Radion kïnderkleu rboek DE WOLKENETERS Officieren hielden realistische oefening Verontwaardiging in Kamer over VAR en anti semitisme Slotuitkering veehouders aan Iedere vrouw kan mooi zijn BIJ ELK REUZENPAK De uitzonderlijk hoge temperaturen in februari 1961 Kofferruimte vol liefdesverdriet DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Oefening eerste legerkorps De legeroefening „Loop door" die stafofficieren van het eerste leger korps maandag- en dinsdagnacht hebben gehouden, begon bijzonder vrolijk en net echt, nl. met een ca- baretje in een speciaal ervoor ge maakt krijgsgevangenkamp in Nijver- dal, dat de naam „Offlach 1969" droeg. De officieren, die voor deze oefening uit het bureauwerk waren gehaald, moesten een ontsnappings poging ondernemen en dan een weg zien te vinden, zonder gepakt te wor den uiteraard, naar een onderduik adres. Tijdens het cabaret, dat de krijgsgevangenen opvoerden, werden de ontvluchtingsplannen bekend ge maakt. ,,Wij gaan vanavond ontsnap pen", riep de leider van de vluchte lingen tussen de nummers door. „Hoe ra", riep iedereen. „Straks krijgen jullie noodrantsoenen", riep hij dan weer. „Hoera", riep iedereen. Tegen de avond werd een gat in de prikkeldraadomheining gemaakt en daar kropen de officieren en jour nalisten, die deze kleine-oorlogsoefe ning meemaakten, onder door. Met de kleine oorlog bedoelt men een oefe ning, waarbij het individu of kleine groepjes optreden, zonder steun van verzorgende eenheden, uit hun orga niek verband gerukt en dan trach tend een bepaald doel te bereiken. De officieren en de journalisten droegen allemaal een gevechtstenue, zonder onderscheidingstekenen. Ze mochten bovendien geen cent op zak hebben. Op 17 plaatsen langs de lijn Dalfsen-Ommen-Hardenberg, werden de ploegen van drie (twee officieren en een journalist per ploeg) ge dropt. Toen begon het „doorlopen" De eerste nacht moesten ze proberen het onderduikadres, meestal boerde rijen, een goede twintig kilometer hemelsbreed verder, te bereiken. De Koninklijke Marechaussee was met een zeventig man op de been om de vluchtelingen te grijpen, d.w.z. een stempeltje in een boekie te geven. Het personeel van de stafcompagnie eerste legerkorps, funeeerde als pas- seurs. die de vluchtelingen bij ontmoeting de weg moesten wijzen naar de boerderij. Jagers een muzikale rondgang door Diepenheim gemaakt. Daarna was er een taptoe voor de burgemeesters- woning. De officieren van het eerste legerkorps waren toen nog enige tijd de gast van de burgemeester. cee om met een snelheid van onge veer 30 kilometer per uur alle kruis punten bij groen licht passeren. In een fabriek in Madrid, waar plastiek materiaal wordt vervaardigd, heeft zich woensdag een ontploffing voorgedaan. Volgens de eerste be richten zijn 23 mensen om het leven gekomen. Na de ontploffing brak brand uit. - Blijkens een onderzoek van het Nieuw-Zeelandse bureau voor sta tistiek worden de Noren het oudste. De Noorse mannen worden gemid deld 71 jaar en de Noorse vrouwen bijna 75. Op de tweede plaats komen de Nederlanders en op de derde de Europese bevolking van Nieuw-Zee- land. Um.ifHam- srrxmiKMiï- mmn.mromc mNXMMTlfH MHtaUMTtl mmtKosmnus. Advertentie. Wandelingetje Er gebeurden natuurlijk allerlei dingen onderweg. Een Britse majoor, liaison-officier bij het eerste leger korps, vertrok in zijn groepje met de woorden „alleen maar een lan- delingetje maken" en stapte stevig over de weg voort. Hij werd daarom enige malen gegrepen. Anderen de den het voorzichtiger en gingen door weilanden, veen, greppels, zo stil mo gelijk. De tweede nacht ging het al een stuk beter. Een der officieren geluk te het een jeep van de marechaussee te stelen en er mee van door te gaan. De marechaussee dacht echter, dat de auto echt gestolen was en scha kelde de rijks- en gemeentepolitie in. Daarop was de majoor snel ge pakt in Almelo. De conclusie is, zo meent de lei ding van deze oefening, dat men veel heeft geleerd en dat de oefening ge slaagd is. Het is wel gebleken, dat men over het algemeen toch snel heeft gelopen. In mei of juni zullen de overige stafofficieren van het eerste leger korps in een ander gebied de „loop- dooroefennig" houden. Als sluitstuk van de oefening heeft het fanfarecorps van de Limburgse Marineman in duikerpak onwel geworden Gistermorgen is in het „Oostelijk zwembad" in Rotterdam een lid van de Marine, de 22-jarige timmerman der eerste klasse, W. M. Gadella, tij dens een duikoefening in dragerpak onwel geworden. Hij moest ten spoe digste naar het ziekenhuis aan de Bergweg worden overgebracht. Zijn toestand is thans zorgwekkend. Een voorlopig onderzoek naar de oorzaak van het ongeval heeft uitge wezen, dat de zuurstofcirculatie in 't dragerpak normaal functioneerde. Het slachtoffer is ongehuwd en woonachtig in Leerdam. Hij was in het bezit van het brevet duiker der tweede klasse. VERKEERSLICHTENTRACEE. Met zeven synchroon geschakelde verkeerslichten-installaties heeft de Haagse binnenstad een verkeerstra- cee gekregen, dat na drie maanden van ongerief en zeer hard werken, nu zijn waarde kan gaan bewijzen. De installaties, die een kwart miljoen gulden hebben gekost, zijn niet alleen op het rijdend verkeer afgestemd, maar ook op de duizenden voetgan gers in de Haagse binnenstad. De verkeerspolitie in Den Haag be treurt het, dat de lichten voor de voetgangers nog niet een maximale beveiliging kunnen brengen, omdat de door de minister aangekondigde voorrang voor voetgangers op af slaand verkeer nog steeds niet in een wet is geregeld. Het rydend verkeer kan op dit tra- Tenslotte heeft staatssecretaris Van Houten de kwestie van de export naar de Verenigde Arabi sche Republiek aangeroerd. De regering zal onderzoeken of het mogelijk is maatregelen te nemen tégen de voorschriften, die de Nederdandse expediteurs ver plichten anti-semitische verkla ringen af te leggen als zij han del willen drijven met de VAR. De regering acht elke uiting van rassendiscriminatie betreurens waardig. Van de expediteurs wordt on der meer gevraagd: Zit er Joods kapitaal in uw bedrijf en hoeveel Joden zitten in de directie en hoeveel zijn er onder de chefs en filiaalchefs Joden? Hoe groot is het aantal Joodse werknemers? Als deze vragen onbevredigend worden beantwoord gaan de za ken niet door. De staatssecreta ris sprak van „een moeilijke zaak", omdat het hier particu liere ondernemingen en initiatie ven betreft. De handel met de VAR geschiedt niet op grond van een verdrag met ons land. De veehouders zullen vdor de in het melkprijsjaai november 1959 tot november 1960 afgeleverde melk nog een uitkering uit het Zuivelfonds ontvangen van 52 ct. per 100 kilo gram melk, plus 15 ct. per kilogram vet. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft in zijn gisteren gehouden vergadering daartoe be sloten. Bovendien kunnen de melk veehouders volgens de berekeningen van het Produktschap van de over heid nog een uitkering uit het Land- bouwegalisatiefonds verwachten van 43 cent per ICO kilogram melk plus 10 ct. per kilogram vet. Het gaat hier om de eindafreke ning over dit melkprijsjaar na de reeds uitgekeerde voorschotten. De Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, die van 2 t.m. 10 maart ge houden wordt, zal nog een bijzondere attraktie bieden. In de aparte expo sitiezaal wordt een show ingericht waar mevrouw Miki Charles uit Lon den gratis adviezen zal geven over charme en elegance voor iedere vrouw. Mevrouw Miki Charles, die lerares was aan de bekende Mannequin- school „Fashion Models" in Londen en de leiding had van het „Manne quin Agency Hartfort" in New York, zal bijgestaan door 2 ervaren assis tenten bij de beursbezoeksters zelf demonstreren, dat iedere vrouw een aangeboren charme en elegance heeft. Mevrouw Miki Charles zal aanto- (Advei tentie) «WW j Het geluk heeft hen toegelachen De maand februari kenmerkt zich door uitzonderlijk hoge temperaturen. Reeds sedert 6 februari leven wij wat temperatuur betreft ver boven onze stand. Men vergelijke in de tekening de temperaturen van dit jaar tegenover de normale temperatuur voor febru ari. Tot nu toe was februari 1867 de warmste februari-maand met een gemiddelde temperatuur van 6.5 graad. De warmste temperatuur in een februari-maand ooit waargeno men was in 1899, toen steeg het kwik tot 19 graden. In februari 1956 hadden wij wel 'n record-maand februari maar toen zaten wij aan de andere kant van de nul-lijn. Dit jaar kenmerkte zich door de koudste februari-maand ooit gemeten. De gemiddelde temperatuur was toen -6.7 graden. In deze maand viel ook de koudste fabruari-tempe- ratuur, n.L -22 graden. In Breda zal binnenkort een be gin worden gemaakt met de bouw van het nieuwe stadhuis. De tekening voor het gebouw is van prof. ir. Brouwer, hoogleraar aan de TH. te De Engelse tuinman Bill Pratt heeft In een voetbalpool met een inzet van Delft. Het gebouw zal verrijzen in ongeveer 1,25 een bedrag van ruim 200.000 gulden gewonnen. Pratt, die het nieuwe stadscentrum, waar ook lezen noch schrijven kan, liet zijn poolformulleren altijd invullen door zijn een schouwburg neergezet zal wor- prhWnnte Nor*. die hier met haar man gefotografeerd is. den. „Als de auto dan al volge stouwd was met koffers, wat moest er dan nog in de koffer van de wagen zitten", zo rede neerde een argwanende douane beambte dezer dagen aan de grenspost Rammelbeek. Het was snel duidelijk. Uit de kofferruimte kwam een verkreukelde 26-jarige jongeda me te voorschijn. Een vrouw wringt zich om wille van de liefde in vreemde bochten. Ze wilde zo graag haar verloofde in Katwijk nog eens zien. Twee Nederlanders, die met de vrouw kennis gemaakt hadden op de Hamburgse walletje,s had den zich laten bewegen, de vrouw naar Holland te smokke len. Ze hadden, toen het fout liep, nog wel invoerrechten wil len betalen ook, maar daar knelde de schoen niet. Fraulein was niet in het bezit van de nodige papie ren om haar Katwijkse cavalier in de armen te kunnen snellen. (Van onze t.v.-medewerker) TV-nieuws door straal verbinding Woensdag 1 maart zal ons de aan gekondigde verbetering van actueel t.v.-nieuws een feit worden, name lijk door gebruikmaking van straal verbindingen. De zware mist van de laatste tijd heeft aangetoond, dat men voor de nieuwsverzending als bij voorbeeld van foto's en film, op vliegtuig of auto niet steeds kan re kenen. De zo gewenste straalverbin ding moet men niet vergjlijken met radiotrillingen die de kromming van de aarde volgen; het betreft hier een zgn. t.v.-trilling die rechtdoor schiet en doorgeeft aan de steunzenders die op ongeveer 80 tot 100 km afstand zijn opgesteld. De nieuwe doorzending van het nieuws met behulp van electronische middelen zal veel tijdwinst opleve ren. Vermelden we verder nog een me dedeling vanwege de journaaldienst van de NTS, dat spoedig het te ont vangen beeld zal worden vastgelegd op electronische tapes; nu nog wordt het op film opgenomen. Vrydag gewijzigd programma Ten gevolge van het afgelasten van de strijd om de wereldkampi oenschappen kunstrijden te Praag en het vervallen van de desbetref fende reportages is het op vrijdag 24 februari door de AVRO te ver zorgen t.v.-programma ingrijpend ge wijzigd. Van 20.30-20 45 uur bespreekt mr. G. B. J. Hiltermann de toestand in de wereld. Na de uitzending van de actualiteitenrubriek „Flits" ontvangt de Amerikaanse zanger Perry Como tot 22.00 uur gasten in een program ma, dat wordt uitgezonden in samen werking met de NBC. In deze show zal André Prévin het orkest van Mitchell Ayres dirigeren in de ouver ture van „Elmer Gantry" en voorts de pianosoli spelen in „Gigi", „It's just in time" en „Porgy en Bess". Eydie Gorme zingt „Yours tonight" en „Smiles". Joèy Heatherton, een zangeresje uit het koor .van Ray Charles, vertrekt binnenkort naar Hollywood als aankomend filmster retje en neemt afscheid van Perry met een zang- en dansnummer. Re- née Taylor krijgt eindelijk haar.ver langde auditie en de Peter Gennaro Dancers voeren een „Charlie Chap lin-dans" uit. „De Ring" In de programmabladen is de op voering van de één-akter „De Ring" aangekondigd. Het is evenwel niet zeker, dat deze uitzending kan door gaan. De auteur van „De Ring", de heer Ed. Hoornik, en KRO hebben nog geen overeenstemming bereikt over de voorwaarden voor deze uit zending. Aangezien beide partijen alsnog tot een oplossing hopen te ko men, gaan de voorbereidingen voor deze één-akter normaal door. Kan de uitzending op 1 maart niet plaats hebben, dan wordt deze produktie op telerecording vastgelegd voor eventuele uitzending op een later tijdstip. nen hoe men kan leren deze charme en elegance tot uiting te brengen o.a. door bewegingsleer, schoonheidsleer, make-up en coiffure. De demonstra ties bij de beursbezoeksters zelf zijn ook geheel gratis. 4etherklanken VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10-00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgen wijding. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V.d. kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Orgelspel. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: V.d. landb. 12.30 Land- en tuinb.-meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draai- orgel-muz. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Amus.muz. 14.00 Kla vecimbel-recital. 14.20 Voordr. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Muzik. lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. teen agers. 17.53 Act. 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V.d. kind. 19.10 Kinderkoor. 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 De 26e boekenweek, lezing. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Kernvragen van ons geloof, lezing. 20.20 Boekbespr. 20.25 Film praatje. 20.35 Kamerkoor en orgel. 20.50 Nederlands-Vlaams cultureel contact, lezing 21.00 Quiz. 21.45 Klankb. 22.10 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: Soc. nws. in Espe ranto. 23.10 Muzik. gesprek. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Ge wijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Sopr. en piano. 11.15 V. d. oudere luisteraars-. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Orgelspel. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. 15.10 Gram. 15.45 Lichte muz. 16.00 Bloemen en planten, vraaggesprek. 16.15 Kamermuz. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Koper ensemble. 17.40 Beursber. 17.45 Vo- kaal ens. 18.00 Chr. muziekvereni ging. 18.20 Lichte progr. 18.50 Rege ringsuitz.: serie: Studeren en student zijn. I. Prof. Dr. J. Kok, voorzitter van het rectorencollege spreekt over het onderwerp „Van schoollokaal naar collegezaal". 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Kongo tussen hoop en vrees, reportage. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, le zing. 23.00 Radio-Filharmonisch ork. en solist. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekjourn. en weer- overz. AVRO: 20.30 Flits, TV-kron. Daarna Perry Como-revue. GRAMMOFOONPLATENPROGR. DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) Van 18-20 uur: I. Johann Strauss: G'schichten aus dem Wiener Wald. II. 1. Johann Strauss; uit „Die Fle- dermaus": Mein Herr Marquis; 2. Fr. von Suppé: uit „Boccaccio": Hab ich nur deine Liebe; 3. Friedrich von Flotow: Last rose of summer; 4. Alexander Alabieff: De nachtegaal. III. Ed. Strauss: Bahn frei, Jugend- feuer, Urn die Wette, Mit Extrapost. IV. Carl Zeiler: Selectie „Der Vogel, handler". V. Joseph Strauss: Mouli- net, Plappermaulchen, Buchstaben. VI. 1. Leo Delibes: Les filles de Ca- dix; 2. Camille Saint Saës: L,e ros- signol et la rose; 3 Benjamin Godard: uit „Jocelyn": Berceuse; 4. Luigi Ar- diti: Paria-wals. VII. Johann Strauss: Kaiserwalzer. VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 Het pijnlijk vraagstuk van 't menselijk liiden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8