WIE PUZZELT ER MEE? a P r a B Weerbericht [x] Dokter Claudia (295) 6 r 33 35 37 57 65 Heeft de Radio afgedaan De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! Het weer in Europa WITTE KRUIS WITTE KRUIS 151/2 Mille voor zolderkamertjes De penning mocht verhuizen ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 I 2 3 4 5 7 10 11 12 13 i 14 15 16 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 r 36 38 39 40 41 42 4 3 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 58 59 60 61 62 63 64 66 Horizontaal: 2. rekening, 6. platte grond, 10. voorzetsel, 12. stad in Duitsland, 14. rivier in Italië, 15. zoon van Noë, 17. zijtak Rhöne, 18. oude vochtmaat, 19. concertzaal, 21. gem. in Gelderl., 23. verdikking der opperhuid, 24. puntig voorwerp, 26. ploegsnede, 27. gem. in Drente, 29. volk uit de oudheid, 31. rivier in Duitsland, zijtak Rijn, 34. heden, 35. landbouwwerktuig, 36. ga (Eng.), 37. boom, 38. Spaans rijpaard, 41. eetge- TOON RAMMELT: Kwantitatief inboeten, kwalitatief winnen Nog geen veertig jaar is de radio oud en reeds stelt men zich al lerwegen de vraag: „heeft de radio afgedaan?" En niemand kan zeggen, dat het verwonderlijk is als men zioh dat afvraagt," meent het vroe gere hoofd van de programma-afde ling van de KRO, Toon Rammelt. Dat blijkt uit een gedegen bijdrage in het jongste nummer van het tijd schrift „West Vlaanderen", voor een belangrijk deel gewijd aan radio en televisie. Na de oorzaken te hebben aange geven, waarom het massa-publiek 't overwicht van het beeld zal blijven toejuichen, vreest de heer Rammelt nochtans, dat het de televisie niet zal gelukken, zich aan de eisen van de massa te ontworstelen. Voor de radio zou dat in dubbel opzicht ge lukkig zijn; haar voortbestaan wordt erdoor gegarandeerd en ze krijgt te maken met een kleiner publiek dat er iets beters van verlangt. Daaren boven blijft de radio toch ook nog zekere aantrekkelijkheden voor het grote publiek behouden, ook al zal dat publiek zich hoofdzakelijk tot de t.v. wenden. In de t.v.-kritieken van onze dag- bladen wordt nog al eens verze kerd, dat bij uitzendingen van con certen door de t.v. de muziek eigen lijk op de achtergrond wordt ge drongen. Dat kan een punt vóór de radio betekenen. Maar er is meer. We denken aan de snellere bericht geving en het reageren op de feiten van het ogenblik. Toon Rammelt verklaart dit nader in zijn aantrek kelijke beschouwing en somt verder andere voordelen van de radio op. Ze zal ook voor een kleiner publiek haar kracht moeten zoeken in eigen mogelijkheden; in trek moeten blij ven voor die uren, tijdens welke men zich niet geheel in beslag kan laten nemen en zich kunnen instellen op kleinere luistergroepen van een ho ger cultureel plan. Tenslotte komt de heer Rammelt tot de conclusie, dat wèl de televisie het massapubliciteitsmedium bij uit nemendheid zal worden, maar dat de radio zich op de tweede rang met glans zal kunnen handhaven. Wat ze kwantitatief zal inboeten, kan ze kwalitatief winnen. Met andere woorden zegt Patric Dickinson hetzelfde in The Ti mes: „Ik geloof in de toekomst van de radio", en de bewering, dat de radio van lieverlee zou afsterven omdat meer mensen naar de t.v. kij ken, acht deze deskundige van de BBC volstrekt niet terzake. Het zijn rei, 44. bladerkroon, 47. bijnaam van Ezau, 50. draad van een spinneweb, 51. hetzelfde, 53. Europeanen, 55. zeker laagsgewijs gebouwd gesteen te, bestaande uit veldspaat, kwarts en glimmer, 56. bakje, 57. keur, kern, 60. gerucht, 61. plaats in de oudheid, 62 ambachtsman (Ind.), 64. muziek noot, 65. leeg, 66. streek op de grens van N. Brab. en Limburg. Vertikaal: 1. stad in Irak, 3. voor zetsel, 4. hof, 5. voegwoord, 6. voor zetsel, 7. wordt gezongen, 8. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 9. water in N. Brab., 11. bijwoord, 13. tegen zin, afkeer, 14. tweetal, 16. kruipend, eenjarig kruid, 18. gem. in Gronin- ?en, 20. jongensnaam, 22. in voce afk.), 24. kook vat, 25. troefkaart. 27. plaat v. e. handpers, 28. rivier in Afrika, 29. insekt, 30. boom, 32 speelgoed, 33. biersoort, 39. ontzag lijk, 40. kever, 41. laag schoven op de dorsvloer, 42. titei van Turkse landvoogden, 43. gem. in Gelderl., 46. stad in Duitsland, 48. bijwoord. 49. voornaamw., 51. afkorting van dyne, 52. gem. in Gelderl., 54. schei kundig element, 55. gindse, 58. on derricht, 59. uiteinde van een as, 62. voorzetsel, 63. voornaamw. Voor de weekpuzzel stellen wij weer twee prijzen van ƒ5,- elk be schikbaar. De oplossingen op deze puzzel dienen vóór donderdagmid dag a.s. 12 uur in ons bezit te zijn. Op de enveloppe of briefkaart dient duidelijk vermeld te staan: „puzzel- redaktie". OPLOSSING VORIGE WEEK Oplossing. Horizontaal: 1. Gijs, 3. Klimmen, 9. wen, 11. aloë, 12. Oder. 15. naast, 16. tegen, 18. om, 20. sas 21. Lek, 22. de, 23. lap, 25. Remagen, 29. dos, 30. som, 32. Roden, 33. hom 35. log, 37. ten, 38. ven, 40. of, 41 kit, 42. kim, 43. nu. 44. vel, 45 tap 47. net, 49. tor, 50. kraam, 52. lak 54. bos, 55. Waarder, 57. Sam, 59. o.l 60. kin, 61. las, 63. mi, 64. Lesse, 66 vader, 68. Isar, 69. eten, 71. mot, 72. esterik, 73. pil. s Verticaal: 2. ijs, 3. klaar, 4. Losser, 5. iet, 6. mot, 7. edelen, 8. negen, 10. eb, 11. aas, 13. rek, 14. Bol, 17. hes. 19. mas, 22. dom, 24. pol, 26. mot, 27 adelaar, 28. Gen. 29. Don, 31. moker. 33. hemel, 34. hol, 36. gil, 38. vin, 39 kus, 44. vos, 45. tra, 46. pad, 48. tas, 49. tol, 50. Kansas, 51. melati, 53. kam, 54. bok, 55. wisse, 56. Radek, 58. mis, 60. kei, 62. sen, 65. ert, 66. ver, 67. To, 70. si. De twee prijzen zijn ditmaal voor mevrouw P. J. Berg-van Nelsen Weipoortseweg 96, Zoeterwoude en de heer G. Molenkamp, Hoge Rijn dijk 93, Leiden. Onze gelukwensen met dit suc cesje. De chèque zal u dezer dagen worden toegezonden. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZACHT WEER Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Aanhoudend zacht. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren (Advertentie) DE eChte, PIJNSTILLER Bij reumatiek, Jicht of spierpijn brengt Witte Kruis snel verlichting. In te nemen naar persoonlijke^^ voorkeur: tabletten, poeders of cachets. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Grote zorg voor jeugdzorg nl. totaal verschillende media, die krachtens hun eigen aard bestaan: „Het geluid kan niet sterven; hoog stens kan de luisteraar geestelijk in dommelen". Het is ons opgevallen, hoezeer de meningen van de heren Rammelt en Dickinson met elkaar overeenstem men. Zo bijvoorbeeld omtrent de stel ling, dat de radio het niet als haar uiteindelijke roeping beschouwt, de grote massa bezig te houden. De BBC-man, die zelf ook toneelstuk ken schrijft, voerde aan, dat t.v.-spe- len schmink en decor vereisen, lam pen en nog meer, maar dat de radio het nauwe contact bevestigt tussen tonelist en luisteraar. De persoonlijke berichtgeving van de ene mens aan de ander is het voornaamste waar het bij het geluid om gaat. En het is de vaste overtui ging van Dickinson, dat het geluid door zijn intensiteit van de persoon lijke benadering de mensen iets geeft dat steeds belangrijker wordt: het denkbeeld dat ze geen „geëerd pu bliek" zijn, maar (zoals Elzevier het vertaalde) „een afzonderlijk mens met hersens en een hart". Zo gezien wordt de radio niet door de televisie weggedrukt. Uitsterven doet de radio alleen in een beschaving, die haar om hals zou willen brengen. En nu is het een even merkwaardig als verblijdend verschijnsel/dat in verschillende lan den tal van mensen de werkelijke waarde van de klank, dat is dus via de radio, opnieuw leren kennen. Blij. kens de vakliteratuur is dat al reeds zo in Amerika. VOORSCHOTEN Geslaagd Architect R. D. Schie- re te Uithoorn heeft namens A. Kooy het bouwen van een bungalow in plan Adegeest opgedragen aan H. van Iterson te Valkenburg. RIJNSBURG Geslaagd Voor het diploma cos- tuumnaaister van de Haagse cos- tuumschoolvereniging is geslaagd mej. N. van Noort, alhier. Gisteravond kwam de gemeente raad van Voorschoten bijeen. In deze vergadering werden enige voorstel len in behandeling genomen, waar vooral de Voorschctense jeugd van zal kunnen profiteren. Het betrof (Advertentie) voorstellen inzake auisvesting van de padvinders, welpen en verken ners. Daarnaast kwamen nog be langrijke voorstellen inzake woning bouw aan de orde. Vanuit de KLM en de Marinewijk v/aren bij de gemeente weer enige verzoeken binnengekomen om in de woningen zolderkamertjes en of bergruimten te mogen aanbrengen, totaal 10 zolderkamertjes en 5 berg ruimten. De kosten voor een zolder kamertje bedragen 1100,- en voor een bergruimte ƒ900,-. De raad stel de het benodigde crcdiet beschikbaar 15.500,-. Per jaar zal gedurende 13 jaar voor een zolderkamertje ƒ110,- en voor een bergruimte ƒ90,- moe ten worden opgebracht. UITBREIDING KIMSHOEVE Voor de uitbreiding en verbetering van de Kimshoeve de huisvesting van de Padvinders van de Ned. Pad vindersvereniging en het Nederlands Padvindersgilde vroegen b. en w. een crediet van ƒ13.750,-. De huur prijs zal nu worden vastgesteld op 18.40 per week. Ter gelegenheid van deze belangrijke „padvinders- voorstellen" zat de tribune eivol met padvinders, en padvindsters, leiders en leidsters, die allen kennis kwa men nemen van de behandeling van deze zaak in de raad. De heer Pels opende de rij van sprekers. Voorstellen met betrekking tot jeugdzaken krijgen altijd grote belangstelling. Jeugdbeweging en padvinderij zijn van grote betekenis in een gemeenschap. En als er een gemeente in Nederland de padvin ders een goed hart toedraagt dan is het wel Voorschoten. De gemeente Voorschoten verleende indertijd prachtige medewerking bij de tot standkoming van het padvinders- troephuis van de M'hala Panzi-groep Spr. vroeg zich af, of de gemeente er nu voorlopig af was als zij dit grote bedrag voteerde Verder stelde spr. uitdrukkelijk vast, dat hij de waarborg wilde hebben, dat ook an dere jeugdorganisaties geholpen zou den worden, als dat nodig mocht zijn zoals nu de padvinderij geholpen wordt. Spr. hoopte van harte, dat de jeugd, die nu zo goed in de raad ver tegenwoordigd was in het algemeen een grote belangstelling aan de dag zouden leggen voor het werk in de gemeenteraad. De heer De Wilde had met grote belangstelling kennis genomen van het voorstel. De uitbreiding en ver betering is nodig. Spr. informeerde naar een globaal overzicht, wat er al zo op stapel staat voor de jeugd. Loop dit allemaal niet vooruit op het E.T.I.-rapport? Ook de heer For- tanier was dankbaar voor het voor stel. Hieruit blijkt dat de padvinde rij steeds groeit. Spr. vroeg hierbij nog eens de aandacht voor een kam peergelegenheid voor de jeugd in de eigen gemeente. De heer de Groot zei dat deze uitgaven moeten gezien worden als een deel van jeugdzorg. De samenwerking te Voorschoten kan gezien worden als een demon stratie van eenheid, die uniek is in Nederland. De grote bedragen, die de gemeente Voorschoten beschik baar stelt, leggen een grote verant woordelijkheid op de leiders en leidsters. Burgemeester L. de Kool betoog de, dat ta.v andere jeugdorganisa ties alles objectief zal worden bezien en dat jeugdbeweging op zijn meri tes zal worden gewaardeerd. Daarna werd het voorstel z. h. st aangeno men. Toen even later het voorstel aan de orde kwam om de katholieke ver kenners en welpen te huisvesten in de aangekochte boerderij van de heer Buurman in Adegeest, die verbeterd en vergroot zal worden, werd er over dit onderwerp niet veel meer gezegd Hiervoor stelde de raad een bedrag van ƒ29.000,- beschikbaar. Woningbouw. B. en W. kwamen daarna met een voorstel om een schetsplan te laten maken voor de bouw van een twin tigtal woningwetwoningen, in welks onderbouw gevestigd zal worden een dependance van het gezondheidscen trum. De kosten hiervan bedragen 1500,-. De kosten van dit schets plan zullen niet alleen op de stich- tingskosten van het bijgebouw van gezondheidszorg gaan drukken, maar ponds-gewyze worden verdeeld. De raad keurde het voorstel goed. De voorstellen inzake de verkoop van gronden in Adegeest voor de woningbouw aldaar kregen de in stemming van de raad. Bouwbureau Brandwijk zal daar weer twee wo ningen met garages gaan bouwen en de heer Th. W. M. Sluys zal dan eveneens twee woningen met garages kunnen realiseren. Voor de uitbrei ding van het garagebedrijf van de heer E. W. A. Hartogs aan de Leid- seweg keurde de raad de verkoop van de benodigde bouwgrond goed. reau en de Gebrs. dacht aan de belangen van de Voor- schotense woningzoekenden, die in dit geval voorrang krijgen. Stikvoorts Bouwbureau heeft plan nen voor woningbouw in de vrije sector 30 woningen met 15 garages. Het worden koophuizen, waarbij de mogelijkheid bestaat, om 90% hy potheek te verkrijgen. De Gebrs. G. P. A. en P. G. Niersman hebben plannen voor woningbouw en wel 43 premiewoningen en 12 garages. Daarom zal aan Stikvoorts Bouw bureau 4950 m2 grond worden ver kocht voor een totaalprijs van 147.050,- en aan de Gebrs. Niers man 7260 m2 grond voor een totaal prijs van ƒ217.060,-. Het voorstel kreeg de goedkeuring van de raad. Terzake verhuur van woningen in Plan 't Kan, kwamen B. en W. met het voorstel om de betreffende grond benodigd voor 10 huizen over te dra gen aan aannemer J. de Graaff, zon der de verplichting tot doorverkoop aan eigenaar-bewoners, echter wel onder de bepaling, dat de woningen zullen worden verhuurd aan woning zoekenden, die daarvoor volgens het college in aanmerking komen. Zoals reeds eerder gemeld stond in eerste instantie het college afwijzend tegen over dit voorstel. Het indertijd ge nomen raadsbesluit bedoelde ondub belzinnig de bouw van verkoopwo ningen. De heer Pels releveerde in het kort de gang van zaken met de woningen van Plan 't Kan. Hij constateerde, dat het eigen-woningbezitexperiment in deze een onvolbrachte ruimtevaart had verricht. Uitsluitend en alleen omdat 10 woningzoekenden uit de gemeente geholpen zullen worden, zal hy accoord gaan. Dit was ook de mening van de heer De Groot. Ook de heer Fortanier kon geen hoera geroep laten horen. Het Plan had destyds de volle instemming in het kader van de bezitsvorming. Gezien de gang van zaken met het verleden wilde hy toch geen bezwaar maken tegen verhuur van deze 10 wonin gen. De heer De Wilde verklaarde in te kunnen stemmen met het voor stel, men moet letten op het resul taat, dat is toch het grondmotief. Wethouder Dekker verklaarde nog, dat de minister een huurprijs van 110,- per maand had vastge steld. De heer De Graaft wilde daar onder blijven en stelde de huurprijs vast op 100 per maand. Als laatste voorstel kwam aan de orde het aangaan van een vaste geld lening van ƒ750.000 tegen een rente van 4Va% met een looptijd van 30 jaar. Deze lening wordt gesloten op de vrije markt. 2. h. st. werd beslo ten de aanbieding te accepteren. Voor aanschaffing van meubilair tiï.v. de openbare kleuterschool stel de de raad een bedrag van ƒ4.996,25 beschikbaar. HELSINKI motregen 6 —2 STOCKHOLM geh. bew. 4 —0 OSLO motregen 5 1 KOPENHAGEN geh. bew. 3 3 ABERDEEN geh. bew. 6 4 LONDEN regen 10 5 .AMSTERDAM zw. bew. 11 6 BRUSSEL z.w bew. 14 7 LUXEMBURG 1. bew. 14 5 PARUS geh. bew. 15 7 BORDEAUX zw. bew. 19 10 GRENOBLE zw. bew. 19 7 NICE zw. bew. 14 7 BERLUN 1. bew. 10 2 FRANKFORT 1. bew. 16 0 MüNCHEN L bew. 13 —3 Zurich mist 16 —2 GENèVE h. bew. 14 1 LOCARNO 1. bew. 13 1 WENEN geh. bew. 8 —1 INNSBRUCK onbew. 13 —4 BELGRADO geh. bew. 7 2 ROME onbew. 16 2 MADRID h- bew. 19 7 MALLORCA z.w bew. 19 8 LISSABON 1. bew. 15 11 PAUZE Morgen: 2e zondag van de vasten. ZIE HET! Hoe beter we begrijpen wat God is, hoe inniger we verlangen door hem gezien te worden. We worden toch gezien, of we willen of niet. Maar er bestaat een verschil. We kunnen ons verschuilen voor Gods blik, maar we kunnen er ook voor in het volle licht gaan staan. We kunnen niets beters doen dan ons zelf, met al wat we zijn, te stellen vóór zijn blik: „Bezie mij!" We moeten kunnen zeggen: „Het goede, zie het! maar al het ontoereikende, het armzalige zie het ook! Al het lelijke, het verkeerde, het slechte dat alles zie het, God!" (Uit „God", door Romano Guardini). PUZZEL Oplossing no. 517 Horizontaal: 1 opus, 4 dog, 6 oor, 7 vol, 9 Sn, 10 ter, 11 hé, 12 bel, 13 das, 14 Zaan, 16 krat, 17 ark, 18 Maas, 19 Aa. 20 hals, 22 raam, 23 do, 24 vals. 25 nep. Verticaal: 1 Oostzaan, 2 pon, 3 Ur, 4 dor, 5 o.L, 7 vel, 8 Best, 10 ten, 11 haas, 12 bak, 13 dras, 15 ara, 16 kalm, 18 Maas, 20 hal, 21 hop, 22 ra, 23 de. PUNT 2/6 Wasdag. Stikvoorts Bouwbureau G. P. A. Niersman en P. G. Niers man, beiden te Voorschoten hebben weer plannen tot woningbouw in Vlietwyk II. Hierbjj is vooral ge- Na de bespreking van een twee tal voorstellen aan de raad over de huisvesting van de Voorscho- tense padvinderij welke voor stellen unaniem werden aangeno men en waarmee een bedrag van ruim veertig mille is gemoeid stond burgemeester L. de Kool op en liet naar padvindersgewoonte, wanneer een goede daad is ver richt, een penning van de linker- naar de rechterbroekzak verhui zen. By het verrichten van deze verkennersceremonie lieten de padvinders en padvindsters, die de publieke tribune vol bezet hiel den, zich niet onbetuigd en ap plaudisseerden luid. LEIDSCHENDAiM MIDDENSTANDSCENTRALE In de vergadering van de midden standscentrale (r.k. en protestantse middenstanders) heeft de voorzitter van de centrale, de heer J. Hoogen- doorn, wegens andere drukke werk zaamheden het voorzitterschap neer gelegd. Namens de winkeliers werd hem uit erkenning voor bewezen diensten een foto-apparaat en ver dere benodigdheden op fotogebied aangeboden. Als opvolger van de heer Hoogendoorn werd gekozen de heer G. J. Schuyt. Tafeltennis. - Het derde herenteam speelde tegen Rustenburg 2 en won met 64. E. Schrader bleef ongesla gen. P. Linnartz won twee partijen en T. v.d. Kleij één partij. Heren 4e klasse speelde tegen Sportief 6 en won met 36. Koopman won alle partijen en K. Jansen twee partijen. Voor de meisjes-junioren was de uit slag Wibo 1-WV 1 09, voor de jongens junioren 2e klasse VVV 1— Batswingers 2 37.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3