Voorlopig Nederlands elftal behaalde tegen teleurstellende Roemenen verdiende 4-0 zege 771c TTMomj Rudie Liebrechts won in prachtige stijl de 3000 meter Topduel in eredivisie: AJAX-NAC DE BRONZEN ADELAAR DOS-Nederlands Amateurelftal: 6-5 Middelink coach amateur wegrenners Gerrit Schulte gaat amateur-ploeg leiden DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGTOA O Vier verrassende acties van een matig spelende Oranje-voorhoede zijn voldoende gebleken om een teleurstellend officieus Roemeens elftal kansloos te verslaan. Dank zij tien produktieve minuten boekte het voorlopige Neder lands elftal - in weerwil van de zes wijzigingen die bondscoach Elek Schwartz noodgedwongen moest aanbrengen - gisteravond in het Diekman-stadion te Enschede voor bijna 24.000 toeschouwers een volkomen verdiende 40 zege. Niet veel wijzer? Of Elek Schwartz van deze eerste oefenwedstrijd in dit jaar veel wij zer is geworden, is echter een geheel andere vraag. Zeker, de achterhoe de vrijwel gelijk aan de combi natie die in de laatste interland uit kwam heeft een redelijk goede wedstrijd gespeeld. Waarbij echter opgemerkt dient te worden dat, met uitzondering van het eerste kwar tier, de Roemenen wel erg teleur stelden. Zij volhardden in een bijzon der kort en onnauwkeurig spel. Wie tot een goede prestatie kwam was invaller rechtsbuiten Sjakie Swart. Met een prachtig doelpunt en een razendsnelle ren, die de basis van een Nederlandse treffer werd, stelde hij ernstig zijn kandidatuur vor een plaats in de Oranjeploeg. Niet voldaan. Als geheel heeft die „nood-voor hoede" beslist niet voldaan. Dat links buiten Gosgens Schwartz „derde keus", want kort voor de wedstrijd bleek ook Kerkhoffs niet beschik baar tot een uiterst matige ver richting kwam, kan men de jonge Rapid-speler niet kwalijk nemen. Evenmin dat Dik Tol als middenvoor alleen door zijn ijver en doorzetten af en toe gevaarlijk was. Zowel van Henk Groot als van Piet de Vries heeft de bondscoach echter beslist meer verwacht dan het geen zij op deze koude avond in En schede lieten zien. Alleen in het laat ste half uur van de eerste helft kwam de voorhoede als geheel tot goede combinaties. In die periode ook scoorden de „voorlopigen" in amper 10 minuten tijd hun vier doelpunten. De wedstrijd. Het eerste kwartier was ongetwij feld voor de Roemenen, die met vrij wel hun nationale elftal onder de naam „Boekarest" speelden. Toen de Nederlandse verdediging had ingezien, dat het korte en nogal onnauwkeu rige Roemeense spel nauwelijks tot gevaarlijke sitauties kon leiden, ging het echter beter in de Nederlandse gelederen. Rechtshalf Fons van Wissen zorg- De wedstrijd tussen DOS en het Ne derlands amateurelftal, die gisteravond In Utrecht werd gespeeld is een doel- puntenrijke wedstrijd geworden. Reeds bij de rust hadden de Utrechtenaren 'n 6-1 voorsprong genomen. Het einde kwam met een 6-5 zege voor DOS. Zo groot als de ruststand aangeeft was het verschil in het veld echter niet, maar in de amateurdefensie waren en kele zwakke plekken. Na de rust ging het beter bij de ama teurs, die in de defensie op enkele plaatsen veranderingen hadden aange bracht. Vóór de rust scoorden Tony van der Linden (3x), Hanek (1), Van Asselt (1) en Luiten (1) voor DOS, terwijl Liebregts de stand op 6-1 bracht. Na de pauze liepen de amateurs in tot 6-5 door doelpunten van Liebregts en drie gave treffers van Sollner (Alcides). Gebruikt alleen PINDAKAAS 32 jaar aan de spits (Advertentie) de voor het eerste gevaarlijke ogen blik. Na 20 minuten schoot hy on verwacht hard in. Doelman Voinescu was al geslagen, toen rechtsback Marcu op de doellijn redde. Eerste doelpunt. Tien minuten later bleek Marcu echter niet in staat een van de rand van het strafschopgebied afgevuurde kogel te stoppen. Via de voet van de Roemeense verdediger sprong de bal, die Sjakie Swart had ingeschoten, in het doel van de gasten (1—0). Nog geen twee minuten later was het al 20. Het schot van midden voor Dik Tol kon Marcu slechts met de hand uit het doel slaan. Henk Groot versloeg keeper Voinescu al met zijn schijnbeweging. Terwijl de Roemeense goalie naar rechts dook schoof de Ajaxied die de toegewezen strafschop nam, de bal rustig in de linkerhoek. De Nederlandse aanval bleef door gaan. Swart passeerde in een briljante solo vier man,, doch strandde op de vijfde. Even later had Henk Groot meer succes. Een voorzet-op-maat van Piet de Vries kopte hy ver buiten het bereik van Voinescu in het net (30). Dik Tol besloot, vier minu ten voor de rust, de Nederlandse doelpuntenreeks. Het was een tref fer die echter vrijwel geheel op re kening van rechtsbuiten Swart moet worden geschreven De Vries had althans zo scheen het voor iedereen zijn pass veel te scherp afgegeven. Twintig, dertig meter sprintte de Ajax-rechtsbuiten. Juist voor de cor- nerlijn kreeg hij de bal te pakken. Een simpele pass naar de vrijstaande Tol was toen in feite al voldoende om Voinescu kansloos te maken 4-0). Tweede helft. Op die goede eerste helft volgde echter een bijzonder matige tweede. Wel kregen de Nederlanders nog en kele reële scoringskansen, doch angst om het initiatief te nemen Gos gens weigerde zelfs in goede positie staande een schot af te vuren en te lang aarzelen waren er oorzaak van de voorlopigen in deze oefen wedstrijd niet verder kwamen dan dié 40. NEC VERLOOR VAN VELOX Gisteravond is in het Goffertstadion in Nijmegen de bekerwedstrijd NEC- Velox gespeeld. Velox zegevierde met 2-0. Bij de rust was de stand 1-0. Het voorlopige Nederlandse elftal heeft woensdagavond in Enschede met 40 van een Roemeens selectie team gewonnen. Foto: Een scher mutseling voor het doel van Eddy Pieters Graafland. LEIDSE UNIVERSITAIRE WEDSTRIJDEN Woensdagavond werden in de Stads gehoorzaal de indoorkampioenschappen der Leidse Universiteit verspeeld voor de takken schermen, badminton en tafel tennis, georganiseerd door hoofdsportlei der K. Nuis. Kampioen op sabel werd de heer Ver schoor, Smitt werd tweede. Winnaar op floret werd bij de dames mej. Lichten- moed, bij de heren H. ter Keurs. De bad- mintontitel ging bij de dames naar mej. Werner terwijl Goei. Roders en Van Bal- gooy in de halve competitie evenveel punten behaalden. Goei werd door een beter gemiddelde winnaar. Mej. Rog mans prolongeerde haar titel in het ta feltennis. evenals Karamoy. De prijzen werden aan het einde van de genarv'meerde avond door de voorzit ter der Sportraad, de heer Van Nispen, uitgereikt. VOETBAL ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse League luiden: eerste divisie: FulhamBurnley 0-1, Cardiff CityNew Castle United 3-2, Tottenham Hotspur—Wolverhampton Wanderers 1-1. Tweede divisie: Lincoln CitySheffield Nnietd 0-5, Sunderland Plymouth Argyle 2-1. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP EERSTE KLASSE LIBRE GROOT BILJART Uit de voorwedstrijden hebben zich de volgende acht biljarters geplaatst voor de finale van het nieuw ingestelde kampioenschap van Nederland eerste klasse Libre groot biljart, die van 2 tot en met 5 maart a.s. in Den Haag wordt gespeeld: A. Agema (Haalem), L. van Hinthum (Oss), G. Kemp (Voorthuizen), B. van Leeuwen (Amsterdam). L. van Leur (Oss). K. Meijer (Amsterdam). N de Vos (Amsterdam) en C. Wijdeveld (Voorthuizen). Internationale schaatstvedstrijden in Oslo Twee Chinezen voeren klassement aan Gisteravond zijn in het Bisletstadion van Oslo internationale schaatswed strijden begonnen, waaraan ook door een Nederlandse ploeg wordt deelgeno men. Voor de aanvang van de 500 m werd onze landgenoot Henk van der Grift ge huldigd voor zijn grootse prestatie tij dens de wereldkampioenschappen in Göteborg. De toeschouwers brachten hem, toen hij zijn ereronde maakte, een ovatie. De duizenden Noren, die de ijsbaan in het Bislet-stadion omzoomden heb ben met bewondering gekeken naar de Nederlander Rudi Liebregts. die in prachtige stijl de 3000 m in 5 min. 10.1 sec. op zijn naam bracht. Dat was in de snelste rit van de avond tegen de sterke Chinees Lo Chi Huan, die echter 0.9 sec. achter de man uit Vlaardingen bleef. Overigens kregen de Noren na twee afstanden, de 500 en de 3000 m, de eigenaardige situatie voor ogen, dat in het algemeen klassement twee Chine zen en één Fransman de eerste drie plaatsen bezetten. Namelijk op de eer ste plaats Chi Huan. die tweemaal tweede werd op de 500 m in 44,7 sec. en op de 3000 m achter Liebregts. Zijn landgenoot Wang Cheng Yu bezette de tweede plaats. Henk van der Grift bereikte met zijn 45.5 sec. een gedeelde zesde plaats en bleef ook op de 3000 m in 5.19,5 sec. onder zijn kunnen. De automonteur uit Breukelen bezet nu de zesde plaats, terwijl Rudi Liebregts door zijn 47.2 op de 500 m in het algemeen klassement achtste staat. De uitslagen van de 500 m zijn: 1. Na- Eén topduel in de ere divisie en dus ook in de toto; Ajax-NAC. Wij zijn geneigd de Bredase ploeg de beste kansen op een overwinning te geven en weer vele anderen zullen achter deze wedstrijd met het volste vertrouwen een 1 zetten. Die ene wedstrijd misschien dan goed inge vuld om tot de ontdekking te komen, dat er van de rest hoegenaamd ook niets terecht is gekomen. GVAV moet van DWS/ A kunnen winnen. Zou er echter iemand erg ver wonderd zijn, wanneer zondagmiddag blijkt, dat het de Amsterdammers waren, die aan het langste eind trokken? Sparta-DOS eveneens een „uitgemaak te" zaak, evenals Willem II 'n zege moet worden voor de Rotterdammers en Hee renveen de uitwedstrijd tegen EBOH zal gaan win nen. Over ADO-Noad zijn de meningen nogal verdeeld; wij zweren echter bij een 1 op het lijstje. Alkmaar- MVV krijgt van ons trou wens ook een 1, hoe on waarschijnlijk dat mis schien lijkt. Die onwaar schijnlijke uitslagen heb ben echter al eens 'n klein fortuin opgebracht! Over Enschede-Rapid valt nu ook niets definitiefs te zeggen, misschien een ge lijkspel en Fortuna-VVV is zo'n ontmoeting, waarbij de „plaatselijke" gevoelens wel een woordje meespre ken. VW heeft echter de beste kansen. Wij geloven niet, dat Elinkwiik er in zal slagen de Eindhovenaren ook maar één puntje af te dwingen. PSV zal na de misstappen van de laatste twee weken wel zeer voor zichtig zijn geworden. For- tuna Vl.-KFC een zekere overwinning voor de gas ten? Wij zouden zeggen ja. Limburgia - Enschedese Boys lijkt ons nu echt een wedstrijd om een 3, die we toch eens moeten gebrui ken, achter te plaatsen en wanneer we nog zo'n cij fertje willen gebruiken, dan ook maar achter de ontmoeting DHC-Heracles. Haarlem zal zich tegen PEC geen punt laten afne men, dat geloven wij niet. Een 2 dus. Tenslotte Zeist- Longa een overwinning voor de gasten. Of niet? U kunt ook anders invullen. Een gok blijft het toch. gakubo (Japan) 44.1 sec., 2. Lo Chi Huan (China) 44.7, 3. en 4. Alv Gjest- vang (Noorw.) en Jouko Jokinen (Fin land) beiden 45.1, 5. Wang Cheng-Yu China) 45.2, 6. en 7. Henk van der Grift (Ned.) en Wang Wen-Cheng (Chi na) beiden 45.5. 8. en 9. André Koupria- noff (Fr.) en Toivo Salonen (Finland) beiden 456, 15. Rudi Llebrerts (Ned.) 47.2, 18. Wlm de Graaff (Ned.) 47.3. De uitslagen van de 3000 m zijn: 1. Rudi Liebregts (Ned.) 5.10.1, 2. Lo Chi Huan (China) 5.11.0, 3. Kurt Stille (Den.) 5.11.5. 4. Wang Chin Yu (China) 5.12.9, 5. en 6. Knut Johannesen (Noor- w). en Herman Strutz (Oost.) 5.13.9, 7. en 8. Svein (Noorw.) en Torstein Sei- ersten (Noorw.) 5.14.0, 9. en 10. Ode- gaard (Noorw.) en Kouprianoff (Fr.) 5.14.3, 11. en 12. Salonen (Finl.) en Aaness (Noorw.) 5.19.0, 13. Henk van der Grift (Ned.) 5.19.5. Wim de Graaff (Ned.) bezette de 17e plaats. WIELRENNEN De KNWU gaat de wielerzaken gron dig aanpakken. Nadat enkele jaren ge leden Arie van Vliet belast werd met de training van jonge baanrenners heeft de KNWU thans besloten de Amsterdam mer Joop Middelink aan te stellen als coach van de Nederlandse amateurs wegrenners. Een juiste taakomschrij ving moet nog worden vastgesteld. Middelink vertelde ons, dat het in zijn bedoeling ligt alle amateurwedstrijden op de weg te gaan volgen en goede krachten daaruit te selecteren voor uit zending naar grote wedstrijden ln het buitenland. Voorts wil hij aankomende amateurs een trainingsschema voorleg gen en met goede raad ter zijde staan. Het zou volgens Middelink de bedoeling zün. dat hij reeds dit jaar bij het samen stellen van amateurploegen voor de „Tour van de Toekomst" en de wereld kampioenschappen een adviserende stem zou krijgen. Ook vindt Middelink. dat jonge ploeg leiders een kans moeten krijgen ln bui tenlandse etappenwedstrijden. „Er zijn er genoeg in ons land. die nog geen naam hebben, maar die het heel goed zouden doen". NEDERLAND IN DE RONDE VAN SPANJE Nederland zal in de Ronde van Span je, die van 26 april t.e.m. 11 mei wordt gehouden, met een volledige nationale ploeg van tien renners aan de start ver schijnen. In de ploeg, die onder leiding staat van Klaas Buchly, zullen naast enkele routiniers ook renners worden opge nomen, die wat het rijden van grote etappe-koersen betreft, nauwelijks of geen ervaring hebben. Buchly heeft zijn equipe nog niet samengesteld, maar enkele namen staan reeds als vrijwel zeker op zijn lijstje, zoals Van den Brekel. La Haye. Niesten en Hugens. Er wordt ook gedacht aan jonge renners als Van Egmond en Rent meester. Het is bovendien niet uitgeslo ten dat Wout Wagtmans. die het weer op de weg wil gaan proberen, in de ploeg wordt opgenomen. De Bosse „Wielergeneraal" Gerrit Schulte gaat in opdracht van een grote firma een amateurploeg samenstellen en leiden met de bedoeling in de toekomst een kern van profs te vormen voor een vaste ploeg van deze firma. Schulte zal zijn „soldaten" recruteren uit het ge hele Nederlandse amateurveld. Omdat hij echter al op 9 april met zijn ploeg zal debuteren in de Ronde van Noord- Holland heeft Schulte een voorlopige keuze gedaan. De volgende amateurs zullen voor de door Schulte te leiden training worden uitgenodigd: Schring (Amsterdam), Jansen (Nootdorp), Alt huizen (Den Haag), Nijdam (Halfweg), Oudkerk (Amsterdam). Hoekstra (Ure terp), Biemans (Ulvenhout). Zoet (S*r- senheim), K. de Jong (West Graftdijk), Paul (Den Haag), Cees van Amsterdam (Breda) en onze schaatscrack Rudi Lie brechts (Vlaardingen) die ook op dé fiets goed uit de benen kan. DE ROO WINT GROTE PRIJS VAN MONACO De Nederlander Jo de Roo heeft gis teren de Grote Prijs van Monaco gewon nen, Hü legde de 168 km af in 4 uur 25 min. De uitslag luidt verder: 2-3-4 Salvador (Frankrijk). Conterno en Pizzogllo (beiden Italië), allen dezelfde tijd als de winnaar: 5-6-7 Ronch'ni (It.), Alomar (Spanje) en Lefebvre (Fr.) 4 u. 25 min. 10.0 sec. SWIFT COMBINATIE Stand van de Cycle competitie na 8 ritten Amateurs B. Zoet 36 pnt.; W. v. d. Berg 18; A. Kloosterman 18; L. Sikking 14; P. v. d. Berg 13; F. v. d. Broek 6: A. Prangers 5; A. Hillebrand 4; W. de Jong 3; C. Vertegaal 1; W. WUnands i pnt. Nieuwelingen B. Smit 37 pnt.; A Wolswijk 20: F. Brittijn 19: C. v. d. Hulst 15: F. Leemans 14: P. v. Engelen 9; B. Odijk 7; B. Kerkvliet 5; J. Sikking 5; E. v. d. Werf 4; J. v. Amsterdam 3; C. Kloosterman 2: M. van Dam 2; B. v. Kempen 1: J. Schraverius 1 pnt. Adspiranten P. de Jong 35 pnt.; J. v. Beek 23; B. Bakvis 13; P. Wesselman 12 pnt. (Advertentie) WANDELSPORT SLEUTELSTAD - WANDELTOCHTEN De Leidse Wandelsportvereniging „Wil len is Kunnen" organiseert op zaterdag 11 en zondag 12 maart a.s. Sleutelstad wandeltochten over 10, 15 en 20 km naar keuze. Start: Romanuszaal. Mare, achter de Hartebrugkerk. Starttijden: zaterdag 11 maart van 14.00-15.00 uur; zondag 12 maart van 10.00-12.30 uur. Inschrijfadressen: C. Verstraaten, Ma- resinkel 47, Leiden; W. Bouwman, de Genestetstraat 40, Leiden: C. de Ruiter, Hoofdstraat 130, Leiderdorp: D. L. Donker, Broekweg 3. Wassenaar: J. P. Woordes, Herman Gorterstraat lb, Al phen a.d. Rijn. ATLETIEK ZESKAMP HOLLAND De uitslagen van de eerste onderlinge zeskamp van de atletiekver. Holland luiden: Senioren 100 m 1. Hans Boogmans 112, 2. Jan van Heek 11.3, 3.-Ap. King- ma 11.6, 4. Nico Seisveld 11.8, 5. Lam bert v. d. Berg 12.0, 6. Rob den Tonke- laar 12.0, i. Lucien Cranssen 12.1, 8. Henny v. Winkel 12.2, 9. Rob Pommee 12.3. 10. Joop Jansen 13.3. Junioren A en B, 100 m 1. Coen Robbertsen 11.4, 2. René v. d. Water 11.5. 3. Piet v. d. Haak 12.2, 4. Hans Guldemond 12.4, 5. Watze Tiesema 12 4, 6. Gerd Meelker 12. j, 7. Wim Diepering 13.4, 8. Piet de Jong 13.6, 9. Gertjan Roosing 13.9, 10. Rudi den Dopper 14.0, 11. Jerome van Dam 15.8. Junioren C, 80 m 1. Aart Schutte 10.2. 2. Piet Jagers en Bert Crama 10.3. 3. Huub Blanken 11.3, 4. Livietto For- gen en Peter Kikkert 12 0. 5. J )hn Lo- wies 12.5, 6. Fred Abspoel, Koos Luyckx en Theo Staal 12.8, 7. Martin Lowies 12.8. Junioren D en Adspiranten, 60 m 1. Chiel Hartevelt 8.9, 2. Robert Strik 9.0. 3. Hans de Hoer 9.2 4. Gilbert Kel ler 9.3, 5. Denis v. d. Water 4, 6. Rien Kikkert 9 6. 7. Bert Veltens 9.7 (le ad- sp.) en Dick Nieboer 9.7. 8. Jan Kan- bier 9.8 (2e adsp.). 9. Gé Goddijn en Roy Carton 9.9 (3e adsp.), 10. Hans Kanbier 10.0 (4e adsp.), 11. Jan Wetze- laar, Donald i\.anbier en Rob van 't Zelfde 10.1 (5e adsp.), 12. Cor van Leeuwen 10.4. Rob Pommee is door de KNAU voor d? centrale, gespecialiseerde training Hoogspringen iJ.v. de heer A. v. Leeu wenhoek uitgenodigd en wel ou de za terdagen 11 en 25 maart en 15 en 29 april. bewerkt door J. A. DE HELDER—SCHERPENHUYSEN 64 „Toch niet", hield Clyffurde vol, „ik ben zelfs van plan straks 'n tijd te rusten. Mijn paard zal het ook niet lang volhouden. Na een behoor lijke rustperiode, zal ik Brussel heus wel halen". „Ik heb geen enkel bezwaar, ook te rusten. Laten we hier meteen af stappen" stelde Maurice voor. Clyffurde kwam met moeite van het paard af. Maurice was behulp zaam en bond de paarden aan een boom. Zij waren hier helemaal veilig. Heel uit de verte klonk nog iets van het oorlogstoneel. „Ik heb nog een restje cognac in mijn kruik. Dat zal u goed doen", bood Maurice aan, toen zij zich op een open plekje naast het bospad hadden laten neervallen. Clyffurde was zo moe, dat ieder woord van Maurice hem te veel was om aan te horen. Maar een slok cognac lokte hem toch bijzonder aan. Dat was precies het enige, wat hij nu zou wensen om wat op te kikkeren. Daarom zei hij: „Met een slok cognac zou u mij inderdaad het grootste genoegen doen, wat ik mij op het ogenblik voor kan stellen". Maurice stak zijn metgezel 't kruik je toe. „Er zit niet veel meer in, maar drink het gerust leeg". Clyffurde had het graag gedaan, want hij voelde zich meer dood dan levend, maar na twee flinke teugen liet hij de rest aan Maurice. Toen zakte hij achterover. Hij zou wel di rect kunnen slapen. In plaats van dat de cognac hem opwekte, werd hij er des te slapiger van. „Als die kerel nu maar ophoepel de" dacht hij ondankbaar. Hij had echter nog geen fut, nog verder met St. Genis te redeneren en hem aan te raden toch vooral door te gaan. Maurice wilde op zijn beurt ook wel van Clyffurde verlost zijn, maar ook hij was te oververmoeid om voor lopig over doorrijden te denken. Hij strekte zich een eindje verder op de grond uit en zag, dat Clyffurde al in een zware slaap lag. Hij peinsde nog wat na over deze wonderlijke ontmoeting, maar viel toen zelf ook gauw in slaap. Na een half uur werd hij wakker en hoorde uit het gesnurk, dat Clyf furde nog sliep. Hoewel de maan helder scheen, was er hier tussen de bomen toch weinig te zien. Zo lang zij reden en hun ogen aan de schemering gewend waren, ging het best, maar nu, nadat hij even hele maal weg geweest was, leek het Maurice veel donkerder dan zoëven. Met zijn tondeldoor stak hij 'n stuk kaars aan, dat hij altijd in zijn zak droeg. Vervelend, dat hij nu aan die ke rel gebonden was. Hij voelde zich alweer een stuk beter en zou zelf gemakkelijk verder kunnen gaan. Nu gebood het fatsoen hem, dat hij op de Engelsman wachtte. Met de kaars stapte hij op Clyf furde af. Met enige tegenzin kniel de hij bij hem neer. Wat moest hij doen? Moest hij hem wakker por ren, nu hij zelf weer genoeg opge knapt was om de rit te vervolgen? Moest hij stil blijven wachten tot zijn edele de handschoenenkoopman uitgesnurkt was? Bij het flakkeren de licht van de kaars viel het hem op, hoe in-wit Clyffurde er uit zag, voorzover het verband zijn gezicht tenminse niet bedekte. Terwijl hij een ogenblik aarzelde, of hij hem wakker zou maken of niet, viel zijn oog plotseling op Clyffurde's mouw. Hij schrok de bovenmouw was doordrenkt met bloed. Clyffurde had er niets van verteld, dat hij gewond wasmisschien wist hij het zelf niet. Nu stootte hij hem aan. Clyffurde bewoog niet. Hij snurkte door met een half open mond. Hét leek wel of hij bewusteloos was. Maurice schudde hem nu flink door elkaar. Hij moest toch wakker worden. Hij was gewonder moest iets ge beuren „Voorwaarts!" riep Clyffurde. Droomde hij of ijlde hij? Maurice voelde zich niets op zijn gemak. Weer stootte hij Clyffurde aan: „Clyffurde, u moet wakker wor den. U bent gewond. Er moet iets gebeuren. Wordt eens wakker". „Waar ben ik?" vroeg de Engels man. „Dicht bij Brussel". „Bij Brussel Crystal" mom pelde Clyffurde half verstaanbaar. Maar Maurice had het wel ver staan. Het bloed vloog naar zijn hoofd. Hij was er het liefst meteen van door gegaan. Wat had die kerel over Crystal te denken? Het zat dus toch dieper- dan hij vermoed had. Zijn eerste woord. Crystal Wat verbeeldde die man zich wel? Het lag hem op zijn lippen te zeg gen: „Mijn verloofde, mademoiselle Crystal, woont inderdaad tijdelijk te Brussel", maar hij slikte de kwaad aardige opmerking in. Tenslotte was hij nog niet eens officieel verloofd. Hij mocht het noodlot niet verzoe ken. „Weet u dat u gewond bent? Kijk eens naar uw mouw. Daar moet wat aan gedaan worden". „Ja, ik heb een bajonetsteek op gelopen, maar het is voorlopig ver bonden". Clyffurde keek nu even naar zijn mouw en toen hij de grote bloed vlek ontdekte, voelde hij tegelijker tijd hoe alles aan hem plakte. „Ik heb geen verband", zei Mau rice. „Ik ook niet. Het zal trouwens wel loslopen. Maar ik ben nog niet in staat verder te rijden. Als u mij een genoegen wilt doen, ga dan alleen door naar Brussel en stuur een am bulance naar mij toe, of althans een verpleger, die de wond beter verbin den kan". „Ik wil u liever niet alleen laten". „Dat zal toch werkelijk het beste zijn. Wij zijn er geen van beiden mee gebaat, als u hier naast mij blijft zitten". „Maar kunnen wij niet samen pro beren verder te rijden? Zodra u in Brussel bent, zal er gemakkelijker hulp te vinden zijn". „Ik zei toch, dat ik niet in staat ben verder te gaan enik wou dat u mij met rust liet". „Ik zal u een rijtuig met een ver pleger zenden", antwoordde St Ge- nis. „Hij was blij, dat hij nu ten minste weg kon gaan. Wat het rij tuig betrof, zou hij al zijn best doen, zodra hij in Brussel was. „Maar. „Bij God man", riep Clyffurde nu kwaad, „als je niet gaat, zal ik over eind moeten komen om je een trap te geven". Toen Maurice nog aarze lend naar zijn paard ging, voegde Clyffurde er vriendelijk aan toe: „Bent u zelf al wat beter?" „O ja! Ik ben al weer in orde". Terwijl Clyffurde zich weer op de zachte grond uitstrekte, hees Mau rice zich moeizaam in het zadeL Hij pakte de leidsels en zette zijn voe ten in de stijgbeugels. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9