LOEMOEMBA-AANHANGERS NAAR 4 LOELOEABURG V.N.-troepen trachten opmars te verhinderen Soekarno naar Londen? Geen kabinetscrisis in België Russische luchtbrug naar Laos Bonn betaalt niet meer Proces-Eichmann begint 11 april Nieuwe Atlas-raket deed het De „West Breeze" Kennedy en Menzies Franse communisten in ongenade KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15256 Loemoemba al „heilig" verklaard BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., 1 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. Eén-mans-kwartet van ,JSatchmon Louis Armstrong Onrust in de Evenaarprovincie In Leopoldstad zijn berichten ont vangen, dat Loemoeba-gezinde troe pen diep in de provincie Kasai zijn doorgedrongen en zich thans in de omgeving van de hoofdstad Loeloea- burg bevinden, aldus heeft een woordvoerder van de Ver. Naties mee gedeeld. Volgens het Belgische persagent schap Belga zijn enkele honderden Loemoemba-gezinde soldaten Loeloea- burg reeds binnengetrokken. De Loemoemba-gezinde -troepen zouden afkomstig zijn uit de Oost provincie. De woordvoerder van de Verenigde Naties deelde mee, dat de commandant van het garnizoen van Loeloeaburg zich onder de hoede van de troepen der Verenigde Naties heeft gesteld. De Ghanese troepen in deze streek hebben opdracht de berichten op waarheid te controleren en krachtige maatregelen te nemen om botsingen •tussen de Loemoemba-gezinde eenhe den en andere troepen en een verder oprukken te voorkomen. Zoals bekend heeft de Veiligheids raad besloten, dat zo nodig geweld moet worden gebruikt om een burger oorlog in Kongo te voorkomen. Be halve 1.000 Ghanese troepen bevin den zich ook Liberiaanse VN-eenhe- den in Kasai. Hun aantal is niet bekend. Loe moemba had in Noord-Kasai, zijn ge boortestreek, een aanzienlijke aan hang. Van gezaghebbende zijde te Lon den is vrijdagavond vernomen, dat bij een informeel coutact tussen de Britse en de Indonesische regering is gesproken /er de mogelijkheid van een bezoek van president Soe karno aan Groot-Brittannië. Er zijn echter nog geen aanwijzingen, dat de Indonesische president officieel zal worden uitgenodigd. Soekarn maakt in het voorjaar weer eens een wereldreis. Volgens berichten uit Djakarta is de Indonesische regering van oor deel, dat de Brits-Indonesische be trekkingen lijden onder een gebrek aan begrip van Britse zijde. In Lon den wordt verwacht, dat een even tuele uitnodiging van Soekarno voor een bezoek aan Groot-Brittannië in Nederland ergernis zal veroorzaken. In officiële kringen in de Britse hoofdstad wordt de poging van Ne derland Groot-Brittannië te betrek ken in West-Europees politiek over leg zeer op prijs gesteld. In Lissala, in de Evenaar-provin cie, kwamen Kongolese troepen gis teren in opstand. Zij ranselden bur gers af, stalen en molesteerden vrou wen. De burgerij besloot ten slotte tot een demonstratie, waarop de sol daten zich in hun kamp terugtrokken. De plaatselijke autoriteiten verhin derden de V.N.-troepen uit de Malei- se federatie de bevolking te kalme ren. President Nkroemah van Ghana heeft secretaris-generaal Hammars- kjoeld voorgesteld, dat de V.N. de grote vliegvelden in Kongo gaan con troleren teneinde te voorkomen, dat de tegeover elkaar staande partijen wapens van buitenaf krijgen. Premier Nehroe heeft vrijdag op een bijeekomst van de commissie van buitenlandse zaken van het Indi sche parlement meegedeeld, dat se cretaris-generaal Hammarskjoeld van de V.N. India gevraagd heeft om 8.000 man voor de strijdmacht van de V.N. in Kongo. Nehroe zei, dat India maar circa 2.500 man naar Kongo kan sturen. De „heilige Loemoemba". Patrice Loemoemba is uitgeroepen tot „heilige van de kerk van Afrika", een christelijke sekte, die een ander half jaar geleden in Accra is gesticht De stichter van de sekte verklaarde, dat ook Okito en Mpolo, die zoals be kend met Loemoemba de dood zijn ingegaan, „heilig" zijn verklaard. De Russische regering heeft vrij dag bekend gemaakt, dat de in Mos kou gevestigde universiteit voor de vriendschap tussen de volkeren her doopt is in „Vriendschapsüniversiteit Patrice Loemoemba". Eenlieidswet wordt uitgevoerd Aan de nieuwe onzekerheid, die de afgelopen dagen in de Belgische po litieke wereld heeft geheerst, is vrij dag een (voorlopig?) einde gekomen door een overeenkomst tussen de katholieke en liberale ministers in het kabinet-Eyskens over de uitvoe ring van belastingverhogende en be zuinigingsmaatregelen uit de „een lieidswet". De overeenkomst werd bereikt op een vergadering van het Belgische kabinet, die vrijdag de ge hele dag heeft geduurd. Het deze week opnieuw opgedoken gevaar van een regeringscrisis, terwijl het parlement al naar huis is gestuurd en de verkiezingen voor de deur staan 26 maart is daarmee weer van de baan. Na afloop van de kabi netsvergadering were medegedeeld, dat de regering de „eenheidswet in tegraal zal toepassen". Oorzaak van de moeilijkheden tussen de regeringspartijen was de weigering van de liberale ministers om alleen over te gaan tot de in de „eenheidswet" voorziene belasting verhogingen, zonder dat tegenover ook bezuinigingsmaatregelen zouden worden afgekondigd. Deze hebben in het bijzonder betrekking op de sane ring van de sociale voorzieningen. De katholieke ministers nemen het standpunt in, dat belastingverhoging die maandelijks 450 miljoen frank meer in de berooide Belgische schat kist moet doen vloeien, onontbeer- Het proces tegen de voormalige SS-leider Adolf Eichmann, die ervan beschuldigd wordt de dood van zes miljoen joden op zijn geweten te hebben, zal op 11 april beginnen. De begindatum, aanvankelijk op 15 maart gesteld, is herhaalde malen verschoven om de verdediging gele genheid te geven het zeer uitvoe rige bewijsmateriaal van 't openbaar ministerie te bestuderen. Koningin Juliana bij boekenbalgala Het is eigenlijk onnodig de naam te noemen van deze viervoudige musicus: goede wijn behoeft geen krans De plaat werd gemaakt tijdens een concert door Louis „Satchmo" Armstrong in Kopenhagen door een handige fotograaf, die Louis viermaal op een plaat vereeuwigde. lijk is. De liberale bewindslieden voerden echter aan, dat de sanering van de sociale verzekeringen alleen reeds een besparing van 500 miljoen frank zou betekenen. Het na uren lange discussies aanvaarde compro mis, dat een evenwicht inhoudt tus sen belastingverhoging en sanerings maatregelen, maakt een einde aan de vele speculaties van de afgelopen dagen, dat het tot een zoals in de Vlaamse pers werd geformuleerd „echtscheiding" zou komen in de nu twee jaar oude katholieke-liberóle coalitie. In politieke kringen in Brussel vraagt men zich overigens af onder welke voorwaarden de liberale mi nisters bereid zijn gevonden hun por tefeuilles te blijven beheren, nadat koning Boudewijn maandag jl. het door hen aangeboden ontslag heeft geweigerd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerié van buitenlandse zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat de Sowjet-Unie opnieuw de strijd krachten van de communistisch-ge- zinde Pathet Lao vanuit de lucht be voorraadt. Een paar weken geleden had hij gezegd, dat de Russen met de luchtbrug waren opgehouden. Audrey Hepburn vertelt Exclusief voor Libelle schreef de beroemde Engels-Neder landse filmster Audrey Hep burn haar levensverhaal. Een simpel en ontroerend verhaal, waarin we Audrey leren kennen zoals ze werkelij k is. Een vrouw, een moeder, een actrice, die wéét waarover ze praat wan neer ze zegt: „Een vrouw heeft altijd liefde nodig". Natuurlijk in Libelle, want... Is nu eenmaal beterl (Advertentie) De Verenigde Staten hebben vrij dag met succes een nieuw en krach tiger type van de intercontinentale Atlasraket afgevuurd, die een af stand heeft afgelegd van ruim 11.000 km. De eerste drie vorige pogingen om deze raket van de Atlasserie te lan ceren, die is uitgerust met de krach tigste raketmotor die ooit in de VS is gebruikt, zijn alle mislukt. De ra ketten vielen in de Atlantische Oceaan na slechts enkele kilometers te hebben afgelegd. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat de iaatste proef in alle opzichten is geslaagd en dat de Atlas-raket op 400 mijl ten westen van Kaapstad op haar doelwit is te rechtgekomen. Engeland heeft Frankrijk om uit leg gevraagd omtrent het opbren gen van het Britse schip „West Breeze", dat ter hoogte van de Al- Tom Bouws (KRO) geridderd WAAR IS DE MAAN GEBLEVEN? Een poging van de Amerikanen om met behulp van een viertraps raket van het type Juno II een kunstmaan te lanceren, is vrijdagavond mislukt, doordat de bovenste trappen niet goed functioneerden. Gebleken is, dat de eerste trap van de raket wel, doch de tweede niet is ontbrand. Er bestaat nu enige moge lijkheid dat de kunstmaan in een an dere dan de oorspronkelijk voorziene baan om de aarde is gekomen. Tom Bouws, verslaggever bij de KRO, is benoemd tot Ridder in de Kroon orde van België. Foto: In hotel Pays Bas in Nijmegen speldde de ambassa deur van België, F. X. baron van der Straten Waillet, de heer Tom Bouws het Grootkruis op. In het midden de heer H. R. de Vleeschouwer, consul- generaal van België. H.M. de Koningin heeft vrijdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw het gala-boekenbal bijgewoond. Foto: H.M. de Koningin in een geanimeerd gesprek met de Amsterdamse wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos De Amerikaanse president, Ken nedy, en de Australische minister president, Menzies, hebben vrijdag tijdens het noenmaal in het Witte Huis te Washington gesproken over internationale vraagstukken. Menzies heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat hij en de pre sident o.a. hebben gesproken over het vraagstuk Nieuw-Guinea. Ge bleken is, dat er een ruime mate van overeenstemming tussen hen bestaat, al is dat niet op alle punten het ge val. Kennedy noemde de besprekin gen „heel hartelijk en zeer bevredi gend". Het centrale comité van de Franse oommunistische partij heeft vrijdag blijkens een bekendmaking twee vooraanstaande leden uit hoge par tijfuncties gezet. Het zijn de 42-jarige Marcel Ser- vin, die is ontslagen als secretaris van het centrale comité en als lid van het politieke bureau en de 54- jarige Laurent Casanova, die ook vervallen is verklaard van het lid maatschap van het politieke bureau. Zij blijven echter lid van het cen trale comité. Servin en Casanova hebben er de 61-jarige secretaris-generaal Thorez, met wie zij vele jaren nauw hebben samengewerkt, van beschuldigd, dat hy onverstandig doet door zijn ver zet tot elke prys tegen De Gaulle. Ook is Thorez ervan beticht, dat hy aan „persoonsverheerlijking" doet. Het centrale comité had vorige maand al de zijde van Thorez geko zen. gerijnse kust voer, op weg van Sjanghai naar Liverpool. Een Franse marine-officier heeft vrijdagavond gezegd, dat er by de lading niets verdachts is gevonden en dat het schip misschien zaterdag zijn reis kan vervolgen. De Engelse vice-consul in Oran heeft meegedeeld, dat het schip 204 kisten medicamenten en 200 ton sui ker voor Casablanca vervoerde. In de afgelopen jaren hebben de Franse autoriteiten tientallen in de Middellandse Zee varende schepen w.o. Poolse, Duitse, Zweedse en Italiaanse laten aanhouden, om dat zij vermoedden dat zy voorra den voor de Algerijnse opstandelin gen vervoerden. West-Duitsland is niet van plan dit jaar de rechtstreekse financiële bijdrage aan de legeringskosten van de Engelse troepen in de Bondsre publiek voort te zetten, aldus heeft de officiële woordvjerder van de regering, von Eckardt, verklaard. Op de begroting voor 1961 komt geen post voor het zgn. Rijnleger voor. Von Eckardt zei, dat Adenauer, die dinsdag en woensdag een bezoek aan Londen heeft gebracht, de kwes tie van de legeringskosten niet be sproken heeft met Macmillan. West-Duitsland heeft Engeland de afgelopen drie jaar jaarlijks 12 mil joen pond sterling (ruim 120 mil joen gulden) betaald als bijdrage in de kosten van het handhaven van Engelse troepen in West-Duitsland. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanhoudend zacht De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven Midden-Rusland bevindt zich thans een krachtig hogedrukge- bied van bijna 1040 millibar, terwijl de luchtdruk op de Oceaan laag blijft. Het centrum van een zeer diepe de pressie omstreeks 955 millibar) be woog daarbij wat in noordwestelijke richting naar de zuidpunt van Groen land. Tussen deze druksystemen staat over geheel West Europa een zuide lijke luchtstroming, waarmede zeer zachte lucht naar het noorden wordt gevoerd. Randstoringen van de Oce aandepressie bewegen van de Golf van Biscaye over Engeland naar het noorden. Zij brengen daar vrij veel regen. In ons land veroorzaken zij nu en dan toenemende bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat regen. In deze toestand komt gedu rende het weekeinde weinig veran dering. Het voor de tijd van 't jaar zeer zachte weer duurt voort by ma tige af en toe krachtige winden tus sen zuid en zuidwest. ZON- EN MAANSTANDEN 26 Febr.: zon op 07.34; onder 18.13- maan op 14.21; onder 05.18. 27 Febr.: zon op 07.32; onder 18.15; maan op 15.17; onder 05.57. H oogwaterstanden 26 Febr.: v.m. 0.55; n.m.1,21. 27 Febr.: v.m. 1.53; n.m. 2.09. KORRELTJE Wat men aanpakt valt mee; wat men uitstelt weegt zwaar.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1