Staalkaart van mogelijkheden in het R.K. voortgezet onderwijs te Leiden hosier GEVESTIGDE PERSONEN IN LEIDEN Laatste Berichten De moord op Marcel Nivard DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Leerzame avond voor ouder» van zesdeklassers De R.K. Centrale Ouderraad heeft met de avond voor ouders van leer lingen uit de zesde klassen een ini tiatief genomen, dat verdient een traditie te worden. Ook in de vooraf gaande jaren heeft al eens een fo rum van schoolhoofden brandende vragen van ouders beantwoord en ook toen was het succes van dezelfde grootte als dit gisteravond in een welgevuld St. Antonius Clubhuis het geval was. De voorzitter van de Cen trale Ouderraad, de heer G. Berve- ling, liet weinig kostbare tijd verlo ren gaan, men bereikte toch al een vergevorderd uur, en gaf spoedig het woord aan het forum, waarin de volgende leden zitting hadden: Zuster Thereselien, hoofd van de St. Barbara-ULO; mejuffr. J. van Moorsel, adjunct-directrice van de R.K. Vakschool voor meisjes; mej. M. J. H. Bonnet, hoofd van de R.K. VGLO-school „St. Martha"; pater dr P. A. M. Geurts o.f.m., rector van de R.K. Lyceum „St. Bonaventura"; drs J. J. A. Zonneveld, rector van het St. Agnes-Iyceum; de heer P. M. J. Ger- ris, directeur van de R.K. Technische School „Don Bosco"; de heer A. J. N. J. Witteman, hoofd van de Titus Brandsma-ULO; de heer A. II. van Eisen, hoofd van de R.K. VGLO- jongensschool „St. Laurentius", ter wijl als gespreksleider optrad mr M. H. de Munk. St. Agnes. In deze forumleden was het voort gezet onderwijs (na de lagere school) vertegenwoordigd. Van de tijd voor de pauze werd dankbaar gebruikt om de aanwezige ouders op de hoogte te stellen van de kenmer kende eigenschappen der verschil lende schooltypes. Zo deelde de rec tor van de Agnes-lyceum mede, dat op zijn school, na één jaar gemeen schappelijke onderbouw, door de meisjes keuze kan gemaakt worden uit gymnasium en MMS. Gym. duurt zes jaar, MMS vijf jaar. Ken merkend voor de MMS is de algeme ne vorming, die o.m tot uiting komt uit het vak handwerken. MMS leidt zeer zeker ook op tot beroepen. Na derde jaar biedt dit schooltype twee mogelijkheden: afstuderen of door gaan naar de (moeilijkere) vierde en vijfde klas. Het gymnasium biedt een klassieke opleiding, die veelal gezocht wordt als aansluiting op de universiteit; dit is géén voorwaarde. Vakschool. De vakschool voor meisjes, zo deelde het forumlid mej. Van Moor sel mede, biedt na de zesde klas la gere school een primaire opleiding van één jaar, met naast verschillen de lagere schoolvakken zoals Ned. taal en geschiedenis is ook het „huis houden": kleding, voeding, woning.' Daarna staan de leerlingen voor een brede keuze. Zij kunnen hierin de beroepen van naaister, huishoud- assistente, ook voor inrichtingen, kinderverzorgster en zelfs doorgaan met een leraressenopleiding. V.G.L.O. Op de vraag voor wie is het VGLO onderwijs, antwoordde de heer Van Eisen dat het VGLO een brug is hoofdzakelijk tussen lager en voort gezet onderwijs. De naam van zijn school is dan ook veranderd in „R.K. Centrale Brugschool". Het is geen eind- maar tussenonderwijs. Leerlin gen, waarvan de ouders menen, dat de stap voor hun van lagere school naar byv. ULO te groot is, worden veelal voorlopig op het VGLO onder gebracht. De school beschikt daarom over een ULO-klas (ouders krijgen na twee maanden advies) en de leer lingen, die nog niet tot de technische OEGSTGEEST Geboren: Markus Julius Victor, z.v. Hubertus Cornelis Johannes Menken, Ijsbereider. en van Elisabeth Catharina de Haas. Van Assendelftstraat 8; Leen- dert Pieter. z.v. Casper Jacob v. Eg- mond. bloembollenkweker en v. Hen- drika Catharina v Egmond, Rfjnsbur- gerweg 86: Pieter Willem, z.v. Albertus v. d. Meij. kruidenier, en v. Johanna v. d. Haak. Oegstgeesterweg 30: Sebastia- nus, z.v. Sijbrandus Laurentius Armand Marie v. d. Kolk. arts. en v. Catharina Elisabeth Levedag, Hof^rouckerlaan 11; Claus Jacques Leo Lou, z.v. Jacobus Martinus Samson, tandarts, en v. Anny Cecilia Wilhelmina Augusta Linders. Rijnzichtweg 32: Petrus Johannes, z.v. Johannes Joseph Smet. monteur, en v. Margaretha Maria Hoogenboom. Spaar garenstraat 16: Cornelis Gerardus. z.v. Jan Perfors. landarbeider en v. Clara den Heijer, Balistraat 13. Ondertrouwd: Wiilem v. Egmond. 26 J„ tijdschrijver. Willem de Zwijgerlaan 12. en Dirkje Aukit Zandbergen. 22 j., zonder beroep. Willem de Zwiigerlaan 12; toek. adres: Willem de Zwijgerlaan 12. Getrouwd: Johannes Christiaanse, 25 j., stuurman G.H.V.. Leiden. Zoeter- woudseweg 88. en Kitty Jeannette Broe der. 24 j kantoorbediende. De Kempe- nearstraat 14; toek. adres: Voorschoten. Geboren: Hillegonda Anita Jacoba Maria. d.v. A. G. v. Eeden en A. C. C. v. Staveren: bartin Jan Bernhard. z.v. D. C. v. d. Wal en D J. Poot: Ronald Karei, z.v A. H Slierings en A. Mon- fils: Nelly Margaretha. d.v. J. Timmers en C. Kaptein: Jacqueline Antoinette, d.v. A. W. Marks en J. T. Zandvliet; Jolanda, d v. P. H. Marks en C. H. M. Langezaal: Dingena Petronella Maria, d.v. N. J. v. Schie en A. H. M. Mathot: Robertus Theodorus Maria. z.v. N. J. v. Schie en A. H. M. Mathot; Johannes Hendrikus. z.v. A. J. Straathof en J. M. v. d. Barselaar; Bernardine. d.v. B. Heshusius en G. Massa Overleden: C. A. v. Klarenbosch. 77 j., wed. v. H. T. de Marie; H. C. Vreeken, 67 j., man. - - -- school toegelaten kunnen worden, nemen plaats in de technische klas. Aldus zijn er nog een handelsklas, en een beroepenklas. Studeren bijna alle leerlingen van het VGLO voor jongens verder, voor meisjes ligt dit anders, zoals mej. Bonnet vertelde. Het VGLO voor meisjes biedt algemeen vormend on derwijs vergezeld van huishoudelij ke vakken. Voor de meisjes zijn de twee jaar, die zij nog op de school doorbrengen meestal eindonderwijs! Meestal kiezen de meisjes een baan in de winkel, soms ook wel op het kantoor waarvoor op het meisjes- VGLO ook typelessen worden gege ven. Don Bosco. De directeur van de R.K. Lagere Technische school hield een pleidooi voor deze vorm van onderwijs. Als de jongens op de lagere school al moeilijk meekomen, of geen uitblin kers zijn laat ze dan niet te moeilijk onderwijs kiezen, maar stuur ze naar de technische school. „Mik niet te hoog. Als de jongen toch nog bij zondere kwaliteten bezit, dan halen wij dat er wel uit", aldus de heer Gerris. Het Lager Technisch Onder wijs immers biedt tal van aanslui tingsmogelijkheden, zoals Uitgebreid Technisch en zelfs Hoger Technisch Onderwijs. Spr. erkende dit op de vraag van een der aanwezigen dat de ruimte zeer beperkt is. Men wacht met smart op uitbreiding. Ge lukkig heeft men onlangs al wat „lucht" gekregen door de vestiging in de voormalige T. en D.-fabriek. De heer Gerris drong er bij de ouders op aan het advies van school hoofd en onderwijzers te volgen bij bepaling van de studiekeuze. Het verwonderde hem, dat bij een totaal van 450 nieuwe leerlingen voor de technische school, hiervan er meestal niet meer dan 50 tot 55 uit Leiden komen, een stad van bijna honderdduizend inwoners. Spr. wees ook op de uitbreiding die er voor het technisch onderwijs voor leerlingen uit de omgeving komt door vestigin gen te Roelofarendsveen en te Leid- schendam. Middelbaar. Pater-rector Geurts gaf een over- zich van het middelbaar onderwijs, waarbij hij vaststelde? dat voor ne gentig procent leerlingen van het gymnasium naar de universiteit gaan. De HBS (en dan in het bijzon der HBSa) leidt meer op voor het bedrijfsleven pok al is hier aanvul lend onderwijs wenselijk. Oók HBSb kan men beschouwen als een spring plank naar hoge onderwijs. Op een vraag over de vormende invloed van de middelbare school en het gevaar van „inpompen van kennis" stelde spr. dat op de eerste plaats het on derwijs zélf zijn vormende waarde heeft. Daarnaast kent men de vor mende waarde van buitenschoolse activiteiten. Belangrijker dan het „inpompen van kennis", is het ver werken van kennis. De driejarige HBS zo deelde spr. voorts op een van de vragen mede, geeft toegang tot alle soorten van Hoger Technisch Onderwijs. Spr. wees ook op het feit, dat meisjes-leerlingen van het Agnes-lyceum na de voorbereidende klas ook op de HBS-afdeling van het Sint Bonaventura-lyceum kunnen overstappen. U.L.O. Zuster Thereselien gaf een uiteen zetting over het ULO-onderwijs. waar de vakken van de lagere school meer uitgebreid onderwezen wor den. Er bestaat géén ander verschil tussen drie- en vier-jarige ULO dan een verschil in tijd. Dit hangt af van de begaafdheid der leerlingen. De groepen der leerlingen worden ge scheiden gehouden. Verschuiving vice-versa tussen drie- en vier-jarige afdelingen is mogelijk. De heer Witteman lichtte over de jongens-ULO nog toe, dat er in zijn school: de Titus Brandsma "TLO een selectie-klas van twee maanden is, die de keuze tussen drie of vier-ja rige studie vergemakkelijkt. Het ULO biedt ook een B-opleiding (wis kunde) die dezelfde rechten geeft als de driejarige HBS. ULO-leerlin- gen kunnen ook altijd nog naar de HBS overstappen. Over de vorming zei de heer Witteman, dat men te ken-, schilder- en muziekklassen heeft op zijn school, maar dat de be langrijkste vorming toch in het on derwijs zelf is gelegen, zoals ook door pater-rector Geurts was opgemerkt. Na de pauze kwamen er nog tien tallen vragen los, waarbij ook één over de priesteropleiding. Pater-rec tor Geurts wees op de beschuttende werking van de seminaria bij de priesteropleiding, op de vraag of het gymnasium niet de goede beginoplei- ding voor de priesterstudent zou kunnen zijn. Een hartelijk dankwoord aan het onvermoeide forum en zijn voor treffelijke voorzitter was tenslotte op zijn plaats. Griep dan Cognac Franse import, per fles 8.25 Alleen bij: 'clDijnen en ^ediót'dleerd (Advertentie) Leidse filatelisten De aantrekkelijke kant van de maandelijkse bijeenkomsten van de Leidse postzegelverzamelaars ligt over het algemeen niet in de huis houdelijke punten, die :»u eenmaal een noodzakelijk kwaad vormen van een vergadering, maar wel in de ge legenheid tot ruilen, uitwisseling van gegevens en vooral ook de veiling, waar de leden echt wel eens 'n koop je kunnen halen van interessante ze gels en een prettige gelegenheid vin den tot aanvulling van hun verza meling. In de gisteren gehouden vergade ring was echter nog een agendapunt, dat de belangstelling had van de le den en wel het jaarverslag van de penningmeester, de heer A. W. Tase- laar. Men was nl. zeer benieuwd naar het financiële verloop van 1960, i.v.m. de gehouden bondsdagen en de nationale tentoonstelling. Een wel verdiend applaus mochten zowel de heer Taselaar als de voor zitter, de heer D. J. Meiboom, in ont vangst nemen voor hun uitstekend financieel beleid gedurende het af gelopen jaar en een klein nadelig saldo was het gevolg van de festi viteiten i.v.m. het 20-jar'g jubileum. Als pilatelistisch nieuwtje vertelde de voorzitter dat er in december jl. nóg een land uitgekomen is met een olympiade-serie, nl. Jemen. Nieuw- Guinea komt 5 april met twee nieu we zegels uit ter gelegenheid van de instelling van de Nieuwe-Guinea- Raad. Verzamelaars van eerste dag enveloppen zullen er goed aan doen vóór 15 maart a.s. hun postwissel te zenden aan de Filatelisten Ver. in Hollandia om deze enveloppe te be komen. De veiling bevatte weer 41 kavels met een aantal series welda digheids. en kinderzegels. V1R0 te gast bij „Ex Oriente Lux" De leden van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde van de af deling Leiden en Oegstgeest waren gisteravond wegens een auto-ongeluk van mr. AA. F. Leemans, die over Israël zou spreken, te gast bij het Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux". In samenwerking met de vereni ging van Nederlandse archeologen en het Oosters Genootschap had men een bijeenkomst belegd in het Snouck Hurgronje Huis, waar dr. A. Kamp man, directeur van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten een lezing hield met lichtbeelden over zijn jongste reis door de Sowjet-re- publiek Uzbekistan. Dr. Kampman wist op bijzonder prettige en interessante wijze zijn in drukken van een archeologische reis, door dit rijke oudheidkundige land op het aandachtig gehoor over te brengen. Land en volk en vooral de cultuur resten uit de hoge Islamitische be schaving van het rijk» van Timoer Lenk, de machtige Tartarenvorst (1336—1404) kwamen middels een boeiend betoog en kleurrij ke dia's onder de aandacht van de aanwezi gen. Speciaal werden Tamerlan, Sa- markand en Boekara belicht. De ledenvergadering van de VIRO is uiteraard ook komen te vervallen. Deze zal op de volgende vergade ring worden gehouden. SLEUTELSTAD WANDELTOCHTEN VAN L.W.S.V. „WILLEN IS KUNNEN". Op zaterdag 11 en zondag 12 maart a.s. zullen onder auspiciën van de Leidse Wandelsportvereniging „Willen is Kunnen" (WIK) wederom de tradi tionele Sleutelstad-wandeltochten worden gehouden over afstanden van 10, 15 en 20 km naar keuze. De start vindt beide dagen plaats vanuit de Romanuszaal op de Mare (achter de Hartebrugkerk) en wel op zater dag van 14 tot 15 uur en zondag van 10 tot 12.30 uur. De inschrijfadressen zijn: Mare- singel 47, de Genesetstraat (Leiden); Hoofdstraat 130 (Leiderdorp); Broek- weg 3 (Wassenaar) en Herman Gor terstraat 1 te Alphen aan den Rijn. Het inschrijfgeld bedraagt: senioren i.t junioren t.m. 15 jaar 0.75. Na 2 maart worden de inschrijfgelden met 0.20 verhoogd. DANIëL WAYENBERG IN CONCERT VAN HEDENAVOND. De pianist Robert Axelander Bohn- ke kan wegens ziekte vanavond niet optreden tijdens het concert, dat ge geven wordt door het Rotterdams Philharmonisch Orkest om acht uur in de Stadsgehoorzaal onder leiding van Jean Martinon. Robert Bohnke wordt als solist vervangen door de pianist Daniël Wayenberg, die het derde pianoconcert van Serge Rach maninoff speelt. LEIDS SCHILDERSBEDRIJF J. W. HARTING ZN. JUBILEERT Gisteren was het veertig jaar gele den dat de heer J. W. Harting in een perceel aan de Prinsenstraat een schilderswerkplaats opende en daar mede de grondslag legde voor het te genwoordige Leidse schildersbedrijf J. W. Harting en Zn., thans gevestigd aan de Lange Mare 72. In 1943 werd een zoon van de op richter, de heer L. J. Harting als mede-firmant in de zaak opgenomen. Sinds 1957 staat het bedrijf onder zijn leiding. Ter gelegenheid van dit veertig jarig bestaan vond gistermiddag in „Nieuw Minerva" een receotie plaats, waar zeer velen de oprichter en de tegenwoordige eigenaar hun geluk wensen aanboden. De heer C F. Meerpoel, ondervoor zitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland, had grote waardering voor de solide ba sis, waarop dit bedrijf is gegrondvest, te meer daar het aantal schildersbe drijven in ons land in 1960 van 9514 tot 9425 is gedaald. Onder de velen, die deze middag ter receptie verschenen, waren o.m. de heer J. H. van der Kloot, secreta ris van de Leidse Middenstandscen trale, een deputatie van de afdeling Leiden van de Schilderspatroonsver- enigine en de Woningbouwvereniging „Ons Belang", welke vereniging in 1921 de eerste opdracht aan de heer Harting verstrekte en voorts tal van collega's, zakenrelaties en vrienden. Vele bloemstukken en geschenken werden aangeboden, terwijl ook tal rijke schriftelijke gelukwensen wa ren binnengekomen. R.K. BRIDGECLUB S.V.A. De uitslag van de woensdag ge speelde viertallen-wedstrijd is als volgt: Team v.d. Post wint van team Bik met 53 m.p; team Bernsen wint van Broeken met 42 m.p; team v.d. Drift van team Abswoude met 24 m. p., team Werter van v. Leeuwen met 12 m.p. Door deze uitslagen is de spanning aan de kop, met nog 2 speelavonden voor de boeg, er nog volledig in. Op 15 maart beginnen de paren- wedstrijden. Er is dan gelegenheid tot deelname voor naren, welke zich daartoe telefonisch kunnen opgeven: tel. 30830. of op dinsdagavonds in ca fé „Royal", Doezastraat. STILLE OMGANG Afhalen van reglementen en bus- kaarten Stille Omgang, op 26 febru ari a.s. van half tien tot één uur: Mare, Romanuszaal (achter de Harte- brug); R.K. Meisjesschool, Lusthof- laan 2; R.K. School, Lorentzkade 16 t.o. de pastorie; R.K. School, Boshui- zerlaan naast de St. Antoniuskerk. Op donderdag 2 maart laatste ge legenheid van 78 uur, uitsluitend: Romanuszaal Mare (achter de Harte- brug). Bij het afhalen van reglemen ten en/of buskaarten contributie- kaart 1961 meebrengen. GEVESTIGDE PERSONEN IN DE WEEK VAN 9 T/M 15 FEBR. 1961 A. P. v. Seters en fam., arts. Rijnsbur- gerweg 14; J. Cohen en fam., civiel in genieur, Haagweg 256; C. H. Hins en fam. gem. ambtenaar, Haagweg 272; H. E Banens en fam., koopman tabaksart., Uhlenbeckkade 17; W. v. Veen en fam., electricien, Doezastr. 11a; J. Kokkedee- Verhoogt en fam., Prinsenstr. 67a; E. Norde en fam., administratiechef, Ed. v Beinumstr. 51; J. Bakker en fam., amb tenaar Reg. en Domeinen, Lieven de Keystr. 12; F. B. Lammes en fam., arts, Haagweg 252; C. Niiland en fam., weten- sch. medewerker, Haagweg 250; D. J. Derogee en fam., portier huisknecht. De Genestetstr. 93, M. J. P. de Graaf, 1.1. verpleegster, Hooigracht 11-29; J. Lug- tenburg, Hogewoerd 156; I. F. Griffioen, Hugo de Grootstr. 5; J. Fennema, kan toorbediende, Steenschuur 7; L. Laver- man-Hendriks, Sweelincklaan 36; M. Wil mink, hostess, Rijnsburgerweg 10; T. L. M. de Rooij, militair. Jul. v. Stolberghof 51; G. J. Jillings. militair, Temminckstr. 8; C. v. Koeveringe, Hooigracht 38; A. Knol, verkoper herenmode, Wasstr. 29; P. Wiersinga, chauffeur, Beatrixstr. 27; H. W. S. Buenk, kantoorbediende, Witte Singel 58a; B. Heerr.sbergen, Valdezstr. 11; L. J. Bijl, Hoge Morsweg 118; C. M. de Zoeten-Okma, Boerhaavelaan 28; A. A. Bakker, kantoorbediende, Nieuwstr. 36; M. A. v.d. Maas, chauffeur, Lijster- str. 14; M. G. Roobol-Stuij, Walr. v. Hall- Leidse agenda DONDERDAG 23 FEBRUARI K. O. en L.J.A. Filmvoorstelling Pepote, kind van de straat 14.30 uur Lido-thater; 14.30 uur Casino-thea ter. K O Rotterdams Philharmonisch Orkest. Solist Robert Alexander Böhnke (piano) 8 uur n.m. in de Stadsgehoorzaal. Dienst Welzijnszorg Leger. „De Herbergierster" door toneelgroep het Masker. 8 uur n.m. in de Doelenka zerne. VRIJDAG 24 FEBRUARI Leidse Assurantie Club. Leden vergadering in „De Vergulden Turk" 8 uur n.m. Kynol. ver. „Rijnland". Causerie door dr. Booymans: „De voeding van de hond", „Zomerzorg" 8 uur n.m. De Lakenhal. Opening expositie van de groep Atol door wethouder J. C. van Schaik 8 uur n.m. ZATERDAG 25 FEBRUARI Werkmans Wilskracht. Uitvoering en feestavond 8 uur n.m. in de Stadsgehoorzaal. APOTHEKERSDIENST Geopend: apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, telefoon 21060. TENTOONSTELLINGEN „Ars Aemula Naturae", tentoon stelling in „De Lakenhal' vanaf za terdag 28 januari tot en me» zondag 19 februari, leopend van 10-16 uur BIOSCOPEN De films in de week van 17-24 fe bruari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De verloren zoon" 14 jr. Lido: „Betaal of sterf", 18 jr. Luxor: „Psycho", 18 jr. Studio: „Mr. Carlton Browne van buitenlandse zaken", alle leeftijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: Afgekeurd. str. 14; P. Smittenaar, Kaarsenmakerstr. 7; J. H. v. Giezen-v.d. Meer, Fr. v. Mie- risstr. 19; P. Verschoor, Karsenmakel-s- str. 7; D. Nieuwenhuis, verkoper textiel- bedr., Herenstr. 5a; C. L. Ronkes, ver koopster, Hoge Rijndijk 59; G. L. v. Ros- sum, hulp i.d. huish. Boerhaavelaan 2: T. W. Chiang, kok, Pieterskerkkoorsteeg 9; M. A. H. Mol, Hoge Rijndijk 50a; J. A Schouten, v, Vollenhovenplein 108; W. F. Ordelman, Jac. Catslaan 73; T. L. Kok, Wasstr. 8; D. Botter-Supith, St. Buysingstr. 14; N. v.d. Veen, 1.1. ver pleegster, Charl. de Bourbonhof 31; P J. M Vaessen, militair. Noordeinde 2a: M. Zwaan, Tib. Siegenbeekstr. 26; P. J. C. Fretz, Boehaavelaan 47; J. Seelbach, meester-bankwerker, Lombokstr. 32. Nader is gebleken, dat de dader van de moord op het Rotterdamse jongetje Marcel Nivard in de eerste jaren van de oorlog al eens wegens een zedendelict met de justitie in aanraking is geweest. Hij heeft toen tien maanden gevangenisstraf moe ten ondergaan. Volgens zijn bekentenis heeft L. het kind meegenomen naar de kap perszaak, en het daar getracht aan te randen. Marcel verzette zich en daar L. burengerucht vreesde, liet hij het kind los. Voorgevend dat hij de jongen naar huis zou brengen liet hij Marcel weer in zijn auto stappen. Hij reed echter in de richting Den Haag en maakte de jongen wijs, dat hij diens vader had opgebeld met de mededeling, dat Marcel niet thuis kwam om te eten. Maar, zo heeft L. in zijn bekentenis gezegd, van dat ogenblik af wist hij dat hij Marcel niet in leven kon laten. L. heeft een autorit van vier uur gemaakt, via Den Haag naar Amster dam en terug, op zoek naar een plek waar hij zijn plannen kon uitvoeren. Op de plaats bij de sloot gekomen, waar het lykje later werd gevonden, heeft hij de jongen met zijn das ge wurgd en in de sloot gegooid. Vol gens zijn verklaringen meende hij, dat de jongen al dood was toen deze in het water kwam. De lijkschouwing heeft echter uitgewezen, dat de jon gen in bewusteloze toestand is ver dronken. Voordat L. het lichaam in de sloot wierp heeft hij knopen en ritssluiting, waarop vingerafdrukken zouden kunnen zitten, afgesneden en weggegooid. De penningmeester moest zijn finan cieel verslag in mineurstemming ein digen, want er was een nadelig sal do. De viering van het gouden ju-, bileum van de vereniging was nog af kostbaar geweest. Dank werd ge bracht aan het gemeentebestuur voor de financiële steun. De ledenwerf- acetie. onlangs gehouden, had tot re sultaat dat 100 nieuwe leden konden worden ingeschreven. De periodiek aftredende bestuursleden J. Minneè en G. Haasnoot werden herkozen. De feestelijkheden op 1 mei a.s. zullen o.m. bestaan uit behendigheidswed strijden met automobielen, ringrijden met bromfietsen, hindernisbaan, rui- terdemonstraties, enz. Op de vraag of het 12'/s-jarig ju bileum van H.M. de Koningin op 6 Maart gevierd zal worden, antwoord de de voorzitter, dat een deputatie van afgevaardigden uit alle ge meenten naar Soestdijk zal gaan. ZOETERWOUDE Jaarvergadering Oranje-Vereniging: een prachtig feest op 1 mei a.s. ALKEMADE Auto in brand Gisteravond om streeks half acht moest op rijksweg 4a, ter hoogte van de oprit naar het aquaduct bij Nieuwe Wetering een auto, komende uit de richting Rot terdam, uitwijken voor een wagen, welke van de oprit afkwam en de rijksweg op wilde. De personenauto kwam bij dit uitwijken in de zachte middenberm terecht waar hij bleef steken en in brand vloog. De bestuur der kon zich tijdig bevrijden zodat het ongeval beperkt bleef tot grote materiële schade. KATWIJK AAN ZEE Vergadering Oranjevereniging. In „Casa Cara" vergaderde de Oran jevereniging onder leiding van de voorziter, de heer J. Minnee, die een terublik wierp op de gebeurtenis sen der vereniging in het afgelopen jaar. De heer J. van Rijn, secretaris, gaf verslag van de werkzaamheden in I960, er was actief gewerkt. De vereniging telde 31 dec. j.l. 875 leden. Het klein aantal leden, dat ter jaarvergadering was gekomen gaf bij alle agendapunten blijk van de goede wil om het bestuur in zijn moeilijke taak door opbouwende kritiek bij te staan. Zo was het zelfs mogelijk de drie vacatures in het college van commissarissen, die het bestuur nog steeds niet aanaevuld kon kriiaen. door drie aanwezige leden spontaan bezet te kriinen. Burgemeester J. A. Detmers woonde de vergadering bij en gaf vele waardvolle adviezen. De heer H. van der Berg, die als secretaris iaren^ng grote verdien sten heeft verworven, toonde zich als voorzitter een ware feest-organi- sator en sorak ziin crote waardering uit voor belangstelling van de bur gemeester. Het jaarverslag van de secretaris, de heer P Janson, gaf een overzicht van de feestviering in 1960. Het bestuur was zeer erkenteliik voor de financiële steun van de ge meente en biizonder veel lof en dank werd gebracht aan het onderwiizend personeel van de scholen aan wie het te danken is. dat de kinderop+ocht zo'n groot succes is geworden. Voor de spontane medewerking van de Sint Jans Fanfare, inronder van de directeur de heer B. H van Veen, werd in het verslag dankbaar mel ding gemaakt. De heer P. Janson, die ook 't pen ningmeesterschap vervult, bracht het financieel verslag ter tafel. De ont vangsten waren 1800 58, de uitga ven 1824 08, nadelig saldo ƒ23 50. Hierdoor was het verenigingsbezit gedaald tot ƒ601.45. Nadat de penningmeester na een gunstig raooort van de kas-commis- sie was gedechargeerd, opende de voorzitter een financië'e beschouwing over de begroting van het komend jaar. Hoezeer ook erkentelijk voor de gulle financiële steun gegeven voor de viering van het Bevrijdingsfeest mag van de eemeente met ieder jaar zo'n groot financieel offer verwacht worden. Er is overwogen of het niet eenvoudiger zou ziin dp burgerij ge legenheid te geven blijvend in een collecte gelegenheid te geven het feest inzonder het kinderfeest moge lijk te maken, en dan geen contri butie meer te heffen. De heer C. P. J. Paardekooper maakte daartegen ernstig bezwaar, omdat de contributie de enige zede lijke band is die de leden aan de ver eniging bindt,* elk organisatorisch verband zou daardoor wegvallen. Burgemeester Detmers wilde, om recht van spreken te hebben zich op geven als lid en hield een doorslag gevend betoog om de contributie- heffing te behouden, als enige band die de verenigingsvorm sterk houdt. Spr. vreest dat in een los staand co mité op den duur de klad komt. Sprekende over de finanaciering van het feest betoogde de burgemees ter, dat hij het niet erg vindt voor een buitengewone viering, zoals in 1960 gebeurd is 2/3 van de kosten van de viering door de gemeente te laten dragen. Voor een jaarlijks te rugkomend feest moet echter de bur gerij zelf een fonds vormen dan kan de gemeente nog wel een subsidie, maar dan zoals dit woord zelf zegt. een aanvullende financiële steun ge ven. De voorzitter zei, zeer verheugd te zijn met deze beschouwing, hopende en vertrouwende, dat de burgerij deze goed ter harte zal nemen en hij stelde de burgemeester gerust met de mededeling, dat het bestuur in de laatste iaren zeer actief is door de ledenactie, enerzijds ter besDaring van incassokosten, maar vooral tot intpnse ledenwerving. De aftredende bestuursleden, de heren N. van Schie en R. J. de Boer werden bij acclamatie herkozen. De besoreking van de feesten 1961 duurden een uur lang maar waren wel vruchtdragend. Het bestuur wil om het feest zin vol te maken dit doen plaats hebben bij de Nationale viering van de ver jaardag van H.M. de Koningin op maandag 1 mei. Het bezwaar dat op die da'tum geen kermins-attracties te krijgen ziin. wordt algemeen soiitie gevon den voor de kinderen maar het be stuur zal trachten door attractieve vo'kssoelen daaraan zoveel mogelijk tegemoet komen. Oo de krachtige aandrang te trach ten weer een mooie kinderootocht te krijgen, verklaarde het bestuur zich bereid in een samenkomst met het onderwiizend nersoneel wper dezelfde medewerking daartoe te krijgen. De burgemeester gaf daarbij de raad. zaTen beschikbaar te kriigen om bii slecht weer dp kinderen b.v. een filmvertoning te kunnen geven. Ook hiertoe dreigen bezwaren omdat PTT die dag waarschijnlijk een Zoeter- woudse kampioen-wedstrijd -organi seert. Een ogenblik dreigde het grote evenement, de wielerwedstrijd ge vaar te lopen, omdat de Swift-Com- binatie die dag bezet is door een reeds georganiseerde wedstrijd in het middaguur. De sport-commissaris Koos van der Geest opperde het denkbeeld deze wedstrijd op de voorafgaande zater dagavond te organiseren, maar liet zich daar af brengen en stelde toch een wie1 erf eest voor n 1. een open wedstrijd waarin Zoeterwoudse amateurs kunnen meerijden voor een plaatselijk kampioenschap, n.l. in 2 wedstrijden van deelnemers onder de 16 iaar en 17 en daarboven. Om na afloop van de wielerwed strijd een vrolijke stemming te bren gen werd een muzikale rondgang van de Fanfare aanbevolen waarbij tegen het bezwaar dat de muziek niet in 't donker kan spelen, de burgemeester ten rade kwam door een een fakkel optocht van te maken. Voor de jeugd werd de zo geslaag de ballonwedstrijd weer op de prop pen gebracht. Ook werd besloten, contact op te nemen met de Landelijke Rijvereni- ging St. Jeanne d'Arc om op het feest de paardensport te demonstreren. In deze zeer genanimeerde stem ming verklaarden de heren P. van der Salm J Nzn, L. Onderwater en F. Koek zich spontaan bereid in het be stuur zitting te nemen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2