Sneltrein boort zich in goederenloc ZWAARDEMAKER Twee doden, één zwaar en één licht gewonde Dit jaar nog géén oneven wichtigheden in onze economie Eén dode, vele gewonden en ravage DE JAM VOOR MANNEN L Sterkte korps rijkspolitie Verloting voor bezoekers RAI DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De sneltrein Amsterdam-Maastricht, die om 13.56 uur gistermiddag van het station Geldrop moest binnenlopen, is, zoals we gisteren nog in een gedeelte van de oplage konden berichten, even voor dit station met een snelheid van 60 a 70 km per uur op een goederenlokomotief gereden. De gevolgen waren verschrikkelijk. De goederenlokomotief boorde zich in de bestuurderscabine van de sneltrein en wierp deze met aanhangend rijtuig meer dan vier meter omhoog. Een verschrikkelijke klap deed de buurt rondom het Geldropse station opschrikken. Zandvoort maakt zich klaar voor het zomerseizoen Op „bezet spoor" binnen laten komen In het eerste rijtuig ontstond pa niek. Toen de eerste hulp, verpleeg sters en doktoren van het St. Anna- ziekenhuii in Geldrop, arriveerden trof men een ware ravage aan. Van de bestuurscabine was niets meer over. De hele stuurinrichting was het personenrijtuig binnengedrongen. Ma chinist H. Ooms uit Eindhoven zag kans nog tijdig uit zijn cabine te ren nen, toen hij de goederenlocomotief voor zijn trein zag opduiken. Men trof hem lichtgewond tussen gewon de reizigers aan. Vier gewonden, waaronder de machinist, konden vrij snel uit de ruïne van verwrongen staal en omgebogen fauteuils worden bevrijd. Zij werden door ambulance auto's naar het St. Anna-ziekenhuis vervoerd. Moeilijk reddingswerk. Vele kostbare uren heeft het daarna nog geduurd, voordat de drie andere slachtoffers konden worden bevrijd. Een schilder heeft meer dan drie uur op een ladder gestaan, met in zijn armen een driejarig jongejte, wiens beentjes bekneld zaten tussen de benen van zijn moeder en de wand van de trein. Dr. F. Koch uit Geldrop heeft eveneens vele uren op de trap gestaan om het kind bij te staan. Koortsachtig werd er door de man nen van de ongevallenploeg van de Spoorwegen gewerkt om de beklem de slachtoffers te bevrijden. Het was zeer gevaarlijk om met snijbranders te werken, omdat de trein bovenop de dieselmotor van de goederenloco motief lag. De olie droop over de rails en vonken zouden de ramp nog gro ter maken. De brandweer was in de trein aanwezig om in te grijpen, zo dra toch brand mocht uitbreken. Er speelden zich rond de red dingswerkzaamheden aangrijpende to nelen af. Een vrouw, die met haar beide kinderen reisde en zelf zwaar gewond tussen het ingedeukte trein stel bekneld zat ,riep om haar kinde ren, waarvan er een gedeeltelijk bui ten de trein hing, maar waarvan de benen tussen het staal bekneld zat. Het andere kind was reeds naar het ziekenhuis vervoerd. Overleden. Een reiziger uit Rotterdam, de heer T. J. Arnouds kon om kwart over vijf, meer dan drie uur na de ramp, uit het treinstel worden bevrijd. Hij was aanvankelijk volkomen bij kennis en kon zelfs aanwijzingen aan de red dingsploegen geven. Hij zat tussen een bank bekneld, die grensde aan de in gedeukte bestuurscabine. Toen het slachtoffer werd bevrijd, overleed hij op weg naar het ziekenhuis. Het tweede treinstel ontspoorde eveneens, maar de schade bleef hier beperkt. Naar de Spoorwegen meedelen, heeft het voorlopig onderzoek naar de ramp in Geldrop uitgewezen, dat op post „T" van het station in Geldrop de wissel verkeerd bediend is. De sneltrein uit Amsterdam, die op spoor 2 moest rijden, kwam daar door op spoor 3, waar de stilstaande locomotief stond. Er is hier, aldus de neemt vaker Ad. Spoorwegen sprake van een mense lijke fout. Technische onvolkomen heden zijn niet geconstateerd en het sein stond op veilig. De slachtoffers. De slachtoffers zijn: T. J. Arnouds, 50 jaar uit Rotterdam (overleden), mevrouw W. C. NilsenPlank, 35 jaar uit Maastricht (verbrijzeld been en shock), Antonius Nilsen, drie jaar (verwondinen aan beide benen), Fre- derik Nilsen, zes jaar (licht gewond), P. Smeets uit Montfoordt (shock), me vrouw WeberMartens uit Vaals (shock), mevrouw Hendriks, uit Den Haag, die eveneens gewond werd aan haar benen, is op eigen gelegenheid naar huis gereisd, toen zij in het zie kenhuis verbonden was. Het voorjaar heeft met zongeflonker gewaarschuwd dat de zomer en het badseizoen in opmars zijn naar Neder land en dat was voor de nijvere exploitanten van strandhuisjes e.d. in Zandvoort genoeg om te beginnen met de opbouw van hun houten bouwseltjes. De foto toont de bouwers aan het nog vrijwel verlaten strand in actie. Stremming opgeheven. Leden van de ongevallenploeg van de Nederlandse Spoorwegen hebben gisteravond de zwaarbeschadigde treinstellen en de locomotief van het baanvak verwijderd. Gisteravond om 12 uur is de strem ming op het traject GeldropEind hoven opgeheven. Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland? BOORDKANON GING AF: CENTRAAL ECONOMISCH PLAN: Zelfs als per 1 juli aanstaande de belastingverlaging is doorgevoerd ver wacht het Centraal Planbureau voor dit jaar geen sterke onevenwichtig heden in onze economie. Wel zullen er spanningen optreden. In het Cen traal Economisch Plan voor 1961 wordt voorspeld, dat de industrie nog met moeilijkheden zal kampen bij het werven van personeel. Het overschot van de betalingsbalans zal groot blijven, op de kapitaalmarkt zal een geringe beperking optreden. Tegen eind 1961 begin 1962 zullen echter, aldus het Plan, de spanningen toenemen. De verlaging van de loon- en inkomstenbelasting gaat dan vol ledig doorwerken, waardoor de bestedingen zullen toenemen. Ook zal men de invloed van de arbeidstijdverkorting gaan ondervinden, hetgeen rem mend op de produktie gaat werken. Nieuwe loonstijgingen zijn tegen die tijd ook te verwachten, omdat weer een groot aantal CAO's komt te vervallen. Daarom zal in 1961 aan de voorwaarden van een evenwichtige groei van de economie streng de hand moeten worden gehouden. Men zal stijging van de produktiviteit met alle middelen moeten bevorderen en de lonen vast dienen te houden. Men beveelt voorts een beperking van de overheids uitgaven aan. Alleen dan kan ook op de lange duur een evenwichtige groei van onze economie worden bevorderd. 18-JARIGE JONGEMAN IN BAD KAMER GESTIKT In de badkamer van een familie in Nijmegen heeft men gisteravond het stoffelyk overschot gevonden van de 18-jarige pleegzoon van deze familie. De jongen, die een bad had genomen, had niet bemerkt, dat de afvoerbuis van de geyser verstopt was. Hierdoor had de badkamer zich gevuld met koolmonoxide. Uit Amerikaanse Congreskringen is vernomen, dat John S. Price (foto) wellicht zal worden benoemd tot ambassadeur in Den Haag. De heer Price is 62 jaar. Hij is gehuwd en heeft een dochter. Gistermiddag omstreeks 15.30 uur heeft zich op de vliegbasis Soester- berg een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij twee doden zijn te betreuren. Een derde man werd ernstig gewond en een vierde licht gewond. Het on geval is ontstaan doordat een boord- kanon van een der geparkeerde vlieg tuigen door tot nog toe onopgehel derde oorzaak is afgegaan. Bij het ongeluk zijn omgekomen: sergeant der eerste klasse P. J. A. Eken uit Soesterberg, oud 35 jaar, gehuwd, vader van vier kinderen en sergeant F. K. Stolle uit Utrecht, oud 22 jaar, gehuwd. Vrij ernstig ge wond, maar buiten levensgevaar is dienstplichtig sergeant-titulair C. A. Brem uit Gouda. Lichtgewond is de reserve-tweede-luitenant-vlieger E. A. van Noort, afkomstig uit Eist. Nader is gebleken, dat het onge val zich heeft voorgedaan tijdens het vlieggereedmaken van een Hawker- Hunter-straalvliegtuig, op het mo ment dat men bezig was een filmca mera aan te brengen. De afgevuurde kogels zijn in een in de nabijheid staand gebouw terecht gekomen, waarin zich enige perso nen bevonden. De gewonden werden naar het centraal-militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht overgebracht. TE WEINIG EXAMINATOREN MULO-EXAMENS. Er zijn dit jaar ongeveer 25.000 kan didaten voor het Mulo-examen: Ook nu zal er vermoedelijk weer een te kort aan examinatoren zijn. Dit is gis teren medegedeeld op een in Arn hem gehouden samenkomst van de vereniging voor christelijke Mulo- scholen door de voorzitter, de heer J. Uittenbogaard. Hij vroeg zich af, wie het tekort aan examinatoren zal moeten opvangen. Vorig jaar waren er alleen in Amsterdam reeds 100 examinatoren te weinig: er waren er 227 nodig en maar 127 beschikbaar. Voor de examens van dit jaar is er een tekort van 28 examinatoren bij het openbaar onderwijs en van 21 bij het christelijk Mulo, zo deelde de heer Uittenbogaard mede. De maatregelen waren grondig genoeg jffgffrTË - i^jSjja -O Woensdagochtend is Schiphol in alarm geweest omdat de KLM-Viscount „Charles Kingsford Smith", welke van Zestienhoven met zes passagiers op weg was naar Londen. In de buurt van Londen gekomen was het toestel teruggekeerd omdat het landingsgestel niet goed werkte. Het toestel maakte later op Schiphol, waar in ver band met een te verwachten buiklanding, al een baan uit voorzorg met blussingsschuim werd bespoten, een normale landing nadat het landingsgestel toch was uitgepompt. Foto: in bange afwachting staan brandweer wagens en ambulance-auto's die uit verre omtrek naar Schiphol waren gesneld, bij de landingsbaan te wachten. De Rijnsburgse opgravingen In Rijnsburg worden de opgravin gen op het voormalige abdij terrein voortgezet. Hierbij werd de gehele oostvleugel van het abdijgebouw, on der meer bekend uit de twee ver maarde etsen van Hercules Seghers uit omstreeks 1630, blootgelegd. In het ontgraven gedeelte van de kloostergang kwam, zoals wij reeds meldden, een aantal skeletten van abdissen en nonnen aan het licht. Nu zijn in de puinsleuven van de to taal uitgebroken muurfunderingen ook een aantal natuurstenen bouw- fragmenten ontdekt. Uit de onder grond kwamen tal van cultuurspo ren uit de eeuwen vóór de stichting der abdij in 1133 aan het licht. Het laat zich aanzien, dat binnen afzien bare tijd vrijwel de gehele platte grond van het Rijnburgse abdij com plex zal kunnen worden vastgelegd, daar het in de bedoeling ligt, het huidige raadhuis en de huizen ten noorden daarvan te amoveren met het oog op de bouw van een nieuw raadhuis. Het Tweede Kamerlid, de heer E. J. M. Kolfschoten (KVP) heeft aan de ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Zijn de ministers bereid mede te delen, tegen welke datum of om trent welk tijdstip de in artikel 18, 2de lid, van de politiewet bedoelde gezamenlijke (organieke) sterkte van de land- en verkeersgroepen van het korps rijkspolitie zal worden vastge steld? 2. Zijn de ministers bereid cijfers te verstrekken per district van de bij gebreke van de vastgestelde thans aangehouden totale organieke sterkte en de totale aanwezige feite lijke sterkte zo mogelijk gesplitst naar landgroepen, verkeersgroepen en parketgroepen van het korps rijkspolitie? Kan hiernaast in getal len en percentages het tekort wor den aangegeven? 3. Kunnen de ministers nadere bijzonderheden en cijfers verstrek ken omtrent de ingevolge artikel 19 van de politiewet per district vast te stellen minimumsterkte der land groepen van het korps rijkspolitie? 4. Kunnen de ministers aangeven in hoeveel landgroepen de thans aan wezige feitelijke sterkte reeds bene den de in vraag 3 bedoelde minimum sterkte is gedaald? 5. Indien ook de in vraag 3 ge noemde minimumsterkte per land- groep nog niet is vastgesteld, tegen welk tijdstip mag dit dan worden verwacht en kunnen de ministers in dit geval het antwoord op vraag 4 afleiden van de door de betrokken burgemeesters ter zake uitgebrachte adviezen? 6. Voor het geval de in vraag 1 of vraag 3 genoemde sterkten nog niet zijn vastgesteld, kunnen de mi nisters dan aangeven welke bijzon dere omstandigheden tot deze ern stige vertraging hebben geleid? Aan de 44ste RAI-tentoonstel- ling voor tweewielers, die vanaf morgen tot en met zondag 5 maart a.s. geopend zal zijn, is voor de bezoekers een grote ver loting verbonden. Elke betalende bezoeker kan n.l. gratis deelnemen aan een loterij met in totaal 50 tweewie lers ter waarde van ongeveer ƒ25.000. Om mee ie dingen naar de prij zen dient de bezoeker zijn of bij een bezoekster haar en- tréebewijs om te wisselen voor een loterij biljet en dit bij het verlaten van het RAI-gebouw te deponeren in de daarvoor be stemde bussen. Elke twee dagen vindt er dan de trekking plaats van een mo torfiets of scooter, drie brom fietsen en zes rijwielen. Jan van Schaffelaar onder de luifel De Barneveldse toren, waar Jan van Schaffelaar bijna vijf eeuwen geleden afsprong, wordt gerestaureerd. Het werk zal bijna 250.000 gulden kosten. De toren zal in de oorspronkelijke staat worden teruggebracht. Foto: Boven het standbeeld van Jan van Schaffelaar aan de voet van de toren is een houten luifel aangebracht. Werd de held destijds belaagd door de Amers- foorters, nu trachten vallende stenen hem het leven te benemen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7