, Hans Nieuwkamp, Piet Dekker, Wim Pot- veer, Frans Vermeulen, Bertus van de Ven, Jo Nabuurs, Jan Rooyak- kers en Theo van der Jagt van de Orde der Kruisheren. Flessehyenaatjes spelen in Artis De „Sabre" is volgens nadere be richten, nog 9teeds niet gevonden. De piloot, de 2e luitenant Kuper kwam in de omgeving van Kollum terecht. Omdat nog steeds geen mel dingen binnen zijn over zijn toestel, neemt men aan dat dit in de Lau- werszee of de Waddenzee is neer gestort. Men zal vannacht geen ver dere pogingen doen het toestel op te sporen. Mr. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven, die in de vacature- Romme benoemd verklaard is tot lid van de Tweede Kamer, zal deze be noeming niet aanvaarden. Op des betreffende lijst volgt dr. G. Veld kamp, die thans de functie van staatssecretaris bekleedt. Na hem komt de heer B. J. van Buel te Oss in aanmerking. Deze is lid van pro vinciale staten van Noord-Brabant. De 27-jarige fotolaborant P. K. in Den Haag had een mooie gooi gedaan, 's Middags een koffer met verfkwasten gestolen en dezelfde avond nog een koper. De aspi rant koper, die via de telefoon een voordelige aanbieding van zestig mooie, nieuwe verfkwas ten had gekregen, kwam ver heugd opdraven bij de verkoper. Hij had ook maar de politie mee genomen, want hij was niet van plan om een cent te betalen voor de kwasten, die hoe kan het mooier uit zijn eigen auto ge stolen waren. De fotolaborant had van een relatie een adresje opgekregen, waar men het niet zo nauw nam met gestolen goederen. In het te lefoonboek vond hij het twijfel achtige adres, maar in de opwin ding en het enthousiasme om het winstgevende zaakje, be merkte de dief niet, dat hij het nummer draaide dat een regeltje lager stondhet nummer van de bestolene. (Advertentie). Van 16 tot 31 januari heeft in de Al- melose gevangenis een onschuldige opgesloten gezeten. Het was de 35-ja- Bij 'Jr? y - rige A. W. uit Goor, die werd gearres- fe- 0mlFy Jr teerd op aanwijzingen van een Rijks- tW? Él' speurhond uit Balkbrug naar aanlei- |f 11||1VbmmÈh t ding van een serie inbraken in Goor W,- m ,«f WÈm en omgeving. De ongeveer twee maanden geleden in Artis geboren huena's, die door de oppassers met de fles zijn grootgebracht, hebben met de buitenwereld ken- Op de plaats van de inbraak werd nisgemaakt. Bij goed weer gaan de diertjes iedere dag naar buiten, om op |een sleutel gevonden, welke sleutel het grote grasveld voor de roofdierengalerij wat rond te dollen. Met de In aanwezigheid van H.M. de Ko ningin en enkele ministers is gister avond de 26e boekenweek met de traditionele gala-avond „het boek en de muzen" in de feestelijk versierde grote zaal van het concertgebouw te Amsterdam geopend. De vorstin en haar gevolg werden ontvangen door de loco-burgemeester van Amster dam, weth. mr A. de Roos en de heer P. Smidt van Gelder, lid van de raad van Bestuur van het Concertgebouw N.V.. Koningin Juliana, gekleed in een groen getinte avondjapon van bro kaatzijde, nam plaats op de eerste rij van het balkon. Nadat het concert gebouworkest het volkslied ten ge hore had gebracht sprak de voor zitter van de commissie voor de col lectieve propaganda voor het Neder landse boek, de heer Geert Lubber huizen, een welkomstwoord. Het was prof. mr. I. A. Diepenhorst, rector magnificus der vrije universiteit te Amsterdam, die daarna in een met talrijke anekdotes over politieke fi guren, schrijvers, boekdrukkers e.d. doorspekte toespraak het boek in 'n historische omlijsting plaatste, waar bij hij o.m. de overeenkomsten tus sen politici en schrijvers benadrukte. Het traditioneel „boekenbal" duurde daarna vele uren lang. Het Zwijndrechts Heertje is van het huis van bewaring overgebracht naar het ziekenhuis. Het heertje heeft in zijn gevangenschap last ge kregen van pijnlijke ontstekingen in zijn knie, waarvan hij kennelijk te veel heeft gevergd tijdens zijn om zwervingen door Frankrijk. (Hij raakte toen licht gewond aan een van zijn knieën), aldus meklt Alg. Dgbl. De tijd, die het heertje doorbrengt in het ziekenhuis wordt normaal af getrokken van zijn totale straftijd (5 maanden). Aan de andere kant kan er wellicht nog wel het een en ander bijkomen, omdat men nog en kele strafbare feiten in onderzoek heeft, waar nog een ten laste legging voor moet komen. Bij een verkeersongeluk op de Rijksweg Den Haag-Rctterdam bij Overschie is de 65-jarige Rotterdam mer G. Stam gistermiddag om het leven gekomen. Het slachtoffer werd bij het oversteken aangereden door een ambulancewagen uit Breda. De 56-jarige voorman C. Ket ting uit Poortugaal is gistermorgen tijdens werkzaamheden op het ter rein van de Steenkolen handelsver eniging aan de Waalhaven in Rot terdam zeer ernstig gewond geraakt door een omvallende ijzeren poort- Na transport naar het Zuiderzieken huis bleek het slachtoffer te zijn overleden. Meer dan tweehonderd boeren op het eiland Tholen houden zich bezig met de contractteelt van augurken ten behoeve van de industrie, hoewel zij daartoe niet het recht hebben, om dat zij geen erkende groentetelers zijn. Het bestuur van het produkt- schap voor groenten en fruit heeft nu besloten, deze onwettige toestand wettig te maken. Daartoe zal aan niet als groentetelers erkenden, in 't hele land de mogelijkheid geboden wor den, ten hoogste twintig are augur ken te telen, echter alleen als zij een contract met de industrie hebben. Hot produktschap heeft om socia le redenen, en ook omdat de „echte" augurkenteler geen belangstelling hebben voor de contractteelt, geen einde willen maken aan de illegale teelt op Tholen, waarmee al in 1955 een begin is gemaakt. Aan de andere kant wilde het, nu de toestand daar gelegaliseerd wordt, niet alleen de Tholenaars laten profiteren. In over weging van het produktschapsbestuur hebben ook de op handen zijnde wij zigingen in het tuinbouwvestigings- beleid meegespeeld. De Gudveig' op sleeptouw De Nederlandse „Gele Zee" heeft vrijdagmiddag omstreeks kwart voor oppassers - zoals hier de heer Nijdam - zijn zij de beste maatjes. VOORSCHOTEN inmiddels overleden Groot-Vicaris. In 1952 werd de jubilaris directeur van de Montfortaanse Werken. Thans viert hij zijn jubileum als Overste en Rector van het Montfortaanse Se minarie te Voorschoten, een functie, die hjj vanaf 1955 uitoefent. Op zijn feestdag zal het voor hem een genoegen zijn te weten, dat zijn heerbroer, deken van Den Haag, de feestpredikatie houdt onder de plech tige hoogmis, dat de feestelijkheden zich vervolgens in de kring van de kloostergemeenschap zullen afspelen. Maar men mag rustig veronderstellen, dat een van de voornaamste redenen voor zijn feestvreugde zal zijn het besef, dat Beresteyn ieder jaar een groepje priesterstudenten kan klaar maken om zich alders verder te gaan voorbereiden op hun taak van later, en dat dit getal groeiend is, steeds groeiend. Voor belangstellenden is er gelegen heid tot gelukwensen van 12.301.30. Bandrecorders voor blinden Actie in Leiden BANDRECORDERS kunnen ,,Laatste eer(?aan Cals' mammoeth In Rotterdam is vrijdag aan de Stationssingel de eerste paal geheid voor de bouw van de r.k. kweekschool „Tho mas Morus". Tijdens de plechtigheid demonstreerde een groepje studenten van de kweekschool tegen de mam- moeth-wet; zij hadden daartoe een namaak-mammoeth en een aantal tekstborden meegebracht. toevallig bleek te passen op de deur van het vroegere kosthuis van W. in Enschede. De hond herkende relatie tussen de sleutel en de heer W. Zijn onschuld werd echter zonneklaar be wezen toen een 23-jarige inwoner uit Lochem de inbraak bekende. De 57-jarige schippersvrouw K. H. Weerdenburg-Schumacher is gis ternacht in de Rotterdamse Binnen haven verdronken. Vermoedelijk is zij donderdagavond mis gestapt toen zij aan boord van de „Eldorado 2" wilde gaan, en in het water geraakt. De trieste ontdekking werd gedaan door haar man, die gistermiddag op zijn schip terugkeerde. Hij zag het lijk tussen schip en wal drijven. IJEBT U UW KEUS al gemaakt, **of moet u nog naar de RAI, met zijn overdonderende staalkaart van tweewielers? Uw lijfblad heeft u al voldoende ingelicht of in elk geval warm gemaakt om nader kennis gaan maken met het motorisch rij wiel in alle mogelijke verschijnings vormen. Eén bezoek aan de RAI en u zult vergeten, dat u uw buurman op z'n rode „brommert" voor een ,toti nozem hebt uitgemaakt. U zult staan „Jjj Sf' '"2Ï, van A% »Doct°f A°" likkebaarden bij het aanschouwen !l' Thomas (7 maart) zul- van de stoomfietsen met hydraulische v ™.ht' >,ontjortaans veerelementen, combi-starters, de Semmane te Voorschoten m de vroe- wonderlichte sportkarretjes, de forse Be m?r«en ie vlaf hUfn'. uitlaatsystemen en dwarsgeplaatste 'eestvreugde zal n.et het feit kopklepmotoren. ZIjn' dat ZIJ z,ch ,n hun ffedraS **auw U zult het zien: alles is even fraai yerwant voelen met de Engelachtige blinden een uitkomst betekenen. De gemodelleerd op deze immense show, ^eraar ((Je Paters-leraren weten in apparaten stellen hen in staat naar zó fraai, dat u bij de levensgrote deze b®*eF),.maar. dat ?P Bere- het woord, dat zij niet kunen lezen, kleurrijke afbeeldingen niet zult we- stey.n bet 25"Ja™g P"est®r"^b'Ieum te luisteren. Niet alleen voor ont- ten of het nu om de scooter of om de wordt van Pater J. H. Boke- spanning, maar ook voor studie zijn bestuurster gaat. Wat ons echter het }.oh' overste van de ,Pate" *n Br°e- zij een nuttig hulpmiddel. Daarom is meest imponeerde en Rect0r van de school. het verheugend dat in Leiden een was het pertinente Als geboren Amsterdammer (20 ok- actie-comité is benoemd, dat zich zal afbreken van het tober 1908) heeft Pater Bokeloh in inzetten gelden te verzamelen voor moeizame werk zijn jeugd waarschijnlijk nooit ver- het aanschaffen van bandrecorders van de bond voor moed, dat een groot gedeelte van zijn ten behoeve van blinden, veilig verkeer; een leven, ook van zijn priesterleven, zich Het comité stelt zich voor door aanfluiting van wat zou afspelen in wat men wel eens middel van een persoonlijk schrijven wettelijk vastge- noemt „het Zuiden des lands". Na zijn aan de ingezetenen van Leiden en stelde reglemen- klein-seminarie te Schimmert (L.), omstreken bijdragen voor dit doel ten beogen. Er is n.L een keurig noviciaat te Meerssen (L.), filosofie bijeen te brengen. Verder heeft zij foldertje verkrijgbaar, kosteloos, dat en theologie te Oirschot (N.-B.), werd reeds toezeggingen van enkele ge- alle bromfietsberijders een hart onder hij op 7 maart 1936 door Mgr. Meu- zelligheidsverenigingen om de op- de riem steekt, door hen te vertellen, lenberg, Apostolisch Vicarus van IJs- brengsten van verschillende evene dat „u uw recht als bromfietser door land, tot priester gewijd. menten aan het fonds ten goede te niemand behoeft te laten ontnemen". doen komen. Overigens zal een be- Alleen hoeft de brommer niet door te Vanaf de tijd, dat hij als jong pries- roep worden gedaan op scholen en pezen als er plotseling een zich moei- ter de geestelijke zorg kreeg opge- personeelsverenigingen voor mede- lijk voortbewegende weggebruiker, dragen voor de jeugdige werkelozen werking, terwijl getracht zal worden een oude vrouw of een mannetje met in het werkkamp „De Baast" te Mid- een uitvoering in de Stadsgehoorzaal een zwaar beladen handkar zijn pad delbeers ,N.-B.) en zich dagelijks op te organiseren. Uit de opbrengst van kruist. 'n soort stoomfiets door de Brabantse deze activiteiten hoopt het comité Het foldertje „is een eerste stap in hei spoedde, tot de dag van vandaag vele blinden gelukkig te kunnen een geheel nieuwe richting om een heeft hij zijn geestelijke werkzaam- maken. van Nederlands allergrootste nationa- heid op vele andere plaatsen uitge- Het comité is als volgt samenge- le vraagstukken, de verkeersonvei- oefend. steld: D. W. Joekes, algemeen direc- ligheid, te helpen oplossen. Het is bo- Als dienstdoend geestelijke bij de tie-secretaris van de N V Ned. Roto- vendien gezellig luchtig". Dat dank je Bata-fabrieken in Best, als leider van gravure maatschappij, voorziter; H. de koekoek, die eerste stap. Het zal de rondgangen op de H. Landstichting Bassie, directeur van de Gemeente- wel de laatste zijn ook. "Snelheid is te Nijmegen, aan welke laatste taak lijke Werkplaats; J. H. v. d. Kloot, een noodzaak", schreeuwt het op pa- tevens de zorg voor de Zusters Car- secretaris Leidse Middenstands Cen- gina drie: ongelukken worden zelden melitessen en de redactie van het trale; G. P. Bergers, voorzitter van door snelheid veroorzaakt. En wat is Mariaal-Missietijdschrift verbonden de Vereniging Blindenzorg; J. J. het mooiste aan dit brok onvervalste was. In het retraitehuis van de „Blau- Abspoel, secretaris van de afdeling verkeerspedagogiek? De omslag geeft we Zusters" te Uden en in het Ce- Leiden van de Ned. Blindenbond; A. het antwoord: dat hier een bromfiets- nakel te Tilburg is hij bekend als J. Montanus, voorzitter van de R.K. importeur het initiatief nam en de iemand, die herhaaldelijk daar ter Blindenbond afdeling Leiden en om- uitgave van de brochure gratis be- plaatse geijverd heeft mensen dichter streken; J. H. F. Vermond, ambte- kostigdebij God te brengen. naar bij de Dienst voor Sociale Za- De expositie is er niet minder om. Na Pastoor en Overste geweest te ken te Leiden, secretaris-penning- Ga dus als kind van uw tijd; geef zijn in Egmond aan Zee, kreeg hij in meester; A. Korving. voorzitter van uzelf de overtuiging, dat u een goede 1948 de organisatie van het retraite- de Chr. Blindenbond. brommer waard bent, die snel rijdt werk en van de Pauselijke Missiege- In het Provinciaal Comité van en even snel remt. Geef geen acht op nootschappen in het bisdom Limburg aanbeveling hebben o.m. zitting: mr. pompeus, hol plaatwedk, maar over- als taak toegewezen, in welke tijd hij J. Klaasesz, Commissaris der Ko- tuig u terdege van de stoere, sobere een hartelijke genegenheid en grote ningin in Zuid-Holland; dr. W. Drees, kracht van het juweel, dat u even- bewondering opvatte voor mgr. Féron, minister van Staat; Mgr. M. A. Jan- tueel op het oog hebt. En wees een reden waaTom Pater Bokeloh thans sen, bisschop van Rotterdam en ds. tevreden brompot. nog steeds met veel genoegen terug- H. Schroten, voorzitter Provinciale EEK.denkt aan de samenwerking met de Kerkvergadering Z.-H.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7