ZO ZliN ONZE KINDEREN Aangevallen meisje wordt niet vervolgd voor gebruik wapen Vrijdag zeep èn koffie in andere branche radio Televisie LIGTVOET gmgêtjf/2 Huidgenezing P U ROL VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Op kraamvisite bij gelukkige moeder te Alphen aan den Rijn Burgemeester Z. Bruins Slot en mevrouw Bruins Slot-Padding zijn gistermiddag op kraamvisite geweest bij mevrouw Van den Elzen-Zeeuwen, de gelukkige moeder van Alphens 25.000ste inwoner. De trotse vader, rechts, was aanwezig, toen de burgemeester een spaarbankboekje met 150 overhandigde. Er waren gisteren trou wens zoveel geschenken, waaronder nog meer, reeds van bedragen voorziene, spaarbankboekjes, dat de stroom tot 's avonds aanhield. En bloemen en fruitmanden dat er waren! De heer en mevrouw Van den Elzen hadden wel wat drukte verwacht, maar dat het zo'n geweldige belangstelling zou worden, daar hadden ze zeker niet op gerekend. Hansje, om wie alles uiteindelijk ging, zal later wel eens horen welke beroering hij teweeg heeft gebracht onder de Alphense gemeenschap De 27-jarige mej. N. E. uit Am sterdam, die op 7 februari jl. een stiletto-mes gebruikte om zich te verweren tegen de 20-jarige lood gieter J. D., die haar op de stille Fasseerdersgracht had aangevallen, zal niet door de justitie worden ver volgd wegens verboden wapenbezit. Stiletto's (messen, waarvan het lem met zich in een huls bevindt en door middel van een veer naar buiten kan worden gedrukt) vallen weliswaar onder de verboden wapens, maar de Amsterdamse substituut-officier van justitie, mr. H. Bouma, die deze zaak Vanaf vrijdag 3 maart zal het pu bliek textiel- en huishoudelijke ar tikelenzaken naast zeep ook koffie kunnen kopen (merk „Texaroma" voor 1.29 per halfpondspak, de nor male prijs zou 1.56 moeten zijn). Dit heeft de voorzitter der commissie cadeaustelsel textielhandel, de heer B. T. Terheijden, in Amsterdam me degedeeld. Reeds in september van het vorig jaar begonnen deze zaken met de verkoop van waspoeder en huishoudzeep (merk „Textielhuis") omdat de zeepfabrikanten niet be reid bleken om de cadeau-acties, die voor de textielhandel en de huis houdelijke artikelenbranche grote nadelen hebben, aldus de commissie, achterwege te laten. Het euvel van het cadeaugeven van branche vreemde artikelen heeft zich de laatste maanden nog steeds uitge breid, niet alleen door de zeepindu strie maar ook in de levensmiddelen branche. OPLOSSING VIER PERSONEN. Draait men het plaatje eenmaal naar links, dan ziet men de eerste dame links tussen de boomtakken; draait men een keer verder dan vertoont zich de tweede rechts onder de hoed van de zittende heer. OPLOSSING DOOLHOF. De tweede weg van beneden af ne men en dan tweemaal rechts afbui gen. in behandeling heeft, is van mening dat mej. E. „onder hevige gemoeds beweging uit zogenaamd noodweer exces" heeft gehandeld. Zoals wij gisteren reeds meldden heeft de loodgieter tijdens het ver hoor tevens bekend kort voordat hij mej. E aanviel, nog een andere jon ge vrouw te hebben aangerand. Zij is een 26-jarige Amsterdamse re dactrice, de op dezelfde avond op de Keizersgracht in de hoofdstad ernstig werd lastig gevallen door een haar onbekende jongeman. Door luid te gillen en hevig in het rond te slaan wist zij de man van zich af te houden, waarna hij vluchtte. De redactrice deed aangifte bij de po litie, die onmiddellijk verband legde tussen de beide aanrandingen. Woensdag een dag nadat D. uit het ziekenhuis was ontslagen werd hij door de zedenpolitie van huis ge haald en gearresteerd. Deze man heeft beide aanrandingen bekend en zal zaterdag voor de offficier van justitie worden geleid. il*~ Ti' -> tv. te/oen Tel.23005 (Advertentie) Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Puroi-poeder Advertentie i GRONINGSE ARTS AANGEHOUDEN Wegens zedendelict. Dë politie te Groningen heeft dezer dagen aangehouden de 40-jarige kin derarts dr. M. J. H. uit Groningen. Hij wordt verdacht van een zedendelict. Dr. H. is lid van de gemeenteraad van Groningen. De aanhouding was het gevolg van de arrestatie van drie jongemannen die van diefstal werden verdacht. Het ging om een twintigjarige jongeman, die een collectebus met f 400.zou hebben gestolen uit de Sionskerk te Groningen. Verder zou hij samen met een 16-jarige loopjongen en een 18- jarige leerling-monteur zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van ijzer van de Nederlandse Spoorwegen en van werven in Groningen, Hooge- zand en Haren. De jongelui bleken echter over meer geld te hebben beschikt dan dat zij door de diefstallen verkregen konden hebben. Het bleek, dat zij ook geld van de arts hadden gekregen, dan wel dat zij de arts geld afhan dig hadden gemaakt en dat deze geen aangifte had gedaan, omdat hij een ongeoorloofde relatie met de jongens had onderhouden. „HAAGSE MODE" Drie samenwerkende Haagse dames kappers hebben een eigen „Haagse mode"-stijl gecreëerd, welke sU woensdagavond tijdens een pers conferentie in de Residentie hebben getoond De bijgaande foto toont een van de modellen van de „Haute coiffure de 1* Haye". Het moet niet zó De moeder tot de gast met het meisje: „Ja, ik heb direct al gedacht, dat die twee niet met elkaar zouden kunnen spelen. Hansje is enig kind en hy is zo schuw, en schijnt echt bang voor andere kin deren te zijn. Maar dat zal wel anders worden als hij met de herfst naar school gaat." Een goede raad: Men moet de kinderen, die alleen zijn, of de .nakomertjes" ertoe brengen.^tzijzichin gezel- "hap vermaken. Het best kan men dat doen als ze nog klem zijn, anders zijn de moeilijkheden te groot als de schooltijd begint. Maar zo... De moeder tegen vader: „Ik was vanmorgen by de Mulders aan de overkant. Die hebben ook een jongen, die enig kind is. Morgen komt hij hier met Hansje spelen." De vader: „Ja, dat is een goed idee. Als hij niet op de bewaarschool kan, moet hij hier maar wat met kameraadjes spelen." Praktische wenken voor de huisvrouw DAT HAD VERMEDEN KUNNEN WORDEN U kent toch ook die weerbarstige deksels van busjes, die zich niet zomaar even laten opwippen en reeds meerdere beschadigde thee lepels, vorken en messen uit de keukenkast op hun geweten heb ben? Waarom zou men zich dus eindelijk niet eens een schroeven draaier aanschaffen, die er toch voor gemaakt is en ook vaak in de keuken zijn nut kan bewijzen, er zelfs zijn vaste plaats moet hebben. OOK ROESTVRIJ STAAL wordt in de loop der tijd aangetast en door vlekken, kleine krassen of een troebele, matte laag ontsierd. Dan is het ogenblik gekomen voor een grondige behandeling met heel fijne staalwol. Men bereikt er ver bluffende resultaten mee. De schuurbewegingen moeten niet kris kras, maar in één richting uitge voerd worden. Zorg, dat u niets tekort komt IN DEZE WELVAARTSSTAAT Ook geen vitamine-C Bevatten de geverfde sinaas appelen nog wel vitaminen? Wij bevinden ons thans in een periode waarin veel mensen wel iets tekort komen. Daarbij hebben wij niet zozeer het oog op draag bare radio's, electrische scheerap- paraten, gashaarden, bandopnemers, wasmachines, pick-ups of bromfiet sen. Dat zijn allemaal zaken die het leven zo duidelijk zichtbaar veraan genamen, dat men er in een wel vaartsstaat wel voor zorgt er geen gebrek aan te lijden. De betalings voorwaarden zijn trouviiens gemak kelijk. Onze gedachten gaan meer uit naar een zeer bepaalde stof die voor het behoud van de gezondheid in het voedsel aanwezig dient te zijn en die in veel voedingsmiddelen des winters maar spaarzaam aanwezig is. U hebt het geraden: wij bedoelen het vitamine C. Veel hebben we daar niet van nodig, maar 50 milli gram per dag moeten we er toch wel van binnen krijgen en dat is voor tal van mensen altijd nog een hele toer. Een tekort aan vitamine C geeft aanleiding tot ziekteverschijnselen en daarom is het een belangrijke kwestie welke voedingsmiddelen nu vitamine C bevatten en welke niet. Huismoeders doen er goed aan daar terdege rekening mee te houden. Aardappelen en sinaasappels In grote hoeveelheden komt dit vitamine C voor in rozebottels, den nennaalden, citroenen, sinaasappe len en grapefruit. Ook is dit vita mine rijkelijk voorhanden in toma- tij ramenas en peterselie. Er zijn doktoren, die geen waar de hechten aan de „groengele knol len met geverfde wangen", die hier als ,zonryp fruit verwocht worden, maar er is gelukkig nog een Keu ringsdienst voor Waren, die er op toeziet dat alleen rijpe sinaasappe len op de Nederl. markt komen. Deze rijpe vruchten hebben werke lijk het goede vitaminegehalte. In de praktijk komt het er op neer dat de aardappel ons aller be langrijkste bron is van vitamine'C. Dat wil geenszins zeggen dat er in aardappelen nu zo'n grote hoeveel heid vitamine C aanwezig is, maar we zijn gewend er dagelijks veel van te nuttigen. Daar komt dan nog bij, dat het gehalte aan vitamine C van de aardappel door het koken niet be langrijk daalt. Dit laatste in tegen stelling tot vele andere voedings middelen die bij het kookproces nogal eens wat van hun vitamine C verliezen. Lusteloosheid en vermoeidheid Gedurende de lange winterperio de ontstaat er in het lichaam vaak een tekort aan vitamine C. In het voorjaar kan dit gebrek aan vita mine C dusdanige vormen aanne men, dat zich hinderlijke verschijn selen gaan openbaren. Lusteloosheid en vermoeidheid, zwakte in de benen en hoofdpijn zijn de voornaamste verschijnselen van de zogenaamde voorjaarsmoe heid. Soms hoort men daarenboven ook nog klagen over bloedend tandvlees, terwijl het opvallend is dat de be trokkenen zeer vatbaar zijn voor allerlei infecties. Al bij al is dit wel geen levensgevaarlijke toestand, maar iedereen geeft er toch de voorkeur aan om gezond en fit te zijn. Genezen en voorkomen Deze voorjaarsziekte is gemakke lijk te genezen. Maar zij is ook en dat is misschien nog wel zo be langrijk gemakkelijk te voorko men. Vitamine C is hier het geneesmid del. Na toediening van deze stof verdwijnen de klachten tamelijk snel. Na zulk een medicatie van vi tamine C ziet men ook de algemene toestand in korte tijd een aanmer kelijke verbetering ondergaan. Dr. H. W. SCALONGNE Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Er zijn sinds een paar weken weer raapstelen te krijgen. Radijs, sterre- kers, raapstelen, ze geven altijd het gevoel dat de lente nu wel niet meer zo lang op zich zal laten wachten en hoewel er nog wel veel gure weken zullen komen is het toch goed om met de raapstelen nu vast een voorproefje van de lente in huis te halen. Ze zijn nu nog heerlijk mals, wat later in het voor jaar niet altijd meer het geval is. Ze kunnen gekookt als groente worden gegeven, maar ook heel goed gekookt of rauw( dan liefst gemalen) tot stamppot worden ver werkt ZONDAG: Waldorfsla, lamscotelet- ten, schorseneren met kaussaus, aardappelen, sinaasappelbakjes. MAANDAG: champignonramequins, aardappelpurée, gemengde sla, ra barber met slagroom. DINSDAG: bloemkool, verse worst, aardappelen, karnemelkpudding met warme vanillesaus. WOENSDAG: stamppot rauwe raap stelen, gebakken yien, spek, yog- hurtvla. DONDERDAG: gevulde pannekoek jes, spruitjes, aardappelen, coupe van sinaasappelen en bananen. VRIJDAG: aardappelkaaspudding, tomatensaus, stoofsla, citroenvla (erwten in de week zetten). ZATERDAG: erwtensoep, appel koekjes. SINAASAPPELBAKJES 4 sinaasappelen, 60 gr suiker, 20 gr boter, 20 gr maizena, citroensap, slagroom, geconfijte vruchtjes, wal noten. De sinaasappelen middendoor snijden en voorzichtig uithollen. De kanten met een schaar in puntjes knippen. Het vruchtvlees zeven en met water tot 4 dl aanvullen. Dit warm maken en de boter en suiker erin oplossen. De maizena met wat koud water aanmengen en het sap hiermee binden. Wat citroensap er bij doen, de bakjes vullen en koud laten worden. Tot slot met wat slag room, geconfijte vruchtjes en wal noten garneren. CHAMPIGNONRAMEQUINS 200 gr champignons; 50 gr boter, zout, peper, 1 lepel gehakte peter selie, 4 eieren, 4 lepels room. De champignons schoonmaken, wassen, in stukjes snijden en in de boter fruiten. Zout, peper en de peterselie erbij doen en in 4 souf flépotjes doen. Een kuiltje erin maken en daar een ei in breken. 1 lepel room erop gieten en de potjes in een matig hete oven zetten totdat het ei is gestold. AARDAPPELKAASPUDDING 1 kg kare aardappelen zeven en 1 nacht laten staan. De volgende dag 100 gr boter met 3 eidooiers schuimig roeren, de aardappelpu rée, 50 gr maizena, 100 gr geraspte kaas, zout en noot erdoor mengen en tot slot de 3 stijfgeslagen eiwit ten er voorzichtig doorscheppen. Het deeg in een beboterde met pa neermeel bestrooide warme pud dingvorm doen en plm. 1 yk uur au bain marie zachtjes laten koken. Dan de deksel eraf halen, even laten uitdampen, de kanten met een mes losmaken, de pudding op een ver warmde schotel keren en met ge raspte kaas bestrooien. Sla en to matensaus erbij geven. Automatische sierbloempot Kamerplanten zorgen voortaan voor zichzelf Goed nieuws voor alle liefhebbers van kamer planten. Geen zorgen meer dat plantjes dood gaan door het geven van te veel of te weinig water. Tij dens de vakanties niet meer afhankelijk van buren of kennissen, aan wie gedurende de afwezigheid de verzorging van de planten is toevertrouwd. Kamerplanten kunnen voortaan voor zichzelf zor gen, dank zij een unieke Nederlandse vinding: de Stift-O-Matic. De Stift-O-Matic is een fraaie sier bloempot, waarin de plant (in het normale rood stenen potje) wordt geplaatst. Door het ronde gaatje van het bloempotje en van de sierpot wordt een zogenaamde vloeistift gestoken, die van boven uit mondt in de aarde van de bloempot en van onderen in een waterreservoir, waarop de sierpot rut. Deze vloeistift, vervaardigd van een bijzonder keramisch materiaal, draagt er zorg voor, dat de plant precies zoveel water krijgt als hij nodig heeft. In het water reservoir drijft een rode plastic ring met een con trolepijltje, zodat men in één oogopslag kan zien wanneer water moet worden bijgevuld. De Stift-O-Matic kost, met uitvoerige gebruiks aanwijzing leuk in een plastic hoesje verpakt, 3,75 bij winkels in huishoudelijke artikelen en bloe misten. Reserve vloeistiften zijn altijd verkrijgbaar voor twee kwartjes per stuk.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10